صفحه فرهنگي-اجتماعي

توصيه‎هايي براي مسافرين اربعين
چطور توان عمومي بدن خود را براي سفر اربعين بالا ببريم

اربعين يك فرصت است هم براي جسم و هم براي روح. حدود 20 ميليون مسلمان در اين اجتماع عظيم شركت مي‎كنند و دقت در موارد زير مي‎تواند جداي از فيوضات معنوي اين سفر، سطح سلامت زائران را به هنگام سفر و پس از بازگشت ارتقا دهد.

اگر بيماري خاصي داريد سعي كنيد از همين حالا به دنبال درمان آن باشيد؛ چون درمان بيماري در كشور عراق با توجه به حجم زوار و محدوديت خدمات بسيار دشوار خواهد بود.

براي اين سفر بايد توان عمومي بدن را افزايش دهيد و عادت‎هاي نامطلوب و مزاحم در سفر – به ويژه مصرف دخانيات - را به تدريج ترك كنيد.

بدنتان را پاكسازي كنيد: بسياري از مشكلاتي كه ممكن است در طول سفر ايجاد شوند به‎خاطر وجود اخلاط فاسد در بدن است. پياده‎روي خود ورزشي سنگين است كه سبب مي‎شود اين اخلاط تحريك و در سطح بدن پخش شوند؛ بنابراين پيشنهاد مي‎شود همه افراد حتي افراد سالم، قبل از سفر به يك طبيب حاذق در زمينه طب سنتي مراجعه كنند تا بر اساس مزاج و مشكلات شخصي فرد، برنامه‎اي براي اصلاح تغذيه و پاكسازي بدن به آن‎ها داده شود. اما اگر به هر دليل نتوانستيد به طبيب مراجعه كنيد مي‎توانيد از روش‎هاي عمومي پاكسازي بدن كه در ادامه گفته مي‎شود بهره ببريد و تا حدي براي اين سفر بدن خود را آماده كنيد. گاهي با يك پاكسازي ساده از چند هفته قبل از سفر، از بسياري از مشكلات جسماني مرسوم در سفر كاسته شده و اين سفر بر شما آسان خواهد شد.

تمرين پياده‎روي كنيد: از همين امروز تمرين پياده‎روي را شروع كنيد. از مقدار كم شروع كنيد و به تدريج زمان و مسافت آن را بيش‎تر كنيد. اين تمرين باعث مي‎شود عضلات و مفاصل شما براي پياده‎روي طولاني اين سفر آماده شود. همچنين پياده‎روي اثر تقويتي مثبتي بر تمام بدن و از جمله قلب و مغز دارد. تعريق ناشي از آن باعث مي‎شود بسياري از مواد زائد بدن شما دفع شود. بنابراين پياده‎روي خود به منزله يك پاكسازي عمومي قبل سفر است.

تغذيه خود را اصلاح كنيد: همان‎طور كه قبلاً هم اشاره كرديم وجود مواد زائد در بدن مي‎تواند مشكلاتي را در سفر اربعين ايجاد كند. اين مواد زائد به دليل پرخوري، مصرف غذاهاي ناسالم، كم‎تحركي، يبوست و... در بدن انباشته مي‎شوند. گاهي بر اثر عواملي اين مواد تحريك شده و به حركت درمي‎آيند و در بدن پخش مي‎شوند. همين اتفاق باعث ايجاد مشكلاتي مثل دردهاي عضلاني، انواع جوش و دمل و... مي‎شود. در پياده‎روي اربعين به دليل گرما و تحرك زائرين اين مواد و اخلاط فاسد بدن در عضلات ساق پا رسوب مي‎كنند و باعث درد و گرفتگي مي‎شوند.

مدتي قبل از سفر، مصرف غذاهاي ناسالم و غليظ مثل انواع فست فود، ماكاروني، غذاهاي چرب كنار بگذاريد و از پرخوري اجتناب كنيد. همان‎طور كه در دستورات ديني ما هم آمده است كم‎خوري و سالم‎خوري باعث مي‎شود بدن شما سالم باشد و بتوانيد از فيوضات معنوي آن مكان مقدس بهره بيش‎تري ببريد.

مشكلات گوارشي را به حداقل برسانيد: يكي از مشكلات شايع اين سفر مشكلات دستگاه گوارش و يبوست است. اگر به‎طور معمول از اين مشكل رنج مي‎بريد حتماً قبل از سفر آن را درمان كنيد.

علاوه بر درمان يبوست سعي كنيد يكي دو هفته قبل از سفر، از داروهاي گياهي متناسب استفاده كنيد. اين كار باعث مي‎شود سموم جمع شده در بدنتان دفع شوند. براي اين كار مي‎توانيد از دستور زير استفاده كنيد: يك قاشق غذاخوري برگ سنا، يك قاشق غذاخوري گل سرخ و يگ قاشق غذاخوري گل ختمي را با دو ليوان آب روي شعله كم بجوشانيد تا يك ليوان بماند. سپس آن راصاف و شيرين و ميل كنيد. اين كار را حدّاكثر سه بار به فواصل سه-چهار روزه انجام دهيد.

قبلاً هم اشاره شد كه براي آمادگي اين سفر حتماً فعاليت بدني و ورزش بخصوص پياده‎روي انجام دهيد. اين كار باعث تقويت عضلات و مفاصل مي‎شود و به پاكسازي بدنتان هم كمك مي‎كند.

يكي از راهكارهاي مفيدي كه معمولاً در دسترس هست و به راحتي مي‎توانيد انجام دهيد استفاده از شربت خاكشير صبح ناشتا است. براي اين كار يك قاشق غذاخوري خاكشير و سه قاشق غذاخوري سكنجبين(يا يك قاشق مربّاخوري شكر سرخ يا يك قاشق چايخوري ترنجبين) را در يك ليوان آب‎جوش ريخته، داغ‎(مثل چاي) بنوشيد و سعي كنيد تا دو ساعت بعد از آن چيزي ميل نكنيد. انجام اين كار ساده از دو سه هفته قبل از سفر، علاوه بر درمان يبوست، پاكسازي مناسبي هم انجام مي‎دهد. اين دستور حتّي با خاكشير به تنهايي هم اثرات بسيار خوبي خواهد داشت.

آش ترش فراموش نشود: افراد گرم مزاج از يك ماه مانده به سفر چند بار در دوره‎هاي دو تا سه روزه از آش ترش استفاده كنند. در زمان استفاده از اين آش نبايد از هيچ غذاي ديگري استفاده كنيد حتي ميوه. اگر بين وعده‎ها احساس ضعف كرديد فقط شربت عسل بخوريد. طرز تهيه اين آش بسيار ساده است و فقط كمي همت مي‎خواهد. فقط با كمي برنج، دال عدس، گردن يا بال مرغ(پوست كنده)، زردچوبه، روغن زيتون، گشنيز به مقدار زياد و تره و جعفري و كمي شنبليله يك آش خوشمزه درست كنيد و در هر وعده، آن‎را با يكي از اين چاشني‎ها مزه دار كنيد: رب انار، سركه، آبغوره، سماق(عصاره)، تمبر هندي.

اين ميوه‎ها را فراموش نكنيد: يكي از روش‎هاي طبيعي پاكسازي بدن استفاده از انار ملس يا شيرين است. اگر به انار دسترسي نداريد مي‎توانيد از رب انار ملس حل شده در آب استفاده كنيد؛ شربت خوشمزه و مفيد كه كبد شما را سرحال مي‎كند.

خوردن 10 تا 15 عدد عناب نيز مي‎تواند در پاكسازي بدن به شما كمك كند.

شربت عناب و آويشن براي پاكسازي مناسب است، خون را تصفيه مي‎كند و غلظت آن را كاهش مي‎دهد. براي درست كردن اين معجون پاكسازي 5 عدد عنّاب را با چنگال خراش داده با يك قاشق غذاخوري برگ آويشن و دو ليوان آب روي شعله كم بجوشانيد تا نصف شود سپس آن را صاف كرده و با كمي عسل ميل كنيد.

از اين روش‎هاي درماني كمك بگيريد: حجامت و فصد هم از راه‎هاي پاكسازي بدن هستند اما حتماً بايد با مشورت پزشك انجام شود.

كپسول كبد يكي از داروهاي مناسب براي پاكسازي بدن است كه عوارض كمي دارد و تقريباً همه مردم مي‎توانند از آن استفاده كنند.

براي ساخت اين دارو، تخم گشنيز، شاه‎تره، تخم كاهو، عنّاب، تخم كاسني(هر كدام دو واحد)؛ ريشه ريوند، سنا و برگ آويشن(هر كدام يك واحد) را پودر كرده در كپسول‎هاي 500 ميلي‎گرمي ريخته نيم ساعت پيش از صبحانه و پيش از خواب دو عدد كپسول ميل شود. اگر دسترسي به كپسول خالي نداريد؛ براي هر بار مصرف(هر 12 ساعت)، يك قاشق مربّاخوري از پودر را در يك و نيم ليوان آب با حرارت ملايم بجوشانيد تا يك ليوان از آن باقي بماند. سپس، دارو را صاف و كمي شيرين كرده و تا گرم است ميل كنيد.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

در دل هاى منافقان، بيمارى است پس خداوند بيمارى آنان را بيفزايد. و براى ايشان عذابى دردناك است، به سزاى آن كه دروغ مى‎گويند.
هرگاه به آنان(منافقان) گفته شود در زمين فساد نكنيد، مى‎گويند: همانا ما اصلاح‎گريم!
(بقره، 10-11)
پيام ها
1. نفاق، يك مرض روحى و منافق بيمار است. همان‎طور كه بيمار، نه سالم است و نه مرده، منافق هم نه مؤمن است و نه كافر.
2. اصلِ انسان، دل و روح اوست.
3. نفاق، مرضى است كه رشد سرطانى دارد.
4. زمينه‎هاى عزّت و سقوط را، خود انسان در خود به وجود مى‎آورد.
5 - دروغگويى، از روش هاى متداول منافقان است.
6. گرچه منافقان پندپذير و نصيحت خواه نيستند، ولى بهتر است با آن‎ها سخن گفت و نهى از منكر كرد.
7. نفاق، عامل فساد است.
8. منافق چند چهره بودن خود را مردم‎دارى واصلاح‎طلبى مى‎داند.
9. منافق، فقط خود را اصلاح‎طلب معرّفى مى‎كند.
10. منافق با ستايش نابجا از خود، در صدد تحميق مردم و توجيه خلافكارى‎هاى خويش است.

 پرتوي از حكمت

جاه طلبان مغرور به رياست، ديوانه اند!

مرحوم آيت‎الله شيخ مجتبي تهراني: لذاتي مانند «رياست» كه بسيار مسخره است و هيچ مابه‎ازايي ندارد! لذا كساني كه جاه‎طلبند و مغرور به رياست هستند، ديوانه‎اند، چون آن‎هايي كه دنبال پركردن شكم و ارضاي شهواتشان هستند، يك چيزي را به دست مي‎آورند، ولي كساني كه پول خرج مي‎كنند تا رئيس شوند، با خيالات خوش هستند! لذا من اين‎ها را ديوانه مي‎دانم! آيا واقعا كسي كه براي رئيس شدن از شكم خود و خانواده‎اش مي‎زند عاقل است؟!
رسائل بندگي(حب دنيا)، ص 91

 بوستان حكايت

تو بخور، او مداوا مي شود!

پاسباني مي‎گفت: «همسر من مدت‎ها كسالت داشت و سرانجام قريب شش ماه بود كه به‎طور كلي بستري شده بود و قادر به حركت نبود. بنا به توصيه دوستان خدمت مرحوم حاج شيخ حسنعلي اصفهاني رفتم و از كسالت همسرم به ايشان شكوه كردم.
خرمايي مرحمت كردند و فرمودند: بخور. عرض كردم: عيالم مريض است. فرمودند: تو خرما را بخور او بهبود مي‎يابد. در دلم گذشت كه شايد از بهبود همسرم مأيوس هستند ولي نخواسته‎اند كه مرا نااميد بازگردانند.
باري به منزل مراجعت و دقّ الباب كردم، با كمال تعجب، همسر بيمارم در حالي كه جارويي در دست داشت، در خانه را بر روي من گشود. پرسيدم: چه شد كه از جاي خود برخاستي؟
گفت: ساعتي پيش در بستر افتاده بودم، ناگهان ديدم مثل آن‎كه چيز سنگيني از روي من برداشته شد. احساس كردم شفا يافته‎ام، برخاستم و به نظافت منزل مشغول شدم.
پاسبان مي‎گفت: درست در همان ساعت كه من خرماي مرحمتي حاج شيخ را خوردم، همسرم شفا يافته بود.»
منبع: كتاب نشان از بي‎نشان‎ها