صفحه اخبار

رهبر انقلاب خطاب به برخي از حكام كشورهاي اسلامي:
ولايت آمريكا به كارتان نمي آيد

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار مسؤولان نظام، ميهمانان شركت‎كننده در كنفرانس وحدت اسلامي، سفراي كشورهاي اسلامي و جمعي از قشرهاي مختلف مردم به مناسبت سالروز ميلاد حضرت رسول اكرم(ص) و حضرت امام صادق(ع)، با اشاره به نياز مستمر بشريت به رحمت و هدايت و نور پيامبر اسلام(ص)، گفتند: انسان‎ها امروز نيز به‎دليل حضور قدرت‎ها و ظلم ناشي از اعمال مجرمانه آن‎ها و جهل و فريب و نبود عدالت، گرفتار انواع مشكلات و سختي‎ها هستند كه تنها راه رهايي از اين رنج‎ها، پاسخگويي به دعوت نبي مكرم اسلام(ص) و حركت در مسير هدايت اسلام و قرآن است.

رهبر انقلاب اسلامي، گسترش جريان مقاومت و روحيه بيداري اسلامي در منطقه را به‎عنوان يك نمونه، نتيجه حركت در مسير هدايت اسلام و قرآن دانستند و گفتند: علت اين‎كه قدرتمندان مستكبر دنيا و در رأس آن‎ها آمريكاي جنايتكار و شيطان بزرگ به منطقه غرب آسيا حساس هستند، روحيه اقبال به اسلام و بيداري اسلامي در ميان ملت‎هاي منطقه است.

ايشان با اشاره به هراس قدرت‎ها از بيداري ملت‎هاي اسلامي، خاطرنشان كردند: در هرجايي كه اسلام بر دل و جان مردم مسلط شده، استكبار سيلي خورده است و ما جداً معتقديم استكبار بار ديگر در اين منطقه از بيداري اسلامي سيلي خواهد خورد.

رهبر انقلاب اسلامي خطاب به روشنفكران و علماي ديني تأكيد كردند: هرچه مي‎توانيد حركت بيداري اسلامي و مقاومت را در منطقه تقويت كنيد، زيرا تنها راه نجات منطقه گسترش اين تفكر و روحيه است.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي همچنين خطاب به حكام برخي كشورهاي اسلامي گفتند: نصيحت ما به شما اين است كه به ولايت اسلام برگرديد و تحت «ولآيت‎الله» قرار گيريد؛ زيرا «ولايت آمريكا و طاغوت» براي شما فايده‎اي نخواهد داشت.

ايشان با اشاره به برخي كشورهاي منطقه كه به‎جاي تبعيت از اسلام و قرآن از آمريكا پيروي مي‎كنند، خاطرنشان كردند: آمريكا بنا بر طبع استكباري خود، اين كشورها را تحقير مي‎كند و همان گونه كه همه ديدند، رئيس‎جمهور ياوه‎گوي آمريكا، حكام سعودي را به «گاو شيرده» تشبيه كرد.

رهبر انقلاب اسلامي اين‎گونه تحقيرها را توهين به مردم عربستان و به ملت‎هاي مسلمان منطقه خواندند و افزودند: برخي حكام اسلامي در دو حركت جنايت‎آميز در فلسطين و يمن، همراهِ آمريكا شده‎اند اما قطعاً پيروزي با مردم فلسطين و با مردم يمن خواهد بود و آمريكا و دنباله‎روهاي آن در اين قضايا شكست خواهند خورد.

حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‎اي، قدرت آمريكا و رژيم صهيونيستي را در منطقه به‎مراتب ضعيف‎تر از قبل دانستند و گفتند: رژيم صهيونيستي چندين سال پيش، بعد از ۳۳ روز، در مقابل حزب‎الله لبنان شكست خورد، دو سال بعد در مقابل فلسطيني‎ها، تنها ۲۲ روز دوام آورد كه اين مدت در جنگ بعدي غزه، تبديل به ۸ روز شد و هفته پيش در مقابل مقاومت فلسطين، بعد از ۲ روز، شكست را متحمل شد كه همه اين موارد نشان‎دهنده ضعف روزافزون رژيم صهيونيستي است.

سعيد جليلي در نشست ۴۰ سالگي انقلاب:
دغدغه غرب ديگر تحريم سيم خاردار نيست، بُرد موشك هاي ايران است

سعيد جليلي نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در نشست عمومي چهل سالگي انقلاب كه در حاشيه سي‎و دومين كنفرانس بين‎المللي وحدت اسلامي برگزار شد، گفت: غرب هر آن‎چه از تجهيزات پيشرفته نظامي داشت، در اختيار صدام قرار داد و ايران را براي خريد سيم خاردار تحريم كرد. اما اكنون صدامي در كار نيست، بلكه عميق‎ترين روابط دوستي ميان دو ملت ايران و عراق شكل گرفته است. دغدغه غرب ديگر تحريم سيم خاردار نيست، بلكه برد موشك‎هاي بالستيك ايران است.

جليلي با تأكيد بر اين‎كه دستاورد انقلاب اسلامي بيانگر آن است كه مي‎توان روند پيروزي‎هاي رژيم صهيونيستي را به روند شكست‎هاي پي‎درپي تبديل كرد، اظهار داشت: به اذعان دشمنان، جمهوري اسلامي امروز از امنيت مثال زدني برخوردار است. اگر مي‎بينيد ۳۰ سال پس از دفاع مقدس آمريكا جرأت نمي‎كند سراغ گزينه نظامي برود، به‎دليل اين است كه مي‎داند اين گزينه براي او پر هزينه و بي‎فايده است.

وي با اشاره به اين‎كه امروز انقلاب ايران در چهل سالگي انقلاب خود به جواني برومند تبديل شده است، ادامه داد: به قول نويسنده آمريكايي در چهل سال گذشته تمام روساي جمهور آمريكا اين جمله امام خميني(ره) را باور كرده‎اند كه فرمود: آمريكا هيچ غلطي نمي‎تواند بكند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‎كه امروز جهان اسلام به خوبي دريافته است كه هزينه‎هاي سازش با آمريكا و رژيم نامشروع صهيونيستي بسيار بيش‎تر از هزينه‎هاي چالش با آن‎ها است، خاطرنشان كرد: كساني كه براي خوشامد استكبار در يك قلم ۴۰۰ ميليارد دلار هزينه مي‎كنند، نتيجه اين هزينه توهين به مردم و كشور آنان و تبديل شدن به گاو شيرده بوده است.

وي گفت: نتيجه سازش با آمريكا اين بود كه او با گستاخي سفارت خود را به بيت‎المقدس منتقل كرد. امروز آمريكا به خوبي قدرت اسلام را در مبارزه با نظام سلطه فهميده است و مي‎داند اسلام براي پيشرفت، مقاومت، سازندگي، فرهنگ، سياست، هنر و تعاليم انسان حرف براي گفتن دارد.

آيت‎الله كعبي:
طرح عادي سازي رابطه با اسراييل محكوم است

آيت‎الله كعبي، عضو مجلس خبرگان رهبري، در سومين روز برگزاري كنفرانس وحدت اسلامي در كميسيون حقوق بشر كه در سالن زمرد هتل آزادي برگزار شد، گفت: در دين و شريعت اسلام رعايت حقوق بشر يك تكليف و واجب الهي است.

وي افزود: كشورهاي مسلمان سال 80 اعلاميه حقوق بشر اسلامي را در كشور مصر تصويب كردند. همين اعلاميه داراي مزيت‎هاي اعلاميه جهاني حقوق بشر هم است، اميد كه پايه اتحاديه حقوق بشر اسلامي و التزام كشورها به رعايت قوانين آن با تشكيل دادگاه اسلامي در اين كميسيون مورد توجه قرار گرفته و به مرحله عمل برسد.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به طرح آمريكا براي عادي سازي روابط با اسرائيل، عنوان كرد: طرح عادي سازي روابط با رژيم اشغالگر قدس بايد از سوي همه كشورهاي اسلامي محكوم و به ظلم‎هاي آنان و آل سعود در منطقه پايان داده شود.

به گزارش خبرگزاري رسا، آيت‎الله كعبي در پايان خاطرنشان كرد: همه كشورهاي اسلامي در اقدامي هماهنگ بايد به حمايت از مردم مظلوم فلسطين برخاسته و بر رعايت حقوق آنان تاكيد كنند.

فعاليت هاي اتمي كره شمالي بدون وقفه ادامه دارد

به گفته آژانس بين‎المللي انرژي اتمي، سايت اصلي آزمايش اتمي كره شمالي هنوز هم در حال فعاليت است.

«يوكيا آمانو»، دبيركل آژانس بين‎المللي انرژي اتمي اعلام كرده در «يانگ‎بيون» كه سايت اصلي اقدامات نظامي اتمي كره شمالي است، فعاليت‎هايي در جهت ساخت راكتور آب سبك در جريان است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، در نشست رهبران آمريكا و كره شمالي دو طرف بر همكاري براي تكميل خلع سلاح اتمي شبه جزيره كره متعهد شدند اما از آن زمان تاكنون گام‎هاي كمي در جهت اين تعهد برداشته شده است و عملا اين مذاكرات به بن‎بست خورده است. همچنين به نظر مي‎رسد كره شمالي در حال ادامه فعاليت خود در نزديكي رودخانه كوريونگ است كه سال گذشته ميلادي سدي بر روي آن احداث كرد تا آب مورد نياز براي خنك كردن راكتور را تامين كند.

سردار حاجي‎زاده:
پايگا ه هاي آمريكايي اطراف ايران زير برد موشكي سپاه هستند

سردار اميرعلي حاجي‎زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با حضور در برنامه تلويزيوني ثريا با بيان اين‎كه پايگاه‎هاي آمريكايي اطراف ايران زير برد موشك‎هاي ما بوده و به اصطلاح گوشت زير دندان ما هستند، اظهار داشت: مثلاً برخي از اين پايگاه‎ها در فاصله ۳۰۰ تا ۴۰۰ كيلومتري ما قرار دارند.

فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه براي مثال به پايگاه‎هاي آمريكايي العديبه در قطر، پايگاه الظفر در امارات و قندهار در افغانستان‎اشاره كرد و گفت: ما حتي مي‎دانيم كه هواپيماي بدون سرنشين RQ170 آمريكايي در پايگاه قندهار در كدام آشيانه بوده است.

حاجي‎زاده خاطرنشان كرد: اين پايگاه‎ها اگرچه زماني براي ما تهديد بودند اما امروز براي ما فرصت هستند.

به گزارش فارس، وي در حوزه تهديدات دريايي و شناوري نيز گفت: شما موشك‎هاي ۷۰۰ كيلومتري ما را ديده‎ايد كه نقطه‎زن و بالستيك هستند. ما از اين‎ها نمي‎توانيم در خليج‎فارس استفاده كنيم بلكه در درياي عمان به كار گرفته مي‎شود و شما حساب كنيد كه ناو هواپيمابر آمريكايي با ۴۰ تا ۵۰ جنگنده و شش هزار نيرو يك سيبل براي ما است.

فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه ادامه داد: در حوزه پهپادي نيز ما امروز بزرگ‎ترين كلكسيون پهپادهاي غنيمتي از آمريكا و رژيم صهيونيستي را داريم كه پهپادهاي MQ1 و MQ9 و شدو و اسكن‎ايگل و RQ170 آمريكايي و هرمس رژيم صهيونيستي از جمله آن‎ها است.

حاجي‎زاده تأكيد كرد: در حوزه هواپيماي بدون سرنشين در دنيا ما در بين ۴ تا ۵ كشور اول قرار داريم و در منطقه نيز نه تنها در اين حوزه بلكه به لحاظ قدرت نيروهاي مسلح اوليم.

يك كارشناس اقتصادي:
دلار نبايد بيش تر از ۱۰ هزار تومان باشد

جعفر قادري در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس درباره روند كنوني نرخ ارز و ثبات قيمت آن اظهار داشت: افزايش ناگهاني قيمت ارز، واقعي نبود و بيش‎تر ناشي از انتظارات تورمي و رها شدن بازار ارز بود و اين طبيعي است كه اگر بازار ارز كنترل و مديريت شود، مشكلي رخ نخواهد داد.

وي افزود: در حالت عادي ۵۰ ميليارد دلار صادرات نفتي و ۵۰ ميليارد دلار صادرات غيرنفتي داريم كه جمعاً ۱۰۰ ميليارد دلار خواهد بود، نيازهاي ارزي ما براي واردات بيش از ۵۰ يا ۶۰ ميليارد دلار نخواهد بود، يعني اگر بازار ارز به درستي مديريت شود، اجازه خروج سرمايه داده نشود و اجازه وارد كردن كالاهاي لوكس، انجام سفرهاي تفريحي و ريخت‎وپاش‎هاي ارزي صادر نشود، طبيعي است كه قيمت ارز كاهش مي‎يابد.

‎عضو سابق كميسيون برنامه و بودجه مجلس هشتم با تأكيد براين كه قيمت دلار نبايد بيش‎تر از ۱۰ هزار تومان باشد، گفت: زماني كه اين ولنگاري‎ها و رهاسازي ارزي رخ مي‎دهد و دولت سياست‎هاي بازار آزاد را دنبال مي‎كند، طبيعي است كه نرخ ارز به‎صورت جهشي افزايش مي‎يابد و به بالاتر از نرخ معمول و متداول خود مي‎رسد.

قادري ادامه داد: سياست‎هاي اقتصاد آزاد مربوط به كشورهايي است كه اقتصادشان متأثر از اين حساسيت‎ها، تنش‎ها و بحران‎ها نيست، ضمن آن‎كه تحريم نيستند، كشوري كه درگير جنگ اقتصادي و سياسي است، نمي‎تواند بازار خود را رها كند تا هر كسي خواست بتواند در اين بازار جولان بدهد و يك روز نقدينگي را به بازار ارز بكشاند و روز ديگر به بازار مسكن و سكه ببرد و به اين شكل بازارها را به هم بريزد و از اين افزايش قيمت‎ها و ايجاد نوسان در بازار، سودجويي كند.

ايران جزو امن ترين كشورهاي دنيا اعلام شد

نتايج يك تحقيق جديد نشان مي‎دهد ايران بعد از كشورهايي مانند انگليس، اسلووني، دانمارك و سوئيس در زمره امن‎ترين كشورهاي دنيا براي سفر قرار دارد.

دو مؤسسه فعال در حوزه ارزيابي خطر اقدام به تهيه نقشه‎اي كرده‎اند كه سطح خطر موجود در هر كشور را از لحاظ احتمال مواجه شدن با خشونت‎هاي سياسي(شامل تروريسم، شورش، ناآرامي‎هاي داراي انگيزه‎هاي سياسي و جنگ) ناآرامي‎هاي اجتماعي و جرائم خشونت‎آميز نشان مي‎دهد.

مؤسسه‎هاي «اينترنشنال SOS»و «كنترل ريسك» گفته‎اند براي تهيه اين نقشه عوامل ديگري مانند سالم بودن زيرساخت‎هاي حمل و نقل، وضعيت روابط صنعتي، كارآمدي خدمات امنيتي و اضطراري و آسيب‎پذيري كشور مورد نظر در برابر بلاياي طبيعي هم در نظر گرفته شده‎اند.

نقشه ياد شده ميزان مخاطرات را در پنج دسته تقسيم‎بندي كرده است: «ناملموس، پايين، متوسط، بالا و خطر مفرط». كشورهاي بسيار معدودي در دسته «ناملموس» قرار گرفته‎اند. لوكزامبورگ، اسلووني، سوئيس، نروژ، فنلاند و ايسلند در اين طبقه جاي دارند.

شمار زيادي از كشورهاي اروپايي، از جمله انگلستان در فهرست كشورهاي كم‎خطر قرار دارند. در ميان كشورهاي آسيايي، ايران، اردن، عمان، امارات، كويت، گرجستان، آذربايجان، ارمنستان و ازبكستان در اين طبقه جا گرفته‎اند. كانادا، آمريكا، استراليا و نيوزلند هم جزو كشورهاي كم‎خطر توصيف شده‎اند.

سوريه، يمن، افغانستان، ليبي، سودان جنوبي و سومالي برخي از كشورهايي هستند كه در دسته پنجم، يعني خطر مفرط قرار گرفته‎اند.

چرا قانون اقدام متقابل را درباره نقض برجام به اجرا نمي گذاريد؟!

روزنامه رسالت نوشت: يكي از شروط 9 گانه در پذيرش برجام اين بود كه با وضع هرگونه تحريم در هر سطح و به هر بهانه‎اي توسط هر يك از كشورهاي طرف مذاكره نقض برجام محسوب مي‎شود و دولت موظف است طبق بند 3 مصوبه با اقدام متقابل مجلس شوراي اسلامي، برجام را متوقف و عمليات غني‎سازي 190 هزار سو را عملياتي نمايد.

برجام از روز اول نقض شد، دارايي‎هاي ايران مصادره شد، تحريم‎هاي 10 ساله قانون داماتو تمديد شد، قانون كاتسا تصويب شد و آمريكا به هيچ يك از تعهدات خود عمل نكرد و از برجام خارج شد. نه تنها اين فجايع در نقض تعهدات صورت گرفت، بلكه با پررويي از براندازي نظام و اعمال تحريم‎هاي جديد در وسعت 700 شخص حقيقي و حقوقي سخن به ميان آوردند. علي‎رغم همه اين تبهكاري‎ها و زدن زير تعهدات، هر از چندي آژانس گزارش مي‎دهد ايران مو به مو به تعهدات خود عمل مي‎كند. هزينه راهبردي «توافق به هر قيمت» ما را به كجا مي‎برد؟ چرا اقدام متقابل صورت نمي‎گيرد؟ چرا غني‎سازي 190 هزار سو را عملياتي نمي‎كنيم؟

برجام نه به بار بود، نه به دار، به ديپلمات‎هاي مذاكره كننده مدال درجه يك خدمت دادند. حالا كه معلوم شده است دستاوردهاي برجام تقريباً هيچ بوده، تكليف آن مدال‎ها و مزاياي پرداخت شده به حضرات چيست؟

با كمال تأسف باز دنبال توافقاتي هستند كه از پيش مي‎گويند اگر فلان پيمان يا بهمان كنوانسيون را نپذيريم، نمي‎توانيم قول دهيم مشكلات حل شود! يكي نيست از اين حضرات بپرسد اگر قول نمي‎دهيد، پس چرا اصلاً سخن از توافق و مذاكره و پيوستن به پيمان‎هاي مشكوكي به ميان مي‎آيد كه فقط شمار «داده‎»هاي ما را بالا مي‎برد و سخني از «ستانده‎»ها نيست؟

سه سال است از اجراي برجام مي‎گذرد، حتي يك اقدام متقابل و مشروع كه در متن برجام هم پذيرفته شده، صورت نمي‎گيرد. اروپايي‎ها دستگاه ديپلماسي كشور را سر كار گذاشته‎اند.

در نقش پوشك براي نظاميان آمريكا!

‎كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: روزنامه آمريكايي فارين‎پاليسي در گزارشي آورده است؛ تلگرام با انتشار خبر‎هاي دروغ ارزش پول ايران را نابود كرد.

گفتم: بعضي‎ها در دولت، تلگرام را خط قرمز مي‎دانستند و با فيلتر شدن آن به شدت مخالفت مي‎كردند و هنوز هم سنگ تلگرام را به سينه مي‎زنند!

گفت: يعني از گزارش‎ها و خبرهاي دروغ و جهت‎دار آن اطلاع نداشتند؟! تلگرام تلاش گسترده‎اي را براي آلوده كردن فضاي سياسي و فرهنگي كشورمان تدارك ديده و در آشفتگي بازار ارز و فروپاشي جايگاه پول ملي سر از پا نمي‎شناخت. بعيد است اين حركت تلگرام از نگاه مسؤولان ذي‎ريط پنهان مانده باشد!

گفتم: صاحبنظران و كارشناسان دلسوز هم بارها در اين‎باره به دولت و وزارت ارتباطات هشدار داده بودند.

گفت: حالا كه تلگرام پول ملي را به نابودي كشانده است، آقايان در مقابل هشدار‎هاي كارشناسان چه پاسخي دارند؟!

گفتم: طرف داشت گربه را مي‎شست، به او گفتند؛ نشور مي‎ميرد، اما توجهي نكرد. يك‎ساعت بعد، ديدند گربه مرده است، به طرف اعتراض كردند كه مگر نگفتيم نشور مي‎ميرد؟! جواب داد؛ مي‎شستمش كه نمرد، وقتي داشتم مي‎چلاندمش مرد!

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: تازه چه خبر؟!

گفتم: ترامپ مي‎گويد، اگرچه اسنادي هست كه نشان مي‎دهد بن سلمان در قتل خاشقجي دست داشته ولي آمريكا بايد به حمايت خود از رژيم آل‎سعود ادامه بدهد!

گفت: مردك بي‎همه چيز دارد رد گم مي‎كند‎. چون آل‎سعود مرتكب صدها جنايت شده كه قتل خاشقجي فقط يكي از آنهاست و ترامپ و متحدان اروپايي و صهيونيستش در پي سرپوش گذاشتن بر جنايت مشترك خودشان و آل سعود در قتل‎عام مردم مظلوم يمن هستند!

گفتم: ترامپ گفته است حيات اسرائيل به حمايت آمريكا از آل‎سعود وابسته است‎.

گفت: اين شد يك چيزي!يعني اعتراف به اين‎كه آل‎سعود نسخه ديگر رژيم صهيونيستي است‎.

گفتم: مي‎گويد براي مقابله با ايران هم به آل‎سعود احتياج داريم!

گفت: آل‎سعود فكسني در مقابله آمريكا با ايران چه نقشي مي‎تواند داشته باشد كه آمريكا به وجود آن اعلام نياز كرده است‎؟!

گفتم: چه عرض كنم‎؟! احتمالا نقش پوشك براي نظاميان آمريكا!

‎يك روزنامه حامي دولت:
وزارت نفت به خاطر خسارت هاي حذف كارت سوخت عذرخواهي كند ‎

روزنامه اصلاح‎طلب و حامي دولت اعتماد خواستار عذرخواهي وزارت نفت به‎خاطر حذف چندساله كارت سوخت و رونق قاچاق بنزين به خارج از كشور شد. خسارت روزانه قاچاق سوخت، حداقل 100 ميليارد تومان برآورد مي‎شود.

روزنامه اعتماد مي‎نويسد: حالا كه به اين‎جا رسيده‎ايم به نظرم شايسته است وزارت نفت به‎خاطر كنار گذاشتن «كارت سوخت» در سال 94، از مردم عذرخواهي كند...كارتي كه در دهه هشتاد براي اجراي سهميه‎بندي سوخت به كار گرفته شد و دوره آزمايش و خطايش را طي كرد، چرا كنار گذاشته شد؟ اگر كنار گذاشتنش درست بود چرا برگشت؟ بازگشتش به‎خاطر شرايط تحريم است؟ مگر موقع كنار گذاشتنش نبايد در يك افق كلان، همه سناريوها پيش‎بيني مي‎شد؟ فرض كه تحريم‎ها نبود با تثبيت قيمت هزار توماني بنزين در چند سال اخير و تفاوت قيمت آن با كشورهاي همسايه، پيش‎بيني احتمال بالا رفتن قاچاق سوخت، كار دشواري بود؟ حتما آقاي وزير استدلال‎هايي براي كنار گذاشتن كارت سوخت در مقطعي و بازگشت آن در دوره فعلي دارند. خوب است آن را با مردم در ميان بگذارند. در عين حال، جامعه ما به ترويج فرهنگ عذرخواهي در صورت جواب ندادن استراتژي‎هاي‎مان و تغيير سياست‎ها نياز دارد. تجربه نشان داده، مسؤولي كه تبعات سياست‎هايش را بپذيرد و صادقانه از مردم عذرخواهي كند عزيزتر مي‎شود.

هزينه راه‎اندازي مجدد مكانيزم كارت سوخت قطعا بيش‎تر از ارتقاي سيستم آن در دوره‎اي بود كه مورد استفاده مدام قرار مي‎گرفت. جدا از اين، اگر آن روند كنار گذاشته نمي‎شد. امروز حتي تامين تعداد زيادي كارت جديد، به‎خاطر شرايط فعلي، دشوار نمي‎شد.

قاچاق سوخت معضل پيچيده‎اي شده است. به سختي منابع مالي تامين كني، در دوره فشار بين‎المللي و تحريم تجهيزات وارد كني، سرمايه‎هاي انساني‎ات را به كارگيري، منابع بزرگ ملي‎ات را هماهنگ كني و با هزار مشقت بنزين و گازوئيل توليد كني و بعد قاچاقچيان سوخت به‎خاطر سود سرشار ناشي از تفاوت قيمت با همسايگان، بخشي از سوخت سوبسيددار كشور را از دسترس مردم خارج كنند، فاجعه است. اگر كارت سوخت يكي از ابزارهاي لازم براي مهار بخشي از قاچاق سرمايه مردم باشد، اجراي آن همين امروز غنيمت است.

ظريف:
ريسك پذيري كشورهاي اروپايي تا حد قابل توجهي پايين است

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران پس از سفري دو روزه به ايتاليا براي شركت در چهارمين نشست گفت‎وگوهاي مديترانه‎اي در رم، با‎اشاره به ملاقات‎هاي انجام شده گفت: در ملاقات‎ها علاوه‎بر گفت‎وگو درخصوص روابط دوجانبه، درباره يمن و سوريه و ضرورت پايان دادن به وضعيت بسيار نابسامان مردم يمن و حركت در مسير راهكار سياسي در سوريه، گفت‎وگو شد.

وي بحث برجام و مقابله با سياست‎هاي يكجانبه‎گرايانه آمريكا را از ديگر موضوعاتي خواند كه در همه جلسات درباره آن گفت‎وگو شده است.

رئيس‎دستگاه ديپلماسي اضافه كرد: تقريبا جامعه بين‎الملل به‎صورت اجماعي از اين سياست‎ها خسته شده و خطر اين سياست‎ها براي آينده جامعه بين‎الملل را مشاهده مي‎كند، اما از طرف ديگر لازم است اين آمادگي را پيدا كنند كه براي مقابله با اين سياست‎ها و جلوگيري از اين‎كه اين سياست‎ها به يك رويه در روابط بين‎الملل تبديل شود، هزينه‎هاي لازم را انجام دهند كه بسيار فراتر از موضوع هسته‎اي ايران و مذاكراتي است كه با ايران بوده، بلكه به آينده روابط بين‎الملل و نحوه‎اي كه جامعه بين‎الملل مي‎خواهد در مقابل سياست‎هاي بسيار كوتاه نظرانه آمريكا رفتار و حركت كند، بازمي‎گردد.

به گزارش فارس، ظريف درباره همكاري‎هاي اقتصادي نيز گفت: زمينه براي كار مشترك و استفاده از مكانيسم‎هاي ويژه در بسياري از ملاقات‎هاي انجام شده مطرح شد.

وي افزود: احساس مي‎كنم اين آمادگي وجود دارد، اگرچه ريسك پذيري كشورهاي عضو اتحاديه اروپا تا حد قابل توجهي پايين بوده، ولي از نظر تعهد سياسي اين تعهد وجود دارد و بايد ببينيم تا كجا آمادگي دارند اين كار را پيش ببرند.

 اخبار ويژه

چرا دولت از انتشار حقوق دريافتي مديران گريزان است؟!

سايت الف نوشت: يكي از چالش‎هاي اصلي امروز نه تنها نبود شفافيت، بلكه حاكم شدن شفافيت گريزي است.
در اين باره مي‎توان به عدم پيگيري تصويب قانون شفافيت آرا توسط نمايندگان مجلس اشاره كرد. همين اتفاق نيز در دولت بارها و بارها رخ داده است. به عبارتي در قوه مجريه اراده‎اي مبني بر اين‎كه شفافيت بر اقدامات دولت حاكم شود وجود ندارد. ايجاد نابساماني و فساد در واردات خودروهاي خارجي، تخصيص ارز، پيش‎فروش طلا و... در ماه‎هاي اخير نيز ناشي از همين نبود شفافيت است. در اين باره مي‎توان به ماجراي حقوق‎هاي نجومي هم اشاره كرد كه در نبود عدالت و شفافيت، مديران مسؤول از حقوق‎هاي چندصد يا چند ده ميليوني برخوردار بودند.
بعد از ماجراي جنجالي حقوق‎هاي نجومي، نمايندگان مجلس در ماده 29 برنامه ششم توسعه دولت را مكلف كردند «طي سال اول اجراي قانون برنامه نسبت به راه‎اندازي سامانه ثبت حقوق و مزايا اقدام كند و امكان تجميع كليه پرداخت‎ها به مقامات، روسا و مديران كليه دستگاه‎هاي اجرائي و... را فراهم نمايد، به نحوي كه ميزان ناخالص پرداختي به هر يك از افراد فوق مشخص شود و امكان دسترسي براي نهادهاي نظارتي و عموم مردم فراهم شود.»
اما دولت هربار بنا به دلايلي از انجام اين حكم قانوني سر باز زد تا اين‎كه در 18 ارديبهشت ماه سال‎جاري دستورالعمل سامانه ثبت حقوق و مزايا به دستگاه‎هاي اجرايي مشمول ابلاغ شد. قرار بود سامانه ثبت حقوق و مزايا تا پايان شهريورماه راه‎اندازي شده و در دسترس قرار گيرد، اما با وجود گذشت حدود يك ماه از اعلام اين موعد عملا اتفاقي رخ نداده و مشخص هم نيست چه زماني قرار است از اين سامانه رونمايي شود.
در اين بين دولت حاضر است قانون‎شكن و متخلف از قانون ناميده شود، اما اقدامي در راستاي شفاف شدن حقوق و مزاياي مديران و آگاهي مردم انجام ندهد!

مگر شما نبوديد كه برجام را بزك مي كرديد؟!

محمد جواد ظريف كه تا ديروز از باغ برجام، عناويني چون «اميركبير» را دشت مي‎كرد، امروز معتقد است دولت نبايد برجام را بزك مي‎كرد و توقع مردم را بالا مي‎برد؛ اين در حالي است كه تاريخ مي‎گويد ظريف خود مهم‎ترين عامل بزك كردن برجام و بالا رفتن توقع مردم بوده است.
به گزارش رجانيوز جواد ظريف 19 آبان ماه سال جاري در مصاحبه با برنامه پارك شهر راديو تهران گفته است: «برخي برجام را در حد يك معامله اقتصادي مي‎دانند، در صورتي كه اين توافق بين‎المللي فراتر از اين موضوعات است.»
ظريف گلايه كرده كه چرا برخي با ربط دادن برجام به معيشت مردم، توافق هسته‎اي را در حد يك معامله اقتصادي تقليل داده‎اند. البته ظريف خود چندي پيش در برنامه حالا خورشيد اعتراف كرده بود كه كار، كار خود دولت بوده و اتفاقاً اشتباه هم بوده است. ظريف 4 شهريور ماه در آن برنامه گفته بود: «برخي اعضاي دولت و رسانه‎ها توقع مردم از برجام را بالا بردند.» اين ادعا در صورتي است كه شخص محمد جواد ظريف شهريور ماه سال 1394 در كميسيون برجام گفته بود: «كل تحريم‎هاي اقتصادي، مالي و پولي اتحاديه اروپا، كل تحريم‎هاي ايالات متحده كه بر شخصيت‎هاي غيرآمريكايي اعمال مي‎شود از روز اجرا لغو خواهد شد، علاوه بر آن تحريم 35 ساله هواپيمايي نيز لغو مي‎شود.»
از طرفي ظريف، كه شنبه 26 ديماه سال 1394 به جهت اعلام آغاز روز اجراي برجام به وين رفته بود، در بدو ورود به فرودگاه اعلام كرده بود: «ما فكر مي‎كنيم كه اجراي برجام يك فرصت بسيار خوبي براي مردم ايران است كه از آن طريق همه قطعنامه‎هاي ظالمانه شوراي امنيت و همه قطعنامه‎هاي شوراي حكام آژانس بين‎المللي انرژي اتمي پايان يابد و رسماً لغو شود.»
اين تأكيد ظريف بر روي لغو تمامي تحريم‎ها در روز اجراي توافق برجام، خود عاملي بود كه دست رسانه‎هاي غربگرا و ديگر شخصيت‎هاي دولت را براي بالا بردن توقع مردم باز مي‎گذاشت. بنابراين بي‎راه نيست اگر ظريف را از مهم‎ترين عوامل بزك كردن برجام و ارائه نگاه غيرواقعي به آن بدانيم.