صفحه حوزه و دانشگاه

امام جمعه خرمشهر:
رهبر انقلاب كوچك ترين سرباز خود را مورد تفقد قرار دادند

حجت الاسلام سيد عبدالنبي موسوي، امام جمعه خرمشهر، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري رسا در اهواز، با بيان اين‎كه رهبر معظم انقلاب كوچك‎ترين سرباز خود را مورد تفقد و دلجويي قرار دادند، اظهار داشت: عمل ناچيزي كه از بنده صورت گرفت، در نگاه رهبر معظم انقلاب بزرگ بود و حقير را مورد دلجويي و تفقد قرار دادند.

امام جمعه خرمشهر قدرداني رهبر معظم انقلاب را قدرداني از مردم خوزستان، خرمشهر و آبادان برشمرد و افزود: خادم و نوكري از سربازان حضرت آقا به همراه تلاش شبانه روزي مسؤولان براي تأمين آب شهرستان‎هاي ولايتمدار خرمشهر و آبادان گام برداشتند و قدرداني رهبري، يك قدرداني سمبليك بوده و بنده يك فرد كوچكي از همه عزيزاني هستم كه زحمت بسياري كشيدند.

رئيس شوراي فرهنگ عمومي خرمشهر با بيان اين‎كه در هفته اخير آب دو شهرستان تقريبا به حالت عادي برگشته است، اضافه كرد: pc آب در خرمشهر و آبادان بالاي 11 هزار و نتيجه غلبه آب خليج فارس بر آب كارون بود؛ آب بالادست شهرستان كه آب غدير 1 بود لوله آن در 3 مرحله دچار شكستگي شد كه نتيجه آن ورود آب شور غيرقابل استفاده به خانه‎ها بود.

حجت الاسلام موسوي ادامه داد: در نتيجه شوري، همه آب شيرين كننده‎هاي خانگي و حتي آب شيرين كننده‎هاي صنعتي بزرگ سطح شهر از كار افتاد و ملت ايران با مشاهده وضع موجود تلاش كرد تا آب آشاميدني مردم شهرستان‎ها را تأمين كند.

وي با بيان اين‎كه اكنون وضعيت به حالت عادي بازگشته است، تصريح كرد: خط غدير 2 وارد مدار شده كه پس از شست و شوي لوله‎هاي انتقال آب اميدواريم كاملا وارد مدار شود و مردم از آب شيرين بهره مند شوند.

گفتني است در هفته گذشته به دنبال شكسته شدن خط لوله انتقال آب غدير كه آب شرب شهرهاي خرمشهر و آبادان و مناطق هم‎جوار را تأمين مي‎كرد، مردم اين دو شهر با مشكل جدي آب شرب مواجه شدند. در پي اين مساله، حجت‎الاسلام والمسلمين موسوي‎فرد امام‎جمعه خرمشهر ضمن حضور در كنار كارگران تعمير اين خط لوله در هويزه، به‎صورت نمادين و براي تسريع امور اقدام به جوشكاري اين خط لوله كرد و از نزديك پيگير حل مشكل آب شرب مردم منطقه شد.

رهبر انقلاب اسلامي پس از اطلاع از اين اقدام ايشان، در پيغامي از حجت‎الاسلام موسوي‎فرد قدرداني كردند.

بيانيه بسيج دانشجويي در اعتراض به اقدام بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي:
بازرسي آژانس از دانشگاه علم و صنعت، فصل جديدي در ديپلماسي ذلت گشود

به گزارش خبرگزاري مهر، بسيج دانشجويي دانشگاه‎هاي تهران، علم و صنعت،شهيد بهشتي، صنعتي شريف، امام صادق(ع)، صنعتي اميركبير، صنعتي خواجه نصير و علامه طباطبايي در اعتراض به اقدام متعرضانه به ساحت علم و عالم در دانشگاه علم و صنعت، بيانيه‎اي خطاب به منصور غلامي وزير علوم صادر كردند كه متن آن به شرح زير است:

جناب آقاي غلامي، وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري

چنان‎كه مستحضريد، در روزهاي اخير، فصل جديدي در ديپلماسي ذلت گشوده شد. متاسفانه بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي و به عبارت دقيق‎تر جواسيس سرويس‎هاي اطلاعاتي بيگانه طي اقدامي متعرّضانه قسمت‎هايي از دانشگاه علم و صنعت ايران، از جمله دانشكده مهندسي برق را تحت بازرسي و نمونه‎برداري قرار دادند! اين اقدام بدون اطلاع دانشگاهيان و همچنين با مشايعت برخي اساتيد فتنه‎گر دانشگاه تحقق يافته است. تفتيش يك مركز دانشگاهي توسط مأموران ذكرشده نه تنها در ايران، بلكه در سراسر جهان و حتي كشورهاي پذيرنده پروتكل الحاقي نيز اقدامي شگفت به حساب مي‎آيد.

بازرسان آژانس تنها به بهانه مقاله پژوهشي يكي از دانشجويان اين دانشكده به سمت دانشگاه سرازير شده و به‎جاي بازرسي از آزمايشگاه و دفتر استاد مربوطه، تعدادي از آزمايشگاه‎ها و دفاتر اساتيد را مورد تفتيش قرار داده‎اند. طبق اذعان اساتيد دانشكده برق، بسياري از اين استادان هنگام بازديد در دفتر خود حضور نداشته و اين اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است؛ حال آن‎كه تعدادي از قطعات فوق پيشرفته و راهبردي ساخته شده توسط اساتيد در همين اتاق‎ها قرار داشته؛ اما علي‎الظاهر ديپلماسي سراسر حقارت دولت، نقطه‎اي را به دور از نظر جواسيس بين‎المللي مستكبران باقي نگذاشته است.

آيا اگر قرار باشد نخبگان ما به دليل به كار بردن تنها يك كلمه با كاربرد مشابه در مقالاتشان در كشور خود تحت بازجويي قرار بگيرند، آن گاه ديگر استقلالي براي كشور باقي مي‎ماند؟! اين كار با امضاي لايحه كاپيتولاسيون چه تفاوتي دارد؟!

صد البته اين واقعيت بر همگان روشن است كه اساس نظام بازرسي‎هاي برجامي مورد تاكيد غرب، تكميل پازل اطلاعاتي از مراكز و توانمندي‎هاي راهبردي، فناورانه و اقتدارآفرين كشور است. لكن پيش از هركسي نهادهاي ذي‎ربط در كشور بايد پاسخگوي چرايي باز شدن پاي جاسوسان آژانس به فضاهاي دانشگاهي باشند. مقتضي است تا در اسرع وقت وزارت امور خارجه و شوراي‎عالي امنيت ملي به عنوان نهادهاي مرتبط با آژانس بين‎المللي انرژي هسته‎اي و همچنين وزارت علوم در جايگاه متصدي مديريت دانشگاه‎هاي كشور نسبت به اقدام حرمت‎شكنانه اخير توضيحات مربوطه را ارائه دهند. بديهي است مسؤوليت هرگونه تهديد برآمده از اين بازديد و بازرسي‎هاي مشابه براي دانشمندان كشور بر عهده نهادهاي فوق‎الذكر خواهد بود.

از آخرين باري كه اجانب قصد تعرض به استقلال فضاي دانشگاهي كشور را داشتند، 65 سال مي‎گذرد كه آن روز نيز دانشجويان ننگ حضور بيگانه را با خون خود از كف دانشگاه شستند و حاشا كه امروز چنين رخدادهاي شومي مجددا در فضاي آموزش عالي كشور تكرار شود. مع‎الاسف اين اقدام به دليل هراس از واكنش دانشگاهيان به دور از چشم همگان انجام گرفت، چراكه در غير اين صورت دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه اجازه چنين هتك حرمتي را به مأموران يادشده و عوامل داخلي آنان نمي‎دادند، لذا در صورت تكرار چنين اتفاقي در اين دانشگاه و ساير فضاهاي دانشگاهي و تحقيقاتي كشور، دانشجويان در برخورد انقلابي با عوامل جاسوس كوچك‎ترين مصلحتي را مد نظر قرار نخواهند داد.

تغيير رئيس دانشگاه آزاد واحد ساوه به دليل چاپلوسي

به گزارش خبرنگار مهر، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساوه در نشست خبري روز چهارشنبه هفته گذشته اقدام به انتشار و نصب بنرهايي با تصاوير علي اكبر ولايتي رئيس هيات مؤسس و هيات امناي دانشگاه و فرهاد رهبر رئيس دانشگاه آزاد كرده بود كه اين رفتار مورد اعتراض و ناراحتي تشكل‎هاي دانشجويي و افراد دغدغه مند شده بود.

رضا همدانچي مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي در توئيتي اعلام كرد كه رئيس اين واحد دانشگاهي تغيير كرده و همواره فرهاد رهبر رئيس دانشگاه آزاد تاكيد كرده بود كه با هرگونه تملق و چاپلوسي در دانشگاه برخورد مي‎كند.

 حوزه و دانشگاه

دو نمونه از «كار تميز آتش به اختيار»

به گزارش خبرگزاري تسنيم، با گذشت بيش از يك سال از توصيه رهبر معظم انقلاب به دانشجويان مبني بر تلاش جدي براي غلبه گفتمان انقلاب در دانشگاه‎ها با عنوان "آتش به‎اختيار"، به‎نظر مي‎رسد مخاطبان اصلي اين فرمان بهتر از قبل به مفهوم آن پي برده‎اند. در اين گزارش به دو نمونه از اقدام آتش به‎اختيار دانشجويان كه اخيراً صورت گرفت و به نتايج خوبي انجاميد، اشاره مي‎كنيم.
27 خردادماه امسال، جنبش عدالتخواه دانشجويي در نامه‎اي به جعفري دولت‎آبادي دادستان تهران درخواست كرد ويلاي واقع در منطقه لواسانات كه با گذشت چند سال همچنان در اختيار سرلشكر فيروزآبادي رئيس سابق ستادكل نيروهاي مسلح بود، پس گرفته شود.
اين دانشجويان در نامه خود آورده بودند: سرلشكر فيروزآبادي از سال 72 ويلايي به‎مساحت 10 هزار متر در اختيار گرفته و تاكنون دو بار نيز رهبري دستور تخليه ويلا را داده و حكم تخليه هم توسط ستاد اجرايي از محاكم قضايي اخذ شده است، در صورت ادامه تعلل دستگاه‎هاي مربوطه در تخليه ملك مذكور دست به اقدام انقلابي خواهد زد.
اين نامه باعث شد، در كم‎تر از 2 روز سرلشكر فيروزآبادي در اطلاعيه‎اي درباره ويلاي مذكور توضيحاتي را ارائه كند.
وي در اين اطلاعيه اعلام كرد "محل تحويلي يك ساختمان مخروبه با حدود 4 اتاق معمولي و بدون هرگونه امكانات زير سقف شيرواني مربوط به حدود 70 تا 100 سال پيش مي‎باشد.... اين محل 22 سال به‎عنوان دفتر فوق‎سري رئيس ستادكل استفاده مي‎شد. در مورد مصاحبه با خبرنگاران محترم درخواست مجوز كرده‎ام كه در صورت اجازه ان‎شاالله اقدام خواهد شد".
در نهايت يك روز پس از اين اطلاعيه، ويلاي لواسان از سوي سرلشكر فيروز‎آبادي تحويل ستاد اجرايي فرمان امام(ره) شد.
هرچند به برخي از اقدامات جنبش عدالتخواه در ساليان اخير و حمايت اين تشكل از بعضي چهره‎هاي مساله‎ساز انتقاداتي وارد است اما اقدام قانوني و مستند اين تشكل دانشجويي كه منجر به پاسخگويي يكي از مسؤولان كشور شد، جاي قدرداني دارد و مي‎تواند به‎عنوان نمونه‎اي از اقدامي آتش به‎اختياري تميز ياد شود.
در نمونه ديگري از اين آتش به‎اختيار تميز، دانشجويان بسيجي دانشگاه اهواز با مشاهده اظهارات جنجالي و حاشيه‎ساز مسعود شجاعي، كاپيتان تيم ملي كشورمان، در فضاي مجازي و با در نظر گرفتن دغدغه مشترك خود با وي كه همان دلسوزي براي مردم خوزستان بود از او خواستند به اين منطقه از كشور سفر كند و دوشادوش آنان در كار‎هاي جهادي شركت كند.
شجاعي با پذيرش دعوت بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد چمران اهواز براي كمك به مردم آبادان در اين شهرستان حضور يافت و به اين گروه دانشجويي در خدمت‎رساني به مردم كمك كرد. وي از طرف بازيكنان تيم ملي اعلام كرد هزينه تأمين سه دستگاه آب‎شيرين‎كن صنعتي را تقبل كرده است. شجاعي كه اصالتاً آباداني است در جمع اعضاي بسيج دانشگاه شهيد چمران درباره بسياري از مسائل كه از سوي خودش مطرح شده بود، صحبت كرد.
مسؤول بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد چمران اهواز در واكنش به حضور شجاعي در جمع جهادگران در صفحه توئيتري خود نوشت: با مسعود شجاعي خنديديم، بحث كرديم و البته اختلاف نظرهايي هم داشتيم؛ اما در انتها به اين نتيجه رسيديم كه حركت نظام رو به جلوست و همه بايد براي كمك به مردم همدل باشيم.
انتظار مي‎رود در صورت بروز برخي معضلات و مشكلات در سطوح مختلف كشور، ساير تشكل‎هاي دانشجويي به‎صورت مستند و قانوني همچون جنبش عدالتخواه و بسيج دانشجويي وارد عمل شوند و نمونه‎اي از آتش‎به‎اختياري تميز را ارائه كنند.