صفحه حوزه و دانشگاه

عضو هيأت علمي دانشگاه علامه:
مبادا آدرس هاي غلط موجب شود مردم دست از مقاومت بكشند

علي آدمي عضو هيأت علمي دانشگاه علامه در نشست تخصصي «ابعاد بين‎المللي تحريم بسيج از سوي آمريكا» كه در خبرگزاري فارس برگزار شد، گفت: اگر به تحريم‎هايي كه آمريكا وضع مي‎كند نگاه كنيم متوجه يك نوع ناتواني و يأس مي‎شويم. آن‎ها وقتي نمي‎توانند با دولت‎ها كار كنند و به دولت‎ها و ملت‎ها چيزي را تحميل كنند دست به تحريم مي‎شوند.

وي ادامه داد: ما پس از انقلاب صادركننده مفهومي به نام مقاومت به دنيا بوده‎ايم و اين از سوي خيلي از ملت‎ها امروز در جريان است و آن‎ها ياد گرفتند كه چگونه مي‎توانند با مقاومت پيروز شوند.

آدمي با اشاره به افول قدرت نرم آمريكايي‎ها تصريح كرد: مقام معظم رهبري فرمودند آمريكا رو به افول است و ساعت‎ها مي‎شود راجع به آن صحبت كرد و با ارائه شاخص‎هايي مي‎توان گفت كه چقدر آمريكايي‎ها رو به افول هستند.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: برخي‎ها مي‎گويند جمهوري اسلامي گفتمان‎سازي انجام مي‎دهد تا واقعيتي در بيرون صورت گيرد ولي ما بر اساس واقعيت‎ها صحبت مي‎كنيم و مي‎توان اثبات كرد كه آمريكا رو به افول است.

وي گفت: همان طور كه رهبري فرمودند، هزينه سازش و تسليم بيش‎تر از هزينه مقاومت است، اين جمله واقعيت امروز ايران و آمريكايي‎ها را در جهان امروز نشان مي‎دهد. گمان نكنيم كه آمريكايي‎ها رو به قدرت هستند و دست از مقاومت بكشيم. خود وضع تحريم‎ها نشان از عجز و ناتواني آمريكا مي‎دهد.

آدمي گفت: وقتي كسي مانند ترامپ اين قدر سر و صدا مي‎كند نشان از توخالي بودن آن‎ها است و نشان مي‎دهد آن‎ها با سروصدا مي‎خواهند دنيا را مديريت كنند نه با توانمندي‎هاي خود. آ‎مريكا امروز نه به لحاظ فني قدرت تحريم دارد و نه اين‎كه مشروعيت بين‎المللي و حقوقي دارد و نه توان و اراده سياسي كه براي تحريم ايران به تفاهم رسيده باشد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علامه خاطرنشان كرد: آمريكا با وضعيتي كه امروز دارد قادر به تحريم نيست آن‎ها در گذشته مي‎توانستند در اجماع‎سازي راجع به تحولات بين‎المللي موفق باشند اما امروز در زمينه‎هاي مختلف قادر به اجماع‎سازي نيستند. آمريكايي‎ها تاكنون اين قدر ناتوان در گفتمان‎سازي و روابط بين‎المللي نبودند.

وي با اشاره به اظهارات ترامپ درباره مديريت جهاني تأكيد كرد: آمريكايي‎ها فكر و گفتمان جديدي براي اداره دنيا ندارند و براي همين هم دست به اقداماتي مانند تحريم مي‎زنند.

اين استاد دانشگاه به ضعف در نوآوري و پويايي علمي و فناوري در آمريكا اشاره كرد و اظهار داشت: آمريكايي‎ها امروز در اين حوزه هم رقباي خيلي جدي دارند و ديگر در نوآوري و پويايي علمي و فناوري صاحب قدرت نيستند. آمريكايي‎ها حتي در مسائل تكنيكي خود هم ناتوان هستند.

وي گفت: سخنان ترامپ در مناظرات انتخابات رياست جمهوري در آمريكا خود گوياي افول آمريكا است و نشان مي‎دهد آمريكا در عرصه‎هاي مختلف چگونه ناتوان شده است.

آدمي اضافه كرد: آمريكايي‎ها امروز حتي بر تحميل اراده به جنبش‎هاي مردمي هم ناتوان هستند، آن‎ها در گذشته با نفوذ در اين جنبش‎ها آن‎ها را به انحراف مي‎كشيدند ولي امروز توان آن را ندارند و جنبش‎هاي مختلفي همچون بسيج، حزب‎الله، انصار‎الله و... شكل گرفته كه آمريكايي‎ها در انحراف آن‎ها ناتوانند.

وي تصريح كرد: جنبش‎هاي مردمي ضدآمريكايي و ضدصهيونيستي در جهان به شدت وجود دارند و اين جنبش‎ها خيلي خودآگاهانه و خودجوش شكل گرفتند و جنبش‎هايي هستند كه آگاهي پيدا كردند و آمريكايي‎ها براي اين‎كه آن‎ها را كنترل كنند چاره‎اي ندارند جز آن‎كه آن‎ها را غيرمشروع نشان داده و تحريم كنند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علامه اضافه كرد: ما در زماني كه آمريكا صاحب قدرت بود موشك ساختيم و اورانيوم غني كرديم، الان فضا فرق كرده آمريكا ديگر قدرت گذشته را ندارد و نه مرد تحريم است و نه جهان، جهان تحريم و نه ديگر جهان با آمريكا همراه مي‎شود.

وي گفت: ايران امروز خيلي قدرتمند شده، ايران بازار خوبي براي دنيا است و كدام كشور مي‎تواند ايران را ناديده بگيرد، تمام نگراني سعودي و صهيونيستي اين است كه ايران تمام تنگه‎هاي ترانزيتي را به كنترل در آورد و ترانزيت نفت و گاز به مشكل بخورد.

آدمي گفت: بايد به ملت نشان دهيم كه آمريكايي‎ها تحت فشارند؛ مبادا آدرس‎هاي غلطي داده شود كه مردم ما دست از مقاومت بكشد ما چند قدم تا پيروزي داريم و راه اصلي را رفتيم و به همين دليل هم الان دشمن فعال شده و قرآن سر نيزه شده است. الان زمان مذاكره، سازش و تسليم نيست، الان ميوه مقاومت را بچشيم و مبادا كساني بيايند به مردم آدرس غلط بدهند.

اين استاد دانشگاه در خاتمه گفت: آمريكايي‎ها امروز نه در دنيا و نه در منطقه قدرت بزرگي به اين معنا كه هر كاري دلشان خواست بكنند نيستند. من تحريم‎ها را معنادار نمي‎دانم، تحريم‎ها مسأله‎اي نيستند و به لحاظ فني امكان تحريم سازمان‎هايي مانند بسيج وجود ندارد.

در جلسه جامعه اسلامي دانشجويان با معاون وزير علوم تاكيد شد
سال گذشته در روز دانشجو رسماً به دانشجو توهين شد

دبيركل و اعضاي شوراي مركزي اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان ضمن ديدار با معاون فرهنگي وزير علوم درباره مسائل مختلف دانشگاه‎ها گفت‎وگو كردند.

محمدامين مهدي پور دبيركل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان درباره اين ديدار گفت: ما در اين جلسه در مورد مشكلات جنبش دانشجويي و فضاي فرهنگي دانشگاه‎ها گفت‎وگو كرديم.

وي ادامه داد: همچنين در اين نشست گلايه خود را از برگزاري مراسم 16 آذر سال گذشته مطرح كرديم و به معاون وزير علوم گفتيم كه سال گذشته رسما به جنبش دانشجويي توهين شد و نمي‎پذيريم كه امسال هم اين ماجرا تكرار شود. معاون فرهنگي وزير علوم هم گفت كه اين معاونت سال گذشته خيلي در برگزاري برنامه دخيل نبوده است.

مهدي‎پور تصريح كرد: در اين جلسه پيشنهاد داديم كه گروه مشاوره‎اي از اعضاي فعلي و ادوار جنبش دانشجويي از جناح‎هاي مختلف سياسي تشكيل شود و به‎عنوان مشاور به وزير علوم مشاوره بدهد.

اين فعال دانشجويي با بيان اين‎كه متولي مشخصي براي موضوع عفاف و حجاب در دانشگاه‎ها وجود ندارد، يادآور شد: لزوم توجه به عفاف و حجاب در دانشگاه‎ها هم از مسائلي بود كه در اين نشست بر آن تاكيد كرديم.

به گزارش فارس، دبيركل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان اضافه كرد: ما از اين‎كه رئيس‎جمهور مانند سال گذشته مراسم 16 آذر را به شهرستان‎ها برود استقبال مي‎كنيم و اين موضوع را در جلسه‎اي هم كه با معاون وزيرعلوم داشتيم گفتيم اما اين‎كه مانند سال گذشته برنامه مهندسي شود را قبول نداريم.

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎الله جوادي آملي:
نهال فروشي ابدا به مصلحت حوزه نيست

جمعي از اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه علميه قم با حضور در بنياد بين‎المللي علوم وحياني اسراء با حضرت آيت‎الله جوادي آملي ديدار و گفت وگو كردند.
حضرت آيت‎الله جوادي آملي در اين ديدار با تبريك ايام ولادت پيامبر گرامي اسلام(ص) و امام جعفر صادق عليه السلام، در سخناني، اساتيد را چشم و چراغ حوزه دانست و بيان داشت: مهم‎ترين و اساسي‎ترين مطلبي كه شما اساتيد حوزه بايد توجه داشته باشيد اين است كه اگر خداوند فرمود «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ» حقيقتا اين تعارف نيست.
به گزارش خبرگزاري رسا، ايشان ادامه داد: اين يك حقيقت بين الرشد است كه خداوند قرآن را مانند يك ريسمان به زمين آويخت يعني يك طرف اين طناب به دست خود اوست در نتيجه خداوند هم اينك دارد با ما سخن مي‎گويد، بنابراين هيچ راهي جز اين نداريم كه اين طناب را محكم بگيريم تا كسي نتواند ما را از مسير حقيقي خود خارج كند و مراقب قداست حوزه باشيم تا آسيب نبيند.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: هرگز نبايد غفلت كنيم، بايد همواره هوشيار باشيم و آگاه به زمان و در صحنه باشيد كه اين تنها با اعتصام به حبل الهي ممكن است، اگر امام صادق عليه السلام فرمود «العالم بزمانه لا تهجم عليه اللوابس» لازمه آن اين است كه بين خود و خداي خود اين پيوند را بيش از پيش محكم كنيم.
حضرت آيت‎الله جوادي آملي تصريح كرد: اگرخروجي نجف را از حوزه‎هاي علميه بگيرند دست حوزه‎ها خالي خواهد بود؛ از كتب اربعه تا رسائل و مكاسب را اين‎ها نوشتند، اين موفقيت حوزه علميه نجف تنها به بركت وجود مضجع مقدس حضرت امير(ع) نيست؛ چرا كه در مدينه شش معصوم آرميده‎اند اما اين خروجي را ندارد، دليل موفقيت حوزه علميه نجف، مديريت صحيح سيد مرتضي است كه هم وقف را احياء كرد و هم موفق شد با شناسايي استعدادهاي راعي آن‎ها را بپروراند، ما اگر مي‎خواهيم حوزه علميه موفقي داشته باشيم بايد جلوي خروج استعدادهاي درخشان را از حوزه و اشتغال آن‎ها به مشاغل غير علمي را بگيريم، نهال فروشي ابدا به مصلحت حوزه نيست، بايد حوزه را پدرانه اداره و مديريت كنيد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
حضرت آيت الله سبحاني صدرالمتكلمين معاصر است

آيت‎الله علي اكبر رشاد رييس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در همايش ملي فلسفه علم كلام كه به مناسبت سالروز جهاني فلسفه در سالن انديشه پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي قم برگزار شد، با بيان اين‎كه همايش روز جهاني فلسفه هر ساله با تأكيد بر فلسفه و كلام با تأكيد بر آراي يكي از بزرگان برگزار مي‎شود، اظهار داشت: قرار بود همايش امسال به نام حضرت آيت‎الله سبحاني برگزار شود كه به رغم تلاش‎هايي كه كرديم تواضع ايشان اجازه نداد كه اين مسير را با اين نگاه دنبال كنيم.
وي افزود: همه معترفيم حضرت آيت‎الله سبحاني از تحفه‎هاي روزگار و از بركات حوزه و مفاخر شيعه است، فردي محاسبه كرده بود كه ايشان قريب 400 عنوان كتاب نوشته‎اند كه به سال و ماه و روز ميانگين بايد هر روز پنج صفحه مطلب مكتوب نوشته باشند تا اين همه آثار فراهم شده باشد؛ اين مطلب با محاسبه عادي جور در نمي‎آيد ولي وقتي خدا به وقت كسي بركت بدهد جاي تعجب ندارد.
آيت‎الله رشاد با بيان اين‎كه حضرت آيت‎الله سبحاني صدرالمتكلمين معاصر است، يادآورشد: در حقيقت، آمار و آثار استاد سبحاني تفسير بركت عمر و بركت داشتن علم مفيد و بركت مند بودن خدمات علمي است؛ برخي از سلسله آثار ايشان فقط در تاريخ، يا فقط در كلام و فقه هريك كافي بود كه تمام عمر يك انسان عالم عميق پركاررا به خود اختصاص بدهد و به او علامه بگوييم.
به گزارش رسا، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اين‎كه حوزه بدون داشتن چنين شخصيت‎هايي فقير و تهي دست بود، خاطرنشان كرد: بايد خدا را بابت داشتن چنين نعمت‎هايي در حوزه شاكر باشيم و قدر آن‎ها را بدانيم و از فيض وجودي و آثار علمي و معرفتي آن‎ها استفاده كنيم.