صفحه فرهنگي-اجتماعي

اين ناهنجاري اجتماعي در اينترنت و اماكن عمومي را جدي بگيربم
حمله به عفت افراد با يك شماره «تلفن همراه!»

 علي البرزي

انگار آسيب‎هاي ناشي از پيشرفت تكنولوژي سر دراز دارد و هر از گاهي بايد شاهد يك ناهنجاري تازه باشيم. چندي است افراد دگرآزار به شگرد تازه‎اي براي اذيت و آزار مردم و بويژه زنان و دختران جامعه متوسل شده‎اند. در اين شگرد، مزاحمان عفت افراد را مورد هدف قرار مي‎دهند. اين در حالي است كه به باوركارشناسان اين نوع از ناهنجاري‎هاي اجتماعي به‎صورت خزنده در حال رشد است.

به‎طور حتم براي شما هم اين موضوع پيش آمده كه زنگ تلفن همراه‎تان به صدا در مي‎آيد اما از آن طرف خط شخصي به اشتباه نام ديگري را صدا مي‎زند و با شخص ديگري كار دارد. شايد با خودتان بگوييد اين يك موضوع عادي است و اشتباه در گرفتن شماره تماس هميشه وجود داشته است. ما هم منكر اين موضوع نيستيم، اين موضوع عادي است و پيش مي‎آيد اما اگر شخص ناشناس از پشت خط تلفن با دختر جواني تماس بگيرد و با يك اسم اشتباه برخوردي غيراخلاقي داشته باشد، ديگر عادي نيست! البته عكس اين موضوع هم وجود داشته و دارد، شخصي به شماره همراه يك پسر جوان پيامكي با اين مضمون فرستاده است: «عزيزم سلام، خوبي؟ قصد آشنايي نداري؟!» جالب اينجاست كه پسر جوان از همه جا بي‎خبر به يكباره با اين پيامك مواجه مي‎شود.

و اما اصل ماجرا

در ماه‎هاي گذشته مزاحمان تلفني و افرادي كه به بيماري دگرآزاري و كمبود شخصيتي مبتلا هستند، براي ايجاد مزاحمت‎هاي تلفني، شماره‎هاي تلفن همراه افراد مورد نظر خود را با نام‎هاي اشتباه و جعلي در دسترس ديگران قرار مي‎دهند. شماره همراه يك پسر جوان را با نام اشتباه يك دختر جوان در وب‎سايت‎هاي اينترنتي منتشر مي‎كنند و از آن‎جا كه دچار بيماري مردم‎آزاري هستند در پروفايل و توضيحات صاحب شماره، توضيحاتي به دور از اخلاق و عفت عمومي درباره وي مي‎نويسند. براي درك بهتر اين موضوع به مثالي اشاره مي‎كنيم و قبل از خواندن اين مثال از شما مخاطب فهيم براي انتشار اين بخش پوزش مي‎طلبيم. در مواردي مشاهده شده شماره تلفن همراه يك پسر جوان با نام جعلي يك دختر در اينترنت منتشر شده و در بخش مشخصات اين دختر اينچنين نوشته شده است: «اين هم شماره...(نام يك دختر با القاب غيراخلاقي در اين‎جا قيد مي‎شود)». اين پروسه در حالي انجام مي‎شود كه صاحب اصلي شماره از ماجرا خبري ندارد و بايد مزاحمت‎هاي افراد و كاربران اينترنتي را به‎صورت پيامك يا تماس تلفني تحمل كند. براستي چرا تعدادي از افراد براي مردم‎آزاري به اين شگرد تازه متوسل مي‎شوند؟ آيا دگرآزاري و بيماري‎هاي رواني باعث اين موضوع شده يا هوشيار نبودن مردم؟! شايد نبود اطلاع‎رساني دليل اصلي اين موضوع است!

انتشار شماره تلفن همراه از اينترنت تا توالت!

به باور محمد نظري، كارشناس فناوري اطلاعات، در سال‎هاي گذشته با توجه به اين‎كه از يك طرف شركت مخابرات امكان رديابي مزاحمت‎هاي تلفني را برقرار كرد و از سوي ديگر دستگاه‎هاي تلفن به نشان‎دهنده‎هاي شماره تماس‎گيرنده مجهز شده‎اند، مزاحمت‎هاي تلفني تا حد زيادي كاهش پيدا كرده است و آمار اين مزاحمت‎ها در ادارات گوناگون شركت مخابرات رو به كاهش است. اين كارشناس فناوري اطلاعات با بيان اين مطلب به «وطن‎امروز»، مي‎گويد: اين روزها نوع ديگري از مزاحمت‎هاي تلفني رواج پيدا كرده است. در اين نوع مزاحمت‎ها از يك طرف شماره تلفن همراه افراد مختلف با هويت جعلي و ساختگي در سايت‎ها و وبلاگ‎هاي اينترنتي يا در معابر عمومي و سرويس‎هاي بهداشتي سطح شهرها منتشر مي‎شود و از سوي ديگر شماره‎هاي تلفن همراه مشتركان با همان هويت‎هاي جعلي در اماكن مختلف مانند جعبه‎هاي برق در خيابان‎ها، ديوار توالت‎هاي عمومي و حتي اتوبوس‎هاي شهري نوشته مي‎شود. بنا بر اظهارات كارشناسان، تنها دليل گرايش برخي افراد مزاحم به اين شگرد، اختلالات رواني است و نمي‎توان براي آن تعريف ديگري را ارائه كرد.

شكايت داشته باشيد، پيگيري مي‎شود

اما به گفته احمد اسفندياري، استاد دانشگاه و كارشناس حقوقي اين نوع از مزاحمت‎هاي تلفني براحتي قابل پيگيري است و مي‎توان از يك راه براي مقابله با اينگونه مزاحمت‎ها اقدام كرد. اسفندياري ضمن تشريح اين راهكار مي‎گويد: زماني كه تلفن همراه يك شخص در اينترنت يا هر مكان ديگري با هويت جعلي منتشر مي‎شود، به‎طور طبيعي افراد سودجو و فرصت‎طلب هم به بهانه اذيت و آزار با شماره مورد نظر تماس مي‎گيرند و براي شخص مورد نظر ايجاد مزاحمت مي‎كنند. در وهله اول بايد نسبت به تماس‎هاي احتمالي بي‎تفاوت بود تا بعد از مدتي اين تماس‎ها كمتر شود و در وهله دوم تمام تماس‎هايي كه از تلفن ثابت يا همراه به شماره منتشر شده در اينترنت وصل مي‎شود، قابل پيگيري است و جاي هيچ‎گونه نگراني وجود ندارد. اين استاد دانشگاه با اعلام اين مطلب كه اولين راهكار براي افرادي كه در دام اينگونه مزاحمت‎ها گرفتار شده‎اند، بي‎توجهي به پيام‎هاي ارسالي و تماس‎هاي احتمالي است، مي‎افزايد: در صورتي كه اينگونه از مزاحمت‎ها براي مدت طولاني ادامه داشته باشد، در صورت شكايت مي‎توان با پيشرفته‎ترين تجهيزات مخابراتي و پليسي در كوتاه‎ترين زمان ممكن نوع مزاحمت، نحوه انجام آن و تاكتيك استفاده شده را مورد شناسايي قرار داد. به تصريح وي، اينگونه از مزاحمت‎ها در حال حاضر در سطح پاييني نسبت به جرائم ديگر قرار دارد اما نمي‎توان از آن غافل شد و خانواده‎ها و جوانان بايد نسبت به اينگونه از مزاحمت هوشيار باشند. اسفندياري در پايان به موضوع مهمي تاكيد مي‎كند. به باور وي، يكي از دلايلي رشد خزنده اينگونه از جرائم در كشور احتياط بيش از حد خانواده‎ها و افرادي است كه درگير ماجرا مي‎شوند و براي حفظ آبرو از هرگونه شكايت خودداري مي‎كنند.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

به نام خداوند بخشنده مهربان
سپاس و ستايش مخصوص خداوندى است كه پروردگار جهانيان است.
(حمد، 1-2)
پيام ها
1- «بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم» در آغاز سوره، رمز آن است كه مطالب سوره، از مبدأ حقّ و مظهر رحمت نازل شده است.
2- «بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم» در آغاز كتاب آسمانى، يعنى هدايت تنها با استعانت از او محقّق مى‎شود.
3- «بسم اللَّه» كلامى كه سخن خداوند با مردم و سخن مردم با خدا، با آن شروع مى‎شود.
4- رحمت الهى همچون ذات او ابدى و هميشگى است.
5- بيان رحمت الهى در قالب‎هاى گوناگون، نشانه‎ى اصرار بر رحمت است.
6- شايد آوردن كلمه رحمان و رحيم در آغاز كتاب، نشانه اين باشد كه قرآن جلوه‎اى از رحمت الهى است، همان گونه كه اصل آفرينش و بعثت جلوه لطف ورحمت اوست.
7- همه ستايش‎ها براى اوست.
8- خداوند در تربيت و رشد هستى اجبارى ندارد. زيرا حمد براى كارهاى غير اجبارى است.
9- همه هستى زيباست و تدبير همه هستى نيكوست. زيرا حمد براى زيبايى و نيكويى است.
10- دليل ستايش ما، پروردگارى اوست.
11- رابطه‎ى خداوند با مخلوقات، رابطه دائمى و تنگاتنگ است.
12- همه هستى، تحت تربيت خداوند يكتاست.
13- امكان رشد و تربيت، در همه موجودات وجود دارد.
14- خداوند هم انسان‎ها را با راهنمايى انبيا تربيت مى‎كند، (تربيت تشريعى) و هم جمادات و نباتات و حيوانات را رشد وپرورش مى‎دهد.(تربيت تكوينى)

 پرتوي از حكمت

حب دنيا، حب نفس و حب رياست انسان را به هلاكت مي رساند

علايق را بايد كم بكنيم، علاقه‎ها بايد كم بشود، طبيعتا ما از اين‎جا مي‎رويم. و علي‎اي‎حال چه علاقه قلبي به چيزي داشته باشيم يا نداشته باشيم، فرقي به حال ما نمي‎كند. شما فرض كنيد كه علاقه داشته باشيد به اين كتابتان يا نداشته باشيد، كتاب مال شماست، از آن هم استفاده مي‎كنيد. علاقه داشته باشيد به اين خانه يا نداشته باشيد، اين خانه مال شماست. استفاده هم مي‎كنيد. علاقه را كم كنيد، علاقه را تا مي‎توانيد از بين ببريد. آن‎چه انسان را گرفتار مي‎كند، اين علاقه‎اي است كه انسان دارد، آن هم از حب نفس است. مبدأ همان حب نفس است. حب دنيا، حب نفس، حب رياست، يك دردي است كه انسان را به هلاكت مي‎رساند.
صحيفه امام، ج 19، ص 448

 بوستان حكايت

۹۰ سال زندگي با فلاكت!

آيت‎الله مجتهدي تهراني(ره):
«كسي كه به پدر و مادرش بي‎احترامي كند، خير از دنيا و آخرت نمي‎بيند. پيرمردي بود كه حدود نود سال عمر كرد، اما نه بچه‎اي داشت و نه خانه و زندگي، خيلي با فلاكت زندگي كرد.
- من شنيدم كه پدر اين آدم، او را در جواني نفرين كرده و گفته: «اميدوارم صاحب زن و بچه و خانه و زندگي نشوي» نود سال هم عمر كرد، اما در اثر نفرين پدر، كه از او ناراضي بود، با فلاكت زندگي كرد.»
منبع: طريق دوست، ص ۱۸