صفحه آخر

حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي در ديدار با رئيس صدا و سيما و هيأت همراه:
رسانه ملي بايد محتواي غني را در قالبي زيبا و جذاب به مخاطبان خود ارائه كند

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با رئيس صدا و سيما و هيأت همراه، پيروزي انقلاب اسلامي و برقراري نظام اسلامي را لطف بي‎سابقه خداوند دانست، و اظهار داشت: بي‎شك صدا و سيما نيز مانند نهادهاي ديگر داراي حسن‎ها و عيب‎هايي است و البته همه ما دوست داريم عيب‎هاي آن كم‎تر و حسن‎هاي آن بيش‎تر شود.

ايشان با تأكيد براين كه همه مي‎خواهند ضعف‎ها برطرف، و نقاط قوت صدا و سيما بيش‎تر شود، ادامه داد: مهم اين است كه معيار و مقياس را براي شناخت ضعف و قوت چه بدانيم؟ گاهي معيار، تحقق خواست‎هاي دولت حاكم است؛ هم‎چنان‎كه برخي دولت‎ها معتقدند رسانه بايد زمينه پذيرش تصميمات دولت از سوي مردم را آماده كند، و به تعبير ديگر هدف رسانه را صرفاً تبليغ براي حاكميت مي‎دانند؛ در اين صورت هر كاري كه در اين زمينه انجام شود، نقطه قوت، و كارهاي ديگر نقطه ضعف است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن بيان نگرش دوم نسبت به هدف رسانه ملي افزود: برخي نيز گمان مي‎كنند كه صدا و سيماي نظام اسلامي بايد دائماً قرآن و وعظ و خطابه، و گاهي اخبار پخش كند، و فقط اين برنامه‎ها را نشانه قوت و غير از آن را نامطلوب مي‎دانند.

ايشان در ادامه گفت: سومين نگرش نگاه به رضايت مردم دارد و بر اساس آن صدا و سيما فقط بايد مردم را راضي نگه دارد و به گونه‎اي رفتار كند كه آن‎ها خوششان بيايد و رسانه ملي را براي تماشا انتخاب كنند.

آيت‎ا... مصباح يزدي با رد ديدگاه‎هاي مذكور گفت: نگرش اول كه رسانه ملي فقط تبليغاتچي دولت باشد و راه را براي اجراي تصميمات دولت هموار كند، با وضع دولت‎هاي ديكتاتور سازگار است؛ اما در كشور ما كه مسؤولانش با مراجعه به آراي مردم انتخاب مي‎شوند و رأي مردم در آن نقش به‎سزايي دارد، چنين شيوه‎اي نه تنها پسنديده نيست، بلكه نمي‎تواند دوام داشته باشد. نگرش دوم هم كه وظيفه رسانه را فقط خطابه و وعظ مي‎داند، نيز فكري غير واقع‎بينانه است؛ چون حتي براي ترويج اسلام نيز بايد از امكاناتي استفاده كرد كه توجه مردم را جلب كند و با ابزارهايي كه مورد پسند مردم است، هدف اصلي دنبال شود.

استاد اخلاق حوزه علميه در ادامه خاطر نشان كرد: نظام جمهوري اسلامي‎ايران، نه مي‎خواهد به صورت ديكتاتوري عمل كند كه مردم مجبور به اطاعت باشند، و نه مي‎تواند طوري عمل كند كه هر چه مردم دلشان خواست، ملاك عمل قرار گيرد.

ايشان با تأكيد بر اين‎كه هرچه مردم دلشان بخواهد، لزوماً برايشان مفيد و مطلوب نيست، اظهار داشت: پدر و مادر خانواده وظيفه دارند مصلحت فرزندانشان را در نظر بگيرند و مثلاً به فرزندي كه بيماري دارد، غذا و دارويي بدهند كه سبب بهبود وي شود، نه هر غذايي كه بيمار دوست داشته باشد؛ چه بسا فرد بيمار غذايي را دوست داشته باشد كه سبب به خطر افتادن جانش بشود. در نظام اسلامي نيز بايد مصلحت مردم در جهت رشد و تعالي ايشان در نظر گرفته شود، و نه لزوماً آن‎چه كه مردم دلشان مي‎خواهد.

آيت‎ا... مصباح يزدي افزود: بر همين اساس در صدا و سيما نيز خبرگان امر و متخصصان آموزش و پرورش و رسانه بايد راه‎هايي پيدا كنند كه محتواي ارزنده را از طريق راه‎هايي كه جاذبه داشته باشد به مردم ارائه كنند؛ پس كار رسانه ملي قائم به دو ركن است: اول محتواي مفيد و ارزنده؛ دوم قالب‎هاي جذاب؛ چون بهترين مطالب، اگر در قالبي خشك و بي‎روح عرضه شود، هيچ اثري نخواهد داشت.

ايشان با اشاره به اين‎كه در رسانه ملي به دو گروه علمي و فني نياز داريم: گفت: گروه اول بايد افرادي باشند كه مطالب صحيح، مفيد و ارزنده را استخراج كرده، و مطابق با سطح علمي قشرهاي مختلف جامعه، محتواي متين و مؤثر را آماده كنند؛ و گروه دوم بايد قالب‎هاي جذاب، زيبا و متناسب با علائق و سلائق مختلف مردم در گروه‎هاي سني مختلف براي ارائه محتوا را آماده كنند.

آيت‎ا... مصباح يزدي با بيان اين‎كه هر عقل سليمي اين مسأله را تأييد مي‎كند كه محتوا بايد سودمند باشد، و به‎گونه‎اي ارائه شود كه مردم آن را بپسندند و جذب شوند، افزود: اين مسأله يك حرف نو و جديد نيست؛ اما سخن در اين است كه آيا صدا و سيما در اين دو زمينه در حد مطلوب و ايده‎آل كار كرده است يا خير؟ بنده فكر مي‎كنم با وجود همه تلاش‎هايي كه در رسانه ملي مي‎شود، هنوز عملكرد اين سازمان در حد ايده‎آل نيست و هم در محتوا نقص‎هايي وجود دارد، هم در شيوه عرضه برنامه‎ها. گاهي كساني عهده‎دار ساختن برخي برنامه‎ها مي‎شوند كه صلاحيت لازم را ندارند و مطالبي در برخي برنامه‎ها بيان مي‎شود كه مغاير با هدف نظام اسلامي است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: جا دارد افراد دلسوزي نقطه‎هاي كمبود را شناسايي كنند و براي بهبود محتواي آنچه در رسانه ملي عرضه مي‎شود، بكوشند؛ اما اين كافي نيست، بلكه متخصصيني نيز بايد قالبي براي اين محتوا آماده كنند كه مخاطب جذب آن شود و بتواند از آن استفاده كند.

اين مفسر قرآن كريم اظهار داشت: يكي از ويژگي‎هاي قرآن در كنار محتواي غني آن، جاذبه و زيبايي آيات قرآن است، به حدي كه يكي از وجوه اعجاز اين كتاب شريف كه نقش بسزايي در تأثيرگذاري آن نيز دارد، را زيبايي و جذابيت قرآن عنوان كرده‎اند. ما بايد اين هنر را از قرآن ياد بگيريم و علاوه بر تلاش در جهت اتقان محتوا، آن را با كيفيتي جذاب و زيبا به مخاطبان عرضه كنيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خطاب به مسؤولان صدا و سيما اظهار داشت: اگر اين دو مؤلفه در حد كامل در برنامه‎هاي صدا و سيما وجود دارد، بايد خدا را شكر كرد و ما هم دعاگويتان هستيم؛ اما اگر باور داريد كه ضعف‎هايي در هر يك از اين دو زمينه وجود دارد، نمي‎توان از كنار آن بي‎خيال گذشت؛ چرا كه ما مسؤوليم و روزي بايد در پيشگاه خداوند متعال، پيامبر اكرم و ائمه معصومين صلوات‎الله‎عليهم‎اجمعين، و شهدا و خانواده‎هاي آن‎ها پاسخگو باشيم كه در برابر نعمت‎هاي الهي و فداكاري‎هاي شهدا و خانواده‎هايشان براي اسلام چه كرده‎ايم؟

ايشان در ادامه گفت: آيا ما مي‎توانيم بگوييم براي اين‎كه مردم جذب شبكه‎هاي ماهواره‎اي نشوند، مجبوريم بعضي برنامه‎ها را توليد كنيم؟ آيا شما براي ساختن برنامه‎هايي با محتواي مفيد و جذاب، نهايت تلاش خود را كرده‎ايد و نتيجه نگرفتيد، يا خير؟ اگر در حد امكان تلاش نكرده‎ايد، نمي‎توانيد بگوييد براي اين‎كه مردم جذب شبكه‎هاي خارجي نشوند مجبور به ساختن فلان برنامه شديم.

آيت‎ا... مصباح يزدي افزود: اما اگر در توليد برنامه پر محتوا و جذاب تلاش كرديد، از اين‎كه عده‎اي برنامه‎هاي شما را نپسندند، ناراحت نباشيد؛ چرا كه قرآن با آن همه زيبايي‎اش وقتي به گوش عده‎اي مي‎رسيد، نه تنها به پيامبر صلي‎ا... عليه و آله ايمان نمي‎آوردند، بلكه آن حضرت را ساحر و شاعري مجنون مي‎ناميدند!

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در پايان تأكيد كرد: اين توقع بجايي است كه در رسانه ملي مطالب سودمند در قالبي جذاب ارائه شود تا براي همگان مفيد و قابل استفاده باشد. لذا توصيه بنده اين است كه اگر ضعفي در اين دو ركن وجود دارد، در جهت جبران آن تلاش شود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق عليه‎السلام:
حضرت مهدي(عليه‎السلام) بخشنده است و مال را به وفور مي‎بخشد، بر مسؤولان و كارگزاران بسيار سخت‎گير و بر فقرا و ضُعفا رئوف و مهربان است.
الملاحم و الفتن، ص 137

 راه امام

اين قلب هاي صاف پاك مردم را نگه داريد

اين قلب‎هاى صافِ پاكِ مردم را نگه داريد. اين كشاورزها و - نمى‎دانم - كارگرها و اين‎ها بودند كه شما را به استاندارى رساندند، و الّا شما را استاندار نمى‎كردند. زمان رضاشاه هيچ كدام شما استاندار بوده‎ايد؟! راه نمى‎دادند شما را توى ادارات. اين مردم بودند كه اين دولت را به وجود آوردند و اين رئيس جمهور را رئيس جمهور كردند. و - عرض مى‎كنم - اين مملكت را برگرداندند[...] ما بايد درست توجّه داشته باشيم به اين مسائل، و خدا را حاضر ببينيم همه جا. در قلوب ما حاضر است، در هر مجلس حاضر است، ما در محضر خدا هستيم. وقتى ما در محضر خدا هستيم، بندگان خدا كه عزيز خدا هستند، در محضر خدا ما به آن‎ها اذيت بكنيم؛ اين جرم بخشودنى نيست. بايد نگه داريم اين‎ها را.
صحيفه امام، ج 13، ص 385

 در پرتو خورشيد

آراي فقهي حضرت آيت ا... خامنه اي داراي پشتوانه قوي استدلالي كم نظير است

بنيه علمي ايشان نه تنها از هيچ يك از مراجع موجود كم‎تر نيست بلكه آراي فقهي كه ايشان اظهار مي‎كنند داراي يك پشتوانه قوي استدلالي و فقهي كم نظير است؛ ايشان در مسايل اصول و فقه در سطح بسيار بالايي است و اين خود از ويژگي‎هاي معظم‎له است كه علاوه بر اين‎كه مسؤوليت رهبري را برعهده دارند و كار بسيار فشرده در نظارت بر اوضاع و حل مشكلات نظام، در عين حال تحقيقات علمي خود را كنار نگذاشته‎اند... شاگرداني كه ايشان تربيت مي‎كنند، جزو فضلا و طلاب حوزه‎هاي علميه هستند و حقيقتا توان علمي ايشان قابل تمجيد و تحسين است.
آيت‎ا... جنتي