صفحه جوان

نقش مثبت اعتماد به نفس در زندگي يك جوان

خودباوري به معناي احترام گزاردن به خود است؛ يعني واقعا دوست داشتن خود. شما بهترين دوست تان را دوست داريد، معلم محبوب تان را دوست داريد، به خانواده خود علاقه منديد. اين‎ها افرادي هستند كه به آن‎ها اعتماد داريد، احترام مي‎گزاريد و از وقت صرف كردن با آن‎ها لذت مي‎بريد.

بنابراين بياييد يك بار ديگر اين كلمه را بررسي كنيم. خودباوري به معناي دوست داشتن خود به مقدار زياد چه از نظر داخلي و چه از نظر خارجي؛ آن‎گونه كه به نظر مي‎رسيد و آن چه كه به آن معتقديد.

بعضي وقت‎ها دوست داشتن آن‎گونه كه هستيد آسان مي‎باشد. وقتي امتحاني را خوب مي‎دهيد و يا نمره خوب مي‎گيريد و يا جوك بامزه‎اي مي‎گوييد و همه مي‎خندند احساس خوبي داريد ولي وقتي تصور مي‎كنيد حرف ناجوري زده‎ايد و يا موي خود را بد كوتاه كرده‎ايد چه احساسي داريد؟ در اين‎گونه مواقع احساس مي‎كنيد دل تان مي‎خواهد شخص ديگري بوديد و يا مي‎توانستيد خود را به شكل ديگري تغيير دهيد. فكر مي‎كنيد در مدرسه در تيم ورزشي و يا در بين جمعيت به اندازه كافي محبوبيت نداريد. اين حالت اعتماد به نفس منفي و يا خودباوري ضعيف مي‎باشد.

خودباوري به معناي دوست داشتن خود در همه مواقع است، نه فقط هنگامي كه همه چيز خوب پيش مي‎رود.

خبر خوش آن‎كه شما مي‎توانيد ياد بگيريد كه خود را دوست داشته باشيد و يا هميشه اعتماد به نفس مثبت داشته باشيد. شما مي‎توانيد تغيير ايجاد كنيد. اما بعضي وقت ها، شما اجازه مي‎دهيد ديگران به شما بگويند چگونه در باره خود احساس كنيد. از هنگام تولد، خانواده شما، بعد معلم‎ها و دوستان تان روي تصميم‎هاي شما اثرگذار بوده‎اند. برنامه‎هاي تلويزيوني، سينما، ويدئوها و مجلات بر آن چه ما مي‎پوشيم، چگونگي احساس ما و آن چه عمل مي‎كنيم اثر مي‎گذارند.

بنابراين چرا مهم است كه اعتماد به نفس مثبت داشته باشيم، اگر كسي بخواهد به ما بگويد چه كنيم، چگونه لباس بپوشيم و چگونه فكر نماييم؟

خودباوري مثبت به شما اين جرات را مي‎دهد كه خودتان باشيد.

به‎عنوان يك جوان شما مسؤوليت بيش‎تري براي انتخاب بين خوب و بد داريد. شما پاسخگوي رفتارتان هستيد. اعتماد به نفس مثبت اين شهامت را در شما به وجود مي‎آورد كه خودتان باشيد و هنگامي كه تحت فشار ديگران قرار است تصميم بزرگي بگيريد، ارزش‎هاي خود را باور داشته باشيد.

دوستان شما مي‎توانند شما را تحت فشار قرار دهند

شما مي‎خواهيد عضو گروه يا جمعيتي شويد. اين گروه ممكن است جمعيتي آرام، شوخ و يا تيزهوش باشند. تعلق به يك گروه قسمتي از رشديافتن است، دوست بودن را ياد مي‎گيريد و دنياي اطراف خود را مي‎شناسيد. اين‎كه مي‎خواهيد محبوب ديگران باشيد خوب است، اما نه به قيمت تحت فشار بودن. دوستان تان بسياري از تصميمات را خود مي‎گيرند و تصميم آن‎ها ممكن است براي شما مفيد باشد يا نه. ارزش ندارد كاري كنيد كه به خودتان يا ديگران صدمه بزند. به خواسته دوستان تان دست به كارهايي كه ممكن است حتي آينده شما را خراب كند نزنيد. اين خواسته‎ها ممكن است تبعات بسيار بدي در آينده براي شما داشته باشد. مثل ترك مدرسه.

به فكر خودتان باشيد

فقط شما مي‎دانيد كه بهترين كار يا بهترين چيز براي شما كدام است. اگر اجازه دهيد دوستان تان به جاي شما فكر كنند، به اهداف شخصي تان در آينده نخواهيد رسيد.

وقتي شما براي خود ارزش قائل شويد و به خود احترام بگزاريد، اين عمل مانع از اخذ تصميم‎هاي بد كه ممكن است بقيه عمر شما را تحت تأثير قرار دهد مي‎شود.

احساس خوب نسبت به خود داشتن به شما كمك مي‎كند تا:

مبارزات را بپذيريد

ورزشي جديد يا شركت در گروه‎هاي هنري مدرسه يا دانشگاه را تجربه كنيد و اگر در اين زمينه‎ها نقش رهبري را نخواهيد داشت حداقل از اين‎كه سعي كرده‎ايد و بيش‎تر در مورد خودتان آموخته‎ايد لذت خواهيد برد.

از زندگي لذت ببريد

افراد شاد در اطراف شما زياد هستند. يك نگرش مثبت به شما كمك مي‎كند تا دوستان جديدي بيابيد و آن‎ها را براي خود حفظ كنيد.

خود را باور داشته باشيد

اگر تصور مي‎كنيد توانايي انجام كاري را داريد، حتما مي‎توانيد آن كار را انجام دهيد.

انعطاف پذير باشيد

زندگي مدام در حال تغيير است. شما نمي‎توانيد آن را متوقف سازيد، اما مي‎توانيد ياد بگيريد تا با آن همراه باشيد.

بسيار خوب، حالا كه قبول كرديد اعتماد به نفس چيز خوبي است، چگونه آن را به دست آوريد؟

با خود صادق باشيد

توانايي‎ها و ضعف‎هاي خود را مشخص كنيد. خود را به‎خاطر ناتوانايي‎هايتان سرزنش نكنيد. خود را با ديگران مقايسه نكنيد. ياد بگيريد كه خود را آن‎گونه كه هستيد بپذيريد.

براي خود اهداف واقعي در نظر بگيريد

سعي كنيد حداكثر توان خويش را به كار ببريد بدون آن‎كه بيش از اندازه از خود انتظار داشته باشيد.

به احساس خود اطمينان داشته باشيد

به خود گوش دهيد. به احساسات خويش توجه داشته باشيد.

وقتي موفقيتي به دست مي‎آوريد لذت ببريد

تلاش‎هاي موفقيت آميز خود را جشن بگيريد. آن‎ها را كوچك نشماريد.

آيا جواب سؤالات زير را مي‎دانيد؟

1ـ آيا تغيير دادن اعتماد به نفس آسان است؟

نه، چون مدت‎ها طول كشيده است تا بفهميد كه هستيد، به چه چيزي علاقه داريد، از چه چيزي متنفريد، با چه كساني احساس راحتي مي‎كنيد و هدف شما در زندگي چيست. اين كار مستلزم وقت زياد و كوشش مداوم است. فرآيند يك عمر مي‎باشد، اما ارزش اين سخت كوشي را دارد.

2ـ آيا اعتماد به نفس، ضامن موفقيت است؟

موفقيت در مدرسه، موفقيت در ورزش، در موسيقي و موفقيت در داشتن دوست؟ نه، ولي اگر به سعي خود ادامه دهيد و حداكثر تلاش خود را بنماييد، موفق خواهيد بود. به‎خاطر داشته باشيد كه داشتن اعتماد به نفس مثبت به شما كمك مي‎كند تا آن چه را مي‎خواهيد به دست آوريد، اما اگر موفق نشويد به شما كمك مي‎كند تا موقعيت را بپذيريد و آن را ادامه دهيد.

3ـ آيا مي‎توانم به ديگران كمك كنم تا به خودباوري برسند؟

بله، احساسات ديگران را ناچيز نشماريد، همين طور نگرش يا عمل آن‎ها را. با دوستان و افراد خانواده، وقتي مرتكب اشتباهي مي‎شوند، صبور باشيد. همه ما در زندگي گاه گاهي اشتباهاتي مرتكب مي‎شويم كه نبايد به‎خاطر آن‎ها سرزنش شويم. /پيام زن، شماره 181

 جوان

حديث جوان
امام صادق عليه السلام:

هر كه براى‎خدا علم بياموزد و بدان عمل كند و به ديگران بياموزد در ملكوت آسمان‎ها عظيمش خوانند و گفته مى‎شود: آموخت براى خدا، عمل كرد براى خدا، تعليم داد براى خدا.
كافى، ج‎1، ص 35

ولايت و جوانان
هرجا كه به دنبال اجراي اسلام بوديم موفق شديم

هرجا كه ما با قاطعيت، معرفت و روشن‎بينى، احكام اسلام را بر سر دست گرفتيم، دنبال آن حركت كرديم و صادقانه خواستيم اسلام را پياده كنيم، موفق شديم؛ اما هرجا ناكامى و ضعفى وجود دارد، بر اثر اين است كه ما در آن مورد، از اسلام و حكم اسلامى و ترتيب اسلامى غفلت كرده‎ايم. هم در زمينه اقتصادى، هم در زمينه سياسى، هم در زمينه بين‎المللى و هم در زمينه تربيت‎هاى صحيح مردمى، امروز هرجا كه ضعف و ناكامى يى مشاهده مى شود، اگر كسى دقت و ريشه‎يابى كند، به اين‎جا مى رسد كه در اين نقطه، دستور اسلام و حكم اسلامى مورد توجه قرار نگرفته است. امام مى دانست كه اگر ما به اسلام متمسك شويم، هم عزت دنيا، هم رفاه مادى، هم قدرت سياسى، هم آسايش و هم امنيت عمومى براى مردم پديد خواهد آمد؛ لذا امام اسلاميت را به معناى حقيقى كلمه در بافت نظام اسلامى و اين بناى مستحكم و شامخ گذاشت.
14/3/1380

حكايت
درس معاويه به عمروعاص!

معاويه روزى عمروعاص را به كاخ خود دعوت نمود و گفت: من رازى دارم كه تاكنون پنهان كرده بودم. اكنون تصميم گرفتم آن را بگويم. گوشت را نزديك دهان من آر تا بگويم. عمروعاص سر را پيش برد و گوشش را نزديك دهان معاويه قرار داد. معاويه گوشش را به دندان گرفت و سخت گزيد كه صداى نعره عمروعاص بلند شد و در دم گفت: اى عمروعاص! با همه حكمت و تدبير تو كه بدان شهرت دارى ديدى چگونه فريبت دادم؟ تو هيچ فكر نكردى كه جز من و تو كسى در اين اطاق نيست پس چرا در اين اطاق كه هيچ‎كس نيست، رازى بيخ گوش تو بگويم و بلند نگويم؟ خواستم عملا به تو بفهمانم كه در اين امر هم مثل ساير امور، من از تو زيرك‎تر و باهوش‎تر هستم!

پند و اندرز
قباحت قهر با ديگران

پيامبر اكرم صلى‎الله عليه وآله در وصيتش به اباذر مى‎فرمايد: اى ابوذر! از قهر كردن و دورى گزيدن از برادرت بپرهيز؛ چون اعمال و عبادات انسان در صورت قهر قبول نمى‎شود. اى ابوذر! تو را از قهر كردن نهى مى‎كنم اگر ناچار بودى موقّتاً قهر كنى، سه روز كامل بيش‎تر نشود، چرا كه اگر كسى در آن سه روز در حال قهر با برادرش از دنيا برود، دوزخ براى او سزاوارتر است.
قهر و آشتى سرچشمه‎هاى مختلفى دارد.
گاه به واسطه توقّعات زياد است مثلاً توقّع قرض يا احترام دارد و مطابق آن واقع نشده و قهر مى‎كند.
يكى ديگر از عوامل قهر، خودبزرگ‎بينى است كه انسان انتظار دارد نسبت به او آنچنان كه خودش فكر مى‎كند احترام قائل شوند.
گاه به واسطه حبّ‎المال و مسائل مالى است مثل قهر ورثه به‎خاطر تقسيم ارث در حالى كه مسائل تقسيم ارث در قرآن به تفصيل بيان شده است.
گاه سرچشمه قهر و آشتى‎ها مسائل سياسى و جناحى است.
گاه سرچشمه قهر، اختلافات خانوادگى است مثلاً زن از شوهر گله‎مند است كه به بستگانش احترام نمى‎گزارد.
گاه قهر انگيزه معنوى دارد مثلاً افراد آلوده را نصيحت كرده و حوصله مى‎كنيم ولى اثر نمى‎كند كه در اين صورت ناچاريم مسير خودمان را از آن‎ها جدا كنيم و قهر به‎خاطر حفظ ارزش‎هاست و اين همان كارى است كه خداوند به پيامبرش هم دستور مى‎دهد: «واهجرهم هجراً جميلاً».
دليل مهلت سه روزه اين است كه انسان در حالت عصبانيت قهر مى‎كند و اسلام مهلت داده كه عصبانيت فروكش كند، بعد دعوت به صلح و آشتى مى‎كند.
اگر به گذشت و سعه صدر توجه شود قهرها زود تبديل به آشتى مى‎شود و مطابق روايات اگر انسان بخواهد خيلى سخت‎گيرى كند بدون دوست خواهد شد.
در مورد قهرهاى ريشه‎دار هم همين‎طور است يعنى در سايه سعه صدر و گذشت قابل حل است و در مسائل سياسى هم همين گونه است كه اگر مسائل مربوط به سليقه‎هاى شخصى باشد قابل حل است.
برنامه‎هاى اسلام داراى لطافت و جامعيت و اسلام دين وصلت و رحمت است نه قهر و جدايى.
حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي