صفحه اول

جزئيات شكار ۱۸۰ ميليارد توماني سپاه با انبوهي از سامانه‎ها و موشك‎هاي پيشرفته
پهپاد MQ-۹؛ ستون فقرات عمليات هاي اطلاعاتي ارتش آمريكا

داستان پهپادهاي غنيمتي سپاه از آمريكايي‎ها تقريبا تبديل به يك سريال ديدني شده است كه شايد اگر هنرمندان و اصحاب هنر در اين كشور به آن توجه كنند مي‎تواند دستمايه فيلم يا سريال‎هاي بسيار پر طرفدار و جالب شود. از ماجرا به غنيمت رفتن اسكن ايگل كه تا به امروز توليد انبوه شده و در نيروي دريايي سپاه و ارتش وارد خدمت شده است الي ماجراي شكار جانور قندهار كه هنوز هم حكايت‎هاي زيادي از آن ماجرا ناگفته باقي مانده است. اما با صحبت‎هاي هفته گذشته سردار حاجي زاده در خصوص به غنيمت گرفتن يك فروند پهپاد MQ-۹ آمريكايي به نظر اين ماجرا وارد بخش جديدي شده است. اما MQ-۹ چيست و چرا شكار آن اهميت دارد؟

MQ-۹: جانشين شايسته پرديتور

پهپاد MQ-۹ ملقب به ريپر در حقيقت جانشين پهپاد معروف MQ-۱ پرديتور است كه البته گاهي به‎عنوان پريدتور بي‎نيز شناخته مي‎شود. ام كيو ۱ در حقيقت پهپادي بود كه شهرت جهاني پيدا كرده و عامه مردم جهان را با مفهوم واژه پهپاد، جنگ پهپادي و جنگ‎هاي رباتيك و آنچه قرار است نبردهاي آينده بشري به آن شكل باشد، آشنا كرد. استفاده از اين پهپاد براي آمريكايي‎ها بسيار فايده داشت؛ زيرا به آن‎ها كمك مي‎كرد با هزينه بسيار كمتر و بدون به خطر انداختن عوامل انساني خود، براي ساعت‎هاي مديد بر فراز يك منطقه گشت زده و در صورت لزوم نيز اهداف مورد نظر خود را هدف قرار بدهند.

با افزايش عمليات‎هاي بدون سرنشين آمريكا در نقاط مختلف جهان، فرماندهان آمريكايي به اين نتيجه رسيدند كه پهپاد MQ-۱ در سايز خود ديگر توان پاسخ به اين نيازها را نداشته و نياز به يك ارتقاء سنگين وجود دارد. پاسخ اين نياز، تبديل به پهپادي به نام MQ-۹ شد. اين پهپاد نيز به مانند پرديتور ساخت شركت آمريكاييGeneral Atomics است.

در نگاه اول طراحي MQ-۹ بر اساس همان كليات MQ-۱ در نظر گرفته شده؛ پهپادي كه براي فضاهايي بدون حضور دفاع هوايي يا نيروي هوايي طراحي شده و در نبود اين عوامل تا ساعت‎هاي طولاني بر فراز منطقه مورد نظر گشت مي‎زند. از همين رو براي مناطقي مثل عراق، افغانستان، سوريه، يمن و قاره آفريقا از جمله مناسب‎ترين انتخاب‎ها به حساب مي‎آيد. اين عدد احتمالا براي شما جالب است. هزينه پرواز يك ساعت پهپاد MQ-۹ در حدود ۳۶۰۰ دلار در هر ساعت و پرواز يك پرنده مثل اف ۱۸ سوپر هورنت براي هر ساعت ۲۴ هزار دلار است. پس در شرايطي كه نياز به سرعت خيلي بالا، پنهانكاري، حساسيت‎هاي نظامي و سياسي يا اصولا در حمله حجم زيادي از مهمات نياز نباشد استفاده از پهپادي مثل ريپر انتخابي بسيار مناسب‎تر است.

بهتر است براي فهم بهتر ريپر و اتفاقاتي كه در بحث طراحي آن رخ داده مقايسه‎اي ساده با پرديتور داشته باشيم. پهپاد پرديتور ۸.۲ متر طول، ۱۴.۸ متر دهانه بال و ۲.۱ متر ارتفاع دارد. اين مشخصات براي پهپاد ريپر عبارت است از ۱۱ متر طول، ۲۰ متر دهانه بال و ارتفاع ۳.۸۱ متر. مشخصا مقايسه همين اعداد به ما كمك مي‎كند تا متوجه بشويم با يك پرنده بسيار بزرگ‎تر طرف هستيم. اما اين بدنه بزرگ تر، مشخصا نيروي بيش‎تري را نيز طلب مي‎كند. لذا در پهپاد ريپر از يك موتور توربوپراپ ۹۰۰ اسب بخاري مدل TPE۳۳۱-۱۰ ساخت شركت آمريكايي Honeywell استفاده مي‎شود. قدرت موتور در پهپاد پرديتور ۱۱۵ اسب بخار بود! و جالب اين‎كه وزن پهپاد پرديتور ۵۱۲ و پهپاد ريپر ۲۲۰۰ كيلو است.

سرعت در پهپاد پرديتور ۲۱۷ و در ريپر ۴۸۲ كيلومتر بر ساعت است. در پهپاد ريپر امكان حمل محموله تا وزن نزديك به ۱ تن است و در پرديتور اين عدد به دو عدد موشك هلفاير محدود مي‎شود. ارتفاع پروازي ريپر ۱۵ كيلومتر و ارتفاع پروازي پرديتور ۷۶۰۰ متر است. پهپاد ريپر مي‎تواند به مهماتي مثل موشك هلفاير، بمب هدايت ليزري GBU-۱۲ و يا بمب هدايت ماهواره‎اي GBU-۳۸ نيز مجهز شود. در عين حال شركت اروپايي MBDA موشك‎هاي بريمستون را نيز با موفقيت از روي اين پهپاد شليك كرده است.

اما در بخش راداري و اپتيك نيز پهپاد ريپر، پرنده‎اي قابل است و بدون وجود تسليحات توان بالاي شناسايي و مديريت صحنه نبرد را دارد. سامانه چند منظوره هدف يابي AN/DAS-۱ MTS-B از شركت ريتهون با قابليت رصد و كشف اهداف در شب و روز يا هر شرايط آب و هوايي و همچنين علامت گذاري ليزري اهداف، سامانه رادار سار AN/APY-۸ Lynx II و در مدل جستجوي دريايي اين پهپاد كه به اسم Guardian شناخته مي‎شود نيز از راداري به اسم SeaVue Marine بهره گرفته مي‎شود.

در بازار صادراتي نيز اين پهپاد بسيار موفق بوده و به غير از نيروهاي مسلح آمريكا، هم اكنون فرانسه، ايتاليا، هلند، اسپانيا و انگليس از جمله ديگر كاربران اين پهپاد محسوب مي‎شوند و هندوستان هم قراردادي را براي خريد مدلGuardian به امضاء رسانده كه البته اين مدل صرفا قابليت شناسايي و گشت دريايي داشته و مسلح نمي‎شود. استراليا نيز برنامه‎هايي براي خريد پهپادMQ-۹ دارد. در بحث سابقه رزمي هم مي‎توان به عراق، افغانستان و يمن به‎عنوان شلوغ‎ترين نقاط حضور ريپر اشاره كرد. البته در آبان ۹۶ يك ريپر آمريكايي در دام پدافند هوايي نيروهاي يمني افتاده و ساقط شد.

آن‎چه كه در بالا به آن اشاره شد معرفي كلي اين پهپاد است كه بهاي هر فروند آن در حدود ۱۷ ميليون دلار براي هر فروند(با محاسبه قيمت دلار، در حدود ۱۸۰ ميليارد تومان) اعلام و بيش از ۱۶۰ فروند از آن تا به امروز ساخته شده است. در حقيقت اين پهپاد را مي‎توان ستون فقرات عمليات اطلاعات و شناسايي آمريكا بخصوص در مناطقي مثل منطقه خاورميانه و آفريقا دانست و حال بايد منتظر بود و مشاهده كرد كه چه زماني با نشانه‎هاي ريپر آمريكايي در محصولات وطني رو به رو خواهيم شد.

به گزارش مشرق، با توجه به اين‎كه قطعا نيروهاي سپاه پاسداران، اين پهپاد را يا در آب‎ها و يا در زمين‎هاي متعلق به جمهوري اسلامي ايران شكار كرده و به دست آورده اند، مسؤولان اجرايي و ديپلماتيك كشورمان نيز مي‎توانند در كنار سخنراني‎هايي با موضوعات داخلي يا فاقد راهبرد منسجم براي تامين منافع نظام، برخي از اين پرنده‎هاي جاسوسي شكار شده را به‎عنوان سند جاسوسي و دخالت آمريكا در ايران اعلام و اين نقض قوانين بين‎المللي را به‎صورت جدي و سريع پيگيري كنند؛ همانند نحوه استقبال از وزير خارجه انگليس...

اعترافات پياپي دست‎اندركاران برجام؛
عراقچي: مزاياي برجام نزديك به صفر شده است

سيد عباس عراقچي، معاون سياسي وزير امور خارجه ايران در سومين سمينار همكاري‎هاي هسته‎اي ايران و اتحاديه اروپا كه علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي نيز در آن شركت داشت، اظهار داشت: برجام دستاورد سياسي مهمي است و ايران به‎طور كامل به تعهداتش در قالب اين توافق پايبند است.

به گزارش ايرنا وي افزود: آژانس بين‎المللي انرژي اتمي به‎عنوان نهاد ناظر بر فعاليت‎هاي هسته‎اي ايران اين مساله را براي سيزده بار تائيد كرده، اما در آن سوي ماجرا، ايران همچنان از مزاياي اقتصادي برجام بهره مند نشده است.

وي با بيان اين‎كه «اعمال مجدد تحريم‎هاي آمريكا، بهره‎مندي ايران از مزاياي برجام را به صفر نزديك كرده است» گفت: برجام متعلق به آمريكا و يا ايران نيست، بلكه توافقي بين‎المللي است كه اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد در قالب قطعنامه 2231 آن را تاييد كرده‎اند. اين در حالي است كه آمريكا اين قطعنامه را نقض كرده و ساير كشورها را به‎دليل پيروي از آن مجازات مي‎كند.

معاون وزير خارجه ايران تصريح كرد: حفظ برجام وظيفه بين‎المللي است و همه موظف هستيم كه در راستاي اجراي اين توافق گام برداريم.

وي در ادامه اقدامات اتحاديه اروپا در راستاي حفاظت از برجام را تحسين كرد وگفت: اين مساله نشان مي‎دهد كه اروپا به لحاظ سياسي در مسير درستي قرار دارد. اما واقعيت اين است كه هنوز راهكارهاي عملي، مكانيسم‎هايي كه ايران بتواند از مزاياي اقتصادي برجام بهره‎مند و سبب شود تحريم‎هاي آمريكا اين توافق را از بين نبرد، محقق نشده است.

عراقچي بابيان اين‎كه توازن«بده بستان» برجام از بين رفته است، هشدار داد: اگر ايران از مزاياي برجام بهره‎مند نشود اين توافق زنده نمي‎ماند.

معاون وزير خارجه كشورمان عنوان كرد كه اعمال مجدد تحريم‎هاي آمريكا، ضميمه 3 برجام را تحت‎الشعاع قرار داده است و افزود: همكاري‎هاي هسته‎اي محدود به اراك و فردو نيست بلكه طرح‎هاي زيادي وجود دارد كه جنبه‎هاي تجاري دارند اما به‎دليل تحريم‎هاي آمريكا، نبود كانال مالي و تهديدهاي آمريكا، متوقف‎شده‎اند.

وي بابيان اين مطلب نتيجه گرفت كه راه‎اندازي سازوكار ويژه مالي اروپا براي تداوم همكاري‎هاي صلح‎آميز هسته‎اي و اجراي ضميمه 3 برجام «يك ضرورت است.»

عراقچي در پايان ابراز اميدواري كرد كه اروپا هرچه سريع‎تر سازوكار ويژه مالي را براي جلوگيري از تأثيرات منفي تحريم‎هاي آمريكا بر روابط تجاري شركت‎هاي اروپايي و ايران، راه‎اندازي كند.

بعد از خروج يك جانبه آمريكا از توافق هسته‎اي ايران و 1+5 در ارديبهشت ماه كه با محكوميت جهاني روبرو شد، اتحاديه اروپا، روسيه و چين ضمن اعلام پايبندي به اين توافق اعلام كردند كه از مبادلات تجاري شركت‎هاي خود با ايران حمايت مي‎كنند. اتحاديه اروپا ضمن فعال كردن قانون مسدود سازي در قبال اقدام آمريكا، اعلام كرده كه سازوكار مالي ويژه‎اي را نيز براي ادامه تجارت ايران با جهان راه اندازي مي‎كند.

 سرمقاله

خود استثناپنداري آمريكايي؛
بزرگ ترين تهديد براي صلح و امنيت جهاني

 دكتر محمد ملك زاده

اتهام جديد آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران در خصوص تهديد صلح و امنيت جهاني از سوي اين كشور به‎دليل احتمال توليد سلاح‎هاي شيميايي در حالي مطرح مي‎شود كه جمهوري اسلامي خود بزرگ‎ترين قرباني سلاح‎هاي شيميايي مورد استفاده رژيم تحت امر آمريكا عليه ايران بوده و هنوز در رنج آثار دهشتناك كاربرد اين سلاح‎ها به سر مي‎برد. آمريكا در طول ساليان گذشته نه فقط به‎عنوان بزرگ‎ترين ناقض كنوانسيون سلاح‎هاي شيميايي، بلكه در ساير موضوعات بين‎المللي نيز بزرگ‎ترين تهديد صلح و امنيت جهاني بوده است. اين واقعيت هم اكنون مورد تاكيد افكار عمومي در مناطق مختلف جهان مي‎باشد. بر اساس يك نظرسنجي كه از سوي مؤسسه گالوپ از 65 كشور در سال‎هاي اخير از 2013 تاكنون انجام يافته اعلام گرديد كه برخلاف ادعاي صلح طلبي دولت آمريكا، مردم جهان آمريكا را بزرگ‎ترين تهديدي مي‎بينند كه متوجه صلح جهاني است.
بي‎گمان در شكل گيري چنين ذهنيتي و تثبيت و تقويت چنين باوري هرگز نمي‎توان مداخلات خارجي شكست خورده و هميشگي آمريكا در مناطق مختلف جهان و به راه انداختن جنگ و خونريزي را ناديده انگاشت. طرح اين‎گونه اتهام‎هاي تكراري را بايد ناشي از اين غرور احمقانه دولت آمريكا دانست كه با استثناپنداري خويش و تصور در اختيار داشتن جايگاه «يگانه ابرقدرت جهان» به خود اجازه مي‎دهد همگان را متهم به جنايت‎هايي نمايد كه خود پيوسته مرتكب آن‎ها بوده است و در عين حال خود را همچنان مدعي حفظ صلح و امنيت جهاني هم مي‎شناسد! از اين رو هنري كيسينجر يكي از برجسته‎ترين مدافعان خود استثناپنداري آمريكايي اين ادعا را چنين مطرح مي‎كند: «بدون تعهد ما نسبت به امنيت بين‎المللي، هيچ صلح پايداري نمي‎تواند وجود داشته باشد. بدون مشاركت سازنده ما در اقتصاد جهاني، هيچ اميدي به پيشرفت اقتصادي نمي‎تواند وجود داشته باشد. بدون تعهد ما به آزادي انساني، دورنماي آزادي در جهان رنگ مي‎بازد و...»!
كريستوفر فتوايس در فصل اول كتاب خود با عنوان «روانشناسي يك ابرقدرت» با اعتراض به اين ادعاي غير قابل پذيرش آمريكا اين سوال را مطرح مي‎كند كه «به راستي اگر آمريكاييان از چنين توانمندي و قدرتي برخوردارند، پس چرا خود اين قدر هراسانند و دائم در وحشت و اضطراب به سر مي‎برند؟» او نتيجه مي‎گيرد شايد اتخاذ سياست‎هاي مبتني بر وهم و ترس دولت آمريكا ثمره و تاثير رواني همين خود استثناپنداري آمريكايي نيز باشد. به هر حال آمريكا بزرگ‎ترين بودجه نظامي تاريخ جهان را تامين مي‎كند و در ظاهر صاحب بزرگ‎ترين اقتصاد جهاني نيز مي‎باشد. اين امر سبب گرديده تا آمريكا در توهم قدرت منحصر به فرد جهاني و مسؤول همه جهان بداند كه همه چيز، از تجارت بين‎المللي گرفته تا كشمكش‎هاي بين‎المللي را بايد در كنترل خود داشته باشد! در حالي كه هر چه مي‎گذرد غير آمريكاييان حتي متحدان سنتي آمريكا هم كم كم به اين واقعيت پي برده‎اند كه اتكا به آن كشور براي تامين امنيت متحدان آمريكا در آينده بي‎فايده است. از اين رو هم اينك بسياري از كارشناسان غربي و آمريكايي به رهبران ايالات متحده هشدار داده‎اند كه خود استثناپنداري آمريكايي مشكلات عديده‎اي را پيش روي آمريكا قرار داده است. از ديدگاه اين كارشناسان طرح دشمنان فرضي از سوي آمريكا به دولت ايالات متحده اجازه مي‎دهد هزينه‎هاي هنگفتي را كه اين دولت در داخل و خارج از كشور صرف اقدامات پرسش برانگيز خود مي‎كند، توجيه كند و حتي نيم كره شرقي جهان به‎ويژه منطقه خاورميانه را وارد منازعات و جنگ نمايد.
طرح وجود دشمن فرضي و تهديد امنيت از سوي رهبران ايالات متحده در حالي مطرح مي‎شود كه «دست كم از قرن هفدهم به اين سو، هيچ جنگ داخلي، كشمكش‎هاي نژادي يا هيچ جنگي از هيچ نوعي در نيمكره غربي در جريان نبوده است و ظاهرا اين مساله براي هيچ كس اهميتي ندارد!» دولت آمريكا چنان اسير حفظ جايگاه «قدرت اول جهان» بودن هست كه از مشاهده روزگار راحت و امني كه جهان مي‎تواند آن را تجربه كند ناتوان بماند و براي اين نگراني و خودخواهي افراطي آمريكايي هيچ محدوديتي در به آشوب كشيدن جهان و به راه انداختن جنگ و خونريزي بين‎المللي قائل نمي‎شود. اما اكنون كه طبق نظرسنجي‎هاي منابع مختلف، مردم جهان به اين باور رسيده‎اند كه آمريكا بزرگ‎ترين تهديد براي صلح و امنيت جهاني است، بايد اميدوار به تحولي جديد در برهم خوردن معادله قدرت جهاني در آينده‎اي نزديك باشيم.