صفحه اخبار

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي:
دولت اجازه كاهش قيمت دلار از 10 هزار تومان را نمي دهد

حضرت آيت‎ا... ناصر مكارم شيرازي در درس خارج فقه خود كه در مسجد اعظم قم برگزار شد به مشكل گراني در جامعه اشاره كرد و افزود: متاسفانه امروز يكي از مشكلات پيچيده‎اي كه كمر مردم را شكسته گراني است.

به گزارش خبرگزاري فارس، ايشان با اشاره به اين‎كه در جامعه شاهد هستيم كه مشكلات را گردن يكديگر مي‎اندازند، بيان كرد: دولت مشكلات را از ناحيه مردم و مردم مشكلات را از سوي دولت مي‎بينند، بايد در اين شرايط گفت كه همه مقصر هستند و هر كسي بايد از خودش شروع كند تا مشكلات حل شود.

اين مرجع تقليد با تاكيد بر اين‎كه دولت بدون شك در مشكل گراني بي‎تقصير نيست، تصريح كرد: ابتدا بازار اوليه، بعد ثانويه و حالا هم بازار ثالثه درست كرده‎اند تا مبادا دلار از 10 هزار تومان پايين‎تر بيايد، مشخص است كه خودشان در اين قضيه نقش دارند.

ايشان با اشاره به وضعيت انبارهاي محتكران گفت: پلمب كردن اين انبارها آيا فايده‎اي دارد؟ بايد كالاهاي احتكار شده با قيمت عادلانه در بازار و بين مردم توزيع شود.

آيت‎ا... مكارم شيرازي با اشاره به ضعف قوانين قضايي در اين مسائل افزود: بايد براي اين‎ها يكي يكي پرونده تشكيل و براي هركدام حكم صادر شود.

ايشان با اشاره به حكم شرعي در خصوص احتكار تاكيد كرد: حكم اين است كه درب انبار باز شده و كالاهاي احتكار شده با قيمت عادلانه به مردم عرضه شود.

عضو مجلس خبرگان:
القاي بن بست در كشور با هدف صاف كردن جاده مذاكره و مصالحه با آمريكاست

نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري در گفت‎وگو با رسا، با بيان اين‎كه برخي مسؤولان در افقي كه رهبر معظم انقلاب براي نظام ترسيم كرده‎اند حركت نمي‎كنند، گفت: گويا برخي مسؤولان افكار ديگري داشته و از تفكر انقلابي غافل هستند؛ همين سبب شده است تا نسبت به ظرفيت‎هاي داخلي بي‎توجه باشند.

آيت‎ا... محسن حيدري با اشاره به اين‎كه القاي وجود «بن‎بست» در جامعه خيانت است، خاطرنشان كرد: برخي افراد از روي خيانت و برخي به دليل سستي و هراسي كه از استكبار جهاني دارند همواره سعي مي‎كنند به مردم القا كنند كه در جامعه «بن‎بست» وجود دارد تا از اين طريق راهي براي مذاكره و مصالحه با آمريكا پيدا كنند، در حالي كه اين گونه نبوده و كشور به اندازه‎اي قدرت و ظرفيت دارد كه بدون وابستگي به راه خود ادامه دهد.

وي تصريح كرد: براي مقابله با افرادي كه سعي در القاي وجود «بن‎بست» در جامعه دارند، بايد براي اقشار و آحاد مختلف كشور روشنگري كرد و واقعيت‎ها را نشان داد.

نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين‎كه در حال حاضر آمريكا به «بن‎بست» رسيده است، مطرح كرد: اگر آمريكا در موضع قدرت بود نيروهاي آن در سوريه، لبنان، عراق، شكست نمي‎خوردند و داعش همچنان به جنايت‎هاي خود ادامه مي‎داد؛ شكست‎هاي پي درپي آمريكا در منطقه نشانگر پوشالي بودن قدرت آن است.

وي ادامه داد: آمريكا امروزه فقط مي‎تواند بر كشورهاي مرتجع منطقه اعمال قدرت كرده و آنها را «گاو شيرده» خطاب كند، اما هرگز نخواهد توانست قدرت پوشالي خود را بر ملت‎هاي سربلند و جبهه مقاومت اسلامي اعمال كند.

عضو كميسيون امنيت ملي خبر داد
پشيماني برخي نمايندگان از رأي مثبت به FATF

حجت‎الاسلام مجتبي ذوالنور عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در نشست طلاب انقلابي با موضوع نفي كنوانسيون‎هاي استعماري كه در مدرسه معصوميه قم برگزار شد گفت: بايد بدانيم كه با چه كسي معامله مي‎كنيم، اگر فردا بخواهيم تحريم را دور زده يا نفت خود را به فروش برسانيم، طبق بندهاي اين كنوانسيون، مشخصات و اطلاعات مشتري را از ما طلب مي‎كنند، با KYC يا شناسايي مشتري ما را فلج مي‎كنند، چراكه بايد اطلاعات مشتري را به طرف مقابل داده و در صورت ممانعت، شفاف سازي صورت نگرفته است و در صورت ارائه اطلاعات مشتريان خود، دور زدن تحريم‎ها حاصل نمي‎شود.

حجت‎الاسلام ذوالنور در پاسخ به اين ادعا كه هرزمان اراده كنيم، از اين كنوانسيون خارج مي‎شويم، بيان كرد: اولا شما يا نبايد چيزي را بپذيريد يا در صورت پذيرفتن بايد منتظر تبعات آن نيز باشيد و بدانيد كه خروج شما در دستان شما نيست و تبعات زيادي دارد.

وي با اشاره به دلايل نمايندگان موافق تصويب FATF بيان كرد: تنها دليل آن‎ها گرفتن بهانه طرف مقابل است، حال بايد توجه داشت كه اگر طرف مقابل آمريكا است كه اين كشور براي بهانه‎جويي نيازي به تصويب يا عدم تصويب اين كنوانسيون ندارد و اگر طرف مقابل اروپا باشد كه اروپا هم شرط ماندن يا نماندن در برجام را در تصويب FATF ندانسته است و اساسا شرط معامله با بانك‎هاي دنيا FATF نيست.

حجت‎الاسلام ذوالنور با بيان اين‎كه فرصتي براي مخالفت با FATF در روز تصويب آن از سوي رئيس‎مجلس به من داده نشد، مطرح كرد: من معتقدم اگر خسارات اين موضوع به درستي در مجلس تبيين مي‎شد، بسياري از نمايندگان رأي مثبت به تصويب آن نمي‎دادند و بسياري از اين نمايندگان از رأي مثبت خود پشيمان هستند.

به گزارش خبرگزاري رسا، وي با اشاره به پشيماني بسياري از نمايندگان مجلس از تصويب FATF مطرح كرد: برخي از نمايندگان در حوزه انتخابيه خود مشكل پيدا كرده و پاسخي در قبال پرسش‎ها و مطالبات مردمي ندارند

امير حاتمي:
تحريم ها براي صنعت دفاعي كشور يك فرصت بود

امير سرتيپ حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در حاشيه مراسم اختتاميه چهارمين كنگره طب نظامي آسيا پاسفيك در جمع خبرنگاران اظهار كرد: يكي از مسائل مهمي كه مردم همواره در جنگ‎ها با آن مواجه هستند، موضوعات درماني و رسيدگي به مصدومان جنگي است.

به گزارش خبرنگار مهر، وي افزود: طب رزم در حوزه پشتيباني از نيروهاي مسلح و مسائل انسان دوستانه بسيار اهميت دارد.

امير حاتمي در خصوص اقدامات وزارت دفاع در حوزه طب رزم اظهار داشت: ما در وزارت دفاع اين موضوع را به‎عنوان يكي از وظايف مهم خودمان مي‎دانيم و براي ارتقاي آن اقدامات متعددي را انجام مي‎دهيم تا بتوانيم خدمات بهتري به نيروهاي مسلح و خانواده‎هاي آنان ارائه دهيم.

وزير دفاع ادامه داد: توليد تجهيزات طب رزمي براي رسيدگي به مصدومان در صحنه‎هاي جنگ، از جمله اقدامات وزارت دفاع است. در كنار اين همايش، نمايشگاهي از تجهيزات و دستاوردهاي وزارت دفاع در حوزه طب رزمي به نمايش درآمده است.

امير حاتمي همچنين درباره ميزان تاثير تحريم‎ها در صنعت دفاعي كشور گفت: تحريم‎ها حقيقتا فرصتي براي ما بوده است. ما از ابتداي انقلاب تاكنون در تحريم قرار داشته‎ايم اما با نگاهي كه امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري آن را به‎ويژه در نيروهاي مسلح توسعه و تعميق بخشيده‎اند، تحريم را به‎عنوان يك فرصت تلقي كرديم.

وي ادامه داد: اين امر باعث شده كه هيچ نگراني از تحريم‎ها نداشته باشيم؛ چراكه همه نيازهاي دفاعي خود را در عرصه‎هاي مختلف رزم اعم از دريايي، هوايي و موشكي توليد مي‎كنيم.

ترامپ تظاهرات را هم پولي مي كند!

طبق طرحي كه «رايان زينك»، وزير كشور آمريكا پيشنهاد كرده دولت ترامپ در صدد است دسترسي‎ها به 80 درصد از پياده‎روهاي اطراف كاخ سفيد و پارك «نشنال مال» كه مكاني براي برگزاري تظاهرات‎ها است را محدود كند. كاخ سفيد پيشنهاد كرده برگزاري اعتراض‎ها در محوطه‎هاي مورد نظر به پرداخت پول منوط شده و محدوديت‎هاي تازه‎اي براي برگزاري تظاهرات‎هاي خودجوش مستقر شود.

به گزارش فارس وزير كشور دولت ترامپ «سازمان پارك‎هاي ملي» آمريكا را مسؤول اجراي اين تغييرات پيشنهادي در قوانين كرده است. اين سازمان، از ادارات فدرال آمريكا است كه مسؤوليت نگهداري و اداره مناطق ملي اين كشور را بر عهده‎دارد. «سازمان پارك‎هاي ملي آمريكا» طبق قوانين تاكنون مي‎توانست از برگزاركنندگان برخي مراسم‎ها و همايش‎هاي خاص در اماكن مختلف از جمله در محوطه اطراف كاخ سفيد پول اخذ كند، اما تظاهرات‎هاي خودجوش از اين اصل مستنثي بود.طرح وزارت كشور دولت آمريكا خواستار لغو اين استثنا براي تظاهرات‎ها شده و از متقاضيان خواسته 48 ساعت قبل از برگزاري اعتراض درخواست‎هاي خود براي برگزاري تظاهرات يا هر مراسم ديگر را ارائه كنند.

فعالان حقوق مدني در آمريكا به شدت از اين طرح انتقاد كرده و آن را نقض آزادي‎هاي تضمين‎شده شهروندان ذيل بند اول قانون اساسي آمريكا دانسته‎اند.

كدخدايي:
اصلاح فوري قانون انتخابات ضرورتي انكارناپذير است

عباسعلي كدخدايي، سخنگو و قائم‎مقام دبير شوراي نگهبان، با انتشار مطلبي در صفحه شخصي‎اش در توئيتر، خواستار اصلاح فوري قانون انتخابات شد.

متن كامل مطلب كدخدايي كه در توئيتر منتشر شده به شرح زير است:

دو سال پيش سياست‎هاي كلي انتخابات ابلاغ شد. در بند 10 اين سياست‎ها آمده است: ارتقاي شايسته‎گزيني، همراه با زمينه‎سازي مناسب، در انتخاب داوطلبان تراز شايسته جمهوري اسلامي ايران و داراي ويژگي‎هايي متناسب با جايگاه مربوط. اصلاح فوري قانون انتخابات ضرورتي است انكارناپذير.

عضو هيأت رئيسه كميسيون صنايع و معادن مجلس:
عاقبت تسليم شدن در برابر دشمن نابودي است

حجت الاسلام سيدجواد حسيني‎كيا عضو هيأت رئيسه كميسيون صنايع و معادن مجلس، در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، انكار دشمني آمريكا را برخاسته از ذهن برخي روشنفكران راحت طلب دانست و گفت: همان طور كه رهبري فرمودند اين دسته افراد براي دولت و ملت ايران نسخه تسليم در برابر دشمن مي‎نويسند.

وي افزود: همين روشنفكران راحت‎طلب در دوران جنگ تحميلي نيز مديريت جهادي را تجربه نكردند از طرف ديگر اين افراد در ناز و نعمت بزرگ شدند، اين‎ها يا خود تحصيلكرده غرب هستند و يا با نگاه غربي رشد يافتند و علم‎آموزي كردند.

حجت الاسلام حسيني‎كيا ادامه داد: همه اين امور دست به دست هم داده و سبب شده اين افراد تصور كنند نسخه شفابخشي كه مي‎تواند ما را نجات دهد تسليم شدن در برابر زياده‎خواهي‎هاي دشمن است در حالي كه تسليم شدن نه تنها مشكلي از ما حل نمي‎كند بلكه تمام استقلال، اقتدار، عزت و توانمندي ما را نيز از بين خواهد برد.

عضو هيأت رييسه كميسيون صنايع و معادن مجلس تنها نسخه شفابخش حقيقي براي اقتصاد كشور را اقتصاد مقاومتي و خودكفايي دانست و اظهار داشت: نسخه شفابخش مديريت كشور، داشتن روحيه انقلابي و مديريت جهادي است.

وي افزود: خودباوري، خوداتكايي، فعاليت‎هاي جهادي در همه ابعاد و اعتماد به نفس راه حل هم مشكلات كشور است. خداوند متعال در قرآن كريم مي‎فرمايد هرگز يهود و نصارا از تو راضي نخواهند شد مگر اين‎كه به‌طور كامل تسليم آنها شوي، بر اساس آيات الهي دشمن فقط در صورت تسليم محض از مسلمانان راضي خواهد شد و تسليم محض به معناي نابودي كامل است.

اندر حكايت رجزخواني آل سعود

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: مدير شبكه سعودي العربيه در يادداشتي نوشته است؛ اگر آمريكا به‎خاطر قتل خاشقجي عربستان را تحريم كند، ما قيمت نفت را به ۲۰۰ دلار مي‎رسانيم، اسلحه از آمريكا نمي‎خريم و رابطه‎مان را با ايران هم بهبود مي‎بخشيم!

گفتم: پس همه اين كاسه‎ليسي‎ها را براي خوشامد آمريكا انجام مي‎دادند؟!

گفت: چه رجزي هم مي‎خواندند كه آل‎سعود شير ميدان و شمشيرزن قهار و... است!

گفتم: يارو قمپز در مي‎كرد و مي‎گفت؛ من مثل شير درنده و مثل يوز‎پلنگ تيز‎پا و مثل عقاب بلند‎پرواز و مثل شتر مقاوم و... هستم. ازش پرسيدند؛ كي از باغ وحش فرار كردي؟!

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: از ماجراي خاشقجي، ناراضي سعودي كه در كنسولگري عربستان در اسلامبول به قتل رسيد و بدنش را قطعه قطعه كردند چه خبر؟!

گفتم: در همه جاي دنيا اين جنايت وحشيانه و نفرت‎انگيز آل‎سعود را محكوم كرده و خواستار مجازات دولت وحشي عربستان شده‎اند.

گفت: آمريكا كه با حمايت از آل‎سعود به قتل‎عام انسان‎ها در يمن و حذف وحشيانه مخالفانش در همه جاي دنيا كمك مي‎كند چه موضعي گرفته است؟!

گفتم: ترامپ گفته معامله صدها ميليارد دلاري با عربستان را فداي دفاع از خاشقجي و محكوم كردن قتل او نمي‎كنم!

گفت: همين؟! با آن همه شعار حقوق بشر از اين موضع رذالت‎بار خجالت نمي‎كشند؟!

گفتم: اي‎عوام؟! خونه خرس و باديه مس؟! به يارو گفتند؛ جلوي پمپ بنزين سيگار نكش! گفت؛ من جلوي بابام هم سيگار مي‎كشم، اين‎كه پمپ بنزين است!

برايان هوك:
اختلاف آمريكا و اروپا بر سر ايران صرفا تاكتيكي است

برايان هوك، مسؤول كارگروه ايران در دولت آمريكا مي‎گويد كه هدف دولت آمريكا همچنان به صفر رساندن صادرات نفت ايران است.

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري فارس، هوك گفته است دولت آمريكا قصد دارد در اسرع وقت صادرات نفت ايران را به صفر برساند و اطمينان دارد كه با اين وجود بازار ثبات خود را از دست نخواهد داد.

اين مقام آمريكايي ادعا كرده كه ايران از تسهيل تحريم‎ها در پي برجام براي ارتقاي زرادخانه موشكي خود بهره برده و اكنون بيش از دوران قبل از توافق هسته‎اي تهديدكننده است.

برايان هوك با طرح اين ادعا كه بيش از 100 شركت از ادامه همكاري با ايران سر باز زده‎اند، گفت واشنگتن به شركت‎ها هشدار داده كه با ادامه تجارت با ايران با «خطر حيثيتي» مواجه مي‎شوند.

وي به ساز و كار ويژه مالي اتحاديه اروپا براي ايجاد امكان ادامه تعامل مالي با ايران نيز اشاره كرده و گفته: «ما تقاضاي زيادي براي چنين ساز و كاري نمي‎بينيم.»

او همچنين مدعي شده كه آمريكا حاضر است براي به دست آوردن معاهده‎اي با ايران كه علاوه بر مسائل هسته‎اي موضوعات ديگر از جمله موضوع موشكي ايران را دربر مي‎گيرد، كارهاي زيادي انجام دهد.

وي همچنين تصريح كرد كه اختلافات بين آمريكا و اروپا در خصوص ايران صرفا تاكتيكي است اما او در تلاش است كه اروپا عليه برنامه موشكي ايران اقدام كند.

سازمان شفافيت بين‎الملل:
كشورهاي اروپايي به افراد مجرم «ويزا» مي فروشند!

وبسايت راديو فرانسه در گزارشي نوشت: سازمان‎هاي غيردولتي «شفافيت بين‎الملل» و «شاهد جهاني»، با انتشار گزارشي اخذ گذرنامه و مجوز اقامت به ازاي سرمايه‎گذاري در برخي كشورهاي اروپايي را محكوم كردند.

دو نهاد غيردولتي «شفافيت بين‎الملل» و «شاهد جهاني»، با انتشار گزارشي مشترك با عنوان «در دنياي مشوش ويزاهاي طلايي» با انتقاد شديد از اين‎كه در برخي كشورهاي اتحاديه اروپا، مجوز اقامت و حق شهروندي اروپا، به ازاي سرمايه‎گذاري‎هاي كلان، همچون يك كالاي لوكس قابل خريداري است، تاكيد كردند:‎عدم نظارت و نيز نقايص موجود در چارچوب برنامه اين كشورها در طرح ويزاهاي طلايي، باعث مي‎شود كه افراد مجرم و فاسد به راحتي بتوانند در اروپا پناهنده شوند و خطر ناامني و پولشويي در اين كشورها افزايش يابد.

در اين گزارش آمده است: چند كشور اروپايي به تجارت با حق شهروندي به ازاي سرمايه‎گذاري‎هاي كلان مي‎پردازند و دوازده كشور اتحاديه اروپا تحت شرايط مشابه، تسهيلاتي را در زمينه اخذ مجوز اقامت براي سرمايه‎گذاران فراهم مي‎كنند.

اين گزارش مي‎افزايد: طي ده سال گذشته، حداقل 6 هزار گذرنامه و 100 هزار مجوز اقامت، به ازاي سرمايه‎گذاري‎هاي كلان، اعطا و به عبارت ديگر فروخته شده‎اند؛ چنان كه كشورهاي اسپانيا، پرتغال، بريتانيا، مجارستان و لتوني، هر يك بيش از 10 هزار مجوز اقامت را اين گونه در اختيار سرمايه‎گذاران قرار داده‎اند.

هزينه جاري دولت ۷۶ درصد بودجه را خورد!

بانك مركزي به تازگي جديدترين آمار وضعيت بودجه عمومي دولت در ۵ ماه نخست امسال را منتشر كرد.

بر اين اساس، درآمدهاي بودجه‎اي دولت در ۵ ماه سال ۹۷ بالغ بر ۱۴۶ هزار و ۱۶ ميليارد تومان كسب شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس، سهم درآمدها نشان مي‎دهد در ۵ ماهه امسال ۳۷ درصد درآمدها مربوط به نفت، ۳۶ درصد درآمدها و ۲۷ درصد نيز واگذاري دارايي‎هاي مالي است.

در اين مدت بالغ بر ۱۴۰ هزار و ۱۱۰ ميليارد تومان هزينه در بخش‎هاي مختلف وجود داشته است. پرداخت‎هاي جاري با ۱۱۲ هزار ميليارد تومان عمده‎ترين بخش بودجه است كه مربوط به سرفصل حقوق و مزاياي كاركنان و بازنشستگان دولت مي‎شود.

براي طرح‎هاي عمراني نيز در اين مدت ۲۴ هزار و۹۱۰ ميليارد تومان پرداخت شد كه بيش‎تر از طريق واگذاري دارايي‎هاي مالي(انتشار اوراق) پوشش داده شده است. بنابراين مي‎توان نتيجه گرفت كه بقيه درآمدها يعني درآمد نفت و درآمدهاي بودجه براي هزينه‎هاي جاري مصرف شده است. اين هزينه‎ها 80 درصد كل هزينه جاري را تشكيل مي‎دهد.

در مجموع هزينه‎هاي جاري، 76/6 درصد از منابع بودجه را مصرف كرده است.

شايان ذكر است كه در وضعيت تنگناي معيشتي مردم، دولت بايد تلاش جدي براي كنترل هزينه‎هاي جاري انجام دهد، با اين حال هر ساله هزينه‎هاي زيادي براي برگزاري همايش و يا ساير هزينه‎هاي قابل چشم‎پوشي صرف مي‎شود.

از سوي ديگر پرداخت حقوق‎هاي نجومي به برخي مديران علاوه بر تحميل هزينه مازاد بر بودجه جاري، بي‎عدالتي را هم تشديد مي‎كند. اين در حالي است كه كارگران و معلمان و بسياري از مردم حقوقشان در شرايط اقتصادي كنوني جوابگوي هزينه‎ها نيست.

رئيس فراكسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي:
دولت برنامه اي براي جنگ اقتصادي ندارد

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، امير خجسته رئيس فراكسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به وضعيت دلار اظهار كرد: در نشست غيرعلني روز پنج‎شنبه از نوبخت، رئيس‎سازمان برنامه سؤال كردم كه چه‎زماني حباب دلار و ارز شكسته مي‎شود، وعده تركيدن اين حباب را از مدت‎ها قبل داده‎اند و مردم منتظر آن هستند.

وي ادامه داد: مردم مي‎خواهند دولت براي مديريت بازار برنامه كوتاه‎مدت، ميان‎مدت و بلندمدت داشته باشد، چرا كه آمريكايي‎ها از يك سال گذشته ستاد جنگ اقتصادي عليه ايران را تشكيل داده‎اند.

عضو هيات رئيسه كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از عملكرد دولت، گفت: دولت براي تشكيل ستاد جنگ اقتصادي برنامه‎ريزي نكرده است، آن‎ها بايد با مردم به‎صراحت صحبت كنند، هرج‎ومرج در بازار مردم را بدبخت كرده است.

خجسته تأكيد كرد: تلاطم در بازار دلار، احتكارها و نبود اجناس در بازار مردم را تحت فشار گذاشته است، بايد مشخص شود چه‎كساني در اين زمينه دست دارند، از سوي ديگر دولت بايد با اعلام برنامه بگويد چه پيش‎بيني‎اي براي تأمين كالاها در آينده دارد.

وي با تأكيد بر اين‎كه مجلس منتظر برنامه سه‎گانه از سوي دولت است، افزود: دولت يا بايد اعلام كند از عهده مديريت فضاي اقتصادي برمي‎آيد يا بگويد نمي‎تواند، تا دير نشده است و فرصت از بين نرفته است كنار برود، يك سال فرصت ما براي جنگ اقتصادي از بين رفت و دولت در اين زمينه ورود نكرده است.

 اخبار ويژه

وزير نيرو:
چند برابر يارانه فقرا به ثروتمندان يارانه مي دهيم

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو، رضا اردكانيان در نشستي با مسؤولان آب و برق و نمايندگان مجلس در استان قم با بيان اين‎كه هزينه بد مصرفي مردم در زمينه آب و برق بسيار زياد است، تصريح كرد: اين در حالي است كه اين هزينه‎ها به صورت كامل از بيت‎المال و هزينه‎هاي عمومي تأمين مي‎شود.
اردكانيان تصريح كرد: مصرف بيش از اندازه، براي كشور هزينه زيادي خواهد داشت، بايد ساز و كاري براي برخورد با مشركان پرمصرف تدوين شود.
وي با بيان اين‎كه يارانه آب و برق به طبقات متمول، چندبرابر طبقات ضعيف پرداخت مي‎كنيم، اظهار كرد: نبايد هزينه آب استخر و مصارف زندگي‎هاي مرفه افراد متمول از جيب اقشار فقير و مستضعف تامين شود.

اين همه پنهانكاري و لاف شفافيت؟!

چگونه دولتي كه خود از هرگونه اقدام محرمانه و لاپوشاني پرهيز نكرده و هر آن چيزي را كه به ضرر مملكت محسوب مي‎شده را از چشمان افكار عمومي پنهان كرده، خواهان شفافيت اطلاعات مالي و بانكي تمامي افراد حقيقي و حقوقي ايراني در بانك‎ها و نهادهاي مالي ايراني براي كشورهاي متخاصم و دشمن شده است؟ چگونه مي‎توان اين تناقض را درك كرد؟ كدام منافع براي اين دولت مهم است؛ منافع مردم و ايران يا منافع آمريكا و هم‎پيمانانش؟
رجانيوز ضمن طرح اين پرسش‎ها نوشت: جزئيات محرمانه مذاكرات هسته‎اي ازجمله مهم‎ترين محرمانه‎هاي دولت روحاني است. لايحه الحاق ايران به كنوانسيون پالرمو يكي از جنجالي‎ترين لايحه‎هاي دولت روحاني بود كه از قبل از ارسال به مجلس مورد انتقاد شديد مردمي قرار گرفت و دولت حسن روحاني براي محرمانه ماندن بخش‎هايي از تعهد غيرقابل قبول ايران به اين كنوانسيون، در متن اصلي كنوانسيون دست برد و متن آن را آن‎طور كه به نفع دولت‎هاي غربي بود، ترجمه كرد و به مجلس شوراي اسلامي فرستاد كه خوشبختانه توسط شوراي نگهبان كشف شد و لايحه مورد نظر به تصويب نرسيد.
در همين دوره پروژه تدوين الگوي جديد قراردادهاي نفتي موسوم به IPC، همگام با برجام از سوي تيم زنگنه، به اجرا درآمد و چند ماه پس از تصويب برجام رونمايي شد.
اما در اين ميان يك نكته جالب وجود داشت و آن اين‎كه متن اين الگو بر طبق اعلام دولت يازدهم «محرمانه» بود. برجام، قرارداد خريد هواپيما از ايرباس، IPC يا الگوي جديد قراردادهاي نفتي، متن قرارداد با شركت پژو، جريمه ايران در شكايت گازي با تركيه، روند بررسي پرونده كرسنت، مذاكره با تلگرام و... تنها بخشي از رفتارهاي اقتصادي عمده دو دولت هستند كه جزئيات آن‎ها با دستور دولت، محرمانه مانده است.
درحالي‎كه دولت تمامي قراردادهاي خارجي‎اي كه شفافيت در آن مانع از رسيدن به آن مي‎شده را براي مردم محرمانه خوانده و غالب اين قراردادها به ضرر مردم تمام شده، خواهان شفافيت اطلاعات و تراكنش‎هاي مالي و بانكي تمامي مشتريان بانك‎هاي ايراني براي كشورهاي عضو FATF يا به عبارتي ديگر سازمان بين دولتي گروه ويژه اقدام مالي شده است!

عمل به وعده گزارش 100 روزه چه شد؟!

يك سايت حامي دولت نوشت: «دولت روحاني با مردم كم‎حرف مي‎زند. اين نقدي است كه از روز اول به رئيس‎جمهور و هيئت دولت وارد بود. با اين‎كه روحاني اعلام كرده بود هر 100 روز به مردم گزارش كار مي‎دهد اما گويي اين وعده به فراموش‎خانه دولت سپرده شده است.»
عصر ايران مي‎نويسد حالا اين دولت، سخنگو هم ندارد. حدود 60 روز است كه نوبخت ديگر سخنگو نيست و رئيس‎جمهور روحاني هم كسي را براي اين پست انتخاب نكرده است.
نوبخت سخنگوي خوبي نبود اما حداقل هفته‎اي يك‎بار رودرروي خبرنگاران مي‎نشست و سوال‎هاي آن‎ها را جواب مي‎داد و تا حدودي مردم را در جريان تصميمات دولت مي‎گذاشت اما نزديك به دو ماه است كه دولت سخنگويي ندارد و تقريبا هيچ كس نيست به مردم بگويد چه خبر است.
مشخص نيست چرا رئيس‎جمهور در مورد انتخاب سخنگو اين قدر معطل مي‎كند و كسي را براي اين پست انتخاب نمي‎كند. اين روزها بيش از هر زمان ديگري، دولت احتياج به فردي دارد كه مواضع او را اعلام كند. در روزهاي پرالتهاب دلار، بي‎سخنگويي اوج بي‎تدبيري است؛ به‎ويژه اين‎كه سخنگو احتياجي به راي مجلس و هماهنگي با نمايندگان ندارد.