صفحه اخبار

آيت‎الله جنتي:
آن ها كه كار بلدند كار دستشان نيست

آيت‎الله احمد جنتي رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در نشست كارگروه‎هاي تخصصي ستاد چهلمين پيروزي انقلاب اسلامي گفت: شرايط ما نسبتا سنگين است، 40 سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي‎گذرد، هميشه هم مشكل داشته‎ايم و نمي‎توانيم بدون مشكل باشيم. اما دشمن روز به روز توطئه‎هاي خود را افزايش مي‎دهد و يك عده‎اي هم به دشمن مي‎پيوندند.

به گزارش خبرگزاري فارس وي گفت: البته جوانان گراني‎ها و بيكاري‎ها را مي‎بينند و به فرياد مي‎آيند و واقعيتش اين است كه مي‎خواهند بگويند ما مشكل داريم و گراني و بيكاري هست، البته يك مقدار القائات دشمن هم است.

رئيس مجلس خبرگان خاطرنشان كرد: اگر يك روز اين نظام برود، بايد بدانند دشمن چه بر سر ما مي‎آورد، با دين و اخلاق و كشور چه مي‎كنند؟ اگر خدمات انقلاب اسلامي نبود، دشمن و داعش با ما چه مي‎كردند؟ اگر در عراق و سوريه نبوديم، آن‎جا چه وضعيتي داشت و سپس وضع ما چه بود؟

وي ادامه داد: ما بايد به فكر مظلوم باشيم، اما به اين معنا نيست كه به فكر مردم خودمان نبوديم، اگر هم فقط مي‎خواستيم به فكر خودمان باشيم، باز هم بايد به ميادين سوريه و لبنان مي‎رفتيم تا به خودمان كمك كنيم و دين و مرز و انقلاب خود را حفظ كرده باشيم.

رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اضافه كرد: همه بايد به مردم بگوييم چه خدماتي شده و اين خدمات را چه كساني كرده اند. مرفهين كار نكردند، بلكه بسيجيان و حزب اللهي‎ها خدمت كردند، همان طور كه در موضوع آب خوزستان، بسيجي‎ها به كمك شتافتند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سخن رهبر انقلاب مبني بر اين كه مي‎توانيم كاري كنيم كه گرسنگي و فقر از بين برود، اظهار داشت: اما آن‎ها كه كار دستشان است كار بلد نيستند و آن‎ها كه كار را بلدند كار دستشان نيست.

حاجي‎بابايي:
بايد مقابل رانت ها و فساد بايستيم

نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي در جمع نمايندگان اصناف استان همدان با اشاره به طرح دوفوريتي اصلاح اقتصادي اظهار كرد: نظام بايد يك حرف بزند كمااين كه مقام معظم رهبري فرمودند هر سه قوا بنشينند و راهكار ارائه دهند و همه پيشنهادات خود را ارائه كنند؛ بنابراين هر نقدي كه اصلاحي ايجاد كند بايد بيان شود و خوب است.

حميدرضا حاجي‎بابايي افزود: پس از گذشتن از معبر آمريكا بايد از معبر جنگ داخلي و فساد و زياده‎طلبي‎ها كه آفت داخلي است عبور كنيم و مقابل رانت‎ها و فساد بايستيم و براي عبور از اين معبر همه بايد كمك كنند.

نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‎كه بايد بپذيريم كه نقايصي در كشور وجود دارد، گفت: اين نقايص باعث ايجاد مشكل معيشتي، سوء مديريت و بي‎عدالتي مي‎شود؛ اما بايد براي رفع اين مشكلات اراده قدرتمند ملي شكل بگيرد؛ زيرا مردم همه صداقتشان را در كاسه نهاده و به ميدان آمده‎اند.

وي تاكيد كرد: آمريكا جنگي را شروع كرده كه اولين شرط پيروزي در آن اقتدار و استحكام ملت است.

حاجي‎بابايي با طرح اين سوال كه ليست دريافت‎كنندگان دلار 4200 توماني در دست كيست؟ و چگونه يك جوان دو تن سكه را جمع مي‎كند؟ متذكر شد: اين‎ها حرف‎ها و مطالبات مردم است.

معاون جامعه مدرسين حوزه علميه:
خائنان به كشور در زمينه اقتصادي محاكمه شوند!

حجت‎الاسلام نظري شاهرودي در گفت و گو با خبرگزاري رسا، وضعيت كنوني اقتصاد كشور را به جنگي تمام عيار تشبيه كرد و گفت: وقتي صدام به كشورمان حمله و چهار استان كشور را اشغال كرد مردم كاملاً متوجه بودند، از اين‎رو همگي در دفاع از كشور برخاستند، اكنون نيز مردم يك صدا و با وحدتي مثال زدني بايد حس كنند كه در جنگ تمام عيار قرار داريم و براي دفاع از كشور از جاي خود برخيزند.

معاون جامعه و نظام جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: آمريكا در پي آن است كه تمام مشتريان نفت ايران را در هر جاي دنيا با ابزارهاي مختلف تهديد يا تطميع كند تا ارتباط خود با ايران را قطع كنند؛ در قواعد اقتصادي همين مقدار كه اعلام كنند براي نخريدن نفت ايران فشار مي‎آوريم بازار نفت ايران سقوط مي‎كند؛ لازم نيست كه تحريم اعمال شود.

وي با اشاره به نقش رسانه‎ها در ايجاد وحدت در جامعه گفت: دشمنان به دنبال در تنگنا قرار دادن مردم و وارد شدن مردم به حالت اعتراضي هستند تا در گام بعد ايران را تجزيه كنند.

معاون جامعه و نظام جامعه مدرسين حوزه علميه قم تصريح كرد: وقتي ايران تجزيه شود ديگر اصلاً بحث از من و شما نخواهد بود.

حجت‎الاسلام نظري شاهرودي افزود: مديران ما بايد تمام تجربيات خود و كارشناسان كشور از هر جناح را به كار بگيرند و راهي براي برون‎رفت از اين وضعيت پيدا كنند. اين مسائل حل شدني است و در طول اين چهل سال بارها وضعيت ارز چنين نوساناتي را تجربه كرده است.

معاون جامعه و نظام جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پايان خاطرنشان كرد: هر كس به اقتصاد اين مملكت خيانت كرده است بايد پاي ميز محاكمه پاسخ دهد.

معاون اسبق بانك مركزي:
هيچ يك از فاينانس هاي اروپايي به سرانجام نرسيد!

اصغر فخريه كاشان(كه تا چندي پيش معاون وزير راه و شهرسازي و مأمور خريد هواپيما بود) در گفت‎وگو با «ايلنا» درباره سرنوشت فاينانس‎هايي كه در دوره پسابرجام جذب شده بودند و امروز بانك‎ها و شركت‎هاي خارجي خواستار توقف اجراي اين فاينانس‎ها شده‎اند، اظهار داشت: هيچ يك از فاينانس‎هاي خارجي كه شركت‎هاي مختلف با همكاري وزارت اقتصاد و بانك مركزي گشايش يافته به غير از فاينانس چين تبديل به تعريف پروژه‎اي كه بتوان از آن فاينانس استفاده كرد، نشده است.

وي خاطرنشان كرد: هيچ يك از فاينانس‎هاي اروپايي به سرانجام نرسيد.

معاون اسبق بانك مركزي افزود: هر يك از فاينانس‎ها در مرحله‎اي از كار قرار داشتند، يا بايد اقدامات قراردادي آن‎ها با بانك‎ها انجام مي‎شده يا در مرحله گشايش ال‎سي بودند يا در حال طي پروسه صدور ضمانت‎نامه و يا در مرحله تعيين بانك عامل.

بعضاً هم پروژه‎اي براي گشايش آن معرفي هم شده بود اما تشريفات اداري و تبديل شدن به اين‎كه مكانيزمي تعريف شود و كاري شكل بگيرد، انجام نشد؛ بنابراين توقف فاينانس‎ها مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

وي تأكيد كرد: هنوز اميدي براي ما باقي است. براي مثال در مورد فاينانس يك ميليارد يورويي بانك اوبر اتريش، اگرچه بانك اعلام كرده كه مجبور به متوقف كردن اين فاينانس خواهد بود اما دولت اتريش در تلاش است كه بتواند اين پروژه را حفظ كند.

صدا و سيما:
از مسؤولان براي شنيدن مشكلات مردم دعوت كرديم، كسي قبول نكرد!

محمدحسين رنجبران، مديركل روابط عمومي صدا و سيما، در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در واكنش به انتقاد يكي از نمايندگان مجلس از برنامه روايت مردم در شبكه سه گفت: بارها صدا و سيما به مسؤولان دولت و مجلس پيشنهاد كرده است در شرايط فعلي به ميان مردم بيايند و رودررو پاسخگوي مسائل و مشكلات باشند و مشروح اين گفت‎و‎گوها به صورت مستند پخش شود اما تاكنون هيچ يك از دولتمردان، ديگر مسؤولان و حتي نمايندگان مجلس اعلام آمادگي نكرده‎اند؛ با اين حساب بايد ما بنشينيم و دست روي دست بگذاريم يا از ديگر ظرفيت‎هاي موجود استفاده كنيم.

رنجبران در پاسخ به سؤالي درباره صحبت‎هاي جعفرزاده افزود: برنامه «به روايت مردم» با حضور آقاي يكتا به عنوان روايتگر شروع شده و قرار است با حضور چهره‎هاي شناخته شده ديگري از تفكرات مختلف ادامه يابد و هدف آن انعكاس مستقيم نظرات مردم است.

وي با اشاره به اين‎كه اين برنامه مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است گفت در مدت پخش اين برنامه تماس‎هاي بسياري با سامانه 162 روابط عمومي از سراسر كشور داشته‎ايم كه اكثرا از پخش آن تشكر كرده‎اند.

رنجبران تاكيد كرد: انتظار اين است كه مسؤولان و به ويژه نمايندگان مجلس هم فارغ از گرايش‎هاي سياسي و اختلاف‎هاي سليقه‎اي كه ممكن است وجود داشته باشد به صورت كلي از شنيده شدن صداي مردم از رسانه ملي استقبال كنند.

وي با بيان اين‎كه رويكرد كلي رسانه ملي بر اساس منافع ملي جلوگيري از غلبه فضاي يأس و نااميدي در جامعه است گفت: البته منعكس شدن همه مشكلات و خبرها هم مطالبه مردم از رسانه ملي است كه به نظر شخصي بنده مطالبه بحقي است؛ چراكه اوضاع اقتصادي و معيشتي مناسبي ندارند و مي‎خواهند صدايشان شنيده شود.

نماينده خرمشهر:
درباره حل مشكل آب قدردان سپاه هستيم

نماينده مردم خرمشهر در مجلس شوراي اسلامي گفت كه مشكل آب مردم خرمشهر با كار جهادي قرارگاه خاتم سپاه رفع شده است.

«عبدالله سامري» نماينده مردم خرمشهر در مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري تسنيم، با تقدير از قرارگاه خاتم(ص) و سازمان آب خوزستان به‎دليل اهتمام در رفع مشكل آب اين شهر، گفت: قرارگاه خاتم در طرح غدير2 واقعاً عملكرد جهادي و انقلابي داشت و مردم خرمشهر قدردان اين اقدام جهادي قرارگاه خاتم سپاه هستند. وي با بيان «رفع مشكل آب خرمشهر مديون كار جهادي قرارگاه خاتم سپاه است» گفت: اگر قرارگاه خاتم سپاه نبود، معلوم نبود مشكل آب مردم خرمشهر تا چه زماني ادامه مي‎يافت؛ چرا كه اين قرارگاه براي به‎نتيجه رساندن طرح غدير شبانه‎روزي كار مي‎كرد.

سامري درباره آخرين وضعيت رفع مشكل آب خرمشهر نيز گفت: اكنون آب شيرين در كل شهر وصل شده است و تنها برخي روستاها باقي مانده كه قرارگاه خاتم و سازمان آب خوزستان در حال نهايي كردن آن هستند و پيش‎بيني مي‎شود تا چند روز ديگر مشكل آب در تمام روستاهاي خرمشهر رفع شود.

پيامد شكست متجاوزان به يمن؛
مدت خدمت سربازي در امارات افزايش يافت

به گزارش جهان نيوز، ستاد نيروهاي مسلح امارات از تصميم جديد درباره خدمت ملي اجباري خبر داد.بر اساس اين گزارش؛ خدمت ملي اجباري طبق تصميم جديد از ۱۲ ماه(يكسال) به ۱۶ ماه افزايش مي‎يابد كه شهروندان ذكور امارات بايد چهار ماه بيش‎تر خدمت كنند.

فرماندهي كل نيروهاي مسلح اعلام كرد كه خدمت ملي اجباري و نيز خدمت نيروهاي ذخيره يكي از اقدامات استراتژيك مهم و تأثيرگذار در مسير كشور است كه نتايج استراتژيك در سطح سياسي، نظامي، امنيتي، ملي، اجتماعي و اقتصادي خواهد داشت.

مدت خدمت وظيفه طبق قانون شماره ۶ سال ۲۰۱۴ امارات ۱۲ ماه بود.اين اقدام اماراتي‎ها به خوبي آثار ويرانگر جنگ بر امارات را نشان مي‎دهد. اماراتي‎ها كه همراه ائتلاف سعودي در جنگ ضد يمن شركت كرده و بر بسياري از مناطق يمن چنگ انداخته‎اند در حال فرو رفتن در باتلاق يمن هستند. همواره از يمن به عنوان گورستان متجاوزان نام برده شده است و نمونه آن سرنوشت انگليسي‎ها و مصري‎ها بوده است.

نبرد اخير در الحديده نيز تبعات و تلفات سنگيني را متوجه نيروهاي اماراتي و مزدوران آن‎ها وارد كرد. اين‎كه امارات مدت خدمت ملي اجباري را افزايش داده به خوبي گواه تبعات فرو رفتن در جنگي فرسايشي است كه عبدالملك الحوثي رهبر جنبش انصارالله يمن، اخيرا بار ديگر بر اين راهبرد در برابر متجاوزان تاكيد كرد.

به نظر مي‎رسد كه به كار گيري مزدوران سوداني، يمني و برخي كشورهاي ديگر هم نتوانسته است كه از مشكلات بي‎پايان اماراتي‎ها در يمن بكاهد.

عضو سابق مجمع تشخيص مصلحت نظام:
تغيير يك شبِه قيمت سكه و دلار ريشه داخلي دارد

محمد هاشمي، عضو سابق مجمع تشخيص مصلحت نظام، در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، درباره وضعيت اقتصادي كشور اظهارداشت: در بحث مشكلات اقتصادي منابع كم و موانع زياد است.

وي تصريح‎كرد: اولويت اين است سعي شود از طرق مختلف منابع زياد شود كه يكي از راه‎ها جذب سرمايه خارجي است و بايد بستر مناسب را فراهم كنيم كه سرمايه‎گذاري شود چون بخش خصوصي قوي نداريم كه بتواند جاي سرمايه‎گذار خارجي را بگيرد.

هاشمي با تأكيد بر اين‎كه منابع دولت هم محدود است و درحدي كه مي‎تواند به مسائل عمراني اختصاص مي‎دهد، يادآور شد: مشكل فعلي موانع است، يك بخش مربوط به تحريم‎هاست، بخش ديگر مسائل داخلي و مشكلات داخلي است و كارشكني‎هايي كه در داخل متأسفانه انجام مي‎شود و اين‎ها دست به دست هم داده و بعضي تواقعاتي كه از حد توان دولت و منابعش بالاتر است.

عضو سابق مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهارداشت: پيشنهاد من اين است كه همه مسؤولان در رده‎هاي مختلف، قواي مختلف مجلس، قوه قضائيه و نهادهاي عمومي همكاري كنند. انسجام و همكاري كنند و كارشكني نكنند. بازار سياه بعضاً سر سكه و دلار به وجود آمده، اين‎ها ريشه داخلي دارد و خارجي نيست كه به اين شكل مثلا يك‎شبه قيمت سكه و دلار بالا مي‎رود.

وي در پايان خاطرنشان كرد: قوه قضائيه گزارش مي‎دهد يك نفر 38 هزار سكه خريده يا در بازار هرچه توانسته سكه جمع كرده؛ اين‎ها هستند كه مشكل براي كشور درست مي‎كنند. بايد جلوي اين‎ها را گرفت. هم قانون برخورد داريم و هم دستگاه‎هاي نظارتي هستند؛ اگر اين مسائل حل شود بسياري از مشكلات اقتصادي كشور حل مي‎شود.

اين در حالي است كه كانادا يكي از كشور‎هايي است كه تاكنون كوركورانه و بي‎چون و چرا دنباله‎رو سياست‎هاي منطقه‎اي و بين‎المللي همسايه شرقي خود بوده است. همچنين ترامپ از زمان روي كار آمدن، پيوسته برطبل يكجانبه‎گرايي كوبيده و از هرگونه تحقير، طلبكاري و اخاذي نسبت به آنان دريغ نكرده است كه خروج از پيمان‎هاي دوجانبه، چندجانبه و جهاني از جمله آن‎هاست.

در صورت تحريم نفتي ايران، دو آبراه خليج فارس و درياي سرخ نا امن مي شود

سعد الله زارعي طي تحليلي درباره اوضاع اخير ضمن گلايه از اين‎كه مدتي طول كشيد تا دولت متوجه اين نكته شود كه بايد با نگاه داخل مسائل اقتصادي را حل كند، گفت: آقاي رئيس جمهور تا چند ماه پيش فكر مي‎كرد راه حل مشكلات اقتصادي همكاري با تجارت جهاني است، اما امروز اين نگاه در دولت اصلاح شده و جلسات خوبي هم در همين راستا در حال برگزاري است. ايشان افزود موضوع ديگر مسأله نگاه به شرق است كه رهبر انقلاب آن را از قديم مطرح مي‎كردند، ما در آسيا برخلاف اروپا و آمريكا دشمن نداريم، لذا اقتصاد ما بايد با نگاه به شرق مديريت شود. زماني در وزارت خارجه مسؤولان ما به روسيه به مانند زمان تركمنچاي نگاه مي‎كردند در حالي كه امروز روسيه ديگر روسيه ۱۵۰ سال پيش نيست. وي ادامه داد: ما بايد روابط استراتژيكي با چين و روسيه داشته باشيم و اخيرا طي مذاكراتي چين قبول كرده است كه در ميدان نفتي آزادگان سرمايه‎گذاري كند و از اين طريق ارز مورد نياز ما را تامين كند. ما مي‎توانيم با چين، روسيه و هند يك كنسرسيوم تشكيل دهيم تا ديگر آمريكايي‎ها امكان نگاه چپ به اقتصاد ما هم نداشته باشند.

اين كارشناس مسائل سياسي در پايان در خصوص توان جمهوري اسلامي براي عملي كردن تهديد رئيس جمهور، گفت: امروز انصار‎الله در قسمتي از درياي سرخ و ميدان‎هاي نفتي عربستان مسلط است و مي‎تواند با موشك‎هايي كه در اختيار دارد درياي سرخ را از نظر صادرات نفت ناامن كنتد. اگر با اين اقدام انصارالله تنها نيمي از صادرات نفت عربستان متوقف شود دنيا دچار بحران مي‎شود، دشمنان اين موضوع را به خوبي مي‎دانند و يكي از دلايل فشار آن‎ها عليه بندر حديده هم به همين دليل است.

عضو فراكسيون اميد:
از مردم به خاطر سوء تدبيرهاي دولت خجالت مي كشم

محمدرضا بادامچي، نماينده تهران، در گفت‎وگو با تابناك با اشاره به جلسه غيرعلني مجلس با حضور برخي اعضاي اقتصادي دولت اظهار داشت: ما همه اين مشكلات اقتصادي را به دولت گفتيم؛ اما نماينده اختياري بيش از اين ندارد و نمي‎تواند بيش از اين در اجرائيات دخالت كند. ما فقط مي‎توانيم جلوي زياده‎خواهي‎هاي اين‎ها را در همين حد بگيريم.

وي در پاسخ به اين‎كه تاكنون و در اين دو سال چقدر توانسته‎ايد اوضاع را كنترل كنيد، گفت: اين را شما بايد بگوييد. قدرت ما در همين حد است. ما به عنوان نماينده مجلس جلوي موكلان خودمان خجالت‎زده هستيم و نمي‎توانيم كاري كنيم. آن‎چه وظيفه نماينده است، وضع مقررات، پيگيري مطالبات و اين دست موارد است كه ما اين كارها را انجام مي‎دهيم؛ اما مشكل اين‎جاست كه وزير و مديران اقتصادي ازجمله رئيس بانك مركزي كوتاهي كرده و نمي‎توانند اوضاع را سامان دهند. اين درحالي است كه وضع ما اين‎قدرها هم بد نبود!

وي در ادامه يادآور شد: مشكلات كنوني ما، مديريتي و ضعف مديريتي است. مشكل از آن‎جايي شروع شد كه اين‎ها يكباره نرخ سود سپرده را از 20 درصد به 10 درصد رساندند، حال آن‎كه برنامه‎ريزي براي آن نداشتند. دولت بايد نخست چاله‎اي حفر و مسيرهاي سرمايه‎گذاري را پيدا مي‎كرد و پس از آن نرخ سود بانكي را كاهش مي‎داد؛ اما آن‎ها بدون برنامه‎ريزي، نرخ سود سپرده را كاهش دادند. مردم هم پول خود را بيرون كشيدند و اين پول به بازارهاي ديگر مثل مسكن، سكه و ارز سرازير گرديد و پول سرگردان براي كشور دردسرساز شد.

جزئيات جديد نمونه برداري بازرسان آژانس از آزمايشگاه هاي دانشگاه علم و صنعت

بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي چندي پيش اقدام به بازديد و نمونه‎برداري از برخي از آ‎زمايشگاه‎هاي دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت كردند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علم و صنعت در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، در بيان جزئيات بيش‎تر اين بازديد گفت: بازرسان آژانس در خرداد ماه سال جاري در حالي كه نقشه آزمايشگاه‎هاي اساتيد دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت را در اختيار داشتند به صورت محرمانه اقدام به بازديد و نمونه‎برداري از برخي از آزمايشگاه‎هاي اساتيد دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت كردند.

وي افزود: بازرسان آژانس بين‎المللي انرژي اتمي به اين بهانه كه در مقاله يكي از دانشجويان دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت از واژه سانتريفيوژ استفاده شده اقدام به بازرسي و نمونه‎برداري از برخي از آزمايشگاه‎هاي دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت كردند!

عضو بسيج اساتيد دانشگاه علم و صنعت با اشاره به مصاحبه رئيس اين دانشگاه با يكي از خبرگزاري‎ها درباره اين بازديد و نمونه‎برداري اظهار داشت: اين‎كه رئيس دانشگاه گفته اين بازديد و نمونه‎برداري در دوران رياست وي نبوده؛ وي حدود يك هفته است كه حكم رياستش صادر شده اما از ابتداي سال جاري سرپرست دانشگاه بوده و اين‎گونه اين بازديد و نمونه برداري در زمان سرپرستي او در دانشگاه صورت گرفته است.

وي افزود: رئيس دانشگاه همچنين گفته كه در 12 تير چنين بازرسي انجام نشده؛ اين درست است چرا كه بازرسي و نمونه‎برداري بازرسان آژانس از آزمايشگاه‎هاي دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت در خرداد ماه انجام شده است نه در روز 12 تير.

نائب رئيس كميسيون بهداشت و درمان:
مسؤولان رفاه زده نمي توانند درد مردم را درك كنند

نائب رئيس كميسيون بهداشت و درمان، در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، درباره بيانات رهبر معظم انقلاب مبني بر پرهيز مسؤولان از تنبلي، اشرافي‎گري و تكبر گفت: ويژگي‎هايي نظير اشرافي‎گري، تنبلي و تكبر با الگوهاي مذهبي و مسؤوليت در نظام اسلامي سازگاري ندارد.

سيد مرتضي خاتمي افزود: ويژگي‎هايي همچون اشرافي‎گري، تنبلي و تكبر اگر در مسؤولان ما رشد كند، به منزله نقض غرض و خلاف سيره اسلامي است كه سبب مي‎شود در عمل نتوانند رفتاري شايسته از خود نشان دهند و اهداف را تعقيب كنند.

نائب رئيس كميسيون بهداشت و درمان خاطرنشان كرد: در تعاليم ديني كساني كه مسؤوليت دارند، بايد ساده زيست باشند و از متوسط جامعه پايين‎تر و متناسب با شرايط زندگي عامه مردم باشند؛ در غير اين صورت نمي‎توانند مشكلات آحاد جامعه را درست درك كرده و در صدد حل آن برآيند.

وي تاكيد كرد: كساني كه با كبر و غرور با مردم برخورد كنند نمي‎توانند جزء افراد پايبند و متعهد به رفع نياز و خواسته‎هاي مردم باشند، آن چه رهبر معظم انقلاب درباره اشرافي‎گري، تنبلي و تكبر فرمودند متناسب با شرايط و خطراتي است كه در جامعه وجود دارد و جامعه ما را تهديد مي‎كند.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‎كه برخي از مشكلات اقتصادي كشور به اشرافيت‎طلبي برخي مسؤولان برمي‎گردد، گفت: كساني كه دچار آفت رفاه زدگي و اشرافي‎گري شدند نمي‎توانند درد جامعه را احساس كنند، چنين افرادي از بدنه اجتماع فاصله گرفته و آن چه مردم مي‎خواهند يا نياز دارند را درك نمي‎كنند.

خاتمي در ادامه خاطرنشان كرد: نداشتن شغل يا گراني براي چنين مسؤولاني قابل درك نيست؛ چراكه تنگ‎دستي، فقر يا ماندن در پيچ و خم ادارات، براي آن‎ها معنا و مفهومي ندارد؛ امروز برنامه دشمن، ايجاد شكاف و جدايي ميان حاكميت و مردم است و متاسفانه عده‎اي در اين مسير گام برمي دارند.

قاطر چموش!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: ديروز اتحاديه اروپا با صدور يك بيانيه ۱۰ ماده‎اي پيشنهادات خود براي ادامه حضور ايران در برجام را اعلام كرد.

گفتم: خب، قرار است براي باقي‎ماندن ايران در برجام چه امتيازي بدهند؟!

گفت: عمو يادگار! خوابي يا بيدار؟! اتحاديه اروپا نه فقط سخني از امتياز به ميان نياورده است بلكه همان انتظارات باج‎خواهانه آمريكا را تكرار كرده است!

گفتم: يعني چي؟!

گفت: از ايران خواسته است امتيازاتي را كه در برجام داده است حفظ كند و در مقابل يك مشت توصيه‎هاي كلي كه هيچ تضميني ندارد تحويل داده است!

گفتم: روح مرحوم وحشي بافقي شاد كه درباره تقسيم ميراث پدر از قول يكي از برادران قالتاق خطاب به برادر ديگر سروده بود؛

يابوي ريسمان گسل ميخ كن ز من

مهميز كله تيز مطلا از آن تو!

اين استر چموش لگد زن از آن من

آن گربه مصاحب بابا از آن تو!

از صحن خانه تا به لب بام از آن من

از بام خانه تا به ثريا از آن تو!

 اخبار ويژه

يمن؛ آزمايشگاه سلاح هاي جديد اسرائيل!

يك روزنامه عربي به نقل از منابع نزديك به كنگره آمريكا خبر داده، عربستان در حال آزمايش سلاح‎هاي ممنوعه اسرائيل در يمن است.
عربستان در سه سال گذشته با استفاده از سلاح‎هايي كه از آمريكا، انگليس، فرانسه و رژيم صهيونيستي خريده، بيش از 15 هزار يمني را به شهادت رسانده است. پيش از اين انتشار برخي تصاوير از انفجارهاي عجيب و غيرعادي در يمن در كنار، تصاوير تكان دهنده از اجساد مردم يمن كه پس از بمباران جنگنده‎هاي ائتلاف سعودي جان خود را از دست داده بودند، ترديد‎هاي جدي را درباره نوع سلاح‎هايي كه در اين كشور عليه مردم استفاده مي‎شود ايجاد كرده بود.
حالا برخي رسانه‎هاي عرب‎زبان اعلام كرده‎اند، عربستان در جنگ يمن، از سلاح‎هاي غيرمتعارف اسرائيلي استفاده كرده است. گويا هدف، آزمايش اين سلاح‎ها به درخواست رژيم جنايت‎كار اسرائيل بوده است. به عبارتي، آل‎سعود كه چهارنعل به سمت عادي‎سازي روابط با اسرائيل حركت مي‎كند، به نيابت از اشغالگران قدس برخي سلاح‎هاي اين رژيم را با ريختن بر سر مردم يمن، آزمايش مي‎كند تا كيفيت اين سلاح‎ها و ميزان كشتار آن‎ها مشخص شود!
به گزارش فارس، منابع نزديك به كميته اطلاعات در كنگره آمريكا به خبرنگار «الخليج آنلاين» گفته‎اند، نيروهاي ائتلاف سعودي در حمله به يمن از سلاح‎هاي ساخت اسرائيل استفاده مي‎كنند و آخرين مورد استفاده آن‎ها از اين سلاح‎ها در حمله به شهر «الحديده» بود.
اين منابع كه خواستند نامشان فاش نشود همچنين تصريح كرده‎اند، «اسرائيل نيروي هوايي عربستان را به بمب‎ها و موشك‎هاي ممنوعه بين‎المللي مجهز كرده است تا در استان‎هاي يمن عليه انصارالله استفاده كند. اين اقدام با هدف آزمايش اين موشك‎ها و بررسي ميزان تخريب آن صورت گرفته است.»
بر اساس اين گزارش، نيروي هوايي عربستان اين سلاح‎هاي اسرائيلي را در چارچوب سلاح‎هاي آمريكايي تحويل گرفته؛ زيرا نگران انتشار اين خبر در رسانه‎ها و پيامدهاي آن بوده است.

مردم كانادا با شعار «مصرف كالاي داخلي» به جنگ آمريكا رفتند

به گزارش خبرگزاري فارس، وبگاه كانادايي «CTV News» گزارش داده مردم اين كشور با راه‎اندازي كارزارهايي در شبكه‎هاي اجتماعي، از هموطنانشان خواسته‎اند عزت كشورشان را در برابر حملات لفظي ترامپ عليه نخست‎وزير كانادا و راه‎اندازي جنگ تجاري با اين كشور حفظ كنند. در توئيتر، مردم با هشتگ‎هاي «جنس كانادايي بخر»، «جنس آمريكايي را تحريم كن» و «تحريم آمريكا» حمايت خود را از اين پويش اعلام كردند. يكي از كاربران در توئيتر عكسي را از سبد خريدش منتشر كرده و نوشته: «اولين سبدِ خريد از كالاهاي عاري از ترامپ؛ اولويت با كالاهاي فوق‎العاده كانادايي و محصولات كشورهايي است كه رابطه قوي‎تري با آن‎ها داريم.»
ساير شهروندان كانادايي هم هموطنانشان را از خريد محصولاتي مانند پرتغال فلوريدا بر حذر داشته و خواستار تحريم برندهاي مهم آمريكايي مانند «استارباكس»، «والمارت» و «مك‎دونالد» شده‎اند.
در همين حال، هم‎زمان با جنگ تجاري و اقتصادي كه رئيس جمهور آمريكا علاوه‎بر چين و روسيه، با متحدان نزديك غربي‎اش به راه انداخته است، سران دو كشور كانادا و آمريكا به جنگ لفظي و بگو مگوهاي دوراز نزاكت ديپلماتيك هم روي آورده‎اند كه در يكي از اين موارد، «جاستين ترودو»، نخست‎وزير كانادا اقدام دولت آمريكا براي وضع تعرفه بر محصولات وارداتي از كانادا را «توهين‎آميز و غيرقابل قبول» خواند. ترامپ نيز در توئيتر خود به ترودو پاسخ داد و وي را «بسيار ضعيف و ناراست» توصيف كرد. همچنين ترامپ وضع تعرفه كانادا بر واردات آلومينيوم از آمريكا را تهديد امنيت ملي اين كشور عنوان كرد.