صفحه اخبار

جنايت تروريستي در اهواز توطئه دولت هاي دست نشانده آمريكا در منطقه است

در پي حادثه تروريستي در اهواز كه به شهادت و زخمي شدن جمعي از مردم عزيزمان منجر شد، رهبر معظم انقلاب اسلامي پيامي صادر كردند. متن پيام ايشان به شرح زير است:

بسمه‎تعالي

حادثه تلخ و تأسف‎بار شهادت جمعي از مردم عزيزمان در اهواز به دست تروريست‎هاي مزدور، يك بار ديگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ايران را آشكار ساخت. اين مزدوران قسي‎القلب كه به روي زن و كودك و مردم بي‎گناه آتش مي‎گشايند وابسته به همان مدعيان دروغگو و رياكارند كه پيوسته دم از حقوق بشر مي‎زنند. دل‎هاي پركينه آنان نمي‎تواند تجلّي اقتدار ملي در نمايش نيروهاي مسلح را تحمل كند. جنايت اين‎ها ادامه توطئه دولت‎هاي دست‎نشانده آمريكا در منطقه است كه هدف خود را ايجاد ناامني در كشور عزيز ما قرار داده‎اند. به كوري چشم آنان ملت ايران راه شرافتمندانه و افتخارآميز خود را ادامه خواهد داد و مانند گذشته بر همه دشمني‎ها فائق خواهد آمد.

اين‎جانب تسلّا و همدردي خود را به خانواده‎هاي اين شهيدان عزيز عرض مي‎كنم و صبر و سكينه الهي را براي آنان و علوّ درجات براي شهيدان مسألت مي‎نمايم. دستگاه‎هاي مسؤول اطلاعاتي موظفند با سرعت و دقت دنباله‎هاي اين جنايتكاران را تعقيب كنند و آنان را به سرپنجه مقتدر قضائي كشور بسپارند.

سيدعلي خامنه‎اي

۳۱ شهريور ۱۳۹۷

جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي:
واكنش مان به حادثه تروريستي اهواز «پشيمان كننده، نابودگر و ويرانگر» خواهد بود

سردار حسين سلامي در مراسم تشييع پيكر شهداي حادثه تروريستي اهواز در سخناني با بيان اين‎كه خوزستان كانون مقاومت و پايتخت دفاع مقدس ايران است، اظهار داشت: امروز اهواز درخشان‎ترين شهر عالم روي زمين است؛ بيرق‎ها همچنان در اهتزاز است و قلب‎هاي مردمان اين سرزمين سرشار از شوق و شور شده و دوباره به ميدان آمدند. هيچ‎كس گمان نكند مردماني كه در هشت سال دوران باشكوه دفاع مقدس از غرش بمب‎ها، موشك‎ها و انفجار توپ‎ها نترسيدند و نلرزيدند، امروز از حركت چهار پشه در بيشه شيران نگران شوند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم از اهواز، وي با تصريح به اين‎كه "ما مي‎دانيم كانون طراحي اين توطئه‎ها كجاست"، خاطرنشان كرد: آنان كه مردان و زنان اين سرزمين را بي‎گناه مي‎كشند هيچ حجتي ندارند؛ از آن‎ها سؤال مي‎كنيم؛ به كدامين گناه اين افراد بي‎گناه را به خاك و خون كشيديد؟ آيا اين مردمان موحد و خداپرست مگر كفار بودند؟

سردار سلامي با اعلام اين‎كه "به ملت ايران قول مي‎دهيم كه واكنش ما به اين حادثه پشيمان‎كننده، ويران‎گر و نابودكننده باشد"، گفت: هيچ‎كس نمي‎تواند بر كودكان اين سرزمين بتازد و به تمام كساني كه پشت اين ماجرا هستند، هشدار مي‎دهيم.

سخنگوي قوه قضاييه:
سيف ممنوع الخروج است

حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه‎اي سخنگوي قوه قضاييه در صد و سي و يكمين نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره رسيدگي به پرونده رئيس سابق بانك مركزي گفت: پرونده سيف در حال رسيدگي و تحقيق بوده و اين فرد ممنوع‎الخروج است.

وي ادامه داد: يكبار از اين فرد تحقيق شده و اگر لازم باشد دوباره تحقيق مي‎شود، از بانك مركزي و غيربانك مركزي هم متهم در اين پرونده است. ايشان(سيف) ممنوع‎الخروج است.

محسني اژه‎اي درخصوص سرنوشت پرونده واردات خودرو و رسيدگي به اتهامات ميثم رضايي گفت: اميدوار بوديم در دادگاه‎هاي ويژه‎اي كه تشكيل شده با سرعت كار را انجام دهند، اميدوار بوديم حكم ۳۵ نفر تا قبل از تاسوعا مشخص شود. اميدواريم تا آخر هفته حكم ۳۵ تا ۳۶ نفر صادر شود.

وي افزود: در خصوص ميثم رضايي پرونده در حال تحقيق است و به دادگاه نرفته است و چند متهم ديگر غير از اين فرد وجود دارد.

معاون اول قوه قضاييه گفت: از پرونده‎هاي واردات خودرو يك پرونده به دادگاه رفته و البته دادگاه نواقصي ديده و خود دادگاه در حال تحقيق است.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در مورد سازمان صمت ۴ نفر از كارمندان بازداشت هستند اما هنوز پرونده دادگاه نرفته است.

معاون اول قوه قضاييه در مورد برخورد قضايي امير مقصودلو ملقب به تتلو گفت: طبيعي است كساني كه تبعه ايرانند و اقدام مجرمانه انجام دهند چه در داخل و چه خارج از كشور قابل تعقيب هستند.

وي افزود: اما فعلا اين فرد در دسترس نيست اگر ضرورت داشته باشد غيابي محاكمه مي‎شود اگر نه منتظر مي‎شوند به ايران بازگردد.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوالي درباره ادعاهاي احمدي نژاد مبني بر اين‎كه اگر مي‎گويند پول‎ها نيست، به من بگويند تا جايش را بگويم، گفت: كسي اگر مي‎داند بايد بگويد، نبايد از او بخواهند؛ مگر اين‎كه جايي گذاشته باشد.

عضو كميسيون انرژي مجلس اعلام كرد
رانت عظيم پتروشيمي ها از محل تفاوت نرخ ارز خوراك و محصول

هدآيت‎ا... خادمي در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به عدم تغيير نرخ خوراك پتروشيمي‎ها با وجود آن‎كه اين مجموعه‎ها ارز خود را با نرخ 7 تا 8 هزار تومان در بازار ثانويه عرضه مي‎كنند، گفت: پتروشيمي‎هاي گازي خوراك ارزان دريافت مي‎كنند، در صورتي كه پس از تبديل اين خوراك به مواد اوليه پتروشيمي آن را به صورت خام صادر كرده و هيچ ارزش افزوده‎اي به آن اضافه نمي‎كنند.

وي ادامه داد: اگر مواد اوليه پتروشيمي را با يك زنجيره به ارزش افزوده بالاتر تبديل كنند صادرات هر تن 3 هزار دلار عايد كشور خواهد كرد، اما خوراك ارزان موجب شده است تا پتروشيمي‎ها هرگز به دنبال ايجاد زنجيره ارزش نروند و به همان خام فروشي بسنده كنند.

عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: نرخ خوراك واحدهاي پتروشيمي حدودا بين 10 سنت است كه متاسفانه اين نرخ نيز با ريال محاسبه مي‎شود و هم‎اكنون 3 هزار و 800 تومان است؛ بنابراين وقتي پتروشيمي‎ها ارز خود را با قيمت 8 هزار تومان در بازار ثانويه مي‎آورند، اما خوراك دريافتي آن‎ها با دلار 3 هزار و 800 توماني محاسبه مي‎گردد، رانت بزرگي عايد مجتمع‎هاي پتروشيمي مي‎شود و سود كلاني به دست مي‎آورند.

اين مقام مسؤول با اشاره به اين‎كه رانت پتروشيمي‎ها بسيار عجيب و غريب است، افزود: اين رانت موجب شده است تا شركت‎هاي پتروشيمي هرگز به دنبال ايجاد زنجيره ارزش نروند، در صورتي كه اگر درآمد ارزي مي‎خواهيم و به دنبال اشتغال مناسب در صنعت پتروشيمي هستيم، فقط در صنايع تكميلي است و نبايد به دنبال اين موارد در بالادست پتروشيمي‎ها گشت.

محرم پررونق امسال پروژه تابستان داغ را خاك كرد

«حادثه اهواز ذيل يك ميز بالادست مشترك ضدايراني در خارج از ايران هدايت و طراحي شده كه تروريست‎هاي امروز تنها يكي از پيمانكاران اين ميز محسوب مي‎شوند.»

جهان‎نيوز با اشاره به جنايت تروريستي در اهواز نوشت: حادثه اهواز ادامه تحركات قديمي براي به هم زدن اقتدار امنيتي و نظامي كشور است و هم ادامه تحركات سنتي ضدامنيتي در استان‎هايي با ويژگي قومي و مرزي است. در استاني همانند خوزستان پيمانكاري اين تحرك سنتي برعهده گروه‎هايي همچون الاحوازيه است و يا در استاني مانند سيستان و بلوچستان نيز گروهي همانند گروه عبدالمالك ريگي را به استخدام درمي‎آورند. جالب‎تر آن‎كه اين دو گروه رسما از چند سال قبل با هم توافقنامه امنيتي و نظامي امضاء كرده‎اند! البته طبق معمول سرويس‎هاي اطلاعاتي عربستاني ذيل سرويس مثلث بالادست امنيتي انگليس، اسرائيل و آمريكا واسطه اين توافقنامه بوده‎اند.

اقدام تروريستي اهواز نشان داد كه جنگ اقتصادي در ايران نااميدكننده پيش مي‎رود. اين پروژه اگر موفق مي‎بود سرويس‎هاي اطلاعاتي دوباره به اقدام كور تروريستي متوسل نمي‎شد؛ آن هم در شرايطي كه همواره پس از اقدام تروريستي، كشورهايي همچون آمريكا و اسرائيل در ايران منفورتر مي‎شوند.

زمان اقدام گروه‎هاي تروريستي از قبل و با حساسيت خاص توسط سرويس‎هاي اطلاعاتي بالادست تعيين مي‎شود. طبيعي است كه تابستان داغ يكي از زمان‎هاي مناسب براي اقدام تروريستي در ايران محسوب مي‎شده است. اما تابستان داغ در حالي در ايران تمام شد كه روزهاي آخر اين فصل با ايام عزاداري سالار شهيدان همراه شد. ماه محرم همواره انقلاب در ايران را در همه ابعاد فرهنگي و اعتقادي دوباره به روز مي‎كند. امسال با وجودي كه همزمان با جنگ اقتصادي در ايران، خباثت عليه محرم با عمليات انتحاري برخي رسانه‎هاي اصلاح‎طلب نيز همراه شد، ولي يك بار ديگر محرم امام شهيدان در دو هفته گذشته انقلاب در ايران را دوباره به روزرساني كرد. محرم امسال يك بار ديگر تفكر ايستادگي در برابر همه جلوه‎هاي استكباري - جنگ اقتصادي، رسانه‎اي، تروريستي و تجزيه‎طلبي - را در عموم مردم كشورمان به روزرساني كرد.

رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس:
چهار نفر از پنج عضو هيأت مديره ايران خودرو دولتي هستند

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، حميدرضا فولادگر در گفت‎وگو با اقتصادخودرو با بيان اين‎كه مسائل مختلف صنعت خودروسازي كشور از جمله كيفيت و قيمت بايد بررسي شود، افزود: متاسفانه چهار عضو از پنج عضو هيأت مديره ايران‎خودرو دولتي هستند و ما موافق حاكميت دولت بر دو خودروساز بزرگ نيستيم.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين‎كه راهكار حل مشكلات بازار خودرو، واقعي كردن نرخ‎هاست‎، تأكيد كرد: فاصله بسيار زيادي بين قيمت كارخانه و بازار خودرو به وجود آمده كه كاذب است و خيلي معامله صورت نمي‎گيرد.

رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي پيش‎تر هم به خبرگزاري خانه ملت گفته بود: مردم فعلا خودرو خريداري نكنند تا اين آشفته بازار آرام شود.

وي توضيح داد: ريشه افزايش قيمت خودرو به يك سال پيش كه واردات آن افزايش يافت، بر مي‎گردد كه تاثيرش را روي بازار داخلي گذاشت و تقاضا به سمت بازار داخلي افزايش يافت.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
پرونده حمايت ابتكار و مولاوردي از جاسوسان بايد بررسي شود

جواد كريمي قدوسي نماينده مشهد با اشاره به مصاحبه خانم مولاوردي دستيار ويژه رئيس‎جمهور در امور حقوق شهروندي با يك خبرگزاري آمريكايي گفت: قطعاً در آينده‎اي نزديك مستندات جاسوسي نزار زاكا كه حكم سنگيني هم براي او اعمال شده توسط دستگاه قضايي و دستگاه‎هاي اطلاعاتي در اختيار افكار عمومي قرار خواهد گرفت و باعث شرمندگي خانم مولاوردي خواهد شد.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در گفت‎وگو با فارس افزود: چه اتفاقي در دولت يازدهم و دوازدهم افتاده كه ميزان فعاليت‎هاي سرويس‎هاي جاسوسي نسبت به دوره‎هاي قبل چندين برابر شده است؟

كريمي قدوسي خاطرنشان كرد: جيسون رضائيان چه كار مي‎كرده كه در دستگاه دولتي و نهاد رياست جمهوري از او به عنوان يك خبرنگار تجليل به عمل مي‎آورند؟!

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اظهار داشت: دولت به شدت با دستگيري افراد جاسوس در حوزه‎هاي اجرايي و نهادهاي مرتبط با دولت مقابله مي‎كند.

كريمي قدوسي خاطرنشان كرد: پرونده دولت در بحث نفوذ و كمك به سرويس‎هاي جاسوسي و آمدن افراد نفوذي در سيستم‎ها، بسيار سنگين است. كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي بايد به اين موضوع ورود پيدا كند و ما از صداوسيما گله‎منديم كه چرا در اين حوزه‎ها وارد نمي‎شود و مستندات مربوط به اين مسائل را پخش نمي‎كند، مگر اين‎ها حق مردم نيست؟

كريمي قدوسي اضافه كرد: پرونده نفوذ جاسوسي و دو تابعيتي‎ها در دولت يازدهم و دوازدهم قطور و سنگين شده است. هم آقاي ظريف در صحن مجلس از جاسوسي كه محكوم شده به عنوان وطن‎پرست ياد مي‎كند هم خانم مولاوردي از نزار زاكا كه افسر زبده جاسوسي است به عنوان يك مقاله‎نويس ياد مي‎كند كه لازم است پرونده حاميان اين افراد هم همچون خانم ابتكار و خانم مولاوردي مورد بررسي قرار گيرد.

فرزند شيخ زكزاكي:
پدرم در معرض خطر اعدام قرار دارد

به گزارش خبرگزاري اهل بيت(ع)، «سهيله ابراهيم» عضو جنبش اسلامي نيجريه و دختر شيخ ابراهيم زكزكي تأكيد كرد كه پدرش در پرتو استمرار بازداشت ظالمانه توسط دولت نيجريه در معرض خطر اعدام قرار دارد.

وي كه در نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل با عنوان «حقوق اقليت ها» در ژنو سخنراني مي‎كرد، افزود: شرايط حبس پدرم نسبت به سه سال گذشته به مراتب وخيم‎تر شده است به گونه‎اي كه وي را به زندان ديگري منتقل كرده كه در آن حتي نمي‎تواند با خانواده تماس گرفته و شرايط خود را بازگو كند.

سهيله ابراهيم تصريح كرد: پزشكان نسبت به اوضاع جسماني پدرم هشدار داده و مي‎گويند احتمال دارد به كما برود. همچنين مادرم نياز فوري به معاينه و درمان توسط پزشكان دارد.

وي اظهار داشت: دادگاهي در نيجريه حكم غيرقانوني بودن حبس پدرم را صادر كرده است اما دولت نيجريه از اجراي اين حكم طفره مي‎رود.

عضو جنبش اسلامي نيجريه ادامه داد: پدرم تأكيد فراواني بر مسالمت آميز بودن اعتراضات دارد و حتي در سال‎هاي 2014 و 2015 كه اعتراضات سركوب شده و صدها تن از جمله سه برادر خود را از دست دادم ايشان بر لزوم ادامه روند مسالمت آميز تأكيد كرد.

وي تأكيد كرد كه جنبش اسلامي نيجريه از دوران جواني شيخ ابراهيم زكزاكي با فشارهاي شديد مواجه شده و بسياري از جوانان به زندان افتاده‎اند و اين جنبش توسط دولت نيجريه با كشتار مواجه شده است.

يكي از كارشناسان حقوقي شركت كننده در اين نشست پس از سخنان دختر زكزاكي گفت: نمونه آشكاري از بازداشت غيرعادلانه رهبر يك جامعه را مشاهده مي‎كنيم و به هيچ وجه پذيرفته نيست نسبت به اين مساله سكوت اختيار كرده و بايد مواضعي در اين زمينه اتخاذ كنيم.

يك كارشناس اقتصادي:
ايران FATF را هم بپذيرد از ليست سياه خارج نمي شود

مجيد شاكري، در برنامه تلويزيوني «تيتر امشب» شبكه خبر اظهار داشت: FATF يك نهاد ناظر است و با سازماني ورزشي مانند فيفا فرق مي‎كند كه در صورت اجرا نكردن قوانين جديد فوتبال، تيم‎هاي شركت‎كننده را جريمه كند.

وي به بيان سابقه ايجاد اين سازمان مالي بين دولتي پرداخت و ادامه داد: اين سازمان براي بررسي‎هايي درباره وضعيت قوانين مبارزه با پول‎شويي در بازارهاي مختلف مالي به وجود آمده است و نتيجه فعاليت آن در جلسات هر چهار ماه يك بار به اطلاع كشورهاي عضو «جي هفت» مي‎رسد تا اين كشورها بتوانند ريسك سرمايه‎گذاري در بازارهاي مالي هدف را بررسي و در مورد سرمايه‎گذاراني كه به كشورهاي مشكوك مي‎روند احتياط كنند.به گفته اين كارشناس اقتصادي، ما با مبارزه با پولشويي مخالف نيستيم اما حتي اگر ايران FATF را بپذيرد از ليست سياه خارج نمي‎شود. مشكل اتحاديه اروپا يا هر كشور ديگري در ارتباط با مبادلات اقتصادي با ايران، FATF نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر، شاكري اضافه كرد: اين سازمان هيچ موقع توان تحريم ندارد، فقط زيرساخت اطلاعاتي ايجاد مي‎كند؛ از طرفي اجرا كردن يا نكردن FATF در حاكميت و اختيار ايران است و ارتباطي به كشورهاي خارجي ندارد. چنان چه ايران، FATF را هم بپذيرد باز هم از حالت تعليق يا تحريم بيرون نخواهد آمد.

اهداف استراتژيك در عمق خاك امارات و عربستان را موشك باران مي كنيم

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسپوتنيك، «محمد قادري» فرمانده نيروهاي دفاع ساحلي وابسته به انصار ا... يمن در گفتگو با شبكه الجزيره گفت: اگر كشورهاي متجاوز در روند فعاليت بندر الحديده مانع تراشي كنند بنادر جبل علي واقع در دبي و جده واقع در عربستان در تير رس موشك‎هاي يمن قرار خواهد داشت.

وي در ادامه افزود: ما مي‎توانيم به كشورهاي متجاوز دست پيدا كنيم و عمق خاك عربستان و امارات را هدف قرار دهيم. واكنش ما به تجاوزات اين كشورها شديد و غير قابل پيش بيني خواهد بود.

قادري تاكيد كرد: بندر الحديده تنها رگ حياتي است كه يمن از آن تغذيه مي‎كند و اگر عليه آن اقدامي انجام شود ما عمق خاك عربستان و امارات را در آينده نزديك هدف قرار خواهيم داد. نيروهاي دريايي و دفاع ساحلي تاكنون به صورت واقعي وارد اين جنگ نشده است و اين جنگ بر تمام جهان تأثير گذار خواهد بود. جامعه بين الملل بايد براي متوقف كردن هرگونه حماقتي از سوي كشورهاي متجاوز وارد عمل شود.

رئيس كميسيون اجتماعي مجلس:
الحاق به كنوانسيون هاي FATF هيچ اثر مثبتي براي ايران ندارد

سلمان خدادادي، نماينده مردم ملكان در مجلس شوراي اسلامي درباره لوايح مرتبط با FATF گفت: در زمان بررسي اين لوايح در مجلس، آمريكا تازه از برجام خارج شده بود و به ذهن مي‎رسيد كه اروپا قصد برداشتن قدم­هايي را دارد و مي­خواهد برخلاف نظر آمريكا عمل كند و احتمال داشت كه اين تصورات تحقق پيدا كند.

رئيس كميسيون اجتماعي در گفت و گو با نسيم آنلاين درباره نتيجه مذاكرات با اروپا گفت: مذاكرات متعددي با اين كشورها برگزار شده ولي متاسفانه تاكنون خروجي مناسبي به نفع ما نداشته است.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا مشكل اصلي ارتباطات بانكي ايران با كشورهاي خارجي، FATF است، گفت: وقتي بحث FATF نبود مشكل بانكي ما حل شده بود؟ FATF هنوز در كل دنيا اجرا نشده است اما ما با تمام توان خود و در حد اعلا برنامه اقدام FATF براي ايران را اجرا مي­‎كنيم. نبايد از ترس مرگ خود­كشي كرد.

خدادادي با تاكيد بر اين‎كه اجراي 32 بند از برنامه اقدام 41 بندي FATF توسط ايران، هيچ تاثير مثبتي بر نرخ ارز و روابط بانكي نداشته است، گفت: من اعتقاد دارم اگر اين برنامه اقدام را به صورت كامل انجام دهيم هم باز تحريم­ها درباره ايران، شكسته نخواهد شد. مگر قبل از اجراي تعهدات مربوط به FATF تحريم نبوديم؟! و آيا امروز تحريم نيستيم؟! ورود ايران به كنوانسيون­هاي مرتبط با FATF هيچ اثر مثبتي براي ما نخواهد داشت و لزومي ندارد كه وارد آن­ها شويم.

وزارت دفاع روسيه:
مسكو ظرف ۲ هفته سامانه اس-۳۰۰ را در اختيار سوريه قرار مي دهد

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري ميزان، وزارت دفاع روسيه اعلام كرد كه اين كشور ظرف ۲ هفته سامانه پدافند موشكي «اس-۳۰۰» را در اختيار سوريه قرار خواهد داد.

وزارت دفاع روسيه اعلام كرده كه اين اقدام در پاسخ به سرنگوني جنگنده «ايلوشن-۲۰» روسيه از سوي رژيم صهيونيستي انجام مي‎شود.

در بيانيه وزارت دفاع روسيه آمده است: روند انتقال سامانه موشكي اس-۳۰۰ به روسيه كه پيش از اين به درخواست اسرائيل به حالت تعليق در آمده بود ظرف ۲ هفته تكميل خواهد شد.

وزارت دفاع روسيه افزود: سال ۲۰۱۳ به درخواست اسرائيل تحويل سامانه اس-۳۰۰ را كه به همراه نيرو‎هاي سوري آموزش ديده براي استفاده از آن آماده تحويل بود متوقف كرديم، اكنون شرايط تغيير كرده و مقصرآن ما نيستيم.

«سرگئي شويگو»، وزير دفاع روسيه تصريح كرد: ارتش روسيه علاوه بر اين سيستم‎هاي كنترل بهتري را نيز در اختيار نيروي هوايي سوريه قرار مي‎دهد كه تنها نيرو‎هاي مسلح روسيه به آن تجهيز هستند.

شويگو گفت: اين امر اجازه ادغام تجهيزات سوريه و روسيه را مي‎دهد و به ارتش سوريه اين اجازه را مي‎دهد تا اطلاعات هدف‎گيري بيش‎تري در اختيار داشته باشد.

وزير دفاع روسيه افزود: مهم‎ترين نكته اين است كه اين اقدام موجب اطمينان حاصل كردن از تشخيص هواپيما‎هاي روسيه از سوي سامانه دفاع هوايي سوريه مي‎شود و هواپيما‎هاي اسرائيلي شناسايي شده از سوي رادار‎هاي روسيه را در معرض ديد آتش سوريه قرار مي‎دهد.

 اخبار کوتاه

يك دوتابعيتي ديگر با ده ها ميليارد تومان اختلاس به خارج گريخت!

با وجودي كه كم‎تر از يك سال از اختلاس يك مدير دو تابعيتي وزارت نفت نگذشته، يك مدير نفتي ديگر اختلاس كرد و‎گريخت.
به گزارش خبرگزاري فارس، مسؤول فروش فرآورده‎هاي نفتي به كشتي‎ها(بانكرينگ) در منطقه بوشهر با اختلاس چند ده ميليارد توماني متواري شد.
ظاهرا ح.ط. كه مدت 2 سال و نيم در اين سمت مشغول به كار بوده است پيش از اين دو بار ديگر نيز دست به سوءاستفاده زده بود كه در نوبت‎هاي قبل ارقام اين سوءاستفاده‎ها اندك بوده است. با اين وجود ظاهرا توجهي به اين موضوع از سوي مسؤولان امر صورت نگرفته بود تا اين‎كه نامبرده توانست ارقام كلان‎تري را به جيب بزند.
پيگيري‎ها حاكي از آن است كه ظاهرا ح.ط كه پيش‎تر خانواده خود را به گرجستان فرستاده بود خود نيز به اين كشور متواري شده است.
هم‎اكنون تيمي از بازرسي و حراست شركت ملي پخش فرآورده‎هاي نفتي براي پيگيري موضوع به منطقه بوشهر اعزام شده‎اند.
پيش از اين كارشناسان صنعت پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي هشدارهاي متعددي درباره رويه‎هاي بانكرينگ و تغيير اين رويه‎ها به نفع بازنشستگان و شركت‎هاي آن‎ها مطرح كرده بودند.
گفتني است كم‎تر از يكسال قبل در آذر ماه 96، رسانه‎ها از كشف فساد مالي ۱۰۰ ميلياردي در وزارت نفت خبر دادند و نوشتند فرد اختلاس‎كننده‎گرين‎كارت كانادا داشته و پس از لو رفتن ماجرا از كشور فرار كرده است.
وزارت نفت و رسانه‎هاي حامي دولت بلافاصله دست به كار شدند و تلاش كردند فساد نفتي مذكور را به سال ۸۸ و دولت قبل نسبت دهند. اما برنامه حاميان دولت روحاني براي نسبت دادن اين ماجرا به دولت قبل، با روشنگري دادستان تهران مبني بر اين‎كه اين فساد از سال ۹۵ شروع شده، به شكست انجاميد.
مديران دولت روحاني عادت كرده‎اند هنگام مواجهه با انتقادات درباره ضعف‎هاي مديريتي خود، پاي دولت قبل را وسط بكشد. گفتني است حضور مديران دوتابعيتي در دولت يازدهم و دوازدهم همواره مورد سؤال بوده ولي دولت اين اظهارات را نمي‎پذيرد.

چيزي كه عوض دارد گله ندارد!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: گروهك تروريستي الاحوازيه با صدور اعلاميه‎اي به سه زبان فارسي، انگليسي و عربي دخالت خود در عمليات تروريستي اهواز را تكذيب كرد!
گفتم: اما اين سگ‎هاي وحشي آل‎سعود بعد از اقدام تروريستي خود بيانيه داده و سركرده گروه نيز مصاحبه كرده و با افتخار انجام اين عمليات تروريستي را بر عهده گرفته بود!
گفت: عربستان و امارات و آمريكا و انگليس، بعد از تاكيد ايران بر انتقام از آن‎ها، به وحشت افتاده و سگ‎هاي وحشي دست‎آموز خود را مجبور به تكذيب كرده‎اند!
گفتم: هواداران جان بر كف انقلاب هم بايد مقامات سعودي و اماراتي و انگليسي و آمريكايي را در هر نقطه‎اي از دنيا كه آن‎ها را يافتند، لت و پار كنند و به مراكز حضورشان در منطقه حمله كنند و بعد دخالت خود را تكذيب كنند!
گفت: ايول! چيزي كه عوض دارد گله ندارد.
گفتم: قاتلي را كه مي‎خواستند اعدام كنند، شامورتي‎بازي در آورده و قسم خورد من در انجام اين قتل دخالت مستقيم نداشتم! قاضي گفت؛ ما هم در كشتن تو دخالت مستقيم نداريم، گلوله‎ها تو را به جهنم مي‎فرستند!

روسيه:
توسعه برنامه موشكي حق حاكميتي ايران است

«سرگئي ريابكوف»، معاون وزير خارجه روسيه در مصاحبه‎اي بر حق ايران براي توسعه برنامه موشكي خود تأكيد كرد.
به گزارش فارس به نقل از «اسپوتنيك»، روز چهارشنبه ريابكوف گفته معتقد است توسعه برنامه موشكي حق حاكميتي ايران است.

رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس:
بانك مركزي و برخي اركان دولت مامور خراب تر شدن اوضاع مردم هستند!

غلامرضا تاجگردون رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس با انتشار مطلبي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام نوشت: امروز در جلسه كميسيون برنامه و بودجه تهاتر بدهي‎هاي دولت و بخش خصوصي مورد بررسي قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار مهر، وي افزود: شك ندارم بانك مركزي و سيستم بانكي و برخي اركان دولت تعمدا ماموريت خراب‎تر شدن اوضاع و اذيت كردن مردم را دارند.