صفحه اخبار

رهبر انقلاب در ديدار وزير امور خارجه، سفيران و مسؤولان وزارت خارجه:
مذاكرات با اروپايي ها قطع نشود اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در ديدار سفيران، كارداران و مسؤولان وزارت امور خارجه، با تأكيد بر اين‎كه دستگاه ديپلماسي، بخش اصلي سياست خارجي كشور و نماي بيروني نظام جمهوري اسلامي است، خاطرنشان كردند: وزارت امور خارجه و به‎ويژه سفرا بايد عميقاً به ارزش‎هاي اسلام و انقلاب پايبند باشند و رفتار و گفتار آنان، منعكس‎كننده اين ارزش‎ها باشد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه تبيين بايدها و نبايدهاي ديپلماسي نظام اسلامي، شرط لازم براي نمايندگان ديپلماسي را برخورداري از روحيه قوي و مستحكم، اميد به آينده و بهره‎مندي از احساس حقانيت برشمردند و با اشاره به موضوع مهم منافع ملي، گفتند: هدف اصلي و واقعي ديپلماسي، حفظ منافع ملي است و «تعامل» يا «تقابل»، تنها روش‎هايي براي تأمين منافع ملي هستند.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي، منافع ملي را برگرفته از سياست‎هاي اصلي و ارزش‎هاي نظام دانستند و تأكيد كردند: دستگاه ديپلماسي بايد منافع ملي را حفظ و تأمين كند.

ايشان، سخنان رئيس‎جمهور را در سفر اخير به اروپا مبني بر اين‎كه «اگر نفت ايران صادر نشود، نفت هيچ كشوري در منطقه صادر نخواهد شد» سخناني مهم و حاكي از سياست و رويكرد نظام برشمردند و افزودند: وظيفه وزارت امور خارجه پيگيري جدي اين‎گونه مواضع رئيس‎جمهور است.

رهبر انقلاب اسلامي تحقق و بروز روحيه انقلابي را در تعاملات و رويكردهاي ديپلماتيك ضروري دانستند و افزودند: ديپلمات ايراني بايد به انقلاب افتخار كند و در تعاملات كاري او، «عزت، احساس اقتدار و اعتمادبه‎نفس» به‎روشني مشاهده شود كه البته اين رفتار و منش انقلابي با بيان حرف‎هاي نامعقول و ايجاد هياهو كاملاً متفاوت است.

ايشان تصور حل مشكلات كشور با مذاكره يا رابطه با آمريكا را خطايي واضح خواندند و افزودند: آمريكا با اصل نظام اسلامي مشكل اساسي و مبنايي دارد، ضمن اين‎كه كشورهاي فراواني در آفريقا، آسيا و آمريكاي لاتين هستند كه با آمريكا رابطه دارند اما همچنان با مشكلات فراوان دست به گريبانند.

رهبر انقلاب همچنين فعال كردن ظرفيت‎هاي استفاده‎نشده يا كم‎استفاده‎شده در كشور را مهم دانستند و افزودند: مذاكرات با اروپايي‎ها قطع نشود اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند بلكه بايد كارهاي فراوان لازم در داخل كشور را دنبال كرد.

آيت‎ا... سيد احمد خاتمي در نماز جمعه تهران:
خط قرمزهاي جعلي در برخورد با مفسدين مورد قبول نيست

به گزارش خبرنگار مهر، آيت‎ا... سيداحمد خاتمي در خطبه‎هاي عبادي سياسي نماز جمعه تهران گفت: فساد خوره هر نظام است؛ بين نظام حق و باطل هم فرقي ندارد، حتي اگر در نظام باطل هم خوره فساد پيدا شود، آن نظام را متلاشي مي‎كند. يادم هست در ارديبهشت سال ۵۷ در مدرسه عالي شهيد مطهري، آيت‎ا... بهشتي تأكيد كرد «بزرگترين عامل سقوط رژيم شاه، فساد اداري است»؛ بايد مراقب بود اين خوره به جان انقلاب نيفتد.

وي افزود: فساد، كار غيرقانوني است و بدترين شكل فساد، دور زدن قانون است.

عضو مجلس خبرگان رهبري اظهار داشت: بايد با هر نوع فسادي مبارزه شود، بخصوص دست انداختن به بيت‎المال كه بدترين نوع فساد است و بايد جدي‎ترين برخورد با اين افراد صورت گيرد.

آيت‎ا... خاتمي تاكيد كرد: براي برخورد با مفسدان، ملاك فقط قانون است؛ مفسد هر كه هست، در هر جايگاهي كه حضور دارد و هر نسبتي كه با مقامات دارد، مهم نيست؛ بايد با اين افراد قاطعانه برخورد شود.

خطيب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان كرد: خط قرمز جعلي بعضي‎ها مورد قبول نيست؛ فقط و فقط قانون است كه محور است.

خاتمي افزود: براي مبارزه با فساد، نظارت يك ضرورت است؛ هم نظارت علني كه اعلام شود بازرس سركشي مي‎كند و هم نظارت مخفي كه حضرت علي(ع) اين نظارت‎ها را نيز اعمال مي‎كرد.

وي خاطرنشان كرد: بايد گزارش شفاف و صريح به مردم ارائه كرد، مردم صاحب اين انقلاب و نظام هستند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: نبايد در اين عرصه مبالغه كرد و حق خدمتگزاران پاك را ضايع كرد. نبايدطوري برخورد كرد كه انگار فساد همه جاي كشور را گرفته است، اين خلاف واقع و سياه‎نمايي است. بايد با فساد بي‎مهابا و بي‎ملاحظه و به صورت قاطعانه برخورد كرد.

وزير اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامي:
مسؤول اشرافي با ثروت نجومي به منافع خود فكر مي كند، نه مصالح مردم

دكتر سيدمحمد حسيني، دبير كل كانون دانشگاهيان ايران اسلامي، با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب مبني بر پرهيز مسؤولان از تنبلي، اشرافي‎گري و تكبر، گفت: در شرايط كنوني به دلايل مختلف از جمله فشارهاي خارجي و ضعف دولتمردان، كشور ما از مشكلات فرواني به لحاظ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي رنج مي‎برد؛ بنابراين مي‎طلبد مديران و مسؤولان با تلاش و جهاد شبانه روزي به رفع اين مشكلات بپردازند.

وي در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، افزود: متاسفانه سيستم اداري ما يك سيستم چابك و پويا نيست كه مديران و مسؤولان تصور كنند با يك فعاليت عادي مي‎توانند كشور را پيش ببرند بلكه مديران و مسؤولان بايد با روحيه جهادي و انقلابي تلاشي مضاعف داشته باشند تا كشور در مسير رشد و پيشرفت دچار وقفه و ايستايي نشود.

وزير اسبق ارشاد درباره اشرافيت مديران و مسؤولان گفت: تا زماني كه طبقات ضعيف و محروم در جامعه وجود دارند دليلي ندارد مديران و مسؤولان در رفاه و ناز و نعمت به سر ببرند. توصيه و دستور اسلام بر اين امر استوار است كه مديران و مسؤولان بايد همانند طبقات ضعيف زندگي كنند، حال اگر نمي‎توانند همانند طبقات ضعيف زندگي داشته باشند حداقل همانند مردم متوسط جامعه زندگي كنند نه اين‎كه خود از همه امكانات برخوردار باشند و مردم با مشكلات فراوان اقتصادي دست و پنجه نرم كنند.

حسيني با استناد به هشدار و تذكر رهبر كبير انقلاب مبني بر اين‎كه اگر در دولت و مجلس افرادي ثروتمند و مرفه وارد شوند كشور آسيب مي‎بيند، عنوان كرد: امروز برخي مديران و مسؤولان با داشتن ثروت‎هاي نجومي در جايگاه تصميم گيري كشور قرار گرفته‎اند و به جاي آن‎كه به مصالح مردم فكر كنند منافع خود و اعوان و انصار را در نظر مي‎گيرند و ترجيح مي‎دهند و اين امر بيش‎ترين آسيب را به كشور وارد كرده است.

عضو شوراي مركزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب ادامه داد: افراد ساده زيست، كارآمد و كساني كه تمام همتشان خدمت به مردم است بايد در مناصب و جايگاه‎هاي مهم تصميم گيري كشور قرار گيرند.

رسانه هايي كه حرف مفت مي زنند ولي مفت حرف نمي زنند!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: تازه چه خبر؟!

گفتم: اعلام شده كه دولت در اواسط مردادماه در‎باره حقوق شهروندي به مردم گزارش مي‎دهد!

گفت: يعني گزارش مي‎دهند كه به هر يك از شهروندان چه ميزان حقوق و مزايا تعلق مي‎گيرد؟!

گفتم: نه بابا، درباره آزادي‎هاي فردي و حريم خصوصي و برگزاري كنسرت و... اين جور چيزها توضيح خواهند داد!

گفت: ولي مردم با گراني و بيكاري و اجاره خانه‎هاي كمر‎شكن و اين جور چيزها دست به‎گريبان هستند. بايد به ملت گزارش بدهند كه براي رفع اين مشكلات چه كرده‎اند!

گفتم: يكي از نامزدها در متينگ انتخاباتي خود مي‎گفت من با سوسياليسم و امپرياليسم و كمونيسم و فمنيسم و... مبارزه مي‎كنم! پيرمردي گفت كاش يك فكري هم براي روماتيسم من مي‎كرديد!

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: روزنامه‎هاي زنجيره‎اي مثل هميشه در يك حركت هماهنگ از سخنان رهبر معظم انقلاب اين جمله را تيتر كرده بودند كه «مذاكرات با اروپا قطع نشود».

گفتم: ايشان فرموده بودند «مذاكرات با اروپا قطع نشود اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند».

گفت: به يارو گفتند چرا نماز نمي‎خواني؟ گفت در كلام خدا آمده است: لاتقربوا الصلوه... به نماز نزديك نشويد! گفتند فرموده است در حال مستي نماز نخوانيد. پرسيدند حالا چرا اين همه مي‎خوري؟ گفت؛ خدا فرموده است كلوا واشربوا... بخوريد و بياشاميد. گفتند ولاتسرفوا هم دارد، يعني بخوريد و بياشاميد اما اسراف نكنيد.

گفتم: حالا چه اصراري دارند كه همه كارها را متوقف كنيم و معطل بسته اروپايي‎ها بمانيم؟!

گفت: چه عرض كنم؟! شايد متوجه نيستند كه دارند بي‎ربط مي‎گويند و حرف مفت مي‎زنند؟!

گفتم: به قول مرحوم دكتر سيد جواد واحدي، استاد حقوق دانشگاه تهران «بعضي‎ها حرف مفت مي‎زنند ولي مفت حرف نمي‎زنند»!

هشدارهاي بي‎سابقه حسن عباسي به وزير اطلاعات و رئيس قوه قضاييه:
دو تا از برادران گردن كلفت مسؤولين را بگذاريد كنار چوبه دار!

به گزارش رجانيوز، حسن عباسي رئيس مركز بررسي‎هاي دكترينال نيازي به معرفي ندارد. كسي كه سال 82 بخاطر انتقادات شديد از سران قوا و مسؤولان در رابطه با مساله قاچاق دختران ايراني به دبي بازداشت شد؛ حالا و به تازگي قطعه كليپي از او در فضاي مجازي به شكل گسترده منتشر شده است كه دربردارنده هشدارهايي جدي و بسيار تكان دهنده به مسؤولان كشور به‎ويژه رئيس قوه قضائيه و وزير اطلاعات در اغماض با مفسدان اقتصادي، مديران دوتابعيتي و زندگي فرزندان مسؤولان در آمريكا است؛ هشدارهايي كه بيش از هر زمان ديگري قابل توجه هستند و به نوعي درد دل مردم و دلسوزان انقلاب به شمار مي‎آيد، حسن عباسي در اين كليپ به اين شبهه كه چرا مقام معظم رهبري در برخي مسائل مثل اختلاس‎ها مستقيما ورود نمي‎كنند، پاسخ داده است.

رئيس مركز بررسي‎هاي دكترينال در بخشي از اين هشدارها مي‎گويد: من صدبار از اين وزير اطلاعات پرسيدم چرا در جمهوري اسلامي مقامات حكومت بايد فرزندانشان در آمريكا زندگي كنند؟ مگر ما نمي‎گيم مرگ بر آمريكا؟ مگر 39 سال آمريكا به ما ضربه نزده؟ مگر هر روز آمريكا نمي‎گه من عليه جمهوري اسلامي طرح براندازي دارم؟ خدا لعنت كنه مديري در جمهوري اسلامي كه بچه اش تو آمريكا زندگي مي‎كنه، ولي وزارت اطلاعات ما در مورد مساله فساد فرزندان مسؤولين مملكت در آمريكا وانگليس و كانادا كه چند صد نفر هستند سكوت مي‎كنه! مردم! مطالبه تان از وزير اطلاعات باشه نه رهبري.

عباسي ادامه مي‎دهد: اين محافظه‎كاري‎ها جهت فلش مسؤوليت‎ها را برده سمت رهبري، آقا! برخورد كنيد، يه مقداري انقلابي برخورد كنيد! اگر بعضي مردم مي‎گن چرا رهبري مثل امام علي برخورد نمي‎كنه، قوه قضاييه! دو تا از برادران گردن كلفت مسؤولين اين مملكت را بگذار كنار چوبه دار تا مردم بفهمند يعني چه!

گراني شديد ميوه با وجود كاهش تقاضاي خريد!

به گزارش خبرگزاري فارس، صرف‎نظر از سوپرماركت‎هاي ميوه در نقاط شمالي پايتخت كه برچسب قيمت 90 هزار توماني براي ميوه‎هاي خارجي لوكس از جمله بلوبري، رسبري، اووكادو و امثال آن در بسته‎بندي‎هاي كوچك زده‎اند، در نقاط متوسط پايتخت هم قيمت ميوه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بسيار افزايش يافته است.

حسن صابري، رئيس‎اتحاديه بارفروشان تهران، علت افزايش بي‎رويه اقلام مختلف ميوه را سرمازدگي بهاره عنوان كرد و افزود: سرماي شديدي كه در فروردين ماه امسال رخ داد سبب شد كه بخش زيادي از ميوه‎هاي سردرختي از بين بروند و اكنون با كمبود بار در ميدان مواجه هستيم.

وي تصريح كرد: همه اين‎ها در حالي است كه تقاضاي چنداني براي خريد ميوه وجود ندارد، وگرنه معلوم نبود كه وضعيت به چه شكلي مي‎شد، چرا كه حتي با نرخ كنوني دلار، واردات ميوه هم مقرون به صرفه نيست، اما وضعيت ميوه در فصل پاييز تغيير مي‎كند و قيمت‎ها روند كاهشي خواهد داشت، چرا كه طبق آماري كه داريم توليد نارنگي امسال بسيار مطلوب بوده است.

گفتني است، نظريه پردازان اقتصادي طرفدار دولت، معتقدند قيمت‎ها بايد بر اساس عرضه و تقاضا تعيين شود اما اين براي چندمين بار در پنج سال اخير است كه كالا يا خدمتي بدون افزايش تقاضا، گران مي‎شود. اين مساله در بازار مسكن هم به وضوح قابل مشاهده است.

عضو كميسيون كشاورزي خبر داد
گردش مالي سرسام آور واردات محصولات تراريخته و لابي هاي بسيار قوي در مجلس

عباس پاپي زاده نماينده مجلس و عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري فارس با بيان اين‎كه مخاطرات استفاده از محصولات تراريخته كشور را تهديد مي‎كند، گفت: با وجود مخاطرات اين نوع محصولات، لابي‎هاي بسيار قوي در اين زمينه در كشور فعال است و اجازه فعاليت نمي‎دهد.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس با بيان اين‎كه سالانه 10-15 ميليون تن انواع محصولات تراريخته وارد كشور مي‎شود، اظهار داشت: اين در‎حالي است كه واردات هر كيلوگرم اين محصولات 30-40 درصد ارزان‎تر براي وارد كننده تمام مي‎شود اما با همان قيمت محصول سالم فروخته مي‎شود.

وي افزود: گردش مالي فروش محصولات تراريخته كشور به دليل اين عدم شفافيت، سرسام آور است.

پاپي‎زاده با اشاره به كارشكني لابي وارد كنندگان محصولات تراريخته در مجلس اظهار داشت: وقتي ما در كميسيون كشاورزي مخاطرات محصولات تراريخته را مطرح مي‎كنيم، وارد كننده بلافاصله با يك دانشگاه دولتي قرارداد پژوهشي امضا مي‎كند و اين دانشگاه ظرف يك هفته در خصوص سلامت اين نوع محصولات كتاب چاپ مي‎كنند.

اين نماينده مجلس در ادامه گفت: وارد كنندگان با چاپ نتايج صوري تحقيقات وارد كنندگان در مجلس به دنبال توجيه سلامت اين محصولات مي‎افتند.

دكتر ابراهيم رزاقي:
دولت، مقصر اصلي نابساماني فعلي اقتصادي است

دكتر ابراهيم رزاقي در گفت‎وگو با «ديپلماسي ايراني» (وابسته به صادق خرازي) خاطرنشان كرد: يقيناً بايد دولت را مقصر اصلي نابساماني فعلي اقتصادي دانست. دولت با در اختيار داشتن بودجه و درآمد ناشي از فروش نفت و پتروشيمي سرمايه عظيمي را در اختيار دارد كه به راحتي مي‎تواند شرايط را كنترل و مديريت كند. در اين وضعيت كه در فضاي سياست بين‎الملل هم وجود دارد لازم است كه دولت جهادي و انقلابي تصميم گرفته و عمل كند. آيا اكنون چنين رفتاري در دولت مشاهده مي‎شود؟ در اين 5 سال حضور روحاني، فكر مسمومي در فضاي اقتصادي رشد پيدا كرده كه اعتقاد دارد اگر آزادي عمل در بازار وجود داشته باشد خود بازار خواهد توانست به يك تعادل و ثبات در طول زمان برسد كه مساله شغل و درآمد را به صورت خودكار حل خواهدكرد. در سايه اين سياست‎هاي اقتصادي ما رقمي نزديك به 1500 ميليارد دلار كالا و خدمات به كشور وارد كرده‎ايم، اما در آن سو تنها 12 ميليون فرصت شغلي را ايجاد كرده‎ايم. در صورتي كه اين رقم بايد عددي نزديك به 75 ميليون فرصت شغلي باشد.

رزاقي تصريح كرد: به نظر من دولت و بخصوص تيم اقتصادي‎اش با تمام نيرو در خط انهدام كشور حركت مي‎كند. پس بايد كل دولت نه تيم اقتصادي عوض شود. امروز فضايي شكل گرفته كه همه منتقدين در تنگنا قرار دارند. همين آقاي روحاني چگونه بر منتقدين خود تاخته است. مگر منتقدين چه گفتند و يا چه مي‎گويند؟ چرا ثروت كشور بايد به دست عده‎اي خاص برسد؟ عده‎اي خاص؛ آيا جمعيت آن‎ها به ده‎هزار نفر مي‎رسد؟

نماينده پارلمان كره جنوبي بعد از اتهام دريافت رشوه خودكشي كرد

يكي از نمايندگان پارلمان كره جنوبي كه به جرم دريافت رشوه تحت تحقيق و تفحص قرار گرفته بود، خودكشي كرد.

به نوشته روزنامه اس.سي.ام.پي، «روح هو-چان» به مدت سه دوره نماينده پارلمان كره جنوبي بود كه به جرم دريافت ۶۰ هزار دلار رشوه از يك وبلاگ‎نويس قدرتمند سياسي كه به چند چهره مهم سياسي متصل است، تحت تفحص قرار گرفته بود.

اين وبلاگ‎نويس هم به دليل استفاده غيرقانوني از برنامه‎هاي هك كردن براي تغيير نگرش جامعه دستگير شده است.

روح هو-چان در نامه‎اي كه پيش از خودكشي در آپارتمان خود گذاشته است، به دريافت رشوه اعتراف كرده اما انجام هرگونه خدماتي در قبال اين مبلغ را رد كرده است.

جسد اين نماينده پارلمان كره جنوبي در مقابل ورودي ساختمان محل اقامتش پيدا شد و به نظر مي‎رسد وي خود را از ارتفاع به پايين پرت كرده باشد.

رو مو هيون، رئيس جمهور پيشين كره جنوبي، نيز در حالي كه در سال ۲۰۰۹ به دليل فساد مالي مورد پيگرد قانوني قرار گرفته بود، خود را از بالاي صخره‎اي به پايين پرت كرد و كشته شد.

«پارك گئون هي» رئيس جمهور پيشين كره جنوبي نيز به دليل فساد مالي و اداري از سمت خود كنار گذاشته شد و در زندان به سر مي‎برد. بعد از برگزاري چند دادگاه تا كنون وي به گذراندن ۳۲ سال حبس محكوم شده است.

چند خطي درباره انقلابي شدن روحاني!

اميرحسين ثابتي در يادداشتي نوشت: حرف‎هاي روز يكشنبه حسن روحاني عليه امريكا نه تنها براي منتقدانش، بلكه براي كساني كه به او راي داده‎اند هم خنده دار است. وقتي روحاني بعد از 5 سال به حراج گذاشتن ايران، يكباره مدافع مقاومت در برابر امريكا مي‎شود مثل اين است كه فردا روزي يك باره قاسم سليماني از لزوم مذاكره با امريكا سخن بگويد!

اما در هر صورت بايد از اين دست مواضع روحاني استقبال كرد، حتي اگر او غيرصادقانه و با هر نيتي اين سخنان را مطرح كند، بايد در پمپاژ سخنان او به جامعه كمك كرد؛ زيرا وقتي نماد يك گفتمان(سازش و عقب نشيني مقابل امريكا) بعد از 5 سال حرف‎هاي گفتمان رقيب خود را تكرار مي‎كند، اين مساله در «تغيير تدريجي گفتمان غالب بر جامعه» بسيار اثرگذار است.

فراموش نكنيم اگر سال 92 حسن روحاني راي آورد، پيروزي او در انتخابات حاصل وحدت اصلاح طلبان يا كثرت اصولگرايان و مسايل درجه چندمي از اين دست نبود، بزرگ‎ترين علت راي آوردن روحاني غلبه گفتماني بر جامعه بود كه او نماينده همان گفتمان در جامعه شناخته مي‎شد: «گفتمان سازش و عقب نشيني در برابر امريكا»

اما اين گفتمان نيز يكباره و توسط روحاني بر جامعه غالب نشد، به تدريج و با مواضع افراد مختلف از جناح‎هاي مختلف به‎عنوان يك گزاره منطقي در بين مردم جاي خود را باز كرد. وقتي ولايتي، قاليباف، محسن رضايي تا عارف و خود روحاني همه و همه از لزوم مذاكره با امريكا و تغيير دست فرمان در ديپلماسي سخن مي‎گفتند، طبيعي بود كه اين گفتمان به‎عنوان گفتمان غالب توسط مردم پذيرفته شود و در نهايت نيز به نسخه اصلي همين گفتمان يعني حسن روحاني راي داده شود. لذا سخنان امروز روحاني هر قدر هم خنده دار باشد اين فايده را دارد كه به تدريج در «قشر خاكستري جامعه» اين گزاره را جا خواهد انداخت كه «اولا اعتماد و مذاكره با امريكا اشتباه بود، ثانيا تنها راه عقلاني در برابر امريكا مقاومت است.»

اگر اين اتفاق به درستي به وقوع بپيوندد، آن گاه تصحيح اشتباهات 92 و 96 توسط خود مردم، دير نيست...

روايت ضرغامي از چالش با روحاني در يك جلسه

به گزارش جهان نيوز، عزت‎ا... ضرغامي رئيس اسبق رسانه ملي در «راديو گفتگو» در پاسخ به اين سوال كه آيا مديريت فرهنگي، فرهنگ را به درستي مديريت مي‎كند يا خير، اظهار داشت: اين دو مقوله روي هم اثراتي متقابل دارد. بنابراين مديراني كه خواهان مديريت فرهنگ هستند، بايد عملكردي فرهنگي داشته باشند.

عضو شوراي عالي فضاي مجازي با بيان اين‎كه شوراي عالي فضاي مجازي را موفق نمي‎دانم، تصريح كرد: من در حضور رئيس جمهور هم اين مساله را بيان و با جناب روحاني چالش كردم. جلسات اين شورا بايد حتما هفته‎اي يكبار برگزار شود؛ ولي هم اينك ميانگين زمان تشكيل جلسات بالاي ۵۰ روز است.

ضرغامي ادامه داد: در ايامي كه بحث پيام رسان‎هاي داخلي مطرح بود حتي جلسات تا دو ماه عقب افتاد. بنده در يكي از جلسات به‎عنوان نطق قبل از دستور انتقاد شديد كردم و به آقاي رئيس جمهور گفتم بزرگ‎ترين گله از شما اين است كه بايد هفته‎اي دو بار جلسه داشته باشيد تا موضوعات مهم را حل كنيم.

وي ادامه داد: بگذريم كه ايشان از جاهايي ديگر دلخور بودند و انتقاد شديدي به برخي موضوعات كردند. سايرين نيز وارد بحث شدند و اصلا موضوع بحث عوض شد.

ضرغامي افزود: من نسبت به مديريت فضاي مجازي انتقاد دارم؛ ولي به دليل فقدان برنامه ريزي در اين حوزه، مسائل به صورت دو قطبي مطرح مي‎شود. دو قطبي بلاي جان جمهوري اسلامي شده است و بر همين مبنا بنده هشتگ دو قطبي ممنوع را طراحي كرده ام.

 اخبار ويژه

هر دم ازاين باغ بري مي‎رسد؛
علوم دريايي چه ربطي به سفارت در اروپا دارد؟!

سايت «تابناك» نوشت: چند روز پيش بود كه انتخاب پروين فرشچي به‎عنوان سفير جديد كشورمان در فنلاند، بدون سابقه ديپلماتيك، بدون سابقه مديريت امور سياسي و حتي بدون سابقه پژوهشگري در حوزه روابط بين‎الملل و سياست خارجي، موجي از انتقادها را عليه وزارت امور خارجه برانگيخت.
موارد متعددي وجود دارد كه از اين گونه انتصاب‎ها استفاده شده است؛ عموما هم به دليل فشارهايي كه از سمت مقامات بالا به وزارت امور خارجه وارد مي‎شود تا فلان نفر را به سفارتي منصوب كنند! عموما، سفرايي كه بدون تخصص از بيرون از وزارت خارجه، وارد سفارتخانه‎ها مي‎شوند، اين مقام را به‎عنوان تشويق و كادو تحويل گرفته‎اند. هديه دادن مقام سفارت به يكي از وابستگان مقامات بالا، فقط يكي از انگيزه‎هاي ورود افراد بدون تخصص و بدون تعهد به سفارتخانه‎هاي ايران است. گاهي ديگر مقامات بالا، مي‎خواهند از «شر» يكي از افرادي كه داراي رانت هستند و از سمت آن رانت به آنان فشار مي‎آورند، راحت شوند، بنابراين براي خواباندن آن «شر»، فرد مورد نظر را به يكي از سفارتخانه‎هاي ايران به‎عنوان سفير منصوب مي‎كنند تا از شر رانت بالاي سر فرد مورد نظر راحت شوند.
گاهي مقامات بالا، فردي را از كار بركنار مي‎كنند، با وجود اين، طرد كامل آن فرد هزينه دارد، در چنين مواقعي اولين پيشنهاد به رئيس‎جمهور اين است كه او را از مقابل چشمانت دور كن! اين جمله معنايش اين است كه وي را به‎عنوان سفير به خارج از كشور بفرست!
گاهي هم برخي مقامات كه فرزندانشان در خارج از كشور تحصيل مي‎كنند، به تدريج دوري‎شان براي والدين سخت و جانكاه مي‎شود، هدف هم كه خدمت باشد، داخل كشور و خارج كشور چندان تفاوتي ندارد؛ لذا براي نزديكي به خانواده، سفير مي‎شوند! پس تحصيل فرزندان در كشور مورد نظر هم يكي از دلايل ورود افراد غيرمتخصص به وزارت امور خارجه به‎عنوان سفير است!
در دولت جديد، مورد خارق‎العاده ديگري براي انتخاب سفير هم اضافه شده است. در دولت جديد، وزارتخانه‎ها هر كدام بايد سهمي در تحقق وعده‎هاي انتخاباتي ولو غيركارشناسي، رئيس‎جمهور بر عهده بگيرند، وزارت امور خارجه هم گويا از اين قاعده مستثنا نيست؛ سهم تحقق وعده انتصاب زنان غيرمتخصص در پست‎هاي دولتي هم گويا به اين وزارتخانه سپرده شده است.
هم اكنون مخاطبان محترم، انتصاب سركار خانم فرشچي را كه نه سابقه مديريت سياسي و ديپلماتيك، نه سابقه آكادميك و پژوهشي مرتبط دارد و نه يك توانايي خاص قابل ذكر كه بتواند او را شايسته اين سمت كند، پيش روي دارند! حالا خود قضاوت كنيد چرا وي به وزارت امور خارجه وارد شده و اولين مأموريت او هم پست سفارت در يك كشور اروپايي است؟!

۴۰۰ پزشك در تهران بنگاه معاملات املاك دارند

مصطفي قلي خسروي در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره تركيب مشاوران املاك تهران گفت: ۴۰ درصد اعضاي صنف در پايتخت مهندس عمران هستند كه بخش مهمي از آن‎ها همزمان با كار واسطه گري خريد و فروش املاك در كار ساخت و ساز نيز فعال هستند.
وي با بيان اين‎كه ۱۷ تا ۱۸ درصد فعالان صنف مشاوران املاك، مدرك كارشناسي و بالاتر در رشته حقوق دارند، گفت: همچنين عده‎اي از بنگاهداران مسكن روحاني هستند.
رئيس اتحاديه مشاوران املاك استان تهران با بيان اين‎كه ۳۵۰ نفر از مشاوران املاك پايتخت بانوان هستند، ادامه داد: ۱۲۰ نفر از اين بانوان مشاور املاك، ليسانس حقوق و سايرين نيز ليسانس‎هاي غيرمرتبط را دارند.
خسروي به فعاليت ۴۰۰ پزشك در صنف مشاوران املاك تهران اشاره كرد و اظهار داشت: اين افراد نيز همزمان با اشتغال در بخش طبابت، در بخش واسطه گري ملك هم فعاليت مي‎كنند و داراي بنگاه معاملات املاك هستند.
وي درباره امكان خريد و فروش املاك شخصي مشاوران املاك گفت: طبق قانون كسي كه همزمان هم مشاور املاك است هم يكي از طرفين قرارداد، يعني فروشنده يا خريدار است، بايد به صورت مكتوب در مبايعه نامه ذكر كند كه همزمان به‎عنوان واسطه و خريدار يا فروشنده در اين معامله حضور دارد.