صفحه آخر

حضرت آيت‎الله مصباح يزدي:
صندلي مسؤوليت، هدف نيست؛ وسيله اي براي خدمت به مردم در جهت كسب رضاي الهي است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع گروهي از پرسنل نيروي انتظامي سراسر كشور با اشاره به اين‎كه بسياري از مشكلاتي كه انسان با آن‎ها مواجه مي‎شود، بازتاب رفتار خود اوست، ادامه داد: اگر انسان طبق خواسته خداوند متعال، قدم بردارد، حتي زندگي دنيايي او هم بهتر مي‎شود؛ البته به شرطي كه ايمان در دل، و تقوا در عمل وجود داشته باشد. اما چنين نگرشي با آن چه در اين عصر در رفتارهاي اطراف خود مي‎بينيم، سنخيت ندارد.

آيت‎الله مصباح يزدي با استناد به آياتي از قرآن كريم اظهار داشت: خداوند براي توجه دادن مردم به خويش، علاوه بر هدايت ايشان از طريق ارسال پيامبران، مشكلاتي را در نتيجه اعمالشان براي آن‎ها به وجود مي‎آورد تا متضرع شوند و به سوي خداوند بازگردند؛ به عبارت بهتر سختي‎ها عاملي است كه توجه انسان‎ها را به خدا جلب مي‎كند و زمينه را براي دريافت رحمت‎هاي الهي فراهم مي‎سازد. اما زماني كه سختي‎ها برطرف شد، آدمي باز خدا را فراموش كرده، و سختي و مشكلات را لازمه زندگي طبيعي بشر مي‎داند! با پيدايش چنين تفكري در جامعه بشري خداوند نيز آن‎ها را به عذاب گرفتار مي‎كند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم، نعمت‎هاي الهي را نيز نوعي از آزمايش الهي عنوان كرد و با استناد به آيه ديگري از قرآن، گفت: خداوند هم به وسيله سختي‎ها، و هم به واسطه نعمت‎ها بشر را امتحان مي‎كند، تا نيكوكاران از بدكاران به خوبي شناخته شوند. هم‎چنان‎كه در آيه ديگري از قرآن كريم خداوند هدف آفرينش اين عالم همراه با مرگ و حيات را آزمايش و امتحان انسان عنوان مي‎كند. بر اين اساس وجود آدمي براي آزمايش است.

ايشان با بيان اين‎كه حتي پيامبران الهي نيز مورد امتحان قرار گرفته‎اند، ادامه داد: آزمايش‎هاي الهي دو گونه است: امتحانات فردي و آزمون‎هاي اجتماعي؛ اگر مؤمنان بتوانند از آزمايش‎هاي اجتماعي سربلند بيرون بيايند، خداوند بركات خود را از زمين و آسمان بر آن‎ها نازل مي‎كند.

آيت‎الله مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه نسبت عمر انسان‎ها در دنيا به حيات ابدي آن‎ها در آخرت، مانند چشم بر هم‎زدني است، تأكيد كرد: همه ما در عرصه‎هاي مختلف اجتماعي در زمينه مسايل نظامي، سياسي، اقتصادي، صنعتي، علمي و نظاير آن از سوي خدا آزموده مي‎شويم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با طرح اين سؤال كه ما و مردم جامعه ما تا چه اندازه با چنين نگرشي نسبت به زندگي خود در اين دنيا، مي‎نگريم، افزود: آيا مسؤولان كشور، پست و مقامشان را عرصه‎اي براي امتحاني الهي مي‎دانند، يا جايگاهي مي‎دانند كه در نتيجه زحمات فراوان به آن دست يافته‎اند و بايد از آن استفاده كنند؟ آيا صندلي مسؤوليت را ابزار امتحان و وسيله‎اي براي خدمت به مردم در جهت رضاي الهي مي‎دانند، يا آن را هدف نهايي تلاش‎هاي خود مي‎پندارند؟

ايشان با تأكيد بر اهميت توجه به تفاوت اين دو ديدگاه، اظهار داشت: خطاهايي كه مردم عالم از اول خلقت تا كنون مرتكب شده‎اند، ريشه در اشتباه در همين نگرش بوده است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم افزود: مشكل اصلي ما اين است كه دل‎داده دنيا هستيم و دنيا را هدف مي‎پنداريم، نه وسيله! حل اين مشكل نيز در آن است كه بدانيم و باور كنيم كه حقيقتِ ماندني و جاودان، آخرت است.

علامه مصباح يزدي خاطر نشان كرد: همه پيامبران الهي آمدند تا نگرش ما را نسبت به زندگي دنيا اصلاح كنند، تا در نتيجه، رفتار ما نيز درست شود. منظور از اين سخن اين نيست كه كار دنيايي انجام ندهيم، بلكه كار دنيا را نيز براي رضاي خدا انجام دهيم.

ايشان افزود: اميرالمؤمنين عليه‎السلام با سختي و مرارت چاه‎هاي متعددي را در مدينه حفر كرد، اما بلافاصله همه آن‎ها را در راه رضاي خدا وقف مي‎كرد. خدا نمي‎گويد كار نكن؛ كار كن، اما براي رضاي خدا.

آيت‎الله مصباح يزدي در پايان اظهار داشت: اگر پست و مقام را براي حفظ امنيت كشور، هدايت مردم و دستگيري از مظلوم خواستيم، ارزش دارد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام جعفرصادق(ع):
زماني كه قائم آل محمد(عليه‎السلام) ظهور مي‎كند در نجف اشرف مسجدي بنا مي‎كند كه هزار باب دارد و در آن زمان خانه‎هاي شهر كوفه به شريعة فرات كربلا متصل مي‎گردد.
بحاراالانوار، ج 52، ص 337

 راه امام

آزادى وارداتى

آن آزادى هم كه آن‎ها مى‎خواستند براى مملكت ما - حالا هم بعضى از نويسنده‎هاى ما پيشنهاد همان را دارند! - آن آزادى است كه هم جوان‎هاى پسر ما را و هم جوان‎هاى دختر ما را به تباهى مى‎كشد. آن آزادى را آن‎ها مى‎خواهند. كه من از اين تعبير مى‎كنم به آزادى وارداتى، «آزادى استعمارى»؛ يعنى يك آزادى كه در ممالكى كه مى‎خواهند وابسته به غير باشد اين آزادي‎ها را سوغات مى‎آورند: هروئين آزاد؛ مثلًا مشروبات هم آزاد؛[...] آن آزادى كه آن‎ها مى‎گفتند و هِى آزاد آزاد مى‎كردند اين معنا بود كه مشروب فروشى بيش‎تر از كتاب‎فروشى باشد، و مراكز فحشا بيش‎تر از مراكز علم باشد.
صحيفه امام، ج 10، ص 5

 در پرتو خورشيد

در 80 سالگي به اندازه سه جوان سي ساله كار مي كنند

زندگي رهبر معظم انقلاب از بسياري از ما ساده‎تر است؛ ايشان در سن 80 سالگي به اندازه سه جوان سي ساله كار مي‎كنند؛ شيوه زندگي و فعاليت ايشان با كساني كه طمع رسيدن به پست و مقام دارند، بسيار متفاوت است؛ و مقايسه رهبر انقلاب با برخي مسؤولان اشرافي به مثابه مقايسه حضرت موسي عليه‎السلام با فرعون، يا پيامبر اكرم صلي‎الله عليه و آله با ابوجهل است.
آيت‎الله مصباح يزدي