صفحه بين الملل

ناگفته هايي از جنگ ويران گر آمريكا در افغانستان

نشريه آمريكايي «فارن پاليسي» در يادداشتي به قلم «ديويد سوانسون» كارشناس مسائل سياسي به مواردي در جنگ افغانستان پرداخته است كه افكار عمومي آمريكا از آن اطلاعي ندارد.

سوانسون نوشت: ما انتظار داريم كه يك انسان 17 ساله اطلاعات زيادي در مورد چيزهاي مختلف داشته باشد، اما يك انسان بالغ آمريكايي چيز زيادي در مورد جنگ 17 ساله ناتو در افغانستان نمي‎داند و تعدادي كمي هستند كه حتي قادرند افغانستان را بر روي نقشه جغرافيا تشخيص دهند. در زير به ليستي از موضوعاتي كه آمريكايي‎ها از آن در مورد جنگ افغانستان اطلاعي ندارند اشاره مي‎شود:

1: جنگ افغانستان پايان نيافته است

تعداد شهروندان آمريكايي كه مي‎دانند جنگ در افغانستان تمام نشده، بسيار محدود است. به رغم طولاني بودن اين جنگ، مباحث عمومي براي لزوم ادامه اين جنگ انجام نمي‎شود و همچنين اتفاقاتي در حال افتادن است كه مردم از آن اطلاع ندارند. دليل اين بي‎توجهي عمومي به اين جنگ آن است كه به دنبال جنگ در اين كشور، جنگ‎هاي ديگري شروع شد كه پيگيري همه آنها دشوار است.

اوباما ادعا كرد كه به جنگ در افغانستان پايان داده است اما در واقع اين اتفاق نيافته است. زماني كه جنگ آمريكا در عراق آغاز شد و با بدنامي از آن در جامعه آمريكا ياد مي‎شد، جنگ افغانستان به‎عنوان جنگ خوب عنوان شد و مردمي كه با جنگ در عراق مخالفت مي‎كردند به ناگزير با جنگ خوب موافق بودند و بسيار دشوار است كه بخواهيم جنگ خوب را زير سوال ببريم. بهترين گزينه پايان جنگ است چيزي كه هيچ كدام از روساي جمهور آمريكا حاضر به پذيرش و شكست در آن نيستند.

2: جنگ افغانستان طولاني‎ترين جنگ آمريكا نيست

در ميان افرادي كه از ادامه جنگ اطلاع دارند اين ادعا وجود دارد كه اين جنگ طولاني‎ترين جنگ آمريكا در طول تاريخ است. اما نكته اين جاست كه آمريكا از سال 1941 عليه هيچ كشوري اعلام جنگ نكرده است، بنابراين كسي نمي‎داند كه جنگ چه زماني شروع و چه زماني تمام شده است. با در نظر گرفتن تحريم و ادامه حملات، عراق طولاني‎ترين جنگ آمريكاست و همچنين عده‎اي اعتقاد دارند كه جنگ آمريكا عليه ويتنام طولاني‎ترين بوده است. همچنين جنگ آمريكا عليه كره شمالي نيز يكي ديگر از طولاني‎ترين جنگ‎هاي آمريكا محسوب مي‎شود و جنگي كه يك قرن عليه مردم آمريكاي شمالي انجام گرفته هيچ گاه در نظر گرفته نمي‎شود و در هيچ كتاب درسي آمريكا به آن اشاره نشده است.

3: هيچ جنگ خوبي وجود نداشته است

زماني كه جنگ در افغانستان به‎عنوان جنگ خوب از سوي سياستمداران عنوان شد بسياري تصور مي‎كردند چيزهاي نادرستي كه در عراق انجام شد در مورد افغانستان انجام نشده بود. اين جنگ با اجازه سازمان ملل به راه انداخته شده، غيرنظاميان در آن مورد هدف قرار نگرفتند، هيچ كس در آن شكنجه نشد و اين جنگ غيرقابل اجتناب بود. اما حقيقت آن است كه همه آن‎ها در افغانستان اتفاق افتاده و تفاوتي با جنگ عراق نداشته است.

4: آغاز جنگ از سوي طالبان دروغ بزرگي است

بسياري تصور مي‎كنند كه حمله آمريكا به افغانستان در سال 2001 و ماندن در اين كشور تنها گزينه ممكن بوده است، اين درحالي است كه طالبان بارها اعلام كرد حاضر است بن لادن را به يك كشور ثالث تحويل دهد. اما حتي 3 سال قبل از حملات يازده سپتامبر آمريكا از طالبان درخواست كرده بود تا بن لادن را تحويل دهد كه طالبان نيز درخواست كرده بوده كه آمريكا مدارك مجرم بودن وي را ارائه كند. از سوي ديگر طالبان به آمريكا در مورد حمله القاعده به اين كشور هشدار داده بود (براساس گفته‎هاي بي‎بي سي).

وزير خارجه اسبق پاكستان به بي‎بي سي در اين مورد گفته بود كه مقامات آمريكا اين كشور را مطلع كردند تا در ميانه ماه سپتامبر به افغانستان حمله خواهند كرد و وي گفت كه تحويل دادن بن لادن نيز تغييري در اين برنامه آمريكا ايجاد نمي‎كرد. حتي زماني كه آمريكا در سال 2001 به افغانستان حمله كرد طالبان اعلام كرد كه براي تحويل دادن بن لادن به كشور ثالث براي محاكمه آمادگي دارد و پاي ميز مذاكره مي‎آيد، اما آمريكا اين پيشنهاد را نپذيرفت و به جنگ براي ساليان دراز ادامه داد، حتي زماني كه بن لادن اين كشور را ترك و به پاكستان گريخت و حتي بعد از اعلام مرگ وي نيز جنگ ادامه پيدا كرد. بنابراين به نظر مي‎رسد بهانه ديگري براي آغاز جنگ وجود داشت.

حمله به كشوري كه حاضر است يك متهم را تحويل دهد و مردم بي‎گناه اين كشور را كه بسياري از آن‎ها اطلاعاتي از حملات يازدهم سپتامبر ندارد طي 17 سال بمباران كند، بسيار دور از تمدن است.

5: تونلي بلر بايد به سوالات بسياري پاسخ دهد

هرچند مي‎توان براي جنگ در افغانستان افراد و نهادهاي بسياري از جمله شوراي امنيت سازمان ملل تا افرادي مثل هيلاري كلينون را در اين زمينه مقصر دانست، اما تونلي بلر را نيز بايد به اين ليست بلند بالا افزود. وي براي بوش شرط گذاشته بود كه تنها زماني وي را در جنگ عراق همراهي خواهد كرد كه در ابتدا به افغانستان حمله كند. حمله به كشوري براي آن‎كه حمله به كشور ديگر را تسهيل كند منزجر آميزترين كار ممكن است.

6: افغانستان جنگ اوباماست

اوباما در كمپين انتخاباتي وعده تشديد جنگ در افغانستان را داد. وي نيروهاي نظامي اين كشور در افغانستان را سه برابر كرد و بمباران اين كشور را تشديد كرده و لشكري از قاتلان هواپيماهاي بدون سرنشين به راه انداخت. بنابراين اين جنگ، بيش‎تر از همه به اوباما تعلق دارد.

7: ترامپ در مورد افغانستان دروغ مي‎گويد

ترامپ در زمان انتخابات گفت: از افغانستان خارج مي‎شويم. سربازان ما در افغانستان توسط كساني كه به آن‎ها آموزش مي‎دهيم كشته مي‎شوند و ما ميلياردها دلار را در آن‎جا هدر داديم. اما زماني كه وي به‎عنوان رئيس جمهور آمريكا انتخاب شد، جنگ در افغانستان را هرچند در دامنه كم‎تري از اوباما تشديد كرد و در مورد بودجه‎اي كه در آن‎جا هزينه مي‎شود اداره مي‎كند اما مدام در حال دروغ گفتن است.

اين جمله وي كه اين پول مي‎توانست در كار مفيدي در آمريكا هزينه شود نشان مي‎دهد كه يا مقدار اين پول كم اهميت جلوه داده مي‎شود يا اين‎كه در مورد قدرت آمريكا اغراق مي‎شود. مقدار اين پول به اندازه‎اي زياد است كه مي‎توان به‎جاي اين آن را در يك كشور هزينه كرد، آن را صرف نيازهاي محيط زيستي و انسان دوستانه كرد.

8: فرماندهاني كه تاكنون اين جنگ را هدايت كردند به اندازه سربازان آمريكايي اعتقادي به آن ندارند

بسياري از اين فرماندهان اعتقاد دارند كه جنگ بيش‎تر در افغانستان ناكارآمدي بيش‎تري را به دنبال خواهد داشت. براي نمونه به موارد زير نگاه كنيد:

ژنرال مايكل فيلن: دادن اسلحه بيش تر، پرتاب بمب‎هاي بيش تر، تنها جنگ را تشديد مي‎كند.

رئيس واحد اسامه بن لادن در CIA: هرچه بيش‎تر آمريكا با تروريسم مبارزه كند، تروريسم بيش‎تر خلق مي‎شود.

خود CIA نيز برنامه بمباران هوايي را ناكارآمد توصيف كرده است.

دنيال بلر، رئيس سابق سازمان اطلاعات آمريكا: هرچند عمليات هوايي در پاكستان باعث از بين رفتن نيروهاي القاعده مي‎شود، اما تنفر نسبت به آمريكا را تشديد مي‎كند.

ژنرال جيمز كارت وايت، رئيس سابق ستاد كل ارتش آمريكا: اگر شما كشتن را به‎عنوان يك راه حل انجام دهيد اين موضوع مردم را از شما متنفر مي‎كند حتي اگر آن‎ها را هدف قرار ندهيد.

كوپركولز، نماينده ويژه سابق انگليس براي افغانستان: براي هر كشته، آن‎ها قسم مي‎خورند كه به اندازه 10 نفر از نيروهاي نظامي انتقام خواهند گرفت.

ژنرال استالني مك كريستال: براي انسان بي‎گناهي كه شما مي‎كشيد، 10 دشمن براي خود مي‎سازيد.

ژنرال جان نيكلسون فرمانده سابق ناتو در افغانستان: وي مي‎گويد جنگ در افغانستان بايد تمام شود.

9: اين جنگ منفعتي براي افغانستاني‎ها نداشته است

در آمريكا اين تصور وجود دارد كه جنگ براي افرادي كه تحت بمباران قرار دارند به سود آن هاست، اما در واقع جنگ در افغانستان براي اين كشور مشكلات بسياري را به وجود آورده و اوضاع در اين كشور را وخيم‎تر كرده و باعث كشته شدن بسياري از افراد بي‎گناه و مهاجرات افراد بسياري از اين كشور شده است و نيمي از جهان را به آشوب كشيده است.

10: هدف جنگ افغانستان مبارزه با تروريسم نبود

حمله به افغانستان ارتباط كمي به بن لادن يا حوادث يازده سپتامبر دارد، دلايل واقعي حمله به افغانستان در لوله‎هاي نفت، آزمايش تسليحات، ژست سياسي، مانور براي حمله به عراق، عدم محبوبيت در آمريكا و سود بردن از اين جنگ قابل توجيه است. همه اهداف گفته شده مباحث غيرقابل دفاعي هستند كه حتي بدون جنگ نيز قابل دستيابي مي‎باشند. حتي در زمان جنگ افغانستان طرفداران اين جنگ در مورد اهداف آن سكوت كرده بودند.

بعد از اين‎كه آمريكا از افغانستان خارج شد، اين كشور بدترين وضعيت امنيتي را در كل دنيا خواهد داشت و اگر اين امر با تاخير همراه باشد وضعيت اين كشور بدتر نيز خواهد شد. اولويت آمريكا بايد خروج از افغانستان باشد و مسؤوليتي براي مذاكره در مورد آينده افغانستان متوجه شبه نظاميان نيست.

11: افغانستان به ويرانه تبديل شده است

ويراني و آسيب وارده شده به افغانستان قابل اندازه‎گيري نيست. طبيعت اين كشور به شدت آسيب ديده و فرهنگ اين كشور نابود شده است، كودكان اين سرزمين به انواع بيماري رواني دچار شده‎اند. از طرفي ديگر فرهنگ نظامي‎گري بر آمريكا قالب شده و جامعه اين كشور را مسموم كرده است، ما آزادي را به نام مبارزه براي آزادي از دست داد‎ه‎ايم. اما هنوز فرصت صلح در اين كشور از ميان نرفته و بايد براي آن تلاش كرد.

 بين الملل

گزارش «يورو نيوز» از «تورقوزآباد»
نتانياهو را سر كار گذاشته اند!

در پي ادعاي «بنيامين نتانياهو» نخست‎وزير رژيم صهيونيستي در سخنراني مجمع عمومي سازمان ملل متحد مبني بر وجود يك انبار مرتبط با برنامه هسته‎اي در «تورقوزآباد» در حومه تهران، خبرنگار اين شبكه به محلي كه نتانياهو نشان داده رفته و ضمن بازديد از اين ساختمان با اهالي اين منطقه گفت‎وگو كرده است.
خبرنگار اين شبكه ابتدا تأكيد مي‎كند كه بر خلاف تأسيسات هسته‎اي، اين ساختمان هيچ حفاظت خاصي ندارد و تنها اقدام حفاظتي درباره آن، مانند هر ساختمان تجاري و شركت ديگري در اين منطقه، نصب دوربين است. وي همچنين مي‎گويد نگهبان اين مجموعه از اين‎كه بعد از حرف‎هاي نتانياهو خبرنگاران مدام سراغ اين ساختمان مي‎آيند، كلافه شده است.
به گزارش خبرگزاري فارس، يورو نيوز درباره واكنش اهالي اين منطقه به اظهارات نتانياهو، نوشته است: «همسايگان اين انبار از ادعاهاي نتانياهو جا خورده بودند و آن را غيرقابل باور مي‎دانستند. آن‎ها گفتند كه نخست‎وزير [رژيم صهيونيستي] احتمالا فريب خورده است.»
يكي از مصاحبه‎شوندگان كه مالك يك قاليشويي نزديك اين ساختمان است، درباره اين مجموعه مي‎گويد: «بابا جان، يك نفر [نتانياهو را] گذاشته سر كار. خودتان هم اين‎جا را مشاهده كنيد، [مي‎بينيد] هيچي اين‎جا نيست. آب ندارند بخورند اين جا، غيرممكنه چنين چيزي اين‎جا درست كنند. سازمان آب يك ماه پيش آمده آب اين‎جا را قطع كرده. چطور مي‎شود اين‎جا اتم درست كرد؟»
فرد ديگري مي‎گويد: «اين را اسرائيل گفته. معلومه كه اسرائيل هميشه با ما سر جنگ دارد.»
يكي ديگر از افراد مصاحبه شونده معتقد است كه رژيم صهيونيستي چنين ادعاهايي را مطرح مي‎كند تا ذهن مردم را منحرف كند، چرا كه مي‎داند مردم زير فشار اقتصادي هستند و هدف اين است كه مردم را به حكومت بدبين كنند.
نخست‎وزير رژيم صهيونيستي روز پنج‎شنبه در مجمع عمومي سازمان ملل نمايش تازه‎اي به راه انداخت و با نمايش تصاويري مدعي شد كه تل‎آويو انبار تازه‎اي از تجهيزات هسته‎اي را در ايران شناسايي كرده است.
نتانياهو در اين سخنراني با تكرار ادعاي ربودن اسناد هسته‎اي از ايران، با نشان دادن تصاويري از يك ساختمان در «تورقوز آباد»، مدعي شد كه ايران در نزديكي تهران تجهيزات هسته‎اي دارد كه آن را به آژانس گزارش نكرده است. اين در حالي است كه به گفته او اين تصاوير مدت‎هاست كه در اختيار آژانس بين‎المللي انرژي اتمي قرار گرفته و اين نهاد واكنشي به آن‎ها نداشته است.
«بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت خارجه ايران در واكنش به اظهارات نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: «اين يك شو و نمايش جديد از سوي مقامات رژيم غاصب اسرائيل است كه اگر چه ارزش پرداختن ندارد؛ آن را شديدا تكذيب و رد مي‎كنيم.»
همچنين «سيدعباس عراقچي» معاون سياسي وزير خارجه ايران روز جمعه در واكنش به اين اظهارات گفته بود: «من فكر مي‎كنم عده‎اي نتانياهو را سركار گذاشته‎اند.»
يورو نيوز در پايان گزارش خود اشاره كرده كه آژانس بين‎المللي انرژي اتمي تاكنون در ۱۲ گزارش متوالي تاييد كرده كه ايران به‎طور كامل به تعهداتش ذيل توافق هسته‎اي پايبند بوده است.