صفحه سياسي

امام خامنه اي از نگاه آيت الله مومن قمي / بخش نهم

 علي احمدي خواه

يكي از شخصيت‎هاي بزرگ حوزوي كه از علما و مجتهدين بنام و مورد قبول همه علما و فضلاي حوزه است، آيت‎الله محمد مومن قمي است. ايشان درباره مقام علمي و عدالت امام خامنه‎اي مي‎فرمايد «هنگام رأي‎گيري در مجلس خبرگان براي رهبري حضرت آيت‎الله خامنه‎اي - دامت بركاته - اجتهاد معظم له با قيام هيأت شرعي نزد اين‎جانب ثابت بود؛ ولي بعداً به واسطة حضور در جلسات مباحثة فقهي، شخصاً به اجتهاد ايشان پي بردم و اكنون شهادت مي‎دهم كه معظم له، مجتهدي عادل و جامع الشرايط مي‎باشد.(1)

جهات معنوي و اخلاقي كه خود از آيت‎الله خامنه‎اي مي‎بينيم، خيلي بيش از پيش است

آيت‎الله مؤمن در زمينه تقوا و معنويت حضرت آقا مي‎فرمايد:

من، آن چه كه خودم ديده ام، در ارتباط با مقام رهبري عرض مي‎كنم كه: علاوه بر اين كه ايشان رهبر نظام هستند و من نيز عضوي از شوراي نگهبان بودم و از اين لحاظ با ايشان ارتباط و آشنايي دارم؛ ولي ارتباط با حضرت آقا اختصاص به بعد از انقلاب ندارد. ما قبلا هم جلسات متعددي داشتيم، به ويژه جلسه‎اي 15 يا 20 نفره داشتيم كه جلسات آن به طور متناوب در تهران، قم و مشهد برگزار مي‎شد و بالاخره آقاي خامنه‎اي يكي از طلاب قم و فضلاي مشهد و تبعيدي هم بودند. يعني ما از شخصيت ايشان به دليل آشنايي پيشين بي‎اطلاع نبوديم. من خودم را عرض مي‎كنم كه بيني و بين‎الله پس از اين كه آقاي خامنه‎اي به عنوان رهبر معظم انقلاب انتخاب شد، آن جهات معنوي و توجه به خدا و ائمه عليهم‎السلام و جهات ديني و معنوي و اخلاقي ايشان را انصافا من خيلي بيش‎تر از سابق يافتم. اميدوارم همچنان ولايت و رهبري‎شان استمرار يابد تا اين نظام به دست ولي‎عصر حضرت مهدي عج‎الله تعالي فرجه شريف داده شود.(2)

آيت‎الله خامنه اي، از نظر علمي اجتهادي بسيار توانمند هستند

حضرت آيت‎الله مؤمن از جلسات فقهي حضرت آيت‎الله خامنه‎اي - حفظه الحفيظ - با فقها توان علمي ايشان مي‎فرمايند:

پس از اين كه حضرت آقا به عنوان رهبر انقلاب از طرف مجلس خبرگان رهبري معرفي شدند، ما قبلا به عنوان اين كه عضو شوراي نگهبان بوديم، جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام را به امر امام داشتيم.

من به آقا عرض كردم كه ما مناسب مي‎دانيم شما جلساتي براي دروس فقهي، با حضور عده‎اي از فضلاي قم داير كنيد، تا مراتب علمي شما از سوي شاگردان و ديگر افرادي كه در درس شما شركت مي‎كنند، منعكس و علميت شما با تدريس خارج‎تان و تدريس درباره مسائل علمي فقهي براي همه محرز شود و عده‎اي نگويند كه آقاي خامنه‎اي صلاحيت نداشتند. چون آن زمان با ايام فوت امام(ره) تقارن داشت ايشان فرمودند كه من گرفتار هستم و اصلا نمي‎توانم. ما اصرار كرديم پس از استقرار كامل و گذشت زماني مناسب اين كار صورت گيرد و ايشان قبول كردند. لذا بعد از 2 ماه كه از فوت حضرت امام گذشت، قرار شد جلساتي با تعدادي از فضلا داير شود. ايشان با درايتي كه دارند، فرمودند: همه فقهاي منصوب حضرت امام باشند. اين جلسات با حضور من و ديگر فقهاي شوراي نگهبان برگزار شد. بنابراين قرار شد مسائل فقهي را بحث كنيم، به اين ترتيب كه يك مساله مورد احتياج نظام طرح شود و يكي از اعضاء مسؤوليت بررسي آن را از قرآن و روايات به عهده بگيرد. جزوه‎اي تهيه و تكثير شود تا همه بخوانيم و سپس مباحثه كنيم. پس ملاحظه مي‎كنيد كه اين جلسات، سلسله نشست‎هاي فقهي بود و نبايد از آن به عنوان شوراي استفتاء تعبير شود.

دومين موضوعي كه مورد بحث قرار گرفت، به گمانم موضوع زكات بود كه به وسيلة حضرت آيت‎الله خامنه اي، به صورت جزوه مكتوب ارائه شد.

من، دفتر بزرگي دارم كه در آن‎جا همه مطالب با دستخط حضرات موجود است. دستخط آقاست و رساله‎هايي نيز از حضرات آيات خزعلي، محمدي گيلاني، مهدوي كني، امامي كاشاني، يزدي و... موجود است. من و آقاي سيد محمود شاهرودي از كساني بوديم كه بيش‎تر از همه مي‎نوشتيم.

ما جزوات و مقالات زيادي نوشتيم. طبعا مطالب را همه ملاحظه مي‎كردند، خصوصا حضرت آقا كه با دقت زيادي ملاحظه و بررسي مي‎كرد. قبلا عرض كردم كه من با آقاي خامنه‎اي ارتباط داشتم، اما چون در مسائل فقهي، علمي و اسلامي نبود، در پي برگزاري اين جلسات دريافتم كه ايشان از نظر علمي اجتهادي بسيار توانمند هستند.(3)

آيت‎الله محمد مؤمن عضو مجلس خبرگان رهبري در همان همايش پيشين افزودند:

بنده از گذشته نيز با آيت‎الله خامنه‎اي ارتباط داشته ام و زهد و خشوع و تقواي ايشان پس از انتخاب هيچ فرقي نكرده و حتي بيش‎تر از دوران گذشته نيز شده است...مقام معظم رهبري بسيار بزرگوار هستند و در خصوص برخي شيطنت‎ها كه - به خصوص بعد از انتخابات رياست جمهوري سال 88 - از سوي فريب خوردگان اتفاق مي‎افتد؛ با سعه صدر كامل رفتار مي‎كنند.(4)

پي‎نوشت‎ها

1. زندگي نامه مقام معظم رهبري، تدوين مؤسسة قدر ولايت، ص 244. مركز تحقيقات اسلامي نمايندگي ولي فقيه سپاه: نسل كوثر، ص88. علي شيرازي: پرتوي از خورشيد؛ داستان‎هايي از زندگي مقام معظم رهبري، ص 22-21. جرعه نوش كوثر؛ زندگي نامه مقام معظم رهبري تدوين مؤسسه قدر ولايت، ص279.

2. جام جم؛ تداوم آفتاب (ويژه نامه آغاز بيستمين سال رهبري حضرت آيت‎الله خامنه اي، مرداد 1387- سايت جام جم)، گفتگو با آيت‎الله مؤمن.

3. جام جم؛ تداوم آفتاب (ويژه نامه آغاز بيستمين سال رهبري حضرت آيت‎الله خامنه اي، مرداد 1387- سايت جام جم)، گفتگو با آيت‎الله مؤمن.

4. همايش آب، آيينه، آفتاب به نقل از: پرتو 12/3/89 ش 529

ايزدي، عضو هيات علمي دانشگاه تهران:
بازرسان آژانس مي خواهند در دانشگاه هاي ما خوف ايجاد كنند

انتشار خبر بازديد پنهاني بازرسان آژانس بين‎المللي اتمي از آزمايشگاه‎هاي دانشگاه علم و صنعت چند روزي است كه موجب اعتراض بسياري از دانشگاهيان شده است.

فواد ايزدي، عضو هيات علمي دانشگاه تهران و كارشناس مسائل آمريكا، يكي از افرادي بود كه چنين روزهايي را پيش‎بيني كرده و بارها هم نسبت به آن به مسؤولان هشدار داده بود.

وي همچنين در اين رابطه در توئيتي نوشت: « با ديدن خبر بازرسي سرزده نمايندگان آژانس از دانشگاه علم و صنعت ياد مصاحبه خود در شهريور 1394 افتادم. متأسفم كه اين پيش بيني درست بود: ما بر اساس برجام محدوديت‎هاي بسيار گسترده‎اي پذيرفته‎ايم به صورتي كه دانشگاه‎ها هم در معرض بازرسي قرار مي‎گيرند» گفت و گوي خبرگزاري فارس با اين استاد دانشگاه را در ادامه مي‎خوانيد؛

همان طوري كه خودتان هم گفته‎ايد شما چنين اتفاقي را پيش‎بيني كرده بوديد، چه چيزي باعث شد تا چنين پيش‎بيني‎اي را داشته باشيد؟

بخشي از برجام تعهد ايران به پروتكل الحاقي است، ولي يكي از خصوصياتي كه برجام داشت، اين بود كه ايران فراتر از پروتكل الحاقي هم تعهد پذيرفته است.

اين كه الان مي‎بينيد بازرسان آژانس مي‎خواهند سرزده از دانشگاه علم و صنعت بازديد كنند و چنين اتفاقي هم مي‎افتد، براي همين تعهداتي است كه داده شده و احتمالاً بازرسان درخواست بازرسي دانشگاه‎هاي ديگر را هم بدهند.

پذيرش تعهداتي فراتر از پروتكل الحاقي باعث شده كه بازرسان آژانس اتمي سرزده از محيط‎هاي دانشگاهي بازديد كنند

در رابطه با اين سوال كه اين سبك بازرسي از دانشگاه چرا پيش‎بيني مي‎شد؟ هم بايد بگويم كه چون در برجام ما نه تنها، پروتكل الحاقي را پذيرفتيم، فراتر از آن را هم پذيرفتيم كه در نتيجه اين پذيرش امروز باعث شده كه بازرسان آژانس اتمي حق بازديد سرزده از محيط‎هاي دانشگاهي كشور را دارند. با توجه به جملاتي هم كه در متن برجام بود اين موضوع قابل پيش‎بيني بود كه چنين اتفاقي رخ خواهد داد.

آيا با خروج آمريكا از برجام اين شرايط مي‎تواند ادامه داشته باشد؟

به نظر بنده با توجه به اين‎كه آمريكا از برجام خارج شده، همكاري‎هاي ما در برجام هم بايد كاهش پيدا كند.

كاهش همكاري‎ها يك پيام براي طرف مقابل دارد و آن پيام اين است كه تهديداتي كه رئيس جمهور و وزير خارجه ما كردند فراتر از تهديد است.

يعني اگر مسؤولان ما در سطح كلان نكاتي را مطرح مي‎كنند و مثلاً مي‎گويند خروج از برجام هم مي‎تواند گزينه ما باشد، چنين اقداماتي باعث مي‎شود اين مواضع باورپذيرتر باشد. البته با توجه به سابقه‎اي كه اين دولت دارد طرف مقابل خيلي براي خودش محدوديت نمي‎بيند و تهديدات ما براي طرف مقابل خيلي باورپذير نيست، براي همين بايد ادبيات و موانعي كه اخيراً اعلام شده با اقدام همراه باشد و اين اقدام لزوماً نبايد نقض‎كننده برجام باشد ولي خيلي كارها وجود دارد كه نقض برجام نيست ولي به طرف مقابل پيام قاطعي مي‎دهد.

آيا تاكنون اقدامات مشابه‎اي انجام شده است؟

بله. براي نمونه در دوره قبل از جمهوري اسلامي آقاي روحاني راكتور تحقيقاتي شيراز را شروع كرد و محل سوخت آن هم مشخص شد ولي با رياست جمهوري آقاي روحاني اين كار متوقف شد و اين اقدام ما نقض برجام نيست، البته نمونه‎هاي متعدد ديگر هم وجود دارد كه نقض برجام نيست ولي پيام محكمي به طرف مقابل مي‎دهد.

البته اين نوع كارها را ما بايد در ابتداي ورود ترامپ به عرصه رياست جمهوري انجام مي‎داديم ولي متأسفانه انجام نشد، ترامپ ما را به خروج از برجام تهديد كرد ولي اين‎جا هم مسؤولان يا فقط گوش كردند يا اگر حرفي هم زده شد پشتوانه عملياتي نداشت و طرف مقابل اطمينان پيدا كرد كه اگر از برجام خارج شود ايران در برجام مي‎ماند. اصلاً برخي از آقايان به صراحت گفتند كه اگر آمريكا از برجام خارج شود با اروپا توافق را ادامه مي‎دهيم كه الان هم مشخص شده بسته پيشنهادي اروپا به ايران بسته خيلي قوي‎اي نيست.

شما از مشكلات راهبردي برجام صحبت كرده‎ايد، اين مشكلات راهبري چيست؟

در رابطه با برجام دو مشكل راهبردي داشتيم. يكي در حين مذاكرات بود، كه طرف مقابل يقين پيدا كرد كه ايران از برجام خارج نمي‎شود و نتيجه آن متن برجامي شد كه الان دانشگاه‎هاي ما قابليت بازرسي آژانس را پيدا كردند.

مشكل راهبردي دوم هم اين بود كه طرف مقابل يقين پيدا كرد اگر از برجام خارج شود ايران در برجام باقي خواهد ماند. منطق طرف مقابل مي‎گويد برجام توافق خوبي است و اجازه نظارت از مراكز دانشگاهي ايران را مي‎دهد پس طرف مقابل زماني از برجام خارج مي‎شود كه احساس كند مي‎تواند توافق بهتري داشته باشد. به همين دليل وقتي متوجه شد در صورت خروج از برجام ايران در توافق باقي خواهد ماند، پس توافق فعلي حفظ خواهد شد، از آن طرف هم احساس در حوزه‎هاي ديگر هم قابليت گرفتن امتياز دارد و اين را آن‎جا فهميد كه ما گفتيم در حوزه‎هاي ديگر هم حاضريم امتياز بدهيم.

بازرسي از محيط‎هاي دانشگاهي كشور چه خطراتي مي‎تواند داشته باشد؟

اين بازرسي‎ها يك نوع خودسانسوري براي دانشمندان ايجاد مي‎كند، مثلاً اگر دانشجو باشيد زماني كه احساس كنيد در محيط‎هاي دانشگاهي هم در امنيت نيستي به طور مسلم به سراغ علوم و كارهايي مي‎روي كه خنثي است و كسي را ناراحت نمي‎كند، اين جاست كه پيشرفت علمي كشور را متوقف مي‎كند.

اگر استاد هم باشيد همين حالت را دارد و به سراغ كارهايي مي‎رويد كه كسي را ناراحت نكند و اين ضربه محكمي براي علم كشور است.

مشكل بازديد از دانشگاه‎ها اين است كه افراد در مسير پژوهشي احتياط مي‎كنند و در مسائلي كه به درد كشور مي‎خورد به صورت اتوماتيك پژوهشي صورت نمي‎گيرد.

از طرفي نماينده‎هايي كه به عنوان بازرسان آژانس اتمي هستند نزديك به 40 سال است كه همه در آمريكا آموزش مي‎بينند، از اين جهت خيلي از اين افراد، جاسوس هستند يا با نهادهاي جاسوسي ارتباط دارند. به همين دليل بسياري از دانشگاهيان و دانشمندان ما نمي‎خواهند شناسايي شوند و بازرسان هم اين بازديدهاي را براي اين انجام مي‎دهند كه در دانشگاه‎هاي ما خوف ايجاد كنند.

آيا در دانشگاه‎هاي كشورهاي ديگر هم اين بازديدها انجام مي‎شود؟

متأسفانه تعهداتي كه ايران در برجام داده را هيچ كشور ديگري نداده است و كاملاً منحصر به فرد است حتي آقاي كسري بارها مي‎گفت هيچ كشوري چنين متن توافقي را امضاء نكرده و نمي‎كند.

تدبير يا ولنگاري فرهنگي و اقتصادي؟!

 دكتر قاسم روان‌بخش

در قديم گاهي به كسي كه سرش تاس بود به تمسخر، پيشبند «زلف» اضافه مي‎كردند مثلا به علي كچل مي‎گفتند زلفعلي و حالا هم بر اساس همان سنت ديرينه به دولتي كه هيچ گونه تدبيري ندارد و سوسوي اميد را در دل آحاد ملت خشكانده است مي‎گويند دولت تدبير واميد!

دولت آقاي روحاني در اين 5 سال حاكميت خود بر كشور كار را به جايي رسانده كه مردم هنگامي كه با يكديگر مواجه مي‎شوند به جاي احوال پرسي، با نگراني از هم مي‎پرسند چه خواهد شد؟ اگر تاريخ را ورق بزنيم شايد بتوان ادعا كرد كه هيچ دولتي حتي دولت‎هاي قبل از انقلاب اسلامي نيز به اين بي‎تدبيري نبوده است! مدعيان «تدبير و اميد» كار را به جايي رسانده‎اند كه حتي حاميان سينه چاكشان، پرچم انتقاد به شانه گرفته خواهان استعفا يا استيضاح وي شده اند. به راستي كدام تدبير را مي‎توان نشان داد كه اين دولت آن را به كار گرفته باشد؟ آيا در چينش تيم مذاكرات داراي تدبير بود كه تاكنون چندين جاسوس دشمن دستگير شده اند؟ آيا در شعار برد- برد و طرح خزانه خالي و جيب خالي و انبار خالي داراي تدبير بود كه دشمن را در گرفتن امتيازات فراوان از كشور ايران جري ساخت؟ آيا در تنظيم برجام تدبيري ديده شد يا همان نوشته امريكايي‎ها را به عنوان توافق پذيرفتند؟ آيا در اجراي برجام تدبيري وجود داشت؟ اين‎كه ايران همه تعهداتش را بر روي زمين انجام دهد تا امريكايي‎ها تحريم‎هاي ظالمانه اشان را از روي كاغذ بردارند تدبيربود؟ آيا نگرفتن امضاء از رييس جمهور امريكا مبني بر اين‎كه پس از اجراي تعهدات ايران، امريكايي‎ها متعهد به برداشتن تحريم‎ها باشند، تدبير بود؟ آيا تهيه وتنظيم برجام به نحوي كه در صورت تخلف يك عضو مانند امريكا نتوانيم حتي شكايت بكنيم، تدبير بود؟ آيا اعتماد مجدد به اروپا به رغم عهدشكني هايش در دو سال 82-84، تدبير است؟ آيا التماس به اروپاييان به رغم اين‎كه بسته پيشنهادي آن‎ها نه رضايت بخش است و نه شفاف و نه قابل اجرا، تدبير است؟ آيا معطل گذاشتن كشور بهپاي اروپايي‎ها تا ماه نوامبر(آبان) كه دومين مرحله تحريم امريكا بر ضدايران انجام مي‎شود عاقلانه و مدبرانه است؟! آيا بازگذاشتن تمام دروازه‎ها و گمركات كشور به روي كالاهاي تركي و چيني و.... و بازگذاشت دست قاچاقچيان كلان براي واردات به كشور و تعطيلي بيش از 70 درصد از مراكز توليدي، مدبرانه بوده است؟ آيارساندن نقدينگي كشور به بالاتر از 1500 هزار ميليارد تومان و حاكميت ركود بر بازار و افزايش نرخ بيكاري و رساندن كشور به مرز 70 درصدي تورم، تدبير است؟ آيا رها كردن زمام ارز و سكه در شرائط تحريم وتامين بي‎رويه ارز تفريحي به آنتاليا و دبي و تايلند و... مدبرانه بوده است؟ ايا ثبت سفارش كالا با ارز 4200 تومان به دون اعمال نظارت بر آن، تدبير بود؟ آيا ثبت نام 7ميليون و 500 هزار سكه بدون نظارت بر اين‎كه چه كساني و براي چه هدفي سكه مي‎خرند كاري عاقلانه و مدبرانه بود؟ آيا رها گذاشتن بازار ارز و سكه و انتقال ده‎ها تن سكه كشور به عربستان سعودي امري عاقلانه و مدبرانه بوده است؟ آيا واگذاري صنعت نفت كشور به شركت‎هاي امريكايي و اروپايي بدون گرفتن تضمين امري مدبرانه بود؟ آيا واگذاري محيط زيست كشور به عناصر دو تابعيتي و جاسوسان اسراييلي كه به نابودي محيط زيست كشور و ريشه كن شدن نسل آهو و. گوزن ايراني و حاكميت خشكسالي مفرط بر كشور شد، امري حكيمانه و مدبرانه بوده است؟ آيا واگذاري منطقه صيد درياي بندرعباس به چيني‎ها ومحروم ساختن صيادان ايراني از رزق دريا امري مدبرانه بوده است؟ آيا واگذاري بندرچابهار به هندي‎ها و آشپزخانه قطار به اتريشي‎ها حكايت از تدبير دولت است؟ آيا واگذاري فضاي مجازي كشور به دشمنان قسم خورده ملت و اصرار بر حفظ تلگرام به رغم داشتن پيام رسان‎هاي داخلي مي‎توان نوعي تدبير شمرد؟ به هرحال هر چه جست وجو كرديم فراون به جاي تدبير، ولنگاري فرهنگي و اقتصادي ديده شد.

پيشنهاد بيش از 230 تن از شخصيت‎هاي دانشگاهي خطاب به سران سه قوه
ضرورت تشكيل دادگاه انقلاب اقتصادي

به گزارش خبرنامه دانشجويان ايران؛ جمعي از جوانان دانشگاهي، اجرايي شاخص كشور با اعلام نياز كشور به حضور و به صحنه آمدن جوانان و شكل گيري #نهضت_اجتماعي_جوانان براي حل مسائل مردم، در بيانيه‎اي پيشنهاداتي را خطاب به سران قوا ارائه نموده و قول پيگيري آن‎ها را به مردم داده اند. اهم محورهاي پيشنهادي جوانان خطاب به سران قوا كه به امضاي اوليه 230 نفر از چهره‎هاي شاخص جوان كشور رسيده شامل محورهاي زير است:

- پيشنهاد راه اندازي دادگاه‎هاي ويژه جنگي اقتصادي در شرايط جنگ اقتصادي دشمن

- درخواست اقدام قاطع قوه قضائيه در اعدام اخلالگران دانه درشت اقتصادي

- درخواست اقدام قاطع قوه قضائيه در خصوص معوقات بانكي و همچنين نظارت بدون تعارف مجلس بر خلق نهادهاي توليد كننده نقدينگي سوداگر

- درخواست تغيير فوري رئيس بانك مركزي

- پيشنهاد اتصال فوري اطلاعات تراكنش‎هاي بالاي بانكي و همچنين اطلاعات ثبت اسناد و معاملات حوزه زمين و مسكن به نظام مالياتي كشور

- پيشنهاد اخذ ماليات صد درصدي از افزايش قيمت خودرو و همچنين اخذ ماليات معاملات مكرر اشخاص و نهادها بيش از ۵ ملك در سال و ماليات براي خريد سكه بالاي ۵۰۰ ميليون تومان

- درخواست رصد و پيگيري عملكرد مجموعه‎هاي دريافت كننده ميلياردها دلار ارز ۴۲۰۰ توماني توسط مجلس و اعلام عمومي ليست اين مجموعه‎ها

- درخواست ارائه بسته حفظ ارزش پول مردم و هدايت نقدينگي به سمت پروژه‎هاي سودآور حوزه انرژي بويژه نفت و همچنين پيشنهاد راهبردي ارز ديجيتال براي عبور از تحريم‎ها توسط دولت

- درخواست ارائه بسته ويژه حوزه توليد مسكن و جلوگيري از ورود نقدينگي‎هاي سوداگر و منابع بانك‎ها به حوزه زمين و مسكن و همچنين اخذ ماليات بر خانه‎هاي خالي از سكنه و تاكيد بر وديعه اجاره نشينان و بهره برداري از امكان ۲۵ هزار ميليارد تومان وام دو درصد از محل بازگشت اقساط مسكن مهر

- نياز امروز كشورمان نهضت اجتماعي جوانان براي پيگيري و حل مسائل مردم به صورت آتش به اختيار و مردمي است

آقاي وزير! شما بفرماييد با خريدار دو تن سكه چه بايد كرد؟!

به گزارش جهان نيوز، سيدمحمود علوي در جلسه شوراي اداري استان لرستان، ضمن تأكيد بر تأمين امنيت اقتصادي و تشويق به سرمايه‎گذاري، افزود: با متخلفان اقتصادي نبايد برخوردهاي قهرآميز كرد بلكه بايد با توجيه و راهنمايي از انحراف فعالان اقتصادي جلوگيري كرد و آنان را به سمت تأمين مايحتاج كشور سوق داد.

وزير اطلاعات دستگيري و زنداني كردن را براي برخورد با بدهكاران بانكي و فعالان اقتصادي متخلف اشتباه دانست و گفت: كاهش تسهيلات يكي از روش‎هاي تأثيرگذار در اينگونه مسائل است.

علوي گفت: دشمنان در جنگ اقتصادي واحدهاي توليدي و عرصه‎هاي كارآفريني را هدف قرار داده‎اند و در اين شرايط بايد با شنيدن مشكلات و حرف مردم، آن را با تدبير رفع كرد و با حس درد و رنج مردم و همدلي مردم و مسؤولان از اين برهه با موفقيت عبور كنيم.

وي همچنين گفته است: نبايد تحت عنوان برخورد با مفاسد اقتصادي، آرامش فعالان اقتصادي و سرمايه‎گذاران را به مخاطره انداخت.

در همين حال كيهان نوشته است: به نظر مي‎رسد در سخنان وزير اطلاعات، ميان «توليدكنندگان و سرمايه‎گذاران واقعي» با «اخلالگران سودجو و زالوصفت» خلط مبحث صورت گرفته است. در حقيقت فعاليت عناصر اخلالگر و دلال‎مسلك، هم سبب تنگ شدن عرصه بر توليد و سرمايه‎گذاري سالم و هم اجحاف بر توده‎هاي مردم است.

طيف رانت‎خواري كه در تسهيلات كلان بانكي طمع مي‎كنند يا به ايجاد التهاب در بازار و موج‎سواري بر اساس تورم مصنوعي مي‎كنند، علف‎هاي هرزي هستند كه بودن و فعاليت و رشد آن‎ها، ضد توليد و سرمايه‎گذاري و ثبات و امنيت اقتصادي است. بنابراين اتفاقا به حكم عقل و شرع و قانون بايد با متخلفان دانه‎درشت، برخورد سخت و قهرآميز و پشيمان‎كننده داشت وگرنه اين عناصر زالوصفت با توجيه و راهنمايي و خواهش و تمنا، از اختلال در بازار منصرف نمي‎شوند.

بايد از وزير محترم پرسيد با كساني كه 2 تن سكه يا 38 هزار عدد سكه را از بازار خريداري و جمع‎آوري مي‎كنند يا عناصر بانفوذي كه ضمن دور زدن قانون و نظارت‎هاي موجود و با وجود ممنوعيت واردات خودروهاي لوكس، اقدام به واردات و فروش چند هزار خودرو(به واسطه خروج ارز كمياب از كشور) مي‎كنند يا كساني كه چند هزار خودرو را يك جا ثبت‎نام و اقدام به ايجاد بازار سياه و گران‎فروشي مي‎كنند؟ چه برخوردي بايد كرد؟ آيا با نصيحت و نوازش مي‎توان اين عناصر زالوصفت را از ايجاد بي‎ثباتي و التهاب اقتصادي بازداشت؟ اگر مي‎شود، چرا دولت محترم موفق نشده است؟!

طبق قانون؛ مجازات اعدام، حبس‎هاي طولاني‎مدت و مصادره اموال براي اخلالگران اقتصادي در نظر گرفته شده و به نظر مي‎رسد عمل نكردن به قانون در كنار بي‎تدبيري‎هاي اقتصادي، منجر به آشفته‎بازار فعلي در حوزه‎هاي ارز و سكه و خودرو و مسكن شده است. بنابراين از وزارت اطلاعات انتظار مي‎رود در خط مقدم مبارزه با اخلالگران باشد و بدين ترتيب امنيت خاطر و آرامش را به بازار برگرداند.

اين نكته را هم بايد يادآور شد كه بدهكاران بزرگ بانكي مجموعا چند صدهزار ميليارد تومان بدهي معوقه دارند كه خرج سوداگري‎هاي غيرمولد كرده‎اند و اگر اين پول‎ها عودت داده شود مي‎تواند كمبود نقدينگي در خدمت توليدكنندگان را جبران كند و چرخ اقتصاد را به حركت درآورد. از اين جهت، رد برخورد با بدهكاران بانكي از سوي وزير محترم نيز جاي تعجب است.

 يادداشت هفته

لزوم هوشياري در برابر جنگ ديپلماسي و اقتصادي دشمن

 علي اكبر عالميان

انتظار از دستگاه ديپلماسي كشورمان اين بود كه زودتر از اين‎كه اروپايي‎ها دست به اقدامي بزنند، پذيرايي آنان از گروهك منافقين را محكوم كرده و اقدامي عملي در محكوم كردن فرانسه انجام دهند، اما به قدري در اين مورد تعلل شد كه به جاي طلبكاري، بدهكار هم شديم! جريان از اين قرار بود كه گروهك تروريستي منافقين در پاريس دست به يك گردهمايي زدند. دولت فرانسه نيز به اين اقدام آنان مجوز داد و گروهكي كه در تروريست بودن آنان جاي هيچ ترديدي وجود ندارد به يك شوي تبليغاتي آن هم در مهد به اصطلاح دموكراسي جهان روي آوردند. منافقين براي اجراي اين نمايش تبليغاتي به دنبال حضور 100 هزار نفري ايرانيان در همايش پاريس بودند اما طبق گزارش گاردين، حدود 4 هزار نفر با اتوبوس به پاريس آورده شدند و پرچم گروه مجاهدين خلق به دست آن‎ها داده شد يا از آن‎ها خواسته شد كه كلاه‎هاي زردرنگي كه نام مريم رجوي(سركرده گروهك تروريستي منافقين) برروي آن‎ها نوشته شده بود را بر سر بگذارند. تركيب جمعيتي اين همايش نيز در نوع خود جالب توجه بود. نيمي از شركت كنندگان، اتباع كشورهاي لهستان، چك، اسلوواكي، آلمان و سوريه بودند كه در پاسخ به يك فراخوان فيس‎بوكي كه وعده سفر به پاريس به همراه غذا و محل اقامت چندروزه را تنها در ازاي 25 يورو به آن‎ها داده بود، در اين همايش شركت كرده بودند. برخي از چهره‎هاي شناخته شده هم در اين شوي تبليغاتي كه از سوي مريم رجوي همايش "مقاومت ايران" خوانده شده است، شركت داشتند؛ نظير: رودي جولياني؛شهردار پيشين نيويورك، نيوت گينگريچ؛ رئيس پيشين كنگره آمريكا، ژنرال جيمز جونز؛ مشاور امنيت ملي اوباما و رئيس پيشين ناتو، بيل ريچاردسون؛ وزير پيشين انرژي در دولت آمريكا و نماينده سابق اين كشور در سازمان ملل، ژنرال ديويد دپتولا؛ فرمانده اطلاعات نيروهاي هوايي آمريكا وبرخي ديگر از افراد سياسي كه اغلب با وعده و وعيد و اعطاي پول هنگفت به اين همايش آمدند. در اين همايش باز هم خبري از مسعود رجوي سركرده گروهك تروريستي منافقين نبود تا اين جمله تركي الفيصل مقام ارشد سابق امنيتي عربستان سعودي در همايش قبلي سالانه منافقين در پاريس كه از عبارت «مرحوم مسعود رجوي» استفاده كرده بود، به واقعيت نزديك‎تر باشد كه او واقعا مرده است.
در هر حال اين همايش منافقين، اقدامي خلاف هرگونه عرف ديپلماسي است و دولت فرانسه بايد پاسخگوي اين اقدام ضد حقوق بشري خود به خاطر اقدامات گروهكي باشد كه دستش به خون نزديك به 17 هزار شهيد ايراني آغشته است. اما مسؤولان محترم دستگاه ديپلماسي ما به جاي احضار سفير فرانسه و اعتراض شديد به اين اقدام دولت متبوعشان، به قدري تعلل ورزيدند كه اروپايي‎ها را گستاخ‎تر كرد و اين بار آنان در قامت يك مدعي درآمدند و به جاي اين‎كه پاسخ دهند كه چرا به يك گروهك تروريستي اجازه فعاليت در خاكشان را مي‎دهند، ايران را به اعزام تروريست جهت بمب گذاري در اين همايش متهم و يك ديپلمات ايراني را در آلمان بازداشت كردند! تازه بعد از اين اقدام بود كه وزارت امورخارجه ايران سفير فرانسه، بلژيك و كاردار آلمان را در اعتراض به بازداشت يك ديپلمات ايراني در آلمان، احضار كرد. جالب اين‎كه دولت فرانسه در واكنش به احضار سفير كشورش در تهران اعلام كرد كه از فعاليت‎هاي گروهك تروريستي منافقين حمايت نمي‎كند اما اين گروه مي‎تواند آزادانه به فعاليت‎هايش ادامه دهد. فرانسه همچنين افزود كه اين سازمان مي‎تواند مانند هر سازمان ديگري تا زماني كه در نظم عمومي اخلال ايجاد نكرده، به فعاليت‎هاي خود ادامه دهد.
جالب است كه دولت فرانسه مدعي مي‎شود كه از اقدام منافقين حمايت نمي‎كند اما از سويي ديگر به اين گروهك اجازه مي‎دهد كه در خاك خودش ميتينگي را بر ضد يك كشور ديگر برگزار كند! آيا اين اقدام دست كمي از حمايت از اين گروهك دارد؟
همزمان با اين اقدام سه كشور اروپايي، دولت هلند نيز در يك اقدام شتابزده، ۲ ديپلمات كشورمان را اخراج كرد تا اين مساله به ذهن متبادر شود كه يك جنگ ديپلماسي در حال شكل گيري است. اين جنگ در امتداد جنگ اقتصادي است كه چندي پيش از سوي ترامپ راه اندازي شد. هدف دشمن از راه اندازي جنگ‎هاي زنجيره‎اي كاملا مشخص است. آنان مي‎دانند كه از لحاظ نظامي نمي‎توانند ايران را به زانو در آورند، لذا در دو عرصه ديپلماسي و اقتصادي به طور همزمان به دنبال كلافه كردن جمهوري اسلامي ايران هستند. اكنون ديگر مشخص شده است كه اين اهداف به صورت كاملا حساب شده در حال طراحي و اجرا است و در مقابل نيز براي مقابله با اين حربه جديد دشمن بايد حساب شده و دقيق عمل نماييم. در همايش اخير منافقين، مريم رجوي به نكته مهمي اشاره كرد كه هرچند در قالب آرزو و رويا بيان شده است، اما بايد به هوش بود تا اين آرزوي توخالي او به يك معضل تبديل نشود. رجوي گفته بود كه: از قيام دي ماه به اين طرف آتش تغيير سرنگوني نمايان شده و دكل كشتي پيروزي انقلاب دموكراتيك در چشم انداز است.
اين ادعاي سركرده گروهك منافقين، در واقع نشان دهنده تلاش دشمنان براي آشوب كشيدن كوچه و خيابان‎هاي ايران و ايجاد يك شورش عمومي به منظور از درون مضمحل شدن كشورمان است. اين تلاش با حربه‎هايي نظير جنگ اقتصادي و ديپلماسي و ايجاد جنگ رواني در شرف وقوع است. گرچه به تعبير روزنامه انگليسي گاردين، نفرت مردم ايران از منافقين فراوان است، اما بايد در عين حال به هوش باشيم تا در تله دشمن گرفتار نشويم. مردم، اين انقلاب و نظام را دوست دارند و در عين حال از نابساماني‎ها، رانت خواري‎ها، تبعيض و بي‎عدالتي‎ها و برخي ناكارآمدي‎ها بسيار گله‎مندند. بهترين خدمت به دشمن اين است كه با افزايش ناكارآمدي و بي‎مديريتي، به نارضايتي مردم دامن بزنيم. جمهوري اسلامي ايران پتانسيل فراواني چه از لحاظ سياسي و چه اقتصادي و نيروي انساني دارد. شايسته است تا همه مسؤولان با وحدت و يكدلي و با استفاده از رهنمودهاي ولي فقيه، اين توطئه دشمن را نيز مانند ساير توطئه‎هاي آنان خنثي سازند.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

روحاني: تدبيري كه ما پس از خروج آمريكا از برجام كرديم تاريخي است و دنيا را شگفت‎زده كرد. پاسخ: آري! دنيا شگفت‎زده شد از اين‎كه ديد: دولت تدبير و اميد(!) با وجود نقض عهدهاي مكرري كه آمريكا كرد و آن را به جسم متعفن مرده مبدل ساخت، باز دولت تدبير و اميد(!) براي حفظ لاشه برجام شروع به التماس‎گري به غرب كرد و عزت ملتش را ناديده گرفت.
5411...0918

گستره امنيت ملي نظام، دفاع از مظلوم و مقابله با زورگويي است.
2418...0911

اروپا قبل از برجام به اين نتيجه رسيده بودكه از تحريم خارج شود و اين موضوع بارها از زبان منتقدان مطرح شد اما دولت روحاني به هشدارها توجه نكرد و پنج سال به غربي‎ها باج‎هاي اقتصادي و سياسي فراواني داد. اكنون كه جنگ تجاري كشورهاي اروپايي با آمريكا شروع شده است، آقاي ظريف اين را دستاورد برجام به حساب مي‎آورد، درحالي كه اين اتفاق در دولت دهم قابل پيش‎بيني و رسانه‎اي هم شده بود ولي اين برجام بود كه غربي‎ها را به نفع سياسي و اقتصادي رساند و پنج سال اين واقعه را به عقب انداخت.
يك شهروند

چرا صدا و سيما هر چند روز يا هفته صحبت‎هاي جهانگيري را براي ملت بازپخش نمي‎كند كه ملت بيش از پيش اين‎ها را بشناسند و فراموش نكنند و بار ديگر هم به ايشان اطمينان نكنند؟! آن زمان كه در مناظرات فرياد مي‎زد: ملت ايران! ما از همين ۶ تاريخ ارديبهشت۹۶ به بعد به هر تحت پوشش كميته ۱۰ميليون تومان سهام كارخانجات مهم كشور را مي‎دهيم و به بقيه مردم از ۵ تا۱۰ميليون تومان سهام مي‎دهيم!
0996...0919

تدبير اصلاحاتي، يعني زمينه‎سازي براي اين‎كه كسي بياد ده‎ها هزار سكه و ده‎ها ميليارد تومن به جيب بزند؛ بعد بگويند نگوييد ما بي‎كفايتيم چون مردم به ما رأي دادند؛ بعد منتقدان را متهم‎كنند به اين‎كه با شادي مردم و هنر مخالف هستند!
8895...0919

دولت در اين پنج سال به سمت بخش خصوصي به معناي غربي آن حركت كرده و كشور را به ورطه ركود و ورشكستگي كشانده است.
يك شهروند

چراوزارت خارجه ما قلدري انگليسي هادر برگزاري‎اجلاس‎وين‎را بي‎جواب گذاشت؟
يك شهروند