صفحه آخر

حضرت آيت‎الله مصباح يزدي:
نمي توان با رفتاري شبيه دشمنان، توقع رسيدن به نتايج اسلامي داشت

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با اعضاي شوراي مركزي جبهه پايداري، اظهار داشت: امروز مشكلات متعددي گريبان‎گير جامعه است؛ از يك سو وضعيت نامناسب اقتصادي، تورم و مشكلات معيشتي، و از سوي ديگر وجود فساد و ويژه‎خواري، و از طرف ديگر آسيب‎هاي فرهنگي كه جامعه با آن رو‎به‎رو است؛ اما بايد توجه داشت اين مشكلات فقط در كشور ما نيست و كشورهاي ديگر هم كمابيش با چنين مشكلاتي دست و پنجه نرم مي‎كنند.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به نمونه‎هايي از مشكلات موجود در كشورهاي مختلف، خاطر نشان كرد: در برخي از كشور‎ها كساني كه به جرم سوء‎استفاده مالي محكوم به زندان شده‎اند، قصد شركت در انتخابات دارند و در صورت انتخاب شدن، در دوران تصدي پست مورد نظر مصونيت خواهند داشت!

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به روش‎هاي مرسوم در كشورهاي ديگر گفت: در كشورهاي مختلف، احزاب متعددي وجود دارند كه هر يك به دنبال كسب قدرت هستند و به همين خاطر عليه يكديگر سخنراني، افشاگري و دروغ‎پراكني مي‎كنند و تلاش مي‎كنند به هر نحوي رقبا را از ميدان بيرون كنند؛ در عرصه بين‎المللي نيز بسياري از شعارها مانند آزادي، صلح و حقوق بشرفقط ابزاري براي رسيدن به مقاصد برخي كشورهاي قدرتمند است.

ايشان افزود: البته اگر تا امروز كسي ترديدي در اين زمينه داشت، با اتفاقات اخير منطقه و دنيا، و هم‎چنين با حضور شخص ترامپ كه پرده‎ها را بالا زده و تفكرات واقعي‎شان را عيان كرده، ديگر شكي وجود ندارد و امروز همه مي‎دانند كه هدف اصلي آن‎ها كسب منفعت و قدرت است و براي آن حاضر به انجام هر جنايتي، و حتي پشت كردن به هم‎پيمانان خود نيز هستند.

آيت‎ا... مصباح يزدي در ادامه گفت: آن‎چه جاي تعجب دارد اين است كه ما به‎عنوان يك كشور اسلامي و انقلابي كه امام(ره) آن را پايه گذاري كرده، در صدد هستيم كه براي حل مشكلاتمان نسخه‎اي از دشمنان بگيريم؛ يعني با اين همه منابع غني، به سمت كساني كه فساد و مشكلاتشان عيان شده، دست دراز كنيم.

ايشان با طرح اين سؤال كه آيا اسلام براي اين شرايط و حل چنين مشكلاتي برنامه‎اي دارد يا خير، خاطر‎نشان كرد: رفتار ما نشان مي‎دهد كه قائل به گرفتن راه حل از اسلام نيستيم و معتقديم كه «ره چنان بايد رفت كه رهروان رفتند»؛ بايد به كساني مراجعه كنيم كه حتي به هم‎پيمانانشان هم پشت مي‎كنند! برخي مثل يكي از رؤساي جمهور اسبق عقيده‎شان اين است كه قله فكر بشري، ليبراليسم است. بر اساس اين نگاه، كساني كه مي‎خواهند از دين و خدا براي حل مشكلات راه حل طلب كنند، عقب‎افتاده هستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به رويكرد امام(ره) در نهضت اسلامي كه منتهي به پيروزي انقلاب شد، اظهار داشت: ما اعتقاد داريم كه همه چيز در پيشرفت‎هاي مادي منحصر نيست؛ مگر امام راحل(ره) چه داشت كه چنين انقلابي را به پيروزي رساند؟ بنده بر اساس آن‎چه از دين فهميدم، گمان مي‎كنم سخن دين، با روش‎هاي مرسوم در دنيا و نگاه غرب و تفكر غربي كاملا متفاوت است. عامل حركت در آن نگاه، فقط تأمين نيازهاي مادي است؛ در حالي كه دين، حيات اصلي و حقيقي را در آخرت مي‎داند و دنيا را فقط جايگاه موقتي و مزرعه‎اي براي رسيدن به آخرت معرفي مي‎كند.

آيت‎ا... مصباح افزود: اين در حالي است كه برخي ادعا مي‎كنند كه قرآن را قبول دارند، اما عملشان نشان مي‎دهد كه دستورات قرآني را اوهام و ارتجاع مي‎دانند.

ايشان با اشاره به جريانات سياسي كشور در هفتاد سال اخير، گفت: در اين مدت گروه‎هاي متعددي در جامعه ما پيدا شدند كه هر يك با عنوان خدمت به مردم، توسعه و پيشرفت، عدالت و نظاير آن شعارهاي مختلفي سر دادند؛ اما بنده به ياد ندارم هيچ يك از احزاب سياسي، ارزش‎هاي ديني يا انساني را به‎عنوان شعار مطرح كنند، و نهايت همتشان اين بود كه سهمي در قدرت داشته باشند؛ اما مرحوم مدرس با رويكردي متفاوت حركت جديدي را شروع كرد كه براي همگان تعجب برانگيز بود. در اين ميان كسي كه توانست شعارهاي مرحوم مدرس را عملي كند، حضرت امام(ره) بود؛ آيت‎ا... كاشاني را نيز مي‎توان حلقه وصل اين جريان دانست.

آيت‎ا... مصباح يزدي در ادامه گفت: امروز 40 سال از پيروزي انقلاب گذشته و از ابتداي حركت امام(ره) چند نسل عوض شده است؛ حال، آيا حركت و راه ما، همان چيزي است كه امام راحل(ره) مي‎فرمود، يا ما هم استحاله شده‎ايم؟ متأسفانه بايد گفت امروز تعداد كساني كه با خودباختگي در مقابل آمريكا و تمدن غربي گرايش‎هاي ليبرالي دارند، از دوران انقلاب بيش‎تر است. شايد يكي از دلايل اين امر اين باشد كه افراد تحصيل كرده ـ بخصوص كساني كه در غرب تحصيل كرده‎اند ـ خود را رشد يافته‎تر مي‎دانند.

ايشان با اشاره به اين‎كه مهندس بازرگان عليرغم اين‎كه در حوزه شخصي فردي متدين بود و حتي كتاب‎هاي ديني هم داشت، از نظر انقلابيون فردي غرب‎گرا تلقي مي‎شد، ادامه داد: اما امروز با مشاهده برخي از مسؤولان بايد گفت خدا پدر مهندس بازرگان را بيامرزد؛ برخي از ايشان به اندازه مهندس بازرگان هم اعتقاد به دين ندارند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه در نگاه برخي جريانات، جبهه پايداري جرياني متحجر و ارتجاعي است، خاطر نشان كرد: شما توجهي به اين جريانات نداشته باشيد؛ اما ببينيد نسبت شما با تفكر و راه امام(ره) چيست؟ آيا واقعاً هدف اصلي شما خدمت به جامعه و نهايت هدفتان بهره‎مندي‎هاي مادي نيست؟ آيا ما واقعاً راه امام(ره) را باور كرده‎ايم؟ آيا باور داريم كه براي حل مشكلات موجود نيز بايد به دستورات قرآن عمل كنيم؟ آيا باور كرده‎ايم كه حتي اگر منافع دنيوي را هم بخواهيم، بايد جامعه‎اي با ايمان و متقي داشته باشيم، و در اين صورت است كه خداوند نيز بركاتش را از آسمان و زمين بر مردم نازل مي‎كند، يا اين تفكر را نوعي وهم و خيال مي‎پنداريم، و راهكار حل مشكلات را همان چيزي مي‎دانيم كه غربي‎ها گفته‎اند؟ آيا باور داريم كه استغفار و بازگشتن به سوي خدا حتي خشكسالي را متوقف مي‎كند، يا اين حرف‎ها را تفكرات عوامانه مي‎پنداريم و تنها راه حل چنين مشكلي را در پيشرفت و رسيدن به تكنولوژي بارور كردن ابرها و نظاير آن مي‎دانيم؟

آيت‎ا... مصباح يزدي در ادامه گفت: كساني بودند كه صريحاً مي‎گفتند قبل از انقلاب درباريان خوردند و بردند، حالا نوبت ماست كه بعد از تحمل زندان و شكنجه به نان و نوايي برسيم! آيا ما هم چنين تفكري داريم؟!

استاد اخلاق حوزه علميه قم تأكيد كرد: عامل انحراف در دل همه ما وجود دارد؛ اگر هنوز فعال نيست، به‎خاطر اين است كه شرايط و موقعيت مناسبي پيش نيامده، و اگر روزي شرايط فراهم شود، معلوم نيست ما هم چنين حرف‎هايي نزنيم. مگر وزير اسبق وزارت ارشاد صريحاً نگفت كار ما همان كار وزارت فرهنگ و هنر شاه است و ربطي به اسلام ندارد؟! اگر ما هم به موقعيتي برسيم، آيا همين حرف‎ها را - ولو با بيان ديگر و همراه با توجيهات ديني - مطرح نمي‎كنيم؟!

ايشان با بيان اين‎كه جا دارد در اين زمينه با خود بينديشيم و حساب خودمان را روشن كنيم، گفت: اگر واقعاً دين را باور داريم، بايد به لوازمش پايبند باشيم. اگر ما هم تنها راه حل مشكلات را همان بدانيم كه ديگران مي‎گويند، هدفمان هم همان اهداف مادي باشد، و در عمل هم در پي انتقاد از احزاب ديگر براي از ميدان بيرون كردن آنها و رسيدن خودمان به قدرت باشيم، با ديگرآن‎چه تفاوتي خواهيم داشت؟ آيا همين كه اسم اين جريان را جبهه پايداري انقلاب اسلامي گذاشتيم، مسائل حل مي‎شود؟!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: چه چيزي مي‎تواند ما را از انحرافات باز بدارد كه اگر به قدرت رسيديم، از آن سوء‎استفاده نكنيم، اهل رانت‎خواري نشويم، رشوه ندهيم و نگيريم، و فساد نداشته باشيم؟ آيا دستورات اقتصادي غرب مي‎تواند عامل بازدارنده از اين انحرافات باشد؟ روشن است كه خير.

ايشان با تأكيد بر اين‎كه اگر ما دغدغه دين داشته باشيم، خداوند هم طبق سنت‎هاي خودش به ما كمك خواهد كرد، افزود: دو نگرش و تفكر در اين زمينه وجود دارد؛ نگرش اول همان رويه حزب‎بازي كه در دنيا مرسوم است و در آن تهمت و دروغ هم وجود دارد، را كارساز مي‎داند؛ اما نگاه دوم عامل قوي‎تري را مؤثر مي‎داند. حال، اگر ما تفكر دوم را باور داريم، چرا نتيجه آن در عمل ما ديده نمي‎شود؟!

آيت‎ا... مصباح يزدي در ادامه گفت: ممكن است انسان به زبان شعاري بدهد، اما وقتي به مسؤوليتي رسيد، رفتارش بر خلاف آن باشد و عمل خودش را هم توجيه كند؛ حال، از كجا معلوم كه اگر ما هم به قدرت برسيم، در عمل به آن‎چه گفته‎ايم، ملتزم باشيم؟!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: زماني ربا با نرخ 12 درصد جنگ با خدا تلقي مي‎شد؛ اما امروز 30 درصد سود را اسلامي مي‎دانيم! در حالي كه بسياري از مشكلات اقتصادي و ورشكستگي‎ها ناشي از همين امر است!

ايشان افزود: تا زماني كه فكر، اصلاح نشود، نمي‎توان توقع تحقق اسلام را داشت؛ لذا بايد هم باور خودمان را اصلاح كنيم، هم باورهاي انحرافي ديگران را تغيير بدهيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم، دنياگرايي، منفعت‎طلبي و خودپرستي را عامل وضعيت فعلي دانست، و خاطرنشان كرد: زماني مي‎توانيم خودمان را حفظ كنيم كه باور داشته باشيم هر نفسي كه مي‎كشيم بايد حسابش را نزد خدا پس بدهيم، و بدانيم كه در قبال تصرف در هر ريال از بيت‎المال، نزد خدا مسؤوليم، چه رسد به تصرفات ميلياردي.

آيت‎ا... مصباح يزدي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ما بايد فعاليت‎مان را بيش‎تر بر فرهنگ متمركز كنيم؛ يعني باور خود و ديگران را اصلاح كنيم؛ در غير اين صورت، هر تغييري هم انجام شود، همين آش و همين كاسه خواهد بود. با اكتفا به شعار و حرف، ما هم مانند كساني هستيم كه پس از رسيدن به قدرت ديگران را فراموش مي‎كنند؛ اما زماني كه موقعيتشان به خطر مي‎افتد فرياد وحدت كلمه، همدلي و نظاير آن را سر مي‎دهند. اين وحدت بهانه‎اي است براي اين‎كه چند روزي بيش‎تر بر صندلي پست و مقام بنشينند!

ايشان افزود: از كجا معلوم من و شما چنين نباشيم؟ تا زماني كه فكر ما اصلاح نشود، هر چه زيبا سخن بگوييم و شعار بدهيم، وضعيت همين است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با يادآوري خاطراتي از زندگي امام راحل(ره)، اظهار داشت: امام(ره) در مصرف وجوهات براي خانواده خود نيز بر اساس مباني ديني رفتار مي‎كردند؛ تا جايي كه مرحوم حاج آقا مصطفي، اگر از برخي مراجع ديگر شهريه نمي‎گرفت، حتي نمي‎توانست زندگي‎اش را اداره كند. امام(ره) تا اين حد مقيد و بر اساس مباني رفتار مي‎كردند. امروز نيز جانشين صالح ايشان همين‎گونه است؛ ايشان به فرزندان‎شان اجازه ورود به فعاليت‎هاي اقتصادي را نداده‎اند و برخي از آن‎ها هنوز هم در منزل اجاره‎اي ساكن هستند. آيا رهبر اين كشور قدرت ندارد يك آپارتمان ساده براي فرزندانش تهيه كند؟!

ايشان با بيان خاطراتي از ساده‎زيستي رهبر انقلاب، تأكيد كرد: تجربه 40 ساله بعد از انقلاب نشان داده كه نه تنها در هيچ موردي كوچك‎ترين خيانتي در رفتار نبوده، بلكه حتي اشتباهي در تصميمات‎شان نيز نمي‎توان يافت.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در پايان خاطر نشان كرد: ما اگر بخواهيم اين مسير را برويم، ابتدا بايد باور و اعتقادمان را تصحيح كنيم، در مرحله بعد بايد خودسازي كنيم، خودسازي مانند امام(ره) و رهبري؛ و بايد بدانيم با حرف و شعار، كار درست نمي‎شود؛ بايد همان‎گونه كه انبيا رفتار كردند، عمل كنيم. نمي‎توان توقع داشت كه رفتارمان همانند دشمنان اسلام باشد، اما با حرف زدن، نتيجه اسلامي بگيريم.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

رسول خدا(ص):
در دولت مهدي(عج) مردم آن‎چنان در رفاه به سر مي‎برند كه هرگز مانند آن ديده نشده... .
بحار: 76/5176

 راه امام

مايه سرشكستگي است

نبايد ما در ارزاق‎مان محتاج به خارج باشيم. مملكت وسيعى كه براى 150 ميليون جمعيت كافى است - به حسب آن‎طورى كه گفته مى‎شود - [...] زمين‎هاى وسيع داريد. آب داريد. بركات آسمانى داريد. قدرت داريد. قوه داريد. جوان هستيد. جوان داريد. عيب است از يك مملكت اسلامى كه محتاج باشد در ارزاقش، آن هم به دشمن‎هاى خودش. آمريكا كه دشمن ماست، ما اگر محتاج به او باشيم براى ما سرشكستگى است. كارى بكنيد كه خودكفا بشويد و خودتان از اين زمين خدا و از اين آب خدا ارزاق خودتان را بيرون بياوريد.
صحيفه امام، ج 12، ص 77

 در پرتو خورشيد

بلندهمتي رهبر معظم انقلاب

با آن‎كه ضربان قلبم چهل تا چهل وپنج در دقيقه است اما صحبت درباره موضوع مورد نظرم را لازم مي‎دانم بنده اين‎طور فكر كرده‎ام كه ابتدا اشاره‎اي داشته باشم به ذاتيات آيت‎ا... خامنه‎اي «سلام‎ا... عليه» كه تقريباً از پانزده شانزده سالگي ايشان اطلاعِ نزديك دارم و تصورم بر اين است كه ايشان اگر از اين صحبت مطلع شوند يكي دو نكته را تعجب خواهند كرد كه بر حسب ظاهر جز خودشان اطلاع نداشته‎اند و اين در حافظه و اطلاعات من هست... يكي از ذاتيات ايشان(رهبر معظم انقلاب) كه اشاره مي‎كنم، بلندهمتي ايشان است. يعني آن قدر اين روح پاكيزه و لطيف و بزرگ است كه وقتي ايشان اين تعبير را شنيد، از آن موقع تدريجاً خودش را براي فعليت اين منزلت آماده كرد و از اين حركت اختصاصي و استثنايي هم هيچ غفلت نورزيد. خصيصه ديگر ايشان اين بود كه نسبت به والدين تأدب، تواضع، فروتني و اطاعت بسيار زيادي داشتند. خيلي زياد كه از عرفيت خارج است، بخصوص نسبت به پدر بزرگوارشان. عجيب بود. آن‎ها هم حتماً اثر وضعي دارد.
مرحوم آيت‎ا... شيخ مرتضي تهراني