صفحه اخبار

رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمّار:
مديريت غيرانقلابي جز چپاول، كاري براي كشور نكرده است

حجت‎الاسلام مهدي طائب، در نشست «مديريت انقلابي حلقه گمشده در اقتصاد» كه در مسجد امام جعفر صادق(ع) قزوين برگزار شد، گفت: وزيري كه ۱۲۰۰ ميليارد تومان ثروت دارد درد مستضعفان را نمي‎فهمد و نتيجه كارش له شدن جامعه است.

وي با اشاره به اين‎كه پيامبر اسلام(ص) يك مدير انقلابي بود، افزود: مديريت انقلابي چون براي خدا كار را انجام مي‎دهد، بن‎بستي در كارهايش وجود ندارد، اما در مديريت غيرانقلابي كار براي رضاي خدا نيست، بلكه منفعت محور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري «حوزه»، رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار با بيان اين‎كه مديريت غيرانقلابي سبب فقر و فروپاشي جامعه مي‎شود و در تمام كارهايش منفعت فرد بر جامعه اولويت دارد، تصريح كرد: هر چيزي در اين كشور ساخته‎شده، حاصل مديريت انقلابي است و مديريت غيرانقلابي جز چپاول كاري براي كشور نكرده است.

حجت‎الاسلام طائب خاطرنشان كرد: در دوران دفاع مقدس گاه برخي فرماندهان بيش از ۳ روز نمي‎خوابيدند تا بتوانند كار جهادي و مديريت انقلابي كنند.

رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار افزود: امروز در دنيا جزو برترين‎هاي موشكي هستيم و آمريكا جرأت حمله نظامي به ما را ندارد، در بحث هواپيماسازي هم به مرز خودكفايي رسيده بوديم كه با برجام متوقف شد و ۵ سال به تأخير افتاد.

رئيس قوه قضائيه:
احتمال دخالت دست هاي پشت پرده در بازار ارز و سكه

آيت‎ا... آملي لاريجاني در جلسه مسؤولان عالي قضايي با اشاره به التهابات اخير بازار ارز و سكه، تصريح كرد: حسب گزارش‎هاي بانك مركزي و براساس اطلاعاتي كه در زمينه دارايي‎هاي كشور از لحاظ ارز و طلا وجود دارد، منشأ تلاطم‎هاي اخير بازار ارز و سكه، واقعي نيست.

رئيس قوه قضائيه ادامه داد: تامين ارز براي نيازهاي واقعي و عمده كشور در زمينه كالاهاي اساسي و ارزاق عمومي، از سوي دولت تضمين شده و مشكلي در اين مورد وجود ندارد. بنابراين چنين تلاطم‎هايي در بازار ارز و سكه، شبهه ناك است و احتمال اين‎كه برخي دست‎هاي ناپاك در پشت پرده اين التهابات دخيل باشند، كاملاً وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‎ا... آملي لاريجاني خاطرنشان كرد: نيروي انتظامي و دستگاه قضايي قطعا در جايي كه برخي با ايجاد تلاطم در بازار از پول مردم ثروت‎هاي كلان و بادآورده انباشت مي‎كنند، ورود خواهند كرد و تمام همّ خود را مصروف ممانعت از چنين اقداماتي خواهند نمود.

رئيس قوه قضائيه، تاكيد كرد با متخلفان، مجرمان و مفسداني كه به قصد سوداگري و اندوختن ثروت بادآورده از تلاطم بازار استفاده مي‎كنند به شدت برخورد خواهيم كرد.

وي با اشاره به اقدامات دستگاه قضايي در اين زمينه و گزارش‎هاي معاون اول قوه قضائيه به مردم، اظهار كرد: مردم مطمئن باشند كه دستگاه قضايي هيچ گونه تسامحي با مفسدين اقتصادي و اخلالگران بازار مالي نخواهد داشت. در قانون نيز تكليف اخلالگران روشن شده و در برخي موارد نيز اقدامات آنان مشمول عنوان افساد في الارض بوده و مجازات آن مشخص است. قوه قضائيه در اجراي اين مجازات ترديد نخواهد كرد و به سراغ كساني كه از اين التهابات سوء استفاده مي‎كنند خواهد رفت.

اعتراف معاون سابق وزارت خارجه آمريكا:
ايران در برابر تهديدها تسليم نمي شود

«وندي شرمن» معاون سابق وزير خارجه آمريكا و سرپرست تيم مذاكره كننده هسته‎اي اين كشور با ايران در گفت‎وگو با وبگاه «ياهو نيوز» با انتقاد از رويكردهاي «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا در قبال ايران گفت: «روش ديپلماتيك ترامپ اين است كه با تهديد به دشمنان حمله كرده و سپس مي‎گويد بياييد گفت‎وگو كنيم تا به توافق برسيم.»

وي در ادامه گفت: «او متوجه نيست ايران فرهنگ مقاومتي دارد كه كوتاه آمدن در برابر آن تهديدهاي علني را تسليم تلقي مي‎كند و تسليم نمي‎شود.»

به گزارش فارس، اين ديپلمات سابق آمريكايي در ادامه گفت: «ديگر نقطه ضعف بزرگ‎تر ترامپ اين است كه فاقد سياست‎هاي دقيق و پيگيري‎هاي لازم است تا بتواند توافق‎هاي شفاهي را به قراردادهاي بين‎المللي الزام‎آور تبديل كند. ترامپ دوست دارد با توئيت‎هايش تيترهاي رسانه‎اي بسازد و به دنبال شكوه و جلال موجود در نشست‎ها است، اما در خصوص ايران و كره شمالي هيچ نشانه‎اي مبني بر پيشرفت كاري وجود نداشته و تيم او نتوانسته پشتكار و دقتي كه چنين توافق‎هاي پيچيده‎اي نياز دارند را از خود نشان دهد.»

وي افزود: «ترامپ تنها از همان رويكرد معامله‎گرانه‎اي استفاده مي‎كند كه در كار املاك و مستغلات منجر به ورشكستگي‎هاي چندباره او شد. من نگرانم كه او به همين ترتيب به توافق‎هاي ژئوپلتيكي دست يابد كه به شدت خطرناك است.»

وندي شرمن چندي قبل نيز در واكنش به توئيت‎هاي اخير ترامپ تاكيد كرده بود كه اين توئيت‎ها بيش‎تر از روي ضعف بوده و ايراني‎ها نيز قواعد بازي را به خوبي مي‎دانند.

عضو فراكسيون نمايندگان ولايي:
حقوق بالاي مسؤولان بايد حذف شود تا درد مردم را درك كنند

ابوالفضل ابوترابي، عضو فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس، با بيان اين‎كه ايران هميشه در سايه ايستادگي و مقاومت تهديدهاي دشمنان را به فرصت تبديل كرده و به سوي پيشرفت و توسعه گام برداشته است، گفت: توطئه امروز دشمن بخصوص آمريكا جنگ اقتصادي است.

وي افزود: اگر ما در برابر اين توطئه تسليم شويم به طور قطع چيزي شبيه افغانستان خواهيم شد و اگر اين تهديد را به فرصت تبديل كنيم رشد و پيشرفت اقتصادي را به نظاره خواهيم نشست.

ابوترابي در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا با بيان اين‎كه مردم نياز به عدالت اجتماعي دارند، اظهار داشت: عدالت اجتماعي در حال حاضر چند راس دارد كه بايد رعايت شود يكي از آن‎ها اين است كه حقوق‎هاي بالاي هفت ميليون تومان بايد به طور كاملا حذف شود تا مسوؤولان درد مردم را درك كنند.

وي افزود: همچنين سفرهاي خارجي بايد به حداقل برسد و شفافيت سازي براي جلب اعتماد دوباره مردم صورت گيرد.

ابوترابي مصادره اموال نامشروع مسؤولان اعم از بستگان، شركا و شركت‎هاي آنان را يكي از مولفه‎هاي اجراي عدالت اجتماعي براي جلب اعتماد مردم دانست و عنوان كرد: اين امر بايد با قدرت و شجاعت انجام شود.

وي استفاده از ظرفيت‎هاي داخلي را عاملي براي قدرتمند شدن دانست و گفت: ما بايد اين ظرفيت‎ها را فرصت بدانيم تا يك ابر قدرت اقتصادي شويم لذا لازم نيست ما ذلت تسليم شدن را بپذيريم اما اگر در برابر دشمن تسليم شويم همانند افغانستان با دويست سال عقبگرد به تلي از خاك تبديل خواهيم شد.

بيانيه جمعي از اساتيد حوزه علميه قم درباره كارشكني در راه پيام رسان هاي داخلي

جمعي از اساتيد حوزة علميه قم و كارشناسان فضاي مجازي با انتشار بيانيه‎اي از حمايت مادي و معنوي برخي مسؤولان از ادامه فعاليت تلگرام‎هاي فارسي انتقاد كردند.

در بخشي از اين بيانيه آمده است: « با آشكار گشتن آسيب‎هاي فرهنگي، اقتصادي، اطلاعاتي و امنيتي تلگرام، از جمله رابطه ميان تلگرام و اغتشاش كه تا آموزش بمب دست ساز نيز پيش رفته بود، تلگرام در ارديبهشت ماه فيلتر شد. قرار بود تلگرام‎هاي فارسي در بازۀ زماني محدودي، آن هم براي انتقال اطلاعات كاربران از تلگرام به پيام رسان‎هاي داخلي، به فعاليت ادامه دهند، اما برخي از مسؤولان با حمايت مادي و معنوي خويش سبب ادامه فعاليت تلگرام‎هاي فارسي، مانند هات گرام و تلگرام طلايي، شده‎اند.»

در اين بيانيه با اشاره به برخي از پيامدهاي منفي اقتصادي، فرهنگي و امنيتي ادامة فعاليت تلگرام‎هاي فارسي آمده است: «مگر در مذاكرات محرمانه با تلگرام چه گذشته است كه مسؤولان براي نجات آن از هيچ تلاشي دريغ نمي‎كنند؟! مذاكره‎اي كه روي عهدنامۀ تركمنچاي را سفيد كرده است! مگر دولت از فروش پهناي باند خارجي چقدر سود مي‎برد كه حاضر است امنيت ملي و ورود دانشمندان كشور به عرصه فناوري‎هاي نوين ارتباطي را به مخاطره بياندازد؟! متأسفانه برخي از مسؤولان به‎جاي انجام مسؤوليت‎هاي قانوني خويش، يعني جلوگيري از فعاليت نرم افزاهاي بزه خيز و سالم‎سازي فضاي مجازي و كمك به ارتقاي علمي كشور در فناوري‎هاي نوين ارتباطي كه از مطالبات مقام معظم رهبري دام‎ظله‎العالي است، با وقاحت تمام، به فريب افكار عمومي مشغول‎اند. آنان با انواع مغالطات و لفاظي‎ها، از زير بار اين مسؤوليت شانه خالي مي‎كنند. مگر نه اين است كه دادن اطلاعات مسلمانان(بيگ‎ديتا) به كفار حرمت شرعي دارد؟! پس چرا مسؤولان با سوء مديريت، غالب اطلاعات كشور اعم از اطلاعات مردم، مسؤولان و زيرساخت‎هاي كشور را از طريق فضاي مجازي در اختيار دشمنان قرار مي‎دهند؟! تا آن‎جا كه هم اكنون بسياري از زيرساخت‎هاي حياتي كشور در معرض تهديد سايبري دشمن قرار دارد.»

معاون جامعه مدرسين:
رسانه ها جو رواني مسموم دشمن در عرصه اقتصاد را خنثي كنند

حجت الاسلام و المسلمين حسن نظري شاهرودي در گفت وگو با خبرگزاري «حوزه»، با اشاره به اين‎كه التهابات چندروزه بازار سكه و ارز و برخي ديگر از كالاها، چندان ريشه و منشأ اقتصادي ندارد، بلكه زمينه‎هاي رواني و حتي سياسي دارد، اظهار داشت: در شرايط فعلي هر چقدر هم سكه و ارز بفروشيم تاثير چنداني بر وضعيت اقتصادي ندارد بلكه بايد از جهت رواني بتوانيم فضاي جامعه را آرام كنيم و بخصوص رسانه‎هاي جمعي در رفع اين التهاب نقش بسيار مهمي دارند.

وي با بيان اين‎كه اختصاص ارز 4200 توماني به كالاهاي اساسي در شرايط كنوني يك ضرورت است، گفت: اگر حالت رواني تاثير منفي نگذارد، صادركننده‎ها بايد براي واردات كالاهاي اساسي فعال باشند و دولت نيز هوشمندانه در اين اوضاع رفتار كند.

رئيس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه همچنين خاطرنشان كرد: اگر چند روزي بگذرد و ما به موعد تحريم‎هاي نخست نزديك شويم و بعد جامعه ببيند كه در عمل اتفاق خاصي نيفتاده، بخشي از اين حالت رواني فعلي در جامعه رفع مي‎شود.

وي افزود: البته در همين فضا بايد ببينيم كه رئيس جديد بانك مركزي چه ايده‎ها و برنامه‎هايي دارد و چگونه مي‎خواهد سياست‎هايش را اجرا كند.

اين اقتصاددان حوزوي همچنين بيان داشت: آن‎چه مسلم است اين‎كه دشمنان انقلاب و ملت ايران مي‎خواهند فضاي رواني را در عرصه اقتصادي عليه كشور ما فعال نگاه دارند و در اين اوضاع رسانه‎ها بايد به شكستن اين فضاي رواني كاذب كه دشمن را خوشحال مي‎كند به طور جدي كمك كنند.

انتظار از قوه قضائيه، تشكيل دادگاه جنگي براي مفسدان اقتصادي است

مهدي فضائلي در يادداشتي با اشاره به اوضاع كنوني اقتصادي نوشت: جمهوري اسلامي ايران مانند همه نظام‎هاي سياسي موجود در جهان، نمي‎تواند در برابر آفت فساد اقتصادي مصونيت كامل پيدا كند و چنين انتظاري، بيهوده و تحقق نايافتني است؛ اما جمهوري اسلامي مي‎تواند و بايد عزم خودش را براي مبارزه بي‎امان با فساد به نمايش بگذارد. ساز و كارهاي مبارزه با فساد، از سويي بايد هزينه فساد را براي عاملان آن بالا ببرد و از سوي ديگر به مردم اطمينان بدهد كه تصميم نظام بر سلامت و پاكي و مبارزه با فساد، تصميمي تغيير ناپذير است.

وي افزوده است: سخنگوي محترم قوه قضائيه اين روزها پي در پي از مفاسد مختلف و تكان دهنده پرده بر مي‎دارند و بر شماره رديف فهرست مفاسد و مفسدان مي‎افزايند اما از برخورد تكان دهنده با آن‎ها خبري نيست!

اعلام شفاف پرونده‎هاي فساد خوب است، به شرط آن‎كه نتيجه رسيدگي قاطع به آن‎ها نيز به سرعت به اطّلاع افكار عمومي برسد و الا فقط نمكي بر زخم مردم خواهد بود و نشانه‎اي از عدم عزم جزم و اراده مصمم براي مبارزه با فساد.

اگر كشور در شرايط جنگ اقتصادي است كه هست، پس جرائم اقتصادي هم جرم جنگي محسوب مي‎شود و اگر رسيدگي به جرائم جنگي در دادگاه نظامي و با حداقل تشريفات برگزار مي‎شود كه چنين است، امروز انتظار از قوه محترم قضائيه، تشكيل دادگاه جنگي براي مفسدان اقتصادي است.

البته حل مشكلات اقتصادي، تدابير اقتصادي مي‎طلبد كه جايگاهش دولت است و متأسفانه نشانه‎هاي ضعيفي از اراده‎هاي مصمم در آن عرصه مي‎بينيم.

يك روزنامه حامي دولت:
كاش دولت روحاني از تحريم هاي سال 90 درس مي گرفت

روزنامه شرق نوشت: ايران در سال‎هاي 90 و 91 با تحريم‎هاي نفتي و بانكي جدي مواجه شد كه كشور را در محدوديت‎هاي جدي قرار داد، اما با رفع اين بحران پس از امضاي برجام، باز درآمدهاي نفتي به اقتصاد تزريق مي‎شود. شايد اگر به‎جاي تزريق درآمد نفتي، برنامه‎اي ميان‎مدت براي تعاملات خارجي و مسايل داخلي در دستور كار قرار مي‎گرفت، امروز آسيب‎پذيري اقتصاد ايران كاهش مي‎يافت؛ چراكه در شرايط كنوني باز هم آمريكا دست روي بخش نفت و انرژي ايران گذاشته است. اقتصاد ايران شبيه يك بيمار چاق است كه به دليل چربي و قند بالا بستري است و بايد رژيم غذايي بگيرد؛ اما اين بيمار به محض دريافت علائم اوليه كاهش قند و چربي، پرخوري را از سر مي‎گيرد و دوباره به وضعيت سابق بازمي‎گردد. تحريم‎هاي جديد ايالات متحده، ارتباطات بانكي ايران را با دشواري‎هايي مواجه مي‎كند.

البته پس از برجام نيز گشايش چنداني در اين حوزه صورت نگرفت؛ اما بخش كشتي‎راني، بنادر نفت و انرژي و حتي پتروشيمي با مشكلاتي مواجه مي‎شوند.

روزنامه حامي دولت:
مديران دولت كم ترين ارزشي براي روحاني قائل نيستند!

روزنامه بهار دريادداشتي با يادآوري سخنان اخير روحاني خطاب به مديران دولتي مبني بر اين‎كه «اگر تاكنون كارهايي را طي يك هفته انجام مي‎داديم اكنون همان كار بايد دو روزه انجام شود»، به انتقاد از سستي و بي‎عملي مديران دولتي پرداخت و نوشت: «خانم مدير، مديركل و وزير! شما در برابر مردم ايران مسؤوليد و بايد پاسخگو باشيد. آقا و خانم مدير محترم جمهوري اسلامي! بالاترين رئيس‎شما رئيس جمهوراست. آيا ايشان از همه شما نخواستند براي مردم وقت وسرعت بيش‎تري قائل شويد؟ پس چرا به سخره مي‎گيريد و به شعور جمهور مردم ايران توهين مي‎كنيد؟»

اين روزنامه حامي دولت در ادامه نوشت: «آقاي رئيس جمهور محترم! به شما اطمينان مي‎دهيم مديران شما درسطح كشور آن‎گونه كه حضرتعالي انتظار داريد عمل نمي‎كنند. شك نكنيد كارهاي يك هفته‎اي دوروزه انجام نمي‎شود، بلكه بدتر از آن كارهاي 2دقيقه‎اي 60 روزه هم به سرانجام نمي‎رسد. مگر مواردي كه با روابط نسبي، سببي و سفارش‎هاي ويژه همراه باشد. با همه اين تفاسير اين داستان سردراز دارد وتدبيري ساختاري مي‎طلبد».

سيف بايد محاكمه شود

به گزارش جهان نيوز، پرويز سروري دبيركل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي، با اشاره به عملكرد ضعيف ولي‎الله سيف در راس بانك مركزي و شائبه تصدي يكي از سفارتخانه‎ها، اظهار داشت: اين طرز برخورد با مسائل، نه تنها وضع را بهتر نمي‎كند بلكه وضعيت را بدتر هم خواهد كرد؛ يعني مردم احساس مي‎كنند هر كسي هر خراب كاري هم كه انجام داد، جاي بهتري خواهد رفت و تشويق هم خواهد شد.

وي با اشاره به وضعيت نگران‎كننده بازار سكه و ارز به خبرگزاري مهر گفت: اين وضعيت از مديريت غيرمدبرانه آقاي سيف نشات گرفته است. اين‎كه الان دادستان و سخنگوي قوه قضائيه اعلام كرده‎اند، خريد و فروش‎هاي كلان در بازار سكه و ارز با مجوز بانك مركزي بوده، نشان مي‎دهد عده‎اي از اين مسير براي خود نمدي دوخته و بر ثروت افسانه‎اي خود اضافه كرده‎اند.

سروري با تاكيد بر اين‎كه محاكمه ولي الله سيف ضروري است، تصريح كرد: هدف بانك مركزي در جلوگيري از بالارفتن قيمت سكه و ارز محقق نشده است؛ كادر بانك مركزي و از جمله خود آقاي سيف الان متهم هستند و بايد پاسخگوي عملكرد ضعيف و تحريك‎آميز خود باشند.

وي اضافه كرد: اين‎كه امروز آقايان بخواهند بدرقه شوند و در جايگاه بهتري قرار بگيرند، نه تنها اعتماد مردم را بازنمي‎گرداند بلكه تضعيف هم خواهد كرد. اين مساله دلالت بر اين دارد كه عزم و تصميمي براي برخورد با متخلفان و افراد ناتوان و بي‎عرضه وجود ندارد.

عضو كميسيون قضايي مجلس:
مناطق آزاد به محل قاچاق كالا تبديل شده است

محمد دهقان، نماينده مردم چناران در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به موضوع بررسي لايحه ايجاد مناطق آزاد تجاري و صنعتي در مجلس گفت: مناطق آزاد تجاري مي‎توانست فرصتي براي كشور باشد اما متأسفانه به‎خاطر سوءمديريتي كه صورت گرفته و برخي از بي‎تدبيري‎ها در اين مناطق آزاد به مناطقي براي انتقال كالاي قاچاق به داخل كشور تبديل شده است.

وي در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس افزود: با وضعيت پيش آمده در مناطق آزاد اين مناطق نه تنها مركزي براي صادرات كالاهاي توليد داخل نيست بلكه به مركزي براي واردات تبديل شده است.

عضو كميسيون قضايي مجلس با بيان اين‎كه توسعه مناطق آزاد تجاري در شرايط فعلي به هيچ وجه به صلاح كشور نيست، خاطرنشان كرد: بايد مناطق آزاد تجاري كه در حال حاضر هستند ساماندهي شوند و متناسب با نياز امروز كشور از اين مناطق استفاده صحيح صورت گيرد و بعد تصميم گرفته شود كه آيا مناطق آزاد را افزايش دهيم يا نه.

اين وعده ها به درد نمي خورد!

به گزارش الف، روحاني در گزارشي به مردم از احتمال يك فساد هماهنگ از طريق مشاركت چند نفر از كارگزاران دولتي، يك شركت رايانه‎اي و چند شركت واردكننده خودرو سخن گفت.

روحاني همچنين در اين گزارش تاكيد كرد كه به اصل شفافيت اعتقاد دارد و براي تحقق اين اصل، دولت بايد فسادستيزي را از خود آغاز كند.

بدون شك تاكيد دولت بر اصل شفافيت و مبارزه با فساد در اين مقطع زماني كه آمريكا جنگي اقتصادي عليه ايران را آغاز كرده، بايد به فال نيك گرفت و از آن استقبال كرد؛ اما ضرورت دارد دولت در مسير مبارزه با فساد و گسترش شفافيت با قاطعيت و عزم جدي اقدام كند و از برخوردهاي گزينشي اجتناب كند. ارزيابي مردم نيز در نهايت نه بر اساس دستور فعلي رئيس جمهور بلكه در نتيجه كار مي‎باشد.

گفتني است چندي قبل بر اساس اظهارنظر رئيس جمهور، بانك مركزي مبادرت به انتشار فهرست گيرندگان ميزان ارز دولتي براي واردات كالا كرد اما بعداً مشخص شد ليست منتشر شده ناقص بوده است. اين در حالي است كه وزير ارتباطات در فضاي مجازي عنوان كرد بخش بزرگي از ليست دريافت‎كنندگان ارز منتشر نشده است.

بر اين اساس ضرورت دارد تا بانك مركزي در اولين اقدام ليست دريافت‎كنندگان ارز دولتي را به صورت كامل منتشر كند. بدون شك اقدامات گزينشي در مبارزه با فساد خود مي‎تواند تاثير معكوس داشته باشد و حتي به گسترش فساد منجر شود.

البته سياست بانك مركزي به گونه‎اي بوده كه حتي موجب واكنش‎هايي در ديگر نهادها و دستگاه‎ها نيز شده است. چنان كه محسني اژه‎اي، سخنگوي دستگاه قضا، از واسطه‎گري بانك مركزي براي آزادي افرادي كه «بيش از 30 مرتبه و هربار بين 4 تا 7 ميليون دلار ارز دريافت مي‎كردند» سخن گفت. محسني اژه‎اي همچنين عنوان كرد برخي از شركت‎هايي كه براي وارد كردن كالاهايي ارز دولتي دريافت مي‎كردند، سابقه و فعاليتي در آن حوزه نداشته‎اند.

بدون شك، اولين گام دولت، شفاف‎سازي درباره تصميم‎گيري‎هاي بانك مركزي در اختصاص ارز دولتي است كه برخلاف ظاهر شيشه‎اي آن در فضاي تاريكي اتخاذ شده و موجبات ابهام‎هاي بسياري شده است. اگر دولت در اولين قدم در راه شفاف‎سازي موفق بود مي‎توان به ادامه مسير آن نيز اميدوار بود و گرنه نبايد انتظار چنداني در اين زمينه داشت.

 اخبار ويژه

مانور تجمل آقازاده سفير در اينستاگرام!

روزنامه جوان در يادداشتي نوشت: انتشار خبر و تصوير عروسي پسر يكي از سفراي ايران يك جنجال اينستاگرامي به پا كرد كه دامنه آن به رسانه‎ها هم رسيد. ماجرا از برگزاري يك عروسي لاكچري(خاص) در شهرك غرب تهران شد. جشن ازدواجي كه دامادش پسر سفير ايران و عروسش يكي از طراحان لباس محجبه اينستاگرامي بود و وقتي نام تالار پذيرايي و برخي جزئيات آن افشا شد، مورد اعتراض يكي از روحانيون فعال در اينستاگرام قرار گرفت و جدل‎هاي فيمابين، يك جنجال تمام عيار مجازي به پا كرد... اصل ماجرا بر سر مانور تجمل و اشرافيتي است كه راه افتاد...خصوصاً كه اين خانم اصرار دارد بگويد از برند‎هاي خارجي و اصل استفاده مي‎كند. به قول آن روحاني معروف اينستاگرام «يكي از دوستان عكس‎هاي عروسي ديشب را در اينستا ديده بود و از من سؤالي پرسيد كه نتوانستم خوب جواب دهم... ايشان گفت: آقاي سفير جمهوري اسلامي هم انسان مذهبي هستند و هم آشنا به مباني انقلاب. از آن‎جا كه امام فرمودند: اگر مسؤولين از كوخ‎نشيني به كاخ‎نشيني رفتند بايد فاتحه جمهوري اسلامي را خواند... سؤال من اين است كه قطعاً يك‎هزارم اين ملت هم نمي‎تواند در لاكچري‎ترين سالن‎هاي كشور و با ماشين بنز براي فرزندشان مراسم بگيرند، آيا شما خود را مسؤول نمي‎دانيد؟ يا اين‎كه قرار است فاتحه جمهوري اسلامي را بخوانيم؟ يا اين‎كه تحليل و تفكر امام نسبت به زندگي خصوصي مسؤولين غلط و سطحي بوده؟»

كالاي غيرضروري آري؛ دارو نه؟!

عضو سابق هيات مديره اتحاديه واردكنندگان دارو مي‎گويد مديران دولتي 12 ميليارد دلار ارز ارزان را به كالاهاي غيرضروري اختصاص دادند اما از دارو دريغ كردند.
محمد بشري در خبر آن‎لاين نوشت: اگر اقتصاد و صنعت دارو را در چند سال گذشته مرور كنيم، درمي‎يابيم كه به سه روشي كه به ذهن خلاق كنفوسيوس خطور كرده، بايد روش چهارمي هم اضافه كنيم و آن اصرار به تكرار تجربه و انجام خطا به صورت چند باره است كه البته فرض استاد اين بوده كه چنين حالتي امكان ندارد، ولي ما نشان داديم كه توانايي خاصي براي «تكرار تجربه»(شما بخوانيد اشتباه) و ياد نگرفتن از آن، داريم!
وي با اشاره به تجربيات سال 91 مي‎نويسد: پس از كش و قوس فراوان، وزارت بازرگاني و بانك مركزي به اين جمع‎بندي رسيدند كه كالاهاي وارداتي كشور به 10 اولويت طبقه‎بندي شده و به اولويت اول و دوم كه شامل كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي بودند، ارز مرجع تخصيص يابد و به اولويت سوم تا نهم ارز آزاد با سهميه‎بندي و اولويت دهم نيز ممنوعيت واردات داشته باشند.
بشري مي‎افزايد: در زمستان 96 علي‎رغم اين‎كه رئيس جمهور آمريكا به صراحت اعلام كرد برجام را براي آخرين بار به مدت سه ماه تمديد مي‎كند، باز هم وزارت بهداشت بدون در نظر گرفتن اين تهديد، محدوديت‎هاي تعداد واردات را با شدت هرچه تمام‎تر دنبال كرد تا مبادا ميزان داروي موجود در انبارهاي كشور از سه ماه موجودي فراتر رود.
وي در پايان مي‎نويسد: چرا تصميم‎سازان بانك مركزي و وزارت صنعت كه قطعاً بدنه كارشناسي آن‎ها تجربه سال 91 را داشته‎اند، بيش از 12 ميليارد دلار را با نرخ ارزان‎تر از واقعي به كالاهاي غيرضروري، بدون كنترل و هرگونه سقف اختصاص دادند؟! چرا تصميم‎سازان در وزارت بهداشت بدون در نظر گرفتن شرايط و شكسته شدن برجام از سوي آمريكا، نه در تخصيص ارز و نه در بازبيني سياست‎هايشان براي تأمين دارو و مواد اوليه وارداتي، بموقع عمل نكردند؟! چرا با فرصت‎كشي در هنگام مشخص شدن نرخ 42000 ريالي براي همه كالاها، به بهانه تعيين نرخ ارزان‎تر براي ارز دارو، يك ماه ثبت سفارش دارو و تجهيزات پزشكي را متوقف كردند؟

ورود ده هزار گوشي تلفن همراه به نام يك ميت!

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، عباس جعفري دولت‎آبادي تعداد سكه‎هاي طلاي ثبت نام شده توسط بانك‎ها را 7 ميليون و 600 هزار عدد اعلام نمود و در خصوص نوع تعهد بانك‎ها به تحويل سكه‎هاي پيش فروش شده اظهار داشت: اين تعهد در بازه‎هاي زماني يك ماه تا 24 ماهه بايد محقق شود و دولت در مجموع مكلف به تحويل 62 تن طلاست كه رقم قابل توجهي است، به گونه‎اي كه 70 نفر تا 2 هزار سكه خريداري نموده‎اند.
وي تعهد دولت به تحويل 62 تن طلا حاصل از پيش فروش سكه را تعهدي سنگين دانست و با‎اشاره به اظهارات مسؤول اتحاديه طلا و جواهرات مبني بر اين‎كه بيش از 200 تن طلا نيز در منازل مي‎باشد، گفت: اين ارقام زنگ خطري براي اقتصاد كشور محسوب مي‎شود؛ چرا كه اين پيش فروش سكه با هدف جذب نقدينگي و كاهش تقاضاي دلار انجام گرفت، اما اثر عكس داشته است.
دادستان تهران همچنين در خصوص پرونده گوشي‎هاي موبايل خريداري شده از منبع ارز دولتي، با‎اشاره به اين‎كه در يك پرونده 10500 گوشي تلفن همراه وارد كشور شده كه مالك اين گوشي‎ها در قيد حيات نبوده است، گفت: با تكميل تحقيقات اين پرونده‎ها به زودي عوامل اصلي به دادگاه معرفي خواهند شد.
دادستان تهران افزود: برخي شركت‎كننده‎هاي وارد‎كننده گوشي با تهيه فاكتورهاي صوري و جعلي اين كالاها را در بازار آزاد فروخته‎اند.