صفحه اول

هزينه هاي سازش

 دكتر قاسم روان‌بخش

برخي از سياستمداران كه خود عامل وقوع شرايط بد اقتصادي اين روزها هستند در اظهاراتشان براي برون رفت از مشكلات اقتصادي پيشنهاد تسليم در برابر دشمن مي‎دهند و چنين القا مي‎كنند راهي جز تسليم وجود ندارد. براستي آيا سازش و تسليم راه برون رفت از مشكلات است يا هزينه‎هاي بيش‎تري بر كشور و ملت تحميل مي‎كند؟ با مراجعه به آموزه‎هاي ديني و تجربيات تاريخي به خوبي روشن مي‎شود كه هزينه‎هايي كه سازش بر ملت تحميل مي‎كند به مراتب صدها برابر هزينه مقاومت بوده است.

1. قرآن كريم سعادت و خوشبختي را در پرتوي مقاومت و پايداري دانسته مي‎فرمايد: و ان لو استقاموا علي الطريقه لاسقيناهم ماءا غدقا؛ اگر ملتي بر اين راه اسلام ناب كه صراط مستقيم الهي است استقامت ورزد بي‎ترديد از آب گواراي عزت و سربلندي و رفاه و آسايش نيز نوشانده خواهند شد.

2. در طول تاريخ بشريت چه در اسلام و چه در اعصار ديگري، همواره اين پايداري بوده كه جواب داده است نه سازش و تسليم. ما در اين‎جا به برخي از موارد اشاره مي‎كنيم:

الف. در جنگ صفين ياران امير المومنين بعد از تحمل جنگ سه ماهه به تيرك خيمه معاويه نزديك شده بودند و مالك نزديك بود با چند ضربه كاري ديگر كار معاويه و خاندان ابي سفيان را براي هميشه تمام كند ولي سازشكاران و مدعيان اعتدال با فشارهاي سياسي و نظامي حضرت را مجبور به پذيرش سازش كردند و سپس با فشار ديگري تيم مذاكره كننده را نيز بر اساس سازش چيدند. سرانجام اين سازش بسيار تلخ بود؛ حاكميت 40 ساله آل ابي سفيان و آل مروان بر جان و مال و ناموس آحاد جامعه و قتل عام شيعيان امير المومنين و همه آزادگاني كه با ظلم و بيداد مخالف بودند كه يكي از جلوه‎هاي آن كربلا و عاشورا بود و جلوه ديگر آن ذلت تمام عيار در حكومت حجاج بن يوسف ثقفي كه امام حسين(ع) در باره‎اش فرمود شما را از دستمال زنان ذليل‎تر و خوار‎تر خواهد ساخت. بي‎ترديد چنان چه مردم مقاومت كرده بودند شايد تعداد ديگري بر شهداي ما افزوده مي‎شد و اندكي سختي‎هاي ديگري نيز متحمل مي‎شدند ولي سايه ننگين حكومت بني اميه از سر جهان اسلام براي هميشه مرتفع مي‎شد و جهان اسلام طعم شيرين حاكميت عدل علي(ع) را احساس مي‎كرد و تاريخ نيز به گونه ديگري رقم مي‎خورد.

ب. زماني كه مختار قيام كرد و با قيام خونين خود توانست سران جنايتكار در كربلا را به سزاي خودشان برساند توانست براي چند صباحي حكومتي عادلانه در كوفه تشكيل دهد ولي مردم كوفه به دليل سستي و تنبلي و رفاه زدگي يا خستگي از جنگ‎هاي طولاني سازش با زبيريان را پيشه خود ساختند و در برابر هشدارهاي ناصحانه مختار مقاومت كردند و در نتيجه همه سازشكاران مانند گوسفندان سر بريده شدند و قيام مختار شكست خورد و دشمن بر جان و مال و ناموس كوفيان مسلط شد و از آن‎ها براي جولان باطل سرباز گرفت و چه خون‎هايي كه از كوفيان در رستاي تحقق حكومت مروانيان به زمين ريخته شد. در حالي كه اگر در ركاب مختار مقاومت كرده بودند ممكن بود تعدادي ديگر شهيد بدهند و خسارت‎هايي نيز متحمل شوند ولي همه اين‎ها در مسير حق بود كه دشمن نمي‎تواست بر همه كيان و هستي آن‎ها غلبه كند.

ج. در عصر حاضر نيز نمونه‎هايي از هزينه‎هاي سازش بر تابلويي در برابر چشم جهانيان نقش بسته است؛ به‎عنوان نمونه مي‎توان به سازش ساف با رژيم صهيونيستي و ليبي با امريكا و شوروي سابق با امريكا اشاره كرد كه نتيجه اين سازش نابودي اين دولت‎ها و كشورها شد كه امروز از آن‎ها اثري باقي نيست. ولي چنان چه راه مقاومت را پيشه خود مي‎ساختند امروز از قدرت و اقتدار بسيار بالايي برخوردار بودند و اين گونه ذليل و خوار نمي‎شدند.

د. هزينه بالايي كه دولت اصلاحات و اعتدال بر سر مذاكره و در راه برجام بر كشور تحميل كردند:

1. توقف صنعت هسته‎اي كشور

2. تعطيلي كامل غني‎سازي 20 درصد به‎عنوان يكي از مهم‎ترين حلقه‎هاي غني سازي

3. پر شدن قلب راكتور هسته‎اي اراك با سيمان

4. بر باد رفتن 10 تن اورانيوم بالاي 5درصد از كشور و تبديل شدن به كيك زرد

5. نابودي هزاران سانتريفيوژ در جابجايي‎ها

6. حفظ سازمان تحريم‎ها و افزايش آن‎ها در 5 سال گذشته

7. از بين رفتن فرصت‎هاي زياد دور زدن تحريم‎ها

8. افزايش قيمت دلار و كاهش ارزش پول ملي

9. افزايش نرخ بيكاري و تورم

10. افزايش خيره كننده نقدينگي تا مرز 1600 هزار ميليارد تومان

11. پايين آوردن جايگاه اقتصادي كشور در ميان كشورهاي جهان و منطقه

12. سلب اعتماد مردم از دولت مدعي راي 24 ميليوني

13. جري شدن دشمن از امريكا گرفته تا منافقين دله پيتي

14.توقف پيشرفت كشور در عرصه‎هاي مختلف صنعتي و كشاورزي و...

اين‎ها همه و همه هزينه‎هايي است كه براي سازش داده‎ايم در حالي كه اگر مقاومت كرده بوديم امروز به قله‎اي دست يافته بوديم كه ديگر دشمن را ياراي تهديدمان نبود و در عرصه علمي و فناوري هسته‎اي به بالاترين حد آن رسيده بوديم. در ساير رشته‎هايي كه مي‎توانست اقتصادمان را علمي كند نيز پيشرفت‎هاي حيرت آوري داشتيم. با اقتصاد مقاومتي و با تكيه به درون كشور امروز اين ما بوديم كه با اختيار خودمان شير نفت را بر روي دشمن مي‎بستيم يعني ما دشمن را تحريم مي‎كرديم نه اين‎كه دشمن نفت ما را تحريم كند.

يادمان هست كه 5 سال پيش در انتخابات رياست جمهوري 92 امام جامعه به ما هشدار داد به شاخص انقلابي بودن و اهل سازش نبودن راي بدهيد؟ يادتان هست كه اين آيه شريفه را تلاوت مي‎فرمود و ان لو استقاموا علي الطريقه لاسقيناهم ماءا غدقا؛ اگر مردم استقامت ورزند به آن‎ها آب گوارايي خواهيم نوشاند كه از نتايج پايداري و استقامت است؟ يادتان هست كه فرمودند اگر اشتباه راي بدهيم ممكن است فردي بيايد كه 40 سال كشور را به عقب برگرداند؟ متاسفانه دوباره با همان شعار‎ها فريب خورديم و در سال 96 نيز به همان شعار‎هاي توخالي اعتماد كرديم و فكر كرديم قرار است سازشكاران براي ما سعادت و خوشبختي و رونق اقتصادي بياورند و در يك كلمه به جاي توكل بر خدا به يك كليد زنگ زده اعتماد كرديم و به جاي خدا به كدخدا دل بستيم و آن شد كه امروز در حال تجربه آن هستيم.

بازخواني وعده‎هاي روحاني براي مشكلات آبي خوزستان
روحاني دي 92: ان شاء ا... آب آشاميدني اهواز هفته آينده وصل خواهد شد!

نكته قابل تامل در خصوص وعده‎هاي آبي روحاني براي خوزستان اين است كه تنها اقدام اساسي براي حل مشكل آب شرب مردم اين استان نيز در دولت قبل پايه گذاري و اجرايي شد و تنها افتتاح آن به دولت روحاني رسيد! طرح عظيم آبرساني غدير كه از آن به‎عنوان بزرگترين طرح آبرساني در خاورميانه نيز ياد مي‎شود در سال 87 كليد خورده و فاز اول از اولويت دوم آن بهمن ماه 92 در دولت روحاني افتتاح گرديد.

به گزارش رجانيوز، اوضاع نامساعد آب در خوزستان و مشكلاتي كه طي چند روز اخير براي مردم اين منطقه به وجود آمده است و همچنين عدم ورود جدي دولت براي حل سريع اين موضوع، بيش از هر چيز وعده‎هاي خوش رنگ و لعاب روحاني در ايام انتخابات و پيش از آن براي استان خوزستان را به اذهان متبادر مي‎كند؛ وعده‎هايي كه به سياق ساير اظهارات رئيس جمهور در حد «بايد ها» مانده و در عمل محقق نشده اند.

به گزارش رجانيوز، در پي بحران آبي اخير خوزستان، حداقل انتظارات از دولت، اعزام وزراي نيرو و همچنين بهداشت(از جهت مسموميت بيش از صد نفر به خاطر استفاده از آب ناسالم) به نمايندگي از رئيس جمهور به خوزستان بود تا ضمن درك عمق مشكلات، به فوريت به مسائل مربوطه رسيدگي كرده و از آلام مردم منطقه بكاهند. با اين حال و با وجود گذشت چند روز از شروع بحران، هنوز دولت نماينده‎اي به خوزستان اعزام نكرده و وزير نيرو نيز قرار است طي روزهاي آينده به اين استان سفر كند.

اين همراهي نه چندان مناسب دولتي‎ها با مردم خوزستان در بزنگاه مشكلات در حالي است كه رئيس جمهور در سال‎هاي گذشته بارها و بارها از توجه به خوزستان سخن گفته و اقدامات متعددي را به مردم اين ديار وعده داده بود.

روحاني آبان ماه 92 و در ديدار مجمع نمايندگان استان خوزستان يكي از مشكلات بزرگ استان خوزستان را موضوع آب عنوان كرد و در اين راستا گفته بود: بحث‎هاي اصولي درخصوص اقدامات اساسي در زمينه تأمين آب استان در شوراي عالي آب به انجام رسيده كه بايد به مسأله حق آبه كارون و تأمين آب مورد نياز بويژه آب شرب مردم توجه ويژه شود. البته معضل آب اختصاص به اين استان ندارد و براي حل مشكل آب موضوع بهره‎وري آب مورد استفاده در بخش كشاورزي جزو اولويت‎ها بايد باشد.

به گفته روحاني در زمينه انتقال آب از كارون نيز بايد به‎گونه‎اي برنامه‎ريزي و اقدام شود كه در صورت مصرف ساير استان‎ها، استان خوزستان دچار آسيب نشود.

روحاني دي 92: ان‎شاءا... آب آشاميدني اهواز هفته آينده وصل خواهد شد!

ديماه 92 نيز مردم خوزستان شاهد وعده دوباره در خصوص تامين آب اين استان از سوي روحاني بوده اند. وي در جمع مردم اهواز در اين خصوص گفت كه «ان‎شاءا... آب آشاميدني اهواز هفته آينده وصل خواهد شد و براي خرمشهر و آبادان تلاش پيگير مي‎شود تا در زماني كوتاه آن‎ها هم به ثمر نهايي برسد.»

روحاني همچنين ارديبهشت پارسال و در جريان سفر انتخاباتي خود به خوزستان وعده داده بود: ما درخصوص آب خوزستان قدم‎هايي را برداشتيم و بايد گام‎هاي بيش‎تري برداريم. اولين مصوبه سال ۹۶ تامين آب خوزستان بوده است. ما در دولت دوازدهم اين طرح‎ها را به ثمر مي‎رسانيم.

جدا از كم تحركي دولت‎هاي يازدهم و دوازدهم در عمل به وعده‎هاي انتخاباتي، نكته قابل تامل در خصوص وعده‎هاي آبي روحاني براي خوزستان اين است كه تنها اقدام اساسي براي حل مشكل آب شرب مردم اين استان نيز در دولت قبل پايه گذاري و اجرايي شد و تنها افتتاح آن به دولت روحاني رسيد! طرح عظيم آبرساني غدير كه از آن به‎عنوان بزرگترين طرح آبرساني در خاورميانه نيز ياد مي‎شود در سال 87 كليد خورده و فاز اول از اولويت دوم آن بهمن ماه 92 در دولت روحاني افتتاح گرديد.

گفتني است وعده‎هاي روحاني به مردم خوزستان در خصوص ريزگردها نيز به همين سرنوشت دچار شده تا جايي كه مسؤولان دولتي برخلاف اوايل روي كارآمدن دولت يازدهم و اظهارات روحاني و ابتكار در آن زمان، به صراحت عنوان كرده‎اند كه صد در صد منشا ريزگردها در خارج از كشور بوده و آن‎ها عملا نمي‎توانند كاري را در اين جهت پيش ببرند!

 سرمقاله

چرا FATF با تروريست هاي تابلودار برخورد نمي كند؟

  دبير سياسي

روزگاري كه رضاشاه با طرحي انگليسي در صدد پوشاندن لباس متحد الشكل غربي بر تن مردم بر آمده بود، لباس روحانيت را نيز ممنوع كرد. وي بعد از مدتي براي فريب افكار عمومي ستادي در جهت صدور مجوز براي لباس روحانيت تشكيل داد و قرار شد كساني كه مي‎خواهند به لباس روحانيت ملبس شوند در امتحان شركت كنند و مجوز لباس بگيرند. حضرت امام ره نقل مي‎كنند كه عده‎اي از روحانيون و علماي ساده لوح ياعوام به ايشان گفته بودند كه اين طرح خوبي است چه اشكالي دارد كه روحانيون امتحان بدهند و مشخص شود كه چه كسي لياقت لباس دارد. ايشان در پاسخ آن‎ها فرموده بودند: امتحان رضاشاهي براي اين است كه ببينند چه كسي شايستگي دارد كه به او لباس ندهند و چه كسي لايق نيست كه به او مجوز بدهند.
امروز همين داستان درباره تصويب برخي طرح‎ها و لوايح پيشنهادي دشمن مطرح است؛ برخي سياسيون ساده لوح و عوام كشور شبيه همان علماي عوام آن روزها فكر مي‎كنند؛ مي‎گويند FATF براي مقابله با تروريسم است چه اشكالي دارد كه ايران نيز به اين معاهده ملحق شود؟ ولي اين عوام‎ها يا نمي‎فهمند يا خودشان را به ناداني مي‎زنند كه اگر واقعا امريكا و اروپا به دنبال مبارزه با تروريسم بودند مي‎بايست با تروريست‎هاي آشكار و حاميان مالي آن‎ها مقابله كنند. اين روزها در فرانسه همايش سالانه تروريست‎هاي با نام و نشان منافقين تحت تدابير شديد امنيتي كه دولت فرانسه براي آن‎ها فراهم كرده برگزار مي‎شود و جان بولتون و مشاوران ارشد ترامپ نيز در آن شركت مي‎كنند و بر ضد ايران و اسلام داد سخن مي‎دهند در همان حال يكي از شبكه‎هاي امريكايي فيلم مستندي پخش مي‎كند كه هزينه اين همايش و سخنرانان آن را عربستان سعودي تامين مي‎كند و مسوول مالي سازمان نيز از هديه 4 كاميون شمش طلا از سوي عربستان به سازمان گزارش مي‎دهد. چگونه است كه فرانسه و امريكا و عربستان سعودي بر چنين حمايتي مجازند و هيچ مؤسسه و سازماني با آن‎ها هيچ برخوردي نمي‎كند؟ براستي چرا با تامين كنندگان مالي اين سازمان تروريستي برخورد نمي‎كنند؟
ترديدي نيست كه داعش و النصره از سازمان‎هاي تروريستي آشكاري هستند كه دولت‎هاي قانوني عراق و سوريه را با بحران‎هاي شديدي مواجه كرده‎اند و ده‎ها هزار نفر از شهروندان اين دو كشور را كشته و صدها هزار تن از آن‎ها را آواره كرده، زيرساخت‎هاي اين دو كشور را نابود كرده‎اند ترامپ و خانم كلينتون نيز هر دو بر ايجاد داعش توسط امريكا اعتراف كرده‎اند. اكنون روشن است كه حامي اصلي اين تروريست‎هاي با نام و نشان امريكا و عربستان سعودي است. چرا سازمان ملل و مؤسسات معروف FATF و پالرمو كوچك‎ترين اقدامي در جهت مقابله با اين تروريست‎ها و حاميان مالي و سياسي اين جلادان تاريخ نكرده‎اند؟
اين كه اين همه فشار بر ايران وارد مي‎كنند كه به FATF و پالرمو بپيونديم داستان ديگري است كه صاحبان بصيرت آن را بهتر مي‎فهمند. اين‎كه مؤسسه مذكور پس از آن‎كه مجلس آن را براي دو ماه به تعويق مي‎اندازد باز هم با دادن مهلت سه ماهه به ايران، نظام اسلامي را زير فشار قرار مي‎دهد معلوم مي‎شود كه براي ما خواب‎هاي زيادي ديده‎اند.