صفحه بين الملل

آمريكا؛ تنها كشوري كه عضو كنوانسيون حقوق كودك نيست

 محمد عبداللهي

حدود دو هزار و سيصد كودك بي‎گناه توسط دولت آمريكا از والدينشان به جرم مهاجرت غيرقانوني جدا شدند. نه تنها جدا كه در قفس‎هاي فلزي و پتوهاي پلاستيكي شكنجه فيزيكي و شكنجه روحي را باهم تحمل مي‎كنند. اين تنها يك نمونه بارز از رفتار ضدانساني دولت آمريكا است.

رفتار ضدانساني و نژادپرستانه آمريكا با سياه پوستان و زندانيان از ديگر مصاديق ضديت تمدن آمريكايي با مقام انساني و انسانيت است. آمريكا بيش‎ترين زندانيان جهان را دارد و پنجمين كشور جهان در اعدام‎هاي فجيع و وحشيانه است.

اما در بلبشوي هول و ولع ليبرال‎هاي ايران در پيوستن به معاهده‎هاي متعدد و پي در پي بين‎المللي، كه اخيراً با انتقاد صريح رهبر معظم انقلاب مواجه شد، جالب است بدانيم، آمريكا تنها كشوري است كه عضو «كنوانسيون حقوق كودك» نيست؛ كنوانسيوني كه هدفش حفاظت از ضعيف‎ترين انسان‎هاي جهان است و سومالي! آخرين كشوري بوده كه بدان پيوسته است! حتي سومالي با هزاران كودك قحطي زده و جنگ زده! آمريكا عضو اين كنوانسيون نشده چرا كه حقوق كودكان در آمريكا با آمار هولناك تجاوز به كودكان، كارگري جنسي كودكان، خيل كودكان كار، شيوع هرزه نگاري از كودكان، حضور كودكان در مناقشات مسلحانه و.. چنان پايمال شده است كه آمريكا مايل نيست تنبيهات و مجازات اين كنوانسيون را بپذيرد.

اما اين همه ماجراي بي‎تعهدي آمريكا به هنجارهاي اخلاقي جهاني نيست. سال گذشته آمريكا از سازمان فرهنگي جهاني يونسكو به دليل انتقادهاي اين سازمان از اسرائيل خارج شد. اخيرا نيز آمريكا از شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد درست به همين دليل خارج شد. به اين دليل كه اين شورا، از جنايت‎هاي رژيم صهيونيستي انتقاد مي‎كند. فدا كردن منافع ملي مردم آمريكا به پاي اسرائيل وجه اول اين خروج رسواكننده است. شوراي حقوق بشر سازمان ملل در سال 2007 با رأي مثبت به بند هفتم مربوط به وضعيت حقوق بشر در اراضي اشغالي فلسطين، اقدامات رژيم صهيونيستي را به يك موضوع دائمي در دستور كار اين شورا تبديل كرد. شوراي حقوق بشر ملزم است در تمامي نشست‎هاي خود اختلاف اسرائيل و فلسطينيان را مورد بررسي قرار دهد. آمريكا و رژيم صهيونيستي تلاش زيادي كردند تا اين بند را از دستور كار خارج كنند، اما با تداوم جنايت‎هاي رژيم صهيونيستي و فعاليت جنبش‎هاي حامي فلسطين در كشورهاي غربي بخصوص جنبش BDS، موفق نشدند.

اين كه آمريكا براي منافع يك رژيم تروريستي، حيثيت سياسي و بين‎المللي و وجهه بشردوستانه خود را زير پا مي‎گذارد، نشانه بزرگي بر سلطه سياست‎هاي اين رژيم بر منافع ملي آمريكاست؛ موضوعي كه در فضاي نخبگاني و رسانه‎هاي منتقد آمريكايي به «بردگي آمريكا براي اسرائيل» تعبير مي‎شود. اينك آمريكا به يك حكومت تابع تبديل شده كه مهم‎ترين سياست‎هاي خود را بر اساس منافع يك رژيم غير، يعني اسرائيل تنظيم مي‎كند؛ كما اين‎كه در خروج از برجام نيز چنين بود. آمريكا در برابر فشارهاي اسرائيل و لابي صهيونيستي براي محدود كردن قدرت منطقه‎اي ايران تسليم و از برجام خارج شد.

آمريكا اينك در حال حصاركشي خودخواسته از ديگر كشورهاي جهان است؛ آن هم فقط و فقط براي حفظ منافع رژيم صهيونيستي و نه منافع آمريكايي‎ها. اين انزواي روزافزون كه با هياهو و غوغاسالاري رسانه‎اي تلاش مي‎شود مكتوم بماند، بدون شك نتيجه فعاليت شبانه روزي فعالان آزاده راه آزادي فلسطين و جنبش‎هاي ضدصهيونيستي كشورهاي غربي است. آن‎ها به خوبي نقش سازمان‎هاي جهاني در مهار جاه طلبي قدرتمداران را دريافته‎اند و با حربه اين سازمان‎ها ابتدا شروع به بايكوت اسرائيل و اينك بايكوت خودخواسته آمريكا هستند.

اما بي‎اعتنايي و بي‎ارزش شمردن قواعد و هنجارهاي اخلاقي و انساني بين‎المللي وجه دوم ماجراست. خروج آمريكا از يونسكو و شوراي حقوق بشر، كه هر دو هدف خود را حفظ ارزش‎ها و كرامت انساني مي‎دانند، مهر تاييدي بر دفاع تمام قد آمريكا از جنايتكاران بين‎المللي و رژيم‎هاي خون آشام و همبستگي و جنايت آميز بودن خود آمريكا است؛ دولتي كه در قرن بيست و يكم، جلوي دوربين‎هاي بين‎المللي، با مهاجران و فرزندان آن‎ها همچون برده و حيوان برخورد مي‎كند و هيچ ابايي از برملا شدن چهره توحش و بدويت خود ندارد.

با اين شرايط، آيا سزاوار نيست كه آمريكا را ضدانساني‎ترين حكومت جهان بدانيم؟ قضاوت با شما.

وقتي‎كه پيدا كردن «شغل» در انگليس رويا مي شود!

در همه جوامع ورود به دانشگاه به منزله دستيابي به شغل بهتر و درآمد بالاتر است؛ اميد به اين‎كه جايگاه اجتماعي بالاتر محقق شود و همه آن چه از كودكي تا جواني در ذهن نقش بسته است، در دنياي واقعي رخ دهداما عدم مديريت درست در همه زمينه‎ها و شرايط اقتصادي، اجتماعي نابرابر موجب شده جوامع مختلف با ميليون‎ها دانشجو رو به رو باشند كه براي دستيابي به شغل دست و پا مي‎زنند؛ از اتفاق‎هاي مرسوم اين روزها، فارغ التحصيلي دانشجوياني است كه خود را براي پيدا كردن كار مناسب به هر دري مي‎زنند و از هميشه ناكام‎تر مي‎مانند.

به گزارش خبرگزاري فارس، نتيجه ناكامي دانشجويان در سراسر جهان براي دست يابي به شغل چيزي جز افسردگي، اعتياد و خودكشي نيست و كارشناسان هر روز نسبت به افزايش اين‎گونه معضل‎ها هشدار مي‎دهند و از دولت‎ها مي‎خواهند قبل از آن‎كه سلامت روان مردم فلج شود، چاره‎اي بينديشند.

دانشجويان انگليس نيز از اين وضعيت مستثنا نيستند و چه بسا نسبت به پيشرفته بودن و ثروت كشور خود وضعيت بدتري را مي‎گذرانند.

در اين گزارش به معضلات دانشجويان انگليسي مي‎پردازيم:

* فارغ‎التحصيلي 14 ميليون دانشجوي انگليسي

براساس آمار دفتر مركز ملي آمار انگليس، از سپتامبر سال 2007 تا سپتامبر سال 2017 بيش از 14 ميليون دانشجوي انگليسي فارغ التحصيل شدند كه افزايش ميزان فارغ‎التحصيلي با افزايش تقاضاي كار همراه بود.

* بيكاري گريبانگير افراد باسواد و بي‎سواد

وزارت كار و رفاه انگليس با انتشار ارقامي اعلام كرده كه شيوع بيكاري به ميزان قابل توجهي در ميان جوان‎هاي 21 تا 30 سال درس نخوانده بيش‎تر از فارغ‎التحصيلان است؛ اما اين به معناي وضعيت بهتر دانشجويان فارغ‎التحصيل نيست.

* سهم ناچيز دانشجويان 21 تا30 ساله از بازار كار

براساس آمار دفتر مركز ملي آمار انگليس، بيش‎ترين بيكاري مربوط به دانشجويان يا فارغ التحصيلان در ميانگين سنّي 21 تا 30 سال مي‎شود.

* اشتغال بيش از نيمي از فارغ‎التحصيلان در تخصص‎هاي متفاوت با تحصيل

دانشگاه لندن با انتشار بيانيه‎اي اعلام كرده است: بيش از نيمي از فارغ‎التحصيلان دانشگاه‎هاي اين كشور در شغل‎هاي غير مربوط به رشته‎هاي خود مشغول فعاليت هستند؛ بحران بيكاري جوانان و چه بساميانسالان تحصيل كرده را مجبور به كارگري در خانه‎ها و كارخانه‎ها و حتي مهد كودك‎ها مي‎كند.

* دانشجويان انگليسي ركورددار ترك تحصيل در جهان

براساس تازه‎ترين آمار و ارقامي كه توسط دانشگاه لندن منتشر شده است، دانشجويان انگليس ركورددار ترك تحصيل و نيمه رها كردن دانشگاه در سطح جهان هستند؛ يكي از علل مهم اين اتفاق، عدم انگيزه براي دستيابي به شغل مناسب است.

* از هر 5 دانشجو انگليسي، دو نفر معتادند

يك مطالعه از اتحاديه دانشجويان نشان داد، از هر 5 دانشجوي انگليسي، دو نفر مواد مخدر استعمال مي‎كنند.

* دانشجويان انگليسي ركورددار خودكشي در جهان

بنابر اعلام مقامات انگليسي، نرخ خودكشي در بين دانشجويان انگليسي بالاتر از آمار آن در كل جمعيت جوانان در اين گروه سني، در تمام جهان است.

براساس تازه‎ترين تحقيقاتي كه توسط دفتر ملي آمار انگليس صورت گرفته، نرخ خودكشي دانشجويان بين سال‎هاي 2007 تا پايان 2016 با افزايش 56 درصدي از 6.6 نفر به 10.3 نفر از هر 100 هزار نفر رسيده است.

* افزايش 5 برابري دانشجويان با اختلالات سلامت روان

داده‎هاي به دست آمده از پژوهش صورت گرفته دفتر ملي آمار انگليس حاكي از آن است كه تعداد دانشجويان با مشكلات سلامت روان ظرف دهه گذشته پنج برابر شده است.

 بين الملل

منظور رهبر انقلاب از وضعيت كودكان در آمريكا چه بود؟

رهبر انقلاب در ديدار روز چهارشنبه گذشته(30/4/97) با نمايندگان مجلس به مساله جدا كردن چند هزار بچه از مادرهايشان در آمريكا اشاره كردند. اما ماجرا از چه قرار است؟
به گزارش رجانيوز، جدا كردن كودكان از والديني كه بدون مجوز وارد خاك آمريكا مي‎شوند راه حل دولت آمريكا براي جلوگيري از ورود مهاجران غيرقانوني به اين كشور است.
اين سياست كه با نام «تحمل صفر» در برابر مهاجران معرفي مي‎شود در كشوري رقم خورده است كه مدعي ترويج تسامح و تساهل در دنياست و با بهانه‎هاي حقوق بشري به كشورهاي ديگر حمله مي‎كند.
سياست جداسازي كودكان از خانواده شان اما صحنه‎هاي تلخي رقم زده كه تحليل‎گران آن را هولناك‎تر از اقدامات نازي‎ها در جنگ جهاني دوم معرفي مي‎كنند.
دولت فدرال آمريكا مهاجران را به بهانه ورود غيرقانوني بازداشت مي‎كند، سپس با توسل به زور كودكان را از والدين‎شان جدا مي‎كنند و توسط عوامل پليس مرزي، به دفتر اسكان پناهندگان تحويل مي‎شوند. بعد از آن، هفته‎ها و ماه‎ها در مراكز نگهداري دولتي صبر مي‎كنند تا شايد خويشاوند يا حمايت‎گري براي نگهداري از آن‎ها در مدتي كه پرونده پناهندگي والدينشان بررسي مي‎شود، پيدا شود.
از آن‎جايي كه هيچ اطلاعات و تصويري از اردوگاه‎هاي اين افراد منتشر نمي‎شود خانواده‎ها نيز اطلاعي از وضعيت فرزندان خود ندارند، نه آدرسي و نه شماره تلفني براي برقراري ارتباط به خانواده داده نشده است. مشخص نيست تا چه زماني فرزندانشان كه در بين آن‎ها كودكان خردسال هم ديده مي‎شود تحمل جدايي از والدين خود را دارند.
بيش از ۲۰۰۰ كودك در سراسر آمريكا بين ۱۹ آوريل تا ۳۱ مه از والدين خودشان جدا شدند.
گزارشگراني كه اين مراكز را ديده‎اند، مي‎گويند صدها كودك در قفس‎هايي با كف بتني و جدا از خانواده‎هايشان نگهداري مي‎شوند.
اما خبرگزاري اسوشيتدپرس گزارشي دردناك‎تر هم منتشر كرده كه يادآور جنايت‎هاي آمريكايي‎ها در زندان‎هاي گوانتانامو و ابوغريب است.
آسوشيتدپرس گزارشي منتشر كرده كه در آن كودكان مهاجران گفته‎اند كه در يك مركز نگهداري در ايالت ويرجينيا، به آن‎ها دست‎بند زده‎اند، كتكشان زده‎اند، لخت در سلول رهايشان كرده‎اند و در حالي كه كيسه بر سرشان كشيده بودند آن‎ها را به صندلي بسته‎اند!
همچنين شكايت‎هايي صورت گرفته كه گفته مي‎شود به نام داروهاي ويتامين به كودكان داروهاي بيماران رواني مي‎دهند.
اين سياست جنايت بار آمريكا با واكنش‎هاي بسياري در جهان مواجه شد. اما با اين وجود رئيس جمهور اين كشور از اين سياست دفاع كرد. او در توجيهي مضحك ابراز داشت كه دلش نمي‎خواهد فرزندان را از والدينشان جدا كند اما اين قانون است. وي در ادامه گفت: «‎وقتي كه شما والدين را به دليل ورود غيرقانوني به آمريكا محاكمه مي‎كنيد، كه بايد هم چنين بكنيد، بايد فرزندانشان را از آن‎ها جدا كنيد‎»
لباس جنجالي ملانيا ترامپ همسر رئيس جمهور آمريكا هم در اين بين از روحيه نژاد پرستي عميق در سياست مداران اين كشور خبر داد. هر چند گفته مي‎شود او مخالف جداكردن كودكان از والدين‎شان است اما وقتي براي بازديد وضعيت كودكان جدا شده از والدين‎شان عازم تگزاس بود لباسي حاوي يك پيام پوشيده بود، بر روي لباسش نوشته شده بود: واقعا اهميتي نمي‎دهم، شما چطور!؟
دولت آمريكا اما مجبور شد اعلام كند از اين پس مادران و فرزندان آن‎ها را از يكديگر جدا نمي‎كند و همگي آن‎ها را باهم به بازداشتگاه خواهد برد. البته فقط براي 20 روز! و اگر مراحل رسيدگي به مهاجران بيش‎تر از بيست روز طول كشيد بايد فرزندان از والدين شان جدا شوند!
اين سياست اما در حالي اعلام شد كه هيچ توضيحي در‎خصوص بيش از دو هزار كودكي كه از خانواده‎هايشان جدا شده‎اند داده نشده است!