صفحه اخبار

انتقاد حضرت آيت الله مكارم از تعلل در رسيدگي به پرونده مفسدان اقتصادي

حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي در ديدار سردار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي، ضمن اشاره به ويژگي‎هاي ناجا، اظهارداشت: نيروي انتظامي در نظام اسلامي وظايف زيادي دارد كه مهم‎ترين آن حافظ ارزش‎ها در جامعه است.

ايشان با اشاره به وظايف سنگين نيروي انتظامي در حفظ و ارتقاء نظم و امنيت كشور، تصريح كرد: فضاي مجازي بار نيروي انتظامي را سنگين‎تر كرده و بايد همه تلاش كنند كه آسيب‎هاي فضاي مجازي كاهش پيدا كند، البته نمي‎توانيم جلوي همه اين آسيب‎ها را بگيريم، متاسفانه برخي دستگاه‎ها نسبت به فضاي مجازي بي‎تفاوت هستند و در اين خصوص دلسوزي ندارند.

به گزارش خبرگزاري«حوزه»، حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي با بيان اين‎كه كار دستگاه قضايي مكمل كار نيروي انتظامي است ضمن انتقاد از تعلل در رسيدگي هر چه سريع‎تر به پرونده مفسدان اقتصادي، دليل آن را تشريفات زياد در رسيدگي به پرونده‎هاي قضايي دانستند.

اين مرجع تقليد، ديدگاه مردم نسبت به نيروي انتظامي را خوشبينانه دانست و افزود: بايد برخورد نيروي انتظامي با ملايمت و قاطعيت همراه بوده تا اسباب بهانه جويي براي ديگران فراهم نشود.

رئيس مجلس خبرگان رهبري:
به دليل سوء مديريت ها برخي مردم احساس مي كنند كشور رها شده است

به گزارش ايرنا، آيت‎الله احمد جنتي، دبير شوراي نگهبان در همايش رؤسا و سرپرستان دفاتر نظارت بر انتخابات استان‎هاي شوراي نگهبان با بر شمردن چالش‎هاي انقلاب اسلامي در طول ۴۰ سال گذشته گفت: اگر اين نظام اسلامي به خداوند متعال متكي نبود، به گفته خود دشمنان شش ماه هم دوام نمي‎آورد.

آيت‎الله جنتي خاطرنشان كرد: استكبار تحمل ديدن ۴۰ ساله شدن نظام اسلامي را ندارد و به فضل الهي، ايران عزتمند نقشه‎ها و خواب شوم دشمنان اسلام در عراق، سوريه و لبنان را بر آب كرده است.

رئيس مجلس خبرگان رهبري يادآور شد: اگرچه استكبار در ۱۰ سال گذشته در توهم براندازي نظام اسلامي بوده است، اما امروز صبرشان تمام شده است و علني پيگير متلاشي كردن اقتدار ما هستند.

دبير شوراي نگهبان با بر شمردن مشكلات از جمله گراني، بيكاري و تعطيلي كارخانجات توليدي گفت: مهم‎ترين حربه دشمن تزريق نا اميدي و يأس در جامعه است و ما نبايد اجازه دهيم دشمن در اين مورد موفق شود.

دبير شوراي نگهبان در ادامه شرايط اقتصادي فعلي كشور به‎ويژه نوسان ارز و سكه را حاصل سوءمديريت و ضعف مديريت دانست وگفت: رويه فعلي اداره كشور به‎صورتي است كه برخي مردم احساس مي‎كنند كشور رها شده است.

آيت‎الله رجبي:
برخي به جاي عبرت از نتيجه اعتماد به كدخدا به راه غلط خود ادامه مي دهند

آيت‎الله محمود رجبي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: برخي از دولتمردان اعتقاد ندارند فرهنگ ديني و نيروهاي توانمند داخلي به خوبي مي‎تواند نظام را اداره و مشكلات كشور را حل كند، در چند سال اخير بيش‎ترين توجه به بيرون و كدخدا وجود داشته و حالا مي‎بينند آرزوهاي آنان سرابي بيش نبوده؛ از اين رو براي توجيه كار خود ژست اپوزيسيون مي‎گيرند و مي‎گويند شكست كار، معلول تلاش اشتباه آنان نيست.

آيت‎الله رجبي در گفت وگو با خبرگزاري رسا با بيان اين‎كه متأسفانه برخي، از اتفاقات گذشته عبرت نمي‎گيرند و به جاي پذيرفتن اشتباه خود در صدد توجيه و ادامه كار غلط خويش هستند، ابراز داشت: دشمنان مي‎دانند سد پولاديني كه در برابر زياده خواهي‎هاي آنان در زمينه‎هاي گوناگون وجود دارد، ولايت فقيه و رهبر معظم انقلاب است.

وي خاطرنشان كرد: دشمنان مي‎خواهند اين سد پولادين را بشكنند، متأسفانه برخي دولتمردان و مسؤولان با غفلت از اين واقعيت و بي‎توجهي، موضع گيري‎هاي نادرستي دارند كه سبب ايجاد مشكلات مي‎شود، هشدار رهبر انقلاب مبني بر نفوذ و تأثيرگذاري بر تصميم‎هاي مسؤولان بايد جدي گرفته شود.

وبسايت آمريكايي المانيتور:
افزايش دقت موشك هاي ايراني مي تواند به كاهش حضور نظامي آمريكا در منطقه منجر شود

وبسايت آمريكايي المانيتور با اشاره به حمله موشكي اخير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به «مقر داعش» در سوريه، نوشت: حملات موشكي ايران نشان داده كه اين كشور بر بالا بردن دقت تسليحات خود متمركز شده است؛ اين تهديدي براي نيروهاي آمريكا و ارتش كشورهاي حاشيه خليج(فارس) است.

المانيتور به نقل از «مايكل المن» عضو ارشد مؤسسه بين‎المللي مطالعات راهبردي ادامه داد: هدف ايران بالا بردن هزينه‎ها براي آمريكا و اسرائيلي‎ها است.

اين سايت تصريح كرد: به گفته يكي از مقامات دفاعي آمريكا، موشك‎هايي كه روز دوشنبه به سمت سوريه پرتاب شدند، در فاصله 3 مايلي نيروهاي آمريكايي به زمين برخورد كردند.

المن مي‎گويد ايران تهديد را با به‎كار گرفتن موشك‎هايي كه تقويت شده تا دقت پرتاب بالا رود، تشديد كرد.

اين واقعيت كه چندين پهپاد نيز اين موشك‎ها را همراهي مي‎كردند، حاكي از آن است كه ايران مي‎تواند از هواپيماهاي بدون سرنشين براي بهبود هدف‎گيري استفاده كند. گزارش‎هاي منتشر شده از افزايش دقت موشك‎هاي ايراني مي‎تواند به كاهش حضور نظامي آمريكا در منطقه منجر شود.

نيروي دريايي آمريكا در ماه مارس (اسفند - فروردين) يكي از آرايش‎هاي عملياتي خود را از خليج فارس خارج كرد و انتظار مي‎رود كه باطري‎هاي سامانه موشكي(پاتريوت) خود را نيز تعويض كند.

المن مي گويد «(ايران) به اين موقعيت به‎عنوان قابليتي غيرمتقارن براي اثرگذاري بر ميدان جنگ نگاه مي‎كند. ايراني‎ها اگر بتوانند كار ارسال موشك‎هاي «فاتح-110» به سمت پايگاه‎هاي هوايي را آغاز كنند، مي‎توانند تعداد كافي از اين موشك‎ها را به راه فرارها و مناطق مختص آماده‎سازي، بفرستند.

اين كار براي مختل كردن عمليات يك پايگاه هوايي كفايت مي‎كند.

هشدار اقتصاددان حامي دولت:
خواسته هاي FATF پاياني نخواهد داشت

حسين راغفر در گفت‎وگوي راديويي با اشاره به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم، گفت: در مورد اين كنوانسيون اختلاف نظرهاي جدي وجود دارد. خوشبختانه در مناظرات انتخابات آمريكا اين موضوع مطرح شد كه چه كساني گروه‎هاي تروريستي مانند داعش و حتي طالبان را ايجاد كردند و اين مساله شناخته شده‎اي است اما موضوع اين است كه ابزارهاي تبليغاتي در دنيا در دستان آن‎ها است.

اين اقتصاددان اصلاح‎طلب خاطرنشان كرد: اروپايي‎ها نيز براي گفت وگو با ايران قبلا تعهداتي كه آمريكا به دنبال آن است، از ايران مي‎خواهند و همان‎طور كه رئيس‎جمهور فرانسه هم اعلام كرده بود، به زودي شرط‎هايي از جمله حذف برنامه موشكي براي ادامه همكاري اقتصادي با ايران مطرح خواهند كرد.

راغفر افزود: ايران بايد انتخاب كند كه از اين شبكه مالي جهاني دور بماند و يا اين‎كه خودمان را با مناسباتي كه براي جهان ترسيم كرده‎اند، تطبيق دهيم.

وي البته هشدار داد: آن‎ها پس از تصويب اين طرح فشار خواهند آورد كه حزب‎الله يك گروه تروريستي است و اين موضوع انتها نخواهد داشت و نظام تصميم‎گيري بايد در اين مورد تصميم بگيرد.

آيت‎الله اراكي:
منطق كساني كه به CFT رأي دادند در اين سه عبارت خلاصه مي شود: نمي توانيم، مي ترسيم، تنها مي مانيم!

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي: كساني كه به CFT رأي دادند ۳ بهانه مي‎آورند: اولا مي‎گويند نمي‎توانيم؛ دوم اينكه مي‎گويند مي‎ترسيم و سوم اينكه مي‎گويند ما تنها هستيم و عده دشمن خيلي زياد است، اقتصاد ما، ارز ما همه دست اوست؛ مگر شما ايمان نداريد كه خدا پشتوانه شماست چرا از تنهايي مي‎ترسيد

چرا به حرف بزرگان حوزه گوش نكرديد و نمي‎كنيد؟ حال كه گوش نكرديد پاي حرف‎تان بايستيد.

من پيشنهادم اين است آنها كه رأي به FATF ندادند، اسمشان را اعلام كنند، از هيچ چيز هم نترسند، يقين هم داشته باشند كه آينده از آن آنهاست و ملت ما از آنها قدرداني و تشكر خواهد كرد.

دبيركل كانون صرافان:
تصويب CFT تاثيري بر كاهش نرخ ارز ندارد

رضا تركاشوند در نشست خبري درخصوص بخشنامه كانون صرافان براي معامله دلار به نرخ ۱۰ هزار تومان، اظهارداشت: بخشنامه معامله در كانال ۱۰ هزار تومان از سمت ما ابلاغ شد و مبناي آن به زماني برمي‎گشت كه بيش‎ترين زيان را در نوسانات بازار ارزهاي خانگي مي‎كنند و افراد حرفه‎اي زيان نمي‎دهند و آن زمان بانك مركزي به بانك ملي و بانك‎ها دستور داد تا كف قيمت را تعيين و در آن كانال معامله كنند؛ بنابراين اين نرخ، نرخ حداقلي بود كه از سمت بانك مركزي اعلام شد و ما نيز به صراف‎ها دستور داديم به سمت تعادل حركت كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس، دبير كل كانون صرافان ايرانيان افزود: بخشنامه معامله در كانال ۱۰ هزار توماني از سوي صرافي‎ها را كانون ابلاغ كرده است اما كف قيمت را بانك مركزي تعيين كرده بود.

وي درخصوص تصويب CFT در مجلس گفت: بخشي از قيمت ارز حباب است و تحولات سياسي بر آن اثر مي‎گذارد اما اين مصوبه در كوتاه مدت به ورود اسكناس ارز كمكي نمي‎كند و قيمت را كاهش نمي‎دهد اما در درازمدت بر كاهش نرخ و اين فرايند اثر دارد.

تركاشوند با بيان اين‎كه بانك مركزي خود را براي ۱۳ آبان و موعد آغاز تحريم آماده كرده است، گفت: ممكن است به‎صورت جزئي اين تاريخ بر روي نرخ ارز اثر بگذارد ولي نرخ خيلي اثر نمي‎پذيرد.

نيويورك‎تايمز:
مكانيسم هاي اروپا ژستي براي نگاه داشتن ايران در برجام است

روزنامه آمريكايي نيويورك‎تايمز در تحليلي درباره قصد اروپايي‎ها براي ايجاد يك نهاد مالي جهت دور زدن تحريم‎هاي آمريكا، آن را ژستي براي نگاه داشتن ايران در توافق هسته‎اي توصيف كرد.

نيويورك‎تايمز نوشته است: آمريكا از مدت‎ها پيش، از قدرت اقتصادي و مالي‎اش براي پيگيري اهدافش در زمينه سياست خارجي استفاده كرده و اين اقداماتش معمولاً در فعاليت شركت‎هاي خارجي اخلال ايجاد كرده و متحدان نزديك آمريكا را نااميد كرده است. اما هفته گذشته، اتحاديه اروپا، از طرحي جديد براي دور زدن تحريم‎هاي اقتصادي آمريكا عليه ايران خبر داد. فدريكا موگريني، مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: اين اتحاديه در حال ايجاد «نهادي براي پرداخت‎هاي ويژه» با هدف محافظت از شركت‎هاي غيرآمريكايي در برابر تحريم‎هاي آمريكا است.

به گزارش فارس، نيويورك تايمز نوشته است: احتمال مي‎رود دولت دونالد ترامپ، با هر گونه تلاش براي حمايت مالي با ايران مبارزه كند اما اتحاديه اروپا هم در تلاش است نشان دهد كه ترامپ و آمريكا نمي‎توانند مهم‎ترين دستاوردهايش در زمينه سياست خارجي را به باد دهند.

مكانيسم اتحاديه اروپا هم اهداف و كاركرد ساده‎اي دارد: اين اتحاديه بايستي راهي ايجاد كند تا شركت‎ها، در شرايطي كه بانك‎هاي غربي همكاري نمي‎كنند، بتوانند پول را به داخل و خارج از ايران منتقل كنند. اما به نوشته نيويورك‎تايمز، عده زيادي به اين طرح مشكوك هستند. نيويورك‎تايمز نوشته است: برخي از تحليلگران گفته‎اند اتحاديه اروپا به احتمال زياد اصلاً انتظار ندارد كه چنين نظام پرداختي كاملاً ايجاد شود. به گفته اين تحليلگران، اين مكانيسم، بيش‎تر ژستي به شمار مي‎رود تا اروپايي‎ها ايران را به پايبندي به توافق هسته‎اي مجاب كنند.

مطابق اين تحليل، بزرگ‎ترين چالشي كه احتمالاً اروپا در اين راستا با آن مواجه خواهد بود، اين است كه شركت‎هاي بزرگ غربي، اصلاً نيازي به اين نهاد مالي نخواهند داشت، چون اصلاً قرار نيست تجارتي با ايران داشته باشند. شمار زيادي از شركت‎هاي چندمليتي بعد از خروج آمريكا از برجام، بازار ايران را ترك كرده‎اند.

علاوه‎بر اين، اتحاديه اروپا با چالش محتمل بزرگ ديگري هم روبه‎رو است: بانك‎ها احتمالاً تمايلي به داشتن هيچ‎گونه ارتباط با نهاد مورد بحث نخواهند داشت؛ زيرا اين كار آن‎ها را در معرض تحريم‎هاي آمريكا قرار مي‎دهد.

اقتدار ايران نزد رقبايش محفوظ است اما دولت هاي عربي نزد دوستانشان هم احترامي ندارند!

«كمال خلف» نويسنده مشهور فلسطيني در راي اليوم نوشت: دولت آمريكا قدس و مقدسات ما را به دشمنمان تقديم مي‎كند در حالي كه ما ساكت هستيم و به تريج قبايمان هم برنمي‎خورد بلكه حتي كارهايي تلخ‎تر از سكوت هم مرتكب مي‎شويم و آن هم‎دستي و كمك به آن‎ها براي چپاول حق ما به‎عنوان يك امت است و به اسرائيلي كه دشمن ديرينه ما بوده نزديك مي‎شويم و با وي عليه كشوري كه با ما در ارزش‎هاي اسلامي و تاريخ حيات اشتراك دارد همكاري مي‎كنيم.

به گزارش فارس، راي اليوم آورده است: در عين حال كه ترامپ ما را با توهين و وقاحت خطاب قرار مي‎دهد و ما به هم‎پيماني و قدرت رابطه مان با او افتخار مي‎كنيم همين ترامپ در قبال ايران كه دشمن اوست با احترام سخن مي‎گويد و خواهان ديدار با رهبران اين كشور مي‎شود و ايراني‎ها هم درخواست او را رد مي‎كنند. اين رئيس‎جمهور آمريكا پيشنهاد مي‎دهد اما ايراني‎ها حتي با مذاكره مستقيم با وي مخالفت مي‎كنند و همان‎گونه كه مي‎دانيد هر گونه معامله‎اي با ايران به زيان شما عرب‎ها خواهد بود و بر اساس آن شما بايد مثل زمان شاه پهلوي تسليم ايران باشيد.

نويسنده ادامه داد: ايران را ببينيد چگونه به ميادين نظامي ورود كرده و در آن‎جا پيروز شده و برگ‎هاي برنده خود را بيش‎تر مي‎كند و در صحنه ديپلماتيك هم احترام خود را در برابر رقبا نگاه مي‎دارد اما امروز ما عرب‎ها در دنيا نزد چه كسي احترام داريم؟

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري:
دولت مشغول بازي با نرخ ارز است

حجّت‎الاسلام قاسم روانبخش، عضو شوراي مركزي جبهه پايداري انقلاب اسلامي در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به تصويب لايحه الحاق ايران به كنوانسيون بين‎المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم موسوم به CFT در مجلس گفت: آن‎چه شاهد بوديم، اين بود كه مجلس، نسبت به آن چه در برجام گذشت، چند گام جلوتر آمده است و آقاي لاريجاني با همه تلاشي كه كرد، در واقع شكست خورد.

وي در ادامه، به تشريح سناريوي حاميان دولت و رسانه‎هاي اصلاح‎طلب براي فضاي پس از تصويب CFT پرداخت و اظهار داشت: از رسانه‎هاي اصلاحات كه تقريباً اكثريت تريبون كشور را در درست دارند، اين‎طور برمي‎آيد كه آن‎ها تا بررسي اين لايحه در شوراي نگهبان، مي‎خواهند فضاي سياسي را حاد نگه دارند.

روانبخش، اهرم اقتصادي را مكمل اهرم رسانه‎اي دانست و با بيان اين‎كه دولت مشغول بازي با نرخ ارز است، تصريح كرد: چنان‎چه شوراي نگهبان، مصوبه يكشنبه مجلس را رد كند، دوباره دلار را به ۱۵ و ۱۶ هزار تومان خواهند رساند و مي‎گويند ببينيد تقصير شوراي نگهبان بود. بعد كه به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع داده مي‎شود، تا زماني كه بررسي مي‎شود، قيمت دلار را مقداري پايين نگه مي‎دارند و اگر مجمع تشخيص مصلحت نظام، آن را رد كند دلار مجدداً به ۱۹ تومان مي‎رسد.

روانبخش تصريح كرد: بايد اين پروژه افشا شود تا مردم هوشيار باشند و بدانند كه برخي‎ها با بازي با دلار، به دنبال اهداف سياسي خودشان هستند نه مشكلات اقتصادي مردم.

يك استاد دانشگاه:
90 درصد مردم از گراني ارز خسارت ديدند

ميثم موسايي عضو هيات علمي دانشگاه تهران در گفت‎وگو با ايسنا با بيان اين‎كه عده‎اي از افراد جامعه از وضعيت تلاطمات ارزي سود هم بردند، اظهار كرد: حدود ۱۰ درصد از افراد جامعه به دليل كارهاي مربوط به سفته بازي چه بسا توانسته‎اند درآمدشان را در اين وضعيت تورمي افزايش دهند، اما اين طبقات ضعيف و متوسط هستند كه از اين وضعيت متضرر شده و ضعيف‎تر شده‎اند.

او با تاكيد بر اين‎كه راه‎حل‎هاي موقتي مانند بسته‎هاي مواد غذايي نمي‎تواند راهكاري دائمي براي حل مساله فقر يا افزايش قدرت خريد باشد، ادامه داد: اين‎كه تصور كنيم فقر ذاتي است و ما تنها بايد به دنبال دادن كمك‎هايي به فقرا باشيم درست نيست و نمي‎تواند باعث افزايش قدرت خريد طبقات مختلف شود.

اين استاد دانشگاه با اشاره به مقوله اشتغال به‎عنوان يك شاخص اساسي در فقرزدايي گفت: ايجاد اشتغال نيازمند اصلاح مقررات مربوط به قانون كار، صادرات و واردات و تسهيل فضاي كسب و كار است. فضاي كسب و كار متناسب با اين شرايط فعلي بايد تغيير پيدا كند. از سوي ديگر تنظيم قوانين مالياتي، تامين اجتماعي و بيمه‎ها با شرايط تورمي بسيار حائز اهميت است. همه اجزا و دستگاه‎هاي حاكميتي و دولتي بايد در يك مسير و براي يك هدف با هم هماهنگ شوند.

موسايي با تاكيد بر اين‎كه در شرايط جنگ اقتصادي نبايد همه مسائل را به بازار آزاد واگذار كرد، افزود: اين‎كه برخي تصور مي‎كنند مكانيزم بازار آزاد مي‎تواند حلال همه مشكلات باشد، اشتباه است. مكانيزم بازار مسائل را حل نمي‎كند و به همين خاطر سياست‎گذاران بازارگرا مي‎خواهند با بسته‎هاي غذايي مشكلات را حل كنند در حالي كه چنين سياست‎هايي تنها يك مسكن براي مساله فقر است. ما به جاي دادن وعده‎هاي غذايي بايد فضاي كسب و كار را براي شهروندان فراهم كنيم.

وزير دفاع پيشين آمريكا:
احمق نباشيد! آمريكا نمي تواند به ايران در سوريه فشار بياورد

«چاك هيگل» وزير دفاع اسبق آمريكا، با انتقاد از مواضع دولت آمريكا در قبال ايران گفت كارت‎هاي بازي آمريكا در سوريه محدود است.

وي كه با پايگاه «ديفنس وان» گفت‎وگو مي‎كرد، در انتقاد از اظهارات «جان بولتون» مشاور امنيت ملي دولت آمريكا كه اخيرا گفته نيروهاي آمريكايي تا زمان حضور ايراني‎ها در سوريه‎، در اين كشور خواهند ماند، گفت: «ايراني‎ها آن‎جا ]در آن منطقه[ زندگي مي‎كنند. ايالات متحده آن‎جا زندگي نمي‎كند. مگر آن‎كه به نحوي واقعيات ژئوپلتيكي را حذف كنيد. موفق باشيد! آقاي بولتون.»

او كه طي سال‎هاي 2013 تا 2015 وزيردفاع آمريكا بوده، افزود: «ايالات متحده حتي نيمي از سوريه را هم كنترل نمي‎كند. منظورم اين است كه شما فقط 2000 نيروي آمريكايي را در گوشه شمال شرق سوريه مستقر كرده‎ايد. منظورم اين است كه شما نمي‎توانيد با 2000 نيرو ايراني‎ها را از سوريه بيرون كنيد. اين كاملا احمقانه است.»

هيگل ادامه داد: «اين كه تصور كنيد مي‎توانيد با تهديد سوريه‎اي‎ها، روس‎ها يا ايراني‎ها را به انجام كاري مجبور كنيد، كاملا احمقانه است. آن‎ها كارت‎هاي بسيار بيش‎تري از ما، در اختيار دارند.»

دهلي‎نو:
مسلمانان مانع گسترش افراط گرايي در هند شدند

وزير امور داخلي هند گفت: بايد از مسلمانان اين كشور قدرداني كرد؛ زيرا با وجود تلاش‎هاي فراوان خارجي براي تحريك كردن آنها، از گسترش افراط‎گرايي در هند جلوگيري كردند.

«راجنات سينگ» طي سخناني گفت: «تروريسم با هيچ ديني ارتباط ندارد». وي سپس با اشاره به همسايه جنوب غربي اين كشور كه داراي جمعيت بزرگ مسلمان بوده و يك كشور هسته‎اي محسوب مي‎شود افزود: «درحالي‎كه كشور‎هاي اسلامي تروريسم را محكوم كرده‎اند، پاكستان بايد براي مقابله با تروريسم اقدام كند». «راجنات سينگ» همچنين مدعي شد كه وضعيت امنيتي در كشمير در مقايسه با يك سال گذشته بهبود يافته است. وي گفت: «حملات تروريستي از 6هزار مورد در سال 1995 به 360 مورد در سال 2017 رسيده است. سخنان وزير كشور هند در ارتباط با كشمير در حالي منتشر مي‎شود كه احزاب مخالف از دولت هند به‎دليل افزايش خشونت‎ها در منطقه كشمير در ماه‎هاي اخير انتقاد كرده‎اند.»

 اخبار ويژه

احمدي نژاد بهترين ها را جمع كرد اما...

حجت‎الله عبدالملكي، عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق(ع) در بخشي از گفت وگوي خود در برنامه ويدئويي 10: 10 باشگاه خبرنگاران پيرامون فعاليت رستم قاسمي، وزير نفت دولت دهم براي فروش نفت در اوج تحريم گفت:
همه كشورهاي دنيا به غير از تعداد معدودي همگي مايل هستند با ايران كار كنند. يعني چه؟ يعني اين‎كه يك قدم ما برداريم و يك قدم هم آن‎ها بيايند جلو. ايران يك اقتصاد بزرگ دارد كه براي شركاي تجاري‎اش پر منفعت است.
به گزارش جهان نيوز، وي افزود: يكي از اعضاي هيات دولت آقاي احمدي‎نژاد كه بگذاريد نام ايشان را هم بگويم آقاي رستم قاسمي، وزير اسبق نفت، مي‎گفت كه در اوج تحريم‎ها بنده با 22 تن از سران كشورها گفت وگو كردم. ايشان براي مذاكره و فروش نفت در اوج تحريم‎ها به كشورها سفر كرده بود تا بتواند نفت را به فروش برساند و پول فروش نفت را هم برگرداند البته با سيستم‎هايي كه راه اندازي كرده بود كه برخي از اركان دولت آقاي احمدي نژاد از اقدامات ايشان هم حمايت نمي‎كردند. اميدوارم خدا من را ببخشد كه اين ماجرا را لو مي‎دهم. آقاي رستم قاسمي مي‎گفت كه تقريبا اين كشورها مي‎گفتند ما حاضريم با شما كار كنيم، شما خودتان پا پس مي‎كشيد.
عبدالملكي ادامه داد:
شما نمي‎توانيد دولت نهم را به هيچ وجه با دولت دهم مقايسه كنيد، آقاي احمدي‎نژاد تقريبا بهترين‎ها را ـ نمي‎گويم صد در صد ـ در تيم اقتصادي دولت نهم جذب كرده بود و به راحتي مي‎توانم بگويم نه كه همه شان بلكه بالاي 90 درصد اين بهترين‎ها را در دولت دوم خود اخراج كرد.

ثروتمندان فقط 3 درصد ماليات كشور را تامين مي كنند!

رحيم زارع عضو كميسيون اقتصادي مجلس با حضور در گفت‎وگوي ويژه خبري تلويزيون، با اشاره به اين‎كه ماليات بر عايدي سرمايه، ماليات بر كل دارايي نيست بلكه ماليات بر ارزش افزوده‎اي است كه نسبت به سود خريد و فروش است، افزود: در كانادا هشت درصد ثروتمندان 80 درصد ماليات را مي‎دهند اما در كشور ما 10 درصد دهك بالاي جامعه سه درصد ماليات را مي‎پردازند و علت آن اين است كه در كشور ما ماليات بر عايدي سرمايه وجود ندارد.
وي با بيان اين‎كه در اين شرايط، دو بازار مسكن و خودرو آماده عملياتي كردن ماليات بر عايدي سرمايه هستند، گفت: علت اين‎كه اين موضوع مطرح شده اين است كه فعاليت‎هاي سوداگري و رانت كه غير مولد است اكنون در جامعه ما سود بسيار بالايي داشته و توليد و‎اشتغال، مغفول مانده است.
عضو كميسيون اقتصاد مجلس با بيان اين‎كه مي‎خواهيم اهرم سياستي جديد براي مديريت منابع در اختيار دولت قرار دهيم، ادامه داد: ماليات برعايدي سرمايه موجب كاهش نابرابري درآمد و كاهش نوسانات قيمتي در بخش املاك مي‎شود. زارع با اشاره به اين‎كه اخذ ماليات بر عايدي سرمايه همچنين موجب كاهش سهم مسكن در سبد خانوار مي‎شود، افزود: در جهان هفت تا 17 درصد درآمد براي مسكن هزينه مي‎شود اما در كشور ما حداقل 35 تا 80 درصد درآمد براي مسكن هزينه مي‎شود.
به گزارش خبرگزاري تسنيم، زارع ادامه داد: در سال 71 افراد با حقوق شش سال خود مي‎توانستند خانه بخرند اما اين رقم در سال 94 به حقوق 10/3 سال رسيده است.

رئيس‎كل ديوان محاسبات كشور افشا كرد؛
رأي انفصال از خدمت سيف در بهمن ۹۶!

به گزارش خبرگزاري تسنيم، عادل آذر در گفت وگوي ويژه خبري با بيان اين‎كه شهرداران ازجمله شهردار تهران مشمول قانون جديد منع به‎كارگيري بازنشستگان هستند، گفت: بر اساس قانون جديد 170 تا 200 نفر از مقامات يا همترازان آن‎ها بايد پستشان را ترك كنند.
وي گفت: 15 استاندار كشور هم مشمول اين قانون هستند و بايد تا پايان فرصت قانوني مسؤوليتشان را تحويل دهند.
عادل آذر با ابراز اين‎كه ديوان محاسبات نوسانات نرخ ارز و مديريت منابع ارزي كشور را از آذر پارسال به‎طور جدي رصد مي‎كرد گفت: بانك مركزي گارد خاصي در برابر نظارت‎هاي ديوان گرفته بود و به ما اطلاعات و دسترسي‎هاي لازم را نمي‎داد.
رئيس‎كل ديوان محاسبات كشور اعلام كرد: هيأت مستشاري و دادستان ديوان محاسبات كشور در بهمن سال 96 تخلفات بانك مركزي را محرز ديد و بر انفصال رئيس‎كل بانك مركزي و معاونان ايشان رأي داد.