صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
اولين گام براي حفظ انقلاب، اصلاح انديشه است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع اساتيد و مسؤولان شوراي مركزي بسيج اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اين‎كه دانشگاه آزاد، داراي نقاط متعدد قوت و نيز ضعف‎هايي است كه بايد براي تقويت نقاط قوت و هم‎چنين رفع كمبود‎ها، تلاش كرد، افزود: البته اين كمبودها كمابيش در همه جا وجود دارد.

آيت‎ا... مصباح يزدي ادامه داد: به نظر بنده همه كمبودها، سقوط‎ها، لغزش‎ها و مشكلاتي كه در زندگي انسان وجود دارد به دوعامل اصلي باز مي‎گردد و آن، عدم آگاهي و هواي نفس است.

ايشان با استناد به آيه‎اي از قرآن كريم اظهار داشت: برخي از مردم به خاطر جهل‎شان، كارهاي اشتباهي انجام مي‎دهند، در حالي كه گمان مي‎كنند كه رفتارشان بسيار مطلوب و خوب است؛ در نظام ما نيز، چنين افرادي وجود دارند كه سوء‎نيتي ندارند و قصدشان خدمت است، اما اشتباه مي‎كنند. اين عده شايد كم باشند؛ اما گروه دوم كه به نام دين و انقلاب و از روي هواي نفس و به خاطر رسيدن به منافع خود، به نظام ضربه مي‎زنند، بيش‎تر هستند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‎كه در مواجهه با گروه اول كه از روي جهالت با رفتارهايشان ضربه به اسلام و انقلاب مي‎زنند، بايد آن‎ها را آگاه كرد، ادامه داد: اين گروه، سوء‎نيتي ندارند و اصلاح آن‎ها دشوار نيست؛ چون اگر متوجه شوند كه كارشان اشتباه است، خودشان تغيير رفتار مي‎دهند. اما مشكل، گروه دوم هستند كه تمايلي به پيمودن راه مستقيم ندارند البته همه اين افراد مانند هم نيستند؛ برخي از ايشان را مي‎توان با اندكي ملاطفت جذب كرد و جلوي خرابكاري آن‎ها را گرفت؛ اما عده‎اي از ايشان كه تعدادشان اندك است، واقعا مصداق كساني هستند كه خداوند متعال در قرآن از آن‎ها با عنوان «شياطن انس» ياد مي‎كند. اين گروه به هيچ وجه هدايت نمي‎شوند و قصدشان ضربه زدن به اسلام و نظام است. تنها راه مقابله با اين گروه، مبارزه است.

ايشان افزود: اما بخش ديگري از اين گروه كه اكثريت ايشان‎اند، كساني هستند كه در اثر ضعف فرهنگي و نقص تربيتي به خودخواهي، خودمحوري و دنياگرايي مبتلا گرديده، و منشأ فساد در جامعه شده‎اند. اين گروه با اصلاح وضعيت فرهنگي و جبران نقايص تربيتي قابل علاج هستند، و اگر گفته شود عمده‎ترين گروه هدف انبياء در جامعه، اين گروه بوده‎اند، سخن گزافي نيست.

اين استاد برجسته حوزه علميه قم ضمن با اشاره به اين‎كه توقع پيشگيري از همه فسادهاي جامعه با جبران ضعف‎هاي فرهنگي و تربيتي انتظاري بي‎جاست، ادامه داد: اما مي‎توان اين ضعف‎ها و نواقص را كاهش داد و جلوي شيوع بيش‎تر آن‎ها را گرفت. لذا بايد افراد مؤثري در اين زمينه تربيت شوند.

ايشان با اشاره به تأثير انقلاب اسلامي در تربيت انسان‎هاي صالح اظهار داشت: حضرت امام(ره) بيش از نيم قرن پيش، به تنهايي حركتي را شروع كرد كه از عهده هزاران متخصص كاركشته برنمي‎آمد. او نه به كمك حزب و طرفدار و ثروت، بلكه فقط با سرمايه اخلاص، قدم به عرصه گذاشت و كاري كرد، كارستان؛ كاري كه اثراتش در اين كشور محصور نماند، و نورش به اقصي نقاط عالم نيز تابيد. امروز در هر جاي دنيا نوري از اسلام و استكبارستيزي ببينيد، متأثر از انقلاب اسلامي است كه امام راحل(ره) آن را به پا كرد، و البته هنوز قدر و اهميت اين انقلاب به خوبي درك نشده است.

آيت‎ا... مصباح يزدي ادامه داد: بايد توجه داشته باشيم كه نسلي كه امام(ره) آن‎ها را تربيت كرد، به تدريج از دنيا مي‎روند؛ اما جاي آن‎ها را چه كسي بايد پر كند؟ روشن است كه بايد كساني تربيت شوند كه نه فقط جاي گذشتگان را پر كنند، بلكه كامل‎تر از آن‎ها باشند؛ چون در زمان امام(ره) اين انقلاب هنوز در ابتداي راه بود، اما امروز با گذشت 40 سال از پيروزي انقلاب، تكميل آن دشوارتر است. حال، سوال اين است كه غير از مراكز علمي چه فرد يا نهادي عهده‎دار تربيت نسل جديد است؟

استاد برجسته حوزه علميه خاطر نشان كرد: يكي از مراكزي كه از ابتداي تأسيس مايه اميد براي اين نظام بود، دانشگاه آزاد اسلامي است؛ چون در آن زمان دانشگاه‎هاي دولتي هنوز تحت اداره و اشراف تربيت‎شدگان رژيم گذشته بود؛ اما دانشگاه آزاد اسلامي تحت نظر افراد انقلابي آغاز به كار كرد.

ايشان افزود: اما نبايد فراموش كنيم با از ميان رفتن نسل قبلي تدريجاً شرايط تغيير كرده و ارزش‎ها سير نزولي يافته است و متأسفانه آثار تنزل فرهنگي در كشور مشهود است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه گفت: آيا در ابتداي پيروزي انقلاب احتمال مي‎داديد كه كساني رسماً پيشنهاد مذاكره بي‎قيد و شرط با رئيس جمهور آمريكا را مطرح كنند؟! در حالي كه همه مردم شعار مرگ بر آمريكا را مثل تكبير بعد از نماز، لازم مي‎دانند، عده‎اي كه بعضي از آن‎ها سابقه فعاليت‎هاي انقلابي داشتند به خود جرأت مي‎دهند كه بگويند در مقابل آمريكا كه دشمن‎ترين دشمنانِ اين نظام است، دست‎ها را بالا ببريم!

ايشان افزود: اگر بخواهيم شرايط تغيير كند و جامعه فعلي شبيه انقلابيون نسل اول براي ادامه راه آن‎ها و پيروي از رهبر خود عهد و پيمان ببندد، بايد چه كنيم؟ آيا راهپيمايي و شعار دادن كافي است؟

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه تغيير فرهنگي بسيار كند صورت مي‎گيرد، خاطر نشان كرد: وضع امروز جامعه ما حاصل روندي چهل ساله است كه آرام آرام شكل گرفته است، و براي اصلاح نواقص فرهنگي موجود نيز چند دهه وقت لازم است؛ ولي به شرط اين‎كه برنامه صحيحي براي اين كار داشته باشيم.

استاد برجسته حوزه علميه قم ادامه داد: قدم اول در اين مسير آن است كه از نظر فكري باور كنيم كه تفكر امام(ره) صحيح بود. متأسفانه بخشي از مشكلات فعلي جامعه ما ناشي از اين است كه كساني معتقدند كه امام(ره) هم اشتباه كرد و اگر از ابتدا با آمريكا، و حتي قبل از آن، با شاه مذاكره مي‎كرد، ما امروز اين مشكلات را نداشتيم! همين افراد هستند كه مي‎گويند مردم خسته‎اند و طرفداران امام(ره) كم شده‎اند.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با بيان اين‎كه راهكار تغيير وضع موجود در اين فرمايش مقام معظم رهبري خلاصه مي‎شود كه بايد انقلابي باشيم و انقلابي بمانيم، اظهار داشت: زماني كه رهبري مي‎فرمايند مسؤولان بايد انقلابي باشند، يا دانشگاه بايد انقلابي باشد، يا حوزه بايد انقلابي بماند، در واقع يك هشدار است. تأكيد ايشان بر انقلابي ماندن، نشان مي‎دهد كه برخي افراد تغيير ماهيت داده، و انقلابي نيستند، يا در حال دور شدن از انقلاب هستند. قدم اول براي جبران اين ضعف، تغيير فكر است؛ به ويژه با توجه به اين‎كه پايه و اساس انقلاب ما ايدئولوژي و نگرش خاص نسبت به عالم هستي، زندگي و انسان بود.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه تكيه كلام حضرت امام(ره) به‎عنوان بنيان‎گذار نظام اسلامي، هميشه اسلام بود، خاطر نشان كرد: شايد زماني كه امام(ره) مي‎گفت اسلام در خطر است، خيلي از ما متوجه منظور ايشان نمي‎شديم! كجاي اسلام در خطر بود؟ مردم نماز مي‎خواندند؛ عزاداري مي‎كردند؛ حتي خود شاه به حج مي‎رفت و عكس‎هاي در حال احرام او در ادارات نصب شده بود؛ نماز جمعه خوانده مي‎شد؛ امام جمعه تهران را هم شاه تعيين مي‎كرد. كجاي اسلام در خطر بود كه امام چنين هشداري مي‎داد؟

ايشان ادامه داد: اين كه ديگران براي اسلام احساس خطر نمي‎كردند، حاكي از آن است كه اسلام را ناقص و اشتباه فهميده بودند. آن‎ها تصور مي‎كردند كه اسلام منحصر در برخي رفتارهاي ظاهري است؛ اما امام(ره) نگاه عميقي داشت و مي‎فهميد اينها ظواهر اسلام است و باطن آن در حال از دست رفتن است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: امروز هم بسياري از مؤمنين ما نگاهشان به اسلام همان نگاه قبل از انقلاب و منحصر در نماز و روزه و عزاداري است و روح اسلام و حقيقت آن را فراموش كرده‎اند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم تأكيد كرد: اگر بخواهيم انقلابي باشيم، ابتدا بايد فكر اسلامي را در خود تقويت كنيم؛ بايد بدانيم فقط ايجاد تغييرات ظاهري در سطح جامعه مشكل را حل نمي‎كند؛ زيرا هر منافقي مي‎تواند ظواهر را رعايت كند. ما بايد فكر خود را اصلاح كنيم؛ بايد بدانيم چرا آفريده شديم، به كجا بايد برويم، و چه وظيفه‎اي داريم؟

آيت‎ا... مصباح يزدي خاطر نشان كرد: متأسفانه هم در حوزه و هم در دانشگاه، در اين زمينه ضعف‎هاي جدي داريم، و نه از فقه و اصول حوزه به تنهايي اين مسائل بنيادين و ريشه‎اي، پاسخ داده مي‎شود، و نه علوم انساني دانشگاه‎ها راه حلي براي اين مسايل دارند.

ايشان با اشاره به اين‎كه مباحث پيش‎بيني شده براي دوره «طرح ولايت» در شش محور به بنيادي‎ترين مسائل فكري جامعه پاسخ مي‎دهد، افزود: معرفت‎شناسي، هستي‎شناسي، انسان‎شناسي، شناخت ارزش‎ها، خودسازي و جامعه‎سازي محور‎هاي اين طرح هستند و اين بحث‎ها به صورت يك زنجيره مرتبط با هم تدوين و مكرراً براي دانشجويان ارايه شده، كه تأثيرات برگزاري اين طرح در دانشگاه‎هاي مختلف فوق تصور بوده است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه در مجموعه مباحث «طرح ولايت» نظام فكري معرفتي اسلام ارايه شده است، اظهار داشت: برگزاري چنين دوره‎هايي، راه حل مناسبي براي ايجاد شناخت صحيح است كه مقدمه و قدم اول در تربيت نسل بعد از انقلاب به شمار مي‎رود.

آيت‎ا... مصباح يزدي ارائه يك الگوي عملي مانند امام حسين‎(عليه‎السلام) و اولياي الهي، و رفتار مناسب اساتيد با شاگردان را از ديگر مواردي دانست كه براي تربيت و اصلاح افراد نياز است، و افزود: اگر اين تربيت درست صورت بگيرد، جامعه ما انقلابي خواهد ماند؛ اما اگر نگرش ما همانند نگرش مادي ساير مردم دنيا باشد، اين تفاوت كه بر اساس عادت چند ركعتي نماز بخوانيم، اثري در تربيت صحيح نخواهد داشت.

ايشان تأكيد كرد: با اصلاح فكر، ارائه الگوهاي صحيح از سيدالشهدا(عليه‎السلام)، ساير اولياء و افراد انقلابي، و با التزام عملي به دستورات ديني، اين انقلاب باقي خواهد ماند و ان‎شاءا... زمينه ظهور حضرت مهدي عجل‎ا... فرجه نيز فراهم مي‎شود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام محمدباقر(عليه‎السلام):
به خدا سوگند كه او(مهدي(عج)) مضطر(حقيقي) است كه در كتاب خدا آمده مي‎فرمايد:«اَمَّن يجيب‎المضطر اذا دعاه و يكشف السوء...»
بحارالانوار، ج 52، ص 341

 راه امام

از داخل آسيب مي زنند

آن كه نهضت شما را و ما را به هم مى‎زند، آسيب‎زده مى‎كند از داخل است، از خارج نيست. يعنى دستجاتى كه همه الهام از آن طرف مرز مى‎گيرند، اين‎ها درصددند كه اين‎جا اوضاع را مغشوش كنند و آن‎ها در خارج منعكس كنند كه مساله ايران اين طورى است.
صحيفه امام، ج 12، ص 64

 در پرتو خورشيد

من آجيل نمي خورم، از وقتي كه ...!

آقاي خامنه‎اي يك عالم و روحاني متدين و متشرع است كه اگر همه دنيا عليهش باشد دست از حق و حقيقت نمي‎كشد و براي دفاع از حق از هيچ اقدامي دريغ نمي‎كند. آقاي خامنه‎اي پيرو واقعي مكتب امام صادق است، من هيچ‎وقت نديدم ايشان حرفي بزند يا كاري بكند كه براي خودش باشد يعني هميشه سعي كرده طبق آموخته‎هاي خود از مكتب امام صادق(ع) عمل كند.
آيت‎ا... خامنه‎اي هميشه ساده‎زيست بودند و ساده‎زيستي ايشان در قبل رهبري بيش‎تر «متقيانه» و بعد از رهبري «متعهدانه» بوده است؛ البته اگر عالمي اين‎چنين نباشد، عالم نيست. همه علماي بزرگ اين‎چنين بوده و هستند.
آيت‎ا... خامنه‎اي چند وقت پيش آمدند خانه ما. برايش وقتي آجيل آورديم، گفت: «من آجيل نمي‎خورم، از وقتي رهبر شدم اصلاً آجيل نخوردم چون رهبر بايد مثل فقرا زندگي كند، مگر فقرا آجيل مي‎خورند؟!»
حيدر رحيم پورازغدي در گفت و گو با تسنيم