صفحه اخبار

رهبر انقلاب در ديدار مسؤولان و دست‎اندركاران حج:
نبايد جنبه هاي سياسي حج فراموش شود

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از مسؤولان و دست‎اندركاران حج، فرمان خداوند متعال براي تجمع مسلمانان در يك زمان و مكان خاص براي انجام فريضه حج را حامل جنبه‎ها و پيام‎هاي سياسي مهمي همچون «لزوم ارتباط و هم‎افزايي مسلمانان» و «نشان دادن اقتدار امت اسلامي» دانستند و خاطرنشان كردند: علاوه بر جنبه معنوي حج كه بسيار مهم است، بايد اين حقايق و اهداف اسلامي نيز برجسته و براي آن‎ها برنامه‎ريزي و اقدام شود.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي «ارتباط با آحاد امت اسلامي در حج»، «رساندن پيام انقلاب اسلامي به زائران و زدون شبهات و ابهامات آنها»، «زمينه‎سازي براي ايجاد يا تقويت ارتباطات جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورهاي اسلامي» و «همزيستي برادرانه با فرقه‎هاي اسلامي» را از جمله پيام‎هاي سياسي و لازم براي جهان اسلام در ايام حج خواندند و تأكيد كردند: حج بايد براي جمهوري اسلامي آبروآفريني كند، بنابراين نبايد جنبه‎هاي سياسي حج فراموش شود و حج ابراهيمي يعني حجِ پس از انقلاب اسلامي با حجِ قبل از آن و حجِ كشورهايي كه بويي از مباني اسلام و انقلاب اسلامي نبرده‎اند، متفاوت است.

ايشان با اشاره به مانع‎تراشي‎هاي دولت سعودي در برگزاري مراسم دعاي كميل افزودند: بايد با تلاش و ابتكار از اين موانع و خسارت‎ها عبور كرد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين از تخريب گسترده آثار اسلامي مانند آثار منسوب به پيغمبر اكرم(ص)، اميرالمؤمنين(ع)، خلفا و مجاهدان صدر اسلام به بهانه توسعه حج به شدت انتقاد كردند و گفتند: در حالي كه كشورهاي مختلف از آثار تاريخي خود با دقت محافظت و حتي گاهي براي پُر بار نشان دادن تاريخ و گذشته‎شان، آثاري را جعل مي‎كنند، تاكنون آثار اسلامي زيادي در مكه و مدينه تخريب شده است.

ايشان سازمان حج و زيارت و دستگاه‎هاي ذي‎ربط را به انجام كار و ابتكار و تماس با مسؤولان حج در ديگر كشورهاي اسلامي براي جلوگيري از تخريب بقاياي آثار اسلامي موظف كردند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين مسؤولان حج را به استفاده از ابزارهاي نو به ويژه فضاي مجازي براي ارتباط با زائران ديگر كشورها در ايام حج و نيز هم‎افزايي و همكاري بيش از پيش با يكديگر، توصيه و از زحمات يكايك دست‎اندركاران حج امسال تشكر كردند.‎

سردار حاجي‎زاده:
تروريست ها از فشنگ استفاده كردند و ما با موشك جوابشان را داديم

سردار اميرعلي حاجي‎زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با اشاره به عمليات اخير موشكي و پهپادي سپاه عليه تروريست‎ها در سوريه اظهار داشت: در اين عمليات هم از موشك و هم از پهپاد استفاده كرديم تا دشمنان درس عبرت بگيرند و از اين گروه‎هاي تروريستي حمايت نكنند. آن‎ها بايد از اين شرايط بترسند.

وي افزود: ما تا محو كامل تروريست‎ها اين مبارزه را ادامه مي‎دهيم و همان‎طور كه مقام معظم رهبري فرمودند اگر آن‎ها يكي بزنند، ۱۰ تا مي‎خورند.

حاجي‎زاده تأكيد كرد: تروريست‎ها از فشنگ استفاده كردند و ما با موشك جوابشان را داديم.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه افزود: امنيت ملت ايران خط قرمز ماست و در برابر آن كوتاه نمي‎آييم.

وي ادامه داد: انتقام سختي را از گروه تروريستي مورد حمايت آمريكا و كشورهاي عربي منطقه گرفتيم.

در نامه برخي احزاب اصول‎گرا به سران قوا مطرح شد
رهاشدگي حاد مديريت اقتصادي؛ خاري در چشم و استخواني در گلو

به گزارش خبرگزاري فارس، جمعي از احزاب و تشكل‎هاي اصول‎گرا، طي نامه‎اي به سران قوا، ضمن تأكيد بر بيانات رهبر معظّم انقلاب در ديدار اعضاي مجلس خبرگان رهبري، از اوضاع نابسامان اقتصادي انتقاد كردند و خواستار تدوين برنامه‎اي زودهنگام و عملي براي حل مشكلات شدند.

در اين نامه آمده است:

تحريم دشمنان بيروني، خودتحريمي توسط عناصر ناكارآمد داخلي و سوء مديريت ها، مشكلات معيشتي كم‎سابقه‎اي به ملت بزرگ و مجاهد ايرانِ عزيز تحميل كرده است و كشور عملا با جنگ اقتصادي همه جانبه‎اي دست و پنجه نرم مي‎كند.

طراحي جنگ رسانه‎اي بي‎سابقه نيز بر پيچيدگي و سختي اين نبرد افزوده است.

باور ما اين است اگر وحدت مجموعه‎هاي دلبسته به انقلاب اسلامي و تاكيد بر اقتصاد مقاومتي به‎طور واقعي شكل بگيرد و انرژي‎هاي قوا و زيرمجموعه‎هاي آن‎ها و ساير نهادها و سازمان‎ها به‎جاي حاشيه‎سازي‎هاي بي‎مورد و هزينه‎زا، صرف خدمت سريع و دقيق به مردم شود، برون‎رفت از مشكلات به وجود آمده در فاصله زماني كوتاهي امكان پذير خواهد بود و بايد بدانيم حل اين مشكلات پيش رو راه حل اقتصادي دارد و دنبال راه‎هاي سياسي گشتن، دادن آدرس غلط به مردم عزيز، و تشجيع بيش‎تر دشمنان است.

در بخش ديگري از اين نامه آمده است: از همه دست اندركاران توقع داريم با كنار گذاشتن هر بهانه‎اي و طرد عوامل ناسالم و بي‎مسؤوليت، و با اتخاذ رويكرد جهادي، و اغتنام فرصت اعطاي اختيارات ويژه و حكومتي به شوراي هماهنگي اقتصادي قواي سه گانه توسط رهبري حكيم انقلاب اسلامي، برنامه‎هاي عملي و زود بازدهي را براي حل مشكلات سرسام آور گراني و تورم كالاهاي اساسي، كاهش قيمت و تثبيت بازار ارز و طلا، رسيدگي خاص به وضع محرومين، به اجرا بگذارند، و كشور را از وضعيت بي‎تصميمي فعلي اقتصادي خارج نمايند.

مشاهده بي‎تدبيري امروز و رهاشدگي حاد در عرصه تدبير و مديريت اقتصادي و معيشتي مردم، همچون خاري در چشم و استخواني در گلو، جسم و جان همه دلسوزان انقلاب را آزار مي‎دهد.

كنايه سنگين وزير خارجه روسيه به آمريكا و عربستان
به ياد نمي آورم در هيچ برهه اي از تاريخ، كشوري به قدرتمندي ايران مهار شده باشد

سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در پايان نشست مجمع عمومي سازمان ملل اعلام كرد كه مقامات مسكو هرگز تهديد تروريستي از جانب ايران مشاهده نكرده‎اند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيك، لاوروف گفت: «ايران به‎طور مؤثر و فعالانه در مبارزه با تروريسم در سوريه كمك مي‎كند و من شخصاً اين مساله را تأييد مي‎كنم». امريكا، رژيم صهيونيستي و رژيم‎هاي عربي حاشيه خليج فارس كه حامي اصلي تروريست‎ها در سوريه هستند، همواره ايران را به حمايت از تروريسم متهم مي‎كنند، درحالي كه ايران خود در خط مقدم مقابله با تكفيري‎ها در سوريه و عراق است.

امريكا و اسرائيل در ماه‎هاي اخير تلاش‎هاي گسترده‎اي كرده‎اند تا بتوانند نيرو‎هاي ايراني را از سوريه خارج كنند، اما روس‎ها گفته‎اند تا زماني كه تروريست‎ها در سوريه باشند، الزامي براي خروج ايراني‎ها وجود ندارد.

روسيه و ايران از هفت سال پيش با حمايت همه‎جانبه از دولت قانوني سوريه، در مقابل تروريست‎هاي تحت حمايت غرب ايستادند و تلفات سنگيني را به اين گروه‎ها وارد كردند.

وزير خارجه روسيه در ادامه سخنان خود به اقدامات امريكا و اعراب براي مهار ايران در منطقه هم اشاره كرد و گفت: «شما مي‎خواهيد نفوذ ايران در سه كشور يمن، سوريه و عراق را به كلي از بين ببريد، اين‎كه اين كار چقدر امكانپذير است، مساله‎اي نيست كه من بايد درباره‎اش صحبت كنم، اما به ياد نمي‎آورم كه در هيچ برهه‎اي از تاريخ امكان پذير شده باشد كه كشوري به قدرتمندي ايران، با چنين جمعيتي، مهار شود يا در قفس زنداني شود».

مديرعامل شركت ملي نفت خبر داد
افزايش 40 درصدي درآمدهاي نفتي ايران نسبت به سال گذشته

علي كاردر در مراسم امضاي قرارداد ساخت مخازن ذخيره‎سازي نفت خام و تاسيسات جانبي در بندر جاسك با تاكيد بر اين‎كه توليد نفت در ايران به‎طور جدي دنبال مي‎شود، گفت: ايران برنامه‎اي براي توقف توليد ندارد.

كاردر در مورد دسترسي ايران به درآمدهاي نفتي توضيح داد: ايران به همه درآمدهاي نفتي خود به‎طور كامل و بدون هيچ تغييري دسترسي دارد و ميزان درآمدهاي نفتي امسال ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزايش داشته است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از وزارت نفت، مديرعامل شركت ملي نفت ايران در ادامه در مورد معامله با چين با يوآن و حضور در بورس چين گفت: هنوز چين جدي نيست. ما هم منتظريم بازار فعال شود تا شركت كنيم. فقط بررسي‎هاي اوليه صورت گرفته است و بايد جوينت‎ونچر تشكيل شود.

كاردر در مورد بيمه محموله‎هاي نفتي ايران نيز توضيح داد: بيمه‎ها توسط ايران است و ما ريسك آن را كاملا مي‎پذيريم.

وي در مورد دريافت پول نفت ايران از هند به روپيه گفت: اين موضوع هنوز قطعي نشده است و هندي‎ها در حال حاضر پول نفت را به يورو پرداخت مي‎كنند.

كارشناس روس:
ايران قدرت موشكي خود را به دشمنانش در منطقه نشان داد

"نيكيتا اسماگين" كارشناس شوراي امور بين‎الملل روسيه در گفت‎وگو با راديو اسپوتنيك روسيه يادآور شد كه پاسخ تهران به حمله تروريستي اخير كاملاً قابل انتظار بود.

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از خبرگزاري «نووستي»، وي توضيح داد: «از يك سو، مقامات تهران مسؤوليت سنگين سياسي داخلي برعهده داشت و لازم بود تا به مردم اين كشور نشان دهند كه پاسخ قاطعي به اين حمله تروريستي نشان داده شده و از سوي ديگر، با اين اقدام به جهان ثابت كردند كه آمادگي كامل براي اقدامات لازم براي پاسخگويي به چنين حوادثي را دارند.»

اين كارشناس تاكيد كرد: «از طرف ديگر ايران يادآور شده است كه توان بالقوه موشكي اين كشور بسيار زياد است و اين مساله ارسال علامت مشخصي براي دشمنان اين كشور در منطقه است.»

گفتني است كه هفته گذشته در زمان انجام رژه نظامي در شهر اهواز، حمله تروريستي مسلحانه‎اي صورت گرفت كه در نتيجه آن 28 نفر (از جمله زنان و كودكان) كشته و بيش از 60 نفر زخمي شدند. در اين رابطه، تاكنون 22 نفر مظنون به دست داشتن در اين اقدام تروريستي در ايران دستگير شده‎اند.

توليت آستان قدس رضوي:
صداي دشمنان از برخي افراد معلوم الحال شنيده مي شود

توليت آستان قدس رضوي در مراسم گراميداشت شهداي حادثه تروريستي اهواز كه در مسجد جامع خاتم‎الانبيا(ص) شهرك پرديسان قم برگزار شد، با اشاره به دشمني و دسيسه‎چيني دشمنان در طول چهار دهه انقلاب اظهار داشت: انقلاب اسلامي با تكيه بر خون پاك شهدا در برابر زياده‎خواهي ايستاده و هيچ‎گاه در مقابله با دشمنان ميدان را خالي نخواهد كرد.

به گزارش جهان نيوز، وي با بيان اين‎كه اراده خداوند همواره بر برتري راه حق در برابر ظلم است، افزود: دشمنان از روز نخست انقلاب براي خاموش‎كردن نور انقلاب كه توسط امام راحل بر پايه مردم‎سالاري ديني برپا شده بود تلاش كردند.

عضو مجلس خبرگان رهبري ابراز كرد: امروزه جبهه مقاومت در كشورهاي مختلف با الگوگيري از انقلاب اسلامي در برابر جبهه استكبار شكل‎گرفته و بسيار تأثيرگذار بوده است و پيام انقلاب در سراسر جهان الگوي انسان‎هاي آزادي‎خواه شده است.

آيت‎ا... سيد ابراهيم رئيسي با انتقاد از چشم دوختن به دست بيگانگان براي حل مشكلات يادآور شد: روشنفكر كسي نيست كه به غرب و شرق دل بسته باشد؛ روشنفكر واقعي كسي است كه با دشمن‎شناسي وظايف خود را به‎خوبي انجام دهد.

وي خاطرنشان كرد: متأسفانه صداي دشمنان از برخي افراد معلوم‎الحال شنيده مي‎شود كه با وجود آن‎كه بارها رهبر معظم انقلاب تأكيد بر رفع ضعف‎هاي اقتصادي به‎واسطه توانمندي‎ها و ظرفيت‎هاي دروني كرده‎اند باز هم مي‎بينيم صحبت از مذاكره براي رفع مشكلات مي‎شود.

توليت آستان قدس رضوي خودباوري و برنامه‎ريزي درست را راهكار عبور از مشكلات اقتصادي برشمرد و گفت: با تكيه بر توانمندي‎هاي جوانان كشورمان مي‎توانيم از اين مشكلات هم عبور كنيم و نبايد راهكار برطرف‎شدن مشكلات اقتصادي را در مذاكره و راهكار سياسي جست‎وجو كرد.

اژه‎اي خبر داد
صدور حكم اعدام براي 3 اخلالگر اقتصادي

معاون اول رئيس‎قوه قضائيه گفت: درباره مبارزه با مفسدان اقتصادي دادگاه‎هاي ويژه‎اي در تهران تشكيل شد كه طي روزهاي اخير 35 نفر محكوم شدند كه از اين تعداد براي سه نفر با عنوان مفسد في الارض در دادگاه بدوي حكم اعدام صادر شده است.

حجت‎الاسلام محسني اژه‎اي در مراسم معارفه رئيس كل جديد دادگستري استان زنجان افزود: در شرايطي كه دشمن به خيال باطل خود سعي مي‎كند مردم و فضاي جامعه را ملتهب و نا‎اميد‎كننده نشان دهد، دولت به ميزان كافي و مورد نياز كالاهاي اساسي را ذخيره كرده است؛ بنابراين مردم نگران نباشند و مايحتاج خود را به اندازه نياز خريد كنند.

خدايا مرا عذاب كن‎!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت‎: چرا طرح شفافيت رأي نمايندگان رأي نياورد تا مردم از رأي نمايندگانشان به مسائل مطرح شده در مجلس با خبر باشند و بدانند كدام‎يك از آن‎ها رأي مثبت يا منفي و يا ممتنع داده‎اند‎؟

گفتم‎:‎اي عوام! خب به اين علت رأي نياورد كه اكثر نمايندگان نمي‎خواهند مردم از رأي آن‎ها با خبر شوند‎!

گفت‎: چرا‎؟!

گفتم‎: مثلا امروز يكي از لوايح ذلت‎بار و فاجعه‎آفرين FATF در دستور كار مجلس است و نمايندگاني كه قرار است به اين سند ذلت‎بار رأي مثبت بدهند، نمي‎خواهند مردم بدانند كه چه فاجعه‎اي را به ملت تحميل كرده‎اند‎!

گفت‎: اگر اين لايحه را به نفع كشور و مردم مي‎دانند و قرار است به آن رأي بدهند، پس چرا از اين‎كه مردم از رأي آن‎ها با خبر شوند، وحشت دارند‎؟!

گفتم‎: چه عرض كنم؟! يارو مي‎گفت؛ خدايا مرا عذاب كن‎!

مرا نيامرز‎! و... گفتند؛ اين ديگر چه جور دعا كردن است‎؟!

گفت؛ دارم شكسته نفسي مي‎كنم‎!

پاكستان هم به «مسكن مهر» روي آورد

دولت پاكستان مي‎خواهد با اجراي طرحي كه مشابه مسكن مهر است بيش از 5 ميليون نفر را صاحب‎خانه كند.

به گزارش فارس، دولت جديد پاكستان مجوزهاي لازم را براي اجراي طرح فوق از مجلس ملي اخذ كرده است.

بر اين اساس فرم‎هاي مربوط به طرح مسكن دولت پاكستان توسط سازمان ثبت احوال با اشخاص تطبيق داده مي‎شود و بعد آن‎ها مي‎توانند به ترتيب اولويت در اين طرح ثبت‎نام كنند.

دولت پاكستان اعلام كرد به زودي تمام خانواده‎هايي كه خانه ندارند مي‎توانند در طرح مسكن ثبت‎نام كنند.عمران‎خان نخست‎وزير پاكستان قبل از اين‎كه در انتخابات پيروز شود به مردم وعده داده بود كه مشكل مسكن را حل خواهد كرد.

ساختن 2 شهر با تمام امكانات زندگي يكي ديگر از طرح‎هاي دولت پاكستان است.

اين الهام‎گيري دولت پاكستان از طرح مسكن مهر در حالي است كه دولت حسن روحاني و بخصوص شخص وزير راه و شهرسازي در پنج سال گذشته نه تنها اقدام چنداني براي اتمام طرح مسكن مهر نكرده‎اند بلكه همواره به اين طرح مهم حمله نموده و با كلمات توهين‎آميزي آن را سركوب كرده‎اند. عباس آخوندي همچنين به وعده‎هاي خود درباره طرح مسكن اجتماعي نيز عمل نكرده و سال‎هاست اين طرح را در حد حرف رها كرده است

فايننشال تايمز:
ايران با تصويب FATF از اقتصاد مقاومتي دور مي شود

شريه انگليسي فايننشال تايمز با اشاره به تلاش‎ها براي تصويب مقررات FATF در ايران اين اقدام را حركتي در جهت دور شدن از اقتصاد مقاومتي اعلام كرد.

فايننشال تايمز طي گزارشي نوشت: ايران به پذيرش مقررات گروه ويژه اقدام مالي FATF نزديك‎تر مي‎شود. در همين حين مقامات تلاش مي‎كنند در مواجهه با اعمال تحريم‎هاي آمريكا، كانال‎هاي بانكي را براي صادرات نفت باز كنند.

رئيس‎جمهور حسن روحاني سعي در اصلاح سيستم‎هاي مالي براي مقابله با پولشويي و تامين مالي تروريسم دارد تا از توصيه‎هاي گروه ويژه اقدام مالي FATF تبعيت كند. مقر اين سازمان در پاريس است.تبعيت از قوانين جهاني حركتي قابل توجه از سوي ايران در جهت دور شدن از اقتصاد مقاومتي است. آيت‎ا... خامنه‎اي رهبر ايران مفهوم «اقتصاد مقاومتي» را براي كاهش وابستگي تهران به تجارت خارجي و ارتقاي توليد داخلي ايجاد كرد.

در حمله اخير سپاه به مواضع تروريست‎ها
پهپادها با عبور از چند كشور خودشان را به هدف رساندند

سردار سرلشكر پاسدار «محمد باقري» رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در حاشيه بازديد از نمايشگاه مهارت آموزي كاركنان وظيفه، در جمع خبرنگاران با اشاره به عمليات موشكي سپاه عليه عوامل حادثه تروريستي اهواز اظهار داشت: كارهاي اطلاعاتي دستگاه‎هاي مسؤول نشان داد كه تروريست‎ها ضمن اين‎كه ارتباطاتي با گروه‎هاي ضدانقلاب داشتند، از داعش خط گرفته‎اند و داعش اين افراد را از منطقه ديرالزور سوريه هدايت كرده است، كه بحمدالله بامداد دوشنبه عمليات سنگين موشكي و پهپادي با موفقيت كامل انجام شد و طبق گزارش‎هاي دقيقي كه داريم تاكنون تلفات چشمگيري به داعش وارد شده و تعدادي از فرماندهان باقي‎مانده اين گروه تروريستي نيز به هلاكت رسيده‎اند.

وي اضافه كرد: مهم اين است كه پهپادهاي جمهوري اسلامي با عبور از يكي دو كشور خود را به اين مناطق رسانده و اين عمليات را با موفقيت انجام دادند و موشك‎هاي جمهوري اسلامي با طي مسافت‎هاي طولاني با دقت در ساختمان‎هاي بسيار كوچكي فرود آمدند و تلفات وارد كردند.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح عنوان كرد: منطقه‎اي كه داعش در شرق فرات در آن استقرار دارد، تحت تسلط ارتش آمريكاست و اين موشك‎ها به منطقه‎اي اصابت كرد كه به منطقه تحت مسؤوليت آمريكا نزديك است.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي:
حمله موشكي سپاه تلنگر بود؛ گوشمالي اصلي در راه است

به گزارش خبرگزاري مهر، در پي عمليات موشكي بامداد دوشنبه سپاه و پاسخ به جنايت تروريستي اهواز، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در توئيتي نوشت: «حمله موشكي سپاه پاسداران به مقر تروريست‎هاي حمله اهواز، تلنگري به اين جنايتكاران بود. گوشمالي اصلي در راه است...».

عضو كميسيون اجتماعي:
عامل اصلي شرايط فعلي اقتصاد، نه مسائل خارجي بلكه سوء مديريت داخلي است

عبدالرضا عزيزي در گفت‎وگو با ايسنا، درباره راهكارهاي پيشنهادي براي بهبود شرايط اقتصادي كشور اظهار داشت: نمي‎توان با سرعت نرخ تورم و قيمت ارز را كاهش داد، بنابراين بهترين كار براي اين‎كه قشر آسيب پذير كم‎تر آسيب ببيند اين است كه دولت پكيجي حمايتي به اين اقشار بدهد و همچنين بايد حقوق كارمندان و كارگران را زياد كند.

نماينده مردم شيروان افزود: دولت بايد كساني را كه ارز قاچاق كرده‎اند يا ارز ۴۲۰۰ توماني گرفته‎اند و آن را در بازار آزاد فروخته‎اند، مجازات قاطع كند. دولت بايد مجرمين را به قوه قضاييه معرفي و قوه قضاييه بايد اين مجرمين را مجازات كند.

 اخبار ويژه

دلار 17 هزار توماني بد نيست!

خبر آن‎لاين در يادداشتي نوشت: «عمده متقاضيان ارز دلار با قيمت حدود 17 هزار توماني چه كساني هستند؟ در پاسخ به اين سوال مي‎توان اشاره كرد كه جداي از سفته‎بازان قماربازي كه با ايجاد نوسانات در اين بازار مكاره، بازي برد‎و‎باخت راه انداخته‎اند:
- گروهي از متقاضيان به خاطر احساس ترس و اوهام ناشي از آن، پول‎ها را به صورت دلار خانگي نگه مي‎دارند،
- گروهي ديگر سرمايه‎شان را به دلار تبديل كرده و مي‎خواهند آن را از كشور خارج كنند،
- گروهي مي‎خواهند آن را به مصارف لوكس و غيرضرور و مصارف تظاهري نظير مسافرت به آنتاليا و... تخصيص دهند،
- و گروهي نيز براي انجام برخي از فعاليت‎هاي متعارف و بعضا ضروري به جمع متقاضيان پيوسته‎اند.
اگر اين توصيف از واقعيت نزديك به واقع باشد، كه به نظر ما چنين است، بي‎ترديد مي‎توان با كمي اغماض و در مجموع خوشحال هم بود كه سرمايه‎هاي كشور ارزان‎فروشي نمي‎شود. وقتي كساني سرمايه‎ها و دارايي‎هاي خود را كه با حمايت اين ملت و از زمين اين اقتصاد ملي روييده و نقش خون در رگ‎ها و عروق پيكره اقتصاد كشور را دارد، از گردونه خارج كرده و به صورت راكد كنز مي‎كنند و يا طي يك اقدام غيرملي و وطن‎فروشانه از ميهن خارج مي‎كنند، چه بهتر كه ريال آن‎ها را كم‎تر ارزش‎گذاري كرد و در واقع نوعي ماليات بر خروج سرمايه از اقتصاد ملي را از ايشان اخذ كرد تا بيش‎تر متضرر شوند.»
با استدلال نويسنده خبر آن‎لاين، لابد نرخ ارز 20 يا 30 هزار تومان شود، بهتر هم هست! اين در حالي است كه در وضعيت فقدان نظارت و مديريت توأم با تدبير و قاطعيت و برنامه دولت، همين قيمت‎سازي‎هاي غيرواقعي عملا به دومينوي گراني بسياري از مايحتاج عمومي (با ربط و بي‎ربط) مي‎شود و از طرف ديگر، به تصويرسازي بي‎ثباتي اقتصادي منتهي مي‎شود كه نتيجه آن، شتاب تقاضاي كاذب در قبال اغلب كالاهاست.

روحاني بيش ترين اختيارات را در بين همه رؤساي جمهور دارد

احمد اميرآبادي، عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎وگو با تسنيم خاطرنشان كرد: متأسفانه برخي دست‎هاي پشت پرده براي عصبانيت مردم فعاليت مي‎كنند.
وي افزود: ورود خودروهاي لوكس و لوازم آرايشي در حالي به ايران آزاد است كه آمريكا اجازه ورود دارو و برخي ديگر از لوازم مصرفي را به كشور نمي‎دهد، اين طراحي وزارت خارجه آمريكاست اما متأسفانه برخي از مسؤولان وزارت صنعت عملاً در زمين دشمن بازي مي‎كنند.
اميرآبادي درباره پشت پرده كمبود پوشك، اظهار داشت: تمام واردات و صفر تا صد پوشك در ايران در اختيار يك فرد تركيه‎اي بوده و مسؤولان دولت تمام اختيارات در اين بخش را به اين فرد خارجي داده‎اند و اين فرد با احتكار اين جنس سبب عصبانيت و ناراحتي مردم شده است.
وي ادامه داد: رئيس‎جمهور فعلي بيش‎ترين اختيارات را در بين روساي جمهور از زمان بعد از انقلاب دارد، دولت اگر به وعده‎هاي خود عمل نكند، به‎زودي وزراي راه، صنعت، معدن و تجارت و نفت استيضاح و بركنار مي‎شوند چراكه اين وزرا به صورت مستمر دنبال اقدامات ديگري به جز خدمت به مردم هستند، در دولت فعلي شش بانكي كه به نهادهاي نظامي تعلق داشت زير نظر دولت قرار گرفته است.
اميرآبادي خاطرنشان كرد: مساله شفاف‎سازي اموال و دارايي‎هاي مسؤولان نظام يكي از مطالبه‎هاي مهم مردمي بوده كه مقاومت برخي مسؤولان در برابر آن توجيه‎پذير نيست.

الحاق ايران به FATF نرخ ارز را افزايش مي دهد

حسينعلي حاجي دليگاني در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، درباره لايحه الحاق به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم اظهار داشت: الحاق به اين كنوانسيون به نفع مردم ما نيست و با پيوستن به اين كنوانسيون، قطعا فشار بر ملت بيش‎تر از آن‎چه اكنون هست، خواهد شد.
وي افزود: پيوستن به كنوانسيون نيز اثر خاصي بر معاملات بانكي ما نخواهد گذاشت. از سوي ديگر هزينه‎هاي پيوستن به اين كنوانسيون براي ما بيش‎تر است و برخلاف قانون و منافع كشور، متاسفانه آقاي طيب نيا به خارجي‎ها تعهد داد كه ما برنامه اقدام FATF را اجرا كنيم.
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس اضافه كرد: ما تا به امروز 32 بند از 41 بند برنامه اقدام FATF را عملياتي كرده‎ايم كه بيش از 80 درصد مفادش محسوب مي‎شود، لذا مسؤولان بفرمايند كه براساس اجراي اين تعهدات، چقدر قيمت دلار كاهش يافته است؟
حاجي دليگاني ادامه داد: در برجام هم با همين استدلال‎ها تلاش مي‎كردند در افكار عمومي جا بيندازند كه امضاي آن به سود كشور است. مردم يكبار حرف برخي را قبول كردند كه با مذاكره مشكلات حل مي‎شود و پيوستن به برجام تحريم‎ها را از بين مي‎برد، اين دفعه ديگر اين حرف‎ها را قبول نمي‎كنند.
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس درباره آثار اجراي برنامه اقدام FATF بر قيمت ارز گفت: با پيوستن به اين كنوانسيون نرخ دلار و ارزهاي ديگر خارجي افزايش هم پيدا مي‎كند؛ زيرا پس از آن اهرم فشار در اختيار خارجي‎ها خواهد بود و در مسير اهداف خود از آن استفاده مي‎كنند.