صفحه اخبار

رئيس‎كل بانك مركزي خبر داد
دستور رهبر انقلاب براي تقويت ارزش پول ملي

به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، عبدالناصر همتي به ديدار اخير خود با رهبر معظم انقلاب و دستور ايشان به بانك مركزي براي تقويت هرچه بيش‎تر ارزش پول ملي و نيز رعايت استقلال بانك مركزي اشاره و اعلام كرد بانك مركزي و نظام بانكي تمام توان مديريتي و كارشناسي خود را براي تحقق منويات مقام معظم رهبري به‎كار مي‎برد.

وي در جلسه دوره‎اي با مديران عامل بانك‎هاي دولتي و خصوصي بر ساماندهي دستگاه‎هاي كارت‎خوان و چك‎هاي تضميني بر كنترل و نظارت بيش‎تر تاكيد كرد.

رئيس‎كل بانك مركزي در ادامه با اشاره به تاكيدات رياست‎جمهوري درخصوص تامين سرمايه در گردش و نقدينگي مورد نياز توليد از مديران عامل بانك‎ها خواست برنامه‎ريزي‎هاي لازم در اين رابطه انجام دهند و اگر در مواردي نياز به كمك و مساعدت بانك مركزي باشند اعلام كنند. همتي به اهميت توليد و‎اشتغال و ضرورت توجه ويژه به اين موضوع تاكيد كرد.

مقام سابق پنتاگون:
آمريكا ابزار معتبري براي مهار ايران در منطقه ندارد

مايكل ماكوفسكي در سايت هيل وابسته به كنگره آمريكا نوشت: آمريكا بايد از تلاش براي مهار نفوذ ايران در منطقه دست بردارد و راهبرد روشني براي عقب راندن اين كشور اتخاذ كند. هرچند موضع سختگيرانه دولت ترامپ در قبال ايران تحسين‎برانگيز بوده اما اهداف اين موضع مبهم بوده و كاخ سفيد به اندازه كافي در اين زمينه اقدام نكرده است.

آمريكا به يك سياست شفاف، واضح، منسجم و جدي در قبال ايران نياز دارد كه دو عنصر «مقابله و عقب راندن» را شامل مي‎شود. مقام‎هاي آمريكا براي نشان دادن سياست مهار، از الفاظ مشابهي استفاده كرده‎اند.

سياست مهار دولت ترامپ عليه ايران عمدتاً شامل تحريم‎هاي اقتصادي مي‎شود كه هرچند ضروري بوده اما كافي نيستند. مهار ايران در منطقه مستلزم مانعي معتبر است كه در زمان حاضر وجود ندارد.

دولت ترامپ بارها آزمايش‎هاي موشكي ايران را محكوم كرده اما تاكنون كاري جز اعمال تحريم‎هاي بي‎تاثير براي متوقف كردن آن‎ها انجام نداده است.

سخنگوي كميسيون حمايت از توليد ملي مجلس:
نرخ اجناس موجود در بازار منطقي نيست

سخنگوي كميسيون حمايت از توليد ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: نرخ‎هاي(اجناس) موجود در بازار هيچ كدام منطقي نيست.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، رحيم زارع با اشاره به كاهش نرخ ارز و طلا در بازار، اظهار داشت: نفود دلالان در بازار، باعث كاهش نيافتن قيمت‎ها در ساير بازار‎هاي موازي است.

وي با تاكيد بر اين‎كه متاسفانه بازار‎هاي موازي طلا و ارز همسو با افزايش نرخ‎ها درگير گراني شده، اما اكنون با نزول قيمت‎ها خود را درگير نكرده‎اند، ادامه داد: در ماه‎هاي اخير با توجه به كاهش شديد ارزش پول مشكلات عديده‎اي براي مردم ايجاد شده؛ از اين رو لازم است تدابيري براي ساماندهي بازار‎هاي موازي ارز و طلا نيز صورت بگيرد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با تاكيد بر اين‎كه دولت بايد ضمن رصد دوباره بازار با هدف كاهش نرخ ارز و طلا ساير بازار‎ها را نيز به سمت بهبود وضعيت هدايت كند، افزود: نرخ‎هاي موجود در بازار هيچ كدام منطقي نيست؛ از اين رو بايد نسبت به تجديد نظر درخصوص آن‎ها اقدام شود.

به گفته زارع، دولت در بودجه ۹۸ كل كشور بايد با توجه به تورم و همچنين كاهش شديد قدرت توليدكنندگان داخلي نرخ ارز و ساير نرخ‎ها را تعيين كند.

صادق زيباكلام:
روحاني امروز 2 ميليون رأي هم ندارد

صادق زيباكلام در گفت‎وگو با روزنامه آرمان و در پاسخ اين سوال كه «به نظر مي‎رسد اگر به عقب برگرديم اصلاح‎طلبان از همراهي و حمايت از حسن روحاني در سال 96 رضايت كامل ندارند و احساس مي‎كنند انتظاراتي كه از دولت دوازدهم داشته‎اند برآورده نشده است. اين ديدگاه چه تاثيري در چشم‎انداز آينده جريان اصلاحات خواهد داشت؟» گفت: اين ديدگاه در بين برخي اصلاح‎طلبان وجود دارد. حتي برخي گمان مي‎كنند سر اصلاح‎طلبان در حمايت از حسن روحاني كلاه رفته است. با اين وجود بنده اسم اين را كلاه گذاشتن نمي‎گذارم. به نظر من پيوند اصلاح‎طلبان با حسن روحاني ناموفق بوده است. در شرايط كنوني اصلاح‎طلبان به نقطه‎اي رسيده‎اند كه احساس مي‎كنند نبايد در انتخابات از حسن روحاني حمايت مي‎كردند. اين درحالي است كه هزينه ناكامي‎هاي دولت روحاني درنهايت به نام اصلاح‎طلبان تمام خواهد شد. شرايط اصلاح‎طلبان و حسن روحاني مانند ازدواج بوده است. اصلاح‎طلبان به اميد اين‎كه قرار است با زندگي مشترك با حسن روحاني به خوشبختي دست پيدا كنند وارد زندگي مشترك با او شدند. با اين وجود اين ازدواج به دلايلي ناموفق از آب درآمده است. اتفاقا زمان زيادي نيز طول نكشيد كه به اين نتيجه رسيدند كه اين پيوند نمي‎تواند سبب خوشبختي آن‎ها شود.

زيباكلام افزوده است: در اين مساله كه محبوبيت آقاي روحاني طي 18 ماه گذشته دچار سقوط آزاد شده هيچ شك و ترديدي وجود ندارد. بدون شك اگر امروز يعني در آذرماه سال 1397 دوباره انتخابات رياست جمهوري 29 ارديبهشت سال 96 برگزار شود بنده بعيد مي‎دانم آقاي روحاني حتي 2 ميليون راي داشته باشد. شايد آقاي روحاني و حلقه نزديك ايشان به شكل ديگري فكر كنند و گمان كنند كه چنين اتفاقي نمي‎افتاد. با اين وجود واقعيت اين است كه محبوبيت آقاي روحاني پس از انتخابات رياست‎جمهوري سقوط تندي كرده است.

واشنگتن پست:
فشار ترامپ ايران را مقاوم تر مي كند

واشنگتن‎پست نوشت: اين ايده كه آمريكا با عدم انجام تعهدات برجامي، ايران را پاي ميز مذاكره بازگرداند صرفا يك توهم و خيال است. به نظر مي‎رسد ترامپ به اشتباه فكر مي‎كرد كه تحريم‎ها ابزاري شبه‎جادويي و چندمنظوره هستند: هم ايران را مجبور به توافق هسته‎اي بهتر خواهند كرد و هم سبب مي‎شوند تا آن كشور محدوديت‎ها بر برنامه موشكي خود و بازرسي نامحدود بازرسان را بپذيرد. همچنين از نظر او تحريم‎ها باعث مي‎شدند تا ايران مجبور شود به حمايت خود از گروه‎هاي منطقه‎اي پايان دهد و حتي ممكن است كاري كند كه مردم ايران به‎دليل فشار ناشي از وضعيت دشوار اقتصادي به خيابان‎ها ريخته و كليت نظام سياسي ايران سقوط كند. اين‎ها تفكرات فانتزي و خيالي دولت ترامپ درباره تاثيرگذاري تحريم‎ها بوده‎اند.

اين رسانه آمريكايي افزوده است: اكنون با شعارهاي داغي ازسوي دولت ترامپ مواجه هستيم كه عملي نمي‎شوند و همين موجب بي‎نظمي بيش‎تر مي‎شود. بدتر از همه آن‎كه ترامپ و پمپئو همه تخم‎مرغ‎هاي خود را در سبد عربستان قرار دادند و اميد بيهوده‎اي به اين داشتند كه سعود‎ي‎ها جايگزين آمريكا در مهار ايران شوند. سخنان ترامپ عليه ايران تنها آن كشور را به نفوذ بيش‎تر در منطقه تشويق مي‎كند.

سخنگوي حزب كارگزاران:
مردم، اصلاح طلبان را ناكارآمد مي دانند

مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران در روزنامه سازندگي نوشت: اصلاحات روزهاي خوبي نمي‎گذراند و اين ايراد هم از حيث ساختاري است هم از حيث جايگاه مردمي... خيلي از انتقادات وارد است و بخش‎هايي از جامعه از ما ناراضي هستند. دليلش اين است كه آن‎ها از ما كاركرد و نتيجه مي‎خواهند، آن‎ها انتظار داشتند كه دولت روحاني مسائل و مشكلات را حل كند و احساس مي‎كنند كه دولت نتوانسته فضاي اقتصادي كشور را مديريت كند. فشارهايي متوجه زندگي مردم شده است و آن‎ها كاملا ملموس و واقعي نگاه مي‎كنند. ما ظرف دو سال سه شهردار عوض كرديم و اين مي‎تواند در ذهن مردم گوياي ناكارآمدي باشد.

نايب‎رئيس كميسيون اصل نود:
قيمت كالاها علي رغم كاهش قيمت دلار همچنان رو به افزايش است

محمدرضا اميرحسنخاني در گفت‎و‎گو با فارس با انتقاد از گراني‎هاي موجود در بازار گفت: درست است كه ما در جنگ اقتصادي به‎سر مي‎بريم و قيمت ارزهاي خارجي بالا رفته اما مردم از عدم نظارت و عدم مديريت دولت شاكي هستند.

وي افزود: يك روز دلار از ۴ هزار تومان به ۱۸هزار تومان رسيد و قيمت كالاها هم به همين ميزان چهار برابر افزايش يافت. دلار امروز به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان رسيده و حداقل حدود ۷ هزار تومان افت قيمت داشته اما عليرغم كاهش قيمت دلار قيمت كالاها همچنان رو به افزايش است؛ حتي ثابت هم نمانده است.

نايب‎رئيس‎كميسيون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: متأسفانه بعضي‎ها از نبود نظارت و عدم مديريت دولت سواستفاده مي‎كنند و فشار اين سواستفاده‎ها به مردم مي‎آيد.

اميرحسنخاني خاطرنشان كرد: شرايط، شرايط جنگ اقتصادي است در شرايط جنگ اقتصادي مديريت و توجه دولت بايد بيش‎تر باشد و بايد از تمام توانش براي كنترل بازار استفاده كند؛ نه اين‎كه هر كسي هر كاري كه دلش مي‎خواهد بكند.

وي در پايان گفت: گويا بعضي‎ها در كشور به دنبال اين هستند كه ملت زودتر تسليم شوند و اين انسان را رنج مي‎دهد.

سخنگوي كميسيون صنايع مجلس:
بنگاه داري خودروسازان هزينه كردن از جيب مردم است

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، سخنگوي كميسيون صنايع و معادن مجلس در يك برنامه تلويزيوني گفت: به نظر مي‎رسد در شرايط فعلي خودروسازان بايد براساس قيمت تمام شده، افزايش قيمتي داشته باشند، اما بخشي از قيمت تمام شده را هزينه‎هاي سَربار خودروسازان تشكيل مي‎دهد. جاي سؤال است كه خودروسازان چرا حاضر نيستند هزينه‎هاي سَربارشان را كاهش دهند.

سعيد باستاني تصريح كرد: زيان انباشته ايران خودرو حدود 8 هزار ميليارد و اين زيان براي سايپا حدود 10 هزار ميليارد تومان است. در حال حاضر مردم حدود يك ميليون تومان بابت سهام اضافه‎اي كه خودروسازان نگه داشته‎اند، هزينه مي‎كنند.

وي با‎اشاره به اين‎كه ايران خودرو تا ارديبهشت 99 پيش فروش انجام داده است، افزود: بنگاه‎داري خودروسازان يك نوع هزينه كردن از جيب مردم است.

اين نماينده مجلس تصريح كرد: سايپا حدود يازده هزار و ايران خودرو هم 13 هزار پرسنل مازاد دارد. همچنين سايپا حدود هزار و صد و هشتاد نفر و ايران خودرو يك هزارو پانصدوچهل نفر عضو هيأت مديره شركت‎هاي جانبي دارند.

باستاني ادامه داد: اين دو شركت سالانه حدود هزار و صد ميليارد تومان حقوق به پرسنل مازاد پرداخت مي‎كنند. ايران خودرو سال قبل حدود پنج هزار و هشتصد ميليارد تومان سود بانكي پرداخت كرده و مي‎توان اين عوامل را مؤثر بر افزايش قيمت اعلام كرد.

نماينده خودروسازان در اين رابطه پاسخ داد: تعداد اعضاء هيأت مديره مطرح شده از سوي آقاي باستاني 100 درصد اشتباه است. حسن قره‎ئي در مورد تعداد پرسنل هم تصريح كرد: خودروسازان در راستاي حمايت از اشتغال، پرسنل خود را اخراج نكرده است.

وي گفت: نارضايتي و دلخوري مردم از خودروسازان غيرقابل انكار است.

آقاي مطهري! شما به راستي سياستمدار و ديپلمات هستيد؟!

روزنامه قدس در يادداشتي به قلم محمدحسين جعفريان نوشت: آقاي مطهري معتقد است جناح رقيب است كه اجازه نداده سرمايه‎گذاري غربي‎ها و خاصه آمريكايي‎ها در ايران انجام شود و لذا مسبب پاره كردن اين تكه كاغذ توسط ترامپ نيز همين جناح بوده است. جناب آقاي مطهري! آيا تلقي شما آن است كه طي همين كم‎تر از يكي دو سال امضاي برجام تا رفتار ترامپ، اگر جناح مخالف حرفي نمي‎زد، آن‎ها آن‎قدر در اين‎جا سرمايه‎گذاري مي‎كردند كه مملكت ما گلستان شده و سرمايه‎ها و كارخانجات و دارايي‎هايشان چنان فراوان مي‎شد كه ناچار نمي‎توانستند از برجام خارج شوند؟!...مگر آن نمايش‎هاي رنگارنگ را يادتان رفته است؟ مگر صنايع هواپيمايي‎شان مدعي نشدند تمام نياز ما را برآورده مي‎كنند و پيش قراردادهاي مجعولي را هم امضا كردند كه به واقع نقشه‎اي بود تا ديگر شركت‎ها را از ما دور كنند و در حقيقت فرصت طلايي ما را سوزاندند؟ مگر بويينگ جلو نيامد و اقسام قراردادها را پيشنهاد نداد و اما در زمان لازم و سر بزنگاه دست ما را در پوست گردو گذاشت و تازه در همان قرارداد هم بعدها كاشف به‎عمل آمد هرچه قازو‎رات و ته انباري‎هاي بي‎مشتري و غيرقابل فروش داشته‎اند را با قيمت‎هاي كذايي به ما فروخته‎اند...!

آقاي نايب رئيس! شما به راستي سياستمدار و ديپلمات هستيد؟! چطور نديديد كه حق مسلم، قانوني و بين‎المللي ما را به ابزار اخاذي و بهره‎كشي از ما بدل كردند؟ چه كسي اين حق و فرصت را به آن‎ها هديه كرد؟ كدام جريان سياسي چنين شرمي را در دامان سياست ما گذاشت و حالا هم در كمال بي‎شرمي طرف مقابل را متهم مي‎كند؟

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري:
حقوق بگيران نجومي بايد محاكمه شوند

حجّت‎الاسلام قاسم روانبخش، كارشناس مسائل سياسي و عضو شوراي مركزي جبهه پايداري انقلاب اسلامي، در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، يكي از عوامل ايجاد شكاف طبقاتي را حقوق‎هاي نجومي دانست وگفت: عده‎اي حقوق‎هاي تا دويست ميليون و وام‎هاي كلان مي‎گيرند و اين بحث‎ها باعث مي‎شود زندگي‎شان را به يك زندگي اشرافي تبديل كنند. خانه‎هاي چندهزار متري را در شمال تهران و مناطقي مثل فرمانيه و نياوران تهيه مي‎كنند كه تشريفات خاص شبيه كاخ شاهان دارد. اگر هم از آن‎ها بپرسيد چرا اين كار را مي‎كنند، مي‎گويند ما حق داريم و حقوق گرفته‎ايم، يا اين‎كه مي‎گويند ژن ما با ديگران فرق مي‎كند و بچه‎هاي ما مي‎فهمند و درك دارند امّا بچه‎هاي شما نمي‎فهمند. در واقع برتري خود را يك موضوع خدادادي تلقي مي‎كنند. فرزندان‎شان را براي تحصيل به خارج از كشور مي‎فرستند بعد مي‎گويند طبيعي است ديگر. عروسي‎ها و عزايشان فرق مي‎كند. ماشين‎هاي آن‎چناني سوار مي‎شوند و مي‎گويند حق ما است.

روانبخش با بيان اين‎كه نمايش اشرافي‎گري و دريافت حقوق‎هاي نجومي، باعث ايجاد نارضايتي مردم نسبت به انقلاب و ارزش‎هاي نظام مي‎شود و عده‎اي تصور مي‎كنند اين كار نظام بوده است، تصريح كرد: يكي از كارهاي مهمي كه دستگاه قضايي بايد انجام دهد، برخورد با اين عناصر است. مساله يك موضوع شخصي نيست؛ بحث زير سؤال رفتن اعتبار چهل ساله نظامي است كه با خون صدها هزار شهيد به ثمر رسيده است.

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس:
دلبستگي برخي مسؤولان به آمريكا مهم ترين منشأ مشكلات اقتصادي كشور است

ابوالفضل حسن‎بيگي، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، با اشاره به فرمايش رهبري مبني بر اين‎كه آمريكا در حال افول است، اظهار داشت: پيش‎بيني رهبر معظم انقلاب درباره افول آمريكا همانند پيش‎بيني حضرت امام درباره فروپاشي شوروي يك تحليل حقيقي و عقلاني است كه به زودي محقق خواهد شد.

به گزارش رسا، حسن‎بيگي خاطرنشان كرد: دلبستگي برخي از مسؤولان يا عناصر سياسي اقتصادي به آمريكا مهم‎ترين منشأ مشكلات اقتصادي كشور است، اگر بعد از تجربه برجام مسؤولان و دولتمردان به سرعت به سراغ دنيا مي‎رفتند تحقيقا امروز آمريكا نمي‎توانست اين فشارها را اعمال كند. مسؤولان فرصت‎سوزي كردند و مسيري را رفتند كه نتيجه آن فشارها و تحريم‎هاي مضاعف براي كشور بود، بنده از دولتمردان و مسؤولان محترم مي‎خواهم كه اين دندان كرم‎خورده را دور بيندازند و از آمريكا دل بكنند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس:
توهين روحاني به منتقدان FATF براي فرار از پاسخگويي است

حجت‎الاسلام احمد سالك در گفت وگو با خبرنگار مهر با انتقاد از اظهارات رئيس‎جمهور در نشست مديران ارشد وزارت راه و شهرسازي و توهين وي به منتقدان FATF وCFT گفت: آقاي روحاني معتقد است فقط وي فهم درستي از اسلام دارد. او تا امروز بيش از ۵۰ مورد به منتقدان توهين كرده كه نشان دهنده عدم سعه صدر و تحمل وي در قبال منتقدان است.

نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي اتهام‎هاي روحاني عليه منتقدان FATF وCFT را پوششي براي شكست دولت تدبير در برجام خواند و گفت: آقاي روحاني براي فرار از پاسخگويي راه حل اتهام افكني عليه مخالفان لوايح استعماري را انتخاب كرده است.

وي نسبت دادن مشكلات اقتصادي به مخالفان برجام و FATF را فرار به جلوي دولت تدبير خواند و گفت: دولت پاسخي به انتقادات مردم در قبال عملكرد اقتصادي خود ندارد، به همين دليل به دنبال اتهام افكني عليه منتقدان است و مثل گذشته قصد دارد همه مشكلات را به گردن مخالفان بيندازد.

سالك ادامه داد: آقاي روحاني به مردم قول داده بود با تصويب برجام تحريم‎ها برداشته شود اما تحريم‎ها تشديد شد و دولت تلاش دارد تا شكست در برجام را اين‎گونه جبران كند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس اظهارداشت: دولت به دنبال تصويب لوايح استعماري است و مدام ملت را مي‎ترساند كه اگر اين لوايح تصويب نشود ايران در ليست سياه آمريكا قرار مي‎گيرد. در زمان برجام نيز مرتب مردم را مي‎ترساندند كه در صورت عدم تصويب برجام، حتي آب و هواي مردم نيز دچار مشكل خواهد شد.

سناتور ارشد جمهوري‎خواه:
اگر كمك آمريكا نبود، سعودي ها بايد فارسي حرف مي زدند

«ليندسي گراهام» سناتور ارشد جمهوري‎خواه با انتقاد از عملكرد «محمد بن سلمان» ولي‎عهد عربستان سعودي گفت: ارتش سعودي‎ها بدون آمريكا قابليت جنگ نخواهد داشت.

اين عضو كميته نيروهاي مسلح سنا كه با شبكه «فاكس نيوز» گفت‎وگو مي‎كرد، در پاسخ به مجري كه گفت عربستان سعودي مهم‎ترين شريك آمريكا در مقابله با ايران است، گفت: بگذاريد اين طور بگويم، مي‎خواهم خيلي صريح با شما صحبت كنم. اگر [كمك‎هاي] ايالات متحده نبود، آن‎ها بايد ظرف يك هفته در عربستان سعودي فارسي حرف مي‎زدند. ارتش آن‎ها عرضه جنگيدن ندارد. آن‎ها ۹ درصد واردات نفت ما را تأمين مي‎كنند. نياز ما به آن‎ها به مراتب كم‎تر از نياز آن‎ها به ماست.

 اخبار ويژه

خاطره اي خواندني از مهاجراني درباره سياست امام خامنه اي

■ عطاءالله مهاجراني، وزير فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات در كانال تلگرامي خود نوشت:
■ طارق متري وزير فرهنگ لبنان(۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸)، دقيق و خوش سخن ودانشمند و بسيار خوان بوده و هست. ديدار با او هميشه غنيمت است! چاي نعناع و دردشه! دردشه همان گفت وگوست، صميمي و پايان ناپذير. طنجه بوديم، گفت داستان ملاقات با آيت‎ا... خامنه‎اي را برايت بگويم. حتما تازه است. همراه سعد حريري به تهران سفر كرديم. قرار ملاقات با آيت‎ا... خامنه‎اي بود. _اين ديدار در آذرماه ۱۳۸۹ انجام شده است - قبل از ديدار قرار شد، جلسه‎اي با سعد حريري به‎عنوان نخست وزير داشته باشيم. شش وزير هم همراه بوديم. جلسه در محل اقامت حريري در كاخ سعدآباد برگزار شد. سعد حريري گفت: بايد مساله سلاح حزب‎الله را به‎عنوان مساله اصلي لبنان مطرح كنيم. من سخني نگفتم، اما همه تاييد كردند. وقتي وارد دفتر آيت‎ا... خامنه‎اي شديم، ايشان بسيارگرم و صميمانه سعد حريري را در آغوش گرفت. جواني و هوشمندي‎اش را تحسين كرد. از مرحوم رفيق حريري ذكر خيري به ميان آورد. از لبنان بسيار تعريف كردند. نا گاه از سعد حريري پرسيدند: آقاي نخست وزير! شما رمان گوژپشت نتردام را خوانده‎ايد!؟ خب پيداست كه نخوانده بود! سري تكان داد كه معلوم نبود خوانده يا نه.
■ آيت‎ا... خامنه‎اي گفت: در اين رمان يك زن بسيار زيبايي تصوير شده است. او زيباترين زن پاريس است. طبيعي است كه قدرتمندان درصدد دستيابي به اين زن هستند. لات‎هاي پاريس، قداره كشان، با نفوذها. اما همه مي‎دانند كه آن زن زيبا، اسمش چي بود!؟ طارق گفت، من گفتم ازميريلدا! آيت‎ا... خامنه‎اي با تمام چشمانش خنديد و گفت احسنت! شما وزير فرهنگ بوديد!
■ همه مي‎دانستند كه ازميريلدا يك دشنه ظريف دسته صدف سپيد بسيار تيز و كارا به همراه دارد. هر كس به او سوء نظري داشته باشد، ازميريلدا از استفاده از آن دشنه ترديد نمي‎كند. آقاي نخست وزير! لبنان مثل همان زن زيباست. لبنان عروس خاورميانه است. خيلي‎ها به كشور شما نظر دارند. اسراييل خطري است كه شما را تهديد مي‎كند. مگر تا خيابان‎هاي بيروت نيامدند؟ مگر مردم را نكشتند؟ ويران نكردند؟
■ سلاح مقاومت مثل همان دشنه ازميريلداست. دشمن را نوميد مي‎كند و امكان عمل را از او مي‎گيرد. گفت وگو‎ها ادامه پيدا كرد. اما سعد حريري كلمه‎اي درباره سلاح حزب‎الله سخني نگفت. بعد از جلسه پرسيدم. نگفتي؟ گفت: ديدي جلسه را چگونه اداره كرد و بحث را پيش برد. مي‎شد مطرح كرد؟

اتفاقا با تي دسته دار تنم رو شستم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: درحالي كه اعتراض گسترده مردم فرانسه به حاكميت اين كشور، نظام سرمايه‎داري و ليبرال‎هاي مفت‎خور غربي را به وحشت انداخته و دولت فرانسه براي سركوب مردم ۹۰ هزار تن از نيروهاي پليس و ارتش را به خيابان‎ها آورده است روزنامه‎هاي زنجيره‎اي لام تا كام در اين‎باره خبر و گزارشي نمي‎دهند!
گفتم: عمو يادگار! خوابي يا بيدار؟! خبرگزاري دولت پا را فراتر گذاشته و در اين حال و هوا مصاحبه‎اي با يك زوج هنري فرانسوي را پوشش داده و در ضمن نوشته است كه رويكرد فرانسه رويكرد همراهي و همكاري با ايران است!
گفت: فرانسه‎اي كه ميزبان تروريست‎هاي منافق است؟ به تروريست‎هاي تكفيري اجازه حمله به سفارت كشورمان را داده است؟ حاضر نيست سفير براي ايران معرفي كند؟ ديپلمات ما را اخراج كرده است؟ درپي قطعنامه عليه كشورمان است؟ و ده‎ها جنايت ديگر كه عليه كشورمان مرتكب شده، رويكرد همكاري با ايران را دارد؟!
گفتم: آن‎وقت همين مدعيان اصلاحات وقتي يك جاسوس غربي در ايران بازداشت مي‎شود در حمايت از او يقه چاك مي‎كنند و ورق سياه مي‎كنند!
گفت: يعني به وطنشان هم پايبند نيستند؟!
گفتم: اي عوام! اين جماعت چه مي‎دانند وطن چيه؟! به يارو گفتند؛ با وطن جمله بساز، گفت؛ رفتم حموم و تنم را شستم! گفتند؛ منظورمون وطن با ط دسته داره. گفت؛ اتفاقا با تي دسته‎دار تنم رو شستم!

▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: روزنامه حزب اشرافي كارگزاران در خصوص تورم سنگين كنوني به سخنان رئيس جمهور در سمنان استناد كرده كه گفته بود پرداخت ۳۳ هزار ميليارد تومان به مالباختگان مؤسسات غير‎مجاز تورم آورده است!
گفتم: پس درباره افزايش نقدينگي در دولت آقاي روحاني از ۴۷۰ هزار ميليارد تومان به ۱۶۴۶ هزار ميليارد تومان چه مي‎گويند، اين‎كه ۳۵ برابر ۳۳ هزار ميليارد است!
گفت: شايد يادشان رفته!
گفتم: دولت در اين ۵ سال چرا فكري به حال مؤسسات غير مجاز نكرده است؟! مگر مجوز آن‎ها از سوي دولت صادر نمي‎شود؟ چرا مانع نشده است؟!
گفت: اي عوام! بايد پرسيد مگر رانت‎هاي كلان در واگذاري ارز و سكه و خودرو كار دولت نبوده است؟!
گفتم: اين سؤال هم مطرح است كه مديريت دولت تدبير در اين ميان كجا بوده كه كار به اين‎جا كشيده است؟!
گفت: چه عرض كنم؟! هزاران هزار ميليارد تومان نقدينگي كه تورم طاقت‎فرساي كنوني را پديد آورده نمي‎بينند و به يك گوشه كم‎اهميت كه آن‎هم در اختيار خودشان بوده بند مي‎كنند!
گفتم: يارو وارد رستوران شد و سفارش خوراك مخلوط گوشت‎گاو و كبك داد و وقتي غذا را آوردند با تعجب به مدير رستوران گفت؛ اين‎كه فقط گوشت گاو است! و مدير رستوران گفت؛ اختيار داريد، كاملا مساوي است! چون ما هر روز صبح يك گاو و يك كبك ذبح مي‎كنيم و گوشتشان را با هم مخلوط مي‎كنيم!