صفحه اول

فوق تخصص مهندسي ژنتيك مطرح كرد
«بيوتروريسم آرايشي» دشمن عليه زنان ايراني و كنترل جمعيت

دستكاري ژنتيكي محصولات دامي و كشاورزي، چند دهه‎اي است كه در كشورهاي دنيا مطرح شده و نگراني‎هايي را در خصوص سلامت انسان و محيط زيست برانگيخته است، با اين حال سود زياد توليد محصولات دستكاري شده كه با اصطلاح تراريخته مشهور شده‎اند، باعث شده با وجود نگراني‎هاي تشكل‎هاي محيط زيستي و جمعي از متخصصان تغذيه و كشاورزي در سراسر دنيا، اين محصولات رواج بيش‎تري يابند.

از ورود اين گونه محصولات كشاورزي و دامي به ايران كم‎تر از يك دهه مي‎گذرد كه واكنش‎هاي موافق و مخالف گسترده‎اي را در پي داشته است، يكي ديگر از نگراني‎هاي مطرح شده در خصوص رواج استفاده از محصولات تراريخته، شيوع بيوتروريسم است.

علي كرمي متخصص بيوتكنولوژي پزشكي، سلولي و مولكولي است و مدرك فوق تخصص مهندسي ژنتيك را از دانشگاه بقية‎الله گرفته و از منتقدان جدي استفاده از محصولات تراريخته است و تحقيقات زيادي درباره خطر بيوتروريسم دارد. آن چه در ادامه مي‎خوانيد حاصل گفت‎وگوي فارس با اين استاد دانشگاه درباره ابعاد خطرات ناشي از رواج استفاده از محصولات تراريخته است:

محصولات تراريخته در كشور كشت مي‎شود؟ آيا ذخيره ژني كشور با ورود محصولات تراريخته به خطر مي‎افتد؟

در محصولات تراريخته يا دستكاري ژنتيكي شده يك ژن بيگانه را وارد يك موجود زنده مانند گياه مي‎كنند. اين اقدام حدود 30 سال پيش توسط شركتي به نام مونسانتو در آمريكا انجام گرفت كه با هدف مقاومت محصولات كشاورزي در برابر آفات و افزايش توليدات بود.

در كشور ما نيز براساس قانوني كه در مجلس به تصويب رسيده، حق كشت و واردات محصولات تراريخته به جز با كسب مجوز امكان‎پذير نيست.

تعدادي از محصولات تراريخته به كشور وارد مي‎شود؛ مانند ذرت، سويا، كلزا، كانولا، روغن‎هاي نباتي و پنبه كه خوراك دام هستند. در حال حاضر 99 درصد روغن‎هاي نباتي داخل كشور تراريخته است. اسناد و مدارك بسياري براي مضر بودن مواد تراريخته وجود دارد. پرونده مزرعه پدري با 110 گزارش از جمله اسناد منتشر شده در اين خصوص است.

متأسفانه با وجود آگاهي به مضرات محصولات تراريخته اين محصولات به كشور وارد مي‎شود. چندي پيش عيسي كلانتري رئيس وقت سازمان محيط زيست حرف عجيبي زد و گفت «در ايران فقط براي 50 ميليون نفر مي‎توانيم غذا توليد كنيم» يعني براي پاسخ دادن به اين كمبود بايد به محصولات تراريخته روي آوريم. با وجود اين‎كه ايشان زماني وزير كشاورزي بوده، اما اعتقادي به خودكفايي ندارد و عاشق واردات است و به‎طور مستقيم مي‎گويد «خودكفايي حرف مسخره‎اي است».

محصولات تراريخته در ايران بدون برچسب توزيع مي‎شوند

چه نوع محصولات تراريخته‎اي وارد كشور مي‎شود؟ آيا مدرك علمي درباره مضر بودن مواد تراريخته وجود دارد؟

بين كشت و واردات محصولات تراريخته تفاوت است. در واردات، محصول تراريخته وارد پروسه كارخانه دام شده و غذاي دام ساخته مي‎شود كه در بدن حيوان تجزيه مي‎شود و گوشت آن سالم است. اما خوردن خود مواد تراريخته خطرناك است.

در كشت، بذر وارد خاك شده و رشد و تكثير مي‎يابد كه با منتشر شدن گرده‎ها در فضا تمام كشور تراريخته شده و ذخاير ژنتيك به‎طور كامل جابه‎جا مي‎شود، بنابراين كشت محصولات تراريخته به‎طور صددرصد ذخيره ژني يك كشور را از بين مي‎برد.

در حال حاضر 37 كشور دنيا كشت محصولات تراريخته را با وجود واردات ممنوع كرده‎اند و در ايران حتي يك متر هم تراريخته كشت نمي‎شود، اما برخي فرق اصلاح شده و تراريخته را نمي‎دانند و تصور مي‎كنند كه در كشور محصولات تراريخته كشت مي‎شود.

متأسفانه در كشور ما برخلاف ساير كشورهاي دنيا به مردم در خصوص تراريخته بودن يك محصول اطلاع‎رساني نمي‎كنند، همچنين اين محصولات با وجود اين‎كه در مجلس تصويب و ابلاغ شده است، برچسب ندارند و هيچ نظارتي درخصوص اين تخلف صورت نمي‎گيرد.

چرا با وجود خطراتي كه محصولات تراريخته دارد باز هم اجازه واردات آن را مي‎دهند؟

بسياري از مواد براي انسان ضرر دارند، مانند سيگار، تشعشعات موبايل، اما استفاده مي‎شود و اين مصرف‎كننده است كه بايد محصول سالم را انتخاب كند، اما در تراريخته حق انتخاب را از مردم ايران گرفته‎اند كه اين ظلم است.

اطلاعات ژنوم ما را به خودمان نمي‎دهند

در مورد پروژه ژنوم ايراني توضيح دهيد. اين پروژه با چه هدفي انجام شد و آيا اطلاعات ژنوم اقوام ايراني در اختيار خود كشور است و در چه مواردي از اين اطلاعات استفاده مي‎شود؟

هر سلول بدن انسان و موجود زنده يك ژنوم دارد. هر نژادي نيز ژنوم مخصوص به خود را دارد و ژنوم تمام انسان‎ها در كره زمين به جز مردم ايران سكانس شده بود. اين پروژه را به دولت پيشنهاد دادم تا پروژه ژنوم ايرانيان را در كشور انجام دهيم و مشكلات ژنتيكي موجود در كشور را حل كنيم، اما به دليل هزينه‎هاي بالا، با آن مخالفت شد.

سال‎ها بعد اين پروژه در دانشگاه استنفورد آمريكا انجام شد. پروژه ژنوم ايرانيان در سال 2013 شروع و در سال 2016 به اتمام رسيد و در حال حاضر اطلاعات كل ژنوم ايرانيان در اختيار آمريكايي‎ها و صهيونيست‎ها است. آنان قطعاً به ضعف‎هاي ژنتيكي ايرانيان دسترسي دارند و مي‎توانند سلاح‎هاي بيولوژيكي عليه ما بسازند، با وجود اين‎كه مدير اين پروژه هدف از انجام آن را خدمت به بشريت و ملت ايران اعلام كرده بود، هنوز حاضر نشده‎اند اطلاعات آن را به خودمان بدهند.

بيوتروريسم و رواج مرگ خاموش در ايران

خطر بيوتروريسم در كشور چقدر جدي است و به چه اشكالي بروز پيدا مي‎كند؟ آيا از مواد آرايشي و بهداشتي نيز در بيوتروريسم استفاده مي‎شود؟

بيوتروريسم تركيبي از دو واژه بيو و تروريسم است. تروريسم در جامعه بين‎المللي به معني وحشت‎افزايي و هدف آن ايجاد ترس و رعب در يك جامعه است و از روش‎هاي مختلفي براي حذف يك فرد يا ايجاد ناامني و ترس در يك جامعه استفاده مي‎كند.

در قديم مي‎دانستند كه بدون اسلحه هم مي‎توان افراد را ترور كرد؛ سم‎ها به دو شكل شيميايي و بيولوژيكي وجود دارد كه سموم شيميايي از مواد شيميايي سنتز شده ساخته مي‎شود يا در طبيعت وجود دارد و سموم موجود در طبيعت گاهي از سموم شيميايي خطرناك‎تر است.

در بيوتروريسم از عوامل بيولوژيك و زيستي استفاده مي‎شود كه مي‎تواند قارچ، ويروس، باكتري انگل يا حيوان باشد و هدف آن ترور يك شخص يا ايجاد وحشت در جامعه است كه با آلوده كردن آب، مواد غذايي، هوا و لوازم آرايشي و بهداشتي اين اقدام را انجام مي‎دهند. اسناد بسياري در رابطه با بيوتروريسم و حذف اشخاص در كشور وجود دارد كه هر روز ابعاد جديدتري از اين موضوع كشف مي‎شود.

لوازم آرايشي و بهداشتي، مكمل‎هاي بدنسازي و هورمون‎هاي خوراكي نيز مواردي است كه در بيوتروريسم از آن استفاده مي‎شود. متأسفانه ايران در خاورميانه رتبه يك مصرف وسايل آرايشي و بهداشتي و رتبه 10 در جهان را دارد كه مي‎تواند راه نفوذي براي دشمنان كشور باشد.

هدف بيوتروريسم آرايشي اين است كه يك جمعيت را تحت تأثير قرار دهد. در اين نوع ترور خانم‎هاي جوان جمعيت مخاطب هستند، در واقع هدف دشمن كشتن نيست، بلكه هدف اين است كه دختران و پسران جامعه ما را نازا كنند. متوجه شده‎ايم دشمن بر روي جوانان با سن 13 تا 25 سال كار مي‎كند. اسم پروژه را هم كنترل جمعيت گذاشته‎اند، آنان به دنبال كاهش جمعيت شيعيان در جهان هستند و در اين ميان لوازم آرايشي تقلبي دو نوع مسموميت شيميايي و بيولوژيكي را ايجاد مي‎كند كه متأسفانه در ايران 50 درصد لوازم آرايشي به صورت قاچاق وارد كشور مي‎شود يا برندهاي آن تقلبي هستند.

مكمل‎هاي بدنسازي و هورمون‎ها هم باعث عقيمي و نازايي مي‎شوند. طبق گفته مسؤولان يك نوع بيوتروريسم در باشگاه‎هاي بدنسازي در حال انجام است.

محصولات آرايشي آغشته به مواد تراريخته

نقش محصولات تراريخته در بيوتروريسم چيست؟

در برخي محصولات آرايشي و بهداشتي از مواد تراريخته استفاده مي‎شود كه روغن‎هاي استفاده شده در لوازم آرايشي و بهداشتي، براي كاهش هزينه‎ها از مواد تراريخته استفاده مي‎شود. پنبه استفاده شده در لوازم بهداشتي از پاكستان وارد مي‎شود كه تراريخته است و به دليل ارزان بودن آن را مي‎خرند.

شركت مونسانتو 20 سال قبل ژني را از ميكروب جدا و وارد پنبه كرد و بذر آن را به پاكستان كه چهارمين كشور توليدكننده پنبه است، داد. در حال حاضر تمام پنبه‎هاي وارد شده به كشور از پاكستان است. ما به اين موضوع به شدت اعتراض داريم، با اين حال طرفداران محصولات تراريخته در ايران اعلام كرده‎اند كه به زودي كشت پنبه تراريخته در كشور شروع مي‎شود. براي اين موضوع لازم است كمپيني ايجاد شود تا اقدامات لازم براي جلوگيري از كاشت پنبه تراريخته صورت گيرد.

اقليم؛ هدف بعدي پروژه كنترل جمعيت

درباره ابرپروژه‎هاي كنترل جمعيت جهان كه توسط آمريكا انجام مي‎شود، توضيح دهيد؟

تعدادي ابرپروژه با هدف كنترل جمعيت جهان توسط آمريكا در حال اجرا است كه پروژه ان اس‎اس ان 200، كنترل جمعيت جهان را از طريق غذا انجام مي‎دهد. لوازم آرايشي و بهداشتي نيز جزء پروژه‎هاي بزرگ براي كنترل جمعيت جهان است. پروژه بعدي قرار است اقليم را كنترل كند و آب‎وهواي دنيا را تحت اختيار خود درآورد. خشكسالي‎هاي اخير كشور نيز در پي همين پروژه بوده و دشمنان ما بيان كرده‎اند كه مي‎توانند با تكنولوژي‎هاي جديد مناطق شمالي ايران را تا 20 سال آينده تبديل به كوير كنيم.

همچنين پروژه 2030 نيز جزء ابرپروژه‎ها است و با خواندن سند 2030 متوجه مي‎شويد كه سازمان ملل چه نقشه‎اي براي ايران كشيده است، اين سند در هر جاي دنيا كه اجرايي شده آزار جنسي و فساد اخلاقي را به دنبال داشته است و متأسفانه بسياري از افراد فقط 17 بند آن را خوانده‎اند و از سندهاي پشتيبان آن اطلاعي ندارند، در واقع اين سند در تمام زندگي فرد دخالت مي‎كند.

 سرمقاله

در حاشيه سوء استفاده از ناآرامي‎هاي اخير عراق
ملت عراق، دوست را از دشمن تشخيص مي دهد

 دكتر محمد ملك زاده

تظاهرات چند روز اخير در شهرهاي عمدتا شيعه نشين جنوب عراق عليه قطعي‎هاي طولاني مدت برق، كم آبي، بهداشت، خدمات شهري و ساير ضعف‎ها در خدمات عمومي دولت را بايد پديده‎اي ناشي از مشكلات دروني جامعه كنوني عراق دانست كه بحران‎هاي متعددي همچون ديكتاتوري صدام، جنگ خليج فارس، اشغال عراق از سوي متجاوزان آمريكايي و جامعه به تازگي رسته از آفت داعش را تجربه نموده است. موضوع اعتراض‎هاي مردمي بخصوص در ماه‎هاي گرم تابستان كه عمدتا بر محور شكايت از ضعف خدمات دولتي مي‎چرخد در سال‎هاي اخير تدوام داشته و تازگي چنداني ندارد، اما عده‎اي با سوء استفاده از حركت‎هاي اعتراضي امسال تلاش نمودند تا آن اعتراض‎ها را به سمت و سوي خاصي هدايت نمايند. حمله گسترده و هدفمند بخشي از تظاهركنندگان به مراكز دولتي، حزبي و حتي حمله به فرودگاه بين‎المللي نجف و حضور چند ساعته در سالن‎ها و باند فرودگاه، حمله به مقر نيروهاي مقاومت اسلامي عراق كه خاستگاه اصلي آن همين استان‎هاي جنوبي هستند، پاره كردن تصاوير شهداي الحشد و علماي انقلابي عراق و ايران از جمله ويژگي‎هاي خاص اعتراضات امسال بود كه كاملا هدفمند و برنامه ريزي شده بود. آن چه كاملا بديهي است در مساله تخريب گسترده اموال عمومي و تعمد برخي شورشيان در حمله به مراكز احزاب اسلامي و انقلابي نزديك به محور مقاومت اسلامي، جريان بعثي و سعودي مورد حمايت ايالات متحده براي به آشوب كشيدن كشور عراق و وارد كردن آن به دوره جديدي از بي‎ثباتي و ناامني شبيه آن چه در سال 2014 و ظهور داعش رخ داد، را نمي‎توان انكار كرد. در اين رابطه شبكه الجزيره نيز با افشاي نقش آمريكا در ايجاد تنش بين بغداد و تهران گزارش داد دولت آمريكا به عراق فشار آورده تا بدهي‎اش به ايران را بابت يك و نيم ميليارد دلار هزينه برق پرداخت نكند. امروز جريان سعودي - آمريكايي مذبوحانه تلاش مي‎كنند تا با مداخله در امور داخلي عراق و توسل به اين اقدامات خرابكارانه، جايگاه مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران را در كشور عراق تضعيف نمايند و تا جايي كه مي‎توانند ويژگي ضد مقاومتي و ضد ايراني به اين اعتراض‎ها بدهند.
در مقابل اين حركت مذبوحانه عربستان سعودي و دولت آمريكا كه سعي در تعويض جاي دوست و دشمن در عراق نموده‎اند، گروه ديگري نيز در داخل ايران كه مخالف سياست حمايت نظام جمهوري اسلامي از مردم مسلمان عراق و مسلمانان و مظلومان ساير كشورها هستند، در اين ايام تلاش نمودند با بزرگنمايي حوادث عراق تخريب روابط دو كشور را پيگيري نمايند. اما بي‎گمان هيچ يك از اين دو جريان به اهداف خود نخواهد رسيد و شواهد نيز حاكي از فروكش كردن اعتراضات و تظاهرات در شهرهاي عراق و سرافكندگي حاميان آن مي‎باشد. مردم فهيم عراق امروز به خوبي دوست را از دشمن تشخيص مي‎دهند و مي‎دانند كه برنامه‎ريزان تخريب در روزهاي اخير همان جريان‎هاي بدون پشتوانه‎اي هستند كه اخيرا تلاش نمودند با توجه به شرايط سياسي و اجتماعي عراق در دوره تنش‎هاي پساانتخاباتي از جمله موضوع اعتراض به نتايج انتخابات، فضا را براي خشن كردن تظاهرات و تبديل آن به يك آشوب گسترده و سرانجام سقوط دولت و ورود كشور به دوره بي‎ثباتي، تشكيل دولت موقت يا نجات ملي و بازشدن پاي دخالت بين‎المللي(آمريكا) براي تغييرات مطلوب عربستان و آمريكا در حاكميت عراق فراهم نمايند.
امروز هم همان جريان تلاش مي‎كند با گنجاندن برخي حركت‎ها از جمله حمله به مراكز الحشد الشعبي و يا حمله به تصاوير و نمادهاي علماي انقلابي و رهبران مذهبي عراق و ايران، ويژگي ضد مقاومتي و ضد ايراني به اين اعتراض‎ها بدهد و پروژه شكست خورده خود در دوران پيش از انتخابات را بار ديگر بيازمايد.
اين جريان بعثي –سعودي كه با حمايت امريكا از يكسال پيش از برگزاري انتخابات، تلاش گسترده سياسي، رسانه‎اي و تبليغاتي را براي تعويق زمان انتخابات انجام داد اما با ايستادگي رهبران سياسي عراق، انتخابات در موعد مقرر و با موفقيت سياسي و امنيتي بالا برگزار شد؛ اكنون اميدوار است كه بتواند اعتراض‎هاي اجتماعي را به اعتراض‎هاي سياسي تبديل كند و به هدفش براي ساقط كردن نظام سياسي مستقر در عراق برسد اما تحولات چند روز اخير و فروكش كردن اعتراض‎ها در بسياري از استان‎ها و شهرهاي جنوب نشان داد، مردم عراق با وجود مشكلات بسيار و ناخرسندي از ضعف مديريت‎ها، تمايلي به ورود كشور به دوره جديدي از بي‎ثباتي و خشونت ندارند.
مردم عراق به تجربه دريافته‎اند كه بي‎ثباتي در كشور جنگ زده و مورد طمع بيگانگان به‎ويژه آمريكا و عربستان سعودي كه بارها دشمني خود را نسبت به مردم مظلوم عراق به اثبات رسانده‎اند، تبعات غير قابل جبراني به باور خواهد آورد و با اين ناارامي‎ها نه تنها پيشرفتي در تامين خدمات عمومي ايجاد نخواهد شد، بلكه ميدان را در اختيار تروريست‎ها و جريان‎هاي مخرب و سودجويي قرار خواهد داد تا علاوه بر خسارت‎هاي انساني و مادي، زيرساخت‎هاي كشور نيز بيش‎تر تخريب گردد. گرچه روند اعتراض‎ها در روزهاي اخير كاهش يافته و همزمان با تشديد اقدامات دولت براي كاهش مشكلات، به زودي شاهد بازگشت دوباره آرامش در مناطق مختلف عراق خواهيم بود اما سرافكندگي اين رخدادها براي دو گروه هيچ گاه به اتمام نخواهد رسيد؛
گروه نخست، رهبران و سوء استفاده كنندگان از اين جريان در داخل كشور عراق هستند كه با سوء استفاده از شرايط بحراني اين كشور به عرصه تخريب اموال عمومي و خشونت ورزي در جريان اعتراض‎ها ورود كردند و در اين ميان برخي هم ناخواسته در دام جريان دشمنان ملت عراق يعني جريان بعثي-سعودي و امريكايي افتادند؛ همان جرياني كه از هر فرصتي براي ايجاد بحران و ناامني در عراق استفاده كرده و به اذعان خود ملت عراق، به دليل حمايت و تغذيه همه جانبه تروريست‎ها و داعش، عامل اصلي مشكلات كنوني عراق بوده است و امروز نيز همين جريان سعي مي‎كند جاي دوست و دشمن را براي مردم عراق عوض كند.
گروه دوم برخي جريان‎هاي داخلي در ايران هستند كه آشكارا مخالف حمايت ايران از ملت عراق و ساير ملل مظلوم و ستمديده در منطقه و جهان مي‎باشند. اين گروه كه با بزرگنمايي حوادث كنوني عراق، خواسته يا ناخواسته تخريب روابط دو كشور را هدف خود قرار داده‎اند گويا نمي‎توانند درك كنند كه حمايت نظام جمهوري اسلامي از جريان مقاومت اسلامي در عراق و لبنان و فلسطين و سوريه و ساير كشورها نه تنها هيچ منافاتي با منافع ملي ايران ندارد بلكه علاوه بر انجام يك تكليف ديني و انساني، دقيقا در راستاي منافع ملي ايران نيز قرار دارد؛ به‎طوري كه هم اينك بخش مهمي از امنيت ايران و وحشت دشمنان اين كشور از تجاوز مستقيم نظامي، مديون حمايت نظام جمهوري اسلامي از جريان مقاومت و نفوذ قدرتمند ايران در منطقه است.
و اما آن چه به جايگاه و نفوذ جمهوري اسلامي ايران در منطقه مربوط مي‎شود، اين است كه اين تحركات مذبوحانه نظام سلطه در منطقه با هدف تخريب و تضعيف جايگاه جمهوري اسلامي ايران در عمل نتايج معكوس و سرافكندگي براي عاملان آن به همراه داشته است. در همين روزهاي اخير كه رسانه‎هاي ضد انقلاب با انتشار فيلم‎هايي از تظاهرات مردم بصره كه در اعتراض به وضعيت بد معيشتي انجام شد مدعي بودند مردم اين شهر با حضور ايران در عراق مخالف بوده و جمهوري اسلامي در بين آنان محبوبيت ندارد، خبرنگار بي‎بي سي كه به شهر بصره سفر كرده بود، با انتشار پستي در صفحه توييتر خود، به محبوبيت و نفوذ جمهوري اسلامي و نصب تصاوير فراوان رهبر انقلاب اسلامي ايران حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در شهر بصره عراق اذعان كرد. وي در صفحه توئيتر خود نوشت: «به ياد ندارم در هيچ شهري اين قدر عكس آقاي خامنه‎اي را ديده باشم كه اكنون در هر كوچه و خيابان بصره مي‎بينم؛ شهري كه بعضي از فرماندهان ايراني در طول هشت سال جنگ تصميم به تصرف آن را داشتند اما تحقق نيافت، اكنون به هر طرف شهر كه نگاه كنيد حضور ايران را به وضوح مي‎بينيد!»