صفحه حوزه و دانشگاه

عضو هيأت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره):
تا گفتم «طلبه ام» حضرت آقا فوراً به علت نام گذاري پي برد

به گزارش خبرگزاري «حوزه» از سمنان، مراسم شب خاطره كه به مناسبت هفته دفاع مقدس، چهارشنبه چهارم مهرماه با حضور جمعي از رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس در محضر امام خامنه‎اي -رهبر معظم انقلاب اسلامي-، در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد، با اهداي كتاب و تأليف‎هاي نويسندگان حوزه دفاع مقدس همراه بود.

كتاب «باريك‎ا... شيخ حسن» با محوريت خاطرات دفاع مقدس به قلم دكتر حسن‎يوسفيان محقق و پژوهشگر ديني، از جمله كتاب‎هاي اهدايي به رهبر معظم انقلاب اسلامي بود.

حسن‎يوسفيان در سال 1361 شمسي در مهدي‎شهر تحصيل علوم ديني را آغاز كرد و پس از دو سال به قم آمد؛ در دوران جنگ تحميلي، چند سالي تقريباً ترك تحصيل‎كرده بود، امّا پس از پايان يافتن جنگ، پيشرفت تحصيلي رضايت بخشي داشت و در امتحانات سراسري حوزه در سال 1375 شمسي در «پايه دهم» نفر اول شد.

در سال 1373 شمسي در «مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني» پذيرفته شد و دوره كارشناسي را در سال 1376 و دوره كارشناسي ارشد دين‎شناسي (كلام) را در سال 1381 به پايان رساند؛ از سال 1382 تحصيل در مقطع دكتري در رشته كلام را در دانشكده تربيت مدرس دانشگاه قم آغاز كرد و در سال 1388 از پايان‎نامه دكتري خود با عنوان «بررسي نظريه حقيقت دوگانه از ديدگاه ابن رشد و ابن رشديان» دفاع كرد، كار تأليف و پژوهش را در سال 1375 با نگارش كتاب «پژوهشي در عصمت معصومان» آغاز كرد و اين اثر اول، پس از چاپ در سال 1378 به‎عنوان كتاب سال حوزه و نيز كتاب سال دانشجويي كشور برگزيده شد.

تأليفات ديگر يوسفيان نيز به لطف خداوند با توفيقاتي همراه بوده؛ چنان‎كه كتاب «عقل و وحي» به‎عنوان پژوهش برگزيده كنگره دين‎پژوهان كشور در سال 81 و نيز كتاب سال حوزه در سال 84 انتخاب‎شده است و پژوهش «باورهاي ديني و چالش‎هاي نو» نيز در سال 83، اثر برگزيده كنگره دين‎پژوهان شده است، هم‎اكنون وي به‎عنوان عضو هيأت‎علمي، به كار تأليف و تدريس در مؤسسه امام خميني(ره) اشتغال دارد.

حسن‎يوسفيان نويسنده كتاب «باريك‎ا... شيخ حسن» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري «حوزه» به معرفي كتاب و حال و هواي ديدار رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس با مقام معظم رهبري پرداخته كه حاصل اين گفت و گو را در ادامه مي‎خوانيد:

* ضمن تقدير و تشكر از فرصتي كه به ما اختصاص داديد، لطفاً درباره نام و عنوان كتاب جديدتان كه به مقام معظم رهبري (مدظله‎العالي) تقديم كرديد، توضيح دهيد.

اين كتاب مشتمل بر خاطرات اين‎جانب از دوران دفاع مقدس است كه بر اساس خاطره‎اي مربوط به عمليات والفجر هشت، نام آن را «باريك‎ا... شيخ حسن» گذاشتم.

* واكنش امام خامنه‎اي به اين نام چگونه بود؟

به نظر مي‎رسيد اين نام را پسنديده باشند؛ نكته جالب براي من اين بود كه تا گفتم «من طلبه‎ام» آقا فوراً به علت اين نام‎گذاري پي برد و قبل از اين‎كه چيزي به جمله قبلي اضافه كنم، خودشان فرمودند: «يعني يك نفر در جبهه به شما گفت: باريك‎ا... شيخ حسن؟» و اين براي بنده جذاب بود.

* در گفت‎وگوي شما با مقام معظم رهبري، چه نكات ديگري مطرح شد؟

غير از من ده‎پانزده نفر ديگر (اعم از نويسنده و راوي) مي‎خواستند كتاب خود را به مقام معظم رهبري تقديم كنند، بنابراين، فرصت زيادي در اختيار نداشتيم؛ حداكثر يك دقيقه، بعد از اين كه گفتم من نويسنده كتاب‎هاي اعتقادي هستم، آقا از محل فعاليتم پرسيد و نيز اين‎كه اصالتاً اهل كدام شهر هستم.

* چه‎طور شد بعد از نوشتن كتاب‎هاي اعتقادي كه بعضي از آن‎ها به زبان‎هاي ديگر هم ترجمه شده، يا كتاب درسي حوزه و دانشگاه است، به خاطره‎نويسي روي آورديد؟

واقعيت آن است كه من در همان دوران دفاع مقدس كه توفيق حضور در جبهه را داشتم، خاطراتم را مي‎نوشتم، اما متأسفانه فرصتي براي بازنويسي فراهم نمي‎شد تا اين‎كه حدود چهار سال پيش، عزم خود را جزم كردم كه هر طور شده اين كار را به سرانجام برسانم. حدود دو سال و نيم پيش، كار نگارش تمام شد و آن را براي چاپ به انتشارات سوره مهر (وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي) سپردم.

* پس دو سال و نيم در انتظار چاپ كتاب بوديد! حتماً براي ديدار با آقا هم روزها يا ماه‎هاي زيادي منتظر مانديد.

خير، خوشبختانه اين انتظار يك روز بيش‎تر طول نكشيد! دوشنبه هفته گذشته، تلفني به من خبر دادند كه كتاب به چاپ رسيده است.

روز بعد مطلع شدم كه قرار است در هفته دفاع مقدس، مراسم شب خاطره با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شود؛ گفتند كه احتمال دارد در اين مراسم، فرصتي به نويسندگان كتاب‎هاي دفاع مقدس داده شود تا بتوانند آثار خود را به آقا تقديم كنند، شكر خدا اين فرصت فراهم شد و من هم به اين توفيق دست‎يافتم.

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎ا... جوادي آملي:
حوزه و دانشگاه مهر و محبت را در جامعه گسترش دهند / معارف دين اجرا شود خبري از اختلاس و نجومي نخواهد بود

حضرت آيت‎ا... عبدا... جوادي آملي مفسر برجسته قرآن كريم در نخسين جلسه درس تفسير خود در سال جديد تحصيلي كه در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بيان اين‎كه قرآن بحث‎هاي انديشه را با انگيزه آميخته است، گفت: در هيچ كتاب فلسفه و كلامي انگيزه و انديشه دوخته نيست و اين فقط راه وحي است، ما خدا را مي‎خواهيم كه به او دل بسپاريم و چيزي كه گاهي هست و گاهي نيست به درد انسان نمي‎خورد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، ايشان افزود: قرآن نور است و علم را با ضامن اجراي انديشه آميخته مي‎كند، هر جايي كه سخن از انجام و عدم انجام است سخن از بشارت و انذار نيز وجود دارد و اگر كسي از تقواي الهي تعدي كند به خود ستم كرده است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه قرآن با همه كتاب‎هاي عالم فرق مي‎كند، اظهار داشت: انسان معناي عدل را مي‎داند اما نمي‎تواند قلمرو آن را بفهمد، حقانيت عدل را مي‎دانيم كه هر چه بايد سر جاي خود باشد اما اين‎كه جاي اشيا و اشخاص كجاست را نمي‎دانيم، كسي كه خود را بالاتر از آن‎چه كه هست مي‎داند مي‎گويد جاي اشيا و اشخاص را بايد خودمان تعيين كنيم نه اين‎كه خداوند متعال تعيين كند.
ايشان ادامه داد: استكبار جهاني همين است كه مي‎گويد ما بايد جاي اشيا و اشخاص را مشخص كنيم، دين مي‎گويد جاي اشيا و اشخاص را آفريدگار مي‎داند اما ديگران مي‎گويند جا را خودمان معين مي‎كنيم و در حقيقت داعيه ربوبيت و فرعونيت در منكران وحي وجود دارد چرا كه مي‎خواهند بدون اين‎كه بدانند جاي اشيا را مشخص كنند.
حضرت آيت‎ا... جوادي آملي با بيان اين‎كه اگر انسان خلاف كند به خود ستم كرده است، ابراز داشت: فرمود ما عالم را به گونه‎اي آفريديم كه همه چيز منظم و با هم هماهنگ است و هيچ ناهماهنگي وجود ندارد. در كشورها سلاطين فراواني آمدند و حكومت كردند و امپراتوري داشتند اما يك تكه خاك به نام آن‎ها نيست ولي فرهنگ سيدالشهدا همه عالم را فرا گرفته است.
ايشان عنوان كرد: فكر، انديشه و هرچه انسان دارد سربازان خدا هستند، اگر كسي بيراهه رفت و از مهلت خدا براي اصلاح استفاده نكرد خدا او را با قلم، زبان و انديشه خود رسوا مي‎كند و اين گونه نيست كه خدا از جاي ديگر لشكركشي كند، اگر كسي بخواهد حسيني زندگي كند با بيراهه رفتن سازگار نيست.
مفسر برجسته قرآن كريم با اشاره به معضلات اجتماعي جامعه مانند طلاق خاطرنشان كرد: متأسفانه در كشور عزيز و دلپذير ما آمار طلاق بالاست، دفاع مقدس ميليون‎ها بركات را براي كشور به همراه داشت اما نبايد اشتباه كنيم، گلوله و مشت براي برون مرز است و در درون بايد مصافحه، همراهي و همدلي وجود داشته باشد.
ايشان اضافه كرد: متأسفانه در برخي موارد خوي رزم آوري را در داخل شهر داريم و 60 ميليون نفر شب و روز با هم دعوا دارند كه اين سن ازدواج را تأخير مي‎اندازد و طلاق را گسترش مي‎دهد، 15 ميليون پرونده در دستگاه قضايي وجود دارد كه زيبنده جامعه اسلامي نيست.
حضرت آيت‎ا... جوادي تأكيد كرد: اگر بخواهيم جامعه ديني شود حوزه و دانشگاه كه مسؤول اين كار هستند و به لطف الهي هزاران كار علمي و خدمات انجام داده‎اند و انجام مي‎دهند مسؤوليت دارند كه مهر و محبت را در جامعه گسترش دهند، امام رضا(ع) فرمود اختلاف نداشته باشيد و يكديگر را ترك نكنيد چرا كه وقتي به سراغ يكديگر مي‎رويد احاديث ما را بيان مي‎كنيد و سبب عاطفه و محبت بين شما مي‎شود.
ايشان اضافه كرد: خاصيت حرف اهل بيت(ع) ايجاد محبت است و با پرخاش سنگ بر سنگ بند نمي‎شود؛ در جريان طلاق اصرار دين است كه مبغوض‎ترين حلال بوده و خانه را ويران مي‎كند از اين رو انتظار از روحانيت اين است كه معارف اهل بيت(ع) را تبيين كرده و گسترش دهند.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم تصريح كرد: اگر معارف اهل بيت(ع) و بيان حسين بن علي(ع) اجرايي شد خبري از اختلاس، نجومي و زيرميزي نيست، ما مي‎خواهيم در دنيا خوب زندگي كرده و عمر با بركت داشته باشيم و اين زندگي خوب با انجام دستورات الهي محقق مي‎شود، ما مي‎خواهيم زندگي خوب داشته باشيم نه اين‎كه در غار برويم يا اين‎كه اشرافي زندگي كنيم.