صفحه سياسي

آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي در دانشگاه شهيد بهشتي:
ما به استقلال كشور معتقديم اما رقيبم آب خوردن را هم به بيگانه متصل مي كرد

آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي در جمع دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي گفت: ماهيت جنبش دانشجويي عدالتخواهي است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح كرد: مسؤولان بدانند اگر ما يك جا كوتاه بياييم، دشمن دست بر نمي‎دارد و عقب‎نشيني نمي‎كند، ما بايد يك كنشگر فعال باشيم.

توليت آستان قدس رضوي در پاسخ به سؤال يكي از دانشجويان كه پرسيده بود «فكر مي‎كنيد اگر رئيس‎جمهور مي‎شديد، وضع كشور بهتر از اين بود؟» خاطرنشان كرد: خدا رحم كرد كه من رئيس‎جمهور نشدم كه دلار 5 هزار تومان شود!

به گزارش فارس، آيت‎الله رئيسي با بيان اين‎كه ما دانشجوي سياسي را كسي مي‎دانيم كه جامعه را بشناسد و وظيفه خود را در قبال آن ايفا كند، گفت: ما شهدا را به‎عنوان روشنفكر واقعي مي‎شناسيم نه كساني كه كشور را به سمت وابستگي مي‎برند.

وي اظهار داشت: آستان قدس دو سال است كه ماليات مي‎دهد، ماليات را از يقه سفيدها بگيريد؛ اگر ما بوديم توليد مسكن را متوقف نمي‎كرديم و سامانه هوشمند بنزين نيز تعطيل نمي‎شد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال ديگري درباره اطلاعش از مشكلات مردم، گفت: من در سمت‎هاي قضايي با مردم ارتباط داشتم و همين الان هم در كسوت خادمي حضرت رضا(ع) در ميان مردم هستم و از مشكلات مطلعم. اين مشكلات راه‎حل دارد، هرجا مدير لايقي بوده مشكلات كاهش يافته است و با وجود آن‎كه براي پول و بودجه نقش قائلم، اما نقش مديريت را ۷۰ درصد مي‎دانم.

آيت‎الله رئيسي همچنين گفت: آيا اين درست است كه همه خطوط امنيتي نظام شكسته شود كه راي عده‎اي را جذب كنند؟ چرا با اين كار خواستند راي ضدانقلاب را بگيرند؟ تفاوت من با رقيبم اين است كه ما به استقلال كشور معتقديم اما او آب خوردن را هم به بيگانه متصل مي‎كرد. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ما معتقديم بايد با همه دنيا ارتباط داشت، اما چرا بايد پاي كنوانسيوني را امضا كنيم كه خود بانيان، آن را امضا نكرده‎اند؟

سخنان مهم معاون فرهنگي اجتماعي سپاه پاسداران؛
به اشرافي ها راي مي دهيم و بعد مي گوييم كه چرا به فكر مردم نيستند! / در اقتصاد مشكل داريم چون به سراغ فرمول انقلاب نرفتيم

سردار محمدرضا نقدي در نشست تبيين و گفتمان‎سازي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با اشاره به عيد بزرگ پيش رو يعني چهلمين سال انقلاب اسلامي، اظهار كرد: اين حادثه و پديده همچون خود انقلاب كه حادثه‎اي استثنايي بود، بي‎نظير است و تنها با نهضت انبياي اولوالعزم قابل مقايسه خواهد بود.

وي با بيان اين‎كه چهل سالگي انقلاب استثنا است، عنوان كرد: انقلاب‎ها غالبا به چهل سالگي نرسيدند. نهضت پيامبر(ص) نيز به چهل سالگي نرسيد. در طول تاريخ انقلاب‎هاي اخير هم شكست خوردند. انقلاب مشروطه نيز سر از سفارت انگلستان درآورد. انقلاب مصر و تونس نيز يا سريع سركوب شدند و از بين رفتند و يا در طول تاريخ منحرف شده و به مسير ديگري رسيدند. انقلاب ما به چهل سالگي مي‎رسد در حالي كه با همان ارزش‎ها وجود دارد. امروز رهبر انقلاب و نيروهاي انقلابي به مواضع و اصول امام(ره) پايبند هستند و هيچ حرف و موضعي از امام(ره) وجود ندارد كه رهبري آن را نفي كنند. اصول و قواعد همان است.

نقدي افزود: اين مساله‎اي استثنايي و پيروزي بزرگي است. انقلاب‎هاي ديگر تكيه‎گاه داشتند اما انقلاب ما با تمام قدرت‎ها وارد جنگ شده و توانسته سر پا بماند. اين اتفاق كوچكي نيست. ۴۰ سال مداومت وجود دارد اما برخي مي‎خواهند اين مساله را كوچك گرفته و انقلاب را با مساله گراني و ارزاني بسنجند، ما نبايد فريب بخوريم. نبايد انقلاب با مسايل كوچك و تصويرسازي‎هاي غلط سنجيده شود.

معاون فرهنگي - اجتماعي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بيان كرد: مساله كوچكي در گوشه‎اي از كشور اتفاق مي‎افتد و آن را مساله جهاني مي‎كنند. فرد خبيثي به دختر بچه‎اي تجاوز كرده، آن را تيتر يك مي‎كنند. ريشه‎يابي آن‎ها نيز اين است كه چون در حكومت ايران روابط جنسي محدوديت دارد و آزاد نيست، از جاهايي بيرون مي‎زند و به دختر بچه تجاوز مي‎شود، حال آن‎كه در آمريكا هر ۸۰ ثانيه تجاوز به عنف شده و در لندن نيز هر روز صدها تجاوز به عنف صورت مي‎گيرد. اين سناريوي رواني و عمليات رسانه‎اي است كه مي‎خواهند ما را به انزوا ببرند.

وي ادامه داد: اين مسايل را مساله ملي مي‎كنند و نماينده مجلس ما نيز بيان مي‎كند كه بايد برخورد قاطع صورت گيرد و انتقام آن دختربچه را بگيرند. گاهي ما مغفول مي‎شويم. سوالي را در دستور كار روزنامه مزدوري مي‎گذارند كه بپرسد پرونده چه شد. ساختماني آتش مي‎گيرد و عمليات رواني ايجاد مي‎كنند كه ايران در غم فرو برود به اين دليل كه آتش‎نشان‎هايي به‎دليل فداكاري خود به شهادت رسيدند. ۲۰ روز گوشه تلويزيون تصوير آتش است و همه غم‎زده هستند، گويي نظامي ناكارآمد، ناتوان، همه چيز سياه و در حال سوختن و تجاوز است.

نقدي گفت: زماني كه فساد مالي اتفاق مي‎افتد كه تمام آن به خارج وصل است، بيان مي‎شود كه فساد تمام كشور را فراگرفته، سيستماتيك شده و اوضاع از دست در رفته است. رئيس كره جنوبي به‎دليل فساد دستگير مي‎شود اما نمي‎گويند كه فساد آن‎جا را فراگرفته بلكه مي‎گويند قاطعيت در برخورد وجود دارد. در ايران نفر دوم اين مملكت، پسر آقاي هاشمي را به‎خاطر مفاسد اقتصادي دستگير مي‎كنند اما نمي‎گويند كه قاطعيت وجود دارد. اخلالگران در بازار سكه و ارز را اعدام مي‎كنند اما تحسين نمي‎كنند بلكه مقاله مي‎زنند كه چرا اعدام كرديد و چه گناهي كرده بود. اين سرمقاله‎هاي مزدور آمريكاست.

ايشان درباره مسائل منطقه و موفقيت‎هاي مقاومت اظهار داشت: واقعيت اين است كه آمريكا در عراق شكست خورد و داعش را جاي خود گذاشت و مي‎خواست وارد جنگ با ايران شود اما بساط آن‎ها جمع شد. ۹۰ درصد سوريه را اشغال كرده بودند اما اين كشور از حضور آن‎ها پاك شد. دولت شام و عراق جمع شدند و داعش فروپاشيد. بعد از آن در كردستان عراق توطئه كردند تا آن را اسرائيل دوم كنند كه ايران نتواند خود را به فلسطين برساند اما در نهايت شكست خوردند. در لبنان نيز شكست خورده، رسوايي بزرگي براي عربستان و آمريكا به وجود آمد و مسيحي، شيعه و سني پشت سر حزب‎الله قرار گرفتند. در كودتاي يمن نيز شكست خوردند.

ايشان در باره فتنه‎هاي دي ماه سال پيش گفت: بعد از آن مي‎خواستند ايران را شلوغ كنند و در دي ماه گذشته اين كار را راه انداختند. رئيس جمهور آمريكا نيز از روز اول دفاع و بيان كرد كه رژيم ايران بايد تغيير كند اما به چند روز نكشيده، ورق برگشت و چندين برابر از افرادي كه به خيابان‎ها آمده بودند، در طرفداري از انقلاب تظاهرات كردند. بعد از ان اعلام كردند كه ناتوي عربي راه مي‎اندازيم تا اعراب به جنگ با ايران بروند. اين تصور به وجود آمد كه عربستان سعودي به ايران حمله مي‎كند اما مورچه چه هست كه كله‎پاچه‎اش باشد. ما را سرگرم كردند. سعودي نمي‎تواند شلوار خود را بالا بكشد. در جريان ناتوي عربي بين قطر و عربستان دعوا شد و حتي شوراي همكاري خليج فارس نيز از بين رفت. عربستان قطر را تحريم كرد و ما به آن‎ها كمك كرده و آب و غذا رسانديم. ايشان درباره فضاسازي‎ها و جنگ رواني گفت: ما چقدر راجع به اين واقعيت‎ها صحبت مي‎كنيم؟ در رشت يك ويلون زن را زدند و نماينده، وزير و استاندار در مورد آن اظهارنظر كردند و مسأله روز شد، مسأله‎اي كه شعاع آن در همان شهر است اما ملي مي‎شود. چقدر راجع به ماجراهايي به اين عظمت همچون فروپاشي داعش گفت‎وگو مي‎شود؟ اين واقعيت‎ها فراموش شده و زدن ويلون‎زن موضوع روز مي‎شود.

ايشان درباره شبهه مطرح شده از سوي رسانه‎هاي دشمن درباره اتهام ديكتاتوري به ولايت فقيه گفت: چهل سال است كه ما اين امر را تجربه كرديم. هر زمان كه مردم راي دادند، امام راحل و امام حاضر پشت راي مردم ايستادند. امام(ره) از نفوذ و قدرت خود استفاده نكرده و ديكتاتوري انجام نداد. مقام معظم رهبري در اين سال‎ها بارها راهنمايي‎هايي انجام دادند اما مردم راي ديگري دادند و با اين وجود رهبري پشت آن ايستادند. ما رهبري داريم كه ميليون‎ها جوان عاشق آن هستند. رهبري بيان كردند كه من ملتزم به مردم‎سالاري ديني هستم. رهبري بيان كردند كه مذاكره فايده ندارد، ما به نتايج آن خوش‎بين نيستيم و اين راه‎حل اقتصاد نيست و صد بار اين را عنوان كردند. ما در انتخابات به كسي راي داديم كه گفت مذاكره تنها راه اقتصاد است، آن‎ها خوش‎عهد هستند، تحريم‎ها را برمي‎دارند و همه چيز آباد مي‎شود. ما به اين فرد راي داديم. آن راهنمايي مقام معظم رهبري نبود اما پشت سر مردم ايستادند، اين عظمت انقلاب است كه پشت سر مردم ايستاده و براي آن‎ها احترام قائل است. نبايد تقصير را به گردن انقلاب انداخت. رهبري در آموزه‎هاي انتخاباتي خود گفتند كه به ساده‎زيست‎ها راي دهيد اما ما به فردي كه اشرافي‎تر است، راي داديم. آيا اين تقصير انقلاب و رهبري است؟ اشان افزود: ما بايد راي خود را درست كنيم. ما به اشرافي‎ها راي مي‎دهيم و بعد مي‎گوييم كه چرا به فكر مردم نيستند؟ خودمان راي داديم. در انتخابات مجلس نيز اقتصاددان زياد بود، حداقل به يكي راي مي‎داديد. دو ليست وجود داشت كه در يك ليست اقتصاددان بود و مشكل را اقتصاد مي‎دانست اما در ليست ديگر يك اقتصاددان درجه دو هم حضور نداشت و مشكل اصلي كشور را كنسرت مي‎دانست كه به آن راي داديد. حالا انتظار داريم اين مجلس اقتصاد كشور را درستكند؟!

ايشان افزود: برخي بيان مي‎كنند كه چرا حضرت آقا براي گراني فكري نمي‎كنند؟ مگر ديكتاتوري است كه فكري كنند؟ ولايت فقيه ضامن استقلال، آزادي و مردم‎سالاري است تا ما آزاد باشيم و تصميم بگيريم. رهبري راهنمايي مي‎كنند و اجبار نمي‎كنند كه كه اينگونه انتخاب كن. انتخاب‎گري دست ما است و خودمان بايد انتخاب درست داشته باشيم. انقلاب، مردم‎سالاري را درست انجام داده، ما خودمان انتخاب كرديم. نمره انقلاب بيست است و ما از نمره آن كم نمي‎كنيم. انقلاب بركاتي براي ملت ايران و جامعه بشري داشته كه بايد قرن‎ها شكرگزاري كنيم، يك فقره اين است كه انقلاب، ما را از رژيم‎هاي پادشاهي و ستم‎شاهي چند هزار ساله نجات داد. ملت ايران ۲۵۰۰ ساله نيست بلكه ۷ تا ۱۰ هزار سال تاريخ دارد. تاريخ ما را تقطيع كردند به اين دليل كه به اجبار كوروش را در تاريخ قرار دهند چون با يهود خوب بوده و ايران نيز بايد با اسرائيل خوب باشد. شاهنامه فردوسي نيز نامي از كوروش نبرده است. كوروش جايگاهي نداشته و عددي نبوده بلكه شاهي بوده كه با يهودي‎ها رابطه خوبي داشت. شاهي بوده كه با يهودي‎ها ساخته پس ما هم بايد با آن‎ها بسازيم؟ كوروش ساخته و پرداخته پهلوي است. اسم كوروش را هيچ كجا پيدا نمي‎كنيم، او را براي پيوند مردم ايران با يهود علم كردند. خيانت كردند و چندين هزار سال تاريخ ايران را بريدند و دور ريختند. برآيند حكومت هخامنشيان و ساسانيان اين بود كه مردم زير پاي پابرهنه‎ها له شدند. برخي بيان مي‎كنند كه ما آريايي هستيم و عرب نمي‎پرستيم و مي‎گويند كه پيغمبر شما عرب است. حداقل ما خوشگل آن را انتخاب كرديم اما شما كريه‎المنظر آن را انتخاب كرديد. ۶۰۰ سال امويان، عباسيان و ساسانيان در ايران حكومت كردند كه شما به آن‎ها افتخار مي‎كنيد. افتخار ۲۵۰۰ سال شاهنشاهي، يزيد، هارون، مامون و متوكل عباسي است. اين افراد ۶۰۰ سال پادشاهان ما بودند و مغول نيز ۳۰۰ سال بر ما حكومت كرد. شاهان مردم ما را به بند كشيده و آزادي را از آن‎ها سلب كردند.

سردار نقدي درباره فساد گسترده خاندان پهلوي گفت: محمدرضا پهلوي از نظر فساد جنسي به گونه‎اي است كه اگر كسي در فاحشه‎خانه به دنيا بيايد، بزرگ شود و بميرد و حرام‎زاده باشد، از محمدرضا پهلوي بهتر است. انقلاب ايران را از شر اين اشرار، خاندان و مفسدان نجات داد و به انسانيت و اوج رساند. بايد ببينيم كه از كجا به كجا رسيديم. جهشي و شگفت‎انگيز پيش رفتيم و با وجود اين‎كه چهل سال تحت فشار و توطئه بوديم، به هر جا كه نگاه كنيم پر از افتخار است. نبايد در چهل سالگي ساكت بنشينيم و بايد بيان كنيم كه مملكت چه داشته و اكنون كجاست. بايد عظمت‎هايي را كه انقلاب ايجاد كرده، بيان كنيم.

ايشان درباره اقتصاد مقاومتي اظهار داشت: ما در اقتصاد مشكل داريم به اين دليل كه به سراغ فرمول انقلاب نرفتيم. دست‎هاي ما خالي بوده، با اين وجود غلبه كرديم. همه چيز دست شاه بود و تمام كشورها او را پشتيباني مي‎كردند، در جنگ‎ها و مشكلاتي كه براي ما پيش آمد نيز با دست‎هاي خالي غلبه كرديم. در جنگ اقتصادي دست ما پر و دست دشمن خالي است اما غلبه نمي‎كنيم زيرا فرمول انقلاب را پياده نكرده و به‎جاي اجراي اقتصاد مقاومتي براي فروش نفت التماس مي‎كنيم. ملتي كه ۷۰ درصد مردم آن در استان‎هاي محروم زندگي مي‎كردند و بالغ‎بر ۸۵ تا ۹۰ در صد زنان جامعه سواد خواندن و نوشتن نداشتند اكنون رتبه ۱۵ يا ۱۶ علمي جهان را از آن خود كرده است. وي ادامه داد: ايران با گذشت ۴۰سال از انقلاب پربركت انقلاب داراي برترين فناوري‎هاي روز جهان است كه فقط ۷ الي ۸ كشور در دنيا از آن برخوردارند. سردار نقدي با بيان اين‎كه چرخه پرتاب ماهواره و بيو تكنولوژي ازجمله توانايي‎هاي ملتي است كه ۴۰ سال در حال جهاد علمي بوده، گفت: كشوري كه مردمش در محروميت به سر مي‎بردند و از امكانات اوليه همچون برق، آب‎لوله‎كشي، مخابرات و راه‎هاي مناسب بي‎بهره بودند اكنون در اوج پيشرفت و اقتدار قرار دارند. وي ادامه داد: در سال‎هاي اول انقلاب برخي از مناطق هرمزگان محروم و از امكانات رفاهي بي‎بهره بودند همچنين از هر يك هزار نوزاد ايراني ۱۶۵ كودك جان مي‎باختند و بيماري‎هاي واگيردار مثل حصبه و..دسته‎دسته مردم را به كام مرگ مي‎كشاند. معاون فرهنگي سپاه پاسداران تصريح كرد: هم‎اكنون۸۰ هزار خانه بهداشت در كشور احداث‎شده و به بركت انقلاب۱۰۰ درصد روستاهاي ما برق‎دارند همچنين ۹۱ درصد از جاده‎هاي كشور آسفالت شده است.

وي با بيان اين‎كه امكانات به‎دست‎آمده در پرتو استقلال و ايستادگي در برابرآمريكاست، افزود: در طول چند دهه حيات رژيم اسفناك پهلوي تنها ۱۰۷ عنوان كتاب چاپ شد اين در حالي است كه در سال ۹۶ يازده هزار عنوان كتاب به چاپ رسيده كه معادل ۱۰ برابر كل دوران رژيم پهلوي است. نقدي اظهار كرد: تا پيش از انقلاب شيلنگ، ظرف و كاسه از اسرائيل وارد مي‎شد اما امروز در اغلب نقاط كشور صنايع مهم ايجادشده كه در دنيا رتبه زير بيستم قرار داريم. وي با اشاره به پيشرفت‎هاي چشمگير در عرصه آلومينيوم، مس و خودروسازي تأكيد كرد: به بركت انقلاب اتفاقات بزرگي در ايران اسلامي رخ‎داده و اگر دنيا پيشرفت كرده ما هم پيشرفت‎هاي چشم‎گيري را رقم‎زده‎ايم. نقدي با اشاره به اين‎كه درگذشته وقتي آمريكا به سمت كشوري حركت مي‎كند آن دولت از ترس سقوط مي‎كرد، تأكيد كرد: در زمان كنوني وقتي رزمندگان شجاع ايران تفنگداران آمريكايي را دستگير كردند نيروهاي نظامي آمريكا از ترس لباس خود را خيس مي‎كنند. وي با اشاره به فروپاشي دولت آمريكا از درون گفت: آمريكا در سال‎هاي قبل بيش‎ترين ذخاير ارزي جهان را داشت اما اكنون ۲۱ هزار ميليارد دلار بدهكار است همچنين هر غروبي كه فرامي‎رسد 2.5 ميليارد دلار به بدهي آن اضافه مي‎شود و به‎صورت صعودي در حال سقوط است. معاون فرهنگي سپاه پاسداران با بيان اين‎كه كشورهاي ديگر به‎سختي مي‎توانستند با روساي دولت امريكا ديدار كنند، اظهار كرد: ازآنجايي‎كه از قدرت و اقتدار آمريكا در جهان كاسته شده لذا برخي كشورها از جمله رئيس‎جمهور افغانستان حاضر نشد كه در فرودگاه با رئيس‎جمهور اين كشور ملاقات داشته باشد. نقدي با تأكيد بر اين‎كه قدرت آمريكا در حال افول است، بيان كرد: دولتي كه بر خاك بيش‎تر كشورها ازجمله عراق، سوريه و يمن تسلط داشت اكنون وضعيت كنوني اين كشور را پس از چهل سال مبارزه با ملت ايران را ببينيد. وي افزود: ۹۰درصد از خاك كشور سوريه كه در اختيار نيروهاي تكفيري بود، طي سال‎هاي اخير تمام خاك سوريه به‎جز ۵ درصد آن باز پس گرفته شد.

معاون فرهنگي سپاه پاسداران با تأكيد بر اين‎كه بسيج سوريه به تاسي بسيج ايران تشكيل‎شده است، بيان كرد: نيروهاي مردمي سوريه، يمن با الگو گيري از بسيج و انقلاب ايران توانستند دشمن را شكست دهند.

نقدي با اشاره به آشوب‎هاي ايجادشده توسط آمريكا در ايران يادآور شد: دي‎ماه سال گذشته مردم ايران به نفع انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران تظاهرات كردند و پيروزي را به دست آوردند.

وي با اشاره به تشكيل ناتوي عربي با همكاري مصرو اردن براي حمله به ايران اظهار كرد: ازآنجايي‎كه آمريكا با همه اتم‎ها و ناوهاي هواپيمابر لقمه بزرگ‎تر از دهانش برداشته بود، شوراي همكاري خليج‎فارس منحل شد.

نقدي با بيان اين‎كه صهيونيست‎ها بدانند كه نيروهاي انقلاب روزبه‎روز حلقه محاصره را تنگ‎تر خواهند كرد، گفت: اگر آمريكا مي‎خواهد جان سالم از اين معركه به در ببرد حساب خود را از صهيونيست‎ها جدا و پاسگاه‎هاي نظامي را از ملت اسلامي دور كند. وي با اشاره به اين‎كه تجربه چهل‎ساله نشان مي‎دهد كه جايي براي آمريكا و نيروهاي نظامي آن‎ها در منطقه نيست، افزود: در زمان رژيم شاه بود كه ملت ما دست‎خالي بود و نيروي مسلح، قواي نظامي ساواك، رسانه و اقتصاد در دست شاه بود و همه قدرت‎هاي جهان از شاه حمايت مي‎كردند ملت ايران با دستان خالي در برابر دشمني دست‎پر ايستاد و پيروز شد. وي گفت: در زمان جنگ ما محاصره بوديم، دشمن با تمام تجهيزات به ما حمله كرد، اما نتوانست ما را شكست بدهد؛ او در ابتداي جنگ ۲ هزار تانك و در پايان هم پنج هزار و ۵۰۰ تانك داشت، تمام تسليحاتش افزايش يافت، اما نتوانست موفق شود، اما در مقابل، دستان ما خالي بود و به همت شهدا پيروز شديم. آنان نترسيدند و يقين داشتند كه اگر خدا را اطاعت كنند خدا آنان را ياري مي‎كند. وي با بيان اين‎كه امروز دستانمان در اقتصاد پر است، تصريح كرد: ما معادن، مواد اوليه، آب و خاك، انرژي، نيروي انساني، دانش و نقدينگي كه مورد نياز اقتصاد است را در اختيار داريم، دانش فراواني داريم و دانشجويان ما ماهواره و موشك و پهپاد مي‎سازند، نقدينگي زيادي در كشور داريم و اين نقدينگي به سمت هر چيزي كه مردمش در محروميت به سر مي‎بردند و از امكانات اوليه همچون برق، آب‎لوله‎كشي، مخابرات و راه‎هاي مناسب بي‎بهره بودند اكنون در اوج پيشرفت و اقتدار قرار دارند.

وي ادامه داد: در سال‎هاي اول انقلاب برخي از مناطق هرمزگان محروم و از امكانات رفاهي بي‎بهره بودند همچنين از هر يك هزار نوزاد ايراني ۱۶۵ كودك جان مي‎باختند و بيماري‎هاي واگيردار مثل حصبه و..دسته‎دسته مردم را به كام مرگ مي‎كشاند.

معاون فرهنگي سپاه پاسداران تصريح كرد: هم‎اكنون۸۰ هزار خانه بهداشت در كشور احداث‎شده و به بركت انقلاب۱۰۰ درصد روستاهاي ما برق‎دارند همچنين ۹۱ درصد از جاده‎هاي كشور آسفالت شده است.

وي با بيان اين‎كه امكانات به‎دست‎آمده در پرتو استقلال و ايستادگي در برابرآمريكاست، افزود: در طول چند دهه حيات رژيم اسفناك پهلوي تنها ۱۰۷ عنوان كتاب چاپ شد اين در حالي است كه در سال ۹۶ يازده هزار عنوان كتاب به چاپ رسيده كه معادل ۱۰ برابر كل دوران رژيم پهلوي است.

نقدي اظهار كرد: تا پيش از انقلاب شيلنگ، ظرف و كاسه از اسرائيل وارد مي‎شد اما امروز در اغلب نقاط كشور صنايع مهم ايجادشده كه در دنيا رتبه زير بيستم قرار داريم.

وي با اشاره به پيشرفت‎هاي چشمگير در عرصه آلومينيوم، مس و خودروسازي تأكيد كرد: به بركت انقلاب اتفاقات بزرگي در ايران اسلامي رخ‎داده و اگر دنيا پيشرفت كرده ما هم پيشرفت‎هاي چشم‎گيري را رقم‎زده‎ايم. نقدي با اشاره به اين‎كه درگذشته وقتي آمريكا به سمت كشوري حركت مي‎كند آن دولت از ترس سقوط مي‎كرد، تأكيد كرد: در زمان كنوني وقتي رزمندگان شجاع ايران تفنگداران آمريكايي را دستگير كردند نيروهاي نظامي آمريكا از ترس لباس خود را خيس مي‎كنند. وي با اشاره به فروپاشي دولت آمريكا از درون گفت: آمريكا در سال‎هاي قبل بيش‎ترين ذخاير ارزي جهان را داشت اما اكنون ۲۱ هزار ميليارد دلار بدهكار است همچنين هر غروبي كه فرامي‎رسد 2.5 ميليارد دلار به بدهي آن اضافه مي‎شود و به‎صورت صعودي در حال سقوط است. معاون فرهنگي سپاه پاسداران با بيان اين‎كه كشورهاي ديگر به‎سختي مي‎توانستند با روساي دولت امريكا ديدار كنند، اظهار كرد: ازآنجايي‎كه از قدرت و اقتدار آمريكا در جهان كاسته شده لذا برخي كشورها از جمله رئيس‎جمهور افغانستان حاضر نشد كه در فرودگاه با رئيس‎جمهور اين كشور ملاقات داشته باشد. نقدي با تأكيد بر اين‎كه قدرت آمريكا در حال افول است، بيان كرد: دولتي كه بر خاك بيش‎تر كشورها ازجمله عراق، سوريه و يمن تسلط داشت اكنون وضعيت كنوني اين كشور را پس از چهل سال مبارزه با ملت ايران را ببينيد. وي افزود: ۹۰درصد از خاك كشور سوريه كه در اختيار نيروهاي تكفيري بود، طي سال‎هاي اخير تمام خاك سوريه به‎جز ۵ درصد آن باز پس گرفته شد.

معاون فرهنگي سپاه پاسداران با تأكيد بر اين‎كه بسيج سوريه به تاسي بسيج ايران تشكيل‎شده است، بيان كرد: نيروهاي مردمي سوريه، يمن با الگو گيري از بسيج و انقلاب ايران توانستند دشمن را شكست دهند.

نقدي با اشاره به آشوب‎هاي ايجادشده توسط آمريكا در ايران يادآور شد: دي‎ماه سال گذشته مردم ايران به نفع انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران تظاهرات كردند و پيروزي را به دست آوردند. وي با اشاره به تشكيل ناتوي عربي با همكاري مصرو اردن براي حمله به ايران اظهار كرد: ازآنجايي‎كه آمريكا با همه اتم‎ها و ناوهاي هواپيمابر لقمه بزرگ‎تر از دهانش برداشته بود، شوراي همكاري خليج‎فارس منحل شد. نقدي با بيان اين‎كه صهيونيست‎ها بدانند كه نيروهاي انقلاب روزبه‎روز حلقه محاصره را تنگ‎تر خواهند كرد، گفت: اگر آمريكا مي‎خواهد جان سالم از اين معركه به در ببرد حساب خود را از صهيونيست‎ها جدا و پاسگاه‎هاي نظامي را از ملت اسلامي دور كند. وي با اشاره به اين‎كه تجربه چهل‎ساله نشان مي‎دهد كه جايي براي آمريكا و نيروهاي نظامي آن‎ها در منطقه نيست، افزود: در زمان رژيم شاه بود كه ملت ما دست‎خالي بود و نيروي مسلح، قواي نظامي ساواك، رسانه و اقتصاد در دست شاه بود و همه قدرت‎هاي جهان از شاه حمايت مي‎كردند ملت ايران با دستان خالي در برابر دشمني دست‎پر ايستاد و پيروز شد. وي گفت: در زمان جنگ ما محاصره بوديم، دشمن با تمام تجهيزات به ما حمله كرد، اما نتوانست ما را شكست بدهد؛ او در ابتداي جنگ ۲ هزار تانك و در پايان هم پنج هزار و ۵۰۰ تانك داشت، تمام تسليحاتش افزايش يافت، اما نتوانست موفق شود، اما در مقابل، دستان ما خالي بود و به همت شهدا پيروز شديم. آنان نترسيدند و يقين داشتند كه اگر خدا را اطاعت كنند خدا آنان را ياري مي‎كند. وي با بيان اين‎كه امروز دستانمان در اقتصاد پر است، تصريح كرد: ما معادن، مواد اوليه، آب و خاك، انرژي، نيروي انساني، دانش و نقدينگي كه مورد نياز اقتصاد است را در اختيار داريم، دانش فراواني داريم و دانشجويان ما ماهواره و موشك و پهپاد مي‎سازند، نقدينگي زيادي در كشور داريم و اين نقدينگي به سمت هر چيزي كه مردمش در محروميت به سر مي‎بردند و از امكانات اوليه همچون برق، آب‎لوله‎كشي، مخابرات و راه‎هاي مناسب بي‎بهره بودند اكنون در اوج پيشرفت و اقتدار قرار دارند.

گفتاري خواندني از حجت‎الاسلام حاج ابوالقاسم، عضو مجلس خبرگان رهبري:
شرايط امروز كشور معلول سياست‎هاي غرب گرايان است، بايد پاسخگو باشند / كشوري كه ماهواره به فضا مي‎فرستاد را به‎جايي رساندند كه به عكس با ايرباس افتخار كند!

اليوم يئس الذين كفروا من دينكم فلا تخشوهم و اخشون اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي

رسول گرامي اسلام در خطبه غديريه خود از 4 نگراني عمده پرده برداشتند كه به واسطه آن از خداوند متعال، درخواست معافيت از ابلاغ ولايت امير المومنين(ع) را نمودند.

وَ سَأَلْتُ جَبْرَئِيلَ أَنْ يسْتَعْفِي لِي عَنْ تَبْلِيغِ ذَلِكَ إِلَيكُمْ أَيهَا النَّاسُ لِعِلْمِي بِقِلَّةِ الْمُتَّقِينَ وَ كَثْرَةِ الْمُنَافِقِينَ وَ إِدْغَالِ الْآثِمِينَ وَ خَتْلِ الْمُسْتَهْزِءِينَ بِالْإِسْلَامِ الَّذِينَ وَصَفَهُمُ اللَّهُ فِي كِتَابِهِ بِأَنَّهُمْ يقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِمْ ما لَيسَ فِي قُلُوبِهِمْ وَ يحْسَبُونَهُ هَيناً وَ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ عَظِيمٌ(الإحتجاج على أهل اللجاج(للطبرسي) ج1، ص59)

آگاهي از قلت متقين و كثرت منافقين و فريب‎كاري گنهكاران و تبهكاري تمسخركنندگان.

در ميان اين چهار خطر، خطر منافقان از ديگر خطرات بزرگ‎تر است. چون كفار بعد از نصب ولي مأيوس ميگردند؛ «اليوم يئس الذين كفروا من دينكم». اما جريان نفاق اميد خود را با نصب ولي از دست نمي‎دهد و خود را با سپر دو رويي در كنار ولي نيز حفظ مي‎كند و در موقع مناسب ضربه خود را مي‎زند. اين نگراني‎ها اختصاص به پيامبر اكرم(ص) ندارد و در مورد هر مصلح اجتماعي چنين خطراتي محتمل است.

دنياطلبان، بوي قدرت را از دور استشمام مي‎كنند و در كنار مصلحان اجتماعي قرار مي‎گيرند تا از فرصت‎هاي پيش رو بهترين استفاده را به نفع دنياي خود ببرند. همان‎ها كه وقتي به همراه طالوت زمان به نهر دنيا رسيدند نتوانستند به حد كفاف «الا من اغترف غرفه بيده» قانع شوند و خود را غرق در نهر ماديات نمودند و در نتيجه در لحظات رويارويي با دشمن نيز نداي«لا طاقه لنا اليوم بجالوت و جنوده» را سر دادند. اما متقين، كه پيامبر، آن‎ها را كم عدد مي‎دانند و مصداق جمع قليل در آيه «فشربوا منه الا قليلا منهم» به شمار مي‎روند؛ در رويارويي با دشمن نيز نداي «كم من فئه قليله غلبت فئه كثيره باذن الله» را سر داده و صادقانه و مخلصانه در كنار ولي خدا حضور مي‎يابند. «ميثم تمار» وار مدافع ولي‎اند و «عمار گونه» روشنگري مي‎كنند و «مالك اشتر»، اسوه فرمانبرداري آن‎ها است و در نهايت هم پيروز ميدان خواهند بود.

و شايد به همين دليل است كه با وجود آن چهار نگراني، خداوند متعال پيامبر اكرم(ص) را مأمور به ابلاغ ولايت مي‎نمايد. انقلاب اسلامي نيز از اين قاعده مستثني نيست.

رهبر معظم انقلاب كه بقيه السلف و يادگار امام راحل است از مصاديق «فماوهنوا لما اصابهم في سبيل الله و ما ضعفوا و ما استكانوا» است كه در برابر نداي «انا لمدركون» اصحاب دنيا طلب و سست عنصر، جمله «ان معي ربي سيهدين» موساي كليم را بر زبان مي‎راند. زندگي او نشانگر تقوا و اخلاص او است و با حفظ صفا و سادگي زندگي طلبگي خود، دنيا طلبان منافق را رسوا نموده است. ايستادگي او در برابر دشمن نشانه سلامت او است همان گونه كه لغزيدن در اين عرصه نشانه آلودگي‎ها است. ان الذين تولوا منكم يوم التقي الجمعان انما استزلهم الشيطان ببعض ما كسبوا.

اين مرد ميدان‎هاي سخت كه اخلاص و شجاعت و تجربه و درايت را با هم آميخته است در شرايط كنوني كه از شرايط سخت دوران چهل ساله انقلاب است نصايح پدرانه و راهبري مشفقانه خود را از مردم و مسؤولان دريغ نفرموده در هر برهه‎اي آن چه شرط بلاغ بوده است با مسؤولان در ميان گذاشته است. «ان عليك الا البلاغ»

وجهه همت او در طول سه دهه، رساندن امت به‎جايگاه شايسته آن در عرصه سياست و اقتصاد و فرهنگ بوده است. و الحق و الانصاف با دقت تمام در مسير امام راحل «ره» حركت كرده است. در نقطه مقابل ايشان غربگراياني قرار دارند كه در زبان، پايبندي به آرمان‎هاي امام را جار مي‎زنند ولي در عمل دقيقا در نقطه مقابل ايشان حركت مي‎كنند. امريكايي را كه امام، شيطان اكبر خواندند منجي خود دانسته چشم ياري به مستكبران دوخته‎اند؛

دو شاخص اصلي رفتاري آن‎ها كه متاثر از دنيا طلبي آنان است، يكي وا دادگي در برابر غرب در سياست خارجي و دومي اشرافي گري و بي‎تدبيري و سوء مديريت در سياست داخلي است؛

اين روزها، جريان مذكور به دنبال شكست مفتضحانه پروژه وادادگي، كه هويت اصلي آنان را با خطر مواجه كرده است؛ راهبرد اصلي خود را مقصر جلوه دادن نظام و سياست‎هاي كلان ترسيمي توسط رهبر معظم انقلاب قرار داده است تا شايد بدين وسيله با پروژه منجي سازي خود ادامه حيات خود در اركان نظام را تضمين نمايد.

به نظر مي‎رسد راهبرد صحيح در شرايط كنوني، افشاي چهره نفاق آنان و تبيين ابعاد نا كار آمدي ايشان است كه مي‎تواند شرايط كنوني كشور را به فرصتي بي‎نظير براي ريشه كن شدن هميشگي جريان غربگراي داخلي تبديل كند. همان جرياني كه چهل سال است در مجاري تصميم گيري كشور نفوذ كرده و هر از چند گاهي به شكلي رخ مي‎نمايد. و در ماه‎هاي اخير و زماني كه موضوع عذرخواهي رياست محترم جمهور مطرح گرديد نيز، مانع اين امر گرديدند و توهين‎هاي بي‎شرمانه‎اي را به رياست محترم خبرگان حضرت آيه الله جنتي روا داشتند.

جو رسانه‎اي سنگيني كه در برابر درخواست عذرخواهي رياست محترم جمهور توسط اين عده ايجاد شد، مؤيدي بر درستي راهبرد مذكور است. عذرخواهي نمادين رياست محترم جمهور، در صورت تحقق، مهر تاييدي بر پايان فضاحت بار ايده غربگرايان داخلي به شمار مي‎رفت و مخالفت برخي از عناصر خود فروخته با اين عذرخواهي در همين چارچوب ارزيابي مي‎شود.

بي ترديد شرايط امروز كشور عمدتا معلول سياست‎هاي نادرست غرب گرايان است و آنان بايد پاسخگوي وضعيت موجود كشور باشند. كشوري كه در عرصه دفاعي جزو كشورهاي شاخص دنيا و پيشرو در صنعت موشك بود را گرفتار معضلي به نام پوشك نموده‎اند.

به‎جاي تقويت توليد ملي كه مي‎توانست عامل مهمي در كنترل نقدينگي افسار گسيخته به شمار رود، سرمايه‎هاي ارزي كشور را در مواردي صرف واردات اقلام مصرفي و كالايي چون خاك براي خواب گربه نمودند. و به‎دليل بي‎تدبيري و سوء مديريت، كشور را دچار واردات بي‎رويه و قاچاق كالا كردند تا كمر توليد داخلي را بشكنند.

در طول ساليان گذشته، خصوصي سازي و اجرايي شدن سياست‎هاي اصل 44 قانون اساسي به‎عنوان راهي مهم براي حمايت از توليد ملي، متاسفانه بدليل بي‎تدبيري برخي از مسؤولان و سوء استفاده‎هاي اين جريان و رانت خواري‎ها و ويژه خواري‎ها توسط وابستگانشان، در عمل موجب غارت منابع ملي گرديد.

به‎جاي هدايت نقدينگي به سمت پروژه‎هاي نيمه تمام كشور كه نيازمند رقمي بالغ بر 600 هزار ميليارد تومان است، پول‎هاي مردم به سمت بازار ارز و سكه روانه شد و اين وضعيت نابهنجار را رقم زد. حجم نقدينگي موجود در بانك‎ها 1332 هزار ميليارد تومان است. يعني حدودا دو و نيم برابر مقدار مورد نياز براي تكميل پروژه‎هاي نيمه تمام كشور. جالب اين جاست كه بودجه عمراني كشور 60 هزار ميليارد تومان يعني يك بيستم مبلغ مذكور است.

بانك‎ها نيز در اثر فقدان نظارت كافي و سوء مديريت به كار بنگاه داري و افزايش نقدينگي از طرق مختلفي چون خلق پول مشغول شده خود عاملي براي افزايش تورم گرديده‎اند.

كشوري كه تا ساخت ماهواره و پرتاب موجود زنده به فضا پيش رفته بود را به‎جايي رساندند كه افتخار مسؤولين آن اين شد كه با يك هواپيماي ايرباس عكس بگيرند و افتخار كنند كه قرار است اين هواپيما را به‎صورت اجاره به شرط تمليك خريداري كنيم.

در سياست خارجي به‎جاي افزايش ارتباط با همسايگان و كشورهاي همسو كه همواره مورد تأكيد رهبري معظم بوده است و مي‎توانست به عاملي براي جلوگيري از كاهش ارزش پول ملي و نيز رونق توليد داخل تبديل شود تمام هم و غم خود را صرف تعامل با كشورهاي مستكبر كرده و با غفلت از ظرفيت كشورهاي همسايه بازار بزرگ صادرات به اين كشورها را به رقبا واگذار كردند.

براي كشته شدن چند نفر در اثر ريزش پل در ايتاليا، بلافاصله پيام تسليت مي‎دهند اما براي شهادت ده‎ها نفر در كشور همسايه و به دنبال يك عمليات تروريستي توسط مزدوران همين مستكبران، هيچ عكس العملي نشان نمي‎دهند.

حمايت يك كشور ضعيف اروپايي از جنازه برجام را حلوا حلوا مي‎كنند اما دستان به نياز دراز شده برخي از كشورهاي همسايه براي صادرات كالا و خدمات و ارتباط بيش‎تر را كنار ميزنند تا مبادا ناخوشايند كدخدا باشد.

بي ترديد شرايط كنوني كشور محصول دوخته شدن نگاه‎ها، به غرب و اعتماد نابجاي به آنان است و چه بگذارند كه رياست محترم جمهور از اوضاع كنوني عذر خواهي بكنند و يا نگذارند، جريان غربگرا بايد بداند كه پايان عمرش فرا رسيده است و اوضاع كنوني كشور براي هميشه مهر باطل شد بر پيشاني اين جريان زده است.

راه برون رفت از وضعيت كنوني بازگشت به مسير ترسيمي توسط رهبر حكيم انقلاب است. ايشان فرمودند: «هرجا يك مديريت انقلابي فعّالِ پُرتحرّك داشتيم، كار پيش رفته است؛ هرجا مديريت‎هاي ضعيف، بي‎حال، نااميد، غيرانقلابي، و بي‎تحرّك داشتيم؛ كارها يا متوقّف مانده است، يا انحراف پيدا كرده است.»

جديدترين سناريوي مدعيان اصلاحات
پس از فشار اقتصادي، نافرماني مدني!

  دبير سياسي

در آستانه سالگرد فتنه دي ماه سال گذشته، و در حالي كه اروپا با مركزيت مهد دموكراسي، يعني پاريس در آتش خشم مردم محروم بر ضد جريان حكومت ليبرال دموكراسي مي‎سوزد، و در شرائطي كه مدعيان اصلاحات به‎دليل شكست دولت مورد حمايت خود، در عرصه اقتصاد و سياست خارجي، دچار چالش جدي شده‎اند و آينده سياهي را براي خودشان پيش بيني مي‎كنند، براي خروج از اين بن بست به فكر چاره افتاده قرار است اقداماتي صورت دهند كه اصلاحات به نتايج سريع‎تري دست يابد. فراموش نمي‎كنيم كه هدف اصلي اصلاحات امريكايي، براندازي نظام اسلامي و حكومت ديني در كشور بوده و هست. از اين رو، اخيرا مغز متفكر اصلاحات! سعيد حجاريان براي تحقق اهداف به اصطلاح اصلاحات به تحليل شرائط پرداخته و به گونه‎اي در راستاي تحقق نافرماني مدني، دستور العمل‎هايي براي سطوح پايين مدعيان اصلاحات صادر كرده است. وي در مصاحبه با يك سايت وابسته به جريان اصلاحات مي‎گويد: «تاكتيك اصلي اصلاحات، سازماندهي نيروها از پايين است. اين روش در گسترش احزاب، سازمان آهنين، بسيج توده‎اي و انواع سازمان‎هاي مردم‎نهاد متجلي مي‎شود و حتي بعضي مواقع مي‎توان به نافرماني مدني فكر كرد.»! او با نا اميد شدن از فرآيند انتخابات براي تحقق هدف فوق، اظهار داشته است: «اساساً معتقدم فشار از پايين با انتخابات پديد نمي‎آيد. پس بايد گفت، پروژه اصلاحات به انتخابات گره نخورده است؛ زيرا انتخابات به‎معناي كنوني آن، مصداق گدايي قدرت است. اصلاحات صدقه بگير نيست و اگر مكنت دارد، بايد با اتكا بر آن به بازار سياست برود. اگر پول بازار سياست را نداشتيم، بايد تلاش كنيم آن را كسب كنيم نه آن كه به هر جنس بُنجلي تن دهيم. اين گفتمان بايد تحكيم و ترويج شود.»

به باور وي آن چه بايد اصلاحات كسب كند توان براي ايجاد نافرماني مدني در كشور است؛ از اين رو درباره نحوه تحقق آن دستورالعملي صادر مي‎كند و مي‎گويد: «نافرماني مدني در خلأ شكل نمي‎گيرد. پيش از آن، ابتدا بايد تجمع سلولي داشت و اقداماتي مانند كتاب‎خواني، جزوه‎خواني و… صورت داد و سپس تجمع‎هاي موضوعي و بعد هم تجمع‎هاي سراسري انجام شود. بعد از اين‎هاست كه نوبت نافرماني فرامي‎رسد. در نافرماني مدني، افراد با علم به جريمه شدن دست به عمل مي‎زنند. مثلاً حكومت رفتن به يك مجلس ختم را منع مي‎كند، ولي همگي به شكل سازمان‎مند به مجلس مي‎روند به قيمت آن كه همگي دو ماه زندان بروند و آزاد شوند. اين‎ها همچنان در ظرف پروژه اصلاحات مي‎گنجد ولي شرط آن ابتكار، سازمان‎مندي و تحليل درست از شرايط است.» حجاريان سپس با ذكر نمونه‎اي از ناكامي نافرماني مدني كه در چندماه گذشته صورت گرفته مي‎گويد: «دختران خيابان انقلاب[براي برداشتن حجاب] نافرماني مدني مي‎كنند اما چون سازمان ندارند و سراسري نيستند، به نتيجه‎اي نمي‎رسند.»! درباره اظهارات حجاريان نكاتي را مطرح مي‎كنيم:

1. اظهارات رسمي يكي از طراحان فتنه 88 و اعضاي ميز اتاق فتنه درباره پروژه نافرماني مدني، براي اولين بار نيست كه مطرح مي‎شود. پروژه نافرماني مدني در سال‎هاي دولت اول اصلاحات نيز بارها از سوي چنين افرادي مطرح شد و عمدتا از سوي خارجي‎ها هم حمايت مي‎شد ولي توسط ملت ايران به شكست انجاميد. آن‎ها دستور داده بودند كه ابتدا رفراندوم را مطرح كنيد، اگر جواب نداد وارد فاز نافرماني مدني شويد. ولي نافرماني مدني در سال‎هاي 78 و 88 شكست خورد و موجب بي‎آبرويي سران مدعي اصلاحات شد. در هر دو فتنه، مردم قهرمان ايران به ميدان آمدند و فتنه و فتنه‎گران را جارو كردند اما متاسفانه اين جماعت از گذشته خود عبرت نمي‎گيرند و باز همان راه رفته را مي‎روند و براي براندازي و نافرماني مدني نسخه مي‎پيچند. «سعيد حجاريان» درباره نسخه پيشين خود در دولت اصلاحات اين‎گونه روايت مي‎كند كه سال 1380 در گفت‎وگويي خصوصي به «محمد خاتمي» گفته است اصلاحات به سبب «فقدان نيروي اجتماعي» در حال فروپاشي است. او از رئيس دولت اصلاحات خواست كه همزمان، نقش «رهبر اپوزيسيون» را نيز بازي كند تا «جنبش، بي‎سر نشود» و نميرد. خاتمي به حجاريان پاسخ داد كه از «سرنوشت بني صدر» مي‎ترسد و گفت: «من نمي‎خواهم مثل بني صدر شوم. چون بني صدر مي‎گفت كه در دنيا فقط من هستم كه هم رئيس جمهورم و هم رئيس اپوزيسيون.» پس از اين جلسه، كار گروهي در «دفتر مطالعات سياسي وزارت كشور» با حضور «حسين بشيريه» و «سهراب رزاقي» تشكيل شد تا از نگاه جامعه شناسي سياسي به تحليل «آينده جامعه مدني در ايران» بپردازد. بشيريه پيشنهاد كرد كه دولت بودجه مستقلي براي «نهادسازي مدرن مدني» اختصاص دهد تا با گسترش «ان.جي.او»ها(نهادهاي مردم بنياد!) يك نيروي اجتماعي براي اهداف پروژه اصلاح‎طلبان سازمان داده شود. با اين حال، بشيريه نتيجه گرفت كه گذار «آرام» به دموكراسي[!] براي تحقق «جامعه مدني» ممكن نيست و نظام سياسي ايران بايد به شكلي «مسالمت آميز» توسط دولتمردان اصلاح‎طلب دگرگون گردد. «سهراب رزاقي» كه در اين كار گروه به‎عنوان يكي از اعضاي وزارت كشور دولت خاتمي فعال بود، بعدها اعتراف كرد كه مبلغ 436 هزار يورو از بودجه دولت هلند براي «آموزش فعالان جامعه مدني در ايران» پول دريافت كرده است؛ بودجه‎اي كه براي تشكيل و تربيت يك «نيروي سازماني» جهت پيشبرد پروژه «كودتاي مخملي» در ايران بود. كودتايي كه در فتنه 88 مدتي فضاي كشور را تحت تاثير فتنه سبز قرار داد و در نهم دي ماه همان سال با خروش ملت خنثي شد.

2. اگر در هر كشوري از كشورهاي دنيا فردي براي نافرماني مدني، به مجموعه‎هاي تحت امرش نسخه عملياتي ارائه كند بلافاصله دستگير و محاكمه مي‎شود ولي متاسفانه معلوم نيست چنين افرادي در كشور ما به كجا وصلند كه اين‎گونه آزادانه براي براندازي نسخه مي‎پيچند و با آن‎ها كوچك‎ترين برخوردي صورت نمي‎گيرد!

3. درباره چند دختري كه در خيابان انقلاب كشف حجاب كردند و به دنبال آن كمپين كشف حجاب راه انداختند تحليل عقلاي جامعه اين بود كه علاوه بر اين يك پروژه ضد فرهنگي است يك برنامه امنيتي است كه در جهت ايجاد نافرماني مدني طراحي شده است. حمايت مدعيان اصلاحات از آن پروژه، نيز حاكي از نوعي نافرماني مدني مي‎داد. ولي برخي ساده انديشان آن را حركت چند عنصر پيش پا افتاده و خود سر مي‎دانستند. اظهارات حجاريان درباره دختران خيابان انقلاب نشان از طراحي همين جماعت براي فعال كردن طبقه‎اي از زنان بر ضد نظام و انقلاب دارد. او در ضمن تحليل نافرماني مدني عملا به آن‎ها راهكار جديد ارائه مي‎دهد كه بايد بسيار حساب شده و نظام مند وارد اين نافرماني شويد تا به نتيجه برسيد.

4. پرسشي كه در اذهان خطور مي‎كند اين است كه طرح نافرماني مدني در كشور با فشار‎هاي بيروني و تحريم‎هاي امريكايي چه رابطه و نسبتي دارد؟ آيا خروج ترامپ از برجام و باقي ماندن دولت ايران در آن به رغم عهدشكني‎هاي غرب و افزايش عمدي ارز و طلا در كشور و زير و رو شدن زندگي مردم باپيشنهاد نافرماني مدني ارتباطي مستقيم ندارد؟

5. برخي معتقدند اين‎گونه اظهارات در اين شرائط در اين جهت صورت مي‎گيرد كه با راه اندازي فتنه‎اي در داخل، مهد دموكراسي! را از بحران رسانه‎اي نجات بخشند و با چند اتفاقي كه در كشور انجام مي‎دهند افكار جهان را از ماجراي فرانسه و رسوايي سعودي در ماجراي حمله به يمن و قتل خاشقچي به مساله ايران منعطف سازند؛ نكته‎اي كه با توجه به دريافت پول از سعودي براي فتنه 88 توسط خاتمي و خبر اخير عليزاده مبني بر اين‎كه 200 روزنامه نگار ايراني از سعودي پول مي‎گيرند دور از انتظار نيست.

وقتي عوض دارد گله ندارد
ماجراي آب و صابون رئيس جمهور!

 دكتر قاسم روان‌بخش

هنوز سخنان آقاي روحاني در ايام انتخابات رياست جمهوري فراموش نشده است كه همه بداخلاقي‎هاي انتخاباتي‎اش بر ضد جريان مقابل، گريبان خودش را گرفت و اين فرآيند ادامه دارد. در ايام انتخابات رياست جمهوري آقاي روحاني در يكي از ميتينگ‎هاي انتخاباتي در جمع هوادارانش كه با كف و سوت همراه بود اظهار داشت: چطور آب و صابون بياوريم و رويتان را بشوريم؟ شما و سخن گفتن با دنيا؟ شما اصلا مذاكره بلد هستيد؟ و....

طولي نكشيد در دانشگاه سمنان در جمع دانشجويي به مناسبت 16 آذر همين جملات تكرار شد با اين تفاوت كه اين بار دانشجويي خطاب به رئيس جمهور گفت: چه جور آب و صابون بياوريم و روتون را بشوييم؟! جمله‎اي كه باز هم باكف وسوت دانشجويان همراه شد با اين تفاوت كه اين بار اين كف و سوت‎ها در جهت انتقاد به آقاي روحاني بود.

نماينده دانشجويان وعده‎هاي رئيس جمهور را يكي پس از ديگري از دانشجويان مي‎پرسيد كه آيا محقق شد؟ و همه يكپارچه پاسخ مي‎دادند كه نشد! قرار بود تورم تك رقمي شود، شد؟ دانشجويان: نشد. قرار بود عزت به پاسپورت ايراني برگردد، شد؟ دانشجويان: نشد. قرار بود... دانشجويان...

و اين حكايت همان سنت الهي است كه اگر كسي در اين دنيا بي جهت به كسي ظلم كرد در همين دنيا نيز تقاص مي‎شود. البته اين به معناي آن نيست كه در آخرت عقوبتي نخواهد داشت.

 سرمقاله

«جليقه زردها» و طعم تلخ دموكراسي!

 علي اكبر عالميان

هرچند اعتراض‎هاي مردم فرانسه كه با نام «جليقه‎زردها» شناخته مي‎شود، در قالب اعتراض به سياست‎هاي اقتصادي دولت ماكرون شكل پذيرفته است، اما ماجرا به فرانسه محدود نشده و بعضي كشورهاي ديگر اروپايي را هم در برگرفته است. از روز هفدهم نوامبر(۲۶ آبان) جمعي از مردم فرانسه با تجمع در بزرگراه‎ها، ميادين اصلي شهرها و عوارضي‎ها، به راه‎بندان سراسري در اعتراض به افزايش قيمت سوخت دست زدند و يكي از بي‎سابقه‎ترين بحران‎ها را در طول تاريخ اين كشور رقم زدند. نماد اين حركت، جليقه‎اي به رنگ زرد شبرنگ است و اعتراض كنندگان نيز خود را «جليقه زرد»ها نام نهاده‎اند. جنبش «جليقه زرد»‎ها گرچه در اعتراض به افزايش قيمت سوخت، حركت خود را آغاز كرده است اما در ادامه اين حركت متوجه ماليات‎هاي وضع شده نيز شده و تبديل به جنبشي عليه ماليات گشته است. نكته مهم اين جاست كه اين اعتراض‎هاي مردمي تنها به افراد شركت كننده در اين جنبش منحصر نمي‎شود بلكه طبق آخرين نظرسنجي‎ها، ۶۹ درصد از شهروندان فرانسه از اين جنبش حمايت مي‎كنند و اين يعني اين‎كه بيش‎تر مردم فرانسه به وضعيت موجود در كشورشان و به‎ويژه سياست‎هاي امانوئل مكرون معترضند. گرچه در گذشته نيز اعتراض‎هايي صورت مي‎پذيرفت اما اكنون به نظر مي‎رسد كه اعتراض‎هاي اخير تفاوت‎هاي آشكاري با دفعات قبلي دارد؛ هم از جهت گستردگي معترضين و هم از جهت طولاني شدن اعتراض‎ها.
از سويي ديگر بايد به نوع برخورد دولت فرانسه با معترضين اشاره كرد كه در نوع خود جالب توجه مي‎باشد. كشوري كه ادعا مي‎كند مهد دموكراسي در دنيا به شمار مي‎آيد، اين روزها همان دموكراسي ادعايي خود را نقض كرده است تا نمايي ديگر از واقعيتي به نام«تناقض آشكار ليبرال دموكراسي» را به نمايش بگذارد.
برخورد خشن نيروهاي پليس فرانسه با معترضين كه تاكنون چند كشته و صدها مجروح برجاي گذاشته، نمادي از همان تناقضي است كه به شدت به چشم مي‎آيد.جالب اين‎كه مكرون رئيس‎جمهور فرانسه از نيرو‎هاي دولتي فرانسه كه با معترضين برخورد سخت داشته‎اند قدرداني كرده است!
واقعا پرسش اين است كه اگر اين مسائل در يك كشور ديگر اتفاق مي‎افتاد، واكنش فرانسوي‎ها چه مي‎بود و نهادهاي بين‎المللي نظيرسازمان ملل و شوراي امنيت و مجامع به اصطلاح حقوق بشري چه واكنشي نشان مي‎دادند؟ با شناختي كه از استانداردهاي دوگانه غربي‎ها در حقوق بشر و بي‎عملي و نگاه جانبدارانه‎اي كه از مجامع بين‎المللي داريم، قطعا رگ غيرت آنان باد مي‎كرد و در دفاع از حقوق انسان‎ها فريادشان به آسمان بلند مي‎شد. اما اكنون چون يك طرف ماجرا فرانسه است، اقدامات ضد حقوق بشري اين دولت با معترضين هيچ ايرادي ندارد و فريادي هم نبايد به آسمان بلند شود!
البته اين نوع برخورد منحصر به فرانسه نيست. ساير كشورهاي غربي هم هرجا در مخمصه اعتراض‎هاي وسيع مردمي مي‎افتند، انسانيت و رعايت حقوق ادعايي خود را فراموش مي‎كنند و با تندترين روش موجود با معترضين برخورد مي‎كنند. مگر برخورد خشن پليس آمريكا با معترضان به فساد حكام آمريكايي در آوريل ۲۰۱۶ فراموش مي‎شود كه چگونه تنها در يك روز بيش از ۴۰۰ نفر توسط پليس آمريكا بازداشت شدند و بسياري ديگر نيز مورد ضرب و شتم پليس اين كشور قرار گرفتند. اين همان نمايش «ليبرال دموكراسي» غربي است كه نشان داده است چهره‎اي دروغين از خود به نمايش گذاشته و سرابي بيش نيست. اين همان حقوق بشر ادعايي است كه تنها در صورت تامين منافع خودشان معتبر است. اين همان دروغي است كه مقام معظم رهبري از آن با عنوان «افتضاح ليبرال دموكراسي» ياد مي‎كنند. اين «ليبرال دموكراسي» خون غربي‎ها را رنگين‎تر از ملت‎هاي ديگر مي‎داند. از منظر اين تفكر، دموكراسي يعني فرايندي كه منافع خودشان را تامين كند. ترور و كشتار مردم تازماني كه به منافع غرب آسيبي نرساند اشكالي ندارد اما اگر اين ترور در خاك كشورهاي خودشان اتفاق بيفتد، كاملا ضد انساني و محكوم است. بر همين اساس است كه وقتي واقعه شارلي ابدو در فرانسه اتفاق مي‎افتد، همه رهبران اروپايي در اين كشور جمع شده و فرياد وامصيبتا سر مي‎دهند اما اگر در همان زمان هزاران انسان بي‎گناه در سوريه و يمن و كشورهاي ديگر قرباني تروريست‎هاي صادراتي آنان شوند، هيچ ايرادي ندارد! از نگاه اين تفكر، اعتراض حق مردم است و دولت‎ها بايد اين اعتراض‎ها را به رسميت شناخته و پاسخگوي خواسته‎هاي معترضين باشند ولي اگر اين اعتراض در كشور خودشان اتفاق بيفتد، بايد به بدترين وضع ممكن با آن مواجه شد و معترضين را سركوب كرد! اين همان ليبرال دموكراسي دروغين غربي است كه اين روزها دم خروس آن از فرانسه بيرون زده است. بر همين مبنا است كه رهبر بزرگوار انقلاب سال‎ها قبل گفته بودند كه: «من با قاطعيت عرض مي‎كنم؛ دموكراسي‎اي كه امروز در غرب رائج است..... عمدتاً اين دموكراسي دروغين است؛ واقعي نيست.» وزير دارايي فرانسه در واكنش به اعتراض‎هاي جليقه زردها، آن را «فاجعه‎اي براي اقتصاد» كشورش خوانده است، اما واقعيت اين است كه اين اعتراضات فاجعه براي سياست و فرهنگ اين كشور هم به شمار مي‎رود چرا كه بر«افتضاح ليبرال دموكراسي» صحه گذاشته است. حكايت اين روزهاي فرانسه، حكايت چشيدن طعم تلخ اين دموكراسي توسط «جليقه‎زردها» است!

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

رئيس كميسر انرژي اروپا درتوهيني آشكار و البته كنايه آميز به ايران(درحالي كه از نقش اروپا و آمريكا در گسترش تروريزم تكفيري در منطقه و نيز فروش سلاح‎هاي كشتارجمعي به سفاكان سعودي دركشتاركودكان يمني و نيز نقش آمريكا درگستراندن ويروس كشنده ابولا درآفريقا نامي نبرد) با گفتن اين عبارت كه برجام يك امر ضروري براي امنيت اروپا و جهان است، همسويي سياست غرب را با آمريكا در پروژه ايران هراسي نشان داد. صدالبته كه غرب و آمريكا(نوكران مافياي سرمايه‎دارصهيونيستي) عامل جنگ‎افروزي درجهان‎اند و برقراري امنيت جهاني مستلزم درهم شكناندن و به زيركشاندن ياغيان وحشي سرمايه‎دارغربي‎اند. لازم است دولت در پاسخ به اين اهانت با خروج از برجام پاسخ قاطعي به اين گرگ‎هاي مزدور دهد.
يك شهروند

لاريجاني: پولشويي دركشوروجود دارد اما مردم انتظار دارند مسؤولين براي حل اين مسأله عمل كنند نه اين‎كه فقط اظهارنظركنند.
پاسخ: جناب رئيس مجلس هم كه به شدت ناراحت رد سي.اف.تي درشوراي نگهبان شده‎اند و منطقي هم در برابرمنتقدين اف.اتي.اف ندارند، شروع به گفتن همان تهمت دشمن شادكني شدندكه آقاي ظريف با اظهارآن خوراك براي رسانه‎هاي معاند ايجادكرد. آقاي لاريجاني! جنابعالي به‎جاي دفاع از اين ملت كه قرباني تروريزم شده و به‎جاي روكردن ماهيت بزرگ‎ترين پولشويي دنيا درغرب و امريكا كه دست طراحان اف.اتي.اف در ايجاد آن دخالت مي‎كند، عملاً با اين اتهام‎زني جاي شاكي و ظالم را عوض كرده‎ايد. بخواهيد يا نخواهيد سي.اف.تي يك لايحه ضد امنيتي و استكباري است كه طراحي آن برضد امنيت ايران و منطقه شكل گرفته و شما و آقاي ظريف و همفكرانتان به اذن الهي از اين اتهام زني‎ها به‎جايي نمي‎رسيد.
5411...0918

نه امريكا و اسرائيل و نه طرفداران روحاني و نه مخالفان او شعارهاي ضد امپرياليستي او را باور نمي‎كنند.
7594...0910

به‎جاي گسترش مؤسسات خيريه به اجراي عدالت در اداره كشور بپردازيم. وجود فقر و محروميت ناشي از سياست غلط اقتصادي و نبود عنصر عدالت در نگاه دولتمردان است.
5409...0911

اكنون نقش بسيج در دانشگاه به مثابه فرماندهي امثال حاج احمد متوسليان و حاج همت و... و اداره جنگ تحميلي است. دشمن از طريق شكارچيان تلگرام و برجام و فضاسازي رواني به دنبال تغيير باورهاي مردم و سوق دادن كشور به همراهي با فرهنگ غربي و رواج اشرافيت است.
يك شهروند