صفحه حوزه و دانشگاه

به همت دانشجويان انجام شد
تشكيل زنجيره انساني در حمايت از دستاوردهاي هسته اي

جمعي از دانشجويان و اعضاي تشكل‎هاي دانشجويي ظهر يكشنبه در اعتراض به بازرسي ماموران آژانس از دانشگاه‎ها و مراكزعلمي كشور و همچنين بازديد احتمالي اين بازرسان از دانشگاه شهيدبهشتي در اين دانشگاه تجمع كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، دانشجويان در اين تجمع اعتراضي كه به همت بسيج دانشجويي دانشگاه‎هاي سراسر كشور، بسيج اساتيد، انجمن اسلامي دانشجويان(دفتر تحكيم وحدت) و جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه شهيدبهشتي برگزار شد نسبت به حضور بازرسان آژانس در دانشگاه شهيدبهشتي هشدار دادند.

دانشجويان در ادامه تجمع خود با حضور در مقابل دانشكده هسته‎اي دانشگاه شهيدبهشتي زنجيره انساني تشكيل دادند.

گفتني است، تجمع كنندگان با در دست داشتن دست‎نوشته‎هايي بازرسي عوامل بيگانه از مراكز علمي كشور را محكوم كرده و از مسؤولان خواستند تا جلوي چنين بازرسي‎هايي گرفته شود.

دانشجويان پلاكاردهايي در دست داشتند كه روي آن شعارهايي همچون « آبروي علمي كشور فروشي نيست»، «بازرسي از دانشگاه خدشه به استقلال ملي است»، «بازرسي از دانشگاه خطوط قرمز ماست»،« تحقيق و فناوري حق مسلم ماست»، «بازرسي از دانشگاه هرگز اجازه نمي‎دهيم»، «به امريكاي شياد اعتماد نمي‎كنيم» و « اسرار اين ملت فروشي نيست» نوشته شده بود.

دانشجويان تصاويري از شهيدان علي محمدي، شهرياري، رضايي نژاد و احمدي روشن با خود همراه داشتند.

دانشجويان در ادامه تجمع خود با امضاي طوماري اعتراض خود را به بازرسي ماموران آژانس از دانشگاه‎ها اعلام كردند.

* چگونه نواميس علمي تان را به معرض نمايش گذاشته ايد؟

فخاري زواره، استاد دانشگاه شهيدبهشتي، در اين تجمع گفت: دانشگاه خانه ماست و ما سال‎ها از عمرمان را براي ساختن اين خانه صرف كرده و سختي‎هاي زيادي را تحمل كرده ايم.

اين استاد دانشگاه با اشاره به موفقيت‎هاي علمي اساتيد و دانشمندان دانشگاه گفت: اين پيشرفت‎ها به صورت خاري در چشم دشمنان اين مرز و بوم بوده و به امانت نزد ما سپرده شده است.

وي تصريح كرد: دشمنان همواره با اعمال تحريم سدي در جهت تامين وسايل وتجهيزات مورد نياز ما بسته‎اند و هر قطعه‎اي كه نياز داشته‎ايم گاهي با صرف هزينه چند برابر تهيه كرديم تا به امروز كه بعضي از آن‎ها را توانستيم خودمان بسازيم و در آزمايشگاه هايمان به كار بگيريم.

اين استاد دانشگاه گفت: امروز كه به موفقيت‎هايي رسيده‎ايم سروكله آن‎ها پيدا شده و مي‎خواهند جلوي كار‎هاي انجام شده را بگيرند وگرنه چرا بازرسي؟ مگر شما چه قرابتي با ما داريد كه بخواهيد از كار ما سر دربياوريد؟

فخاري زواره تصريح كرد: چه شده كه امروز غريبه‎هايي كه تا به حال هميشه مانع كار و تحقيقات ما بوده‎اند به آزمايشگاه‎ها سر زده و حق بازرسي پيدا كرده اند؟

وي خطاب به مسؤولان گفت: چه معامله‎اي كرده‎ايد كه اين گونه نواميس علمي تان را به معرض نمايش گذاشته ايد؟ مگر در فرصت‎هاي مطالعاتي اساتيد در دانشگاه‎هاي دنيا آن‎ها اجازه مي‎دهند كه ما روي هر موضوعي كار كنيم؟ حال دستاورد‎هاي خودمان را چرا بايد در معرض بازرسي شما قرار دهيم؟ مگر شما چه داده‎ايد كه حالا حق بازرسي مي‎خواهيد؟

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: وقتي دشمن اين گونه و بدون اجازه وارد حريم خصوصي اساتيد ما مي‎شود اين كار بازرسي و بازجويي است و با سوابق آن‎ها اين بازرسي‎ها به جاسوسي ختم شده و گاه به شهادت دوستان ما منجر شده است.

وي افزود: اين براي دانشگاه ننگ است كه هر كس هر وقت دلش خواست حريم ما را پايمال و به آن ورود كند. اين ننگ در هر دوره‎اي انجام شده امروز نبايد انجام شود، حتي به قيمت جان خودمان هم كه شده از اين حريم به حول و قوه الهي دفاع خواهيم كرد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب تصريح كرد: ما توقع نداريم كه در كشور خودمان براي حفظ حرمت دانشگاه مجبور به تجمع و اعتراض شويم و احساس مي‎كنيم كه مسؤولان آموزش عالي كوتاهي كردند و به ميدان آمده‎ايم و اميدواريم كه مسؤولان به خود آيند و وظيفه خود را در قبال امنيت دانشگاه‎ها انجام دهند.

وي گفت: هر شخصي در خانه اش امنيت كامل مي‎خواهد تا در جهت اهداف خانواده اش قدم بردارد. استقلال مي‎خواهد تا بتواند منافع خودش را تامين كند.

فخاري زواره تصريح كرد: اين بازرسي‎ها استقلال علمي، استقلال فكري، امنيت جاني دانشمندان را تهديد و از طرفي قدرت مانور و عمل دانشجويان را محدود مي‎كند، اين بازرسي‎ها خودباوري ما را تهديد و نوآوري را از ما مي‎گيرد.

وي اظهار كرد: امروز بازرسي‎ها دانشگاه‎ها را كه عرصه اوليه و اصلي توليد دارايي هستند نشانه رفته‎اند و فرعون وار مي‎خواهند موسي را در گهواره از بين ببرند و مطمئن باشيد كه با از بين رفتن اين ميدان حتما در ديپلماسي و سياست نيز شكست مي‎خوريم.

اين استاد دانشگاه يادآور شد: مسؤولان بدانند امنيت ملي ما را شهرياري‎ها تضمين كردند، چراغ خانه‎هاي اين مرز و بوم به همت علي محمدي‎ها، احمدي روشن‎ها و ديگر شهداي اين مرز و بوم روشن است، حال اگر شما به رضايت قاتلان اين شهدا براي رسيدن به امنيت دل خوش كرده‎ايد بايد بگوييم كه سخت در اشتباه هستيد.

* اجازه نمي‎دهيم دانشمندان ما تاوان گرايش‎هاي غرب‎پرستانه بعضي مسؤولان را با خونشان بدهند

دانشگاهيان دانشگاه شهيدبهشتي در پايان تجمع خود طي بيانيه‎اي اعلام كردند: ما دانشجويان انقلابي و دانشگاهيان ديگر اجازه نخواهيم داد، بيگانگان، دانشمندان ما را بشناسند و تاوان گرايش‎هاي غرب پرستانه بعضي مسؤولين مبهوت و مقهور نظام‎هاي ليبرال را، عزيزاني همچون شهيدان هسته‎اي با خون پاكشان دهند.

در بخشي از اين بيانيه آمده است:

« مي‎گويند بايستي ما بياييم با دانشمندان شما مصاحبه كنيم يعني در واقع بازجويي كنيم. ما اجازه نمي‎دهيم به حريم دانشمندان هسته‎اي ما و دانشمندان در هر رشته حسّاس و مهمّي، اندك اهانتي بشود. من اجازه نمي‎دهم بيگانگان بيايند با دانشمندان ما، با فرزندان برجسته و عزيز ملّت ايران كه اين دانش گسترده را به اين‎جا رسانده اند، بخواهند بنشينند حرف بزنند. در دنيا هيچ عاقلي اجازه نمي‎دهد، هيچ دولتي اجازه نمي‎دهد؛ دانشمندانشان را مخفي مي‎كنند، نمي‎گذارند اسم هايشان را هم كسي بفهمد. دشمن پُررو و وقيح توقّع دارد اجازه بدهند راه را باز كنند و بيايند با دانشمندان ما، با اساتيد ما، با محقّقين ما گفت‎وگو كنند، مذاكره كنند. درباره چه؟ درباره يك پيشرفت اساسي بومي علمي در كشور. اين اجازه مطلقاً داده نخواهد شد؛ اين را هم دشمنان بدانند، هم كساني كه منتظرند ببينند تصميم نظام جمهوري اسلامي چه مي‎شود، بدانند.(امام خامنه‎اي)

در شرايطي كه در اين روزها و ماه‎ها دولت جنايتكار آمريكا از برجام خارج شده و هيچ گونه پايبندي به اجراي قرارداد ناموفق برجام از طرف اروپايي‎ها مشاهده نمي‎شود، متأسفانه نه تنها از سوي دولت به اصطلاح تدبير و اميد موضع مناسبي در قبال اين موضوع گرفته نشده است بلكه باعث شده جمهوري اسلامي ايران، بدون هيچ قيد و شرطي به تعهدات خود همچنان عمل نمايد.

حال با تأثر و تأسف و اندوه بايد گفت، مدتي است عده‎اي بيگانه كه سال هاست در پوشش بازرسان آژانس انرژي اتمي، اطلاعات ارزشمند هسته‎اي، علمي و نظامي رابه خارج از كشور منتقل مي‎سازند با گستاخي تمام به خود اجازه داده‎اند كه پا به صحن مقدّس دانشگاه‎هايي گذارند كه از آن، احمدي روشن‎ها، شهرياري‎ها، عليمحمدي‎ها و رضايي‎نژادها عروج نموده اند.

و تأسف بار‎تر آن‎كه عده‎اي در داخل نيز چراغ سبز ورود به دانشگاه‎ها را نشان داده‎اند و با تطميع، تهديد و... سعي مي‎نمايند تا پيش از افشاي اين فضاحت، دهان منتقدان را ببندند.

ما دانشجويان انقلابي و دانشگاهيان ديگر اجازه نخواهيم داد، بيگانگان، دانشمندان ما را بشناسند و تاوان گرايش‎هاي غرب پرستانه بعضي مسؤولين مبهوت و مقهور نظام‎هاي ليبرال را، عزيزاني همچون شهيدان هسته‎اي با خون پاكشان دهند. ما نمي‎گذاريم كساني نظير شهيد هسته‎اي دكتر مجيد شهرياري شناسايي شوند. بدانيد ما هرگز اجازه ادامه چنين حقارتي را نخواهيم داد.

 حوزه و دانشگاه

آغاز سومين دوره طرح ولايت مردمي
ابلاغ سلام رهبر معظم انقلاب به افتتاحيه «طرح ولايت مردمي»

سومين دوره طرح ولايت مردمي دانشجويان سراسر كشور به همت مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مشهد مقدس آغاز شد. افتتاحيه اين دوره مردمي با سخنراني حجت الاسلام محمديان رئيس نهادنمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها، حجت الاسلام الهي راد رئيس مركز آموزش انديشه‎هاي بنيادين مؤسسه امام خميني و مصطفي قاسمي‎پور مسؤول دوره‎هاي مردمي طرح ولايت كشور و با حضور 1000 نفر از دانشجويان خواهر و برادر سراسر كشور برگزار شد.
به گزارش رجانيوز، اين دوره معرفتي چهل روزه كه زيرنظر حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي تدوين شده، در طول دو دهه اخير همواره مورد حمايت رهبرانقلاب قرار گرفته است. دوره امسال نيز با ابلاغ سلام رهبرمعظم انقلاب توسط نماينده ايشان آغاز به كار كرد.
حجت‎الاسلام محمد محمديان در آيين افتتاحيه سومين دوره طرح ولايت مردمي كشور كه در حرم مطهر رضوي برگزار شد، ضمن اعلام سلام مقام معظم رهبري به‎دانشجويان؛ گفت: مقام معظم رهبري طرح ولايت را طرح بسيار ارزشمندي مي‎دانند.
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها با بيان اين‎كه نهال طرح ولايت امروز به‎شجره طيبه اين طرح تبديل شده؛ ادامه داد: اين طرح در دهه 70 با جمع كوچكي شروع شد و هر چه‎جلوتر رفت، باشكوه‎تر، بالنده‎تر و موثرتر شد.
وي اضافه كرد: امروز طرح ولايت به‎جايي رسيده كه جايگاه اصلي خودش را پيدا كرده است، به‎طوري كه به‎صورت مردمي اجرا مي‎شود.
محمديان حضور در اين طرح را يك توفيق دانست و متذكر شد: قطعاً حضور در اين طرح در كنار حرم مطهر امام رضا(ع)، نقطه عطفي در طول عمر يك جوان است.
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها افزود: چنين موقعيتي كه هم در كنار حرم مطهر امام رضا(ع) باشيد و هم از مباحث ناب بهره ببريد، در جاي ديگري پيدا نمي‎كنيد.
وي با اشاره به‎اين كه مديريت خدا، مديريت ولايي همراه با ولايتي بوده كه خروج انسان از ظلمات به‎سمت نور است؛ يادآور شد: خدا نور است و ما را به‎سمت خودش فرا مي‎خواند، به‎طوري كه پروردگار در قرآن كريم مي‎فرمايد، اين نور را به‎هر كسي كه بخواهد، مي‎دهد.
محمديان با اشاره به‎اين كه حرم مطهر امام رضا(ع) يكي از مصاديقي است كه در آن‎جا نور خدا وجود دارد؛ اظهار كرد: مقام معظم رهبري نگاه ويژه‎اي به‎آموزش‎هايي كه در اين طرح اجرا مي‎شود، دارند.
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها آشنايي با معارف و مباحث اسلامي را سبب افزايش مسووليت دانشجويان دانست و بيان كرد: مقام معظم رهبري به يادگيري مضاميني در اين طرح كه تبديل به عمل شود، تاكيد داشتند.
وي نكته ديگري كه بارها مقام معظم رهبري به آن تاكيد كردند را پرداختن به‎بحث‎هاي معنوي در كنار بحث‎هاي معرفتي در طرح ولايت برشمرد و اضافه كرد: مقام معظم رهبري حفظ روحيه انقلابي در ميان دانشجويان را بسيار مهم مي‎دانند، اين يك شعار سياسي نيست، بلكه بحث معرفتي است، همان‎طور كه خداوند در قرآن مي‎فرمايد، گام قبل از ايمان به‎خدا، كفر به‎طاغوت است.
محمديان با بيان اين‎كه حرمت مومن از كعبه بالاتر است؛ ادامه داد: عده‎اي با خدا عناد ندارند، اما ضعف اعتقادي دارند، بايد با مهرباني فكر آن‎ها را باز كنيم، همچنين، يكي از خروجي‎هاي طرح ولايت بايد اين باشد كه دانشجويان در دانشگاه‎هاي خود، حلقه‎هاي معرفتي ايجاد كنند.
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها متذكر شد: عده‎اي مي‎گويند با دنيا بايد تعامل كرد، اين در حالي است كه ما نه‎تنهامخالف با تعامل با دنيا نيستيم، بلكه بيش‎ترين تعامل را با دنيا داريم.
وي با بيان اين‎كه عده‎اي قطب‎نماي دلشان قسمت آمريكا و اروپا است؛ اظهار كرد: آن‎ها مي‎گويند، تنش زايي نكنيد، اين در حالي است كه همه تنش‎ها را آمريكا ايجاد مي‎كند.
محمديان گفت: برخي سازش با آمريكا را كدخدا يك دنيا مي‎دانند كه بايد با آن كنار آمد، آقاياني كه ما را دعوت به‎سازش مي‎كردند و مي‎گفتند، بايد هم چرخ سانتريفيوژها بچرخد، هم چرخ اقتصاد، ديدند كه هيچ كدام نچرخيد.