صفحه حوزه و دانشگاه

توصيه‎هاي حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي به دولت؛
ربط دادن همه مشكلات به جنبه رواني و حباب بودن آ‎ن قانع كننده نيست

حضرت آيت‎ا... ناصر مكارم شيرازي در ديدار محمود واعظي رئيس دفتر رييس جمهور با اشاره به مشكلات جامعه گفت: مردم مرتب نامه مي‎نويسند و تماس حضوري و غير حضوري دارند و درخواست مي‎كنند كه مشكلات آن‎ها به دولت و مسؤولان منتقل شود، مشكل عمده مردم مشكل اقتصادي، تورم و افزايش قيمت‎ها است كه مي‎گويند گاهي در يك ساعت يا روز قيمت‎ها افزايش پيدا مي‎كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم هزينه‎هاي خانواده و مسكن، هزينه‎هاي سرسام آور ازدواج، مشكل بيكاري جوانان و لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادي را از جمله مطالبات مردم برشمرد و اظهار داشت: وقتي مي‎بينيم كه 4 هزار اتومبيل بدون اجازه وارد مي‎شود انسان وحشت مي‎كند و معلوم مي‎شود كه مافياي اقتصادي بزرگي پشت اين صحنه است كه اگر با قاطعيت با آن‎ها برخورد شود كار به اين‎جا نمي‎رسد.

ايشان ادامه داد: مردم از عدم برخورد قاطع با مفسدان اقتصادي گله دارند، از ديگر مسائلي كه مردم مطرح مي‎كنند اين است كه چرا جلوي قاچاق گرفته نمي‎شود، جاي ترديد نيست كه مشكلات اقتصادي مردم را در فشار قرار داده است و هيچ مشكلي بدون راه حل نيست.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي با بيان اين‎كه مسؤولان بايد راه حلي براي مشكلات پيدا كنند، ابراز داشت: اقشار ضعيف بسيار در فشار قرار گرفته‎اند، البته مقداري از مشكلات مربوط به تحميل از خارج مي‎شود، مقداري از مشكلات نيز ناشي از عملكرد برخي مردم است كه دست به پنهان كردن اجناس و مسائل مورد نياز مردم مي‎زنند.

ايشان ادامه داد: اين منطق مضحك و زشت است كه عده‎اي اجناس را ارزان خريده‎اند اما گران مي‎فروشند، بايد فرهنگ سازي كرد و مردم بدانند كه در اين شرايط سخت بايد همكاري داشته باشند، متأسفانه عده‎اي همكاري نمي‎كنند.

اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: در شرايط فعلي بايد دولت را تقويت كرد و هرگونه تضعيف دولت خلاف است، گاهي گفته مي‎شود كه دولت را بايد عوض كرد، اگر دولت عوض شود چه كاري مي‎توان انجام داد؟ امروز زماني است كه دشمن خود را براي ضربه زدن آماده كرده و هيچ راهي جز اتحاد و انسجام داخلي و دست به دست هم دادن براي حل مشكلات وجود ندارد.

ايشان اضافه كرد: قبول داريم كه دولت و نظام اقتصادي و قضايي اشكالاتي دارد اما امروز زماني نيست كه بخواهيم تسويه حساب شخصي كنيم، همه بايد دست به دست هم دهيم و به ميدان حل مشكلات برويم، بايد ايرادها و انتقادهاي سازنده بيان شود و راه حل‎ها را مطرح كرد.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي نسبت به آينده كشور و نظام اسلامي و فائق آمدن بر مشكلات ابراز اميدواري كرد و گفت: اگر دست به دست هم دهيم مانند گذشته مي‎توانيم مشكلات را سر بگذاريم، نبايد فراموش كرد كه امروز آمريكا از هر زماني منزوي‎تر است.

ايشان افزود: انزواي آمريكا نقطه قوتي براي جمهوري اسلامي ايران است، كشورهاي بسياري با ايران همدردي مي‎كنند، البته چند كشور خودفروخته هم هستند كه اصلا به حساب نمي‎آيند، آمريكا با بسياري از كشورها مشكل دارد و سبب انزواي آن شده است از اين رو حربه آن‎ها قوي نيست كه بتوانند به ايران ضربه بزنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه آمريكايي‎ها در توهم زندگي مي‎كنند، اظهار داشت: آمريكايي‎ها توهم دارند كه ايران به هم مي‎ريزد و به آن دل خوش كرده اند، اين‎ها خيالاتي بيش نيست.

ايشان با اشاره به جريان بازار تهران ادامه داد: مقداري از اين مسأله عامل خارجي داشت؛ اما عامل مردمي نيز وجود داشت كه بايد هوشيار بود، هشدار اين است كه بايد مسائل را جدي بگيريم و راه حل ارائه كنيم، اين‎كه قواي سه گانه هر هفته جلساتي با حضور مختصصان براي حل مشكلات دارد قابل توجه است.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي با بيان اين‎كه شرايط فعلي يك امتحان تاريخي براي ملت ايران است، ابراز داشت: اگر مردم و مسؤولان در اين شرايط مقاومت كنند و دست به دست هم دهند به يقين با عنايت الهي پيروز خواهند شد، نبايد روزهاي سخت گذشته مانند زمان منافقان و جنگ تحميلي را فراموش كنيم كه دشمن تصور مي‎كرد نظام از بين مي‎رود؛ مسأله مهم امروز مقاومت، اميد و اتحاد است، راه ديگري جز اين موارد نداريم.

ايشان با تأكيد بر توجه به مسائل فرهنگي مانند حجاب وعفاف گفت: حضور زنان در ورزشگاه‎ها يك تجربه شد و ديديم كه چه مشكلاتي به وجود آمد، اين تجربه نشان مي‎دهد كه نبايد بي‎حساب و بي‎گدار به آب زد، ممكن است عده‎اي خوششان بيايد اما بايد آثار و نتايج كار را مورد بررسي قرار داد.

اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: چيزي كه مي‎تواند كشور را در برابر دشمن حفظ كند, دين، اعتقاد و اسلام است كه با همين سرمايه توانستيم در جنگ تحميلي و صحنه‎هاي ديگر بر دشمنان پيروز شويم، بايد ايمان مردم و جامعه را حفظ كرد.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود، كنوانسيون‎ها و معاهدات بين‎المللي را راهي براي سلطه بيگانگان و دشمنان بر كشور دانست و تأكيد كرد: سندهايي مانند 2030 و FATF از سوي بيگانگان تهيه شده و مي‎خواهند بر كشور تحميل كنند، چه معنايي دارد كه اين سندها را بپذيريم، ما خودمان بايد در داخل براي پولشويي و تروريسم برنامه داشته باشيم.

استاد برجسته حوزه علميه قم اضافه كرد: دشمناني مانند آمريكا از شوراي حقوق بشر خارج شده‎اند اما ايران را به رعايت حقوق بشر و معاهدات دعوت مي‎كنند! ما حقوق بشر اسلامي داريم و بايد براي مبارزه با تروريسم و پولشويي در داخل برنامه ارائه دهيم، همچنين بايد برنامه‎هاي فرهنگي در برابر 2030 وجود داشته باشد.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي با اشاره به مشكلات اخير شهرستان كازرون گفت: جمع زيادي از علماي اين شهر به ما گفتند كه مردم كازرون انسان‎هايي سالم، باهوش و مذهبي هستند اما متأسفانه براثر بي‎تدبيري برخي از مسؤولان مشكلاتي ايجاد شد يعني مي‎توانستند مشكلات را حل كنند چراكه خواسته‎هاي مردم قابل حل بود.

ايشان افزود: برخي كارهاي غير منطقي سبب تحريك مردم شد، اگر در شرايط فعلي غفلت شود خواسته‎هاي اقتصادي و اجتماعي به مشكلات سياسي تبديل خواهد شد؛ از اين رو بايد هوشيار بود.

اين مرجع تقليد با تأكيد بر ارتباط بيش‎تر دولت با مردم اظهار داشت: دولت بايد كارهاي خود را خبر رساني كند و ارتباط بيش‎تري با مردم داشته باشد، مسائل مايه اميد بايد براي مردم بيان شود البته مشكلات را نيز بايد با مردم در ميان گذاشت.

ايشان ادامه داد: نبايد مشكلات را انكار كرد، اين‎كه بگوييم مشكلات جنبه رواني دارد و حباب است جواب قانع كننده‎اي براي مردم نيست، بايد وجود مشكلات را قبول كنيم و راه حل ارائه دهيم، اگر اين گونه برخورد كنيم مردم زودتر مي‎پذيرند تا اين‎كه مشكلات انكار شده و صورت مسأله را پاك كنيم، ملت ما ملتي باهوش و مقاوم است و مي‎تواند در برابر هجمه‎هاي دشمن مقاومت كند.

 حوزه و دانشگاه

يادي از قاطعيت شهيد بهشتي در جايگاه رياست قضايي كشور

 دكتر محمد ملك زاده

همان گونه كه آيت‎ا... شهيد سيد حسن مدرس را در تاريخ معاصر ايران بحق مي‎توان نمادي براي مجلس شوراي اسلامي دانست، آيت‎ا... شهيد بهشتي(ره) نيز نماد واقعي و ممتاز در قوه قضائيه است. وضعيت كنوني نظام جمهوري اسلامي ايران بي‎شباهت به دوره رياست شهيد بهشتي بر قوه قضائيه نيست؛ در هر دو دوره نظام جمهوري اسلامي در مصاف سنگين با دشمنان نظام و انقلاب –اعم از معاندان خارجي يا مفسدان داخلي- قرار گرفته است. در هر دو دوره، افراد يا جريان‎هايي در داخل و خارج كشور با قرارگيري در جايگاه‎هاي مختلف به دنبال آشفته‎سازي و ايجاد بحران و گسترش ناامني در داخل كشور بوده‎اند اما شهيد بهشتي در اين شرايط همواره در صحنه‎هاي مختلف آرامش بخش و تكيه‎گاه مردم و نظام بود. اين يكي از خصوصيات برجسته شهيد بهشتي(ره) است كه مي‎تواند براي تمام دوره‎ها به‎عنوان الگوي مديريتي در قوه قضائيه قرار گيرد. در شرايط حساس هر جامعه‎اي اگر قوه قضائيه با قدرت و صلابت عمل كند و مردم احساس كنند مفسدان اجتماعي چه در مساله اقتصادي و يا سياسي و مسائل ديگر به‎طور عادلانه و بدون هيچ اغماض و ملاحظه‎كاري در برابر سد قانون قرار خواهند گرفت، احساس امنيت نموده و مفسدان و اخلال‎گران اجتماعي زمينه رشد و فعاليت در اجتماع را نخواهند يافت.
شخصيت آيت‎ا... شهيد بهشتي(ره) داراي ابعاد مختلف بود، طمأنينه و حضور فعالانه ايشان در صحنه‎هاي مختلف نظام، همواره آرامش‎بخش مردم و موجب نگراني مفسدان بود؛ او از توهين‎ها و تهمت‎ها و ناسزاگويي‎ها هراسي نداشت، و با بردباري راه درست خويش را پي مي‎گرفت.
شهيد بهشتي در آن دوره حساس، پاي‎بندي دقيق و كامل خويش را به احكام اسلام و اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي نشان داد. در فصل يازدهم قانون اساسى جمهورى اسلامى طى اصول 156 تا 174 وظايف و مسؤوليت‎هاي قوه قضائيه مشخص گرديده است: بر اساس اصل يكصد و پنجاه و ششم، قوه قضائيه قوه‎اى است مستقل كه پشتيبان حقوق فردى و اجتماعى و مسؤول تحقق بخشيدن به عدالت است در اين اصل به طور مشخص مسؤوليت قوه قضائيه در انجام وظايف مهمي همچون رسيدگى و صدور حكم در مورد تظلمات و تعديات؛ احياى حقوق عامه و گسترش عدل و آزادي‎هاى مشروع؛ نظارت بر حسن اجراى قوانين؛ كشف جرم و تعقيب و مجازات و تعزير مجرمين و اجراى حدود و مقررات مدون جزايى اسلام؛ و در نهايت اقدام مناسب براى پيشگيرى از وقوع جرم و اصلاح مجرمين تعيين گرديده است. شهيد بهشتي به‎طور كامل و بدون احساس هر گونه خستگي و ياس، مجري اين اصول و وظايف بود؛ چنين خصوصيات ممتازي براي فردي در جايگاه رياست قضايي يك كشور مي‎تواند او را علاوه بر كسي كه تكيه گاه قوه قضائيه است، تكيه‎گاه نظام و كل كشور قرار دهد. اما اين در صورتي تحقق يافتني است كه همكاري همه قوا و آحاد ملت را نيز به دنبال داشته باشد؛ زيرا اجراي مسؤوليت‎هاي قوه قضائيه آن‎چنان سنگين است كه بدون همراهي جمعي دست يافتني نيست؛ تحقق عدالت و ايجاد امنيت در ابعاد گوناگون اقتصادي، اجتماعي و سياسي؛ پيشگيري از جرم و... كه همواره وظيفه ذاتي قوه قضائيه بوده است در شرايط كنوني با توجه به وضعيت خاص حاكم بر كشور و تشديد دشمني معاندان نظام اسلامي، مسؤوليت قوه قضائيه را به‎عنوان نهاد مجري عدالت سنگين‎تر ساخته است. بديهي است كه در شرايط كنوني همانند شرايط دوره شهيد بهشتي تحقق كامل اين اهداف بدون همراهي و همدلي ساير قوا با يكديگر ممكن نيست. به‎عنوان مثال براي پيشگيري از جرم، بايد قبل از وقوع پديده‎هاي مجرمانه از لحاظ فرهنگي و رفتاري جامعه را آماده سازيم و اين نيازمند تلاش همه دستگاه‎ها و قواي كشور است.
در شرايط كنوني جريان‎هاي سازمان يافته‎اي به ويژه در مساله اقتصادي اقدام به اخلال نموده و سعي مي‎كنند امنيت اقتصادي جامعه را نابود سازند. گرچه تعداد اخلال گران و مفسدان اقتصادي هرگز در جامعه ما زياد نبوده‎اند اما در يك جامعه اسلامي تعداد مفسدان ولو اندك هم بسيار است و بايد قوه قضائيه با اشراف اطلاعاتي با آنان برخورد جدي داشته باشد تا امنيت اقتصادي جامعه به طور كامل تأمين گردد. امنيت اقتصادي جامعه بدون برخورد سريع و قاطع قوه قضائيه با اخلالگران اجتماعي دست نيافتني است. بايد با شجاعت و قاطعيت با اخلالگران اجتماعي برخورد كرد و از انعكاس اخبار آن در جامعه نهراسيد. اگر اين امر با قاطعيت و طبق عدالت صورت گيرد مردم احساس مي‎كنند قوه قضائيه پشتيبان مردم است و از آن به طور جدي حمايت خواهند كرد.