صفحه بانوي مسلمان

مادران نمونه چه ويژگي هايي دارند؟

مادران به‎عنوان موثر‎ترين فرد در برقراري آرامش و صميميت در خانواده به شمار مي‎روند و نقش بسيار زيادي در تربيت فرزندان دارند و از طرف ديگر فرزندان احساس صميميت بيش‎تري با مادر خود دارند، در اين مطلب به معرفي ويژگي‎هاي يك مادر نمونه مي‎پردازيم.

به همراه خانواده‎هايشان شام مي‎خورند

ميز شام فرصتي استثنايي براي ايجاد ارتباط بهتر بين اعضاي خانواده محسوب مي‎شود و زمان مناسبي است كه اعضاي يك خانواده پس از گذراندن روز با يكديگرصحبت كنند كه در اين ميان مادران در ايجاد اين فضا نقش موثري دارند.

زمان تماشاي تلويزيون را محدود مي‎كنند

هريك از اعضاي خانواده در طول روز مشغله‎هاي مخصوص به خود را دارند و به همين دليل شايد فرصت نكنند كه در طول روز با يكديگر صحبت كنند. مادران نمونه با هوشمندي خود زمان تماشاي تلويزيون را در خانواده در كاهش مي‎دهند تا اعضاي خانواده از اتفاق‎هاي روزمره يكديگر آگاه شوند، اين فرصت هم‎صحبتي سبب افزايش طول عمر افراد هم مي‎شود

مادران خوش‎بين و شاد

مادران شاد نسبت به ديگر مادران كم‎تر به بيماري‎هاي عروقي مبتلا مي‎شوند و رفتار‎هاي سالمي مانند خواب كافي و عادات غذايي درست از خود بروز مي‎دهند، همچنين اين روحيه را به اعضاي خانواده هم منتقل مي‎كنند و سبب انتقال انرژي‎هاي مثبت به فرزندان مي‎شوند.

محبت به فرزندان آن‎ها را مهربان مي‎كند

هورموني در بدن مادران ترشح مي‎شود كه بر روابط آنان با اجتماع و فرزندانشان تاثير بسزايي دارد، افراد با محبت كساني هستند كه درون خانواده‎اي مهربان رشد كرده‎اند، مادراني كه خود با فرزندان و همسرشان از روي مهرباني و با محبت رفتار كرده باشند مي‎توانند فرزنداني مهربان را به جامعه تحويل دهند.

خنده رويي مادران سبب كاهش استرس مي‎شود

خنده به سيستم قلبي عروقي بدن كمك مي‎كند و موجب افزايش جريان خون در بدن و كاهش استرس مي‎شود. مادران داراي استرس كم‎تر انرژي خود را صرف ايجاد ارتباط و محبت به ديگر اعضاي خانواده مي‎كنند و با خنده رويي و از روي خوشي با فرزندان خود رفتار مي‎كنند.

پياده‎روي خانوادگي رابطه آن‎ها را تحكيم مي‎بخشد

پياده‎روي طول عمر را افزايش داده و اگر اين كار به همراه خانواده انجام شود، كانال‎هاي ارتباطي زيادي بين مادران و اعضاي خانواده ايجاد مي‎شود و نه تنها سبب تحكيم رابطه بين آن‎ها مي‎شود بلكه سبب علاقه مندي بيش ترشان هم مي‎شود.

غذايي سالم و فرزندان سالم

دادن غذاي سالم به فرزندان از افزايش وزن آن‎ها و ابتلا به بيماري‎هاي مختلف جلوگيري مي‎كند و سبب سلامتي كودكان مي‎شود.

ساخت يك زندگي عادي و واقع‎گرايانه براي فرزند خود

بسياري از مادر‎ها سعي مي‎كنند در گفت وگو‎هايي كه با فرزند خود دارند او را با واقعيات زندگي رو به رو كنند و هر از گاهي كودكان را از دنياي تخيل گونه‎اي كه دارند به دنياي واقعي برگردانند و محيط و زندگي واقعي را به آن‎ها نشان دهند.

شناخت دنياي جديد با در نظر گرفتن احتمالات

مادران همواره بايد رويا‎ها و دنياي خيالي كودكان خود را درك كنند و پا به پاي آن‎ها پيش رفته و به حرف‎هايشان گوش بدهند، كودكان از ابتدا نياز به صحبت كردن دارند و ابتدا كودكانه صحبت كرده و بعد‎ها نوع صحبت آنان و موضوع گفت وگو هم عوض مي‎شود. مادراني كه داراي سه يا چهار فرزند هستند بايد همانند كودك خود فكر و خيال كنند و اگر سفري را همراه كودكان خود تجربه مي‎كنند بايد سعي بر آن داشته باشند كه همانند آنان دنياي پيرامون خود را درك كرده و جهان جديد آن‎ها را بشناسند. يك مادر خوب هيچ وقت در ابتدا روياي كودكان خود را با بينش و شناخت خود از دنياي واقعي نمي‎شكند و كودكان را از حالت كودك بودن در نمي‎اورد، اما هميشه سعي مي‎كند كه كودك خود را مابين دنياي واقعي و دنياي خيالي نگه دارد..

عشق مادر به فرزند؛ خالصانه‎ترين عشق

مادران هميشه نشان داده‎اند كه در دلسوزي و عشق ورزيدن به فرزند خود زبانزد بوده‎اند و بي‎شك مادران توانسته‎اند چنين امكاني را به وجود آورند كه حتي گاهي اوقات علاقه آن‎ها به فرزند خود بيش‎تر از علاقه به همسر است. مادر خوب حاضر است از جان خود گذشته تا كودكش داراي كمبود‎هاي جسمي و رواني نباشد و همانند يك قهرمان از فرزندش نگهداري كرده و تمام خطرات احتمالي را از آن دور مي‎سازد./باشگاه خبرنگاران

راه يافتگان - هنرپيشه مسلمان شده روسي:
اكنون با حيات واقعي آشنا شده ام

«ماشا اليليكينا» كه هنرپيشه مشهوري در روسيه و مناطق روسي‎زبان است، پس از مسلمان شدن به تدريس در مدارس مشغول شده است. وي مي‎گويد از جلوه‎هاي كاذب سابق متنفر است و اكنون احساس خوشبختي مي‎كند.

آن چه در پي مي‎آيد، مصاحبه سايت روسي Islam.ru با اين هنرمند مسلمان شده است:

• چطور شد كه تمام موفقيت‎ها و درخشش‎هاي خود روي صحنه را زير پا گذاشتي و به اسلام گرويدي؟

ماشا: من به لطف خداوند به سوي او گام برداشتم. اين اراده خدا بود.

• در زماني كه يك خواننده بودي آيا فكر مي‎كردي كه روزي اسلام بياوري، روزه بگيري و به حج بروي؟

ماشا: نه؛ حتي به ذهنم خطور هم نمي‎كرد كه روزي به حج بروم و از بهترين و گواراترين آب، يعني آب زمزم بنوشم.

• آيا راهي كه براي مسلمان‎شدن طي كردي، مسيري طولاني بود؟

ماشا: من دو سال است كه مسلمان شده‎ام. يك روز مطلع شدم كه يكي از نزديك‎ترين دوستانم بر اثر حادثه‎اي در شهري ديگر به حالت كما رفته است. من نمي‎دانستم كه چطور مي‎توانم به او كمك كنم. آن روز براي اولين بار نماز خواندم و دست به دعا برداشتم و از خداي بزرگ كمك خواستم.

روز بعد همان دوستم با من تماس گرفت و گفت: «در آن حالات بيهوشي، من تو را مي‎ديدم و تو خيلي زياد به من كمك كردي!»، من در آن لحظه بسيار گريستم؛ زيرا براي اولين بار در زندگي‎ام بود كه چيزي از خدا مي‎خواستم.

• در حال حاضر به چه كاري مشغولي؟

ماشا: من پنج زبان اروپايي بلد هستم و در حال حاضر در مدرسه و دانشگاه تدريس مي‎كنم. ضمناً برخي از نت‎هاي مجاز شرعي را نيز مي‎نويسم.

• آيا چيزي از قرآن هم آموخته‎اي؟ آيا آمادگي داري كه زبان عربي را هم به آن پنج زبان اروپايي اضافه كني؟

ماشا: در ابتدا فكر مي‎كردم كه آموختن زبان عربي مشكل باشد. اما آن را شروع كرده‎ام و خيلي هم آن را دوست دارم و فكر مي‎كنم كليدي براي فهم دانش برتر باشد.

• چرا گرايش به اسلام در مقايسه با اديان ديگر بيش‎تر است؟ و چرا بيش‎تر كساني كه به اسلام مي‎گروند، از بين هنرمندان و فعالان در كنسرت و موسيقي هستند؟

ماشا: اسلام در مقايسه با اديان ديگر، محكم‎ترين اساس را دارد. تمام قواعد اسلام در زندگي كاربرد دارند. راه اسلام سعادت‎بخش است.

• از اين‎كه مسلمان شده‎اي چه احساي داري؟

ماشا: احساس خوشبختي. امروز من اين فرصت را دارم كه مقايسه كنم قبلاً چه بودم و حالا چه هستم. من اكنون با حيات واقعي آشنا شده‎ام، پس خوشبختم.

• و چه تفاوتي با قبل داري؟

ماشا: ايمان به خدا زندگي مرا متحول كرد. ميل به عبادت خداوند در فطرت و وجود همه انسان‎ها نهاده شده است. من اطمينان دارم كه خداوند به ما تفكر و تعقل نداده است تا بياييم زندگي كنيم، بخوريم، بخوابيم و بميريم. خدا به ما فرصت زندگي كردن داده است تا به او برسيم.

• آيا گاهي به موفقيت‎ها و درآمد سابق خود فكر نمي‎كني؟ حسرت آن دوران را نمي‎خوري؟!

ماشا: آن جلوه‎ها، پس از مسلمان شدن، برايم بي‎ارزش و منفور هستند.

• از اين‎كه آشكارا خود را مسلمان معرفي مي‎كني هراس نداري؟

ماشا: نه نمي‎ترسم. برعكس، تكليف و وظيفه خود مي‎دانم كه ديگران را از راه گمراهي بازدارم و الگويي براي آن‎ها باشم.

• از اين‎كه عكس‎هاي سابقت در اينترنت هست ناراحت نيستي؟

ماشا: من خودم دوست ندارم به اين عكس‎ها نگاه كنم. اما اشكال ندارد كه مردم آن‎ها را ببينند تا برايشان عبرت شود و بدانند كه انسان مي‎تواند تولد ديگري داشته باشد و از نو به دنيا بيايد. انسان مي‎تواند توبه كند و با انجام كارهاي خوب، تمام سياهي‎هاي گذشته‎اش را پاك كند، ان شاء ا....

• اينك چه چيزي از «اسلام» مي‎تواني به ديگران بگويي؟

ماشا: اسلام مي‎گويد: «اگر نمي‎تواني راجع به خدا بينديشي حداقل سعي كن از قيد خودت رهايي يابي و پليدي‎هاي نفست را مهار كني؛ رذايلي مانند خودپسندي، تكبر، حسد، ظلم، دروغ، خودستايي و خودنمايي». اگر كسي مي‎خواهد به سوي اسلام گام بردارد فقط بايد انديشه كند و از فطرت خود مدد بگيرد.

• چه پيامي براي مسلمانان داري؟

ماشا: آرزو مي‎كنم كه كارهاي نيك و عبادات برادران و خواهران ديني من مورد قبول خداوند متعال قرار گيرد و رحمت خدا بر خانه‎هاي آنان ببارد.

• و براي غير مسلمانان؟

ماشا: اميدوارم كساني كه هنوز به دين اسلام مشرف نشده‎اند لحظه‎اي به خود بيايند و فارغ از انبوه اطلاعات پوچ و بيهوده‎اي كه چشم و گوش مردم اين عصر را فرا گرفته است، كمي انديشه كنند

 بانو

در محضر بانوي بزرگ اسلام
خدمات حضرت زهرا(س)

بررسي خدمات حضرت زهرا(س) به مردم زمان خودش كار دشواري نيست، ده‎ها بلكه صدها نمونه در تاريخ وجود دارد كه خير و منفعت آن حضرت به مردم رسيده است، از دستگيري فقراء و درماندگان گرفته تا مشاوره‎هاي گوناگون. تا جايي كه حضرت زهرا(س) احترام خاصي بين مردم پيدا كرده بود.
از ماجراي بخشش گردنبند خود به فقير تا گذشتن از غذاي خويش به مدت سه روز و به نيازمندان دادن در حالي كه خودش بيش‎ترين احتياج را به آن داشت. آيا اين‎ها نشانه خدمت و رسيدگي به مردم نيست؟
باغ فدك كه هديه پيامبر(ص) به حضرت زهرا(س) بود طبق نقل تاريخ تمام سود و بهره آن در راه آسايش و رفاه فقرا خرج مي‎شد. و خودش با وجود ثروت فراوان شوهرش حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام) با رنج و سختي زندگي مي‎كردند تا مردم در رفاه و آسايش باشند. كجاي عالَم چنين زني را سراغ داريد؟
گذشته از همه اين‎ها كه در نقل‎هاي تاريخ از اين دسته موارد پُر است، تفكري است كه حضرت زهرا(س) بناي آن را نهاد و تا دنيا دنياست، وجود خواهد داشت و راه و رسم سعادت بشري را رقم زده است.
شايد يكي از مهم‎ترين خدمات حضرت زهرا به بشريت معرفي يك زوج الگو به بشريت براي تحكيم بنيان جامعه يعني خانواده است.
امروز حضرت زهرا(س) به‎عنوان الگويي براي زنان در خصوص زير بار ظلم نرفتن، صداقت و درستي، مادر بودن، اخلاق حسنه و... است. درباره نقش حضرت زهرا به‎عنوان مادر نمونه همين بس كه اگر تمام زنان فاطمه زهرا را الگوي رفتار خود در خانواده و جامعه قرار مي‎دادند امروز بشريت هيچ مشكلي نداشت.

فلسفه حجاب
حجاب موجب حفظ استقلال فرهنگي و سياسي است

جوامع اسلامي با پوشش خاصّ خود در قالب حجاب يا سِتر سعي دارند كه استقلال فكري خويش را در قبول اسلام اعلام كنند. در واقع، لباس پرچم بدن به حساب مي‎آيد كه استقلال فكري، ديني، سياسي و فرهنگي هم محسوب مي‎شود و از همين جا مي‎توانيم به اين نتيجه برسيم كه تغيير لباس، نشانگر تغيير انديشه است و به تبع آن، تغيير در مشي و رفتار افراد ايجاد مي‎شود كه در آن صورت، استقلال كشور زير سؤال مي‎رود، به‎ويژه از آن روي كه وضع برون، حكايت از وضع درون آدمي دارد و نشان مي‎دهد كه انديشة وابستگي در درون رخنه كرده، در ظاهر افراد نيز متجلّي شده است.» مبارزه براي استقلال فرهنگي، پديدة جديدي نيست. در طول تاريخ بشر، جنگ فرهنگي، هميشه وجود داشته است؛ براي نمونه، فرعون در برابر موسي(ع) به اين حربه متوسّل شده، گفت: «مي‎ترسم آيين شما را دگرگون سازد و يا در اين سرزمين فساد برپا نمايد!»
بنابراين، يكي از راه‎هاي حفظ استقلال فرهنگي و سياسي، حفظ حجاب است و يكي از جنبه‎هاي تهاجم فرهنگي، مبارزه با حجاب بوده است؛ چراكه «حجاب براي جوامع جهان سومي مي‎تواند نوعي مبارزه با استعمار به حساب‎ايد و مانعي بر سَرِ راه مقاصد شوم آن‎ها باشد. زنان الجزايري در مبارزات خود با قواي مهاجم فرانسه، اين مساله را به خوبي نشان دادند و ضربة خود را به آنان وارد كردند. در واقع، آنان نشان دادند كه مسلمانند و غلبة كفر بر اسلام را نمي‎پذيرند»
اگر حجاب را در جامعة اسلامي لااقل از همين ديد بنگريم، به اين نتيجه خواهيم رسيد كه در تعميم آن از ديد سياسي بايد كوشيد. در جامعة اسلامي، حتّي يك ملّي‎گرا هم بايد به سبب استقلال وطن خود و حفظ امنيت خويش حجاب را بپذيرد كه البتّه يك مسلمان به سبب ايمان و اعتقاد خود آن را پذيراست. اگر استعمار بتواند عفّت و پوشش را از زن بگيرد، همه چيز جامعه، از جمله مردان آن را مي‎تواند تحت اختيار و سلطه قرار دهد. يكي از رموز موفّقيت اسلامي ايران نيز در همين بود كه زنان به سرعت خود را يافتند و با توسّل به حربة حجاب در مقابل رژيم خودفروختة پهلوي ايستادند و آن را به زانو درآوردند.