صفحه بين الملل

سردار سليماني خطاب به ترامپ:
وقتي ايران را تهديد مي كني فراموش نكن كه براي سربازانتان پوشك تهيه مي كرديد!

سردار سرلشكر حاج قاسم سليماني در يادواره شهداي استان همدان در عمليات رمضان كه با حضور جمع كثيري از مردم همدان و خانواده‎هاي شهدا در حسينيه حضرت امام خميني(ره) اين شهر برگزار شد، خطاب به ترامپ گفت: اين جنگ را شما شروع مي‎كنيد اما پايانش را ما ترسيم مي‎كنيم بنابراين نبايد به رئيس جمهور و ملت ما توهين كني و بايد بداني چه مي‎گويي.

وي با اشاره به سخنان اخير رئيس جمهور درخصوص مواضع ايران در صورت تحريم نفت كشور عنوان كرد: رئيس جمهور ما كلمات بسيار ذي‎قيمتي كه برخاسته از وجدان و وجود ملت ايران بود بر زبان جاري كرد كه خيلي مهم بوده و هست؛ اگرچه در كشور كساني هستند كه سعي در تحريف يا تضعيف اين سخنان دارند اما هر كس بخواهد بيانات را تضعيف كند؛ خيانت كرده است.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ادامه به پاسخ توئيتري ترامپ در واكنش به سخنان رئيس جمهور كشورمان اشاره و بيان كرد: در شأن رئيس جمهور كشور بزرگ اسلامي ايران نيست كه پاسخ او را بدهد اما من به‎عنوان سرباز اين ملت به او جواب مي‎دهم.

سرلشكر سليماني متذكر شد: به رغم اين‎كه حدود يك سال و نيم از رياست‎جمهوري اين قمارباز در آمريكا مي‎گذرد هنوز ادبيات ترامپ همان ادبيات قمارخانه و كاباره است و وقتي با روسيه، چين و اروپا حرف مي‎زند انسان احساس مي‎كند يك قمارباز در حال حرف زدن است و او شأن ملت آمريكا را با اين ادبيات شكسته است.

وي خطاب به ترامپ با بيان اين‎كه شما ما را تهديد مي‎كنيد به اين‎كه اقدامي انجام مي‎دهيد كه در دنيا سابقه ندارد، گفت: شما سابقه كه نداري و به دليل اين‎كه فكرت مشغول چيزهاي ديگري است اجازه پرسيدن هم نمي‎دهي اما از پيشينيان خود، سياستمداران و روساي سازمان‎هاي امنيتي آمريكا حرف‎هاي نادانسته را بپرسيد و بر زبان جاري نكنيد.

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ادامه داد: شما از سال 2001 كه طي 17 سال با 110 هزار سرباز دنيا را با خود همراه كرديد و اعلام كرديد هر كه با ماست با ماست و هر كه با ما نيست تروريسم است چه غلطي كرديد؟

وي در ادامه گفت: در 2011 چه اتفاقي افتاد؟ اگر نمي‎دانيد، از فرمانده وقت خود بپرسيد كه چه كسي را پيش من كه سرباز اين كشورم فرستاد و گفت آيا ممكن است از نفوذ خود استفاده كنيد سربازان ما اين چند ماه را مورد حمله مجاهدين عراق قرار نگيرند و ما از عراق خارج شويم؟ آن هم در شرايطي كه با چند برابر نيروهايي كه در افغانستان پياده كرده بوديد در عراق حضور يافته و وحشتناك‎ترين جنايات را كه در قرون وسطي هم نظير نداشت در عراق انجام داديد.

سردار سليماني افزود: اين ادبيات كاباره است؛ از فرماندهان و سياستمداران خود بپرسيد، از سازمان‎هاي امنيتي خود بپرسيد و حرف‎هاي ندانسته را به زبان جاري نكن. يادتان رفته براي سربازانتان پوشك بزرگسال تهيه مي‎كرديد، امروز آمديد ما را تهديد مي‎كنيد؟

سرلشكر سليماني تشريح كرد: شما رياض و عربستان را كه صد سال بود به خود موشك نديده بود زير آتش قرار داديد؛ حالا براي ما خط و نشان مي‎كشيد؟ بايد به شما بگويم آقاي ترامپ! بدان در آن جايي كه فكر نمي‎كني ما در نزديك شما هستيم و در هر كجا كه تصور نمي‎كنيد ما در كنار شما هستيم.

فرمانده نيروي قدس با بيان اين‎كه شما مي‎دانيد جنگ با ما يعني نابودي شما، گفت: تا به امروز چه غلطي كرديد كه براي ما خط و نشان مي‎كشيد؟ من حريف شما هستم و نيروي قدس حريف شماست نه همه نيروهاي مسلح ايران. بدانيد هيچ شبي نيست كه ما بخوابيم و به شما فكر نكنيم، بيا كه ما منتظريم و مرد اين ميدان براي شما ما هستيم؛ ما ملت شهادت و ملت امام حسينيم.

وي ادامه داد: امروز شما «منافقين» را كه زباله‎هاي دور ريخته ملت ايران هستند جمع مي‎كنيد و مانور مي‎دهيد و به يك زن ولگرد اميد بسته‎ايد و او را از تلويزيوني به تلويزيوني ديگر مي‎بريد و با اين شرايط، ما را تهديد به كشتن مي‎كنيد؟!

فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‎كه امروز راه ما راه ايستادگي است، گفت: امروز هر كسي با هر ديدگاهي به اين نتيجه رسيده كه مذاكره و سازش پيامدي جز تسليم ندارد.

استاد دانشگاه آمريكايي:
پيوستن به FATF براي ايران بسيار خطرناك است

يك استاد دانشگاه آمريكايي در گفت‎وگويي با خبرگزاري تسنيم درباره پيوستن ايران به «كارگروه ويژه اقدام مالي»(FATF) هشدار داده و گفته در موضوع برجام، اتحاديه اروپا در تلاش است به‎جاي پايبندي به اين توافق از «دونالد ترامپ»، رئيس جمهور آمريكا تبعيت كند.

«جيمز پتراس»، استاد بازنشسته جامعه‎شناسي در دانشگاه «بينگامتون، نيويورك» كه محور پژوهش‎هاي وي را كشورهاي غرب آسيا و موضوعات امپرياليسم و جهاني شدن تشكيل مي‎دهند در يك مصاحبه تلفني تهديدهاي FATF را «نوعي باج‎خواهي» توصيف كرد.

اين نويسنده گفت: «پرواضح است كه اين اتهام‎ها و تهديدها نوعي باج‎خواهي براي هماهنگ شدن با سياست‎هاي آمريكا و پرونده‎سازي عليه قوانين مالي ايران هستند تا تحريم‎هاي مالي وضع كرده و مبادلات بين ايران و بانك‎هاي مختلف در اروپا، آسيا و جاهاي ديگر را قطع كنند.»

گروه كاري اقدام مالي(FATF) از سال 1989 و زير نظر گروه هفت كشور صنعتي(G7) ايجاد شد. اين گروه، به‎عنوان يك سياستگذار پرنفوذ در حوزه مبارزه با پولشويي و مبارزه با تأمين مالي تروريسم، دستورالعمل ارائه مي‎كند.

«جيمز پتراس» كه يكي از حيطه‎هاي پژوهش‎هايش مستند كردن حمايت‎هاي كشورهاي غربي از تروريسم است، در اين مصاحبه ادعاهاي FATF درباره مبارزه با «تأمين مالي تروريسم» يا «پولشويي» را رد كرد.

او گفت: «بگذاريد در اين مورد شفاف باشيم. اگر FATF درباره مبارزه با پولشويي جدي بود، اين كار را با مواردي كه بيخ گوش خودش جريان دارند آغاز مي‎كرد. آن‎ها موضوع تأمين مالي تروريسم را مطرح مي‎كنند. بزرگ‎ترين تأمين‎كننده مالي تروريسم در سوريه امروز ايالات متحده و اتحاديه اروپا است كه از 2011 به تروريسم دامن زده‎اند.»

اين استاد دانشگاه آمريكايي در ادامه تأكيد كرد: «بنابراين، باز هم مي‎گويم اگر FATF جديت داشت، كار را با مقابله با بزرگ‎ترين مشكلات آغاز مي‎كرد و بزرگ‎ترين مشكلات امروز در آمريكا و لندن قرار دارند.»

اخيراً روزنامه وال‎استريت‎ژورنال در گزارشي تصريح كرد دولت‎هاي تروئيكاي اروپا(فرانسه، انگليس و آلمان) كه ادعا مي‎كنند در تلاش براي حفظ برجام بعد از خروج آمريكا از آن هستند تحقق اين هدف را به اجراي قوانين FATF در ايران گره زده‎اند.

«پتراس» درباره اين گزارش هم اظهارنظر كرد و گفت: «اتحاديه اروپا مي‎خواهد از حكمراني ترامپ تبعيت كند. اگر ايران درخواست اتحاديه اروپا را رد كند و به FATF ملحق نشود خواهند گفت كه ايران به توافق هسته‎اي پايبند نيست و سرانجام از آن خارج مي‎شوند.»

اين استاد دانشگاه آمريكايي تأكيد كرد: «اين، نوعي تبعيت مخفيانه از ترامپ است و نه از توافق هسته‎اي. پيوستن به FATF در اين مقطع زماني، تحت اين شرايط و تحت چنين شرايط حاكميتي بسيار خطرناك خواهد بود.»

كارگروه اقدام مالي چند هفته پيش، از خارج كردن نام ايران از فهرست سياه «كشورهاي پرخطر در زمينه پولشويي» خودداري كرد و به اين كشور تا ماه اكتبر براي اجراي «اصلاحات» مورد نياز ضرب‎الاجل داد.

در ايران اين نگراني مطرح شده كه پيوستن به اين كارگروه، آسيب‎هاي زيادي در پي خواهد داشت و ممكن است با توجه به تعريف دلبخواهانه كشورهاي غربي از مفهوم «تروريسم» به خودتحريمي گروه‎هاي مقاومت و يا حتي شناسايي گلوگاه‎هاي اقتصادي ايران براي اعمال تحريم‎هاي بيش‎تر منجر شود.

مركز مطالعات امريكن گريتنس:
اگر ايران تنگه هرمز را ببندد اقتصاد جهاني در باتلاق فرو مي رود

طي روزهاي اخير ۲ اتفاق باعث شد تا باز بودن آبراه‎هاي استراتژيك در جهان دوباره به صدر اخبار رسانه‎ها بدل شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از AMGREATNESS، از يك طرف مقامات بلند پايه ايراني از احتمال متوقف كردن صادرات نفت ديگر كشورهاي خاورميانه و بستن تنگه هرمز در صورت توقف كامل صادرات نفت ايران در سايه تحريم‎هاي آمريكا سخن مي‎گويند. و از سوي ديگر عربستان با ادعاي هدف قرار گرفتن دو نفتكش سعودي در تنگه باب المندب، صادرات نفت از طريق اين تنگه را متوقف كرده است.

مركز مطالعات امريكن گريتنس طي گزارشي اعلام كرد: آمريكا 7 تنگه و آبراه حياتي را به‎عنوان مهم‎ترين نقاط عبور و مرور استراتژيك معرفي كرده كه مهم‎ترين آن‎ها تنگه هرمز است.

نام تنگه باب المندب نيز در جمع اين ۷ آبراه به چشم مي‎خورد اما در اين بين تنگه هرمز براي آمريكا از اهميت بسيار بالاتري برخوردار است.

در اين گزارش آمده است در صورت بسته شدن تنگه هرمز، اقتصاد جهان در يك باتلاق فرو خواهد رفت.

تنگه هرمز محل عبور حدود 30 تا 40 درصد كل نفت صادراتي در جهان است و تنگه باب المندب نيز درياي سرخ و مديترانه را به درياي عمان و اقيانوس هند متصل مي‎كند.

به گزارش بلومبرگ، بسته شدن تنگه هرمز بر روي نفتكش‎ها بسيار بحران آفرين‎تر از بسته شدن باب المندب است.

امريكن گريتنس مي‎گويد: نكته مهم در اين زمينه اين است كه حتي در زمان جنگ نفتكش‎ها در خليج فارس كه ايران تنگه هرمز را بست، سعودي‎ها صادرات نفت خود را متوقف نكردند اما حالا با هدف قرار گرفتن تنها دو نفتكش در باب المندب، آن‎ها حركت نفتكش‎ها خود از اين منطقه را متوقف كرده اند.

اين گزارش مي‎افزايد: اين اقدام رياض به طور قطع به افزايش قيمت نفت در بازار جهاني منجر خواهد شد.

 بين الملل

بازتاب گسترده سخنان سردار سليماني در رسانه هاي جهان

به گزارش مهر، رسانه‎هاي مختلف جهان اظهارات سرلشكر قاسم سليماني را در واكنش به ياوه‎گويي‎هاي رئيس جمهوري آمريكا در سطح گسترده‎اي پوشش دادند.
خبرگزاري رويترز در اين مورد نوشت: ژنرال سليماني، فرمانده سپاه پاسداران ايران خطاب به رئيس جمهور آمريكا اعلام كرد، تهران به هرگونه اقدام خصمانه واشنگتن پاسخ خواهد داد. به شما مي‎گويم از آن‎چه كه شما فكر مي‎كنيد به شما نزديك‎تريم.
وايس نيوز آمريكا نيز نوشت: ژنرال ارشد ايران روز پنج‎شنبه در اظهاراتي آتشين به ترامپ هشدار داد ما آماده هستيم.
روزنامه صهيونيستي هاآرتص نيز نوشت: فرمانده سپاه قدس اظهار كرد ترامپ بايد بداند ما ملت شهادت هستيم. اين را بدانيد اگر جنگي اتفاق بيفتد اين نابودي همه امكانات شما و پيروزي ما است كه پايان جنگ را رقم خواهد زد؛ پس شما جنگ را شروع كنيد باقي ماجرا با ما.
پايگاه خبري شبكه الميادين به نقل از سردار سليماني نوشت: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا بداند ما منتظر و عاشقان شهادت هستيم.
وي خطاب به ترامپ گفت: ممكن است شروع‎كننده جنگ تو باشي ولي اين ما هستيم كه جنگ را به پايان مي‎رسانيم.
خبرگزاري رسمي سوريه«سانا» نوشت: قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران اظهارات ترامپ را بي‎ارزش دانست و خطاب به او گفت ما بيش از هر زمان ديگري به شما نزديك هستيم و شما به توانايي‎هاي ايران در جنگ نامتقارن آگاه هستيد.
شبكه خبري روسيا اليوم نوشت: سليماني فرمانده سپاه قدس خطاب به ترامپ گفت طرف حساب شما من و سپاه قدس است نه همه نيروهاي مسلح ايران، ما از آن‎چه كه تصور مي‎كنيد به شما نزديك‎تر هستيم.
روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارنوت نيز ضمن بازتاب سخنان سردار سليماني، در پايگاه اينترنتي خود نوشت: فرمانده نيروي قدس(سپاه پاسداران انقلاب اسلامي) ايران به دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، نسبت به هر گونه اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد. وي تهديد كرد اگر واشنگتن جنگي را آغاز كند، ما پايان‎دهنده اين جنگ خواهيم بود.
شبكه خبري سي‎ان‎ان عربي نيز با پوشش سخنان قاطعانه و حماسي سردار سليماني با عنوان «پيام هشدارآميز سردار سليماني به ترامپ» مي‎نويسد: سردار سليماني خطاب به ترامپ گفت حساب و كتاب تو با من است و ما از آن‎چه تصور مي‎كنيد به شما نزديك‎تريم.
خبرگزاري اسپوتنيك عربي در گزارشي از سخنان سردار سليماني نوشت: سردار سليماني خطاب به ترامپ گفت طرف تهديدات تو من هستم نه حسن روحاني رئيس جمهوري ايران.
پايگاه خبري النشره لبنان نوشت: فرمانده نيروي قدس سپاه اعلام كرد آمريكايي‎ها از من خواستند تا جلوي حملات عراقي‎ها را به سربازانشان بگيريم. ترامپ بايد بداند كه ما در انتظار و عاشق شهادتيم.
پايگاه خبري الديار در گزارشي از سخنان سردار سليماني خطاب به ترامپ نوشت: تو بايد بداني كه اين جنگ همه دار و ندارت را نابود خواهد كرد. شما آغازگر اين جنگ هستيد ولي پايانش را ما رقم مي‎زنيم پس مراقب باش به ملت و رئيس جمهوري ما اهانت نكني و بداني كه چه مي‎گويي.