صفحه سياسي

امام خامنه اي از نگاه مراجع تقليد قم و نجف / بخش دهم

 علي احمدي خواه

يكي از مراجع عظام تقليد آيت‎الله سيد كاظم حائري است. ايشان كه از مراجع بزرگ نجف و از شاگردان مرحوم شهيد صدر هستند، در عراق مقلدان زيادي دارند و با داشتن چنين جايگاه بلند و منيع از ارادتمندان امام خامنه‎اي است. آيت‎الله علم الهدي ديدار ايشان را با امام خامنه‎اي اين‎گونه گزارش مي‎كند: «ايشان وقتي به ديدار رهبري رفتند، اصرار داشتند دست رهبري را ببوسند اما آقا اجازه ندادند.» بعد از آن، حضرت آقا به ديدار ايشان رفتند به گفته حجت‎الاسلام «مروي»، آيت‎الله حائري، در تماسي اعلام شرط كردند كه اگر ملتزم به اين شرط مي‎شويد، بازديد آقا را قبول مي‎كنم و آن شرط اين بود كه دست آقا را ببوسد و بالاخره به زور دست آقا را بوسيد. اين‎گونه ابراز ارادت به امام خامنه‎اي از سوي شخصيتي كه از مراجع بنام عراق است و بعد از آيت‎الله سيستاني، مقلدانش از همه بيش‎تر است امري ساده و عادي نيست.(1)

اين مرجع بزرگ دربارۀ اخلاص امام خامنه‎اي مي‎فرمايند: «آن‎چه براي من خيلي مشخص بود، مسأله اخلاص ايشان است كه ايشان جز خدا چيزي را در نظر ندارد. اخلاص از ايشان مي‎بارد. اخلاص ايشان خيلي روشن است براي من. ايشان به بهترين وجه ممكن، الا‎ن دارد كشور را اداره مي‎كند».(2)

آيت‎الله ناصر مكارم شيرازي

حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي، از مراجع عظام تقليد، در پاسخ به اين پرسش كه «‎آيا ولي فقيه داراي شأن اداره جامعه اسلامي از ميان شؤون ائمه(ع) مي‎باشد، آيا اين مطلب نوعي ورود به حريم ائمه(ع) نمي‎باشد؟ مي‎فرمايند «ما معتقديم اداره شؤون جامعه اسلامي بايد از سوي خداوند كه خالق همه انسان‎هاست اجازه داده شود؛ (هرچند پذيرش مردم، وسيله پيشرفت اين هدف است) و نيز معتقديم كه ولي فقيه نماينده امام عصر «عليه السلام» در زمان غيبت است.» سپس پرسش ديگري مطرح مي‎شود كه «آيا تبعيت از حكم حكومتي ولي فقيه بر مراجع تقليد هم واجب است؟» ايشان در پاسخ مي‎فرمانيد«‎آري، واجب است.» ايشان در پاسخ به اين پرسش كه «در صورتي كه در زمينه سياسي يا اجتماعي، حكمي از جانب رهبري جهت عامه شيعيان صادر شود آيا براي مقلدان ديگر مراجع تكليف مي‎آورد؟ در زمينه‎هاي ديگر چطور و چرا؟» مي‎فرمايند «در مسائل حكومتي، حكم ولي فقيه [بر همگان] مطاع است.»(3)

سخنراني امام خامنه‎اي در سازمان ملل دربارة اسلام، ارزش تحمل مصائب انقلاب را داشت

حضرت آيت‎الله ناصر مكارم شيرازي - حفظه الحفيظ - درباره توان علمي و تاثيرگذ‎اري كلام رهبري بر افكار عمومي جهانيان عنايت خاصي دارند؛ ايشان درباره سخنراني امام خامنه‎اي در سازمان ملل مي‎فرمايند: آيت‎الله خامنه‎اي در زمان رياست جمهوري، سخنراني بسيار زيبا، پربار و مهمي در مقرّ سازمان ملل ايراد فرمودند؛ كه اگر ما تمام خسارت‎ها و سختي‎هايي را كه در انقلاب متحمل شديم، تحمّل مي‎كرديم؛ و دستاورد آن، تنها همين يك سخنراني در سازمان ملل بود، ارزش داشت. در رژيم گذشته، اگر دانشمندي در جايي سخنراني مي‎كرد و در سخنان خود، گوشه‎اي از حقّانيت اسلام را ذكر مي‎نمود، ما در همه جا آن بيان را مطرح مي‎كرديم و مي‎گفتيم: اسلام ديني است كه فلان دانشمند دربارة آن، در سخنراني خويش چنان گفته و يا در كتاب خود چنين نگاشته است. امروز به بركت انقلاب اسلامي، يك روحاني در سازمان ملل، در مقرّ كفر، اين‎گونه اسلام را معرفي مي‎كند. اين، دستاورد بزرگي است كه بايد آن را تبليغ كرد(4)

ايشان بعد از شركت در كنگرة امام رضا(ع)، در درس خارج‎شان به اهميت سخنان امام خامنه‎اي - در دورة رياست جمهوري‎شان - پرداخته و فرمودند:« هر كسي سخنان جامع و مفصل ايشان را مي‎شنيد، تصور مي‎كرد كه ايشان - با همة مشغله‎اي كه دارند - هيچ كاري به جز تنظيم اين سخنراني نداشته‎اند»(5)

مردم قم، استقبال شايسته‎اي از رهبر معظم انقلاب اسلامي به عمل آورند

آيت‎الله خامنه‎اي، از نظر ديني و سياسي، شخصيتي كامل هستند

ايشان در ديدار جمعي از سياستمداران مصري گفتند: «امروز گوش شنوا براي شنيدن پيام اسلام فراوان است و اگر دو كشور مصر و ايران دست به دست هم دهند و پيام اسلام را به گوش جهان برسانند اسلام دين آينده جهان خواهد شد. افق آينده با بيداري جهان اسلام روشن است و دشمنان چه بخواهند و چه نخواهند محكوم به شكست مي‎شوند.» اين مرجع تقليد در پاسخ به سؤالي درباره «رابطه علما با دولتمردان در جمهوري اسلامي» اظهار فرمود: «‎انقلاب اسلامي‎ايران در پرتو فعاليت علماي ديني به ثمر رسيده است و پيشواي ما امام خميني؛ از مراجع كامل شيعي بودند كه افكارشان برگرفته از حوزه‎هاي علميه بود و با استفاده از احساسات مردم دست به انقلاب زدند. اكنون نيز رهبر حكومت اسلامي ايران، شخصيتي آگاه و عالم به زمان است و ايشان از نظر ديني و سياسي شخصيتي كامل هستند».(6)

آيت‎الله سيد موسي زنجاني:

من، آيت‎الله خامنه‎اي را مجتهد و عادل مي‎دانم؛ و بر بعضي از علماي معروف ترجيح مي‎دهم

آيت‎الله سيدجعفر شبيري زنجاني، از ارادت و اعتماد برادر بزرگوارشان حضرت آيت‎الله حاج سيدموسي شبيري زنجاني - زيد عزه العزيز - به امام خامنه‎اي سخن گفته است كه اين‎گونه از آشنايي خويش با امام خامنه‎اي مي‎گويد: چند ماه قبل خدمتشان بودم. خيلي‎ها القا مي‎كردند اخوي، ايشان را قبول ندارند. اخوي فرمودند: «من آقاي خامنه‎اي را هم مجتهد مي‎دانم هم عادل.» بعد گفتند: «من ايشان را بر بعضي از علماي معروف ترجيح مي‎دهم»؛ البته اسم نبردند، ولي من خودم حدس مي‎زنم چه كساني بايد باشند.(7)

آيت‎الله شيخ جواد تبريزي(ره):

به احترام آقا از بستر بيماري در بيمارستان برخاستند

وقتي آيت‎الله شيخ جواد تبريزي مريض بودند، حضرت آيت‎الله خامنه‎اي - حفظه الحفيظ - براي عيادت تشريف آوردند. آيت‎الله تبريزي با تمام كسالت و مرضي كه داشتند، از جا برخاسته و روي تخت نشستند و دست‎شان را از سر احترام روي سينه قرار دادند و تبسمي كردند و از ديدن ايشان خيلي خرسند بودند.(8)

حضرت آيت‎الله جعفر سبحاني:

تضعيف نظام و رهبري، حرام قطعي است

حضرت آيت‎الله شيخ جعفر سبحاني - زيد عزّه العزيز - از مراجع بزرگ تقليد، در ديدار استادان و طلاب حوزه علميه بناب، با اشاره به حوادث بعد از انتخابات رياست جمهوري 88 و وجوب حفظ نظام اسلامي فرمودند:

ما، بايد با تمام توان، از حكومت اسلامي محافظت كنيم؛ زيرا اين نظام، تنها نظامي است كه بر اساس اسلام و قرآن شكل گرفته است؛ و همه اين فتنه‎هايي كه برخاسته، به خاطر اين است كه دشمن نمي‎خواهد نظام ما براي جوامع ديگر الگو باشد و به جاهاي ديگر سرايت كند؛ با اين وصف، هر حركتي كه به ضرر نظام باشد و موجب تضعيف رهبري شود، مسلماً حرام است و بايد با آن برخورد كرد.(9)

پي نوشت‎ها

1. پرتو سخن، شماره‎هاي 563، 6 /11/89. و 606، 16/9/90.

2. جام جم: تداوم آفتاب؛ ويژه نامه آغاز بيستمين سالگرد رهبري حضرت آيت‎الله خامنه‎اي‎، مرداد 1387

3. پرتو سخن، شماره 538، 13/5/1389

4. علي شيرازي: پرتوي از خورشيد؛ داستان‎هايي از زندگي مقام معظم رهبري، ص 20 -19.

5. علي شيرازي: پيشين، ص 25.

6. پرتو سخن، شماره 588، 12/5/90

7. پرتو سخن، شماره 563، 6 /11/89.

8. HTTP://WWW.LEADER-KHAMENEI.COM/SHENAKHTE-RAHBAR/LEADERPEOPLE. ماهنامه امتداد امام، نوروز 1390، ضميمة شماره 61، ص 19.

9. نشريه پرتو سخن، شماره 567، مورخه 4/12/1389، ماهنامه امتداد امام، نوروز 1390، ضميمة شماره 61، ص 21

فارس گزارش داد: بيانيه جبهه پايداري به مناسبت مشكلات اقتصادي؛
غرب باوري دولت، كشور را به عقب مي راند

به گزارش خبرگزاري فارس جبهه پايداري انقلاب اسلامي، با صدور بيانيه‎اي به تحليل وضعيت كشور پرداخته و نكاتي را به دولت، نمايندگان مجلس و مردم گوشزد كرده است.

آزمون و خطا در مسائل مهم كشور درست نيست

در اين بيانيه آمده است: هر چند براي رسيدن به حقيقت و يافتن راه درست، در مواردي آزمون و خطا مناسب است ولي در مسايل مهم و كلان كشور كه سرنوشت يك ملت - گاه چند نسل- به آن بستگي دارد مناسب نيست. زيرا گاهي ممكن است ملتي را تباه و نابود سازد و به سادگي نتوان آثار و تبعات آن را جمع كرد. به همين دليل است كه خداي متعال در قرآن و كتب آسماني ملت‎ها را به درس گرفتن از سرنوشت ديگر اقوام و ملت‎ها دعوت مي‎كند و در كتاب هدايتش مردم را به پند گرفتن از تاريخ پيشينيان فرا مي‎خواند(فَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُروا كَيفَ كانَ عاقِبَهُ الْمُكَذِّبينَ) و از سوي ديگر مردم را به اطاعت و تبعيت از تصميم و فرمان معصومين عليهم السلام دعوت مي‎كند.(يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ) شخصيت‎هايي كه از علم الهي برخوردارند و آغاز و پايان حوادث و اتفاقات را مي‎دانند و مي‎بينند و به دليل داشتن ملكه عصمت از هرگونه خطا در امان بوده، خيرخواهانه ملت‎ها را به راه درست و تصميمي كه به نفع آنهاست رهنمون مي‎سازند.

درس‎هايي كه بايد از عصر اميرالمؤمنين آموخت

آن چه در عصر امام اميرالمؤمنين عليه السلام اتفاق افتاد از دو جهت براي ما درس‎آموز است؛ هم پيامدهاي اعتماد به معاويه و حيله‎گري‎هاي دشمن پيش روي ماست و هم عواقب شوم بي‎توجهي به هشدارهاي حكيمانه ولي خدا، درس تاريخ است؛آري چنانچه اگر اكثريت ياران علي(ع) در صفين به مديريت آن حكيم گردن مي‎نهادند اينگونه ذليل و خوار نمي‎شدند و ده‎ها سال جريان شيطاني بني‎اميه و آل‎مروان و حجاج بن يوسف ثقفي بر آن‎ها مسلط نمي‎شد؛ بلكه تاريخ به گونه‎ي ديگري رقم مي‎خورد و چهره ديگري از خود به يادگار مي‎گذاشت.

وضعيت اين روزهاي كشور، معلول تجربه نگرفتن از گذشته است

داستان اين روزهاي كشور ما نيز معلول عدم توجه به همين دو عامل مهم است؛ اگر از تجارب گذشتگان از صفين تا كودتاي 28 مرداد و سرنوشت ديگر ملت‎ها مانند ليبي و شوروي سابق و... درس عبرت گرفته بوديم امروز نيازي به آزمون و خطا نبود كه سرمايه عظيم ملتي را به قربانگاه ببريم تا برايمان روشن شود كه آمريكا و غرب غيرقابل اعتمادند.

اگر به هشدارهاي رهبر حكيم و الهي كه نيابت عامه امام معصوم عليه السلام را به عهده دارند و فرجام و اعتماد به دشمن را از همان آغاز مذاكرات برايمان تبيين كردند، توجه كرده بوديم امروز نه تنها در صنعت هسته‎اي به قله علمي دست يافته بوديم كه در ديگر عرصه‎ها نيز به چند كشور پيشرفته دنيا نزديك شده بوديم و در سايه مقاوم‎سازي اقتصاد توانسته بوديم تحريم‎ها را به فرصت تبديل كنيم و در يك معادله معكوس، بر دشمن فشار وارد كنيم و امتياز بگيريم.

آيا وقت عبرت‎گيري دولت و مجلس نرسيده است؟

براستي آيا وقت آن نرسيده كه دولت و مجلس و همه تصميم‎گيران كلان كشور و همه آحاد ملت، از آن چه اتفاق افتاد درس عبرت بگيرند و به جاي آزمون و خطا، به رهنمودهاي حكيمانه ولي خدا توجه كنند؟

نيم نگاهي به بازار و افزايش بي‎رويه نرخ سكه و ارز و التهاب شديد بازار براي درك شرايط اقتصادي كافي است و نيازي به بسط سخن و تبيين در اين بيانيه ندارد. آنچه مهم است و بايد به تحليل آن پرداخت بررسي چرايي وقوع چنين شرايط و يافتن راه‎هاي برون رفت از اين مشكلات است.

1- بي‎تدبيري دولت و نداشتن كفايت سياسي لازم

هر چند مقام معظم رهبري به مذاكره با دشمن خوش‎بين نبود، ولي در عين حال از ارايه رهنمود به دولت آقاي روحاني دريغ نمي‎ورزيد. يكي از نكات مهم و كليدي كه معظم‎له روي آن اصرار داشتند راهبرد نقد در برابر نقد و نسيه در برابر نسيه و گرفتن تضمين محكم در برابر وعده نسيه آن‎ها بود.

بي‎ترديد چنانچه به اين راهبرد توجه مي‎شد، امروز تحريم‎ها برداشته شده بود و يا اين‎كه سرمايه عظيم هسته‎اي در اختيار بود. از دست رفتن سرمايه هسته‎اي با تشديد تحريم‎ها مرهون بي‎تدبيري‎هاي دولت جناب روحاني و تمسخر منتقدان دلسوز است كه بايد پاسخگوي آن باشد.

متأسفانه باز هم براي اين دولت درس عبرتي نشده و درصدد پذيرش كنوانسيون‎هايي است كه مي‎خواهند از كشور ما نقد بگيرند و در برابرش هيچ چيز نقدي ندهند. به راستي اعتماد مجدد به دولتي كه در برابر دوربين و نگاه ملت‎هاي جهان بر روي يك قرارداد بين‎المللي آب دهان مي‎اندازد و يك طرفه از آن خارج مي‎شود عاقلانه است؟!

2- غرب باوري به جاي خودباوري

يكي از شاهكارهاي انقلاب اسلامي، تغيير نگرش ملت از «ما نمي‎توانيم» به «ما مي‎توانيم» بود كه اين خودباوري توانست ملت ايران را به قله‎هاي پيشرفت و تعالي در همه عرصه‎هاي علمي، سياسي، اقتصادي و منطقه‎اي نزديك كند. مع الاسف حاكميت تيم غرب‎گراي دولت يازدهم و دوازدهم با نگرش «غرب باوري» به جاي «خودباوري» همواره راه حل‎ها را در تغيير رويكرد 4 قدرت امريكا و اروپا دانسته و بر اين اعتقادند كه جز تكيه بر اين قدرت‎ها، راهي براي پيشرفت وجود ندارد.

رويكرد غرب‎باوري دولت، كشور را عقب مي‎راند

رييس جمهور محترم و برخي اعضاي اصلي و كليدي كابينه در نوشته‎ها و اظهاراتشان بر اين نكته تصريح دارند كه براي تغيير رويكرد غربي‎ها نسبت به ايران بايد از هويت خود نيز دست كشيد و با اكتفا به اسلام حداقلي اعتماد آن‎ها را جلب كرد! بي‎ترديد چنين رويكرد خطرناكي روز به روز كشور را به عقب رانده، مسؤولان را از انجام كارهاي مهم و حل معضلات باز مي‎دارد. نتيجه چنين رويكردي واگذاري صنعت كليدي نفت به توتال و شل، محيط زيست كشور به جاسوس‎هاي اسراييل و زدن چوب حراج بر ماهي دريا تا آهوي بيابان و تعطيلي ده‎ها هزار كارخانه و بيكاري ميليون‎ها كارگر و كشاورز شده است.

آشفتگي‎هاي اقتصادي ناشي از تحريم نيست

افزايش سرسام آور نقدينگي به بيش از 1500 هزار ميليارد تومان در حالي اتفاق افتاده كه ركود بي‎سابقه بر كشور حاكم شده و چرخ توليد نيز از حركت باز ايستاده و مي‎رود كه شرايط كشور به مرحله هشدار برساند. روشن است كه اين‎گونه وقايع تلخ، معلول سياست‎هاي تحريمي دشمن نيست چرا كه هنوز اقدامي عملي در دوران پس از خروج امريكا از برجام نيفتاده است. شايد به جرأت بتوان گفت كه امروز كمتر كسي است كه به بي‎تدبيري و عدم وجود كفايت لازم دولت آقاي روحاني واقف نشده باشد.

3- نقش مجلس شوراي اسلامي

مجلس و رئيس آن، نقش خود را خوب ايفا نكردند

متأسفانه مجلس شوراي اسلامي به‎ويژه رييس و هيأت رييسه آن، نه تنها در اين برهه حساس نقش نظارتي خويش را بر دولت ايفا نكردند، بلكه با تصويب برخي لوايح و طرح‎ها و اعتماد مجدد به وزراي استيضاح شده و جلوگيري از طرح سؤال از رييس جمهور، در به وجود آمدن اين شرايط سخت، نقش اساسي ايفا كرده‎اند.

تبديل شدن مجلس منتقد به مجلس توجيه‎گر سياست‎هاي دولت و حذف حق نظارت بر عملكرد قوه مجريه، وضعيت اقتصادي را به اين‎جا كشانده كه عده‎اي در داخل و خارج با استفاده از رانت‎هاي اطلاعاتي، اقتصاد كشور را به روز سياه بنشانند و پروژه ايجاد شكاف ميان ملت و انقلاب را كليد بزنند.

جا دارد نمايندگان انقلابي و مستقل مجلس بدون توجه به سياست‎هاي اعمالي از سوي رييس و هيأت رييسه و بدون وابستگي‎هاي حزبي و سياسي با يادآوري سوگندي كه در برابر قرآن كريم خورده‎اند نسبت به وظايف خود در برابر ملت اقدام كنند و نظارت خود را بر دولت و ساير دستگاه‎هاي اجرايي افزايش داده، با مشورت نخبگان دلسوز راهكارهاي مقاوم‎سازي اقتصاد و خروج از وضعيت نابسامان اقتصادي را جستجو، و طي مصوباتي دولت را به اجراي آن‎ها ملزم كنند.

4- نقش دستگاه قضائي كشور

بي‎ترديد دستگاه قضائي نقش بسزايي در مبارزه با مفسدان سياسي و اقتصادي و امنيتي دارد. سستي و ضعف در برخورد با مفسدان كلان و اخلال‎گران بازار ارز و سكه و كالاهاي اساسي اين وضعيت اسفناك را به‎دنبال داشته است.

شكي نيست كساني كه سكه‎هاي طلا را دو تن دو تن خريداري مي‎كنند، يا دلارهاي كشور را از بازار جمع كرده و سيستم ارزي كشور را مختل مي‎كنند عناصر خرده پا و مردم كوچه و بازار نيستند. آن‎ها كساني هستند كه در قدرت سياسي كشور داراي پايگاه و موقعيت هستند و از رانت‎هاي اطلاعاتي نيز برخوردارند. برادر فلان شخصيت بلندپايه اجرايي و بهمان مسؤول اجرايي كه با استفاده از موقعيت خود بازار را به هم ريخته است امروز نبايد آزادانه در كوچه و خيابان رفت و آمد كند و در مراسم رسمي در كنار رييس جمهور عكس يادگاري بگيرند و به ريش ملتي كه 40 سال است با خون خود پاي اين انقلاب اسلامي ايستاده است، لبخند تمسخرآميز بزنند.

بايد دادگاه انقلاب اقتصادي تشكيل شود

قاطعيت در برخورد با اين عناصر و دستگيري اين اوباش و اراذل اقتصادي، فوريت دستگاه قضائي است. از اين رو پيشنهاد مي‎شود در شرايطي كه دشمن رسماً جنگ اقتصادي، عليه انقلاب اسلامي آغاز كرده، با تشكيل دادگاه انقلاب اقتصادي و انتخاب قضات انقلابي، اين عناصر فاسد را به دادگاه‎هاي صالحه بسپارند.

5- تعاون و همكاري آحاد ملت

در اين شرايط حساس كه اقشار مختلف ملت به‎ويژه مردم ضعيف در زير چرخ‎هاي تعديل اقتصادي به سختي روزگار مي‎گذرانند ثروتمندان و صاحبان مكنت و سرمايه، دستگيري از ضعفا را در اولويت قرار داده، هر كس در هر جايگاهي هست در جهت حل مشكلات مردم كه ضعف دستگاه اجرايي عامل آن است بكوشد. اقدامات قرارگاه خاتم الانبياء سپاه، آستان قدس رضوي، ائمه جمعه مردمي و ديگر تشكل‎ها و فعالان جبهه انقلابي در حل مشكلات مردم مانند موضوع آب‎رساني به مردم خوزستان و سرعت عمل در بهره‎برداري از پالايشگاه بندرعباس، موجب خرسندي مردم و تشكر ويژه ولي امر مسلمين شده، اين الگو مي‎تواند سرمشق همه مردم و مسوولان در سراسر كشور باشد.

6- مراقب يلتسين‎هاي سياسي باشيم

آمريكا به دنبال مدل شوروي در مورد ايران است

نكته پاياني اين‎كه امريكايي‎ها كه به براندازي نظام مقدس جمهوري اسلامي تصريح كرده و مي‎كنند در برخي اظهاراتشان از به كارگيري مدل فروپاشي ابر قدرت شوروي براي ايران اسلامي سخن مي‎گويند.

امريكايي‎ها پس از گورباچف، مردم را بر سر انتخاب اصلاحات تندتر يا بازگشت به عقب قرار دادند و در نهايت با آوردن يلتسين به‎عنوان يك اصلاح‎طلب تندرو، بر شيب اصلاحات آمريكايي افزودند و در نهايت با فروپاشي شوروي، مردم اين كشورها را به ورطه فقر و فساد كشاندند به‎طوري كه دختران بي‎گناه اين كشورها براي گذران زندگي خود با مهاجرت به اروپا به تن فروشي پرداختند.

اصلاح‎طلبان خود را براي آلترناتيو روحاني آماده كرده‎اند

برخي مدعيان اصلاح‎طلب نيز امروز دقيقاً بر همان طبل مي‎كوبند و مي‎خواهند مردم را بر سر همان دو راهي وادارند. نامه نگاري‎هاي اين جماعت براي مذاكره مستقيم و بدون قيد و شرط با ترامپ و طرح استيضاح و عدم كفايت رييس جمهور و انتقادات تند اين جماعت در مطبوعات و رسانه‎هاي خبري، همه و همه از اين راهبرد سياسي خبر مي‎دهد كه آن‎ها خود را براي آلترناتيو حسن روحاني آماده كرده‎اند تا به خيال واهي خود، باقيمانده اين راه - نابودي كشاندن نظام و انقلاب - را سرعت بخشند.

نه گورباچف، نه يلتسين؛ بازگشت به درون

ملت ما بايد بدانند نه انتخاب گورباچف و نه يلتسين هيچ كدام نتوانست به سازندگي و سر و سامان دادن كشور شوروي كمكي كند، ليكن بازگشت به درون و تكيه بر اقتصاد علمي كه به انتخاب پوتين انجاميد توانست روسيه را مجدداً بازسازي و به قدرتي بزرگ در برابر ديگر قدرت‎هاي غربي قرار دهد.

امروز نبايد بگذاريم پروژه يلتسين‎سازي در كشور ما تكرار شود؛ بلكه بايد از هم‎اكنون ضمن بهره بردن از ظرفيت‎هايي كه جريان معتقد به گفتمان انقلاب اسلامي در اختيار دارد، ضمن رفع مشكلات مردم و كمك براي تقويت كارآمدي نظام جمهوري اسلامي، كشور را در جهت عبور با كمترين هزينه از دوران حاكميت غرب‎گرايان ياري نماييم.

هشدار درباره آسيب‎ها و مفاسد سرويس‎هاي فارسي تلگرام؛ «تلگرام طلايي» و «هات گرام»
مسؤولان دولتي بدنبال حفظ «تلگرام»!

در ارديبهشت‎ماه سال جاري، حكم مسدود‎سازي شبكه پيام‎رسان تلگرام، بدليل آسيب‎ها و مفاسد فراوان آن، از سوي قوة قضائيه صادر شد. البته صدور اين حكم، پس از اعتراض‎هاي گستردة جريان انقلابي، دستور مسئولان عالي نظام، و شوراي عالي فضاي مجازي صورت گرفت. اما متأسفانه، مسئولان دولتي، با كوتاهي و عدم جديت در اجراي اين حكم، زمينه استفاده مردم از فيلتر‎شكن‎ها را فراهم كردند. و در همين راستا، اخيرا، به‎صورت خاص، دو نرم‎افزار فارسي «تلگرام طلايي» و «هات‎گرام» مورد استفاده گسترده قرار گرفته است. در واقع، اين دو فيلتر‎شكن يا سرويس، از راه‎هاي آسان دسترسي به شبكه اجتماعي تلگرام است. استفاده از اين سرويس‎ها كه وزارت ارتباطات از آن حمايت مي‎كند، گرچه - در صورت صحت ادعا - برخي آسيب‎ها و مضرات فراوان شبكه تلگرام را از بين برده، اما مفاسد وآسيب‎هاي متعددي همچنان باقي مانده است.

آسيب‎ها و مفاسد تلگرام

مضرات و مفاسد شبكه اجتماعي تلگرام در حالت اولية آن و بدون استفاده از سرويس‎هاي فارسي، در چهار محور كلي قابل ذكر است:

1. آسيب‎هاي ديني، اخلاقي و فرهنگي: وجود صدها هزار كانال و گروه ضد دين و ضد اخلاق در شبكه تلگرام، آن را عملا به خانه فساد تبديل كرده است. اين شبكه اجتماعي، در نگاه كلان، زمينة تغيير فرهنگ و هويت جامعه ايران را از طريق تضعيف اعتقادات اسلامي و اخلاق، و تقويت فرهنگ غربي بوجود آورده است.

2. آسيب‎هاي سياسي - امنيتي: كانال‎ها و گروه‎هاي فراوان موجود در شبكه تلگرام كه اساس شكل‎گيري آن‎ها ضديت با نظام جمهوري اسلامي است، و نيز محتواي ضد نظام كه در داخل كانال‎ها و گروه‎هاي بسيار ديگر وجود دارد، ترديدي در ضد‎امنيتي بودن اين شبكه باقي نمي‎گذارد. چنان‎كه حمايت‎هاي صريح مخالفان نظام از آن، نقش و تأثيرگذاري آن در اغتشاشات و شورش‎هاي رخ‎داده در ماه‎هاي اخير، نشان‎دهندة سرمايه‎گذاري دشمنان از طريق اين شبكه جهت ضربه‎زدن به نظام جمهوري اسلامي است. از سوي ديگر، ارتباط آشكار مدير تلگرام (پاول دورُف) با دشمنان جمهوري اسلامي، و در نتيجه دسترسي و اشراف دشمنان به اطلاعات مردم از طريق اين شبكه، زمينه را براي برنامه‎ريزي جهت براندازي دفعي يا تدريجي نظام فراهم مي‎سازد؛

3. آسيب‎هاي علمي: بدليل مديريت غلط و سؤال‎برانگيز دولت در كشيده شدن مردم به شبكه تلگرام، و ايجاد نوعي انحصار در اين شبكه خارجي، عملا زمينه مناسبي در كشور براي استفاده از متخصصان داخلي، و رشد و پيشرفت كشور در عرصه شبكه‎هاي اجتماعي كه از مهم‎ترين بخش‎هاي فضاي مجازي به شمار مي‎آيد، فراهم نشده است؛ در نتيجه، در حوزه فضاي مجازي كه در عصر حاضر اهميت بسيار زيادي در رشد و ترقي كشورها دارد، ايران همچنان عقب‎مانده و وابسته باقي مانده است؛

4. آسيب‎هاي اقتصادي: نتيجه استفاده از شبكه اجتماعي‎هاي خارجي مانند تلگرام، خروج ارز از كشور، عدم زمينه مناسب براي اشتغال فارغ‎التحصيلان متخصص آي‎تي، و ترويج كالاي خارجي خواهد بود؛ درحالي كه استفاده از شبكه‎هاي داخلي علاوه بر جلوگيري از خروج ارز، زمينه را براي اشتغال فارغ‎التحصيلان حوزه آي‎تي، و رشد توليد داخلي و استفاده از كالاي داخلي (كه با توجه به معضلات جاري كشور و نامگذاري سال به نام «حمايت از كالاي ايراني»، اين موضوع اهميت خاصي دارد)، فراهم خواهد كرد. از سوي ديگر، در ماه‎هاي اخير، موضوع پول و ارز مجازي («گرام»)، مطرح شده است كه در صورت عملي شدن آن، بدليل وابستگي مدير تلگرام به دشمنان نظام جمهوري اسلامي، عملا، اقتصاد كشور ويران خواهد شد. نكته آخر آن كه با توجه به شكل‎گيري برخي شغل‎ها در شبكه تلگرام و روند رو به افزايش آن، اين امر مي‎تواند تهديدي بالقوه براي اقتصاد كشور باشد؛ زيرا هر زمان كه بخواهند مي‎توانند به‎صورت دفعي و بدون اطلاع قبلي، با قطع تلگرام در داخل ايران، اشتغال افرادي كه شغلشان مرتبط با اين شبكه تعريف شده را از بين ببرند و بدين ترتيب موجب بروز معضل اقتصادي در كشور شوند؛ در حالي كه امكان انتقال آن‎ها در شرايط طبيعي به شبكه‎هاي داخلي وجود دارد.

سرويس‎هاي فارسي تلگرام، و آسيب‎هاي آن

سرويس‎هاي تلگرام طلايي و هات‎گرام، از راه‎هاي دسترسي به شبكه اجتماعي و پيام‎رسان تلگرام هستند. به ادعاي حاميان اين دو سرويس، در اين سرويس‎ها، اولا، از محتواي ضد فرهنگي و ضد امنيتي جلوگيري مي‎شود؛ ثانيا، مسئولان و مديران نظام جمهوري اسلامي، اشراف اطلاعاتي بر مردم و كاربران از طريق احاطه بر محتواي آنچه در تلگرام مي‎گذرد، دارند.

با فرض پذيرش ادعاي مذكور، اين سرويس‎ها از ميان آسيب‎هاي فراوان موجود تلگرام، توانسته‎اند بخشي از آن‎ها را برطرف كنند؛ اما بخش قابل توجهي از مفاسد آن هنوز برقرار است، كه به‎صورت خاص مي‎توان بر اين سه موضوع تأكيد كرد: 1. اشراف اطلاعاتي دشمن بر مسائل داخلي و برنامه‎ريزي آن‎ها براي ضربه‎زدن به كشور و نظام؛ 2. عقب‎ماندگي كشور در عرصة علمي و فضاي مجازي كه از مهم‎ترين عرصه‎هاي پيشرفت ملت‎ها در عصر حاضر محسوب مي‎شود؛ 3. وجود آسيب‎هاي اقتصادي (خروج ارز، بيكاري فارغ‎التحصيلان، عدم زمينه‎سازي براي استفاده از كالاي ايراني، پول مجازي، و تهديد اشتغال در تلگرام).

از سوي ديگر، طبق بررسي‎هايي كه درباره ادعاي حاميان تگرام‎طلايي مبني بر جلوگيري از محتواي ضد دين، اخلاق و امنيت در اين سرويس، به عمل آمد، روشن شد كه اين ادعا كذب و غيرواقعي است؛ زيرا، كانال‎هاي ضد دين و ضد نظام به‎طور كامل بسته نشده‎اند، و همه گروه‎ها در اين زمينه نيز باز هستند؛ همچنين، كانال‎ها و گروه‎هاي حاوي فيلم، كليپ، عكس و متن مبتذل و مستهجن، همانند قبل به فعاليت خود ادامه مي‎دهند.

شايان ذكر است: وضعيت ابتذال و فحشا در تلگرام از يك سو، و نگاهي بسيار گذرا به برخي آمار‎هاي فراوان منتشره در زمينه استفاده از فضاي مجازي از سوي ديگر، مي‎تواند نشان‎گر فاجعه‎اي باشد كه در حال وقوع است. بر اساس آمارهاي منتشره در سال 1395، 18 ميليون نفر از كاربران اينترنت در ايران زير 18 سال هستند، و 13ميليون جوان مجرد بين 24 تا 30 سال در ايران زندگي مي‎كنند. طبق اعلام گوگل، ده جست‎وجوي اول ايرانيان، مطالب ضد‎اخلاقي و سكس است. و بر اساس آمار‎هاي جهاني، بيش از 89درصد محتواي نرم‎افزارهاي تلفن همراه، غيراخلاقي است.

چند نكته

1. با وجود اعتراض‎هاي گستردة جريان انقلابي، دستور مسئولان عالي نظام و شوراي عالي فضاي مجازي، و صدور حكم قضائي بر مسدود شدن تلگرام، عدم بسته شدن اين شبكه، علاوه بر آسيب‎ها و مفاسد فاجعه‎بار موجود، تبعات اجتماعي و سياسي بسيار نامطلوبي جديدي را به وجود خواهد آورد؛ از جمله:

أ) موجب تضعيف اقتدار نظام خواهد شد؛

ب) در اوايل مسدود‎سازي تلگرام، شبكه‎ها و پيام‎رسان‎هاي اجتماعي داخلي با رشد و استقبال فزاينده‎اي مواجه شده بودند؛ اما عدم جديت در جلوگيري از فيلتر‎شكن‎ها، بلكه در دسترس‎قرار دادن برخي از راه‎هاي دسترسي به تلگرام، موجب كاهش محسوس اقبال به شبكه‎هاي داخلي شده است. و حتي اين خطر وجود دارد كه افراد فعال در شبكه‎هاي داخلي، مجددا به تلگرام بازگردند و همين ميزان رشد شبكه‎هاي داخلي نيز از بين برود. حمايت از تلگرام و عدم جديت در مسدود كردن آن (كه متأسفانه سياست پشت پردة مسئولان وزارت ارتباطات است)، به معناي ورشكستگي جواناني است كه به نظام جمهوري اسلامي اعتماد كرده، هزينه‎هاي زيادي را جهت ايجاد شبكه داخلي هزينه كرده‎اند. طبعا، در چنين شرايطي، افراد و گروه‎هاي متخصص و دغدغه‎مند نيز به هيچ وجه در مسير بومي كردن فضاي مجازي و رشد و پيشرفت داخلي در اين عرصه حركت نخواهند كرد؛ به عبارت ديگر، اگر قبلا اميدي به تحرك و پويايي و پيشرفت درا ين حوزه وجود داشت، در شرايط جديد، اين اميد‎واري نيز از بين خواهد رفت.

ج) اين ذهنيت در ميان نخبگان و مردم تثبيت خواهد شد كه مسدود كردن رسانه‎ها و شبكه‎هاي آميخته به فساد امكان‎پذير نيست. و از اين به بعد، دشمنان دين و نظام، در ساية اين ذهنيت، به راحتي مي‎توانند فعاليت‎ها و اقدمات خود را پيش ببرند.

2. ادعاي عدم امكان بسته شدن تلگرام، بدليل وجود فيلتر‎شكن‎ها، كذب است. در صورت خواست وجدّيت دولتمردان، قطعا چنين امكاني وجود دارد. چنان كه در كشورهاي ديگر نيز برخي شبكه‎هاي اجتماعي كه معارض با فرهنگ و سياست آن‎ها بود، مسدود شده است. به‎صورت خاص، كشور روسيه قابل اشاره است كه بدليل جدّيت در مسدود كردن تلگرام، توانست با موفقيت اين كار را انجام دهد.

3. ادعاي عدم ظرفيت شبكه‎هاي اجتماعي داخلي براي ارائه خدمت به ده‎ها ميليون نفر ايراني، غيرواقعي است. اگر قبل از ماه‎هاي اخير اين ظرفيت وجود نداشت، اما در ماه‎هاي اخير، شبكه‎هاي اجتماعي داخلي از جمله سروش و ايتا اين قابليت را پيدا كرده‎اند. در همين راستا، براين مطلب تأكيد مي‎شود: اگر همان امكاناتي كه وزارت ارتباطات در حال حاضر به شبكه اجتماعي تلگرام و سرويس‎هايي مانند تلگرام‎طلايي مي‎دهد، به شبكه‎هاي داخلي ارائه دهد، كيفيت و سرعت شبكه‎هاي داخلي بسيار بيش‎تر از وضعيت كنوني خواهد شد.

4. علت اصرار مسئولان دولتي نسبت به حفظ و ترويج شبكه‎هاي اجتماعي خارجي و به‎صورت خاص تلگرام چيست؟ به نظر مي‎رسد، علت اين امر، علاوه بر نگاه غلط فرهنگي به موضوع آزادي، و احتمالا اهداف خاص سياسي و جناحي، به انگيزه‎هاي مالي باز‎مي‎گردد. توضيح اينكه: وزارت ارتباطات، خريد و فروش پهناي باند را به‎صورت انحصاري در اختيار دارد. اين وزارت‎خانه، پهناي باند بين‎الملل را از كشورهاي ديگر خريداري كرده، و با فروش چند برابري قيمت به مردم، سود قابل توجهي از دلّالي اينترنت كسب مي‎كند. استفاده كاربران از شبكه‎هاي اجتماعي خارجي، به معناي استفاده آن‎ها از پهناي باند خارجي و پرداخت پول بيش‎تر است. ولي اگر كاربران از شبكه‎هاي اجتماعي داخلي استفاده كنند، پول كمتري به وزارت ارتباطات پرداخت مي‎كنند. از سوي ديگر، شبكه‎هاي اجتماعي خارجي بدليل رعايت نكردن قوانين جمهوري اسلامي ايران، به بستر امني براي ارائة تصاوير و فيلم‎هاي سكس و پورنو‎گرافي تبديل شده‎اند، و با توجه به اين كه ديدن عكس و فيلم، موجب مصرف اينترنت بيش‎تر مي‎شود، طبعا، اين شبكه‎ها در مقايسه با شبكه‎هاي داخلي، از اين طريق نيز درآمد بيش‎تري براي وزارت ارتباطات فراهم مي‎كنند؛ زيرا شبكه‎هاي اجتماعي داخلي، به دليل رعايت قوانين، اجازة تبادل چنين محتوايي را به كاربران نداده، و در نتيجه، سازمان‎هاي مربوطه، درآمدي از تبادل محتواي خلاف قانون در بستر ابزارهاي داخلي نخواهند داشت.

سخن پاياني

گرچه مسأله اصلي كنوني كشور، مباحث اقتصادي است نه فضاي مجازي، اما بايد توجه داشت، اولا، نبايد اهميت اقتصاد، موجب به حاشيه رفتن موضوعات و مشكلات ديگر كشور شود؛ ثانيا، مسئولان دولتي و مديران وزارت ارتباطات، در ساية مشكلات اقتصادي، در حال دور زدن قانون، و ايجاد حاكميت انحصاري شبكه‎هاي اجتماعي خارجي هستند؛ ثالثا، علاوه بر آن كه برخي از آسيب‎هاي تلگرام (كه بيان گرديد)، مستقيما، به مباحث اقتصادي بازمي‎گردد، بخش مهمي از مشكلات فعلي اقتصادي، منشأ جنگ رواني دارد و شبكه تلگرام از عوامل اصلي آن به شمار مي‎رود.

بر اساس آنچه ذكر شد، بر همه افراد، گروه‎ها و جريان‎هاي ديني و انقلابي لازم است: ضمن حمايت از برخي اقدامات مثبت وزارت ارتباطات (مانند معرفي شركت‎هاي متخلف وارد‎كننده گوشي همراه)، در مقابل اقدام اين وزارت‎خانه در حمايت از تلگرام و عدم انجام قانون (كه عواقب بسيار خطرناك و وخيمي را بدنبال دارد)، اعتراض خود را از راه‎هاي گوناگون (چون نگارش مقاله، نامه، طومار، بيانيه، انجام سخنراني و مصاحبه، و ...) نشان داده، مسئولان دولتي را به رعايت قانون وادار نمايند. مسلّما، اين اعتراض‎ها، نتيجه‎بخش بوده، مي‎تواند آينده اميدآفريني را براي فضاي مجازي كشور بوجود آورد.

 يادداشت هفته

پيروزي درعا؛ گامي بزرگ تا رسيدن به پيروزي نهايي

 علي اكبر عالميان

پيروزي بزرگ ارتش سوريه در آزادسازي درعا گام بزرگ ديگري براي رسيدن به پيروزي نهايي به شمار مي‎آيد. اهميت اين اقدام استراتژيكي ارتش سوريه از چند جهت قابل ارزيابي است. اول اين‎كه اين استان جزو آخرين پايگاه‎هاي تروريست‎ها در سوريه به شمار مي‎رفت و مخالفان از آن به‎عنوان مهدِ انقلاب خود ياد مي‎كردند. اكنون باز پس گيري دوباره اين مكان به مثابه از بين رفتن انقلاب ادعايي تكفيري‎ها به شمار مي‎آيد. دوم اين‎كه شهر درعا همان منطقه‎اي است كه نقطه كانوني شكل گيري بحران در سوريه بوده است. در سال 2011 يك راهپيمايي اعتراض‎آميز بر ضد دولت سوريه در اين شهر شكل پذيرفت و دولت سوريه نيز برخورد شتابزده‎اي را با معترضين انجام داد كه به‎عنوان يك جرقه به شمار آمده و آتش حدودا 8 ساله‎اي را بر دامن اين كشور انداخت. اكنون به نظر مي‎رسد كه آتشي كه نقطه شروعش در اين شهر بود، اكنون در همين شهر هم در حال خاموشي كامل است. سوم اين‎كه اين منطقه شريان‎هاي كمك رساني به تروريستها بوده است و بازپس گيري اين شهر به مثابه در تنگنا قرار گرفتن دشمنان ملت سوريه به شمار مي‎آيد. به همين دليل است كه تروريست‎هاي مسلح حاضر در اين شهر پس از مشاهده پيشروي‎هاي ارتش سوريه و تنگ‎تر شدن محاصره خود، چاره‎اي جز تسليم شدن نديدند و مجبور شدند تا سلاح‎هاي خود را بر زمين بگذارند. چهارم اين‎كه اين شهر از لحاظ استراتژيكي نيز داراي اهميت فراواني است.درعا در مرز اردن قرار دارد و مركز ثقل منافع اقتصادي، سياسي و امنيتي سوريه به شمار مي‎آيد. اين استان داراي گذرگاهي به نام نصيب است كه در واقع دروازه جنوب سوريه به شمار آمده و يكي از مهمترين گذرگاه‎ها در منطقه خاورميانه است كه از طريق آن، كالاهاي تجاري بين سوريه و اردن، لبنان و كشورهاي خليج فارس منتقل مي‎شود. آزاد سازي اين استان به منزله باز شدن راه تجاري سوريه با جهان پيرامون خود نيز به حساب مي‎آيد. افزون بر اين، درعا به دمشق نيز نزديك است و به اين ترتيب امنيت پايتخت سوريه نيز تا حدود بسيار زيادي تامين مي‎شود. پنجمين و مهمترين نكته هم اين‎كه با آزاد سازي اين استان، سوريه با فلسطين اشغالي هم مرز مي‎شود و همين مساله موجبات نگراني رژيم صهيونيستي را فراهم كرده است. با آزادي مناطق جنوبي سوريه ارتش و نيروهاي مقاومت به منطقه اشغالي جولان نزديك مي‎شوند و همين مسأله براي صهيونيستها به مثابه زنگ خطر به شمار مي‎آيد چرا كه اولا امنيتشان تحت خطر خواهد افتاد. ثانيا؛ ديگر نمي‎توانند به تروريستها براي خرابكاري در خاك سوريه كمك كنند و ثالثا نقشه مشترك بين ايالات متحده و رژيم صهيونيستي را برملا ساخته و نقش برآب مي‎كند. آمريكا و اسرائيل براساس يك سناريوي از پيش طراحي شده درصد بودند تا با جدا كردن درعا از سوريه و ايجاد مناطق موسوم به «مناطق انسان‎دوستانه»، درعا را به منطقه اشغالي «حوض اليرموك» ملحق كرده و از اين طريق، مسأله جولان اشغالي را براي هميشه پايان دهند. آزادسازي اين شهر نقشه صهيونيستها را نقش بر آب كرده است. دقيقا به همين خاطر است كه صهيونيستها از اين پيروزي بزرگ ارتش سوريه به خشم آمده‎اند. روزنامه صهيونيستي هآرتص كنترل ارتش سوريه بر گذرگاه اصلي نصيب در مرز با اردن را سريعتر از پيش بيني دانست و تاكيد كرد كه تحولات منطقه درعا در جنوب سوريه پيروزي بزرگي براي بشار اسد رئيس جمهور اين كشور است. اكنون با اين پيروزي بزرگ مي‎توان سوريه را پيروز نهايي نبرد حدودا 8ساله با تروريستها دانست. در حال حاضر تنها بخش كوچكي از سوريه در اختيار مخالفين مسلح است كه با توجه به پيروزي‎هاي اخير ارتش سوريه آزادي اين بخش نيز به زودي محقق خواهد شد. ارتش سوريه با كمك متحدان خود به‎ويژه محور مقاومت موفق شده است به پيروزي نهايي نزديك شود. گرچه در طي سالهاي 1391 تا 1393 تهديدات فراواني متوجه دولت سوريه شده و حتي برخي دم از سقوط قريب الوقوع اين دولت مي‎زدند؛ اما از 1394، روند پيروزي‎هاي ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت اسلامي شكل بهتري به خود گرفت تا اين‎كه در دي ماه سال 1395 شرق حلب از دست تروريست‎هاي تكفيري آزاد شد و پيروزي قاطع و بزرگي را متوجه ملت سوريه كرد. سپس در آبان 1396 ضربات قاطع‎تري بر پيكره گروه تروريستي داعش وارد آمد و موجب فرار و پراكنده شدن بقاياي اين گروهك شد. ارتش سوريه در اسفند 1396 عمليات خود را در غوطه شرقي كه در تصرف گروه تروريستي جيش الاسلام قرار داشت آغاز كرد و اين منطقه در25 فروردين 1397 كاملا آزاد شد. با آزادسازي و پاكسازي غوطه شرقي به‎ويژه شهر دوما از وجود تروريست‎ها و همچنين آزادسازي اردوگاه يرموك و منطقه حجرالاسود در 31 ارديبهشت سال جاري، اكنون نيز آزاد سازي استان درعا در جنوب سوريه به كارنامه پيروزي‎هاي ارتش سوريه افزوده شد و بايد منتظر بود تا پيروزي نهايي و بازپس گيري باقيمانده از خاك سوريه از دست تروريستها نيز به زودي محقق شود.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

آقاي.... مانند كوري است كه در زيرزمين تاريك به دنبال گربه سياهي مي‎گردد كه اصلاً وجود ندارد!
8313...0919

چرا وقتي دولت احمدي‎نژاد هر بخشنامه و طرحي درباره ساعات كاري ادارات مي‎داد فوري داد نمايندگان مجلس بلند مي‎شد و مخالفت مي‎كردند؟ اما امروز مجلس در برابر اقدامات و تصميمات غيركارشناسي و غيرمجوزدار دولت دم بر نمي‎آورد؟
3795...0912

ضرورت دارد صداوسيما منويات مقام معظم رهبري درخصوص فرجام برجام و برجام اروپايي را بازپخش كند و كارشناسان منتقد برجام را دعوت و روشنگري ايجاد كند و از طرفي تلنگري براي كساني باشد به مهلت و ضرب العجل رهبري اعتنا نمي‎كنند.
يك شهروند

به نظرمن دولت فعلي اراده محكم و اقتدار لازم براي حل مشكلات اقتصادي مردم را ندارد متأسفانه اغلب دولتمردان روحيه اشرافي‎گري و رفاه‎طلبي دارندكه از مشكلات و درد مردم عاجزند چون در رفاه و آسايش به سر مي‎برند.
7521...0937

بالاخره سرانجام اين همه بزك كردن برجام اروپايي كه روزنامه‎هاي زنجيره‎اي دنبالش بودند با بسته پيشنهادي كه اروپا به دولت ارايه داد معلوم شد: بسته صرفاكلي گويي بود وبه مصاديق وجزييات اشاره نداشته واجراي برجام را به‎طورتحكم آميز از طرف ايراني خواسته واشاره درست(باذكرجزييات) به تضمين‎هاي طرف غربي براي اجراي تعهداتش نداشت.
5411...0918