صفحه بين الملل

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي:
اگر زبان و حقوق بين الملل بلد بودند عاقبت برجام اين گونه نمي شد!

ويژه برنامه «ثريا» اين هفته در سالگرد شهادت «شهيد داريوش رضايي‎نژاد و افق فناوري هسته‎اي كشور» با حضور فريدون عباسي رئيس سابق سازمان انرژي اتمي و همكار شهيد داريوش رضايي‎نژاد از شبكه يك سيما روي آنتن رفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پويا، محسن مقصودي مجري برنامه «ثريا» با اشاره به خرابكاري‎هاي دشمن تا ترور دانشمندان هسته‎اي در سال‎هاي اخير از ميهمان برنامه به‎عنوان يكي از دانشمندان ترور شده پيرامون طراحي‎هاي دشمن براي جلوگيري از پيشرفت علمي كشور سوال كرد.

از خرابكاري در صنعت هسته‎اي تا ترور دانشمندان كشور

عباسي در خصوص ترورهاي دانشمندان هسته‎اي تصريح كرد: بايد بحث ترورها را به دستاوردهايمان ارتباط بدهيم. در صنعت هسته‎اي دير شروع كرديم و فرصت را بين سال‎هاي 1367 و 1376 از دست داديم از يك طرف با آمدن مهندس آقازاده در سال 1376 به صنعت هسته‎اي كشور و پياده كردن تجربه‎اي كه در صنعت نفت داشت و وارد كردن مهندسان نفتي به عرصه فناوري هسته‎اي و به‎كارگيري فارغ‎التحصيلان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري در صنعت هسته‎اي يكباره در زمينه‎هاي مختلف توليد سوخت و غني‎سازي جهش خوبي كرديم. در اين زمينه به ديدگاه‎هايي پيرامون ساخت رآكتور، بخصوص رآكتور اراك رسيديم.

وي خاطرنشان كرد: ضمن پيشرفت‎هاي چشمگير ما در اين حوزه دشمن هم از پا ننشست و خرابكاري‎هاي صنعتي‎اي در اين عرصه كرد، اما نتوانست پيشرفت ما را در فناوري هسته‎اي متوقف كند. بنابراين با حذف فيزيكي افراد مؤثر در اين عرصه كوشيد ضمن ضربه زدن به ما با ايجاد رعب در جامعه علمي كشور ساير دانشمندان را از ورود به اين زمينه بازدارد تا دانشمندان ما براي حفظ جانشان با نظام جمهوري اسلامي همكاري نكنند. در قضيه ترورها با وجودي كه ظاهراً ابتدا ريزش‎هايي داشتيم، اما رويش‎هاي بزرگي در ما شكل گرفت و اين نقشه دشمن نتيجه عكس داد.

در هيچ جاي دنيا متخصصان و دانشمندان در معرض تهديد و ترور نيستند

رئيس سابق انرژي اتمي درباره رويش‎هايي پس از شهادت دانشمندان هسته‎اي اظهار كرد: امروز شاگردان شهيدان شهرياري و عليمحمدي در فناوري هسته‎اي فعاليت مي‎كنند. شهيد رضايي‎نژاد ظاهراً به درجه استادي نرسيده بود، اما خيلي‎ها را آموزش داد. شهيد احمدي‎روشن در زمينه علمي و پشتيباني انرژي اتمي كارهاي بسياري كرد كه هنوز از بركاتش بهره‎مند هستيم.

سخت است كه بدانيد هر لحظه احتمال ترور شما وجود دارد؟!

عباسي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين‎كه بدانيد در ليست ترور هستيد برايتان سخت نيست و اين‎كه در حين كارهاي روزمره احساس كنيد هر لحظه احتمال ترور و شهادت هست؟ تصريح كرد: برايم سخت نيست، چون قبل از پيروزي انقلاب هم مبارزاتي كرديم و آسيب‎هايش را هم ديديم. در زمان انقلاب مورد تهاجم گروهك‎هاي فعال در دانشگاه قرار گرفتم و دو بار از نارنجك منافقين زنده بيرون آمدم. در زمان جنگ هم در جاهاي مختلف در معرض آسيب قرار داشتم و آسيب ديدم، اما بايد مي‎ماندم و وظيفه‎ام را انجام مي‎دادم. در حوزه علمي هم وقتي پاي نفع كشور و اقتدار نظام وسط است جان ارزشي ندارد. كار سختي نيست. كافي است زندگي و كارت را بكني و تكليفت را انجام بدهي.

جرياني كه فناوري هسته‎اي كشور را به معيشت مردم گره زد، بايد پاسخگو باشد

مقصودي مطرح كرد: فناوري هسته‎اي هم در داخل و هم خارج كشور مظلوم واقع شد. در داخل جريان عظيم رسانه‎اي همسو با منويات غرب عليه اين فناوري به راه افتاد و اقتصاد و معيشت مردم به فناوري هسته‎اي گره خورد. در حالي كه مشخص شد اين دو هيچ ارتباطي به هم نداشتند و جرياني كه اين دو را به هم گره زد بايد به مردم پاسخ بدهد، چون ما بخشي از پيشرفت‎هاي هسته‎ايمان را به خاطر اين جريان رسانه‎اي عليه صنعت هسته‎اي كشور متوقف كرديم. آن‎ها كه مي‎گفتند اگر چرخ سانتريفيوژها نچرخد چرخ زندگي مردم مي‎چرخد حالا و پس از متوقف كردن بخش‎هاي زيادي از پيشرفت‎هاي هسته‎اي كشور و اين قيمت دلار، سكه و اجاره مسكن و... بايد پاسخ گوي زندگي مردم باشند! گذر زمان نشان داد كه مشكلات اقتصادي ارتباطي به هسته‎اي نداشت.

برجام مجازات مجرم است

*مقصودي از مهمان برنامه پرسيد «آيا ما در برجام پذيرفته‎ايم اتاق اساتيد دانشگاه‎هايمان توسط بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي بازرسي شود؟ در حالي كه ما رسماً پروتكل الحاقي را نپذيرفته‎ايم».

عباسي در پاسخ گفت: نه، چنين چيزي در متن برجام صراحت ندارد، اما مردم عزيز ما بدانند برجام مجازات مجرم است. از نظر كشورهايي كه ما را محاكمه كردند طبق گزارش آژانس بين‎المللي انرژي اتمي ما از NPT تخطي كرده و مجرم شناخته شده‎ايم. به همين دليل اين همه محدوديت در فناوري هسته‎اي كشور گذاشته شده است. استنباطم اين است كه در مذاكرات غير علني مواردي رد و بدل و پذيرفته شده است كه ما مجرم هستيم. در سال 2015 آمانو به شوراي حكام آژانس بين‎المللي انرژي اتمي گزارشي داد كه مبناي برجام، قطعنامه 2231 و بيانيه اتحاديه اروپا قرار گرفت.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي كشور در خصوص گزارش آمانو به شوراي حكام آژانس توضيح داد: براساس آن گزارش تا قبل از سال 2003، دولت‎هاي آقايان هاشمي رفسنجاني و محمد خاتمي كارهاي سازمان‎يافته‎اي در مورد ساخت سلاح هسته‎اي انجام مي‎دادند. در مذاكرات فعاليت‎ها را قدري شل كردند و گفتند در حد مطالعات علمي و امكان‎سنجي فعاليت مي‎شود. برويد اين گزارش را ببينيد، اين اتهامات در متن گزارش سال 2015 آقاي آمانو آمده است و اين گزارش مبناي برجام شده است!

همكار شهيد رضايي‎نژاد تأكيد كرد: اگر دوستان تبديل شدن به پرونده نظامي را نپذيرفته‎اند در رسانه‎ها پاسخ بدهند. من با خواندن متن گزارش آمانو مي‎بينم آمانو ما را محكوم كرده است و مطابق آن مجازات نوشته‎اند، يعني متهم مجرم شناخته شده است و مجازاتش كرده‎اند.

وي با اشاره به پروتكل الحاقي بيان كرد: ما آن را نپذيرفته و امضا نكرده‎ايم. پروتكل الحاقي بايد به مجلس شوراي اسلامي بيايد و تصويب شودكه تصويب نشده است. ظاهراً پيش‎بيني مي‎كنيم پذيرفته‎ايم كه در خفا فراتر از پروتكل الحاقي با آژانس بين‎المللي انرژي اتمي همكاري كنيم.

عباسي تصريح كرد: بازرسي اتاق اساتيد دانشگاه‎ها توسط بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي نشان مي‎دهد در پشت پرده پذيرفته شده است پروتكل الحاقي يا فراتر از آن اجرا شود.

گلايه رئيس سابق انرژي اتمي از صداوسيما

عباسي با گلايه از صدا و سيما گفت: صدا و سيما تريبون‎هاي يكطرفه زيادي به موافقان برجام داد. سعيد جليلي را بياوريد كه صراحتاً آن حرف‎ها را در مجلس زد و مطالب زيادي را براي مردم آشكار كرد. به اندازه‎اي كه به صالحي، ظريف و ديگران تريبون يكطرفه داديد به ايشان و تيمش هم تريبون بدهيد.

مقصودي گفت: ما قصد تقابل سياسي در اين باره نداريم، چندين بار هم از عراقچي براي حضور در برنامه دعوت كرديم، اما درخواستشان حضور در گفت وگوي يكطرفه و بدون مهمان منتقد بود، نه گفت وگوي دوطرفه. برجام تجربه مهمي براي كشور ماست. بررسي اين‎كه ايده‎اي مطرح شده بود كه با مذاكره هم فناوري هسته‎اي و توان فني‎مان حفظ و هم مشكلات معيشتي و اقتصادي مردم رفع مي‎شود. فارغ از نگاه‎هاي سياسي مختلف با اعتمادي كه به طرف مقابل كرديم لازم است بحث كنيم چه جاهايي را درست و چه جاهايي را اشتباه عمل كرديم. بايد بررسي كنيم چرا برجام نتوانست مشكلات اقتصادي ما را حل كند.

عباسي تأكيد كرد: متن مذاكرات و برجام به‎عنوان متن درسي و كارگاه آموزشي براي استادها و دانشجوها در دانشگاه‎ها تدريس شود تا متوجه شوند اصل قضيه چه بوده است. اساتيد راضي نيستند دانشگاه‎ها توسط بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي بازديد شود. در دانشگاه‎ها اساتيد و دانشجويان آزادند در مباحث علمي فكر كنند. چه اشكالي دارد روي سانتريفيوژ و رآكتور كار كنند.

محدودسازي بازرسي‎ها حداقل كاري كه بايد در برابر بدعهدي‎هاي آمريكا انجام داد

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي كشور تصريح كرد: چرا در تنها دانشكده مهندسي هسته‎اي در دانشگاه شهيد بهشتي نبايد چرخه سوخت را درس بدهند؟ نبايد آزمايشگاه داشته باشند؟ استاد نبايد راجع به غلاف سوخت به دانشجو تز بدهد؟ يا روي دانه‎بندي اورانيوم و محاسبات سوخت نبايد كار كنند؟ اساتيد ما كار مي‎كنند و مقالات در حد مجلات معتبر بين‎المللي ارائه مي‎دهند. اگر كسي مي‎خواهد بداند ما چه كرده‎ايم مقالات آن‎ها را در مجلات معتبر علمي بخوانند. اساتيد مقالاتشان را مي‎گذارند تا داوري شود. آژانس بين‎المللي انرژي اتمي يا هر جاي ديگري سوالي دارد به‎عنوان داور مقاله مي‎تواند پاسخش را بگيرد.

وي يادآور شد: به آژانس بين‎المللي انرژي اتمي و سايرين چه ربطي دارد اساتيد ما روي موتوري در دانشكده برق كار مي‎كنند. اين موضوع چه ربطي به برجام دارد؟ چرا بايد جلوي گسترش فكر را در جامعه دانشگاهي بگيريم؟

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي توضيح داد: عده‎اي با اين‎ها به بهانه خارج كردن دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه اميركبير از تحريم همكاري مي‎كنند. آيا خود اساتيد خواسته‎اند اتاق‎هايشان را بازديد كنيد تا از تحريم خارج شويم؟ اصلاً چرا دانشگاه‎ها را تحريم كردند كه حالا آن‎ها را از تحريم خارج كنند؟ اساساً مطلب از پايه اشتباه بوده است.

وي تأكيد كرد: چرا روي دانشگاه شهيد بهشتي فشار مي‎گذارند و اساتيد آن‎جا را آشفته كرده‎اند؟ آنها ديگر نمي‎توانند تز بدهند. براي فكر كردن بايد اجازه بگيرند. بايد بزرگ‎تري در اين مملكت به اين قضيه خاتمه بدهد.

اين استاد دانشگاه توضيح داد: به‎عنوان يك استاد دانشگاه اعتراض دارم. به‎طور پنهاني يك بار دانشگاه شهيد بهشتي را به آژانس بين‎المللي انرژي اتمي نشان دادند و موضوع تزي را كه به دانشجوي فوق ليسانسي داده بودند مطالبه كردند. آن‎ها هم همكاري كردند و تز را نشانشان دادند و آن‎ها هم نمونه‎برداري كردند. چند بار مي‎خواهند تز فوق ليسانس را ببينند؟ مگر ما مقاله چاپ نكرده بوديم؟ خط‎كش گذاشته بودند كه ببينند پنجره دستگاه همان است كه در مقاله قيد شده است!

وي در ادامه افزود: ما را مسخره كرده‎اند. چه تزي مي‎توانم به دانشجويم بدهم كه فردا دانشجويم در معرض خطر قرار نگيرد؟ ما اين تزها را مقاله و به دنيا اعلام مي‎كنيم داريم چه كار مي‎كنيم. اين كار چه منافاتي با برجام و قوانين كشور دارد كه هر روز در دانشگاه اضطراب داشته باشيم.

مقصودي با تأييد گفته‎هاي عباسي اظهار كرد: ضمن صحبت با دانشجويان متوجه نگرانيشان از اين بابت شديم، چون اگر اين روند ادامه پيدا كند براي فضاي علمي كشور و انقلاب اسلامي خطرات جدي دارد. در شأن انقلاب اسلامي نيست كه اجازه بدهيم دانشگاه‎هاي ما بازرسي شود. ما به نيروي انتظامي خودمان مجوز بازرسي از دانشگاه‎ها را نمي‎دهيم، اما به بازرسان خارجي اين اجازه داده مي‎شود. با خروج و بدعهدي آمريكا در برجام و اين حقمان است كه حداقل بازرسي‎ها را محدود كنيم، نه اين‎كه اجازه بازرسي از اتاق اساتيد دانشگاه‎هايمان را به بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي بدهيم.

ماهيت آب سنگين اراك در برجام حفظ نشده است!

فريدون عباسي ابراز تأسف كرد: چرا دولتي در اين دوره چنين تصميمي را براي نسل‎هاي آينده مي‎گيرد؟

وي در خصوص ادعاي حفظ شدن رآكتور آب سنگين اراك خاطرنشان كرد: من اين را قبول ندارم و اين در حد يك(show) است. اين رآكتور ديگر آن رآكتور نيست و در آن آب سبك مي‎ريزند. آن‎ها براي اين‎كه بگويند حرف رهبري را زمين نگذاشته‎ايم ماهيت آب سنگين آن را حفظ كرده‎ايم، در حالي كه بايد سوخت طبيعي باشد و آب سنگين با آن سوخت ارتباط داشته باشد. الان سوختي كه استفاده مي‎شود غني‎شده و آب معمولي در آن هست و براي اين‎كه بگويند آب سنگين هم هست دورش يك لايه آب سنگين قرار داده‎اند. اگر مقام معظم رهبري مي‎فرمايند آب سنگين باشد، چون دارند نسل‎هاي آينده را مي‎بينند كه نبايد از پلوتونيوم و تكنولوژي آب سنگين محروم شويم.

اگر آقايان زبان و حقوق بين‎الملل بلد بودند، برجام اين‎گونه نوشته نمي‎شد

وي اظهار كرد: برجام محدوديت‎هايي را گذاشته است، اما نه اين‎كه دستمان را به گلويمان بگيريم و خودمان را خفه كنيم. بگذاريم جوانان و متخصصان بيايند و كار كنند. اگر آقايان حرف گوش مي‎كردند برجام اين‎گونه نوشته نمي‎شد و از كساني كه زبان و حقوق بين‎الملل بلد بودند استفاده مي‎شد. چرا كار را بايد به جايي برسانيم كه رهبر انقلاب در جلسه‎اي علني خطاب به مسؤول اجرايي بگويد برو و اين كار را بكن؟ زيرا من و شما خاموش هستيم. برجام تجربه مهمي است و دوستان با هدف بهبود شرايط اقتصادي آن را امضا كردند، اما شرايط اقتصادي كشور ارتباطي به برجام نداشتند و مشكلات داخلي بوده و هست و همچنان پا برجا هستند.