صفحه سياسي

نظر آيت‎ا... وحيدخراساني و آيت‎ا... سيستاني در مورد قمه زني
آيت ا... فقيه ايماني: آيت ا... وحيد به نماينده بنده فرمودند در شرايط فعلي قمه زني حرام است

حدود دو سال پيش بود كه فيلمي از مرجع عالي قدر جهان تشيع حضرت آيت‎ا... العظمي وحيد خراساني منتشر شد كه در آن ايشان برخلاف نظر دفترشان مي‎فرمايند لعن علني جايز نيست!، پس از آن گزارشاتي از نظر ايشان مبني بر حرمت قمه زني رسيد. بعد از اطمينان از اين گزارشات و به علت مخالفت دفتر اين مرجع تقليد با مصاحبه و فيلمبرداري از شخص ايشان، مجبور شديم مصاحبه‎اي اختصاصي با آيت‎ا... فقيه ايماني - نماينده مراجع تقليد در اصفهان - در خصوص حكم عدم جواز قمه زني توسط مراجع عظام تقليد وحيد خراساني، سيستاني و نائيني انجام داده و پرده‎اي ديگر از سانسورهاي صورت گفته بر نظر اصلي مراجع برداريم.

به گزارش رجانيوز به نقل از فتن، با اين حال دفتر اين مرجع بزرگوار از انتشار اين گونه مطالب خودداري مي‎كند و در تبليغات هچنان نظر اين مرجع در مورد لعن و قمه زني را مثبت اعلام مي‎كنند.

دفتر ايشان در گذشته نيز از انتشار اخبار ديدار سران نظام با آيت‎ا... وحيد، توصيه ايشان به وحدت اسلامي در حاشيه دروس، تماس تلفني و جويا شدن احوال آيت‎ا... مهدوي كني، ديدار نماينده و فرزند ايشان از رهبر انقلاب، منع از لعن خلفا در وسط درس خارج و موارد ديگر ... (به آرشيو فتن مراجعه كنيد) خودداري كرده بود كه اين سانسورها، آن هم از طرف دفتر يك مرجع تقليد شيعه، تعجب برانگيز است.

استناد دفتر حضرت آيت‎ا... وحيد خراساني مبني بر جواز قمه زني اين است كه آيت‎ا... نائيني حكم به جواز قمه زني داده‎اند و آيت‎ا... وحيد نيز پيرو حكم ايشان، قمه زني را مستحب مي‌دانند. نظر شما در اين خصوص چيست؟

آيت‎ا... فقيه ايماني: در ابتدا عرض كنم كه آيت‎ا... نائيني شخصيت بسيار برجسته و والا مقامي بودند و حتي ايشان در آن زمان كه دشمنان مي‎خواستند سفره‎هاي عزاداري را برچينند و اثري از دين و نام امام حسين عليه السلام باقي نماند، و براي رسيدن به اين هدف مجالسي برپا مي‎كردند كه در آن، زنان خودنمايي مي‎كردند تا جوانان سرگرم اين نوع مجالس شده و از مجالس مذهبي غافل شوند.

مرحوم نائيني براي اين‎كه اين ارزش‎هاي ديني از بين نرود، فرمودند چند صباحي قمه زني اشكال ندارد تا جو حاكم بر آن زمان تغيير كند. آيت‎ا... وحيد نيز همين نظر آيت‎ا... نائيني را داشته‌اند. لذا شما برويد قم و زانو به زانوي ايشان بنشينيد و بپرسيد كه آيا شما قمه زني را جايز مي‎دانيد؟ ايشان مي‎فرمايند خير. چون اوضاع زمان فرق مي‎كند.

يعني شما شخصا تاييد مي‎كنيد كه آيت‎ا... وحيد قمه زني را حرام اعلام كرده‌اند؟

آيت‎ا... فقيه ايماني: بله. چرا كه در اين برهه از زمان كه دشمنان اسلام به دنبال بهانه هستند تا جلوه تشيع را در جهان خراب كنند، ما بايد دقت كنيم كه از كارهايي كه چهره تشيع را از بين مي‎برد پرهيز كنيم. يكي از افرادي كه خيلي مقيدند كه شخصيت و آبروي اسلام حفظ شود، آيت‎ا... وحيد هستند. باز هم مي‎گويم شما زانو به زانوي ايشان بنشينيد و ببينيد چگونه قمه زني را نفي مي‎كنند. بنده خودم نماينده‌ام را محضر آيت‎ا... وحيد فرستادم و ايشان به نماينده‌ام فرمودند كه در شرايط فعلي قمه زني حرام است. دفتر ايشان ممكن است پاسختان را كم و زياد بدهد!

مدعيان جواز قمه زني، مي‎گويند آيت‎ا... سيستاني نيز حكمي مبني بر جواز قمه زني صادر كرده‌اند. جنابعالي به‌عنوان نماينده مراجع تقليد در اصفهان، نظرتان را بيان كنيد.

آيت‎ا... فقيه ايماني: آيت‎ا... سيستاني هم قمه زني را حرام اعلام كردند و حرف‎هايي كه از جانب ايشان مبني بر جواز قمه زني مي‎زنند صحت ندارد.

نظر آيت‎ا... سيستاني درباره حرمت قمه زني چگونه براي حضرتعالي ثابت گرديد؟

آيت‎ا... فقيه ايماني: بنده پسر برادرم، داماد ايشان است. پسر برادرم را محضر ايشان فرستادم و ايشان هم مانند آيت‎ا... وحيد فرمودند كه قمه زني حرمت دارد.

در گفتگو با آيت‎ا... كعبي مطرح شد
مباني قانوني قطعنامه خبرگان براي پيگيري مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه

اشاره: مجلس خبرگان در پايان اجلاسيه اخير خود قطعنامه‎اي صادر كرد كه سرو صداها و ادعاهاي دولتي‎ها را در پي داشت، در همين رابطه مصاحبه‎اي با آيت‎ا... عباس كعبي، عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان كه از اساتيد شناخته‎شده حقوق و قانون اساسي هستند، صورت گرفته كه گزيده‎اي از آن را ملاحظه مي‎كنيد.

بعد از اجلاسيه اخير مجلس خبرگان، برخي نزديكان دولت از جمله آقاي محسن غرويان مدعي شدند مجلس خبرگان كميته‎اي تحت عنوان «كميته نظارت بر دولت» تشكيل داده و دولتي‎ها هم مي‎گويند خبرگان به دنبال نظارت بر دولت است. ما خبري در اين رابطه نشنيديم. آيا چنين كميته‎اي در مجلس خبرگان تشكيل شده؟

خير! كميته نظارت بر دولت در خبرگان تشكيل نشده است. اين‎كه مي‎گويند در خبرگان كميته نظارت بر دولت تشكيل شده يك صحبت واهي است. موضوع جلسه اخير مجلس خبرگان، بررسي ميزان تحقق مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه بوده است؛ براي بهبود اوضاع معيشتي و حل معضلات اقتصادي مردم. طبق اصل 57 قانون اساسي كه مي‎گويد قواي حاكم در جمهوري اسلامي يعني قوه مقننه، قوه مجريه و قوه قضائيه زير نظر ولايت مطلقه امر و امامت امت است، خبرگان در اجلاس اخير مي‎خواست بررسي كند چه اندازه از مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه محقق شده است. آن چيزي كه در درجه اول مورد اهتمام مجلس خبرگان بوده، بررسي ميزان تحقق مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه بوده است.

جمع‎بندي ما اين شد كه جامعيت تدابير، سياست‎ها، هدايت‎ها، رهنمودها، دستورالعمل‎ها، نظارت‎هاي جامع، بسترسازي و تمهيدات رهبري براي اعمال قانون توسط قواي سه‎گانه و تذكرهاي به موقع و عملكرد رهبري در تلاش براي حل معضلات و بهبود اوضاع اقتصادي و حل مشكلات معيشتي مردم در حد عالي بود، منتها فاصله معناداري بين عملكرد قواي سه‎گانه و تدابير جامع رهبري وجود دارد و قواي سه‎گانه بايد خودشان را نزديك بكنند به تدابير، دستورات، هدايت‎ها و سياست‎هاي رهبري و از اين منظر بايد دولتمردان و رسانه‎ها استقبال كنند كه خبرگان مطالبات ملي را در تراز بسيار عالي و در حد اصرار بر اجراي سياست‎هاي كلي نظام دارد دنبال مي‎كند، بنابراين كساني كه ورود قانوني و شرعي و اخلاقي خبرگان را كه بر پايه امر به معروف و نهي از منكر و در جهت گشايش اقتصادي و تاكيد بر اجراي سياست‎هاي كلي نظام توسط رهبري انجام شده تخطئه مي‎كنند، بهتر است به جاي تخطئه خبرگان، بروند مطالبات ملي را براي حل مشكل گراني و بيكاري و ركود تورمي و پيشبرد توليد و اشتغال و اصلاح نظام بانكي و انضباط مالي و مديريت بازار ارز و سكه دنبال كنند.

البته رويكرد خبرگان در اجلاس اخير علاوه بر شفافيت و صراحت در مطالبات ملي، فضاي اميد و ترسيم آينده‎اي روشن براي مردم و فضاي همكاري با قوا در حل مشكلات مردم و فضاي وحدت و انسجام‎بخشي بود و هرگز خبرگان وارد فضاي مچ‎گيري نشده و درصدد مچ‎گيري نيست و ما معتقديم ايجاد دعوا و تشكيلات موازي براي دولتمردان به صلاح و شدني نيست و دولت منتخب بايد مطالبات ملت را به ويژه براي بهبود اوضاع اقتصادي اجرايي كند و جبهه نيروهاي مومن و انقلابي حاضرند به دولتمردان براي حل مشكلات مردم كمك كنند. راه‎حل مشكلات مردم هم مديريت جهادي و انقلابي و كارآمد است و پيشنهاد ما اين است كه دولت از ظرفيت نيروهاي متخصص و انقلابي و از راه‎حل‎هايي كه به دولت مي‎دهند براي گشايش اقتصادي بهره ببرد.

اين اقدامات و تمهيدات مجلس خبرگان در حالي است كه برخلاف قوه مقننه و قضائيه، آقاي روحاني گويا تمايلي براي نقش‎آفريني مجلس خبرگان در اين شرايط ويژه ندارد. در كنار ماجراي عدم حضور رئيس جمهور در اجلاسيه خبرگان و اظهارات نامتعارف رئيس دفترش، حالا فردي كه در معاونت حقوقي رئيس‎جمهور فعاليت مي‎كند را هم مطرح كرده‎اند كه گفته خبرگان بايد به جاي اين كارها، به وظيفه‎اش در نظارت بر عملكرد رهبري و نهادهاي زيرمجموعه رهبري بپردازد و قانون اساسي اختيار ورود به عملكرد قواي سه‎گانه را به مجلس خبرگان نداده است و... شما چه پاسخي به اين اظهارات و مطالبي با اين محتوا داريد؟

ببينيد! اولا واژه نظارت بر رهبري نه در قانون اساسي آمده است و نه در آيين‎نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقي و فقهي و از لحاظ قانوني، نظارتي بر عملكرد رهبري ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبري داشته باشيم، آن وقت خبرگان بر ولي، ولايت پيدا مي‎كند، در حالي كه خبرگان ولايتي بر ولي‎فقيه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسي براي نظارت بر تداوم صفات رهبري، كميسيوني تشكيل شده به نام كميسيون تحقيق و بررسي. كميسيون تحقيق و بررسي كميسيون فعال و موثري است و اعضاي اين كميسيون هم هر 2 سال يك بار انتخاب مي‎شوند. اين كميسيون با رهبري و دفتر رهبري ارتباط برقرار مي‎كند و از لحاظ مراقبت بر تداوم صفات رهبري، يعني صفات علمي، صفات اخلاقي و تقوايي و عدالت و توانمندي و قدرت براي اداره كشور بررسي‎هايي مي‎كند كه هميشه كميسيون تحقيق و بررسي نسبت به رهبري به اين جمع‎بندي رسيده است كه تدابير رهبري و توان رهبري براي اداره كشور در سطح بسيار عالي است و عندالزوم مكاتباتي هم براي مسائل مختلف با رهبري داشته و رهبري هم با استقبال با نظرات و پيشنهادات كميسيون تحقيق برخورد كرده‎اند. كميسيون تحقيق هم طبق آيين‎نامه داخلي خبرگان، گزارش عملكرد خود را همواره به اجلاس خبرگان ارائه مي‎كند، بنابراين نبايد كار كميسيون تحقيق و بررسي مجلس خبرگان را دست‎كم گرفت.

از سويي نبايد اين توهم ايجاد شود كه مجلس خبرگان نظارت بر عملكرد رهبري دارد. هر 2 تصور اشتباه است. كار كميسيون تحقيق و بررسي در حد مراقبت براي تداوم صفات رهبري است يا نظارت بر تداوم صفات رهبري و نه نظارت بر عملكرد رهبري. اين 2 واژه از لحاظ حقوقي متفاوت است. نظارت بر تداوم صفات رهبري درست است ولي نظارت بر عملكرد رهبري درست نيست؛ نادرست است چون در اين حالت هم حالت ولايت بر ولي اتفاق مي‎افتد و هم در قانون اساسي چنين شرايطي نيامده است و هم خلاف مباني فقهي است.

اين نكته را در نظر بگيريد اين موضوع منافاتي با اين ندارد كه مجلس خبرگاني كه كميسيون تحقيق و بررسي دارد، بر پايه تشكيل كميسيون سياسي، اجتماعي و اقتصادي، براي اشراف بر اوضاع داخلي و بين‎المللي، بداند كه در قواي سه‎گانه چه مي‎گذرد. بنابراين اشراف خبرگان بر اوضاع داخلي و خارجي بايد مورد استقبال صاحبنظران قرار بگيرد. بحمدا... اكنون مجلس خبرگان، مجلسي فعال، توانمند و حاضر در صحنه است و انديشمندان و نخبگان بايد از ورود خبرگان در سطح كلان و راهبردي براي مراقبت و سلامت نظام اسلامي و مراقبت در جلوگيري از ايجاد انحراف در مسير انقلاب اسلامي و كمك به حل مطالبات ملي و تقويت فضاي اميد و كار و تلاش و حركت استقبال كنند.

اين كه مجلس خبرگان در اجلاسيه جديد از سران 3 قوه دعوت كرد هم در راستاي اشراف بر مسائل داخلي بوده است؟

بله! همين‎طور است.

يكي از نماينده‎هاي حامي دولت در مجلس شوراي اسلامي هم به بيانيه مجلس خبرگان انتقاد كرده و گفته است چرا بيانيه خبرگان به مسائل اقتصادي هم پرداخته است!

ما اين بار در اجلاسيه پنجم بيانيه صادر نكرديم. بيانيه يعني تحليل مسائل داخلي و بين‎المللي. اين بار مجلس خبرگان قطعنامه صادر كرد؛ يك قطعنامه 8 ماده‎اي. در همه دوره‎ها معمول بوده كه خبرگان در پايان اجلاس، بيانيه‎اي صادر كند اما اين بار در چارچوب بررسي ميزان تحقق مطالبات رهبري از 3 قوه، مطالبات الزام‎آور از قواي سه‎گانه بر اساس بررسي جامعي كه خبرگان انجام داده‎اند صادر شده است.

يعني تفاوت بيانيه و قطعنامه در همين الزام است؟

بيانيه به تحليل مسائل داخلي و بين‎المللي مي‎پردازد؛ تبييني است اما قطعنامه موارد الزامي را به شكل متمركز در يك موضوع خاص دنبال مي‎كند، بنابراين در اجلاس اخير خبرگان موضوع اجلاسيه بررسي ميزان تحقق مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه بوده است و بر همين اساس اين مطالبات الزامي رهبري، در قالب يك قطعنامه و در 8 بند تبيين شد.

براي حراست از اين الزام چه تدابيري وجود دارد؟

توضيح خواهيم خواست، كما اين‎كه گزارش اجلاس خبرگان را ما به رهبري داده‎ايم و در واقع قطعنامه‎اي كه خبرگان صادر كرده در چارچوب تحقق مطالبات رهبري از قواي سه‎گانه است.

پس دليل اين ورود خبرگان، استناد به اصل 57 قانون اساسي و از منظر الزام است؟

بله! چون قواي سه‎گانه زير نظر رهبري است و ما مطالبات رهبري را به شكل الزام‎آور بيان مي‎كنيم.

حالا كه خبرگان به اين شكل و در قالب قطعنامه، اين مطالبات رهبري را مطرح كرده، در صورتي كه يكي از قوا در اجراي اين مطالبات كوتاهي كند، بايد خود رهبري اقدام كنند؟

رهبري مي‎توانند تذكر بدهند و از قوا اين مطالبات را كه حالا در قطعنامه مجلس خبرگان هم قيد شده مطالبه كنند و غير از اين قوه مقننه به لحاظ نظارت بر عملكرد قوه مجريه و قوه قضائيه بر اساس نظارت قضايي بر عملكرد قوه مجريه مي‎توانند اقدامات قانوني مقتضي را انجام دهند، البته نه اين‎كه خبرگان به آن‎ها گفته است. بلكه در چارچوب وظايف ذاتي خودشان موظف هستند اقدامات لازم را انجام دهند اما اين‎جا خبرگان بر مطالبات رهبري تاكيد و الزامات را يادآوري كرده است.

در همه دوره‎ها خبرگان به مسائل روز و از جمله مسائل اقتصادي پرداخته است؟

بله! به مسائل اقتصادي با رويكرد كلان و راهبردي پرداخته است و نه رويكرد اجرايي.

پس الآن وضعيت ويژه است كه خبرگان به اين شكل به رويكردهاي اجرايي ورود كرده‎اند؟

وضعيت خاصي در كشور به وجود آمده است. مطالبات ملي براي بهبود اوضاع اقتصادي و حل مشكلات بسيار بالاست و از اين بابت خبرگان به اين شكل ورود كرده است.

جنگ زرگري و انتظار نفوذي ها‎!؟

 دكتر محمدحسين محترم

1-ديدارهاي محرمانه و غيرمحرمانه و ارسال پالس‎هاي گوناگون براي حفظ كانال‎هاي برجامي«نفوذ در اركان اجرايي كشور» و القاء عادي‎سازي ديدارهاي برخي مسؤولان ايراني و آمريكايي و ريختن قبح چنين ديدارهايي آن‎گونه كه در قدم زدن‎ها و ديدارهاي نمادين و رسانه‎اي ظريف و جان كري با لبخندهاي معروف در طول مذاكرات هسته‎اي صورت گرفت، همچنان در دستور كار آمريكا و نفوذي‎هاي داخلي است.رهبرمعظم انقلاب در ديدار اخير هيئت دولت هشدار دادند كه «دولت‎هاي آمريكا احتياج دارند به مذاكره با جمهوري اسلامي–هم دولت قبلي، هم اين دولت، هم دولت اسبق-... آن روزي كه اوباما موفّق شد تلفني با آقاي دكتر روحاني صحبت بكند، آن‎جا جشن گرفتند كه خبرش بعداً رسيد به ما از طُرُقي»!. در سناريوي نفوذ در پسابرجام(بعداز امضاء برجام) و در پُست‎برجام(بعداز پاره كردن برجام) فضاسازي‎هاي عجيبي در داخل و خارج روي «پيشنهاد مذاكره مستقيم» ترامپ براي ديدار با آقاي روحاني صورت گرفت،كه به گفته ديويد پولوك مشاور سابق وزارت امور خارجه آمريكا «اين پيشنهاد از پيش برنامه‎ريزي شده بود». آقاي روحاني نيز در يكي از جلسات هيئت دولت براي عملي شدن اين پيشنهاد، به ترامپ توصيه كرد «اگر مي‎خواستيد همديگر را ببينيم... بياييد پل را دو مرتبه درست كنيد»!. اما بعداز موضع‎گيري مستدل و قاطع رهبرمعظم انقلاب درخصوص مذاكره با آمريكا بويژه در ديدار هيئت دولت، فضاسازي‎ها در جهت القاء دروغين ضرورت ديدار آقاي حسن روحاني با ترامپ در حاشيه نشست عمومي سازمان ملل دچار يك سكته رسانه‎اي و سياسي شد و تمام سناريوهاي برنامه‎ريزي شده آمريكايي‎ها-آن گونه كه المانيتور فاش كرده بود- براي يك ديدار«در ساعت هشت و نيم روزي كه آقاي روحاني در هتل خود اقامت مي‎كند»، خنثي شد. رهبرمعظم انقلاب در ديدار هيئت دولت با صراحت كامل تاكيد كردند«باز بعضي زمزمه شروع كرده‎اند كه در حاشيه اجلاسِ مجمعِ عمومي، ممكن است مذاكره انجام بگيرد، اين به طور قطع منتفي است،آن‎ها(دموكرات‎ها) كه آن ظاهرسازها بودند، آن جوري عمل كردند با ما؛ اين‎ها كه آدم‎هاي وقيحِ مُتهتّكِ پُررويي هستند و شمشير از رو بستند؛ با اين‎ها چه مذاكره‎اي؟ اصلاً معني ندارد. حالا آقاي رئيس‎جمهور كه هيچ، وزير خارجه و عناصر وزارت خارجه هم همين‎جور؛ هيچ معني ندارد با اين‎ها مذاكره كردن»!

2- بعد از اين سكته سياسي-رسانه‎اي، شبكه درهم تنيده آمريكا و جريان نفوذي سناريوي نشست سازمان ملل به رياست ترامپ و حضور آقاي روحاني در اين نشست را كوك كردند تا القاء كنند كه اين يك فرصت طلايي براي ايران است تا مشكلات اقتصادي خود را حل كند! اما به دليل ترس از تشديد فضاي ضد آمريكايي در سازمان ملل مجبور شدنداز تمركز برموضوع ايران عقب‎نشيني كنند.

3-آمريكايي‎ها با اعلام ورود جان كري به انتخابات آينده رياست جمهوري آمريكا و افشاي ديدارهاي متعددش با ظريف در حاشيه نشست مجمع جهاني اقتصاد و نروژ و مونيخ و... فضا‎سازي جديدي را با جنگ زرگري دموكرات‎ها و جمهوري خواهان كليد زدند. ترامپ در اولين واكنش‎هاي خود توئيت كرد كه«جان كري ظريف را راهنمايي كرده تا پايان دوره دولت كنوني آمريكا صبر كند و از برجام خارج نشود»! و نهايتا ظريف با تاييد ديدارهايش با جان كري و حتي با هنري كي‎سينجر، اين بازي را تكميل كرد.

4-چند سؤال اساسي: اولا چرا ديدارهاي كري با ظريف به سرعت رسانه‎اي شد؟. ثانيا چرا جنگ زرگري دموكرات‎ها و جمهوري‎خواهان به سرعت فضاي سياسي–رسانه‎اي آمريكا را فراگرفت؟ و ثالثا چرا برعكس فضاي سياسي–رسانه‎اي در آمريكا، ديدارهاي جان كري و ظريف در ايران بحث برانگيز نشد؟

چند نكته در اين خصوص: اولا نكته جالب اين است كه ظريف همزمان كه با جان كري وزير خارجه دموكرات‎ها در دولت اوباما ديدار و مذاكره مي‎كرد، به اذعان آقاي روحاني در آخرين گفت‎وگوي تلويزيوني، با تيلرسون وزيرخارجه وقت جمهوري‎خواهان در دولت ترامپ نيز ديدار و گفت‎وگو مي‎كرد!. قطعا اين مواضع منفعلانه براي حفظ برجام حتي به قيمت تحقير شخصيت حقوقي و حقيقي وزير امورخارجه جمهوري اسلامي، راه «حفظ عزت ملت عزيز ايران» نيست. مهم‎تر اين‎كه كري گفته پمپئو وزير خارجه ترامپ را از ديدارهاي خود با ظريف مطلع ساخته است. اين نشان مي‎دهد در اين «بازي خطرناك سياسي» دو حزب دموكرات و جمهوري‎خواه هماهنگ عمل مي‎كنند و دعواهاي آن‎ها يك جنگ زرگري است و مصرف داخلي دارد و در مقابل ايران از يك سياست برنامه‎ريزي شده پيروي مي‎كنند. چنان كه برايان هوك در مؤسسه هادسون اذعان كرد قبل از برجام من در دولت‎هاي مختلف دموكرات و جمهوري‎خواه آمريكا به عنوان عضو مذاكره‎كننده، همه قطعنامه‎هاي تحريم ايران در سازمان ملل را تهيه و تنظيم مي‎كردم. وي حتي ادعا كرد با عباس عراقچي در وين هم ديدار كرده است كه از سوي عراقچي تكذيب نشد. براين اساس بعيد نيست كه چنين ديدارهايي بين ظريف و پمپئو نيز در سنگاپور و يا جاي ديگري اتفاق نيفتاده باشد و يا در حاشيه سازمان ملل رخ ندهد!؟

ثانيا جان كري براي توجيه ديدارش با ظريف، ديدارهاي كي‎سينجر وزير خارجه ريچارد نيكسون و جرالد فورد با وزراي خارجه كشورهاي ديگر را مطرح كرده و ظريف هم براي توجيه ديدارهايش با جان كري، ديدارش با كيسينجر را مثال زده است! اين هماهنگي براي توجيه اين ديدارها، نشان مي‎دهد هنري كي‎سينجر يهودي الاصل كه معتقد به «مذاكره براي نفوذ» است و «دولت عميق آمريكا» براساس نظريات او عمل مي‎كند!، هم راهنماي جان كري و هم راهنماي ظريف براي انجام ديدارهايشان بوده است! ثالثا تلاش دارند همچنان با القاء سايه جنگ بر سر منطقه و ملت ايران، ارتباطات كري و ظريف را مانعي براي جلوگيري از جنگي در خليج‎فارس، و آن‎ها را منجي منطقه القاء كنند!

رابعا مضحك‎ترين و خنده‎دارترين بخش اين سناريو اين است كه رسانه‎هاي آمريكايي تلاش دارند ترامپ را اسرائيلي و كري را ضد اسرائيلي القاء كنند!. اين رسانه‎ها ادعا مي‎كنند «كري شايد روزي چنين چيزي را بر زبان بياورد»! خامسا با برجسته كردن جنگ زرگري مقامات سابق و كنوني آمريكا بر سر برجام، تلاش دارند دولت ايران را در برجام بدون هيچ دستاوردي نگه دارند با اين پيام كه شرايط كنوني دائمي نيست و ايران به جاي تصميم به خروج از برجام، بايد صبوري پيشه كند. اين رويكرد با منافع اتحاديه اروپا هم همخواني دارد. سادسا در حالي‎كه آمريكايي‎ها نياز به مذاكره با ايران دارند، با افشاي چنين ديدارهايي تلاش دارند القاء كنند كه اين دولت ايران است كه براي حل مشكلات اقتصادي چاره‎اي جز ارتباط‎گيري با مقامات آمريكايي و تغيير سياست خود درمنطقه ندارد. سابعا هرچند اين تلاش‎ها در آستانه انتخابات ميان دوره‎اي در آمريكا و همچنين براي به حاشيه بردن احتمال استيضاح رييس‎جمهور اين كشور مصرف داخلي هم دارد، اما آن‎گونه كه جريانِ غربگراي داخلي، اوباما را از مذاكره با دولت قبلي ايران برحذر مي‎داشتند و او را اميدوار به روي كارآمدن دولت جديد ايران در سال 92 كردند، جان كري نيز اكنون ظريف را توصيه به تحمل دولت ترامپ و اميدوار به روي كارآمدن مجدد دموكرات‎ها كرده است كه اين بخشي از همان اصل«مذاكره به معني بده بستان» است!

5- حال اگر دولت بخواهد در اين دام بيفتد و منتظر رفتن ترامپ بماند، تكليف مشكلات عديده اقتصادي مردم چه خواهد شد كه تشديد هم مي‎شوند؟ علاوه‎براين كه، اين رويكرد موجب خواهد شد دولت بعدي آمريكا هم، حتي اگر دموكرات‎ها باشند، به دنبال تحريم و فشار و امتيازگيري بيش‎تر از ايران باشد و سؤال اصلي اين است كه مگر برجام در زمان اوباما اجرا و مشكلات بانكي ايران برطرف شد كه حالا خروج ترامپ از برجام سؤال برانگيز باشد و مجبور باشيم منتظر روي كار آمدن دوباره دموكرات‎ها باشيم؟! لذا دولت بايد بداند سياست همه دولت‎هاي آمريكا چه دموكرات و چه جمهوري‎خواه و چه ميانه‎رو و چه تندرو در برخورد با ايران«دست چدني» است، چه با «دستكش مخملي» و چه بدون اين دستكش!. حتي دولت دموكرات اوباما، نخستين كساني بودند كه «قدرت هوشمند» و«تحريم‎هاي فلج‎كننده» و «فتنه 88» را عليه ملت ايران به كار گرفتند و از روي ميز بودن «گزينه نظامي» سخن گفتند و ايران را تهديد به نابودي كردند. سياست موسوم به «مهار دوگانه» با هدف براندازي جمهوري اسلامي از طريق اعمال تحريم‎هاي اقتصادي و فشارهاي سياسي–رسانه‎اي نيز اصولا در دولت دموكرات‎ها كليد خورد كه تاكنون همه دولت‎ها از جمله ترامپ آن سياست را ادامه دادند. با چنين تاريخچه‎اي، منتظر تغيير دولت در آمريكا ماندن تنها موجب طولاني‎تر شدن مشكلات مردم ايران خواهد شد. همان‎گونه كه در سال 58 اميد براي حل مشكلات ايران و آمريكا با انتظار رفتن كارتر دموكرات و آمدن ريگان جمهوري‎خواه، توهمي بيش نبود و به قول برخي خبرگزاري‎هاي بين‎المللي «مشكل ايران با آمريكا با رفتن ترامپ حل نمي‎شود»

پرونده مشاور تازه رئيس جمهور؛
خبر ممنوع الخروجي سيف كدام فرضيه را اثبات كرد؟

به نوشته جهان نيوز، دولت دوازدهم پس از نوسانات شديد قيمت دلار كه حالا در مرز 14 الي 15 تومان است، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. بسياري از واحدهاي تجاري و صنعتي به سبب همين نوسانات با مشكلات زيادي روبرو هستند و بعضا دست از كار كشيده‎اند تا بازار رنگ ثبات به خود بگيرد و از سوي ديگر قيمت‎ها پايين بيايد و به قولي از حالت كاذب و نجومي به حالت واقعي سوق يابد تا كار و كاسبي در اين فضا به صرفه باشد.

در اين زمينه دولت اقدام به تغيير رئيس كل بانك مركزي به عنوان يكي از تحولات كليدي خود براي مقابله با اين موضوع كرد. «ولي ا... سيف» كه دلار 3300 توماني تحويل گرفته بود و تا دلار 11 هزار توماني در اين سمت بود پس از پايان دوره خود پست خود را به «عبدالناصر همتي» تحويل داد. همتي تا به امروز برخي از سياست‎هاي اقتصادي براي كاهش قيمت ارز به كار بسته است كه با توجه به اين‎كه حدود 4 هزار تومان از زماني كه وي رئيس كل بانك مركزي شده قيمت دلار افزايش يافته است، چندان تا كنون اين سياست‎ها نتيجه بخش نبوده است. هر چند كه گفته مي‎شود كه وي پيش بيني كرده كه قيمت ارز طي اقداماتي پايين بيايد.

«مهرداد لاهوتي»، سخنگوي فراكسيون مستقلين با اشاره به حضور رئيس كل بانك مركزي در نشست اين فراكسيون گفت: «همتي در اين نشست عنوان كرده بازار ارز تقريبا مديريت شده و فضا به سمت كاهش قيمت ارز مي‎رود.»

اما در همين شرايط سخت شاهد آن بوديم كه ولي ا... سيف كه مورد انتقاد جدي بسياري قرار دارد دوباره يك سمت دولتي گرفت.

حسن روحاني در حكمي وي را به عنوان «مشاور رئيس جمهور در امور پولي و بانكي» تعيين كرد. اين موضوع سوالات و شبهات زيادي را به دنبال داشت. در اين خصوص عده‎اي مطرح كردند كه اگر از نظر رئيس جمهور عملكرد سيف خوب بوده است چرا همتي جايگزين وي شد و اگر خوب نبوده است چرا وي به عنوان مشاور روحاني حكم گرفت؟

در اين زمينه در محافل غيررسمي بخصوص در شبكه‎هاي اجتماعي مطرح مي‎شود سياست‎هاي سيف باعث مشكلات بازار ارز شده است و پس از بازداشت «احمد عراقچي» كه سابق بر اين معاون امور ارزي بانك مركزي بود، نوبت به ولي ا... سيف رسيده است.

برخي نيز در گمانه زني‎هاي خود به دنبال ارتباط ميان بازداشت عراقچي و انتصاب ولي ا... سيف به عنوان مشاوره روحاني بودند و در اين زمينه شبهاتي را مطرح مي‎كردند. گو اين‎كه موضوع ممنوع الخروج شدن سيف هم در همين محافل مطرح شده بود و عده‎اي هم به دنبال همين امر بودند و مطرح مي‎شد كه بايستي در اقدام اول سيف را ممنوع الخروج و در اقدام ديگر نسبت به وضعيت بازار ارز از وي پاسخ خواست. اين پچ پچ‎هاي خبري در محافل غيررسمي وجود داشت تا اين‎كه سخنگوي قوه قضائيه به بخشي از اين مساله رسميت بخشيد.

حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه‎اي در يكصد و سي و يكمين نشست خبري خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالي درباره پرونده سيف رئيس سابق بانك مركزي و ممنوع الخروج بودن وي اظهار كرد: « يك بار از وي تحقيق شده و اگر لازم باشد بار بعدي هم تحقيق مي‎شود و پرونده هم در حال رسيدگي است؛ زيرا متهمان ديگري از كارمندان بانك مركزي و غير بانك مركزي دارد و پرونده در حال تحقيقات است و اين فرد ممنوع الخروج است.»

حال سوال اصلي در ماجراي ولي ا... سيف اين است كه آيا رابطه‎اي ميان حكم انتصاب روحاني و موضوع ممنوع الخروج شدن سيف وجود دارد؟ سوال ديگر اين‎كه آقاي رئيس جمهور خبر داشتند كه سيف ممنوع الخروج است و تحقيقاتي در مورد پرونده بازار ارز از وي صورت گرفته كه وي را به عنوان مشاور خود تعيين كرده يا خير؟

به هر جهت آن چه در حوزه بازار ارز اتفاق افتاده و به شدت در حوزه اقتصادي اثرگذار بوده است، اين مساله را ضرورت مي‎بخشد كه دولت خود به بررسي اين موضوع پرداخته و پاسخ شفافي درباره اين مساله به مردم بدهد. گو اين‎كه موضوع انتصاب دوباره سيف كه برخي وي را مسبب اوضاع و احوال بد اقتصادي امروز كشور مي‎دانند به عنوان مشاور روحاني به نوعي باعث دلگيري بسياري از دولت شد.

با اين حال شفافيت دولت در اين عرصه مي‎تواند هم اميدواري مردم را نسبت به بهبود اوضاع اقتصادي شان بيش‎تر كند و هم اگر غير از آن چه در محافل غيررسمي در خصوص موضوع سيف در جريان است، وجود دارد دولت در اين زمينه توضيحات لازم را به مردم بدهد. امروز مشكلات اقتصادي كشور توامان شده با عدم پاسخگويي دولت در عرصه اقتصادي كه در حوزه رواني مشكلات جامعه را شدت بخشيده است.

به بهانه اظهارنظر موشكي رئيس جمهور
وقتي روحاني جلوي خودش و منطق هاشمي مي ايستد!

حسن روحاني در مراسم رژه نيروهاي مسلح كه به مناسبت سي و هشتمين سالگرد دفاع مقدس در جوار حرم بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران برگزار شد، با تقدير از حضور پرشكوه مردم در ايام عزاداري سرور و سالار شهيدان به ويژه در تاسوعا و عاشورا در سراسر كشور، گفت: «اين كه آمريكايي‎ها از موشك‎هاي ما عصباني هستند، يعني تاثيرگذارترين سلاح ما موشك‎هاي ماست. نه‎تنها دست از اين توانمندي برنمي‎داريم بلكه روز به روز آن را تقويت خواهيم كرد.»

اگريك فلاش بك تاريخي بزنيم و به گذشته نه چندان دور بر گرديم صحبت‎هايي درباره مسائل موشكي كشورمان در مناظرات رياست جمهوري سال 96 و... مي‎بينيم كه متناقض با اين اظهارات است.

حسن روحاني در دومين مناظره كانديداهاي دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري دوازدهم گفت: «براي برهم زدن برجام، شهرهاي زيرزميني را نشان دادند و روي موشك‎ها شعار نوشتند.»

همچنين در فروردين ماه سال 95 بود كه توئيتي از هاشمي رفسنجاني در صفحه شخصي اش در اين شبكه اجتماعي منتشر شد كه نوشته بود: «دنياي فردا، دنياي گفتمان هاست نه موشك ها... »

در همين رابطه، مقام معظم رهبري در سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) در جمع مداحان تصريح كردند: «اين كه بگويند فرداي دنيا، فرداي مذاكره است، دنياي موشك نيست، اين اگر از روي ناآگاهي گفته شود كه ناآگاهي است؛ اما اگر از روي آگاهي باشد خيانت است. اگر نظام اسلامي دنبال فناوري و مذاكره باشد، اما قدرت دفاعي نداشته باشد مقابل هر كشور فزرتي كه تهديد كند بايد عقب‎نشيني كند»

پس از واكنش رهبر معظم انقلاب، صفحه توئيتر مرحوم هاشمي رفسنجاني دست به اصلاحيه زد و توئيت قبلي را تقطيع شده سخنان وي عنوان كرد نوشت: «اصلاحيه/ دنياي فردا دنياي گفتمان‎هايي نظير انقلاب اسلامي است نه موشك‎هاي قاره پيما و بمب هسته‎اي... »

همچنين سايت انتخاب به نقل از يك منبع مطلع نوشت: «آن چه در اخبار بعنوان توئيتر آيت‎ا... هاشمي منتشر مي‎شود، حساب كاربري يكي از دوستداران ايشان است و محتواي آن، هيچ ارتباطي به آيت‎ا... هاشمي ندارد.»

اما در اين ميان سوالي كه پيش آمد اين بود كه اگر مطابق ادعاي سايت انتخاب، حساب توئيتر مذكور متعلق به يكي از دوستداران آيت‎ا... هاشمي رفسنجاني بود و محتواي آن هيچ ارتباطي به وي ندارد چرا در سايت دفتر و كانال تلگرام هاشمي با عنوان توئيتر رسمي مرحوم هاشمي رفسنجاني معرفي شده بود؟»

با اين حال از اين حواشي بگذريم بعد از حدود دو سال از آن ماجراي توئيت صفحه هاشمي رفسنجاني و يك سال و اندي از صحبت‎هاي حسن روحاني درباره شهر موشكي، صحبت‎هاي قابل توجهي از رئيس جمهور در مراسم رژه نيروهاي مسلح مي‎شنويم كه بر نكته تقويت توان موشكي ايران تاكيد مي‎كند. اين درحالي است تا به امروز مذاكرات هسته‎اي و برجام سرانجامي جز بدعهدي آمريكا نداشته است كه هر روز تهديدات نيز بيش‎تر مي‎شود.

اگرچه هنوز برخي با همان منطق پوسيده پايبند هستند وهمان جماعتي كه در سال ۹۲ در دروغي آشكار معيشت مردم را به صنعت هسته‎اي گره زد، حالا كه از دلار ۳۵۰۰ توماني در سال ۹۴ به دلار ۱۴ هزار توماني رسيده‎ايم، با شعبده بازي، پوشك را به موشك ربط مي‎دهند و اين گونه القاسازي مي‎كنند كه چرا در كنار صنعت موشك‎سازي به نيازهاي اوليه مردم همچون پوشك فكر نكرديد.

اين درحالي است كه سال هاست كه موضوع خودكفايي و حمايت از توليدات ملي مطرح مي‎شود و دولتي كه برجام را راه نجات كشور عنوان مي‎كرد اگر در حوزه‎هاي صنايع داخلي اهتمام بيش‎تري مي‎ورزيد كمتر مشكلي در اين روزها داشتيم. البته بايد گفت سوالي كه به طور انحرافي اصلاح طلبان مطرح مي‎كنند به طور دقيق دولت بايد به آن پاسخ بدهد. هر چند كه اين دوقطبي كاذبي است كه نه تنها مقابل هم نيستند بلكه در كنار هم قرار مي‎گيرند و عاقلان به خوبي مي‎دانند كه امنيت و اقتصاد دو مقوله مرتبط و به شدت در هم تنيده و وابسته به هم هستند كه يكديگر را پوشش مي‎دهند.

فائزه هاشمي:
حجاب بايد به همه پرسي گذاشته شود!

«فائزه هاشمي» فرزند رئيس سابق مجمع تشخيص مصلحت نظام در مصاحبه‎اي كه در خبرگزاري «آسوشيتدپرس» منتشر شده، اظهارات ساختارشكنانه‎اي درباره وضعيت جامعه، حجاب و سياست خارجي مطرح كرده است.

وي مردم ايران را «خسته» و «كم‎تحمل‎تر» از گذشته توصيف، اما اذعان كرد كه اغلب مردم ايران به دنبال تغيير نظام سياسي در كشور نيستند.

هاشمي در اين مصاحبه بار ديگر بحث برگزاري «همه‎پرسي» را هم مطرح كرده و گفته مسائلي مانند حجاب و رابطه با آمريكا بايد در چنين همه‎پرسي‎اي مطرح شود.

هاشمي پيش از اين هم اظهارات مشابهي مطرح كرده و درباره يكي از فعالان خارج‎نشين كه عليه حجاب تبليغ مي‎كند، گفته بود: «من خوشم مي‎آيد از كارهايي كه در جهت حقوق خانم‎ها دارد مي‎كند.»

فائزه هاشمي پيش از اين نيز سابقه طرح اظهارات ساختارشكنانه داشته است از جمله اين‎كه وي نسبت به بهائيان، حمايت داشت و با زنان بي‎حجاب بهايي عكس يادگاري گرفت. فراموش نمي‎كنيم كه جريان مدعي اصلاح‎طلب در سال‎هاي حاكميت دولت اصلاحات تهاجم گسترده‎اي عليه اسلام و قرآن و ارزش‎هاي الهي داشتند و حتي تظاهرات عليه خدا را مجاز مي‎دانسته و خواهان استيضاح امام زمان(عج) شده بودند.

 يادداشت هفته

گوشمالي سخت در پاسخ به يك حركت بزدلانه!

 علي اكبر عالميان

حمله تروريستي دست نشانده‎هاي دشمنان ملت ايران به رژه نيروهاي مسلح در اهواز و به خاك و خون كشيده شدن ده‎ها تن از هموطنان عزيزمان، قبل از اين‎كه يك پيروزي براي جريان ضد انقلاب به شمارآيد، بايد آن را شكستي تمام عيار براي آنان دانست چرا كه در قاموس هيچ فرهنگي، حركت «بزدلانه» و «مذبوحانه» را پيروزي نمي‎نامند بلكه آن را شكستي تحقيرآميز براي آناني مي‎نامند كه با سلاح كشيدن به روي عده‎اي از هموطنان بي‎دفاع به ويژه زن و كودك به دنبال شاخ و شانه كشيدن در برابر نظامي مقتدر مي‎باشند. اين حركت تروريستي وشكست خورده را بايد از چند زاويه مورد تحليل قرار داد:
1- پر واضح است كه جريان‎هاي تروريستي به ويژه داعش، كينه عميقي را از جمهوري اسلامي ايران به دل گرفته‌اند. اين ايران بود كه مانع شكل گيري آرمان حكومت شام و عراق و تشكيل حكومت داعش شد و اين ايران بود كه آنان را از خاك سوريه و عراق بيرون راند و حسرت حكمراني را بر دل آنان گذاشت. طبيعي است كه آنان حريف جمهوري اسلامي نمي‎شوند وبه حركت‎هاي مذبوحانه روي مي‎آورند تا بلكه خود را نشان دهند. اين حركت تروريستي نشان دهنده عمق عصبانيت جريان داعش و تكفيري‎ها از تحمل شكست سنگين از جمهوري اسلامي ايران مي‎باشد.
2- در اين حركت ددمنشانه، دستان پليد دولت‎هاي خارجي به وضوح عيان مي‎باشد. رهبر معظم انقلاب، در پيام تسليت خود به صراحت به اين مساله اشاره و تاكيد كردند كه: «اين مزدوران قسي‎القلب كه به روي زن و كودك و مردم بي‎گناه آتش مي‎گشايند وابسته به همان مدعيان دروغگو و رياكارند كه پيوسته دم از حقوق بشر مي‎زنند. دل‎هاي پركينه آنان نمي‎تواند تجلّي اقتدار ملي در نمايش نيروهاي مسلح را تحمل كند. جنايت اين‎ها ادامه توطئه دولت‎هاي دست‎نشانده آمريكا در منطقه است كه هدف خود را ايجاد ناامني در كشور عزيز ما قرار داده‎اند.» رئيس جمهور هم در پيامي تاكيد كرد:« كساني كه از اين تروريست‎ها پشتيباني تبليغاتي و اطلاعاتي مي‎كنند، بايد پاسخگو باشند.» وزير خارجه كشورمان نيز در توئيتي نوشت: «تروريست‎هايي كه توسط يك رژيم خارجي به كار گرفته، آموزش ديده، مسلح شده و از آن‎ها دستمزد گرفته بودند به اهواز حمله كردند.
احضار سفراي برخي كشورهاي خارجي نظير هلند، دانمارك، انگليس و امارات نيز بر اين مساله صحه مي‎گذارد.
3- در اين ميان نقش دو كشور منطقه يعني امارات و عربستان در اين ماجرا پررنگ و محسوس است. سال گذشته شاهزاده محمد بن سلمان وليعهد عربستان سعودي در مصاحبه‎اي گفته بود كه عربستان سعودي جنگ را به داخل ايران خواهد كشاند و منتظر نبرد در داخل خاك رياض نخواهد ماند. بعد از وقوع اين حادثه تروريستي نيز عبدا... عبدالخالق، مشاور سابق محمد بن زايد، وليعهد امارات و استاد علوم سياسي در صفحه توئيتر خود نوشت كه: «يك حمله نظامي عليه هدف نظامي تروريسم محسوب نمي‎شود و انتقال نبردها به داخل ايران گزينه‎اي اعلام شده و طي مرحله آتي افزايش مي‎يابد.» تصريح رهبر معظم انقلاب بر اين نكته كه اين تروريست‎ها «دستشان در جيب سعودي و امارات عربي است»، نشان مي‎دهد كه اين دو دولت نانجيبانه و بزدلانه با دم شير بازي كرده‌اند.
4- اين دوكشور، با هزينه كردن حدود 6 ميليارد دلار در ماه موفق به شكست مردم يمن نشده‌اند. آنان به خوبي مي‎دانند كه انصارا... يمن تاثير پذيرفته از انقلاب اسلامي ايران بوده و جمهوري اسلامي ايران به اين جنبش كمك مي‎كند. امارات و عربستان چندسال است كه در باتلاق خودساخته خود در يمن گرفتار شده‎اند و عامل اين مساله را ايران مي‎دانند. اين دوكشور در ميدان نبرد، حريف ايران نمي‎شوند و با دست زدن به اين اقدامات بزدلانه و حمايت از تروريست‎هاي بدنام، در صدد عقده گشايي از ايران مي‎باشند.
5- رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كرده‎اند كه: «مطمئناً گوشمالي سختي به عوامل اين اقدام خواهيم داد.» اراده همه مسؤولان نيز بر لزوم انتقام از اين اقدام بزدلانه استوار شده است. تجربه هم نشان داده است كه جمهوري اسلامي در پاسخ به هر حركتي كه بر ضد ملت ايران صورت پذيرد، ثابت قدم است. سال گذشته وقتي حركت مذبوحانه داعش در مجلس صورت پذيرفت، در كم‎ترين زمان ممكن و در كوبنده‎ترين پاسخ، مقر سران داعش در سوريه را موشك باران كرد و اين گونه به آنان درسي فراموش نشدني داد. بعد از شهادت جمعي از سربازان وطن در كردستان، اين بار نيز در كوتاه‎ترين زمان ممكن مقر فرماندهان گروهك‎هاي تروريستي در كردستان عراق، موشك باران شد تا درس عبرتي فراموش نشدني به همه آناني كه به خاك كشورمان و جان هم ميهنانمان تعرض مي‎كنند، داده شود. قطعا پاسخ كوبنده و قاطع ايران به حمايت كنندگان از اين حركت تروريستي به زودي محقق خواهد شد و به تعبير رهبر بزرگوارمان، «گوشمالي سختي» به عوامل اين اقدام داده خواهد شد. قطعا در راس تنبيه شوندگان، دولت‎هاي امارات و عربستان خواهند بود.
6- بازهم دشمنان ايران دچار خطاي راهبردي شدند. آنان پنداشته بودند با توجه به مشكلات اقتصادي و نارضايتي‎ها و اعتراض‎هاي فراوان مردم نسبت به سوء مديريت‎هاي موجود، در اين شرايط مي‎توان با اقدامات تروريستي، اعتراض‎هاي مردمي عليه كل نظام جمهوري اسلامي ايران را مهيا ساخت.
اين نقشه آنان به هم ريخته است چرا كه اين مساله موجب اتحاد بيش‎تر ملت ايران شده است و اين واقعيت را مي‎توان در استقبال گسترده مردم در تشييع پيكر مطهر شهداي اهواز ملاحظه كرد.
7- در ميان تلخكامي‎هاي حاصل شده از اين واقعه غم انگيز، يك رويداد تحسين بر انگيز به چشم مي‎خورد كه در نوع خود رشك برانگيز است. فداكاري و جان فشاني‎هاي نيروهاي مسلح در حفاظت از جان هم ميهنان نشان داد كه بر خلاف تبليغات منفي دشمنان، سربازان و فرزندان دلير ايران اسلامي، همواره آماده ايثار براي حفاظت از حريم كشور مي‎باشند.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

شوراي انقلاب قرهنگي كجا بود وقتي 3000 دانشجوي بورسيه را نابود كردند؟
8313...0919

بر خلاف نظر رئيس جمهور محترم، آن‎چه موجب تزريق نا اميدى به روح جامعه مي‎شود كلمات «نداريم»، «نمي‎شود» ، «نمي‎توانيم»، «بايد مدير از خارج وارد كنيم» است كه از زبان مديران غير انقلابى تراوش مى‎كند كه متأسفانه بيش از سى سال است مديريت مي‎كنند و حاضر هم نيستند مديريت را به كسانى بسپارند كه باور دارند: «هم داريم، هم مى‎شود، هم مى‎توانيم».
5620...0917

انصارلله با هدف قرار دادن فرودگاه دوبي با پهباد صمصاد 3 بعد از هدف قرار دادن فرودگاه ابوظبي به خوبي به ائتلاف كودك كش و وحشي سعودي فهماند كه هرگونه جنايت‎آفريني ائتلاف سعودي عليه غيرنظاميان يمني بي‎پاسخ نمي‎ماند و ضربات راهبردي استراتژيكي از سوي انصارلله به جنايتكاران سعودي وارد خواهد شد. امارات هم بهتر است بداند بابت همكاري با شياطين سعودي در حمله به يمن، هزينه سنگيني پرداخت خواهدكرد و دامنه نا امني به مناطق حساس و استراتژيكي امارات كشيده خواهد شد كه حداقل اثرش فرار سرمايه‎دارها از دوبي و ابوظبي و سقوط دهشتناك ارزش سهام است كه اقتصاد امارات را فلج خواهدكرد.
7211...0990

به نظرم يك راهكار برون‎رفت از بهانه‎هاي واهي خودرو فروشان: 1-موظف باشند حداكثر ظرف 3 ماه پس از توليدخودرو را در بازار بفروشند و الا به عنوان محتكر برخورد شوند 2-خودروهاي كه قطعه ندارند و يا معيوب هستند را با كسر قيمت واقعي و توافقي به خريدار حداكثر طي چهار ماه بفروشند. بديهي است كوتاهي در امر فروش مشمول احتكار گردد و بدين وسيله سلب بهانه واهي از خودروساز مي‎شود. لطفاً به نحو شايسته وموثربه مراجع ذيصلاح منعكس فرمائيد.
1548...0911