صفحه اخبار

مقام معظم رهبري:
مسوولان از تنبلي، اشرافي گري و تكبر با مردم اجتناب كنند

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در مراسم دانش‎آموختگي دانشجويان دانشگاه امام حسين(ع) با اشاره به توطئه دشمن براي ايجاد شكاف ميان نظام اسلامي و مردم، همگان به‎ويژه مسؤولان را به هوشياري، ايستادگي، تدبير، انسجام ملي و دوري از اشرافي‎گري فراخواندند و تأكيد كردند: اگر مؤلفه‎هاي اقتدار ملي تقويت شوند و در مقابل دشمن سستي و تسليم نشان داده نشود، بدخواهان بار ديگر در رسيدن به اهداف خود ناكام خواهند ماند.

ايشان در بخش پاياني سخنان خود، همه آحاد ملت ايران و مسؤولان را به هوشياري و مراقبت از كار خود دعوت و خاطرنشان كردند: مسوولان مراقب باشند از سهل‎انگاري، تنبلي، اشرافي‎گري و تكبر نسبت به مردم و تكيه به جايگاه چندروزه رياستي اجتناب كنند.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: آن روزي كه ملت ايران در جايگاهي قرار گيرد كه دشمنان جرأت تهاجم نظامي، اقتصادي و امنيتي و سياسي را نداشته باشند، دير نخواهد بود و جوانان آن روز را خواهند ديد.

حضرت آيت‎ا... وحيد خراساني:
اگر يك وجب به مملكت اهل سنت در دنيا تعدي بشود، وظيفه همه شيعه است كه دفاع كند

حضرت آيت‎ا... وحيد خراساني در ديدار با آيت‎ا... محسن اراكي دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، با اشاره به اين‎كه تفرقه‎انگيزان در شيعه از فقاهت به دور هستند، گفت: «واقعاً فقاهت در اين‎گونه جريان‎ها از بين رفته، اين كارها موجب اراقه دماء محترمه است، و دستور خود ائمه بر خلاف اين است. واقعاً دستورات دين بر همين امر تأكيد دارند، ثانياً در روايت معتبره آمده است: صلوا في مساجدهم، علاوه بر اين، عيادت كنيد مرضاي آن‎ها را، تشييع كنيد جنازه‎هاي آن‎ها را.»

ايشان افزود: «كونوا لنا زيناً و لا تكونوا علينا شيناً». در اين روايات دو مطلب آمده يكي نفي و ديگري اثبات. نفي اين است كه نبايد با اتباع مذاهب ديگر دشمني كرد، نبايد به مقدسات آن‎ها توهين نمود، لعن و سبّ بزرگان آن‎ها جايز نيست؛ زيرا موجب دور كردن آن‎ها از اهل بيت و معارف آن‎ها مي‎شود. اما جهت اثبات قضيه اين است كه فرمود: كونوا لنا زيناً و فرمودند در نمازهاي جماعت آن‎ها شركت كنيد، به آن‎ها محبت كنيد، از مرضاي آن‎ها عيادت كنيد، سخنان و معارف ما را براي آن‎ها بيان كنيد.

ايشان خاطرنشان كردند؛ عمده اين است كه براي ترويج معارف اهل بيت عليهم‎السلام راه را ما بلد نيستيم، راه عبارت است از راه اثباتي. مثلاً نهج البلاغه غوغا است، اگر فهميده شود و خوب تبيين شود، و فقه شيعه مثل مكاسب و جواهر در تمام كتب عامه آيا نظيرش وجود دارد؟! اگر اين‎ها ترويج شود خود اهل سنت لامحاله فطرت دارند و معقول نيست حقيقت را انكار كند. خلاصه جهات اثباتي را بايد تقويت كرد. قدماي اصحاب ما چه بودند، علامه حلي را نگاه كنيد، حالاتشان را كتبشان را مناظراتشان را ببينيد، و ديگران. خلاصه راه، راه اعتدال است در اين مساله.

حضرت آيت‎ا... وحيد خراساني در پايان اين ديدار گفت: وظيفه هر مسلماني است كه اگر يك وجب به مملكت اهل سنت در دنيا تعدي بشود از سوي كفار، وظيفه همه شيعه در قم است كه بايد دفاع كند و نگذارد آن نقطه مورد حمله كفار واقع شود.

حضرت آيت‎ا... صافي با ابراز نگراني از مشكلات اقتصادي:
مردم مستحق مشكلات و سختي معيشت نيستند

حضرت آيت‎ا... صافي گلپايگاني از مراجع تقليد در ديدار جمعي از طلاب، با ابراز نگراني شديد از مشكلات اقتصادي و گراني‎هاي اخير گفت: آيا خوبي‎هاي مردم را بايد با گراني جواب داد؟ آيا مردم شريف و نجيب ايران، استحقاق اين همه مشكلات و بي‎عدالتي‎ها و سختي معيشت را دارند؟

حضرت آيت‎ا... صافي گلپايگاني وحدت كلمه را راه برون رفت از مشكلات فعلي دانست و اظهار داشت: همه مسؤولان بايد با وحدت كلمه براي رفع نگراني‎هاي مردم همت كنند. ما هم دعا مي‎كنيم ان‎شاء‎ا... در اين امر موفق باشند و بتوانند مردم عزيز ما را خوشحال كنند.

سخنگوي مجلس خبرگان رهبري:
دشمن با پمپاژ نااميدي در پي جدا كردن مردم از انقلاب است

آيت‎ا... سيد احمد خاتمي، سخنگوي مجلس خبرگان رهبري، در نشستي رسانه‎اي با اشاره به تلاش دشمنان براي براندازي نظام تصريح كرد: واقعيت امر اين است كه دشمن تلاش مي‎كند با ايجاد تحريم چالش‎هاي فرهنگي و سياسي براي براندازي نظام در ايران همت گمارد.

وي تصريح كرد: با رهبري حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي كه بسيار هوشيار و دور نگر هستند و همچنين همراهي مردم مطمئن هستيم كه اين توطئه‎ها نيز خنثي خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري رسا، آيت‎ا... خاتمي بيان داشت: مردم امروز مشكلاتي دارند كه نمايندگان مجلس خبرگان رهبري با تمام وجود اين مشكلات را لمس مي‎كنند و از مسؤولان مي‎خواهند كه قدر نجابت مردم را بدانند و براي حل اين مشكلات تمام توان خود را به كار بگيرند.

آيت‎ا... خاتمي ابراز داشت: دشمن در پي پمپاژ نااميدي است. دشمن مي‎خواهد مردم را از آينده انقلاب نااميد كند اما آينده كشور روشن است. در چهل سال گذشته مشكلات به مراتب بزرگ‎تر از مشكلات امروز بوده است. ما در جنگ تحميلي با همه دنيا جنگيديم؛ سيلوها خالي شده بود و گندم نداشتيم اما آن دوران با موفقيت به پايان رسيد. مشكلات امروز هم با موفقيت به پايان خواهد رسيد.

وي بر لزوم وحدت حول محور ولايت تاكيد كرد و گفت: مسؤولان بايد براي حل مشكلات مردم با هم متحد باشند. مسؤولان نبايد با يكديگر تريبوني و رسانه‎اي صحبت كنند و مشكلات خود را به ميان مردم بكشانند.

آيت‎ا... خاتمي با اشاره به لزوم همراهي مردم اظهار داشت: وقتي مسؤولان مي‎گويند مشكل آب و برق داريم مردم بايد كمك و همراهي كنند. ما يك كشور و رهبر داريم. مسؤولان در پي خدمت به مردم هستند.

وي تاكيد كرد: اشرافي گري از سوي هر كسي باشد براي كشور سم است اما همه مسؤولان را نبايد اشرافي ببينيم. مسؤولان همراه با مردم را هم ببينيم كه شبانه روز در خدمت مردم هستند.

يك فعال سياسي اصلاح‎طلب:
هيات دولت با خانواده هايشان پيشقدم عرضه طلا به بازار شوند

علي تاجرنيا در گفت وگو با ايلنا در خصوص اظهارات اخير نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اين‎كه مردم پول‎ها و طلاهاي خود را به بازار وارد كنند تا از شرايط ركود فعلي فاصله بگيريم، گفت: در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‎طلب هميشه افرادي سودجو و رانت‎خوار پشت بعضي چهره‎هاي سياسي وجود دارند كه هميشه هم در همه دولت‎ها حضورشان به نوعي حس مي‎شود. حضور اين افراد نشان‎دهنده ضعف نظام سياسي در ايران و عدم شفافيت است، اين مساله باعث شده برخي از حاميان كانديدا در ايران يك ريال خرج كنند و ده‎ها ميليارد سود داشته باشند.

وي ادامه داد: اين‎كه چهره‎ها و گروه‎هاي سياسي اصلاح‎طلب و اصولگرا در وارد كردن سرمايه‎هاي خود به بازار پيشقدم شوند، قطعا به نفع مردم است اما مهم‎تر از آن اعتمادي است كه مردم نسبت به آن‎ها و مسوولان از دست داده‎اند.

عضو حزب اتحادملت افزود: بعضي از اطرافيان رئيس‎جمهور از افرادي هستند كه خودشان به بي‎اعتمادي مردم به مسوولان دامن زدند.

تاجرنيا خاطرنشان كرد: دولت و دولتي‎ها بايد رفتارهاي خود را اصلاح كنند و بعد مردم را دعوت به كاري كنند. نوبخت و ديگر مسوولان به جاي اين‎كه از مردم بخواهند كاري كنند از خودشان و خانواده‎شان و از هيات دولت بخواهند پيشقدم اين اقدامات شوند.

اين فعال سياسي اصلاح‎طلب در پايان گفت: دولت بايد از خودش شروع كند، الان سوال جدي كه وجود دارد در خصوص وزارت صنعت معدن و تجارت است كه در اعلام اسامي افرادي كه ارز خريداري كرده‎اند تعلل مي‎كند، به‎عنوان مثال شركت مخابراتي تازه تاسيس كه درنهايت ۲ ماه از تاسيس آن زمان گذشته است بالغ بر ۲۶ ميليون دلار ارز ۴۲۰۰ توماني دريافت كرده است، اين شركت چه رانتي دريافتي مي‎كند؟ چه كساني پشت صحنه آن هستند؟ اين‎ها مسائلي هستند كه نياز به شفاف‎سازي دارند و حتي اگر به دولت فشار مي‎آورند بايد در جهت شفاف‎سازي آن اقدام كند.

آيت‎ا... جنتي:
در بين برخي مسوولان روحيه و زندگي اشرافي ديده مي شود

آيت‎ا... احمد جنتي در جمع مديران و كاركنان شوراي نگهبان با اظهار ناراحتي از كم رنگ شدن روحيه انقلابي در برخي مسؤولان تصريح كرد: با گذشت چهل سال از پيروزي انقلاب، متأسفانه در بين برخي مسوولان روحيه و زندگي‎اشرافي ديده مي‎شود، همين موضوع اسباب تزلزل ايمان و عقيده مردم را فراهم مي‎كند.

دبير شوراي نگهبان با توصيه به آن دسته از مسؤولاني كه با كنار گذاشتن خلق و خوي ساده‎زيستي اوايل انقلاب، در حال ضربه زدن به نظام و نوع نگاه مردم به انقلاب هستند، گفت: من به اين دسته از افراد سفارش مي‎كنم كه از توده مردم فاصله نگيرند و خود را تافته جدابافته از ملت ندانند؛ زيرا اين پست و مقام‎ها دوامي ندارد و آن‎چه مي‎ماند، اخلاص و روحيه انقلابي است، از همين رو به فكر طبقه ضعيف باشند و براي رفع مشكلات‎شان تلاش كنند.

آيت‎ا... جنتي با هشدار به اين افراد، افزود: اين اشخاص يك فكر چاره‎اي به حال خودشان كنند و بدانند مردم، وضع‎اشرافي، ثروت و اندوخته‎شان را مي‎بينند و از آن مطلع هستند. اين افراد بايد بدانند با اين روش، چگونه با افكار مردم بازي مي‎كنند؛ وضع مردم را ببينند، به داخل مردم بروند و احوالي از آن‎ها بپرسند.

وي، نيروهاي انقلابي و مؤمن را نيز مورد خطاب قرار داد و اظهار داشت: سفارش ديگرم به بچه‎هاي انقلابي و حزب‎اللهي است كه گاهي مي‎شنوم از اين‎گونه رفتارهاي‎اشرافي دل‎زده مي‎شوند و احساس دلسردي مي‎كنند، به اين جوانان عزيزِ انقلابي مي‎گويم، طرف شما خداست. شما براي خدا كار كرده‎ايد و خدا هم به شما قلب و ايمان پاك و روحيه انقلابي و اسلامي داده است. الآن هم در برابر خدا وظيفه داريد، حالا ديگران مي‎خواهند به وظيفه‎شان عمل كنند يا نه. ما كه تابع جو و فضا نيستيم كه ببينيم ديگران چه مي‎كنند كه ما هم همان را انجام دهيم.

خجالت نمي‎كشي؟!
كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: بالاخره بخشي از ليست شركت‎هايي كه ارز ۴۲۰۰ توماني دريافت كرده بودند منتشر شد.

گفتم: خب، حتما همه دلارها در جاي خود هزينه شده است!

گفت: چه جور هم! شركت خودرو‎ساز، دستگاه تهيه قهوه وارد كرده! شركت ورزشي لاستيك ماشين وارد كرده! شركت پتروشيمي موز وارد كرده آن يكي لوبيا چشم بلبلي وارد كرده و...!

گفتم: ولي قرار بود دلار ۴۲۰۰ توماني صرف واردات اقلام مورد نياز مردم با قيمت ارزان بشود نه اين‎كه با ظاهر‎سازي و دوز و كلك به جيب يك عده مفتخور ريخته شود!

گفت: چه عرض كنم؟!

گفتم: يارو پول اين و آن را به بهانه صدقه براي مستمندان مي‎گرفت و آن را در يك صندوق صدقه در خانه خودش مي‎ريخت. بعد پول‎ها را بيرون آورده و بالا مي‎كشيد! گفتند؛ خجالت نمي‎كشي؟ اين چه كاري است؟! گفت؛ هم با صدقه ۷۰ بلا را دفع مي‎كنم و هم پول‎ها را به يك آدم بدبخت و محتاج كه خودم باشم مي‎دهم و ثواب ديگري مي‎برم!

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
بسياري از ساز و كار‎هاي مقابله با تحريم در اين چندسال تضعيف و حتي تعطيل شد

به گزارش جهان نيوز، سعيد جليلي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در نشست بررسي راهكار‎هاي مقابله با تحريم و چگونگي اداره كشور، با تاكيد بر اين‎كه اگر هوشمندي به خرج داده شود مي‎توان بسياري از تهديدهاي ناشي از تحريم و فشار خارجي را به فرصت تبديل كرد به گونه‎اي كه حداقل فشار به مردم وارد شود، گفت: تحريم‎هاي فلج كننده كه ادعاي دشمن است وقتي مي‎تواند آثار خود را نشان دهد كه قبل از آن تحليل‎هاي فلج كننده اثر خود را در جامعه گذاشته باشد.

عضو هيات نظارت بر اجراي برجام با بيان اين‎كه با ابتدايي‎ترين تحليل‎ها نيز مشخص بود كه نبايد به برجام خوشبين بود، تصريح كرد: طبق همين سند قرار نبود تمام تحريم‎ها برداشته شود و در آن تاكيد شده بود كه بخش قابل توجهي از تحريم‎ها باقي خواهد ماند، اما متاسفانه بسياري از سازوكار‎هاي مقابله با تحريم در اين چند سال تضعيف و حتي تعطيل شد در حالي كه از همان ابتدا دشمن اعلام كرده بود با وجود برجام نيز بخش زيادي از تحريم‎ها حفظ خواهد شد.

جليلي با تاكيد بر اين‎كه مهم‎ترين راه مقابله با تحريم‎هاي دشمن تلاش براي بي‎اثر كردن آن هاست، اظهار كرد: در چند سال گذشته كارگروه‎هاي اقتصادي مختلفي كه در اين زمينه فعاليت داشتند به نتايج خوب و عملياتي براي مقابله با تحريم‎ها رسيده‎اند كه علي رغم ارائه به دستگاه‎هاي مربوطه، متاسفانه در عمل به اين موضوع توجه چنداني نشد.

بازخواني دستور رهبر معظم انقلاب در مورد طرح ولايت؛
در تمام تصميم گيري ها، نظرات آيت ا... مصباح دقيقاً لحاظ گردد

حجت الاسلام صفدر الهي‎راد، رئيس مركز آموزش انديشه‎هاي بنيادين مؤسسه امام خميني(ره) در گفت‎و‎گو با خبرنگار خبرگزاري رسا، با اشاره به برگزاري دوره‎هاي طرح ولايت، بيان داشت: طرح ولايت از سال 74 آغاز شده است كه سال جاري بيست و سومين سال برگزاري اين دوره به شمار مي‎آيد.

وي با بيان اين‎كه مبتكر طرح ولايت، آيت‎ا... مصباح يزدي بودند، تصريح كرد: رهبر معظم انقلاب همواره تأكيد داشتند كه از ويژگي‎هاي مهم طرح ولايت، مرجعيت فكري آيت‎ا... مصباح يزدي است و به صورت مكتوب دستور دادند كه در همه تصميم‎گيري‎هاي مربوط به طرح، نظرات آيت‎ا... مصباح دقيقاً لحاظ گردد.

عضو هيأت علمي مؤسسه امام خميني(ره) با اشاره به اين‎كه نزديك به 60 هزار نفر از آغاز فعاليت طرح ولايت تا به امروز فارغ‎التحصيلان شده‎اند، گفت: هم اكنون 3 هزار طلبه و دانشجو در حال سپري‎كردن كارگاه‎هاي طرح ولايت هستند.

وي تعميق مباني فكري را يكي از مهم‎ترين اهداف طرح ولايت معرفي كرد و گفت: افرادي كه در اين طرح شركت مي‎كنند، از يك نظام فكري با دو ويژگي بنيادين و مستحكم بودن برخوردار خواهند شد.

حجت الاسلام الهي‎راد ادامه داد: مباني اعتقادي به‎صورت نظام‎مند، ارگانيك و به هم پيوسته در اختيار شركت‎كنندگان اين دوره قرار مي‎گيرد تا دانش‎آموختگان از آموزش‎هاي سطحي به دور مانده و از پايه‎هاي فكري اسلامي بهره بگيرند.

تعلل نكنيد؛ مصاديق اخلال در نظام اقتصادي روشن است

اگر مسؤولان ذي‎ربط در 3 قوه اهتمام بيش‎تري به خرج بدهند مصاديق اخلال در نظام اقتصادي كشور روشن است و بايد مرتكبان آن مجازات شوند.

روزنامه رسالت با تأكيد بر اين مطلب مي‎نويسد:

قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادي كشور مصوب 19 آذر 69، شش نوع جرم را شناسايي و براي آن مجازات‎هاي پشيمان‎كننده‎اي تعيين كرده است. اين روزها كه سخن از تشديد جنگ اقتصادي آمريكا و تشكيل اتاق جنگ اقتصادي عليه ايران در وزارت خزانه‎داري كل آمريكا مي‎رود، شايسته است با مروري بر اين قانون، با اخلالگران اقتصادي كه دشمن را در داخل همراهي مي‎كنند برخوردهايي جدي به لحاظ قانوني مصوب شود. بازخواني فهرست جرائم مربوط به اخلال در نظام اقتصادي فوق‎العاده مهم است. اولين جرمي كه قانون‎گذار به‎عنوان اخلال در نظام اقتصادي كشور شناسايي كرده است، اخلال در نظام پولي و ارزي كشور است. اين جرم اكنون اتفاق افتاده است. سوال اين است مجرم آن كيست؟ مگر مي‎شود از وقوع يك جرم، همه مطلع شوند اما سخني از مجرم آن و مجازات مجرمين نرود؟

اين روزها سخن از اخلال در نظام توليدي است. صدها بنگاه اقتصادي كشور تعطيل شده و هزاران نفر به بيكاران كشور افزوده شده است. واردات غيرمجاز برخلاف قانون «حداكثر استفاده از توان توليدي كشور و اصلاح ماده 104 قانون ماليات‎ها مصوب سال 92» صورت مي‎گيرد. اخلالگران در نظام اقتصادي كشور، با واردات بي‎رويه، كمر توليد را شكسته‎اند. پس اين جرم اتفاق افتاده است.

اخلال در نظام توزيع مايحتاج عمومي از طريق گران‎فروشي و اخلال در نظام صادراتي كشور، وصول وجوه كلان به صورت قبول سپرده اشخاص حقيقي يا حقوقي تحت عناويني مختلف كه موجب حيف و ميل اموال مردم شده، به لحاظ جرم‎شناسي در قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادي كشور مورد شناسايي قرار گرفته است.

ملت ما در برابر جنگ بي‎امان اقتصادي دشمن، سه خاكريز بزرگ دارد؛ قوه قضائيه، ديوان محاسبات و سازمان حسابرسي. خوب است اين هفته هر كدام كارنامه خود را در برخورد با اخلالگران اقتصادي بيان كنند و موجي از اميد به اجراي عدالت كشور را پديد آورند.

ستون پنجم دشمن در جنگ اقتصادي بايد مورد شناسايي و مجازات قرار گيرد. حتي براي جلوگيري از اطاله دادرسي بايد مثل زمان جنگ، دادگاه صحرايي تشكيل شود و مجازات‎هاي سنگين اعمال گردد.

چين كه از 30 سال پيش برنامه توسعه اقتصادي خود را طراحي و به عرصه اجرا درآورد، در برخورد با اخلالگران اقتصادي مماشات نكرد. سالانه تعداد زيادي در چين به‎عنوان مفسد اقتصادي و اخلالگر در نظام اقتصادي اين كشور اعدام مي‎شوند. دولت چين با اين عزم و اراده، توليد ناخالص ملي اين كشور را به جايي رسانده است كه تنه به تنه اقتصاد آمريكا و اروپا مي‎زند، با آنكه اصلا در اين كشور بحث جنگ اقتصادي و تحريم‎هاي ظالمانه آمريكا و از اين قبيل مباحث مطرح نيست.

رويترز تحليل كرد؛
ايران ذخاير ارزي قابل توجهي دارد و مي تواند تحريم ها را پشت سر بگذارد

بر اساس گزارش رويترز، در دور جديد تحريم‎ها، درآمدهاي ارزي ايران به احتمال زياد كاهش خواهد يافت. نگراني مردم از كاهش ارزش پول ملي، سبب شده كه آن‎ها براي تبديل پول ملي به ارز خارجي هجوم آورند.

به گزارش جهان نيوز، رويترز اما اين گونه تحليل مي‎كند كه ايران در برابر اين تحريم‎ها توان ايستادگي دارد. خبرگزاري رويترز گزارش داد: با توجه به مقدار قابل توجه ذخيره ارزي ايران، اين كشور مي‎تواند تحريم‎هاي جديد آمريكا را بدون بروز هرگونه بحراني در پرداخت‎هاي خارجي خود پشت سرگذارد. در اين تحليل همچنين آمده است: صندوق بين‎المللي پول در ارزيابي ماه مارس(فروردين 97) خود ذخيره ارزي دولت ايران را 112 ميليارد دلار تخمين زده كه به صورت مازاد حساب جاري است و اين رقم نشان مي‎دهد كه تهران فشار تحريم‎هاي دور جديد آمريكا را به راحتي پشت سر خواهد گذاشت.

استاندار اسبق خوزستان:
انتقال آب از خوزستان به كويت دروغ محض است

امير حيات‎مقدم استاندار اسبق خوزستان و رئيس پژوهشكده امنيت ملي دانشگاه دفاع ملي در گفت‎وگو با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، با اشاره به اوضاع استان خوزستان و مشكل بي‎آبي در آن اظهار داشت: در سال‎هاي 84 و 85 كه استاندار خوزستان بودم هر هفته جلسه داشتيم و كارگروه آب خوزستان را تشكيل داديم. در اين جلسات همه موضوعات را پيرامون اين مشكل بررسي مي‎كرديم، از سرازيري زباله‎هاي صنعتي و سنتي به كارون تا انتقال خط لوله آب به آبادان، خرمشهر، ماهشهر، اميديه و هنديجان كه از قبل هم مشكل آب داشتند.

وي افزود: دو طرح كوتاه مدت و درازمدت مطرح بود. طرح درازمدت همين طرح آبرساني غدير بود كه يك بار هم آقاي احمدي‎نژاد آن را افتتاح كرد و فكر مي‎كنم الان مراحل بعدي آن را مي‎خواهند افتتاح كنند.

استاندار اسبق خوزستان ادامه داد: خوزستان، آبادان و خرمشهر در سال‎هايي كه بارندگي كم است به دليل اين‎كه مراكز تصفيه‎اي‎شان از كارون برداشت مي‎كند آب كيفيت لازم را ندارد و شور مي‎شود و مردم نمي‎توانند از آن استفاده كنند. البته الان مسوولين در حال اجراي راهكارهايي هستند اما دولت بايد انقلابي و جهادي عمل كند كه متاسفانه اين دولت مي‎خواهد موضوعات را برابر روش‎هاي جاري حل كند كه جواب نمي‎دهد.

حيات‎مقدم تاكيد كرد: البته اگر پروژه غدير در زمان خود اجرا مي‎شد به اين بحران‎ها نمي‎رسيد كه مسوولين كم كاري كردند.

استاندار اسبق خوزستان در مورد شايعه خط لوله انتقال آب ايران به كويت گفت: اساسا اين خط لوله هيچ وقت اجرا نشده است ولي متاسفانه در برخي سايت‎ها و در مقطعي لوله‎هايي را نشان دادند كه اين واقعيت ندارد. يك متر لوله هم از زير زمين براي انتقال آب به كويت در خوزستان اجرا نشده است.

 اخبار ويژه

6300 ميليارد تومان يارانه ارزي براي سفرهاي تفريحي خارجي؟!

دولت براي صرفه‎جويي ارزي بايد جلوي پرداخت يارانه 6 هزار ميليارد توماني براي سفرهاي تفريحي به تركيه و تايلند را بگيرد.
روزنامه فرهيختگان دراين زمينه نوشت:
فرض كنيد يك خانواده سه نفره قصد سفر به پاتايا در كشور تايلند را داشته باشند. براساس سياست ارزي دولت، هر فرد مي‎تواند 1000 دلار ارز همراه مسافر به قيمت دولتي يعني 4200 تومان دريافت كند. بنابراين يك خانواده سه نفره در مجموع سه هزار دلار معادل 12 ميليون و 600 هزار تومان ارز دولتي دريافت مي‎كنند. در حال حاضر ميانگين قيمت تور مسافرتي به مدت هفت شب به مقصد پاتايا، رقمي حدود دو ميليون و 600 هزار تومان به ازاي هر فرد است. اين مبلغ در حدود دوسوم ارزي است كه دولت در اختيار مسافر قرار مي‎دهد يا به عبارت ديگر مي‎توان گفت كه دولت هزينه سفر يك فرد به پاتايا را تامين كرده است. حال اگر مسافر، يك‎سوم باقي مانده ارز مسافرتي خود را كه رقمي حدود يك ميليون و 600 هزار تومان(حدود 380 دلار) است به كشور بازگردانده و در بازار آزاد به مبلغ 8500 تومان بفروشد، معادل سه ميليون و 230 هزار تومان سود كسب كرده است!
فرهيختگان افزوده است: برآورد مي‎شود كه در بهار امسال بيش از دو ميليون گردشگر ايراني به كشورهاي خارجي سفر كرده‎اند. همان‎طور كه گفته شد پس از تك‎نرخي شدن ارز، دولت به ازاي هر فرد 500 يا 1000 دلار ارز مسافرتي به نرخ دولتي ارائه مي‎دهد. حال اگر نيمي از اين تعداد گردشگر، 500 دلار و نيمي ديگر 1000 دلار ارز مسافرتي دريافت كرده باشند، در نتيجه يك ميليارد و 500 ميليون دلار ارز به نرخ 4200 تومان، براي مسافرت‎هاي خارجي از سوي دولت اختصاص يافته است؛ در واقع رقمي معادل 6300 ميليارد تومان ارز از كشور خارج شده است.

دستور ويژه رئيس قوه قضائيه به دادستان ها براي برخورد با آشوبگران

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت‎ا... آملي لاريجاني در جلسه مسوولان عالي قضايي به برخي اقدامات شيطنت آميز اذناب داخلي معاندان خارجي در جريان اعتراضات اشاره كرد وگفت: مردم مطالبات برحقي دارند اما عده‎اي با سوء استفاده از اين فضا اقدام به تخريب اموال عمومي و خصوصي مي‎كنند. به آتش كشيدن بانك يا تخريب اموال مردم به هيچ عنوان قابل هضم نيست. بر همين اساس دادستان‎ها موظفند به كمك نيروهاي انتظامي و امنيتي با چنين اقداماتي به اشد وجه برخوردكنند.
آيت‎ا... آملي لاريجاني تاكيد كرد: امروز آمريكا، اذناب آن و همچنين منافقين به صورت عريان و آشكار مي‎گويند كه براي اين آشوب‎ها برنامه ريزي دارند. البته ممكن است گزافه گويي كنند اما ترديد نداريم كه دشمن در پي برهم زدن امنيت كشور است. منافقين نيز كه ادعاهاي ضدسلطه جهاني خود را فراموش كرده‎اند امروز در آغوش آمريكا افتاده‎اند و مترصد فرصتي هستند كه خودي نشان دهند. گرچه هيچ جايگاهي در بين مردم ندارند و ملت ما اين فرقه خبيث جنايتكار را كه قريب ۱۷ هزار نفر را به شهادت رسانده است، به خوبي مي‎شناسد اما بايد توجه كنيم كه به هرحال دشمن از هر نقطه‎اي قصد نفوذ دارد و لذا دادستان‎ها موظفند با هر كس كه امنيت مردم را زير سوال مي‎برد به شدت برخورد كنند.
رئيس قوه قضاييه با تاكيد بر ضرورت پيشگيري از تخريب اموال، اظهار كرد: كساني كه مطالبه برحق دارند دست به تخريب نمي‎زنند. بر همين مبنا بايد فرصت طلبان را شناخت و هيچ مسامحه‎اي با آنان نداشت.

افشاي نام شركتي كه وزير ارتباطات آن را سانسور كرد!

محمد دهقان، نماينده چناران و طرقبه و عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس، در برنامه پايش گفت: اگر فسادي در كار نيست، چرا برخي افراد در دولت از انتشار ليست ارز بگيران مي‎ترسند، شركتي از زير مجموعه‎هاي وزارت كار با ارز 4200 توماني واردات موبايل داشته، ولي معلوم نيست چرا اسم اين شركت را سانسور كرده بودند، ولي امروز وزير ارتباطات اين موضوع و دريافت ارز توسط اين شركت را تاييد كرد.
به گزارش خبرگزاري فارس، دهقان در پاسخ به اين سوال كه گفته مي‎شود، يكي از شركت‎هاي شستا دلار 4200 توماني گرفته، ولي در ليست اعلام شده توسط آقاي جهرمي نبوده است، آيا شما اين موضوع را تاييد مي‎كنيد؟ گفت: امروز اين موضوع را از وزير ارتباطات سوال كردم كه آيا شركت مدير صنايع نوين تامين(شمص) ارز 4200 توماني گرفته و با آن واردات موبايل انجام داده و شما اسم اين شركت را سانسور كرديد؟ آقاي جهرمي وزير ارتباطات اين موضوع را تاييد كرد كه يكي از شركت‎هاي زيرمجموعه وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي با دلار 4200 توماني واردات داشته و اسم آن در ليست ارسالي وزارت صنعت و معدن و تجارت حذف شده، ولي در ليست بانك مركزي بوده است.
عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس ادامه داد: در اين ماجرا وزير ارتباطات مقصر نبوده و مي‎گويد وزارت صنعت، معدن و تجارت اين شركت را كه زير نظر تامين اجتماعي و وزارت تعاون كار و رفاه است از انتشار عمومي حذف كرده است.