صفحه فرهنگي-اجتماعي

ماجراي هديه انگشتر توسط رهبري به قاري جوان

مسعود موحدي‎راد يكي از قاريان جوان است كه تاكنون افتخارات زيادي را كسب كرده و يكي از آن‎ها، تجربه جزءخواني قرآن در حسينيه امام خميني(ره) در سال جاري است. براي آشنايي بيش‎تر با اين قاري جوان، گفت‎وگويي با وي داشته‎ايم كه در ادامه آن را مي‎خوانيد.

لطفاً كمي خود را معرفي كنيد.

بنده متولد 24 آبان ماه سال 1372 هستم، البته تاريخ مندرج در شناسنامه با تاريخ واقعي تولدم كه گفتم اندكي تفاوت دارد، مدرك كارشناسي را در رشته الهيات گرايش علوم قرآن و حديث از دانشگاه پيام نور نيشابور كسب كردم و در حال گذراندن خدمت سربازي در تهران هستم.

قرآن آموزي را از چه سني و چگونه آغاز كرديد؟

مانند بيش‎تر خانواده‎هاي ايراني، قرائت قرآن را در جلسات خانوادگي آغاز كردم، تقريباً شايد هفت‎ساله بودم كه به‎صورت مرتب در اين جلسات شركت مي‎كردم و استادي همچون غبديان و جعفري در سنين نونهالي زحمت آموزش قرآن را برايم كشيدند، پس از آن تقريباً از دوم راهنمايي زير نظر استادم علي قاسم‎آبادي به فراگيري قرائت قرآن پرداختم كه در همان سال توانستم اولين موفقيت بزرگ قرآني‎ام را كسب كنم كه خود مشوق اصلي‎ام بود، در آن سال توانستم رتبه دوم مسابقات كشوري بسيج دانش آموزان سراسر كشور را از آن خود كنم.

تاكنون چه رتبه‎هاي برتر قرآني را از آن خود كرده‎ايد؟

تا اين لحظه 14 مقام كشوري همچون مقام دوم كشور در مسابقات بسيج دانش‎آموزي، مقام سوم اذان كشوري، رتبه اول مسابقات كشوري دانش‎آموزي، رتبه چهارم ترتيل اوقاف كشوري، رتبه اول مسابقات دانش‎آموزي كشور و در چندين رتبه اول مسابقات دانشجويي و كشوري ديگر را نيز توانسته‎ام كسب كنم.

چه شد كه به حسينيه امام خميني(ره) دعوت شديد؟

دعوت‎نامه‎اي مبني بر حضور و قرائت قرآن در اين حسينيه دريافت كردم، با افتخار و البته شور و شعف بسيار زياد در اين برنامه شركت كردم.

از حال و هوا و برنامه‎هاي اجرا شده در آن‎جا بفرماييد.

از ساعت 12 ظهر مراسم با قرائت قرآن توسط من به همراهي ديگر قاري، جناب آقاي غلام‎نژاد آغاز شد، در اين لحظات مقام معظم رهبري در محل حسينيه حضور نداشتند، اما قبل از برنامه به ما گفته بودند كه ايشان در اتاقي به قرائت‎ها گوش مي‎دهند، پس از پايان جزءخواني رهبر معظم انقلاب براي اقامه نماز به محل حسينيه آمدند و بنا به برنامه‎ريزي قبلي، اذان نماز را نيز بنده گفتم.

موفق به گفت‎وگو با رهبر معظم انقلاب شديد؟

بعد از پايان نماز و مراسم‎هاي مذهبي مرتبط، من و ديگر قاري را به اتاقي هدايت كردند و رهبري بعد از لحظاتي وارد شدند، تاكنون چندين بار در حسينيه امام خميني(ره) حضور داشته‎ام، اما براي اولين بار توانستم ايشان را از نزديك زيارت كنم، ايشان ابتدا سلام و احوال‎پرسي و پس از آن ما را تشويق به ادامه اين راه كردند و از تلاوت‎ها تعريف كردند، خيلي مشتاق بودم كه بتوانم انگشتر رهبر معظم انقلاب را بگيرم كه دوستم پيش‎قدم شدند و فقط در آن لحظه به آرامي، اما طوري كه حضرت آقا متوجه شوند گفتم كه من هم انگشتر مي‎خواهم.

بعد از پايان ديدار از دريافت انگشتر نااميد شده بودم تا اين‎كه چهار روز بعد به‎صورتي كه اصلاً انتظار نداشتم از دفتر رهبر معظم انقلاب تماس گرفتند و گفتند، مقام معظم رهبري انگشتري را به شما هديه داده‎اند كه به زودي تحويل شما مي‎شود.

چه حس و حالي در آن‎جا حاكم بود، همزمان قرائت قرآن و ديدار با مقام معظم رهبري؟

حقيقت اين است كه به‎صورت عاميانه اگر بگويم، حال كردم، حس و حال بسيار عالي داشتم، همان‎گونه كه گفتم قبلاً در حسينيه امام خميني(ره) بوده‎ام، البته قرائت نداشته‎ام، اما اين بار به دليل اين توفيق، توانستم حس و حال آن‎جا را بهتر درك كنم، يكي از بهترين و خاص‎ترين اتفاق‎هاي عمرم بود كه هيچ‎وقت فراموش نمي‎كنم.

تاكنون پيشنهاد قرائت در بيت رهبري شده بود، اما چون در سنين دبيرستان بودم، اعتماد به نفس نداشتم و قبول نكردم، اما با توجه به شرايط فعلي اين اعتماد به نفس وجود داشت، با افتخار در اين برنامه حضور يافتم.

تاكنون در مسابقات بين‎المللي قرآن كريم شركت كرده‎ايد؟

هنوز نتوانسته‎ام در مسابقاتي با سطح بين‎المللي حاضر شوم، اما احتمالاً طي دو تا سه سال آينده به شرط سلامتي در اين‎گونه مسابقات شركت مي‎كنم.

قرآن چه تأثيري در زندگي شما داشته است؟

تلاوت قرآن با دل صاف و پاك سبب مي‎شود كه تأثير معنوي خاصي بر روح و جسم انسان داشته باشد، اين موضوع را به وضوح در زندگي‎ام احساس كرده‎ام، قرآن خيلي از زمان‎ها به من كمك كرده است.

هرچه بيش‎تر قرآن را تلاوت مي‎كنم، بيش‎تر تشنه نكات و مفاهيم آن مي‎شوم، اميدوارم بتوانم عامل خوبي براي قرآن نيز باشم و در اين مسير سعي مي‎كنم در مسائل اخلاقي و ديني از مفاهيم قرآن هم كمك بگيرم.

به‎عنوان يك فعال قرآني موفق، بفرماييد فراگيري قرائت قرآن از چه سني بايد آغاز شود؟

قطعاً بايد قرآن را براي تأثيرگذاري بيش‎تر از سنين پايين شروع كرد، كسي كه از سنين كودكي در اين مسير قرار مي‎گيرد مي‎تواند سريع‎تر فرا بگيرد و بتواند بهتر نتيجه بگيرد، البته قاريان موفقي داشته‎ايم كه در سنين بالاتر شروع كرده و موفق شده‎اند، اما اگر قرآن از سنين كودكي وارد زندگي افراد شود خودش نيز سبب انس شديدتر مي‎شود و برخي رفتارهاي انسان را كنترل مي‎كند.

به چه ورزشي علاقه داريد؟

فوتبال و تنيس روي ميز بازي مي‎كنم، در زمان آموزشگاه‎ها توانستم به مقام اول رشته تنيس روي ميز در نيشابور برسم، فوتبال هم همراه با دوستانم بازي مي‎كنم.

حرف پاياني؟

از خانواده‎ام به‎ويژه پدر و مادر تشكر مي‎كنم كه هميشه مشوقم در اين راه بوده‎اند، از اساتيدم و هر كسي كه حتي يك كلمه به من ياد داده است نيز تشكر مي‎كنم.

منبع: فارس

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

ترجمه
(اى پيامبر!) بگو: پناه مى‎برم به پروردگار آدميان.
پادشاه آدميان.
معبود آدميان.
از شرّ وسوسه شيطان.
آن كه انديشه بد در دل مردمان افكند.
از جنس جنّ باشد يا انسان.
(ناس، 1-6)
پيام ها
1- پيامبر، امين وحى است و چيزى از خود نمى‎گويد.
2- خطرات به قدرى شديد است كه خدا به پيامبرش دستور پناه بردن مى‎دهد.
3- بدون استمداد از خدا، امكان مبارزه با شرور نيست.
4- گناهكاران نبايد مأيوس شوند؛ زيرا خداوند، پروردگار همه مردم است نه فقط مؤمنان.
5 - وقتى پيامبر، به خدا پناه مى‎برد، وظيفه ما روشن است.
6- انسان بايد خود را تحت تربيت خداوند بداند، «ربّ النّاس» سلطنت و حكومت او را بپذيرد، «ملك النّاس» و او را معبود خود قرار دهد. «اله النّاس»
7- انسان بى‎ايمان، به قدرت و جمعيت و قوميت و ثروت خود پناه مى‎برد، ولى مردان خدا به پروردگار و پادشاه و معبود هستى پناهنده مى‎شوند.
8 - بالاترين خطرها پنهان‎ترين آن‎هاست كه وسوسه درونى باشد.


 بوستان حكايت

توجه به دعاي عهد

يكي از نزديكان امام(ره) نقل مي‎كرد:
يكي از چيزهايي كه امام(ره) در روزهاي آخر به من توصيه مي‎كردند خواندن دعاي عهد بود. ايشان مي‎گفتند: «صبح‎ها سعي كن اين دعا را بخواني، چون در سرنوشت دخالت دارد».
امام حتي در موقعي كه در بيمارستان بستري بودند از انس با كتاب مفاتيح الجنان غافل نبودند. پس از رحلت جانگداز ايشان كه مفاتيحشان را از بيمارستان به بيت منتقل مي‎كرديم متوجه شديم امام در مفاتيح خود در كنار دعاي شريف عهد كه آن را يك اربعين مي‎خواندند، تاريخ شروع را هشت شوال نوشته‎اند.
برداشت‎هايي از سيره امام خميني(ره)، ج 3، ص 42-43

 پرتوي از حكمت

شناسايي متكبر از نحوه راه رفتن

آيت‎ا... شيخ مجتبي تهراني(ره): در مساله راه رفتن، اگر انسان ديد طبعش اين است كه دوست دارد در راه رفتن مقدم بر ديگران راه برود و ديگران پشت سر او راه بروند، و خودش را در راه رفتن جلو مي‎اندازد، بفهمد كه مبتلاي به كبر است. لذا براي معالجه كردن اگر با ديگري قدم برمي‎دارد، مقيد باشد پيشي نگيرد.
اخلاق رباني، شماره 7، ص 82