صفحه آخر

حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي:
غرور و رياست طلبي، برخي مسؤولان را به استبداد رأي و خودمحوري مبتلا كرد

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع تعدادي از دانشجويان دانشگاه امام حسين عليه‎السلام، با اشاره به اين‎كه معمولاً مردم دنيا، بر اساس شرايط غريزي و موقعيت‎هاي اتفاقي، راهي را در زندگي برمي‎گزينند و مسؤوليت‎هايي را بر عهده مي‎گيرند، گفت: تجربه نشان داده، و قرآن و روايات هم تأييد مي‎كنند كه عامل و انگيزه حركت و مسؤوليت‎پذيري در اغلب انسان‎ها، تأمين نيازهايشان است، و فقط عده بسيار كمي از افراد ممتاز، مانند پيامبران و ائمه عليهم‎السلام و شاگردان برجسته ايشان بودند كه انگيزه‎شان فراانساني و الهي بوده است.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به كم‎شمار بودن كساني كه انگيزه‎اي فراتر از افراد عادي دارند، اظهار داشت: در بين تمامي علمايي كه مي‎شناسيد، چند نفر همانند امام خميني(ره) سراغ داريد؟ چند نفر از شاگردان امام(ره) را مي‎شناسيد كه مانند رهبر معظم انقلاب باشند؟ با اين حال، نبايد گفت چون ما نمي‎توانيم به مقام شاگردان ممتاز انبياء و ائمه عليهم‎السلام برسيم، پس خود را به زحمت نيندازيم؛ بلكه بايد اين بزرگان را در قله ببينيم، و به سمت آن‎ها حركت كنيم، و حتي اگر نمي‎توانيم به قله برسيم، با توجه به امكانات و شرايط، تا حدي كه مي‎توانيم به قله نزديك شويم.

ايشان با تأكيد بر لزوم شناخت اولويت‎هاي ديني و توانايي‎هاي خودمان، افزود: در وهله اول بايد ببينيم در حال حاضر چه كارهايي اولويت دارد، و هر يك از ما با توجه به استعداد و توانايي‎هاي ذهني و جسمي، چه كاري را بهتر مي‎توانيم انجام دهيم. اما اگر به دنبال كاري باشيم كه درآمد بيش‎تري داشته باشد، شايد روزي به اين نتيجه برسيم كه خيلي ضرر كرده‎ايم.

استاد برجسته حوزه علميه قم در ادامه گفت: گاهي يك فرد بهترين كارها را انجام مي‎دهد كه اولويت هم دارد است، اما براي خود او سودي ندارد! به عنوان مثال، كسي كه تلاش فراواني براي كمك به مردم مي‎كند تا مردم او را دوست داشته باشند و به او رأي بدهند؛ چنين كسي حتي اگر موفق هم بشود، كار او ارزش واقعي ندارد؛ چون شرط سوم براي ارزشمند بودن يك كار، علاوه بر اولويت آن و توانايي فرد براي انجام آن، اخلاص است.

آيت‎ا... مصباح يزدي شناخت را يكي از مهم‎ترين مقدمات لازم براي رسيدن به عناصر سه‎گانه ارزشمندي كار معرفي كرد، و خاطر نشان كرد: تأكيدات فراوان در آيات و سيره اهل بيت عليهم‎السلام و بزرگان، بر ضرورت شناخت و فهم دين از همين روست؛ زيرا مبناي همه كارها شناخت است؛ لذا نبايد به شناخت سطحي اكتفا كرد. چه‎بسا در بين مسؤولان ما نيز افرادي بوده‎اند كه اشتباه در شناخت داشته‎اند، و بدون اين‎كه قصد خيانت داشته باشند، چون شناختشان نسبت به دين ضعيف بوده، دچار اشتباهاتي شده‎اند و كارهايي انجام داده‎اند كه دقيقاً بر خلاف اسلام بوده است.

ايشان با تأكيد بر اين‎كه شناخت را بايد جدي بگيريم، افزود: كساني كه در سطح بالاي مسؤوليت هستند، زودتر از ديگران به آفت‎هايي مثل غرور مبتلا مي‎شوند؛ چه‎بسا در 40 سال گذشته مسؤولاني دچار غرور شدند و همين غرور باعث خودمحوري و استبداد رأي آن‎ها شد، و موجب گرديد به سخن ديگران توجه نكنند، در نتيجه نتوانند خدمات بيش‎تري به مردم ارائه كنند و در راه پيشرفت نظام، نقش مؤثرتري داشته باشند؛ لذا بايد خيلي مراقب باشيم كه به غرور مبتلا نشويم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم حب رياست را يكي ديگر از آفت‎هايي دانست كه مسؤولان را تهديد مي‎كند، و اظهار داشت: گاهي فرد، حاضر است هزينه‎هاي هنگفتي صرف كند تا به او احترام بگزارند. در روايات ما نيز به اين امر اشاره، و بيان شده كه آخرين چيزي كه از قلب صديقين خارج مي‎شود جاه‎طلبي و حب رياست است.

ايشان با تأكيد مجدد بر لزوم شناخت عميق و كسب اطلاعات دقيق، و دوري از غرور و رياست‎طلبي گفت: اگر به اين سه مسأله توجه داشته باشيم و مراقب خود باشيم، از بسياري از لغزش‎هايي كه ديگران به آن‎ها مبتلا شدند، در امان خواهيم ماند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنان خود گفت: امام راحل(ره) با آن مقام عالي معنوي فرمود، من دست و پاي رزمندگان و پاسداران را مي‎بوسم، اي كاش من پاسدار بودم؛ او اهل دروغ و تعارف نبود؛ حضرت امام پاسداري كه براي خدا جان بر كف گرفته را در مقامي مي‎دانست كه آرزوي رسيدن به آن را داشت؛ با توجه به همين ديدگاه امام شما هم مي‎توانيد به قله‎اي كه گفته شد، نزديك شويد؛ اگر بخواهيد.

ايشان در پايان با تأكيد بر توسل به امام عصر عجل‎ا...‎فرجه، افزود: توسل به ولي عصر صلوات‎ا...‎عليه راه را بر وسوسه‎هاي شيطان را مي‎بندد و از افتادن در دام حب نفس، غرور و رياست‎طلبي جلوگيري مي‎كند؛ توسل به امام زمان هم كاري ساده، بدون هزينه و شيرين است، و مبادا ما شيعيان از اين امتيازي كه نصيبمان شده، غفلت كنيم.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

حضرت مهدي(عج):
براي تعجيل در ظهور من زياد دعا كنيد كه خود فَرَج و نجات شما است.
كمال‎الدين، ج ٢، ص ٤٨٥

 راه امام

مگس هاي مزاحم

رژيم سلطنتى 2500 ساله با آن همه قدرت و با آن همه طرفدار، در مقابل شما ملت مسلمان و متعهد به اسلام، نتوانستند بمانند. اين چند تا بچه صغيرى كه اين‎ها را وادار مى‎كنند و اين مفسدين وادار مى‎كنند به اين كه اين بچه‎هاى گول‎خورده يك خرابكارى بكنند، اين همان حال مگسى است كه در آخر عمرش يك جولانى مى‎خواهد بكند و نفس آخرش را بكشد. قابل آدم اين‎ها نيستند. و ملت ما گمان نكنند كه چهار نفر آدم را اگر اين‎ها كشتند، هر چند آن آدم شخصيتش بزرگ باشد، اين اسباب اين بشود كه ما و ملت ما شكست بخورند.
صحيفه امام، ج 5، ص 110

 در پرتو خورشيد

بعضي اوقات از من پول قرض مي كنند

ساده‎زيستي ايشان، از ويژگي‎هاي مهمي است كه بسياري از مردم كشور خبر ندارند و آگاه نيستند كه ايشان چقدر ساده زندگي مي‎كنند. مخارج زندگي ايشان بسيار كم است. شايد نسبت به اكثريت جامعه، هزينه‎شان كم‎تر باشد.
مثلا در منزلشان تنها يك فرش نخ‎نما وجود دارد و تمام سطح منزلشان موكت است. همچنين براي مخارج روزمره زندگي‎شان گاهي پول قرض مي‎كنند!
آقاي محمدي گلپايگاني كه مسؤول دفتر ايشان هستند، گفتند: «آقا بعضي اوقات از من پول قرض مي‎كنند. با اين‎كه وجوهات و پول‎هاي زيادي در اختيار ايشان است اما يك ريال براي استفاده‎هاي شخصي مصرف نمي‎كنند. گاهي احتياج پيدا مي‎كنند، از من پول قرض مي‎كنند تا بعد بتوانند قرضشان را بدهند»
آيت‎ا... سيدابوالحسن مهدوي، عضو مجلس خبرگان