صفحه بين الملل

آب نبات حقارت بار اروپا براي سرگرم كردن ايران

رفع موانع صادرات نفت ايران و وارد كردن درآمد آن به داخل كشور مساله اصلي برجام بود كه متاسفانه با بدعهدي آمريكايي‎ها و خوش‎بيني غرب‎گرايان به چالش كشيده شده است. تاكنون سازوكار مورد اتفاقي بين دولت روحاني و اروپايي‎ها يافت نشده و دولتمردان نيز به رسم هميشگي نامحرم بودن مردم از توضيح شفاف در اين خصوص خودداري كرده‎اند. تاجايي كه قاسمي سخنگوي وزارت امورخارجه در ادعايي مسبوق به سابقه شفاف نبودن در اين خصوص را به دليل نگراني از مانع تراشي آمريكا معرفي كرد!

به گزارش رجانيوز، به نظر مي‎رسد اين پاسخ قاسمي يا به اين دليل بوده است كه وي مانند بسياري از مسائل ديگر در دولت سعي دارد تا محرمانه كارها را پيش ببرد؛ چراكه شفاف بودن آن منجر به اعتراض افكار عمومي مي‎شود و يا اين‎كه به راستي به اين مهم اعتقاد دارد كه گفت‎و‎گوهاي تيم ظريف با اروپايي‎ها بدون هماهنگي اروپا با آمريكاست(!) كه اين ساده لوحي و خوش بيني مجدد به اروپا را نشان مي‎دهد. در صورت صحت هر كدام از اين فرضيات بايد گفت دولت مسير اشتباه و نابخشودني را آغاز كرده است.

خبرگزاري دولتي ايسنا در مطلبي كه به نقل از دويچه‎وله منتشر كرده خبر طرح «نفت در برابر غذا» را پوشش داده است. در اين رسانه دولتي آمده است: «هفته گذشته در حاشيه نشست وزيران خارجه ايران و ۱+۴ در نيويورك، طرفين توافق كردند مكانيزم جديدي براي تسهيل تجارت با ايران و شركت‎هاي اروپايي ايجاد كنند. هدف اين مكانيزم، دور زدن تحريم‎هاي اعمالي دولت دونالد ترامپ با خروج از برجام بر ضد ايران است.» در ادامه توضيح بيش‎تري در اين خصوص آمده است: «طبق ساز و كار پيشنهادي اروپا، شركتي كه از ايران نفت مي‎خرد به‎جاي پرداخت وجه به ايران، آن را مستقيما يا با واسطه به شركتي كه كالا به ايران مي‎فروشد پرداخت خواهد كرد و وجهي به ايران نخواهد رفت. همچنين مبادلات در اين مكانيزم بر حسب يورو خواهد بود و دلار از مبادلات كنار گذاشته خواهد شد. به گفته برخي از سياستمداران اروپايي، اين مكانيزم مشابه سيستمي است كه براي مبادله با اتحاد جماهير شوروي به كار مي‎رفت.»

خبر طرح «نفت در برابر غذا» در حالي مطرح مي‎شود كه عراقچي پيش از اين خبر داده بود كه «سازوكارهاي ويژه اروپا تا آبان‎ماه اجرايي مي‎شود». ظريف هم در مصاحبه‎اي كه اين گمانه زني را تقويت مي‎كند گفته بود: «تاكنون ۷ بانك مركزي اروپا توافق كردند، راهكار ويژه مالي براي ارتباط با ايران ايجاد كنند و در آينده نيز اين راه كار را به مؤسسه‎اي تبديل كنند؛ كار، فقط با يورو انجام مي‎شود» حسين موسويان دوماه قبل با اشاره به زمزمه‎هاي نفت در برابر غذا آن را لكه ننگي تاريخي معرفي كرد و گفت: «خداكند به آن‎جا نرسيم!»

نيويورك‎تايمز نيز قبلا در خصوص طرح اروپايي‎ها نوشته بود: «اين مكانيسم، بيش‎تر ژستي به شمار مي‎رود تا اروپايي‎ها ايران را به پايبندي به توافق هسته‎اي مجاب كنند.»

گفتني است پروژه «نفت در برابر غذا» يا «نفت در برابر كالا» برنامه‎اي است كه اولين بار در سال ۱۳۷۴ با تصويب شوراي امنيت سازمان ملل متحد با محوريت عراق در جهان شناخته شد. يعني براي جلوگيري از ايجاد بحران‎هاي غذايي و دارويي در عراق بر اثر تحريم‎هاي بين‎المللي اجازه داده شد تا در قبال نفت عراق، نياز‎هاي اوليه انساني در اختيار دولت صدام قرار بگيرد.

پيش‎تر هاشمي رفسنجاني، نوبخت و ساير دولتي‎ها در دستاوردتراشي براي برجام ادعا مي‎كردند دستاورد برجام جلوگيري از پروژه نفت در برابر غذا بوده است!

سايت ديپلماسي ايراني در مطلبي با عنوان «اگر برجام نداشتيم دقيقا چه داشتيم؟» نوشته بود: «شرايط ايران قبل از برجام براي همه مردم ايران قابل لمس بود. ايران نمي‎توانست نفت بفروشد. انتقال كالا و پول به ايران متوقف شده بود. ايران به سمت وضعيت نفت در برابر غذا حركت مي‎كرد.»

اين در حالي است كه يورونيوز در گزارشي خبر داده است كه شركت‎هاي اروپايي پس از تحريم آمريكا حاضر به همكاري با ايران نيستند. در اين گزارش آمده است: «در حالي كه اتحاديه اروپا از برقراري مكانيسم جديد اقتصادي با ايران خبر داده است، شركت‎هاي نفتي بزرگ اروپا كه پيش از اين طرف قرارداد با ايران بوده‎اند، مي‎گويند از بيم تحريم‎هاي آمريكا به اين كانال مالي جايگزين نخواهند پيوست.»

به گزارش نشريه اقتصادي فايننشال تايمز، پاتريك پويانه، مدير اجرايي شركت نفتي فرانسوي توتال اين هفته در جريان كنفرانسي در روسيه نسبت به امكان فعاليت دوباره در ايران با وجود طرح جديد گفت: «ما نمي‎توانيم ريسك اين كار را بپذيريم؛ چرا كه ممكن است از استفاده از سيستم مالي آمريكا محروم شويم.»

يك سخنگوي شركت نفتي «اني» اسپانيا نيز كه از واردكنندگان فرآورده‎هاي نفتي ايران به شمار مي‎رود به فايننشال تايمز گفت: «ما ديگر حضوري در ايران نداريم و قراردادهاي تجاري‎مان طبيعتا در ماه نوامبر منقضي خواهند شد. ما به‎طور كامل از همه تحريم‎ها و قوانين تصويب شده توسط جامعه جهاني تبعيت خواهيم كرد.»

پالايشگاه سسپا اسپانيا هم كه نفت ايران حدود ۱۳ درصد وارداتش را در سال گذشته ميلادي تشكيل مي‎داده است در ماه جاري نسبت به خطرهايي كه تحريم‎ها بر تجارتش مي‎گذارد هشدار داد. در ماه اكتبر اين پالايشگاه ۱ ميليون بشكه نفت ايران را از طريق نفتكش ايراني «مونت ادالا» وارد خواهد كرد، كه به گفته سخنگوي اين نهاد آخرين محموله وارداتي ايراني سپسا خواهد بود. يك مقام اجرايي پالايشگاه اني گفت: «همه شركت‎ها اول به سهامداران‎شان فكر مي‎كنند، فارغ از اين‎كه اتحاديه اروپا چه كار مي‎كند. هيچ كس ريسك افتادن به دام تحريم‎هاي آمريكا را نخواهد پذيرفت.»

همه اين موارد در حالي است كه ظريف در ادعايي عجيب حمايت اروپا از برجام را بيش از حدانتظار توصيف كرده بود! محمد جواد ظريف در گفت‎وگو با شبكه بي‎بي‎سي گفته بود حمايت اروپا براي حفظ توافق هسته‎اي بيش از حد انتظار بوده است. ظريف اين اظهارات را در نيويورك و پس از آن بيان كرد كه اتحاديه اروپا اعلام كرد يك سازوكار مالي جديد ايجاد خواهد كرد تا به شركت‎هاي اروپايي امكان دهد ضمن خريد نفت ايران با واحدهاي پولي غير از دلار، از سوي آمريكا تحريم نشوند. مشخص نيست تا كي دولت قرار است كه با ادامه دادن به محدوديت‎هاي هسته‎اي به شرايط حقارت بار كنوني و وعده‎هاي اروپايي‎ها دل‎خوش كند.

 بين الملل

عطوان:
اسرائيل توصيه ژنرال سلامي را جدي بگيرد

«عبدالباري عطوان» در يادداشت روز خود نوشت: به اسرائيل توصيه مي‎كنيم توصيه ژنرال سلامي را كاملا جدي بگيرد، اين مرد شوخي ندارد و زمان زورگويي اسرائيل به پايان رسيده است.
به گزارش خبرگزاري فارس، «عبدالباري عطوان» سردبير روزنامه الكترونيكي «راي اليوم» كه از لندن بروزرساني مي‎شود، يادداشت روز خود را با اين سوال مطرح كرد كه «آيا نتانياهو توصيه ژنرال سلامي جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران را جدي مي‎گيرد و براي نجات جانش تمرين شنا در مديترانه را آغاز خواهد كرد؟».
نويسنده با بيان اين‎كه چرا نتانياهو تهديدهاي خود درباره تاسيسات هسته‎اي محرمانه ايران و انبارهاي موشك حزب‎الله كه در تريبون سازمان ملل از آن سخن گفت عملي نمي‎كند، پرسيد كه لبناني‎ها چگونه با پيام‎هاي واتساپي اسرائيل مبني بر هشدار درباره حمله‎اي جديد برخورد مي‎كنند؟
به نوشته راي اليوم، «روز جمعه در رزمايش اقتدار بسيجيان شهر اصفهان ژنرال حسين سلامي جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اظهار داشت، به نخست وزير رژيم صهيونيستي اعلام مي‎كنم كه شنا كردن در مديترانه را تمرين كند؛ چراكه به زودي هيچ راهي جز به دريا گريختن ندارد».
عطوان نوشت: اين توصيه بسياري از جمله ما را شگفت‎زده كرده، هر چند حرف جديدي نيست؛ سيد حسن نصرالله، دبير كل حزب‎الله چنين توصيه‎اي را چند ماه قبل كرده بود، اما نه خطاب به نتانياهو بلكه به‎طور كلي اسرائيلي‎ها و از آن‎ها خواست براي حفظ جان خود از راه دريا به كشورهايي كه از آن‎جا آمدند بگريزند چون اگر موشك‎هاي حزب‎الله به شهرهاي اسرائيلي شليك شود، وقتي براي نجات جان خود ندارند.
راي اليوم آورده است: سلامي اين توصيه‎ها را مفت و مجاني و به‎صورت تصادفي مطرح نمي‎كند؛ چون شخصيتي در جايگاه او مي‎داند چه مي‎گويد و سخنان خود را با دقت انتخاب مي‎كند و پيام‎هاي خود را در زمان مناسب و به سمت مقاصد مشخصي مي‎فرستد تا به نتايج مطلوب برسد، بنابراين مساله بزرگ‎تر از اين است كه در چارچوب جنگ رواني محدود شود.
اين روزنامه افزود: سران اسرائيل در هفته‎هاي اخير شروع به تهديد درباره جنگ عليه لبنان و به‎طور ويژه حزب‎الله كرده‎اند و اين موج را با سخنراني نتانياهو در اواخر سپتامبر گذشته در مجمع عمومي سازمان ملل به راه انداختند كه در آن وي تصاويري به نمايش گذاشت و ادعا كرد كه متعلق به تاسيسات هسته‎اي ايران در منطقه تورقوزآباد تهران و سه انبار موشك حزب‎الله در نزديكي فرودگاه بيروت است.
كانال ده تلويزيون رژيم صهيونيستي هم خبر داده كه از طريق واتساپ هزاران پيام به لبناني‎ها در بيروت فرستاده و از آن‎ها خواسته است جانب احتياط را رعايت كنند؛ چون جانشان به دليل وجود خانه‎هايشان در نزديكي اين انبارها درمعرض خطر است.
آقاي «جبران باسيل»، وزير خارجه لبنان در راس هياتي 67 نفره مركب از سفرا و ديپلمات‎هاي خارجي از جمله سفير روسيه از اين اماكني كه نتانياهو مشخص كرده بود ديدن كردند كه از جمله آن‎ها يك استاديوم فوتبال و ديگري مدرسه‎اي نزديك سفارت اسپانيا در نزديكي منطقه ضاحيه بيروت بود تا خودشان دروغ اين ادعاها را مطمئن شوند. باسيل گفت، اسرائيل است كه تهديدي براي جان لبناني‎هاست و در طول سال‎هاي اخير يك هزار و 417 بار حريم هوايي لبنان را نقض كرده است.
به نوشته راي اليوم، سوال مطرح اين است كه اگر نتانياهو از اطلاعات خود درباره نيروگاه‎هاي اتمي مخفي ايران و انبارهاي موشك حزب‎الله مطمئن بود، چرا آن را بمباران نكرد؛ همان‎گونه كه در كم‎تر از هجده ماه اخير بيش از دويست بار آن چه را اهداف ايراني در خاك سوريه خواند، هدف حملات هوايي خود قرار داد و سال‎ها قبل از اين يعني در سال 2007 هم هواپيماهاي اسرائيلي آن چه آن را تاسيسات اتمي در دست احداث در ديرالزور در شرق سوريه خواند، بمباران كردند.
طبق اين گزارش، پاسخ به اين سوال را مي‎توان در اين نكته خلاصه كرد كه وحشت از حزب‎الله و موشك‎هاي آن براي نتانياهو موجب مي‎شود كه وي قبل از اين‎كه بخواهد به هواپيماهايش دستور بمباران لبنان و تخريب منطقه ضاحيه و شهرها و روستاهاي جنوب بدهد يك ميليون بار فكر كند همآن‎گونه كه در دفعات قبل هم اين‎گونه بوده است.
رأي اليوم ادامه داد كه «جنرال سلامي در نطق مذكور خود يك كلام بيان كرد: «رژيم صهيونيستي هيچ يك از عناصر يك كشور و حكومت را در اختيار ندارد و در تراز تهديد ما نيست و حزب‎الله به تنهايي براي درهم پيچيدن اسرائيل كافي است».
راي اليوم تاكيد كرد: واضح‎تر بگوييم حزب‎الله به موشك‎هاي دوربرد يعني با برد هشتصد تا دو هزار كيلومتري براي انجام ماموريت خود در نابودي رژيم صهيونيستي نيازي ندارد و موشك‎هاي كوتاه برد با برد سيصد كيلومتر براي اين مهم كافي است كه حزب‎الله ده‎ها هزار فروند از آن را كه داراي كلاهك‎هاي بسيار دقيق و ويرانگر است، دارد و همچنين هزاران پهپاد هم در اختيار دارد.
عطوان نوشت: خبر از تحويل سامانه پدافند هوايي اس 300 توسط روسيه به سوريه هم هرگونه تلاش اسرائيل براي حمله به لبنان را به اوج دشواري رساند؛ چون اين موشك‎ها بردي بالغ بر 250 كيلومتر دارند و قادرند هر گونه هواپيماهاي اسرائيلي متجاوز را قبل از ورود به حريم هوايي لبنان هدف بگيرند.
«ژنرال‎هاي بازنشسته اسرائيلي بارها هشدار دادند گنبدهاي آهنين اسرائيل قادر به مقابله با هزار موشكي كه حزب‎الله در يك نوبت به حيفا، يافا، تل آويو و نهاريا شليك كند نيست».
اين روزنامه فرامنطقه‎اي در پايان آورده است: در سايه تهديدهاي حزب‎الله و قدرت استراتژيك موشكي ايران و همچنين احيا شدن ارتش سوريه و تسلط آن بر بيش از 90 درصد از خاك اين كشور در حالي كه به تجربيات بزرگي در جنگ دست يافته است، به اسرائيل توصيه مي‎كنيم سفارش ژنرال سلامي را كاملا جدي بگيرد، اين مرد شوخي ندارد و زمان زورگويي اسرائيل به پايان رسيده است؛ اگر غير از اين فكر مي‎كند شانس خود را امتحان كند، آسمان لبنان به روي او باز است.