صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
سه وظيفه روحانيت؛ شناخت جامعيت اسلام، بصيرت، و خودسازي است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع طلاب و اساتيد مجتمع آموزشي عالي فقه، با اشاره به اين‎كه پيروزي انقلاب اسلامي و برقراري نظام اسلامي در يك كشور بزرگ، نعمتي كم‎نظير بلكه بي‎نظير بود، ادامه داد: دوست و دشمن، حتي تصور تحقق چنين پديده‎اي را نمي‎كردند؛ حال كه اين نعمت براي ما فراهم شده، بايد ببينيم جايگاه روحانيت و حوزه‎هاي علميه نسبت به انقلاب، چه جايگاهي است و آيا حوزه وظايف خود را درست شناخته و عمل كرده يا خير؟ البته اگر بخواهيم ببينيم، جايگاه روحانيت در يك نظام چيست، بايد ببينيم، جايگاه دين در زندگي انسان چيست.

آيت‎ا... مصباح يزدي ادامه داد: به‎طور كلي مردم دنيا به دو دسته كلي تقسيم مي‎شوند؛ عده‎اي اصلا به خدا و دين باور ندارند و تحقق اين عالم را اتفاقي مي‎دانند، از اين‎رو مسؤوليت و هدفي غير از اهداف مادي و حيواني، براي خود قائل نيستند. گروه ديگر، دين را يكي از اركان زندگي انسان مي‎دانند؛ اما ديدگاه افراد درباره اين‎كه اركان دين چيست، تا چه حد، در زندگي ما اهميت دارد و هنگام تزاحم دين با منافع مادي، كدام مقدم است، داراي درجات مختلفي است.

ايشان با اشاره به اين‎كه قبل از انقلاب، دين، در نماز و روزه و برخي عبادت‎هاي فردي، منحصر مي‎شد، ادامه داد: اين انقلاب تحولي در ديدگاه‎هاي افراد كشور و حتي ديگر كشورها به وجود آورد كه هنوز نمي‎توان ثمرات و بركات آن را درك كرد. بنده كه تا حد زيادي دغدغه داشته و درباره آن نيز انديشيده‎ام، اعتراف مي‎كنم كه اين نعمت، از آن‎چه ما فكر مي‎كنيم، بسيار عظيم‎تر است و البته وظايف ما نيز سنگين‎تر از آن چيزي است كه عمل كرده‎ايم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: نظام جمهوري اسلامي در عالم بي‎نظير است و رهبر آن نيز به اذعان دوست و دشمن، نظير ندارد، خداوند اين نعمت‎ها را به ما ارزاني داشته است بايد ببينيم كه از اين نعمت‎ها چگونه بايد استفاده كنيم و وظيفه ما نسبت به آن‎ها چيست؟

استاد اخلاق حوزه علميه قم با طرح اين سؤال كه جايگاه دين در زندگي انسان چيست و چه وظيفه‎اي در قبال آن داريم، ادامه داد: ما معتقديم دين براي رسيدن به سعادت دنيا و آخرت، ضروري است؛ اما وظيفه ما به‎عنوان طلبه چيست؟ در دوران ستمشاهي شرايطي بود كه زمينه انجام برخي وظايف از ما سلب شده بود؛ اما امروز اين‎گونه نيست و زمينه‎اي فراهم شده است كه ما بتوانيم به وظايف خود عمل كنيم.

ايشان با اشاره به پيشرفت‎ها و جهش چشمگير حوزه‎هاي علميه بعد از انقلاب به بركت رهنمودهاي امام(ره) و رهبري، خاطر نشان كرد: هرچند پيشرفت‎هاي بسيار خوبي در حوزه صورت گرفته است، اما حوزه تا رسيدن به نقطه مطلوب، فاصله زيادي دارد.

آيت‎ا... مصباح يزدي، تحصيل طلاب علوم ديني از بيش از يكصد كشور دنيا در ايران را يكي از پيشرفت‎هاي حوزه دانست و افزود: هر چند اين پيشرفت‎ها، بسيار خوب است، اما آيا وظيفه حوزه و روحانيت، بيش از اين نبوده است؟! گذشته از وظيفه طلاب براي صدور انقلاب و معارف اسلام به ساير كشورها، آيا وظايف خود را در داخل كشور به خوبي انجام داده‎ايم؟!

ايشان با اشاره به نقاط ضعف حوزه اظهار داشت: البته همين پيشرفت‎هاي امروز حوزه، حتي براي دشمنان نيز قابل تصور نبود و بنده نيز اگر نقاط ضعف را يادآوري مي‎كنم براي سياه‎نمايي نيست؛ يادآوري اين نكات از اين جهت است كه بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامي كه يكي از بزرگ‎ترين نعمت‎هاي خداوند در اين عالم است، آن طور كه بايد شكر آن را به‎جاي نياورده‎ايم؛ به زبان ساده‎تر تحولي كه بايد ايجاد مي‎كرديم، هنوز محقق نشده است.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به چهل ساله شدن انقلاب و نظام اسلامي اظهار داشت: هنوز جوانان ما در بسياري از مراكز آموزشي كشور، در مورد مسائل اساسي دين، دچار مشكل هستند. هم‎چنين هرچند فضاي مجازي امروز، گسترش يافته و سيل شبهات به سرعت در اذهان جوانان كشور، شكل مي‎گيرد، اما آن‎ها زمينه و فرصت پيدا كردن پاسخ را ندارند. آيا جا ندارد بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، حداقل مسائل ابتدايي و اساسي دين را در كشور خودمان حل كرده باشيم؟!

آيت‎ا... مصباح با اشاره به برخي از مصاديق شبهات افزود: امروز حتي در امكان شناخت واقعيت، تشكيك ايجاد كرده‎اند! امروز از اين مسائل اوليه گرفته تا مسائل سياسي اسلام و ولايت‎فقيه، مورد تهاجم شبهات است! ما براي تبيين آن چه كرده‎ايم؟! كار به‎جايي رسيد كه حتي برخي از مسؤولان بلندپايه نظام جمهوري اسلامي(اسبق)، به صراحت بيان كردند كه ليبراليسم، اوج تفكر بشري است! البته بسياري از مسؤولان ديگر نيز ته دلشان اين است، اما جرأت نمي‎كنند، بگويند.

ايشان افزود: ته دل برخي از مسؤولان اين است كه حركتي در كشور شروع شد و در اين حركت، جوّي پيش آمد كه امام(ره) توانست حكومت را به دست بگيرد؛ وگرنه قرار نبود حكومت آخوندي درست شود! كدام دين و آيه و حديث، چنين حكومتي را تجويز مي‎كند؟! واي به روزي كه خداي ناكرده يك استاد درس خارج در حوزه علميه قم، در درسش هم به اين شبهات و سخنان دامن بزند؟!

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با طرح سؤالي درباره وظيفه روحانيت براي جبران اين كمبودها، اظهار داشت: آيا غير از اين است كه بايد درباره برنامه‎ها و كارهايمان، تجديد نظر كنيم؟ آيا وظيفه ما صرفا تأمين معيشت است و يا وظيفه داريم تا پاي جان، براي دين بايستيم؟

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به دورانديشي امام(ره) اظهار داشت: البته از همان روزهاي اول انقلاب، امام(ره) به اين مطلب توجه داشت كه بايد در مراكز آموزشي و دانشگاه‎ها، تحول ايجاد شود؛ چرا كه آينده كشور به دست آن‎هاست؛ اما سؤال اين است كه چه اندازه متخصص امر در حوزه داشته و داريم و تا چه اندازه به وظيفه خود عمل كرده‎ايم و در صدد جبران ضعف‎ها برآمديم؟!

ايشان ادامه داد: ما به‎عنوان روحاني، سه نوع وظيفه داريم كه بايد انجام دهيم؛ اول اسلام را در جامعيتش بشناسيم و بشناسانيم و نه فقط در احكام فردي فقهي. دوم داشتن بصيرت است؛ زيرا اسلام گزاره‎هايي كلي است و براي پياده كردن احكام آن در جامعه، بايد شرايط عيني جامعه را در نظر گرفت و راه اجراي آن را با مقدماتش شناخت؛ در اين راه بايد هم امكانات و استعدادهاي خود را بشناسيم و هم شيطنت‎هاي دشمن را تا مبادا فريب بخوريم. لذا به بصيرت سياسي و اجتماعي نياز داريم. سوم نيز خودسازي است تا بر هواي نفس خود غالب باشيم و منافع خودمان را بر مصالح جامعه و اسلام ترجيح ندهيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم در پايان ضمن جمع‎بندي سخنانش افزود: اگر عالمي خودسازي نداشته باشد، ضررش بيش از نفع وي خواهد بود، چرا كه «دزد كه با چراغ آيد، گزيده‎تر برد كالا». صرف دانستن و آگاهي كافي نيست، بلكه بايد آماده فداكاري، ايثار و شنيدن تهمت‎ها و تمسخرها در اين راه باشيم و تا پاي جان در راه اسلام، بايستيم. البته خدا نمونه آن را به ما نشان داده است و آن امام(ره) است كه تابع محض الهي بود و در هركجا حضور داشت، تنها به انجام وظيفه خود در مقابل خداوند فكر مي‎كرد و حتي كشته شدن فرزندش را در اين راه از الطاف خفيه الهي دانست. بايد توجه داشته باشيم كه اسلام‎شناسي، جامعه‎شناسي و خودسازي سه شرط مهم براي انجام وظيفه است.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

رسول خدا(ص):
در دولت قائم مردم از نيك و بدشان آن‎چنان در رفاه و آسايش به سر مي‎برندكه هرگز ديده نشده است.
بحارالا‎نوار، 36/369

 راه امام

روشنفكران غرب زده جوانان ما را مأيوس نمودند

روشنفكران غرب‎زده، اين سرسپردگان به انگلستان و فرانسه در سابق و پس از آن به امريكا، نگذاشتند ما به خود آييم و جوانان ما را مأيوس نمودند؛ و به سر دانشگاه‎ها آن آوردند كه ديديم...اكنون وقت آن است كه به خود آييم و توطئه‎هاى استعمارى را خنثى كنيم.
صحيفه امام، ج 18، ص 339

 در پرتو خورشيد

ايشان در زمينه ادبيات واقعاً تافته جدابافته است

من از زبان كساني شنيده‎ام كه واقعاً در ادبيات حرفشان و نظرشان براي من سند است؛ كساني كه شايد از نظر ظاهري هيچ نسبتي با امام يا ولي نداشته باشند. اما همين افراد درخصوص شناخت آقا درباره ادبيات متفق‎القول هستند كه ايشان در اين زمينه واقعاً تافته جدابافته است، تعارف نيست. من به‎اندازه سواد خودم عرض مي‎كنم. واقعاً هركسي هم جز اين بگويد، دارد بي‎انصافي مي‎كند.
مرحوم استاد ابوالفضل زرويي نصرآباد