صفحه آخر

علامه مصباح يزدي در ديدار با قائم مقام دبيركل حزب ا... لبنان:
پيروزي ها در منطقه، ما را از تضرع به درگاه خدا باز ندارد

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با شيخ نعيم قاسم، قائم مقام دبيركل حزب ا... لبنان و هيأت همراه اظهار داشت: حوادثي كه در دهه‎هاي اخير در منطقه اتفاق افتاده است، در تاريخ كم‎نظير است و مي‎توان آن‎ها را به برخي حوادث صدر اسلام تشبيه كرد.

آيت‎الله مصباح يزدي با اشاره به شرايط سخت مسلمانان در جنگ بدر افزود: شرايط مسلمانان در جنگ بدر به قدري سخت و دشوار بود و مسلمانان در ضعف قرار داشتند كه خدا از آن‎ها به «اذله» تعبير مي‎كند.

ايشان با بيان اين‎كه تصور من اين است كه خداوند متعال در اين چند دهه اخير، به‎صورت كم‎نظيري باب رحمتش را بر مسلمانان و بخصوص شيعيان باز كرده است، ادامه داد: حتي ما از توجيه عادي و علمي براي بسياري از پديده‎ها در كشور خودمان عاجزيم؛ اين ميل و رغبتي كه نوجوانان در آغاز تكليف و حتي قبل از تكليف براي حضور در جبهه و جهاد براي دفاع از ارزش‎هاي اسلامي از خود نشان دادند، با هيچ منطق علمي قابل توجيه نيست.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: پيشرفت‎هاي علمي، صنعتي، سياسي و نظاير آن‎كه بعد از انقلاب در ايران اتفاق افتاد، به هيچ وجه قابل مقايسه با شرايط قبل از آن نيست. تا آن‎جا كه بنده اطلاع دارم، هيچ سياستمداري در دنيا اين پيشرفت‎ها را حتي به‎صورت احتمال پيش‎بيني نمي‎كرد ولي الحمدلله اين لطف‎هاي الهي روزبه‎روز بيش‎تر مي‎شود و امروز آثارش را در خارج از منطقه نيز مي‎بينيم.

اين مفسر قرآن كريم با اشاره به ضعف مسلمانان در جنگ بدر و تضرع پيامبرصلي‎الله‎عليه‎وآله به درگاه خداوند براي ياري مسلمانان اظهار داشت: طبق روايات شخص پيامبر اكرم دست به دعا برداشت و از خداوند خواست تا نصرتش را نازل كند؛ تا جايي كه بنده از سيره پيامبرصلي‎الله‎عليه‎وآله اطلاع دارم، حالت تضرع ايشان در شب جنگ بدر، بي‎سابقه بوده است.

ايشان افزود: با نگاهي به آيات معلوم مي‎شود كه اين تضرعات در پيروزي اسلام مؤثر بوده است؛ در اين زمان نيز علاوه بر شكر نعمت نصرت و پيروزي مسلمانان در ايران، لبنان و يمن، وظيفه ديگري هم داريم؛ آن وظيفه اين است كه بر تضرعاتمان بيفزاييم.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: تصور بنده اين است كه در اوايل مبارزات عليه رژيم ستمشاهي در ايران، حالت تضرع در مؤمنان بيش‎تر بود، ولي به نظر مي‎رسد كه اين نوع تضرعات، يكي از كمبودهاي امروز جامعه ماست و متأسفانه به اين مسائل كم‎تر از مسائل مادي و ظاهري اهميت داده مي‎شود.

ايشان با بيان اين‎كه اين سخن بدان معنا نيست كه از نعمت‎هاي مادي و علمي و تكنولوژي غافل شده و از آن‎ها استفاده نكنيم، ادامه داد: مساله اين است كه توجه به نعمت‎هاي مادي، ما را از توسلات، تضرعات و نذر و نياز بازندارد. بايد سعي كنيم هر دو بعد را تقويت كنيم تا در سايه آن پيروزي‎هاي بهتر و كامل‎تر و سريع‎تري نصيب مسلمانان شود. غفلت از اين امر مهم از هيچ مؤمني قابل قبول نيست، اما غفلت از اين مساله درباره روحانيان قبيح‎تر است؛ از اين‎رو بايد ابتدا خودمان به اين مساله بيش‎تر اهميت دهيم و سپس توجه ديگران را نيز به اين مساله جلب كنيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به نعمت وجود مقام معظم رهبري اظهار داشت: در طول تاريخ، كم‎تر شاهد چنين نعمتي بوده‎ايم؛ ايشان علاوه بر اين‎كه از لحاظ علمي، سياسي، بصيرت اجتماعي و هوش و فراست خدادادي امتياز چشمگيري دارند كه دوست و دشمن به آن اعتراف دارند، امتياز ديگري هم دارند كه بسياري از افراد، از آن غافلند و آن روح بندگي و خضوع ايشان در مقابل خداوند و اعتماد به كمك‎هاي الهي و آثار توسلات است.

ايشان افزود: من بارها شنيده‎ام كه ايشان گاهي تحت فشارهاي شديدي واقع مي‎شوند كه كنترل آن براي افراد عادي بسيار مشكل است و گاهي نيمه شبي از تهران به جمكران آمده و مشغول دعا، توسل، گريه و زاري و سجده‎هاي طولاني مي‎شوند و با نشاط خاص حاصل از اين تضرعات، به تهران برگشته و مشغول انجام وظيفه مي‎شوند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به ويژگي‎هاي سيد حسن نصرا... اظهار داشت: در مرتبه بعد از رهبري نيز كم‎تر كسي را مانند جناب سيد حسن نصرا... با اين متانت، شجاعت و صفات ممتاز مي‎توان يافت؛ ايشان نعمتي بزرگ در لبنان است. بايد خدا را به‎خاطر وجود چنين نعمت‎هايي شكرگزار باشيم و براي سلامتي ايشان، دعا كنيم؛ خداوند وعده داده است كه در صورت شكر نعمت‎ها، آن‎ها را مي‎افزايد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام جواد عليه السلام:
«قائم» ما خاندان وحي و رسالت‎، حضرت مهدي(عج) است؛ همان كسي كه در دوران غيبتش بايد مردم انتظار ظهورش را ببرند و پس از ظهورش فرمان اورا به جان بخرند.
بحارالانوار، ج 52، ص 285

 راه امام

شما صلاحيت نداريد

روشنفكرانى كه از اسلام بى‎اطلاع هستند و نمى‎دانند اسلام چيست، هر وقت ما خواستيم قانون اساسى جمهورى يا جمهورى دمكراتيك را تدوين كنيم، شما آقايانى كه حقوقدان هستيد، شما آقايان روشنفكر غربى، صلاحيت داريد كه نظر بدهيد. لكن ما هر وقت خواستيم قانون اسلامى بنويسيم، خواستيم مسائل اسلام را طرح بكنيم، شما صلاحيت نداريد. شما از اسلام اطلاعى نداريد.
صحيفه امام، ج ‎8، ص 171

 در پرتو خورشيد

آقا آن را هم خوانده بودند!

چند وقت پيش با گروهي از دوستان خدمت آقا بوديم. تعدادي از دوستان نويسنده بودند و داشتند در مورد كتاب‎هايشان صحبت مي‎كردند. يكي از دوستان داستان‎نويس بالغ بر چهل پنجاه كتاب از آثارش را آورده بود. با اين‎كه بنده دوست ايشان هستم، شايد تا به حال ده دوازده كتاب از ايشان بيش‎تر نخوانده بودم. آن‎هم با اين وقت آزادي كه من دارم و هيچ مقام سياسي يا اداري ديگري ندارد. آن دوست بنده، يك يك كتاب‎ها را برمي‎داشت تا معرفي كند به آقا. اما همين كه موضوع كتاب را مي‎گفت، آقا مي‎گفتند بله اين كتاب را خوانده‎ام و توضيحاتي درباره‎ي محتواي كتاب مي‎دادند. هر كتابي را كه اسم مي‎برد، آقا دليل مي‎آوردند كه خوانده‎اند. حتي كتابي بود كه در سال ۶۳، تنها ۱۲۰۰ نسخه از آن منتشر شده بود و خود نويسنده هم ديگر آن كتاب را نداشت، اما آقا آن را هم خوانده بودند و درباره آن تحليل داشتند. اين‎طور نبود كه مثلاً به‎تعريف بگويند اتفاقاً شما همه كارهايت خوب است، بلكه تحليل و توضيح داشتند.
طنزپرداز برجسته، مرحوم ابوالفضل زروي نصرآباد