صفحه بين الملل

سيدحسن نصرالله:
سخن ترامپ درباره سيطره ايران بر خاورميانه در مدت 12 دقيقه نشانه عظمت ايران است

سيد حسن نصرا...؛ دبيركل حزب‎ا... به مناسبت درگذشت مادر عماد مغنيه دقايقي سخنراني كرد؛ اين سخنراني به صورت زنده از شبكه العالم پخش شد.

سيد حسن نصرا... دبيركل جنبش حزب‎ا... لبنان اظهار داشت: صحبت‎هاي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا درباره توانايي ايران براي سيطره بر منطقه در چند دقيقه، نشان دهنده عظمت ايران در نظر رئيس جمهور آمريكاست.

بخشي از اين سخنان ترامپ براي ترساندن كشورهاي منطقه براي فروش سلاح بيش‎تر به آن‎ها و گرفتن پول بيش‎تر از آن‎هاست اما از سوي ديگر بيانگر ديدگاه ترامپ درباره اين كشورهاست كه ميلياردها دلار صرف خريد سلاح از آمريكا كرده‎اند و همچنان به اين كار ادامه مي‎دهند. ترامپ با اين حرف‎ها و كارها مي‎خواهد اين كشورها را بدوشد و پول‎هاي اين كشورها را از چنگ آن‎ها خارج كند و سلاح‎هاي بيش‎تري به آن‎ها بفروشد.

در واقع ترامپ در مقابل بقاي حاكمان اين كشورها و ادامه حكومت آن‎ها، از آن‎ها باج مي‎گيرد. اين حاكمان به چه كسي تكيه كرده اند؟ به ترامپ كه پول‎هاي آن‎ها را مي‎گيرد و هر روز به آن‎ها اهانت مي‎كند؟

سيد حسن نصرا... به اين كشورها توصيه كرد راهكارها و سياست‎هاي خود را مورد بازنگري قرار دهند و از آن‎ها پرسيد؛ وقتي پول‎هاي شما تمام شود ترامپ چه كار خواهد كرد؟

دبيركل حزب‎ا... لبنان حكام كشورهاي حوزه خليج فارس را به آشتي و همكاري و شنيدن خواسته‎هاي ملت‎هاي خود و حل مشكلات اقتصادي و اجتماعي آن‎ها دعوت كرد و خطاب به آن‎ها گفت گزينه‎هاي خود را مورد بازنگري قرار دهيد و از بين اهانت‎هاي ترامپ و زندگي با عزت و كرامت يكي را انتخاب كنيد.

سيدحسن نصرا... گفت: عزم و ثبات و اراده چالش‎هايي اساسي پيش روي هر جنبش مقاومت يا جامعه‎اي است كه با جنگ رواني روبروست.

وي افزود: گزينه‎هايي كه ما براي ثبات و اراده در مسير مقاومت در پيش مي‎گيريم گزينه‎هايي پرهزينه است كه عماد مغنيه و برادران و فرزند وي از جمله اين هزينه‎ها هستند و آگاهي دادن درباره اين گزينه‎هاي پرهزينه بسيار مهم است. اين گزينه‎ها به دادن خون و تقديم بهترين جوانان نياز دارد.

سيد حسن نصرا... در همين خصوص به سخنان حضرت زينب(س) و تاثيرات آن در طول تاريخ اشاره كرد و خطاب به خانواده‎هاي شهدا گفت مسؤوليت سنگيني به عهده داريد و در اين ميان مسؤوليت مادران شهدا از همه سنگين‎تر است. آن‎ها بايد راه شهدا و حقانيت آن را براي ديگران تبيين كنند.

سوريه هيچ دخالتي در تشكيل دولت لبنان ندارد

دبيركل حزب‎ا... گفت: قاطعانه تاكيد مي‎كنم سوريه هيچ دخالتي در موضوع تشكيل دولت لبنان ندارد و اين مساله را مساله داخلي لبنان مي‎داند.

وي خواستار تلاش‎هاي خالصانه و به دور از تاثيرات خارجي براي تشكيل دولت لبنان شد.

خواهان تسريع در تشكيل دولت لبنان هستيم

سيدحسن نصرا... خواستار تسريع در تشكيل دولت لبنان شد و تاكيد كرد وزارتخانه‎ها حتي اگر در چارچوب دولت موقت فعاليت مي‎كنند بايد مسؤوليت خود را به درستي انجام دهند.

دبيركل حزب‎ا... لبنان از وزارتخانه‎ها خواست هر چه سريع‎تر براي حل مشكلات مردم و مقابله با حوادث بخصوص با فرارسيدن فصل سرما، اقدام كنند.

تقدير سيد حسن نصرا... از مادر شهيد عماد مغنيه

سيد حسن نصرا... دبيركل حزب‎ا... لبنان در مراسم يادبودي كه اين جنبش براي آمنه محمود سلامه مادر شهيد عماد مغنيه از فرماندهان ارشد حزب‎ا... لبنان برگزار كرده بود، خاطرنشان كرد: أم عماد فرمانده‎اي استثنائي براي مقاومت تربيت كرد و شخصيت وي را شكل داد و در تصميمات سرنوشت سازي كه او اتخاذ مي‎كرد مشاركت داشت.

وي بخصوص در سال‎هاي اخير در همه فعاليت‎هاي ما مشاركت داشت و اين كار را حتي پس از شهادت عماد مغنيه ادامه داد و بيماري و كسالت و سن و سال بالا هم او را از ادامه اين مسير بازنداشت. وي فعاليت‎هاي خود را ادامه راه فرزندان شهيدش مي‎دانست.

حسن نصرا... از نقش أم عماد در مقاومت سخن گفت و تاكيد كرد او در فعاليت‎هاي مؤسساتي و سازمان يافته مقاومت نقش مهمي داشت.

وي تاكيد كرد: أم عماد توانست انسان‎هايي مجاهد و مقاوم و ثابت قدم تربيت كند. ايشان همه فرزندان خود را تقديم كرد و نه تنها به رضاي خداوند راضي بود بلكه به اين امر افتخار هم مي‎كرد و بر همين اساس الگويي براي همه ما اعم از زنان و مردان بخصوص مادران و در درجه اول مادران شهداست.

تحريم هاي آمريكا عليه ايران، تورم را در انگليس افزايش مي دهد

به گزارش خبرگزاري فارس، نشريه «ديلي ميل» روز يكشنبه نوشت در پي افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني، تورم در انگليس بالاتر از هدفگذاري دولت اين كشور باقي مانده و انتظار مي‎رود اين رقم در ماه‎هاي آينده بيش از پيش افزايش يابد.

به گفته «پتر دكسون» اقتصاددان «كومرتس بانك»، بر اساس شاخص قيمت براي مصرف‎كننده، نرخ تورم در بريتانيا در ماه سپتامبر همچنان ۲.۷ درصد بوده است. اين در حالي است كه دولت انگليس از بانك مركزي اين كشور خواسته بود تورم را به ۲ درصد برساند.

بنا بر اين گزارش، از ماه مارس(اسفند-فروردين) تاكنون بهاي نفت به واسطه بازگشت تحريم‎هاي آمريكا عليه ايران حدود ۱۰ درصد افزايش يافته است.

«ريچارد مالينسون» كارشناس مؤسسه «انرژي اسپكتس» مي‎گويد احتمال دارد قيمت نفت در سال ۲۰۱۹ از ۸۰ دلار كنوني به بيش از ۱۰۰ دلار براي هر بشكه برسد.

وي مي‎گويد با توجه به بالا رفتن تقاضا و سرمايه‎گذاري اندك در اين صنعت، پيش از اين هم انتظار افزايش بهاي نفت وجود داشت، اما «تحريم‎هاي ايران دارند قيمت‎هاي بالاتر را تسريع و تشديد مي‎كنند.»

به گفته مالينسون، بي‎ثباتي سياسي در ليبي و ونزوئلا نيز در بروز اين وضعيت موثر بوده‎اند.

«جوال يوشي» معاون مؤسسه تحقيقاتي «بي.سي.اي» با بيان اين‎كه ميان قيمت نفت و تورم در انگليس رابطه‎اي مستقيم وجود دارد، مي‎گويد: «در نبود افزايش قيمت نفت، فشار تورمي رنگ مي‎بازد.»

«دونالد ترامپ» رئيس‎جمهور آمريكا كه در زمان تبليغات انتخاباتي بارها از توافق هسته‎اي با ايران انتقاد كرده بود، ارديبهشت ماه امسال بالاخره آمريكا را از اين توافق خارج كرد. وي فرمان احياي تحريم‎هاي مرتبط با هسته‎اي رفع‎شده ذيل برجام را هم صادر كرده و دور نخست اين تحريم‎ها تابستان امسال اجرايي شده‎اند. در آستانه بازگشت تحريم‎هاي نفتي ايران در ماه آبان، روند صعودي قيمت نفت سرعت بيش‎تري به خود گرفته است.

 بين الملل

در پي تهديدهاي ترامپ عليه رياض؛
العربيه: شايد تمام جهان اسلام تحت كنترل ايران درآيد

يك روز پس از آن‎كه «دونالد ترامپ» رئيس‎جمهور آمريكا گفت در صورت اثبات قتل «جمال خاشقچي» روزنامه‎نگار منتقد عربستاني توسط سعودي‎ها، «مجازاتي سخت» در انتظار رياض است، يكي از مسؤولان بلندپايه شبكه سعودي «العربيه» به تهديد كردن آمريكا رو آورد و گفت رياض گزينه‎هاي زيادي براي مقابله با واشنگتن در اختيار دارد.
«تركي بن عبدا... الدخيل» از روزنامه‎نگاران مطرح عربستاني كه اينك مديركل شبكه تلويزيوني العربيه در دبي را بر عهده دارد، بعد از ظهر يكشنبه(به وقت تهران) در يادداشتي در اين زمينه نوشت: «اعمال تحريم‎ها بر رياض، سناريوهاي فاجعه باري را ايجاد مي‎كند كه بيش از آن‎كه به اقتصاد عربستان آسيب بزند، اقتصاد ايالات متحده را متضرر مي‎كند.»
در هفته‎هاي گذشته ترامپ بارها از بالا رفتن قيمت نفت، كه عاملي مهم در انتخابات ميان‎دوره‎اي آمريكاست، انتقاد كرده و از كشورهاي عرب متحد آمريكا خواسته با افزايش توليد نفت، قيمت را در بازارهاي جهاني كاهش دهند. الدخيل همين مساله را به‎عنوان ابزاري براي فشار به واشنگتن معرفي كرده و نوشته است: «اگر تحريم‎هاي آمريكا عليه عربستان سعودي تحميل شود، با يك فاجعه اقتصادي مواجه خواهيم بود كه به تمام دنيا ضربه مي‎زند. رياض پايتخت نفت است و ضربه زدن به آن توليد نفت را قبل از هرگونه كالاي حياتي ديگر تحت تاثير قرار خواهد داد. اين امر منجر به ناتواني عربستان سعودي در توليد 7.5 ميليون بشكه نفت خواهد شد. اگر نفت 80 دلاري دونالد ترامپ را خشمگين مي‎كند، هيچ كس نبايد امكان افزايش قيمت نفت به 100 يا 200 دلار يا حتي دو برابر آن را منكر شود.»
اين مقام ارشد شبكه العربيه سپس تلويحا غرب را به گسترش حملات تروريستي تهديد كرده و نوشته است: «تا اين‎جا كه همه موارد ذكر شده مربوط به نفت بود، اما مساله عربستان سعودي تنها در مورد نفت نيست، بلكه اين كشور با توجه به جايگاه و اهميت جغرافيايي‎اش رهبر جهان اسلام است. احتمالا تبادل اطلاعات موثق بين رياض، آمريكا و كشورهاي غربي كه به اذعان مقام‎هاي ارشد غربي به حفظ جان ميليون‎ها غربي كمك كرده، به تاريخ بپيوندد [و ديگر ادامه نيابد].»
نويسنده با اشاره به احتمال جايگزيني «يووان» چين با دلار آمريكا در مبادلات نفتي ادامه داد: «يك بشكه نفت ممكن است با يك ارز متفاوت، چون يوان چين، به جاي دلار قيمت گذاري شود. نفت، امروزه مهم‎ترين محصول فروخته شده با دلار است. اين موارد، خاورميانه و تمام جهان اسلام را تحت كنترل ايران كه به رياض نزديك‎تر خواهد بود، تا واشنگتن، درخواهد آورد.
دونالد ترامپ چند روز پيش گفت كه اعمال هرگونه تحريم عليه عربستان از سوي غرب باعث متوسل شدن رياض به گزينه‎هاي ديگر مي‎شود و روسيه و چين آماده‎اند تا نيازهاي نظامي رياض را تامين كنند. الدخيل نوشته است: «هيچ كس نمي‎تواند انكار كند كه پيامدهاي اين تحريم‎ها مي‎تواند به ايجاد يك پايگاه نظامي از سوي روسيه در شهر «تبوك» در شمال غربي عربستان سعودي، در چهارراه پرتنش سوريه، اسرائيل، لبنان و عراق منجر شود.»
همچنين، در برهه‎اي كه حماس و حزب‎ا... از يك دشمن به دوست مبدل شده‎اند، نزديك شدن به روسيه شايد به نزديكي به ايران و حتي آشتي با اين كشور منجر شود.
نويسنده ادامه داد: «تعجبي ندارد كه رياض خريد سلاح از آمريكا را هم متوقف كند. رياض مهم‎ترين مشتري شركت‎هاي آمريكايي است؛ زيرا عربستان سعودي 10درصد كل سلاح‎هاي توليد شركت‎هاي آمريكايي و 85درصد سلاح از ارتش آمريكا را مي‎خرد. اين بدان معني است آن‎چه براي ساير نقاط جهان مي‎ماند تنها پنج درصد است، علاوه بر اين بايد به خاتمه سرمايه‎گذاري‎هاي رياض در آمريكا كه به 800 ميليارد دلار مي‎رسد، اشاره كرد. همچنين آمريكا نيز از بازار عربستان سعودي، يكي از 20 اقتصاد برتر دنيا، محروم خواهد شد.»
مديرعامل شبكه العربيه به نقل از «منابع سعودي نزديك به تصميم‎گيران» مدعي شد موارد ذكر شده تنها بخشي‎هايي ساده از بيش از 30 اقدام ديگري است كه در صورت اعمال تحريم‎هاي آمريكا عليه عربستان، رياض بي‎درنگ آن‎ها را عليه واشنگتن به كار مي‎گيرد.
وي در پايان نوشته است: «حقيقت اين است كه اگر واشنگتن عليه رياض تحريم اعمال كند، اقتصاد خود را به كام مرگ مي‎كشاند، هرچند كه تصور كند دارد تنها به رياض چاقو مي‎زند.»