صفحه سياسي

زمين بازي را عوض نكنيد

 قاسم روان‌بخش

تقريبا 5 سال از عمر دولت آقاي روحاني و وعده‎هاي دلنشين و جذابش مي‎گذرد؛ رونق اقتصادي، رفع تحريم‎ها، افزايش ارزش پول ملي، كاهش قيمت دلار، كاهش نقدينگي و تورم، افزايش اشتغال و كاهش بيكاري، برگرداندن اعتبار به پاسپورت ايرانيان و... . همه و همه وعده‎هايي بود كه وي در دو دوره تبليغات رياست جمهوري به ملت ايران داد و توانست با شيوه‎هاي خاص خودش آراي مردم را جذب كند. او ملت را از راي دادن به رقيب ترساند و به نوعي هشدار داد چنان‎چه به رقيب من راي بدهيد وقوع جنگ قطعي است، تورم افزايش خواهد يافت، دلار به مرز 5 هزار تومان پر خواهد كشيد، برجام پاره خواهد شد، تحريم‎ها برخواهند گشت و خلاصه بيچاره خواهيد شد!

متاسفانه اكنون كه 5 سال از عمر چنين دولتي مي‎گذرد بسياري از وعده‎هاي داده شده عملياتي نشده و شرايط زندگي مردم نيز هر روز بدتر از ديروز است. دلار 9000 توماني، سكه 3 ميليون توماني و تنش در بازار ارز و طلا موجب اضطراب در بازار لوازم خانگي و كالاهاي اساسي مردم شده است. مردم نمي‎دانند قرار است فردا چه اتفاقي بيفتد و چگونه بايد با اين ناملايمات اقتصادي زندگي كنند.

متاسفانه دولت آقاي روحاني براي مهار بازار و كنترل قيمت‎ها، هيچ برنامه قابل عرضه‎اي ندارد و رئيس بانك مركزي اش مي‎گويد من نمي‎دانم چه كنم! سخنگوي دولت مي‎گويد براي تبديل ريال‎هاي مردم به سكه و ارز اين همه موجودي نداريم، و معاون وزير هم مي‎گويد مردم چرت و پرت مي‎گويند! و البته دولتي‎ها به زندگي عادي و روزانه خودشان ادامه مي‎دهند و مجلس نيز به تعطيلات تابستاني مي‎رود! رئيس جمهور هم همراه با رئيس دفتر و وزيرش به توچال براي تفريح مي‎رود. گويا اين‎گونه اتفاق‎ها در كشور همسايه رخ داده است. بدتر از همه، اقدامات تامل برانگيز براي تعويض ريل انتقادها از سوي دولت به طرف مقابل است. هنوز هم تقريبا همه تقصيران را به گردن دولت اسبق مي‎اندازند!

يكي از شگردهاي رواني براي منحرف كردن مردم از مسائل اصلي، طرح مسايل فرعي و جانبي و منحرف كردن مردم از مساله اصلي است؛ به عنوان نمونه: مهم‎ترين دغدغه رسانه‎هاي طرفدار دولت ورود زنان به ورزشگاه‎ها براي ديدن مسابقه جام جهاني از طريق تلويزيون است. ظاهرا دوقطبي سازي جامعه مبني بر جواز يا عدم جواز حضور زنان به ورزشگاه براي ديدن تلويزيون به مساله اصلي و اول كشور تبديل شده است!

تيتر اول رسانه‎هاي حامي دولت را كه ملاحظه مي‎كنيد حكايت از آزادي زنان از قيد و بند ورود به ورزشگاه است و از گراني دلار و ارز و طلا و گران شدن دارو و حذف بيمه آن‎ها خبري نيست. به نظر مي‎رسد كه بعضي از عناصر دولت براي فرافكني اذهان مردم از مساله اصلي به مساله‎هاي فرعي نيازمند به تلگرام طلايي هستند تا با عمليات رواني هم اذهان مردم را از مساله اصلي منحرف سازد و هم با يك فرافكني آشكار همه تقصيرها را به گردن ديگران بياندازند تا با يك تير چند نشانه بزنند و هم فتنه‎گراني نفوذي در دولت كه در ماجراي فتنه88 ناكام مانده‎اند مجددا اسب خويش را براي عمليات ديگري زين كنند.

در چنين شرايطي وظايف انقلابيون بسيار سنگين است. سكوت و انزوا، بي‎خيالي و بي‎تفاوتي خطرهاي بسيار زيادي را براي جامعه به بار مي‎آورد. امروز روز جهاد است؛ آن هم جهاد كبير؛ جهادي كه دو سال پيش فرمانش از سوي جانشين امام زمان(عج) صادر شد؛ جهاد روشنگري و بصيرت افزايي. هدف دشمن جدا كردن مردم از انقلاب و نظام است. اگر در اين جهاد شركت نكنيم ممكن است دشمن در اين تهاجم به افكار عمومي چنان عمل كند كه موفق شود عموم به جاي اين‎كه در دولت و مجلس دنبال مقصر بگردند، انگشت اشاره را به سوي نظام متوجه كنند؛ امروز بر نخبگان سياسي و روشنفكران متدين جامعه است كه با الهام گرفتن از تاريخ اسلام و معاصر، مردم را نسبت به احتمال تكرار تاريخ آگاه كنند.

تنش ميان استعفا يا ماندن روحاني بالا گرفت

دولتي كه بايد در سال اول خود پس از انتخابات از دستاوردها و تحقق وعده هايش بگويد، حالا با وخيم شدن وضعيت اقتصادي كشور در محاصره انتقادها و فشارهاي طرفداران خود قرار گرفته است. بسياري از اصلاح‎طلبان كه كوركورانه «تكرار كردند» حالا مصاحبه مي‎كنند كه دولت فعلي و كابينه توان مديريت كشور را ندارد، در نتيجه يا استعفا دهد و يا حداقل تيم اقتصادي و وزراي خود را عوض كند.

به گزارش رجانيوز، سيدحسين موسويان يكي از همين افراد است. او كه دبير كميته سياست خارجي شورايعالي امنيت ملي در سال‎هاي ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴(يعني زماني كه آقاي روحاني به عنوان دبير شورايعالي امنيت ملي بوده و همچنين عضو و سخنگوي تيم مذاكرات هسته‎اي در سال‎هاي ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ كه مسؤوليت پرونده هسته‎اي را آقاي روحاني به عهده داشته و آقاي ظريف نيز عضو تيم مذاكره كننده بوده چندي پيش در يك مصاحبه، پيشنهاد جنجالي و مهمي را مطرح كرد. او كه از مدافعان سياست‎هاي حسن روحاني در سال‎هاي طولاني و حتي مذاكرات منتهي به برجام بوده است، با انتقاد از كساني كه مذاكره مستقيم با آمريكا را مطرح كرده‎اند با پيشنهاد استعفاي حسن روحاني به عنوان راه حل براي عبور از شرايط اقتصادي مورد توجه قرار گرفت.

موسويان گفت: «براي ايجاد اجماع و وحدت داخلي نياز به درك درست از شرايط داخلي و خارجي كشور، فداكاري و ازخودگذشتگي است.»

وي در ادامه منظورش از فداكاري و ازخودگذشتگي را به طور واضح‎تري شرح داد و خواستار استعفاي دولت شد: «بزرگان نظام بايد قبل از هرچيز دراين مورد چاره‎انديشي كنند؛ حتي به قيمت يك خانه‎تكاني اساسي در دولت يا حتي استعفاي دولت فعلي و برگزاري انتخابات زودرس؛ زيرا استمرار وضع فعلي تا 2سال ديگر، ممكن است موجب لطمات غيرقابل جبران شود.»

اما مطرح شدن ماجراي استعفاي حسن روحاني آن هم از بدنه اصلاح‎طلبان ترس و نگراني را بر دولتي‎ها و ارتزاق كنندگان از اين دولت به دنبال برداشت. همين امر باعث شد تا دولتي‎ها و حامياني كه تحمل استعفاي دولت و اعلام علني شكست سياست‎هاي آن را ندارند دست به كارشوند. اين دسته از دولتي‎ها كه به نظر مي‎رسد خودشان هم داراي اختلاف نظرهاي گسترده هستند تصميم گرفتند يا مشكلات پيش آمده را انكار كنند، يا با فشار رسانه‎اي خواستار اصلاحات در بدنه دولت شوند و يا مردم را از عواقب نبودن روحاني بترسانند! ظريف كه با توهم كسب دستاوردهاي اقتصادي مسؤوليت عقب نشيني‎هاي تاريخي در مقابل آمريكا را برعهده داشت و با شكست برجام هم حاضر نشد از كار خود استعفا دهد، اخيرا در يك سخنراني به دفاع از دولت در مقابل مطالبه كناره گيري روحاني پرداخت. او در جمع فعالان اتاق بازرگاني ايران در صحبتي كه به نظر مي‎رسد پاسخ به درخواست استعفاي دولت توسط رفيق ديرين خود و روحاني(يعني موسويان)بوده است آن‎ها را از ايران بدون روحاني ترساند(!) و گفت: «خيال نكنيد كه اگر آقاي روحاني رفت و اصولگرايان آمدند موفق مي‎شوند!»

جهانگيري ونوبخت هم مانند خود روحاني سعي دارند تا با حربه انكار به سراغ فاجعه اقتصادي بروند. رئيس جمهور چندي پيش گفته بود: «گراني‎هاي اخير دليل اقتصادي ندارد و جنگ رواني است.» شهباز حسن‎پور، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس در خصوص جلسه غيرعلني مجلس با دولتي‎ها به نقل از جهانگيري گفت: «جاي نگراني درباره مسائل اقتصادي و وضعيت معشيتي مردم نيست» اين صحبت‎ها همراه با بي‎عملي دولت نشان از راهبرد انكار مشكلات توسط دولت دارد. اما رسانه‎هاي حامي دولت هم يا سر در برف كرده و به موضوعات حاشيه‎اي مي‎پردازند و يا موضوع تغييرات در تيم اقتصادي دولت را پيگيري مي‎كنند تا احتمالا كار به مساله استعفاي روحاني كشيده نشود.

يكي از اين رسانه‎ها در انتقاد از دولت نوشته است: «گويا مملكت را به شوخي گرفته‎اند... كجاي دنيا رانت فروش 380هزار سكه توسط 50نفر افشا مي‎شود و كك دولتش گزيده نمي‎شود. چرا رانت‎خواران سكه‎هاي نجومي و حاميانش را معرفي نمي‎كنيد؟ دولت از چه نگران است كه تيم اقتصادي را تغيير نمي‎دهد؟ تا كجاي اين دره هولناك بايد رفت تا حضرات فكري نو براي حل بحران كنند؟»

اين رسانه حامي دولت با ذكر نابساماني‎هاي وسيع اقتصادي و بي‎كفايتي دولت از تغييرات در تيم اقتصادي دولت حمايت كرد و نوشت: «در اين شرايط، سوال قابل تاملي اذهان را به خود مشغول مي‎كند؛ دولت و رئيس جمهور چرا هيچ تغييري در تيم اقتصادي خود به وجود نمي‎آورند؟ تيم اقتصادي فعلي، ظاهرا تيمي با چند فرمانده و چند عضو بدون اختيار است. بايد وضعيت كشور به كدام فاجعه نزديك شود تا بر اساس آن بتوان صحبت از تغيير در جايگاه‎هايي كه اكنون در اختيار نوبخت، نهاونديان، كرباسيان، نيلي، سيف، شريعتمداري و ساير اعضاي تيم اقتصادي دولت است، به ميان كشيد؟»

حالا بايد ديد آيا انكاركنندگان مشكلات اقتصادي كشور باز هم دلار هشت هزارتوماني و سكه نزديك به سه ميليون تومان و تورم لجام گسيخته مسكن و خودرو را ناديده مي‎گيرند و يا به تغيير تيم اقتصادي دولت مي‎پردازند؟ به نظر مي‎رسد استعفا محال‎ترين گزينه‎اي است كه شكست خوردگان سياسي اصلاح‎طلب به آن فكر مي‎كنند و حاضر نخواهند شد صندلي‎هاي قدرت خود را رها كنند. اما هر چه هست اصلاح‎طلبان صاحب مقام و قدرت در كشور تاكنون نتوانسته‎اند راهي براي رفع مشكلات كشور و توجيه ناكارآمدي‎هاي خود پيدا كنند.

در حاشيه سخنان اخير علي مطهري

در شرايطي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي همين چند روز قبل(چهارشنبه 30 خرداد 97) در ديدار نمايندگان مجلس از آن‎ها خواستند در قانونگذاري و عمل به وظايف اساسي خود مسائل مهمي همچون «اولويت‎هاي كشور و رفع مشكلات مردم به ويژه طبقات ضعيف و متوسط» را مورد توجه كامل قرار دهند؛ مطهري به داستان لغو حضور يك بازيكن فوتبال اسپانيايي در رسانه ملي پرداخت! اين نماينده حامي دولت در مجلس با انتقاد از صدا و سيما به خاطر لغو حضور كارلوس پويول بازيكن سابق تيم ملي اسپانيا در برنامه جام جهاني شبكه سه اين اقدام را نشان دهنده حكومت ملوك‎الطوايفي و يا فرمانبري از بيرون در اين سازمان عنوان كرد!

در نامه علي مطهري نماينده تهران خطاب به علي عسكري، رئيس سازمان صدا و سيما، آمده است:

ماجراي دعوت از آقاي كارلوس پويول، كارشناس و بازيكن سابق تيم ملي فوتبال اسپانيا، براي شركت در برنامه جام‎جهاني شبكه ۳ در آستانه بازي ايران و اسپانيا و سرانجام لغو آن پس از اعلام در آن برنامه، نشانه حكومت ملوك‎الطوايفي و يا فرمانبري از بيرون در آن سازمان است. هزينه معقول براي حفظ نشاط جامعه، زايد نيست.لازم است جناب‎عالي اقتدار بيش‎تري در اداره سازمان داشته باشيد و تحت تأثير فشارهاي داخل و خارج واقع نشويد. رهبر انقلاب نيز فرمودند من فقط رئيس سازمان را تعيين مي‎كنم و در مديريت آن دخالتي ندارم. بنابراين نبايد به علامت‎هايي كه از اين سو و آن سو به شما داده مي‎شود ترتيب اثر دهيد.

نامه سرگشاده علي مطهري خطاب به رئيس سازمان صدا وسيما در حالي صورت مي‎پذيرد كه اين روزها قيمت دلار به نزديك9000 هزار تومان و سكه به 3 ميليون تومان رسيده است، گراني مسكن و افزايش اجاره بها و گراني اقلام ضروري علاوه بر فشار آوردن به اقشار مختلف جامعه موجب نارضايتي‎هاي گسترده عمومي نسبت به بي‎تدبيري‎هاي دولت يازدهم، يعني دولت مورد حمايت علي مطهري به وجود آورده است و نايب رئيس مجلس به جاي اين‎كه از عدم پرداخت مبالغ كلان به مهمانان خارجي تلويزيون در اين وانفساي اقتصادي حمايت كند، به اين اقدام انتقاد مي‎كند تا مثل دفعات پيش از اين، بر خلاف جريان آب حركت كند. نكته‎اي كه در اين ميان قابل تامل است سكوت معنادار علي مطهري درباره تحولات چند ماهه اخير بازار و واكنش به افزايش قيمت‎ها است، مساله‎اي كه جزو وظايف طبيعي و ذاتي وي به شمار مي‎رود ولي تاكنون كسي كنشي جدي از او در اين‎باره سراغ ندارد، برخلاف ساير مسائل كم اهميتي كه مطهري را سريع دست به قلم مي‎كند و او را به تيتر يك روزنامه‎هاي زنجيره‎اي و رسانه‎اي ضد انقلاب مبدل مي‎سازد.

حالا مردم و افكار عمومي نظاره گر اين‎گونه اقدامات هستند و مي‎پرسند آيا علي مطهري براي گراني‎هاي سرسام آور نيز بيانيه صادر خواهد كرد؟ و يا او فقط صداي دولت در مجلس است؟ يا لغو يك كنسرت يا هر چيزي شبيه به آن، او رابه خروش خواهد آورد؟ علي مطهري بايد تصميم بگيرد به اولويت‎هاي جدي مردم و كشور رسيدگي كند يا اين‎كه همچنان مسير وكيل الدولگي بودن را با شتاب بيش‎تري طي كند.

امام خامنه اي از نگاه آيت ا... العظمي فاضل لنكراني
ستون خيمه مرجعيت / بخش هفتم

 علي احمدي خواه

مرحوم آيت‎ا... العظمي فاضل لنكراني، از مراجع بزرگ و انقلابي، درباره رهبري و مرجعيت حضرت آقا مي‎فرمايند: آيت‎ا... خامنه‎اي، ستون خيمه مرجعيت‎اند، اگر ايشان نبودند، ما هم نبوديم

آيت‎ا... فاضل لنكراني مي‎فرمايند: مسألة رهبريت به شخص ارتباط ندارد. مساله رهبريت در رابطه با مقام است. مقام رهبريت مطاع است، مقام رهبريت واجب الاطاعه است؛ بلكه به تعبيري كه عقيده شخصي خود من است، الان حمايت از مقام معظم رهبري، از زمان امام، واجب‎تر است چرا؟ بالاخره همان‎طور كه از امام، نه شخص امام، مقام امام «بما انه مقام رهبري» واجب بود، الان اين معنا بيش‎تر احساس ضرورت و نياز دارد. اين مقام، واجب الاطاعه است و بايد محترم شناخته بشود. ايشان(آيت‎ا... خامنه‎اي) ستون خيمه مرجعيت هستند. اگر ايشان نبودند ما هم نبوديم.(1)

معظم له در جمله‎اي كوتاه و پرمعنا، بر فضل و فقاهت امام خامنه‎اي در ميان مراجع معاصر تصريح و تأكيد دارند و مي‎فرمايند: «هيچ‎كدام از مراجع عظام كنوني در زمان همسالي با آيت‎ا... خامنه‎اي، به اندازه او فضل و فقاهت نداشته‎اند».(2) ايشان در جاي ديگري مي‎فرمايند: بنده به عنوان كسي كه هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم اين‎كه آشنايي با آيت‎ا... خامنه‎اي دارم، عرض مي‎كنم كه ايشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند. بيست سال پيش [ = سال 1348ش] وقتي كه در مشهد، در مسجد گوهر شاد با ايشان برخورد كردم، آن موقع ايشان از مدرّسان محترم مشهد بودند. پرسيدم چه چيزي تدريس مي‎كنيد، فرمودند: مكاسب؛ مكاسب، از مهم‎ترين و مشكل‎ترين كتب علمي ماست. به نظر من، ايشان[اكنون كه سال 1368 ش است] يك فقيه و يك مجتهد است. كسي كه در سال‎هاي طولاني در جهان سياست، استادي چون امام امت داشته است و خودش نيز داراي استعداد سرشار است، چنين فردي داراي مقامات بلندي از درك سياسي است. دوران هشت سالة رياست جمهوري ايشان، يك شاهد قوي بر اين مطلب است. سفرهايي كه ايشان به كشورهاي خارجي داشته‎اند، به عنوان يك سياستمدار در صحنه‎هاي سياسي جهان درخشيده است.(3)

پي‎نوشت‎ها

1. سايت بقية الله HTTP: //BAGHIATALLAH14.BLOGFA.COM

2. جام جم: تداوم آفتاب؛ ويژة نامه آغاز بيستمين سالگرد رهبري حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي، مرداد 1387

3. زندگي نامه مقام معظم رهبري، تدوين مؤسسة قدر ولايت، ص 244. علي شيرازي: پرتوي از خورشيد؛ داستان‎هايي از زندگي مقام معظم رهبري، ص 19. مركز تحقيقات اسلامي نمايندگي ولي فقيه سپاه: نسل كوثر، ص90- 89. جرعه نوش كوثر؛ زندگي نامه مقام معظم رهبري تدوين مؤسسه قدر ولايت، ص278.

رجانيوز نوشت:
عكس تان در اين شرايط به اندازه كافي مردم را ناراحت كرد

در شرايطي كه اوضاع اقتصادي اين روزهاي كشور نا بسامان است و هر روز خبر گراني كالاهاي اساسي مردم را شوكه مي‎كند، حسن روحاني، رئيس جمهور به همراه برخي اعضاي كابينه به جاي سر زدن به بازار و شنيدن مشكلات مردم، به منطقه تفريحي توچال رفت و به گشت و گذار در اين منطقه پرداخت!

به گزارش رجانيوز، در عكس‎هايي كه از اين بازديد منتشر شده، محمود واعظي رئيس دفتر رئيس جمهور و سيدحسن قاضي‎زاده هاشمي وزير بهداشت نيز همچون رئيس جمهور، با لباس ورزشي در اين بازديد حضور دارند.

حضور رئيس جمهور در يك منطقه تفريحي پايتخت آن هم در زمان اوج مشكلات معيشتي و گراني‎هاي ساعتي به قدري دور از انتظار بود كه برخي رسانه‎ها به كنايه، خبر اين بازديد را با قيد «واقعي» منتشر كردند.

مهم‎ترين نكته در اين خصوص نوع قضاوت مردم از اين اقدام رئيس جمهور است. طبيعي است كه مردم انتظار دارند تا در زمان اوج مشكلات، مسؤولان در كنار آن‎ها بوده و درد و رنج جامعه را با تمام وجود حس كنند. از اين رو انجام يك سفر تفريحي در بحبوحه گراني‎ها و نارضايتي مردم، بيش‎تر پاشيدن نمك روي زخم تعبير خواهد شد.

در اين راستا حداقل انتظار از مسؤولان اجرايي اين است كه اگر نمي‎توانند نابساماني‎هاي بي‎سابقه در حوزه‎هايي چون مسكن، خودرو، دلار و سكه را مديريت كنند، حداقل با اعصاب مردم بازي نكرده و به احساس تبعيض در جامعه دامن نزنند.

گفتني است نقش دولت روحاني و به ويژه چهره‎هاي اقتصادي كابينه در ايجاد مشكلات معيشتي و عدم مديريت آن به قدري واضح است كه حتي صداي رسانه‎هاي حامي اين دولت نيز درآمده و به عنوان مثال سايت تندروي انتخاب كه از اصلي‎ترين رسانه‎هاي حامي دولت در 5 سال گذشته محسوب مي‎شود اخيرا در اين خصوص نوشته بود: «گويا مملكت و مديريت آن را به شوخي گرفته‎اند! همه قيمت‎ها رو به بالاست، اما به زعم حضرات، يا حباب است، يا جنگ رواني! شنيده‎ها حاكي از آن است كه دولت در برخي امور، اساساً رها شده و برخي بزرگان دولتي نيز، انگيزه و تمايلي براي حل مشكلات و معضلات ندارند!»

به نظر مي‎رسد روحاني و تيم اقتصادي او نه تنها در اداره كشور و حل مشكلات ناتوانند كه در همراهي با مردم در زمانه مشكلات و همذات پنداري با آنان نيز عاجزند. از اين رو پيشنهاد مي‎شود تا تيم جنگ رواني مستقر در دولت برخي بديهيات در اين خصوص را به رئيس جمهور محترم بياموزد!

آقاي روحاني! كدام يك از مشكلات كشور را حل كرده ايد؟!

 حسين شريعتمداري

مي‎دانيم رئيس جمهور محترم پيشنهادي را كه در اين وجيزه آمده است، خوش ندارند و احيانا ابرو درهم كشيده و زبان به ملامت نگارنده مي‎گشايند كه اين پيشنهاد را چرا پيش كشيده است؟! اما، اگر نيك بنگرند به يقين مصداق اين آيه شريفه را در آن خواهند يافت كه «عَسي أن تكرَهوا شَيئاً وهو خيرٌ لكم وَعسي أن تُحِبّوا شيئاً وهو شَرٌّ لكم... چه بسا چيزي را خوش نداشته باشيد، حال آن‎كه خير شما در آن است؛ و يا چيزي را دوست داشته باشيد، حال آن‎كه شر شما در آن است»(سوره بقره/ آيه 216) و تصديق خواهند كرد كه خير و صلاح ايشان، مردم، نظام و انقلاب در اين پيشنهاد جاي دارد. بخوانيد!

۱- آقاي دكتر روحاني در سال ۱۳۹۲ و در جريان تبليغات انتخاباتي خويش، قسم جلاله ياد كرده و خطاب به مردم گفته بود «والله العلي‎العظيم اگر مشكلات اين كشور كه بسيار و بسيار و بسيار پيچيده است راه‎حل نداشت من كانديدا نمي‎شدم»! و تاكيد كرده بود كه «بدانيد برادران، خواهران، عزيزان، همه آن‎هايي كه كليد را تكان داديد، واقعا براي اين قفل‎ها كليد وجود دارد»!

اكنون از خود آقاي روحاني و نه هيچ كس ديگر سؤال اين است كه كدام يك از مشكلات كشور را حل كرده‎ايد؟! و كدام مشكل را مي‎توانيد آدرس بدهيد كه در دوران رياست جمهوري خود، چند برابر نكرده‎ايد؟! كافي است نگاهي گذرا به فهرست وعده‎هايي كه داده بوديد بيندازيد و براي مردم -يا لااقل در پيشگاه وجدان خود- توضيح بدهيد كه كدام وعده است كه بر زمين نمانده و ده‎ها مشكل ديگر به آن افزوده نشده است؟! اين ارزيابي به آساني ممكن است و كار دشواري نيست، هست؟ و قضاوت نهايي نيز بر عهده خودتان!

نگارنده با يك حساب سر‎انگشتي و با مراجعه به اظهارات خود حضرتعالي و نه ديگران نزديك به ۱۶۰ نمونه از وعده‎هايي را كه طي ۵ سال گذشته به ملت داده‎ايد و هيچ يك از آن‎ها -تاكيد مي‎شود كه هيچ يك از آنها- تحقق نيافته است، فهرست كرده‎ام كه شرح يكايك آن‎ها به درازا مي‎كشد و از اين روي در نوشته پيش‎روي تنها شماري از آن وعده‎ها را كه همگان به خاطر مي‎آورند بر مي‎شماريم و بازهم قضاوت را بر عهده خودتان مي‎گذاريم!

۲- «دولت تدبير و اميد نخواهد گذاشت اين همه جوان بيكار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند» / حالا نيستند؟!

«اطلاعات مربوط به دولت بايد به صورت شفاف در اختيار مردم قرار گيرد كه اين مساله بسيار مهمي است؛ مقررات و قوانين بايد به صورت شفاف در اختيار همه قرار گيرد و نبايد يكي زودتر از اين مسائل آگاه شود و فردي ديگر ديرتر» / آيا همه اطلاعات را محرمانه نكرده‎ايد تا آن‎جا كه از ارائه اطلاعات به مجلس هم خودداري ورزيده‎ايد!

«همين كارخانه‎هاي موجود در كشور اگر به جاي 20 درصد توان با 60 درصد توان كار كنند، بخش عظيمي از مشكلات اشتغال‎زايي در كشور برطرف مي‎شود. موانع از سر راه توليد برداشته مي‎شود» /خودتان بفرماييد كه چه تعداد انبوهي از كارخانه‎ها و مراكز توليد در دولت جنابعالي تعطيل شده است؟!

«شعار من «نجات اقتصاد ايران» است» / آيا اقتصاد را نجات داده‎ايد يا ده‎ها مشكل به آن افزوده‎ايد؟!

«روي آوردن به مسير واردات بزرگ‎ترين بي‎عدالتي است. يعني عدالت اين است كه در شرايط فشار دشمن ما بتوانيم در داخل به توليد كمك كنيم» / آيا واردات بي‎رويه كالايي نظير دسته بيل و تشتك نوشابه و قرقره و كود انساني و كيف و كفش و شن و ماسه و مداد پاك‎كن و ژله و مربا و... كه نابود‎كننده توليد داخلي و كسب و كار مردم بوده است بخشي از همين وعده جنابعالي است؟!

«دلار نبايد ظرف چند ماه به چندين برابر قيمت افزايش پيدا كند»! حتما يادتان هست كه مي‎فرموديد؛«دولت تدبير نخواهد گذاشت كه ارزش پول ملي ظرف 6 ماه به يك سوم كاهش يابد»! / آقاي روحاني! مگر قيمت دلار را به ۸هزار تومان نزديك نفرموده‎ايد؟ و مگر سخن از افزايش بيش‎تر آن در ميان نيست؟!

درباره مذاكرات هسته‎اي و آن همه وعده كه داده بوديد و اكنون نتيجه‎اي كاملا معكوس و فاجعه‎بار داشته است، گفتني‎ها بيرون از اندازه و شمار است. فتح‎الفتوح! بزرگ‎ترين دستاورد تاريخ ايران! تسليم قدرت‎هاي بزرگ در مقابل ايران! معجزه قرن! و... / حالا چي؟! تحريم‎ها كه برداشته نشد و اضافه نيز شد و حال‎آن كه گفته بوديد در اولين روز اجرايي شدن برجام همه تحريم‎ها لغو مي‎شوند و... بگذريم!

فرموده بوديد«آن‎چنان رونق اقتصادي ايجاد بشود و مردم درآمد سرشار داشته باشند كه اصلا اين ٤٥ هزار تومان يارانه را نياز نداشته باشند»! و گفته بوديد «بايد كار را به جايي برسانيم كه به جاي اين‎كه مردم دستشان را به سوي دولت دراز كنند، دولت دستش را به سوي مردم دراز كند» خودتان بفرماييد آيا اين‎گونه است؟!...

گفته بوديد «در مساله عدالت بايد به مقوله رانت و فساد توجه كنيم»! / آيا با رانت‎خواري و فساد مبارزه كرده‎ايد و يا دامنه اين پلشتي‎ها با كم‎توجهي دولت جنابعالي گسترش فراواني نيز يافته است؟!

فرموده بوديد با گراني و تورم مبارزه مي‎كنيد و براي اين‎كه اشتباه نشود، تاكيد كرده بوديد كه معيار تورم جيب مردم است! جناب روحاني! جيب مردم چه مي‎گويد؟!

مي‎فرموديد «يكي از راه‎هاي مهار و كنترل تورم هدايت نقدينگي به سمت توليد است» / آقاي رئيس جمهور! در دولت شما نقدينگي چند برابر شده و به رقم فوق نجومي يك تريليون و چهار صد و پنجاه هزار ميليارد تومان رسيده است و به گفته وزير محترمتان حتي يك ريال آن هم به سمت توليد نرفته است!

فعاليت هسته‎اي كشورمان را به باد داديد! از ايران مقتدر تصويري ذلت‎بار به دشمنان ارائه كرديد، درباره مقابله با ركود و احترام به پاسپورت ايراني و جلب سرمايه‎هاي خارجي و سپردن پروژه‎هاي عمراني به داخلي‎ها و ده‎ها نمونه ديگر از اين دست نيز داد سخن فراواني داده بوديد كه با عرض پوزش بايد از خودتان پرسيد كدام يك از آن‎ها تحقق يافته است؟!

۳- جناب آقاي روحاني! حضرتعالي علي‎رغم سوگندهاي غليظ و شديد درباره ضرورت نقد و دعوت از همگان براي انتقاد از دولت، كم‎ترين انتقادي را بر نتافته و تحمل نكرده و نمي‎كنيد و در مقابل هر نقد دلسوزانه، منتقدان را به باد اهانت و ناسزا گرفته‎ايد كه از آن جمله است:

«بي‎سواد، بي‎شناسنامه، مزدور، كاسب تحريم‎، كودك‎صفت، حسود، بزدل، ترسو، جيب‎بر، بي‎قانون، مستضعف فكري، بيكار، متوهم، غوطه‎ور در فساد، سوءاستفاده‎گر، خرابكار، عقب‎مانده، تازه به دوران رسيده، عصر حجري، هوچي‎باز، منفي‎باف، يأس‎آفرين، ناشكر، بايد به جهنم بروند»! و... اخيرا انقلابيون نفهم! يك مشت لات!

و اين در حالي است كه امروزه همگان شاهدند حق با منتقدان بوده است و جنابعالي و دوستانتان راه را به خطا رفته‎ايد!

۴- اكنون سؤال از رئيس جمهور محترم آن است كه كدام يك از آن چه به اختصار در اين وجيزه آمده است غير واقعي و قابل انكار است؟ اگر قابل انكار نيست -كه نيست- بايد بپذيريد طي ۵ سال گذشته به بيراهه رفته‎ايد و برخلاف قسم جلاله‎اي كه ياد كرده بوديد و در صدر اين نوشته به آن اشاره شد، توان اداره كشور را نداشته‎ايد!

نمي‎گوييم «چون به گَردَش نمي‎رسي، برگرد»! چرا كه جنابعالي با راي مردم بر كرسي رياست جمهوري نشسته‎ايد و اگرچه همخواني وعده‎ها با راي مردم نيز بخشي از حق‎الناس است كه اگر رعايت نشود حق راي‎دهندگان يعني همان حق‎الناس ضايع شده است، ولي به صلاح خود شما، مردم، نظام و انقلاب است كه دست به يك خانه‎تكاني اساسي و گسترده در دولت بزنيد و ضمن سپردن كارها و مسؤوليت‎ها به افراد شايسته و كاردان، در انجام امور نيز از افراد دلسوز و كارآمد و آزمون داده مشورت جدي بگيريد تا لا‎اقل بخشي از خسارت‎هاي فراواني كه تا‎كنون دولت جنابعالي به ملت تحميل كرده است جبران شود.

در ميان وزرا و مديران كابينه شما، افراد كاردان و دلسوخته كم نيستند ولي سخن درباره آن عده از اعضاي دولت جنابعالي است كه به زندگي‎هاي اشرافي و يا وطن‎فروشي در فتنه آمريكايي- اسراييلي ۸۸ آلوده‎اند. اين عده، افراد ناشايسته و همسو با آلودگي خويش را در بدنه دولت شما نفوذ داده‎اند و در نهايت براي جنابعالي نه «يار شاطر» كه «بار خاطر»ند.

اين نكته هم گفتني است كه اين روزها مدعيان اصلاحات يعني همان‎ها كه به صراحت دولت شما را «رحم اجاره‎اي»! خود مي‎دانستند نيز سخن از تغييرات در كابينه دارند ولي با دقت در نظرات آنان متوجه مي‎شويد كه در پي اخراج نيروهاي كارآمد و جايگزيني آن‎ها با مشتي ديگر از اشراف و شماري از دين به دنيا فروخته‎ها و آلوده به وطن‎فروشي در فتنه ۸۸ هستند يعني همان‎ها كه نتانياهو از آنان با عنوان بزرگ‎ترين سرمايه اسرائيل در ايران ياد مي‎كرد.

نامه جمعي از طلاب و اساتيد حوزه خطاب به رئيس جمهور:
گراني بيداد مي كند اما دولت مشغول توچال گردي است!

جمعي از طلاب، اساتيد و فضلاي حوزه علميه قم در نامه‎اي به رئيس جمهور درباره وضعيت نابسامان اقتصادي و عدم مديريت دولت در اين خصوص هشدار دادند. به گزارش خبرگزاري فارس، متن اين نامه بدين شرح است:

إِنَّمَا السَّبِيلُ عَلَى الَّذِينَ يظْلِمُونَ النَّاسَ وَيبْغُونَ فِي الْأَرْضِ بِغَيرِ الْحَقِّ أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ/ شوري ۴۲

مجازات بر كساني است كه به مردم ستم مي‎كنند و در زمين به ناحق ظلم روا مي‎دارند؛ براي آنان عذاب دردناكي است!

جناب دكتر روحاني رياست محترم جمهور

وضعيت نابسامان اقتصادي كه هر روز به وضعيت بدتري مي‎رسد مردم عزيز و صبور ايران اسلامي مخصوصا طبقات ضعيف جامعه را به طور شديدي مورد فشار و اذيت قرار داده است.

دلار نزديك به ۱۰ هزار تومان رسيده است و سكه نزديك است به مرز ۳ ميليون تومان برسد. وضعيت آب شهرهاي مظلوم جنوب كشورمان مخصوصا شهر آبادان به بحران رسيده است.

مردمي كه به شما راي داده‎اند از شما و دولت شما توقع انجام فعاليت درست و صحيح براي كاهش مشكلات اقتصادي كشور همان‎طور كه در انتخابات وعده داده بوديد؛ داشتند ولي متاسفانه رويه شما و دولت شما كاملا به عكس بوده است.

رهبري معظم انقلاب بارها بر روي اقتصاد درون‎گرا كه متكي بر حمايت از توليد داخلي است تاكيد داشته‎اند ولي متاسفانه روند فعاليت شما فقط براي برجام و حفظ برجام بوده عملا شاهد گشايش خاصي در كشور نبوديم.برجام قرار بود كليه تحريم‎ها را از بين ببرد خود وسيله‎اي براي تحريم بيش‎تر كشور گرديد.

در اين هفته‎ها و روزها كه گراني‎ها بيداد مي‎كند، به جاي اين‎كه شما و دولت جنابعالي را مشغول تلاش براي حل مشكلات اقتصادي ببينيم با كمال تعجب شاهد هستيم شما با چند وزير و مسؤول كشوري به تله كابين توچال براي تفريح رفته ايد!

با اين بي‎خيالي از طرف شما نه از كالاي ايراني حمايتي صورت مي‎گيرد نه چرخ اقتصاد كشور مي‎چرخد بلكه روز به روز به وضعيت بحراني‎تر مي‎رسد.

دولت شما هم عملا كشور را رها كرده است و به توچال گردي روي آورده است يا از فرصت جام جهاني استفاده كرده و درب ورزشگاه‎ها را به روي زنان باز كرده تا به خيال خود مردم گراني دلار و سكه و اين اوضاع بغرنج اقتصادي را فراموش كنند!

مجلس محترم كه با خيال راحت‎تر در اين اوضاع سخت به تعطيلات دو هفته‎اي مي‎رود.

ما طلاب، اساتيد و فضلاي حوزه علميه قم به شما هشدار مي‎دهيم كه طبق آيه ۴۲ شوري اين روند فعلي دولت شما و همچنين مجلس، مصداق ظلم به مردم مظلوم و صبور ايران اسلامي مي‎باشد و خداي متعال وعده عذاب دردناك برآن مقرر داشته است.‎

والعاقبه للمتقين

جمعي از طلاب، اساتيد و فضلاي حوزه علميه قم

 يادداشت هفته

از شكار در آسمان تا نفوذ در قلب شيطان!

 علي اكبر عالميان

از شكار در آسمان تا نفوذ در قلب شيطان! اين عنوان را شايد بتوان به عنوان تبيين بخش مهمي از تلاش‎هاي سربازان گمنام امام زمان(عج) نام نهاد. از آغازين روزهاي تاسيس نظام جمهوري اسلامي تا امروز، همواره نيروهاي امنيتي جمهوري اسلامي ايران، به مثابه چشم بيدار ملت و نظام اسلامي، به رصد اوضاع پرداخته و در راه ايجاد امنيت و آرامش مردم تلاش‎هاي فراواني را مبذول داشته‎اند. اوج شاهكار اين فرزندان ملت ايران را در جريان شكار آسماني آنان مشاهده كرديم و ديديم كه چگونه اين سربازان گمنام موفق شدند تاعبدالمالك ريگي، شرور شرق كشور، را در يك عمليات حساب شده كه تحيرفراوان دستگاه‎هاي امنيتي بزرگ دنيا را نيز برانگيخته بود، در آسمان شكار كنند. در كنار اين عمليات بزرگ، بايد به برخي ديگر از اقدامات نيروهاي اطلاعاتي كشورمان نظير: آزادسازي حشمت‎الله عطارزاده، ديپلمات ربوده شده ايراني ازدست گروه‎هاي مسلح در پيشاور پاكستان، نفوذ در كانون ضد انقلاب، دستگيري15 جاسوس موساد به طور همزمان و دستگيري اعضاي تيم ترور دانشمندان هسته‎اي اشاره كرد كه همگي نشان از همت بالا و مهارت تحسين برانگيز آنان دارد. اين روزها نيزافشاي ماجراي جاسوس اعلام شدن «گونن سِگِو» وزير اسبق انرژي رژيم صهيونيستي را بايد از اقدامات بزرگ دستگاه‎هاي امنيتي و اطلاعاتي كشورمان قلمداد كرد كه همه اين موارد و بسياري از اقداماتي كه قطعا به خاطر ملاحظات امنيتي و اطلاعاتي هيچ وقت افشا نمي‎شوند، نشان از توان بالا و قدرتمندانه سيستم اطلاعاتي ايران دارد.در اين ميان اما جريان استخدام وزير سابق اسرائيلي و نفوذ وزارت اطلاعات تا قلب تل آويو را بايد يك اقدام منحصر به فرد به شمار آورد. رام بن باراك، معاون سابق موساد، اعتراف كرده است كه: «من مي‎توانم لبخندي كه بر چهره مسؤولان ايراني در زماني كه نيروهايشان از موفقيت در استخدام وزير سابق اسرائيل سخن گفته‎اند را تصور كنم.»
همين چند وقت قبل بود كه نتانياهو ادعا كرده بود كه با خارج كردن صدها كيلو اسناد از ايران توسط جاسوسان خود، دريافته است كه ايران قصد توليد بمب اتمي دارد. جداي از اين بلوف نخست وزير رژيم صهيونيستي، افشاي جاسوس اعلام شدن «گونن سِگِو» ضرب شست محكمي به صهيونيست‎ها به شمار آمده و آنان را به هراس انداخته است؛ زيرا اكنون مي‎بينند كه ايران تا قلب تل آويو نيز نفوذ كرده است. اين موفقيت ايران به اندازه‎اي بود كه روزنامه «هاآرتص» چاپ رژيم صهيونيستي، شكار يك مقام پيشين اسرائيلي را «پيروزي براي اطلاعات ايران» ناميده است. اين روزنامه با انتقاد از اهمال دستگاه‎هاي اطلاعاتي رژيم صهيونيستي در نظارت بيش‎تر روي سِگِو، نوشت: «مشخص نيست او چگونه شش سال بدون لو رفتن، فعاليت مي‎كرده و چه اطلاعاتي را در اختيار ايران قرار داده است. همچنين مشخص نيست كه چگونه بازداشت شده و به اسرائيل آورده شد.» هاآرتص با درست فرض كردن اتهام‎هاي مطرح شده عليه او، تاكيد كرد: «اين مساله نشان مي‎دهد اطلاعات ايران چه مقدار روي اسرائيل متمركز است. علاوه بر جمع‎آوري اطلاعات نظامي و اقدامات افزايش يافته در جاسوسي مجازي، ايران و حزب‎الله از روش‎هاي سنتي جمع‎آوري اطلاعاتي يعني عوامل انساني فروگذار نكرده‎اند».«المانيتور» نيز اين پيروزي ايران را «سيلي محكم به صورت اسرائيل»و «شوك تهران به دستگاه اطلاعاتي اسرائيل» نام نهاده است. اين رسانه در ادامه به نكته جالبي اشاره كرده و مي‎نويسد: «هر چه رئيس سازمان اطلاعاتي اسرائيل نگران مي‎شود، شادي ايران موجه است. اسرائيلي‎ها معترف هستند كه استخدام يك وزير سابق كابينه اسرائيل به عنوان جاسوس و عامل ايران مي‎تواند دستاورد واقعي براي تهران باشد.» نشريه «اسرائيل هيوم»نيز، سيگو را عالي‎رتبه‎ترين جاسوس تاريخ اسرائيل خوانده است و روزنامه معاريو هم اين ماجرا را «دستاورد بزرگ ايران»خواند.
روزنامه الحيات هم به نقل از تحليلگران اسرائيلي، پرونده سگو را«خطرناك‎ترين مسأله امنيتي تاريخ اسرائيل» خوانده‎اند.
اقتدار دستگاه اطلاعاتي ايران و هراس صهيونيست‎ها از تدابير ايران از آن جايي بيش‎تر نمايان مي‎شود كه تل‎آويو پيش‎بيني كرده است جاسوسان بيش‎تري را در اسرائيل كشف خواهد كرد؛ ضمن اين‎كه اعتراف كرده است گونن سِگِو به دستگاه اطلاعاتي ايران اطلاعاتي در خصوص بازار انرژي و سايت‎هاي امنيتي در اسرائيل از جمله ساختمان‎ها و مقامات سازمان‎هاي سياسي و امنيتي داده است. همه اين‎ها نشان دهنده دو مساله مهم است. اولين مساله بيانگر قدرت بالاي اطلاعاتي ايران و اشراف كامل سربازان گمنام امام زمان(عج) بر فعاليت‎هاي دشمنان اين ملت است. دشمنان به خوبي از اين قدرت بالا اطلاع دارند به گونه‎اي كه حدود 6 سال قبل پنتاگون در گزارشي ۶۴ صفحه‎اي، از قدرت اطلاعاتي ايران نوشت و وزارت اطلاعات ايران را يكي از بزرگ‎ترين و پوياترين آژانس‎هاي اطلاعاتي در خاورميانه دانست. انديشكده «رَند» آمريكا هم در گزارشي نوشت: «قدرت ايران در محيط اطلاعاتي به عنوان بازدارنده‎اي قوي، غرب و آمريكا را وادار كرده تا پيش از «رقص شمشير» مقابل تهران، عواقب اين كار را با دقت بسنجند.»
مساله دوم نيز ترس وهراس ايالات متحده و اسرائيل از قدرت بالاي اطلاعاتي سربازان گمنام كشورمان است. تا پيش از اين، رژيم صهيونيستي ادعا مي‎كرد كه اجازه نمي‎دهد ايران در سوريه به مرز‎هاي سرزمين‎هاي اشغالي نزديك شود، اما با افشاي آن چه جاسوسي يك وزير اسرائيلي براي ايران خوانده مي‎شود، نشان مي‎دهد كه فرزندان اين ملت نه تنها تا مرز‎هاي سرزمين‎هاي اشغالي، بلكه حتي تا قلب شيطان يعني تل آويو هم نفوذ كرده‎اند.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

به نظر حقير ريشه واقعي مشكل بدنه اقتصاد كشور از جمله بازار سكه و ارز، صنعت خودرو و صادرات و واردات رسوخ تفكر اقتصاد ليبرالي يا همان نظام بازار آزاد و قانون عرضه و تقاضا بدون دخالت دولت در ذهن سران قواي مجريه و مقننه و حتي در بدنه اداري قوه قضائيه است در حقيقت با وجود پيروزي انقلاب اسلامي و سردادن شعار مرگ بر آمريكا در اين چهل سال از سوي ملت ايران و تأكيد امام راحل و مقام معظم رهبري بر سياست‎گذاري انقلابي قواي سه‎گانه، جهت‎گيري اصلي دستگاه اجرايي و تقنيني كشور برريل اقتصاد ليبرالي آمريكا بوده است كه قوه قضائيه را نيز به دنبال خود كشانده است! حاكميت اقتصاد بازار آزاد آدام اسميت آمريكايي در هركشوري به منزله آمريكايي بودن اقتصاد آن كشوراست. بر اين اساس صنعت خودرو يا بازار سكه و ارز و نظام حاكم بر صادرات و واردات به عنوان پياده نظام آمريكا عمل خواهد كرد. مشكل اصلي اين است شعار مرگ بر آمريكا هنوز در حد شعار باقي مانده و عملياتي نشده است چون آمريكا هر وقت كه خواست در اقتصاد كشور از بازار سكه و ارز، ارزش پول ملي، صنعت خودرو و... اختلال ايجاد كرد و كشور را به چالش كشيد.
2418...0911

براي مقابله با گراني‎ها اولاً، ضروري است مجلس قانوني تصويب كند هرگونه دلالي يا خريد و فروش سكه و ارز، خودرو يا هر صنعت يا شغل اقتصادي ديگر از طرف هر شخص حقيقي يا حقوقي يا نهادهاي عمومي و دولتي يا بانك‎هاي عامل اختلال در اقتصادكشور و مخل امنيت عمومي محسوب و مرتكب آن به جرم محاربه و افساد في الارض به اشد مجازات محكوم مي‎گردد. بديهي است قاضي نيازمند احراز افساد و محاربه يا اختلال در اقتصاد كشور نخواهد بود بلكه صرف ارتكاب به خريد و فروش و دلالي همانند قاچاق مواد مخدر دليل اثبات جرم است.
0877...0910

طرح بي‎پرده سند2030 در رسانه ملي خود ممكن است از اهداف اين سند باشد. پس از فرمان ولي‎امر بايد مانع اجراي اين سند شد نه اين‎كه مصاحبه يا مناظره برگزار گردد.
يك شهروند

از ابتداي پيروزي انقلاب تا كنون آمريكا از جنگ رواني به عنوان آتش تهيه‎ا‎ي براي فضاسازي دركشور هدف و تحقق اهداف شوم خود استفاده كرده است. جنگ رواني همواره بين جبهه حق و باطل وجود داشته است و هدف از آن انحراف افكار عمومي داخل كشور و حتي جهان از مسأله اصلي و حياتي جامعه و همراه كردن آن با اهداف شوم خود مي‎باشد! لذا راه مقابله با اين حربه، مطالبه‎گري سبك زندگي ديني، اقتصاد مقاومتي و چرايي تحميل برجام به كشوردر رسانه ملي است، چون مسائل اصلي كشورحول اين سه محورمهم ميچرخد.
يك شهروند

به تاريخ دقت كن و عبرت بگير: جام جهاني ۲۰۱۴ حمله داعش به سوريه جام ۲۰۱۰ محاصره غزه و كشتار مردم جام ۲۰۰۶ جنگ ۳۳ روزه حمله اسرائيل به لبنان جام ۱۹۹۸ جنايت اسرائيل در صبرا و شتيلا جام ۱۹۸۲ حمله اسرائيل به لبنان / و اكنون جام ۲۰۱۸ پوششي براي حمله وحشيانه مشترك عربستان و امارات به يمن / به خدا قسم كه ما مسؤوليم، به خداقسم اگر دراين زمينه كمك مالي نكنيم و به زيرمجموعه و اطرافيان خود نگوييم، آن دنيا گرفتاريم.
0996...0919