صفحه آخر

حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي:
بدون مجالس امام حسين عليه السلام چيزي از دين باقي نمي ماند

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با مدير و محققان مؤسسه وارث الانبياء با اشاره به نقش و جايگاه امام حسين عليه‎السلام اظهار داشت: امام(ره) فرمود ما هر چه داريم از محرم و صفر است؛ بركاتي كه همه ساله در سايه نام سيدالشهدا عليه‎السلام به انسان‎ها مي‎رسد و سبب احياي ارزش‎هاي الهي و انساني مي‎شود، قابل شمارش نيست.

آيت‎ا... مصباح يزدي ادامه داد: اگر مراسم عزاداري امام حسين‎عليه‎السلام نبود، معلوم نبود امروز چيزي از دين باقي مانده باشد و اگر بقيه اركان و آموزه‎هاي دين نيز احيا شده است، به بركت همين مجالس ابي عبدا... عليه‎السلام است.

ايشان ضمن قدرداني از زحمات مسؤولان و محققان مؤسسه وارث الانبياء خاطر نشان كرد: در ميان تلاش‎هايي كه انجام داده‎ايد، آن كاري كه سنگين‎تر است و نياز به مؤونه بيش‎تري دارد، كارهاي مربوط به تحقيق و پژوهش است. جمع‎آوري آثار كار مفيدي است، اما نياز به مؤونه علمي خاصي ندارد؛ اما اين‎كه از كلمات سيدالشهدا عليه‎السلام موضوعات ديني استخراج شده و در مورد آن تحقيق كامل صورت بگيرد، نياز به عمق علمي و شناخت كافي و زحمات زياد دارد تا نظر صحيح تبيين شده و نظرات اشتباه نيز مورد اصلاح قرار گيرد.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به لزوم تبيين و بررسي اصل حركت سيدالشهدا عليه‎السلام اظهار داشت: بوده‎اند كساني كه اصل قيام سيدالشهدا عليه‎السلام برايشان حل شده نبود و برايشان سوال بود كه چرا ايشان خود را به كشتن داد. عده‎اي مي‎گويند اين قضايا سند درستي ندارد! عده‎اي هم مي‎گويند: اين مختص ايشان بوده و وظيفه‎اي را براي ما روشن نمي‎كند! خدا مي‎خواسته كه ايشان را شهيد و زن و بچه‎اش را اسير ببيند. اما عده‎اي معتقدند كاري كه ايشان كرد، وظيفه هر مسلماني بود؛ هر امام ديگري هم به جاي ايشان بود، چنين مي‎كرد.

ايشان با اشاره به اين كه همين مباني فكري بر رفتار انسان‎ها اثر مي‎گذارد، ادامه داد: بالاخره اين يك مسير است؛ بايد ديد قاعده لاضرر شامل چه مواردي مي‎شود؛ در چه شرايطي تحمل ضرر جايز است؟ تا كجا جايز است؟ برخي حتي ريخته شدن يك قطره خون را ضرري مي‎دانند كه با وجود احتمال آن، تكليف ساقط مي‎شود، اما برخي نيز مانند امام(ره) در برخي موارد گفته‎اند بايد اقدام شود ولو بلغ ما بلغ؛ يعني ولو بسياري از انسان‎ها در اين راه جان خودشان را فدا كنند! لذا بايد اين مسائل به خوبي و درستي بررسي و تبيين شود.

آيت‎ا... مصباح با اشاره به لزوم بررسي و تحقيق حتي در مسائل اوليه قيام امام حسين عليه‎السلام اظهار داشت: بالاخره بايد مشخص شود كه تكليف تا چه مرحله‎اي، ساقط نمي‎شود و چه شرايطي است كه ايجاب مي‎كند انسان تا آخرين قطره خون نيز از انجام وظيفه دست برندارد؟ چرا كه در برخي موارد اگر كساني سستي كنند، سبب تضعيف دين مي‎شوند و اگر بشناسند و به وظيفه عمل كنند، بزرگ‎ترين كارها را كرده و سبب بقاي دين شده‎اند.

ايشان در پايان خاطر نشان كرد: در راستاي فعاليت براي امام حسين‎عليه‎السلام نبايد به انجام كارهاي شكلي اكتفا شود؛ بلكه نياز به كارهاي تحقيقي است، آن هم محققاني كه عمق علمي بالا داشته باشند و طبيعتا چنين افرادي اندك هستند.

آيت‎ا... مصباح يزدي همچنين در ديدار جمعي از فرماندهان ناجا، برقراري نظام جمهوري اسلامي زير نظر ولي‎فقيه را از نعمت‎هاي عظيم خداوند متعال دانست و افزود: پليس در نظام جمهوري اسلامي با پليس در ساير كشورها، تفاوت دارد؛ در همه كشورها پليس بايد به گونه‎اي به وظايفش عمل كند كه مقام مافوق و نهايتا مردم از وي راضي باشند؛ اما در نظام اسلامي بالاتر از آن‎ها نيز وجود دارد و آن رضايت خداوند متعال است. اين افتخار فقط در يك نظام اسلامي امكان تحقق دارد؛ لذا در نظام اسلامي هر كسي از صبح كه از منزل بيرون مي‎آيد بايد به دنبال كسب رضاي الهي و خشنودي امام زمان(عج) باشد؛ حتي كسب رضايت قلبي رهبر معظم انقلاب نيز از آن جهت مطلوب است كه نشانه‎اي از رضايت امام زمان(عج) است.

ايشان با اشاره به تفاوت ديگر پليس در نظام اسلامي با ساير نظام‎هاي دنيا، خاطر نشان كرد: هر مسؤولي در هر نظامي، اين نگراني را دارد كه اشتباهي مرتكب و اين اشتباه فاش و مورد مؤاخذه مافوق و سرزنش مردم قرار گيرد؛ اما در دستگاه اسلامي، بايد هر كس خود را در مقابل خدا مسؤول بداند و بيش‎ترين نگراني‎اش، نارضايتي خداوند باشد و بقيه مسايل براي او در درجه‎هاي بعدي قرار گيرد.

آيت‎ا... مصباح ادامه داد: در نظام اسلامي ملت و دولت، دو نهاد متباين نيستند؛ دولتي‎ها بخشي از مردم هستند كه به حسب تقسيم كار، يك سري از وظايف اجتماعي را بر عهده گرفته‎اند و بايد انجام دهند؛ اگر در نظر آن‎ها چند كار، مساوي باشد، كاري براي آن‎ها اولويت دارد كه رضاي الهي و خدمت به خلق خداوند در آن بيش‎تر باشد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: از اين مقدمات مي‎توان نتيجه گرفت كه مسؤولاني كه در سطح بالاتر هستند، بايد نيروهاي تحت امر خود را به گونه‎اي رشد دهند كه اين ارزش‎ها در آن‎ها بيش‎تر به چشم بخورد؛ اين مساله بستگي به تقويت عقائد، انديشه‎هاي اسلامي و تربيت‎هاي عملي دارد و لذا برنامه‎هاي عقيدتي و سياسي، از همان اوايل انقلاب مورد توجه قرار گرفته بود.

ايشان ادامه داد: ما هم بايد سعي كنيم روح اين مطلب را تقويت كنيم و صرفا به اسم، آمار و ظواهر اكتفا نكنيم تا نيروي‎هايي كه در نظام اسلامي مشغول كار هستند، بين خود و خدايشان، تعهد داشته باشند و روز‎به‎روز ارزش كارشان بيش‎تر شود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
(شهر قم) از اين جهت قم ناميده شد كه اهل آن در اطراف قائم آل محمد گرد مي‎آيند و در ركاب او قيام مي‎كنند.
سفينه البحار، ج 7، ص 356

 راه امام

ملت مظلوم ايران

بارالها، ملت مجاهد ما در اين برهه زمان با چه حوادثى و با چه چهره‎هايى مواجه است. عصرى كه باطل را به صورت حق به خورد مردم مى‎دهند و جنايات را به صورت صلح‎طلبى. عصرى كه دشمنان اسلام و مسلمين با ملت‎هاى مستضعف، آن مى‎كنند كه چنگيز نكرد، و اكثر حكومت‎هاى مسلمانان در جناياتى كه بر ملت‎هاى خود مى‎رود از جانيان طرفدارى مى‎كنند[...] بارالها، ملت مجاهد ايران در اين عصر جاهليت و تاريك مظلومند، و به جز اتكال به درگاه تو و اعتماد به عنايات تو پناهى ندارند، و از پيشگاه مبارك تو استمداد مي‎كنند.
صحيفه امام ج 17ص 50

 در پرتو خورشيد

فقط يك قالي فرسوده!

خداي متعال براي ما رهبراني قرار داده كه با زندگي ساده خود براي ما الگو بوده‎اند. يكي از آنان حضرت امام خميني(رحمه‎ا... عليه) بود. پس از وي حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي نيز چون اوست. ايشان مي‎فرمودند كه: «من وقتي ازدواج كردم، همسرم از پدرش كه فرش فروش بوده، فرشي به‎عنوان جهيزيه به همراه داشته است كه هنوز نيز، با وجود فرسودگي آن، در منزل ما از آن استفاده مي‎شود و به‎جز آن، قالي ديگري در منزل نداريم. چند مرتبه اخوالزوجه‎ها گفته‎اند كه اين قالي نخ نما شده و خواسته‎اند كه آن را عوض كنند ولي من اجازه نداده‎ام. اصلاً در طول زندگي خود، نه قاليچه‎اي خريده‎ام و نه فرشي به خانه اضافه كرده‎ام، حتي آن‎ها را تبديل به احسن نيز نكرده‎ام.من در طول اين دوران يك مرتبه گوشت تازه نخريده‎ام، كوپن گوشت سردي كه همه مردم از آن استفاده مي‎كردند ما نيز از آن استفاده مي‎كرديم، مگر آن‎كه گوشت نذري مي‎آوردند. ساير مايحتاج زندگي مثل پنير، نفت و كره نيز به همين صورت تهيه مي‎شود».
اين زندگي رهبر ماست كه در بالاترين مقامات اين كشور قرار دارد و در طول زندگي خود، زندان، شكنجه، تبعيد و بسياري گرفتاري‎هاي ديگر را به جان خريده و براي خدمت به اسلام به‎عنوان فردي شايسته مشغول انجام وظيفه است.
آيت‎ا... مصباح يزدي،
‎مباحثي درباره حوزه، ص 215