صفحه اخبار

رهبر انقلاب در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيات دولت:
نبايد اقتصاد كشور معطل اروپايي ها شود

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در نشستي كه با دعوت ايشان از رئيس جمهور و اعضاي هيات دولت برگزار شد، با تأكيد بر توانايي كشور براي عبور از مشكلات اقتصادي با برخورداري از روحيه انقلابي و مجاهدت، كار و تلاش شبانه‎روزي مسؤولان و همكاري و همراهي آحاد مردم، شرايط و الزامات استمرار پيشرفت و حركت پر شتاب به سمت اهداف را بيان كردند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در اين جلسه، شرط اصلي موفقيت در همه عرصه‎ها را برخورداري از «روحيه قوي، انگيزه، شجاعت و عزم راسخ» دانستند و افزودند: همه مديران دولتي بايد در مقابل مشكلات با تحرك بيش‎تر و با احساس مسؤوليت مضاعف عمل كنند.

رهبر انقلاب اسلامي، تيم اقتصادي دولت را مياندار و محور اصلي كار و تحرك در كشور خواندند و همه دستگاه‎ها را به هماهنگي با آن فراخواندند.

ايشان شرط ديگر غلبه بر تنگناها را ارسال تصويري مقتدر از دولت برشمردند و افزودند: تصوير دولت در چشم مردم بايد تصويري توانا، كارآمد و تلاشگر باشد؛ زيرا نفس تلاشگري براي مردم جذاب و اميدواركننده است.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين صداوسيما و دستگاه‎هاي تبليغاتي را به انتقال تصوير درست از اقدامات دولت توصيه كردند و افزودند: البته بيان انتقادهاي منطقي اشكالي ندارد، ضمن اين‎كه بخش عمده‎اي از تصويرسازي درست از دولت وابسته به عملكرد مسؤولان است، يعني مسؤولان بايد به ميان مردم، كارگران و صنايع بروند و از نزديك با آن‎ها ارتباط برقرار كنند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با مقتدرانه توصيف كردن مواضع رئيس جمهور كشورمان در اروپا افزودند: نشان دادن اقتدار در مقابل بيگانگان به‎ويژه امريكايي‎ها امري لازم است و اين كار بايد بهنگام، صريح و قاطع انجام شود.

«دنبال كردن جدي كارها با استفاده از امكانات و توانايي‎هاي كشور» سفارش ديگر رهبر انقلاب اسلامي به مسؤولان بود.

ايشان افزودند: البته طرف‎هاي اروپايي موظفند تضمين‎هاي لازم را در خصوص برجام بدهند اما نبايد اقتصاد كشور به اين موضوع گره زده و معطل آن شود.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با تأكيد بر «لزوم گسترش روزافزون ديپلماسي و ارتباطات خارجي»، افزودند: به جز موارد معدودي همچون امريكا، روابط كشور با شرق و غرب بايد هر چه بيش‎تر تقويت شود و تحرك عملياتي و هدفمند ديپلماسي افزايش يابد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به بيان چند توصيه و راهكار براي حل مشكلات اقتصادي پرداختند.

ايشان تهيه «نقشه راه اقتصادِ با ثبات» را لازم دانستند و افزودند: اگر نقشه راه اقتصاد تهيه شود، مردم و فعالان اقتصادي تكليف خود را خواهند دانست و با احساس ثبات و آرامش به كمك دولت خواهند شتافت.

حجت الاسلام محسني اژه‎اي خبر داد؛
رسيدگي ويژه به تخلفات اقتصادي با دستور رئيس قوه قضائيه

حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه‎اي معاون اول و سخنگوي قوه قضائيه در يكصدو بيست و هشتمين نشست خبري خود با اشاره به تخلفات ارز، سكه، واردات برخي از كالاها همچون تلفن همراه، برخي از خودورها كه به نحو غيرقانوني صورت گرفته است، گفت: همان‎طور كه در اين شرايط مردم انتظار دارند با متخلفان و مفسدان در مسائل اقتصادي به شدت برخورد شود و به‎صورت شفاف گزارش آن به مردم داده شود با دستور رياست قوه قضائيه چند شعبه و بازپرس ويژه براي اين مسائل اختصاص داده شده است.

به گزارش خبرگزاري رسا، حجت الاسلام اژه‎اي در ادامه اظهار داشت: به رئيس كل دادگستري دستور داده شد بدون فوت وقت قضات شجاع و آشنا به مسائل ارزي و ثبت سفارش را به كار گرفته و پرونده‎ها خارج از نوبت رسيدگي شود. دادسرا وارد موضوع شده و براي هرموضوعي بازپرس مخصوصي اختصاص داده است. از دستگاه‎هاي مختلف همچون وزارت صنعت و بانك مركزي و ديگر دستگاه‎ها درخواست دريافت اطلاعات شده و نيروي انتظامي دركنار ضابطين مشغول هستند و اميدواريم برخي از اين پرونده‎ها آماده و تا حد امكان مردم در جريان قرار داده شوند.

سخنگوي قوه قضائيه در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني براين كه نظر دستگاه قضا به صحبت‎هاي آقاي ذوالنور كه گفته شده 2500 تابعيت امريكا به مسوولان داده است، چيست، اظهار داشت: از لحاظ قانوني افراد كارمند حق داشتن تابعيت ديگر كشورها را ندارند. وزارت اطلاعات مدعي است كه امروز دوتابعيتي نداريم و هيات تحقيق و تفحص مدعي است دوتابعيتي هنوز وجود دارد. دادستان در اين موضوع ورود كرده است و دستورات لازم را داده‎اند.

روحاني:
اشكالات نظام بانكي و نقدينگي ارتباطي با تحريم ندارد

حجت‎الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور در ديدار اعضاي هيات دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامي، با اشاره به تلاش دشمن براي نگران كردن مردم از آينده و ايجاد انتظارات تورمي گفت: با وجود همه تلاش‎هاي رواني و اقتصادي دشمنان ايران، درآمدهاي ارزي و ريالي كشور در سه ماهه اول امسال بيش از سه ماهه اول سال قبل بوده و در بخش عمراني 22 برابر سال قبل اعتبارات لازم تخصيص داده و تأمين شده است.

وي خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامي اظهار داشت: همه تلاش خود را به كار مي‎بنديم تا نكاتي را كه بيان فرموديد، عملياتي و اجرايي كنيم.

روحاني با تأكيد بر اين‎كه برخي مسائل همچون اشكالات نظام بانكي و نقدينگي، ارتباطي با تحريم و فشارهاي خارجي ندارد و از گذشته وجود داشته است، به برنامه دولت براي حل اين مسائل اشاره كرد و گفت: حل اين مسائل جزو دستور كارهاي اساسي شوراي عالي هماهنگي اقتصادي و ستاد اقتصادي دولت است.

رئيس جمهور همچنين هماهنگي كامل قوا و دستگاه‎ها براي خنثي كردن توطئه‎هاي امريكايي‎ها را ضروري دانست.

مسكن اجتماعي يك وعده تبليغاتي بود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، آمارها نشان مي‎دهد كه معاملات مسكن طي چند ماه گذشته وضعيت خوبي نداشته است و در اين بين مستاجران و خريداران بيش‎ترين ضربه را از وضعيت گراني مسكن متحمل شده‎اند.

بازار اجاره به گفته بسياري از مشاوران املاك و كارشناسان مسكن دچار نوسان قيمتي شديدي شده به‎طوري كه يكي از مشاوران املاك واقع در منطقه جنوب تهران معتقد است قيمت اجاره‎ها نسبت به سال گذشته 25 تا 30 درصد گران شده است.

در همين خصوص، فرشيد‎پورحاجت دبير كانون سراسري انبوه‎سازان با اشاره به اين‎كه از سال گذشته حجم خانوار مستاجر در كشور چندين برابر شده است، گفت: دولت بايد شرايط بازار اجاره را تغيير دهد و به مالكاني كه قراردادهاي خود را دو تا سه ساله منعقد مي‎كنند بسته‎هاي تشويقي ارائه دهد همين موضوع مي‎تواند انگيزه‎اي براي كاهش نرخ‎هاي اجاره باشد.

بخش ديگر بازار مسكن، طرح مسكن اجتماعي است كه دولت در ابتداي روي كار آمدن خود اين طرح‎ها را مطرح كرد اما در اجراي آن تا به امروز هيچ گامي برنداشته است و تنها وعده‎هاي مختلفي در اين باره ارائه داده است.

طرح مسكن اجتماعي به منظور خانه دار شدن خانواده‎هاي كم‎بضاعت و محروم مطرح و از همان ابتدا اجراي آن از جانب وزير راه و شهرسازي به بنياد مسكن واگذار شد با اين حال بنياد مسكن اعلام مي‎كند كه طرح و نقشه‎هاي مختلفي را براي ساخت مسكن اجتماعي به دولت ارائه كرده است اما تا به امروز دولت(سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازي) حتي يك ريال نيز براي اجرايي كردن اين طرح پرداخت نكرده است.

انصارالله:
هزينه حملات اسرائيل به غزه را آل سعود پرداخت مي كند

سخنگوي جنبش انصارالله يمن ضمن محكوم كردن حملات هوايي و توپخانه‎اي رژيم صهيونيستي به نوار غزه گفت عربستان پشت اين حملات قرار دارد.

به گزارش فارس، «عبدالسلام» تصريح كرد: «عربستان هزينه تشديد حملات دشمن اسرائيلي به نوار غزه را پرداخت مي‎كند... حمله به غزه، حمله به امت مسلمان است.»

سخنگوي جنبش انصارالله اين را هم اضافه كرد كه «اتكاي اسرائيل به عربستان و امارات چه علني و چه پنهاني، خودِ شكست است». او سپس از ملت‎هاي منطقه خواست با هر وسيله ممكن به ياري غزه و اهالي محاصره شده آن بشتابند. رژيم صهيونيستي از روز جمعه مناطقي در نوار غزه را هدف حملات هوايي و توپخانه‎اي خود قرار داده است. گروه‎هاي مقاومت فلسطين، از جمله جنبش حماس در پاسخ به اين حملات، صد‎ها راكت و خمپاره به سمت شهرك‎هاي صهيونيست‎نشين در مجاورت نوار غزه شليك كردند.

با دستور وليعهد عربستان
نظاميان سعودي از انتشار فيلم درباره وضعيت وخيم خود در يمن منع شدند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «محمد بن سلمان»، وليعهد و وزير جنگ رژيم سعودي در پي گسترش انتشار ويديوهايي از نظاميان سعودي كه از وضعشان در جبهه‎هاي جنگ در جنوب اين كشور شكايت دارند، دستور داده نيروهاي ارتش بخصوص آن‎هايي كه در مرزها مستقر هستند، از ضبط هرگونه فيلمي كه در آن از وضع مادي يا روحي خود گله مي‎كنند، بپرهيزند.

«العهد الجديد» در اين باره نوشته، به همه نيروهاي ارتش بخصوص آن‎هايي كه در مرزهاي عربستان با يمن حضور دارند، تاكيد شده حق ضبط فيلم ندارند. مدتي است فيلم‎هايي از نظاميان سعودي مستقر در جنوب عربستان منتشر مي‎شود كه از وضع مالي خود شكايت مي‎كنند و از وليعهد عربستان مي‎خواهند بدهي‎هاي آنان را بپردازد. به‎عنوان مثال، كاربران فيلمي را به تازگي از يك نظامي سعودي در جنوب عربستان منتشر كرده‎اند كه از سلمان بن عبدالعزيز، شاه سعودي و محمد بن سلمان مي‎خواهد فكري به حال رنج و سختي او كنند.

گروهبان «سعيدان شايع» در اين فيلم از ملك سلمان، بانك‎هاي سعودي و شركت‎هاي خصوصي مي‎خواهد بدهي‎هاي نظاميان مستقر در مرزها را بپردازند. وي تصريح مي‎كند اين تنها او نيست كه شكايت دارد بلكه شماري از هم‎قطارانش نيز از اين وضع شاكي هستند. اين نظامي سعودي سپس از حكومت عربستان مي‎خواهد مطالباتش را بپردازد تا بتواند كودكانش را از سختي زندگي نجات دهد. هنگام ضبط اين فيلم نيز صداي شديد تيراندازي از مرزهاي يمن با عربستان در نبردها با ارتش و كميته‎هاي مردمي يمن شنيده مي‎شود.

براي مرده كه جشن نمي گيرند!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: آقاي ظريف گفته است «همواره مي‎دانستيم كه به وعده‎هاي آمريكا نمي‎توان اعتماد كرد»!

گفتم: پس چرا آن همه امتياز نقد دادند و در مقابل يك مشت وعده نسيه گرفتند؟!

گفت: مگر وقتي منتقدان هشدار مي‎دادند كه آمريكا قابل اعتماد نيست همين آقايان نمي‎گفتند امضاي جان كري سند است؟! مبادا چند روز بعد بگويند از اول مي‎دانستيم كه اروپا هم قابل اعتماد نيست!

گفتم: آدم شارلاتاني از مردم قرض مي‎گرفت و پس نمي‎داد، قاضي دستور داد او را سوار الاغ كنند و در شهر بگردانند و جار بزنند كه بد‎عهد و مال مردم خوار است و كسي به او اعتماد نكند. بعد از اجراي حكم، صاحب الاغ از او كرايه الاغش را خواست و يارو گفت؛ مرد حسابي! مگر از صبح تا حالا جار نمي‎زدي كه كسي به من اعتماد نكند؟! حالا خورجينت را بده كه پر از گندم كنم!... القصه، بنده خدا صاحب الاغ، هنوز دم در خانه يارو ايستاده كه خورجين را بياورد!

اين روزنامه همچنين نوشت:

گفت: ديروز سومين سالگرد برجام بود ولي از جشن و شادي مدعيان اصلاحات و روزنامه‎هاي زنجير‎ه‎اي خبري نبود!

گفتم: براي مرده كه جشن نمي‎گيرند!

گفت: با آن همه تعريف و تمجيدي كه از برجام كرده بودند و آن را فتح‎الفتوح و معجزه قرن و... معرفي مي‎كردند، انتظار آن بود كه لااقل برايش مجلس ختم مي‎گرفتند!

گفتم: مجلس ختم بگيرند كه چه بگويند؟!

گفت: آدم‎هاي معمولي هم كه مي‎ميرند يك ارث و ميراثي براي بازماندگان مي‎گذارند چه رسد به برجام كه آن همه درباره دستاوردهاي آن مي‎گفتند! خب، در مجلس ختم برجام به چند تا از اين دستاوردها اشاره مي‎كردند!

گفتم: از يارو پرسيدند، مرحوم پدرت كه فوت كرد چه ارث و ميراثي براي بازماندگان گذاشت؟ گفت؛ ۳۵ سال نماز و روزه قضا...!!

موسي‎الرضا ثروتي:
هيچ كدام از وعده هاي وزير راه و شهرسازي درباره مسكن محقق نشده است

موسي‎الرضا ثروتي، نماينده سابق مجلس، در گفت‎و‎گو با خبرگزاري تسنيم، درباره سياست‎هاي مسكني دولت، اظهارداشت: دولت يازدهم در سال‎هاي ابتدايي فعاليت خود بحث مسكن اجتماعي را مطرح كرد، اكنون يك سال از دولت دوازدهم نيز سپري شده اما در اين رابطه هيچ اقدامي صورت نگرفته و كسي نيست كه پاسخ دهد منظور دولت از اين طرح چه بوده است.

وي با هشدار به اين‎كه طرح‎هاي مسكن دولت يازدهم و دوازدهم از طرح مسكن اجتماعي گرفته تا وعده رونق مسكن بدون تورم در سال 97 هيچ كدام عملياتي نشد، گفت: براي كناره‎گيري وزير از وزارت، شكست يكي از اين طرح‎ها كافي است كه از مردم عذرخواهي و از وزارت استعفا داده شود اما متاسفانه تا كنون چنين اتفاقي صورت نگرفته است.

ثروتي افزود: در چنين شرايطي مجلس نبايد به فكر مناسبات سياسي باشد و بايد به فكر مردم باشد و حداقل از وزير به جهت وعده‎هاي فراواني كه داده و تا كنون هيچ كدام محقق نشده است سوال كند تا متهم به سياسي‎كاري در رابطه با مهم‎ترين نياز مردم نشود.

افزايش چشمگير مصرف بنزين از سال ۹۲

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با نگاهي به روند مصرف بنزين در كشور از سال 80 تا 96 شاهد فراز و فرود مصرف اين حامل انرژي پر مصرف در كشور بوديم.

در سال 85 ميانگين مصرف بنزين 73 ميليون ليتر در روز بود كه با ورود كارت سوخت به چرخه عرضه بنزين روند مصرف بنزين نيز كاهش يافت و در سال 86 مصرف بنزين به 65 ميليون ليتر در روز رسيد.

اما با سياستي كه دولت يازدهم در پيش گرفت و عدم استفاده از كارت شخصي در سوخت گيري از سال 92 مصرف بنزين نيز روند صعودي به خود گرفت.

كارشناسان انرژي معتقدند مصرف بنزين سالانه بين 12 تا 14 درصد رشد خواهد كرد كه با اين شرايط اگر دولت به دنبال راهكاري براي كنترل مصرف بنزين در كشور نباشد تا سال 1400 مصرف بنزين عدد 100 ميليون ليتر را نيز مي‎گذراند.

خودزني به سبك سعودي هاي مستقر در مرز يمن

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري فارس، نظاميان سعودي مستقر در مرز يمن كه صدها نفر از آن‎ها در جنگ يمن به دست نيروهاي موشكي و توپخانه‎اي و تك تيرانداز ارتش يمن و انصارالله كشته شده‎اند، اين بار خودشان به جان همديگر افتادند و خودزني كردند.

نيروهاي سعودي شنبه شب در مرز يمن با يكديگر درگير شدند و در اين درگيري فرد مهاجم كه نظامي بود و در اداره گذرنامه فعاليت مي‎كرد، يكي از همكاران خود را به دليل ترك پست و همچنين يك نيروي امنيتي سعودي را به قتل رسانده و سرانجام خودش به دست نيروهاي پليس عربستان كشته شد.

پايگاه خبري راي‎اليوم در اين باره گزارش داد كه فرد مهاجم ۳۴ سال سن داشت و نظامي بود كه به دليل ترك پست همرزمانش در منطقه «الوديعه» عربستان در مرز با يمن اقدام به تيراندازي كرد و يك نفر از آن‎ها را به قتل رساند و يك نفر ديگر را زخمي كرد.

بر اساس اين گزارش، ضارب پس از كشتن يك نظامي سعودي و زخمي كردن يك نفر ديگر متواري شد و نيروهاي پليس او را تحت تعقيب قرار دادند، اما قبل از دستگيري اقدام به تيراندازي به سوي نيرو‎هاي پليس كرد و يك نفر از آن‎ها را به قتل رساند و دو نفر ديگر را زخمي كرد و در همين حين، فرد مهاجم به ضرب گلوله پليس كشته شد.

پاسخ خواهر «مسيح علي نژاد» به آخرين پست وي

به گزارش خبرگزاري فارس، مينا علينژاد خواهر مسيح علينژاد فعال رسانه‎اي ضد انقلاب با انتشار تصويري در صفحه اينستاگرام خود نوشت:

«به نام خداي مهر و محبت و عاطفه، ما روزهاي سختي داشتيم و داريم، در تفاوت‎ها زندگي كرديم، با تفاوت‎ها انديشه‎هايمان ساخته شد، از ميان تفاوت‎ها قد كشيديم و رشد كرديم، اما هرگز رفتارهاي گاها تلخ يكديگر را به حساب انديشه‎ها و اعتقاداتمان نگذاشتيم. ما ياد گرفتيم اگر روزي تفاوت‎هايمان را نشانه مي‎گرفتيم، توهين مي‎كرديم و يكديگر را به سخره مي‎گرفتيم و پاي يكديگر را وسط مي‎كشيديم، راهمان جدا مي‎شد و عاطفه‎هايمان چنگ مي‎شد بر دل كوچك ما.

ما عزيز جاني داريم كه سال‎ها پيش درس و تحصيل را بهانه خروج از گرماي عشق‎مان دانست. طعم تلخ دلتنگي را به خاطر احترام به خواسته‎هايش به جان خريديم، هميشه مي‎گفت هر چند كنار هم متفاوتيم، اما با هم آراميم، مي‎گفت سره حرف و نه سره دله بمونه، شه شه مشكله حل هكنيم (راز خانه در خانه بماند و خودمان مشكلاتمان را حل كنيم).

اما چه شد كه حرفش زير و رو شد و تفاوت‎هاي ما غصه‎اي شد روي دلش كه از خانه رمضونه دكتر و عمو ممدحسن هم فراتر رفت. چه شد كه خنده‎هاي پرشورمان، آغوش‎هاي گرم‎مان تبديل شد به كينه‎ها و بغض‎ها و نداشته‎ها. به سخره و دردها و كمپين‎هاي يواشكي و علني.

چه شد كه خانه بزرگ و دلباز من تبديل شد به زيرزمين؟ هرچه هست مي‎دانم دلش پر مي‎كشد براي يك جرعه شربت بهار نارنج با تخم شربتي و زعفران خانه من. مي‎دانم كه خواهرانه‎هايم برايش گرم و بي‎رياست. مي‎دانم كه مي‎داند هنوز هم در كنج پيشخوان آشپزخانه‎ام جايي هست براي يك دل سير حرف زدن و سبك شدن، هنوز روي اجاق گاز خانه‎ام غذاي گرمي يا شامي سوراخ‎داري براي شتاب‎زدگي‎هايش دارم تا دلش سير شود و خيالش جمع، او مي‎داند من هنوز ميناي مينايم، من حس ناب خواهري را از معصوميت خواهر همان امام رضايي آموختم كه وقتِ نگراني و اضطراب، عزيز گريزپايم صدايش مي‎زد. من معصوميت از دست رفته او را خواهانم، من اعتقادات به سخره گرفته خانه و وطنم را بازپس خواهم گرفت، پس به قول خودش، بچرخ تا بچرخيم».

يكي از بزرگ ترين بدهكاران بانكي دستگير شد

«ح.ه» به دليل بدهي 1000 ميليارد توماني به بانك سرمايه توسط يكي از نهاد‎هاي امنيتي بازداشت و مدت سه هفته است كه در زندان اوين به سر مي‎برد.

پيگيري خبرنگار فارس حاكي است وي با شكايت بانك سرمايه به دليل اخذ وام 1000 ميليارد توماني با وثايق ناچيز و با حكم دادسراي پولي و بانكي در زندان اوين به سر مي‎برد و اكنون مرحله دادسرا و حكم بازداشت موقت خود را سپري مي‎كند.

وي در تلاش است زمين‎هايي كه ارزش مالي چنداني ندارند و در استان‎هاي فارس، بوشهر و تهران به نامش ثبت شده به جاي اين بدهي پرداخت كند.

 اخبار ويژه

افزايش بي سابقه نگرش منفي به آمريكا در ميان جوامع كشورهاي عربي

«مركز عربي پژوهش و مطالعات سياسي» اخيرا نتايج يك نظرسنجي را منتشر كرده كه نشان مي‎دهد نزديك به 90 درصد مردم كشورهاي عربي به شدت نسبت به سياست‎هاي آمريكا و رژيم اسرائيل «ديد منفي» دارند. «مركز عربي پژوهش و مطالعات سياسي» از سال 2011 تاكنون 6 مطالعه افكار‎سنجي را در ميان كشورهاي عربي انجام داده است. نتايج جديدترين مطالعه اين مركز مطالعاتي، روز 10 جولاي(19 تيرماه) منتشر شده است.اين پژوهش بر اساس مصاحبه‎هاي رو در رو با 18 هزار و 830 پاسخ‎دهنده از 11 كشور عربي(مصر، عراق، اردن، كويت، لبنان، موريتاني، فلسطين، عربستان سعودي، سودان و تونس انجام شده است. «مركز عربي پژوهش و مطالعات سياسي» كه در قطر مستقر است خود را «بزرگ‎ترين مركز نظرسنجي در جهان عرب» توصيف مي‎كند.
در نظرسنجي جديد اين مركز تنها 12 درصد از پاسخ‎دهندگان 11 كشور عربي گفته‎اند، نسبت به سياست خارجي آمريكا نظر مثبت دارند. اين رقم، نشان‎دهنده تداوم روند نزولي حمايت از سياست‎هاي آمريكاست كه از سال‎هاي گذشته آغاز شده است. «تامارا كاروب» از اعضاي ارشد اين مركز نظرسنجي مي‎گويد: «جاي شگفتي نيست كه مي‎بينيم نگرش اعراب نسبت به آمريكا به شدت منفي است. چيزي كه براي من جالب است اين‎كه اين روند دارد بدتر مي‎شود.»
به گفته وي «طبق داده‎هاي به دست آمده از شاخص افكارسنجي جهان عرب، در سال 2014، حدود 49 درصد از اعراب به سياست آمريكا نگاه منفي داشتند. اين رقم سال 2015 به 65 درصد و سال 2016 به 77 درصد افزايش يافت و در سال جاري به 79 درصد رسيده است.».تحقيق جديد همچنين نشان مي‎دهد اعراب در زمينه‎هاي گوناگون با سياست خارجي آمريكا مخالف هستند. تنها 6درصد از پاسخ‎دهندگان از سياست آمريكا در قبال فلسطين حمايت كرده‎اند و 8 درصد گفته‎اند حامي سياست آمريكا در قبال رژيم صهيونيستي هستند. درباره سياست آمريكا در قبال عراق، يمن و ليبي هم فقط 9 درصد پاسخ‎دهندگان از سياست‎هاي آمريكا حمايت كرده‎اند. 84 درصد از پاسخ‎دهندگان گفته‎اند كه آمريكا را «بدون شك» يا «تا حدي»، تهديد مي‎دانند تا متحد.

وزير اطلاعات تذكر رهبر انقلاب به خود را تاييد كرد

سيدمحمود علوي وزير اطلاعات در گفت‎وگو با خبرگزاري تسنيم، ضمن تاييد خبر تذكر رهبر انقلاب به وي درباره اظهارات اخيرش گفت كه من تابع نظر رهبر انقلاب هستم.
همچنين محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎وگو با خبرگزاري مهر از دعوت وزير اطلاعات درخصوص اظهارات اخيرش مبني بر عدم برخورد قهرآميز با مفسدان اقتصادي به كميسيون متبوع خود خبر داد و گفت: مجازات متخلفان اقتصادي بايد به مراتب بالاتر از مجازات دشمنان خارجي انقلاب باشد و وزير اطلاعات بايد اظهارات اخير خود را اصلاح كند و اگر واقعا مكنونات قلبي وزير اين است كه در اين شرايط نبايد با مفسدان اقتصادي برخورد قهري صورت گيرد، روش وي اشتباه است و به هيچ عنوان اين موضع در نظام جمهوري اسلامي قابل قبول نيست.
رئيس كميسيون اقتصادي اظهار داشت: راهكارهاي مبارزه با فساد اقتصادي، دروني است و ارتباطي با اقدامات آمريكايي‎ها و دشمنان ما ندارد، عدم برخورد قاطع و سريع نظام با فساد اقتصادي موجب تشديد آثار تحريم‎ها شده و ناكارآمدي اقتصادي را افزايش خواهد داد.
وي تاكيد كرد: شاه‎بيت تصميم نظام اجرايي كشور مبارزه قاطع، دقيق، علمي و تخصصي با پديده فساد اقتصادي در كشور است. امروز تحريم‎ها و ناكارآمدي اقتصادي كشور هزينه‎هاي اقتصادي را افزايش داده است اما عدم مبارزه قاطع با فساد اقتصادي موجب بي‎اعتمادي مردم خواهد شد.
پورابراهيمي تصريح كرد: عدم ايجاد اطمينان در مردم نسبت به برخورد و مبارزه قاطع و جامع جمهوري اسلامي و حاكميت با پديده فساد موجب سلب اعتماد مردم از نظام جمهوري اسلامي ايران مي‎شود. مردم بايد احساس كنند نظام با كساني كه به بيت‎المال دست درازي كنند مماشاتي ندارد و برخورد قهرآميز انجام خواهد داد.
عضو شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قوا اظهار داشت: انتظار ما اين است كه دستگاه‎هاي نظارتي و اطلاعاتي ما به اندازه سر سوزني با متخلفان اقتصادي مماشات نكنند. اميدواريم صحبت‎هاي آقاي وزير اطلاعات اشتباه لفظي باشد و ناشي از مكنونات قلبي ايشان نباشد. آقاي وزير هم بايد سريع اين اظهارات را اصلاح كند.
وي ادامه داد: خبرهايي كه ما از واكنش مقام معظم رهبري به اظهارات وزير اطلاعات داريم نشان‎دهنده نگراني و انتقاد شديد ايشان است.