صفحه اخبار

پيام تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت حجت‎الاسلام و المسلمين سيد علي‎اكبر حسيني:
خدمات ارزنده اين روحاني بااخلاص و پرتلاش معرف چهره نوراني يك عالم خدمتگزار و باابتكار است

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در پيامي درگذشت عالم پرهيزگار و معلم اخلاق حجت‎الاسلام‎والمسلمين حاج سيد علي‎اكبر حسيني موسوي را تسليت گفتند.

متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

درگذشت عالم پرهيزگار و معلّم اخلاق جناب حجت‎الاسلام آقاي حاج‎سيد علي‎اكبر حسيني موسوي رحمت‎الله‎عليه را به خاندان گرامي و فرزندان محترم و ديگر بازماندگان و نيز به شاگردان و ارادتمندان ايشان تسليت عرض مي‎كنم. خدمات ارزنده اين روحاني با اخلاص و پر‎تلاش چه در آموزش‎هاي سودمند در رسانه ملي و چه در مجلس شوراي اسلامي و چه در محيط مسجد و محراب، معرّف چهره نوراني يك عالمِ خدمتگزار و باابتكار است. از خداوند متعال علوّ درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهي براي ايشان و صبر و اجر براي بازماندگانشان مسالت مي‎كنم.

سيد علي خامنه‎اي، ۲ تير ۱۳۹۷

حضرت آيت‎ا... نوري همداني:
مشكلات اقتصادي مردم مايه شرمندگي است مسؤولان با انكار آن ها نمك بر زخم نپاشند

حضرت آيت‎ا... نوري همداني در ديدار جمعي از اساتيد سطوح عالي حوزه علميه قم اظهار داشت: بايد تمام همت مسؤولان رفع مشكل مردم باشد. مشكلات اقتصادي مردم مايه شرمندگي است و عده‎اي هم به‎جاي اين‎كه مرهم باشند نمك به زخم مي‎زنند، مردم وقتي مي‎بينند كه يك مسؤول مي‎آيد و مشكلات آن‎ها را انكار مي‎كند بر ناراحتي آن‎ها افزوده مي‎شود.

ايشان تأكيد كرد: درست است دشمن جنگ اقتصادي را آغاز كرده و بي‎رحمانه هم مشغول است اما بايد توجه داشت مديريت هم ضعيف است، هيچ اشراف و نظارتي بر خدمات و كالا وجود ندارد.

به گزارش تسنيم، استاد برجسته درس خارج حوزه گفت: مسؤولان نبايد از تذكر برآشفته شوند، روزانه افراد زيادي براي ما نامه مي‎نويسند يا به دفتر مراجعه مي‎كنند و بسيار ناراحت و نگران وضعيت معيشت و اقتصاد هستند و از علما، مراجع و حوزه مي‎خواهند نسبت به وضع موجود تذكر دهند.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني با بيان اين‎كه مردم بايد بدانند ما هم همدرد آن‎ها هستيم و مشكلاتشان را بازگو مي‎كنيم، خاطرنشان كرد: چند سال كشور معطل برجام شد كه نتيجه آن زبان‎دراز بودن دشمن شد و الآن هم عده‎اي بحث مذاكره مجدد را مطرح مي‎كنند كه اين تفكر بي‎ترديد خيانت است.

اين مرجع تقليد تصريح كرد: نبايد مسائل حاشيه‎اي مطرح شود بلكه همگان بايد با وحدت و همدلي به‎فكر مقابله با دشمن باشند و براي حل مشكلات مردم از مسائل اختلافي پرهيز شود.

ايشان بيان داشت: اين انقلاب و نظام، خون‎بهاي هزاران شهيد است و بايد به هر قيمت كه شده از آن حفاظت كرد. مسؤولان بايد با پيروي از رهبري و توصيه‎هاي امام راحل مشكلات را حل كنند.

هشدار دندان‎شكن سرلشكر رحيم صفوي؛
روز نخست تعرض به ايران 1000 موشك روانه رياض مي شود

سرلشكر سيد يحيي رحيم‎صفوي در جمع پيشكسوتان و رزمندگان دفاع مقدس استان فارس در حسينيه ثارا... با اشاره به قدرت منطقه‎اي ايران، اظهار داشت: در عين حالي كه قدرت فرهنگي، نظامي و اقتصادي آمريكا در حال افول است، ايران قدرت نخست منطقه است و هيچ موضوعي بدون حضور ايران حل نخواهد شد. وي با بيان اين‎كه كشورهاي همسايه هيچ‎گونه تهديدي براي ايران محسوب نمي‎شوند، در پاسخ به پرسش يكي از حاضران در نشست در مورد رجزخواني عربستاني‎ها و حمله به ايران، خاطرنشان كرد: ايران يك قدرت بزرگ است و اگر بخواهند دست از پا خطا كنند، در همان روز نخست 1000 موشك به سمت آنان و قصرهايشان در شهر رياض شليك خواهد شد كه البته بعيد مي‎دانم كه آنان چنين حماقتي كنند.

به گزارش فارس، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي افزود: امروز حزب‎ا... با 80 هزار موشك تبديل به يك تهديد دائمي براي صهيونيست‎ها شده و افكار امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي در اقصي نقاط جهان ساري و جاري است و اين نشان از نفوذ فكري و فرهنگي انقلاب اسلامي ايران دارد.

دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل‎قوا در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت داخلي كشور و مشكلات موجود‎اشاره كرد و در پاسخ به سؤال يكي از حاضران در مورد اين‎كه چرا رهبري در موضوع برجام دخالت مستقيم نكردند، اظهار داشت: مقام معظم رهبري يك فرد قانون‎مدار است، دولت را نيز مردم بر سر كار مي‎آورند، بنابراين ايشان در چارچوب قانون اساسي به مسائل نگاه مي‎كنند. وي تشريح كرد: مقام معظم رهبري از همان ابتدا به مذاكره با آمريكا خوش‎بين نبودند و اين مساله را اعلام كردند، اما به دليل همان پايبندي به قانون اساسي كشور به دولت اجازه دادند وارد مذاكرات برجام شوند؛ حالا اگر دولت راه‎اشتباه رفته است گناه حضرت آقا چيست؟ خُب اين دولت انتخاب مردم بوده است.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با بيان اين‎كه ما در دولت‎سازي مشكل داريم، خاطرنشان كرد: گاهي به نظر مي‎رسد كه اگر دولت نباشد، كشور بهتر اداره خواهد شد. سرلشكر رحيم صفوي تبيين كرد: مردم به ادارات و سازمان‎ها و شهرداري‎ها مراجعه مي‎كنند و مشكلاتشان برطرف نمي‎شود و همين مسائل ايجاد نارضايتي كرده و ضدانقلاب نيز بلافاصله سوءاستفاده مي‎كند و مردم را ناراضي جلوه مي‎دهد كه بخشي از اين نارضايتي‎ها به دليل ناكارآمدي مسؤولان است.

قاچاق 48 ميليارد دلار كالاي خارجي به كشور طي 4 سال اخير!

به گزارش مشرق، يكي از شيوه‎هاي محاسبه آمار قاچاق كالا مقايسه خروجي گمرك مبدا با ميزان ورودي گمرك مقصد است. طبق اين روش، اگر فرضا از گمرك كشور الف ۲۰ ميليارد دلار كالا به سمت كشور ب صادر شده باشد، اما گمركات كشور ب فقط ۱۵ ميليارد دلار آن را ثبت كرده باشند، به معناي ورود پنج ميليارد دلار از حجم مذكور به صورت قاچاق و غيررسمي است.

در همين راستا آمارهاي تجاري سازمان ملل متحد، نشان مي‎دهد از دو كشور امارات و چين، در دوره چهارساله ۲۰۱۳ تا پايان ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۲۷ ميليارد دلار كالا به مقصد ايران صادر شده است.در سوي مقابل، واردات اعلام‎شده ايران از دو كشور امارات و چين در دوره چهارساله مذكور ۷۹ ميليارد دلار بوده است. مقايسه اين دو رقم بيانگر آن است كه حدود ۴۸ ميليارد دلار كالاي قاچاق از امارات و چين در دوره چهارساله ۲۰۱۳ تا پايان ۲۰۱۶ وارد ايران شده است.بر اساس آمار سازمان ملل، در دوره چهارساله ۲۰۱۳ تا پايان ۲۰۱۶ مجموع صادرات امارات به ايران 54/5 ميليارد دلار اعلام شده است. اين در حالي است كه ايران واردات از امارات را 38/2 درصد ثبت كرده است. بنابراين حدود 16/3 ميليارد دلار از حجم كالاي صادراتي امارات به ايران، به طور رسمي وارد كشورمان نشده و از طريق قاچاق و غيررسمي وارد شده است.بر اساس آمار سازمان ملل، در دوره چهارساله ۲۰۱۳ تا پايان ۲۰۱۶ مجموع صادرات چين به ايران 72/6 ميليارد دلار اعلام شده در حالي كه ايران واردات از چين را 41/3 ميليارد دلار درصد ثبت كرده است. بنابراين حدود 31/3 ميليارد دلار از حجم كالاي صادراتي چين به ايران، بطور رسمي وارد كشورمان نشده و از طريق قاچاق و غيررسمي وارد شده است.

چرا اصلاح طلبان با انتشار خبر جعلي «اخراج آقازاده ها از آمريكا» خودزني كردند؟!

چند روز پيش يكي از خبرگزاري‎ها، خبري با عنوان «اخراج آقازاده‎ها از آمريكا» منتشر كرد، اما جست وجو در منابع خبري معتبر بين‎المللي نشان داد كه چنين اظهاراتي از سوي وزير خزانه داري آمريكا هرگز بيان نشده بلكه صرفا فردي مجهول الهويه در صفحه توئيتر خود چنين ادعايي را به زبان انگليسي مطرح كرده است. خبرگزاري منتشر كننده اوليه خبر نيز با پي‎بردن به اشتباه خود و جعلي بودن خبر، آن را از سايت و كانال خود حذف كرد ولي همين خبر جعلي بلافاصله ودرحجم بسيار گسترده در انواع سايت‎هاي خبري و كانال‎ها وگروه‎هاي فعال اصلاح‎طلبان در فضاي مجازي منتشر وبرروي آن مانور داده شد.

نكته كليدي و قابل توجه پيرامون ساخت وانتشار اين خبر جعلي اين است كه: «ااگر آقازاده‎هايي به ناحق سرمايه‎اي به هم زده و به آمريكا رفته باشند(كه البته دور از ذهن نبوده ولي اكثر قريب به اتفاق آن‎ها از فرزندان و وابستگان همين اصلاح‎طلبان هستند)، خود سرمايه‎اي گرانبها براي دستگاه‎هاي جاسوسي آمريكا هستند و لذا دليلي ندارد كه آمريكايي‎ها چنين اشتباهي را مرتكب و با افشاي آن، سرمايه سوزي بكنند.»

پس علت اصلي اين خود زني و فضاسازي تبليغي چيست؟ پاسخ اين سوال، بسيار آسان و در موضوعي يافت مي‎شود كه سوژه اصلي انتشار اين خبر بود كه عبارت بود از «فقدان قانون پولشويي» در ايران ومانور دادن پيرامون آن كه، آقازاده‎ها از اين خلأ قانوني سوءاستفاده و چنين سرمايه‎اي را از كشور خارج كرده‎اند.

خوب دقت كرديد!! بررسي مجدد قانون استعماري «fatf» در مجلس، دوماه ديگر شروع خواهد شد. به همين دليل، نيروهاي ميداني وپياده نظام آمريكا در ايران، طي اين دو ماه وظيفه سنگيني بر عهده دارند. آن‎ها بايد افكار عمومي جامعه را براي پذيرش اين قانون ذلت بار وتصويب آن در مجلس آماده كنند وبراي رسيدن به اين هدف شوم، استفاده از هر وسيله‎اي، حتي خودزني را جايز و در راستاي رسيدن به اهداف اربابان خود مي‎دانند.

... انصافا وبا وجود چنين وطن فروشان وقلم به مزدان وطني نبايد به آمريكا حق بدهيم كه هر روز به دنبال دريافت امتياز و تحميل شرايط جديدي به دولت و ملت ايران باشد.

54 درصد سربازان اسرائيلي معتادند

روزنامه صهيونيستي «يديعوت آحارونوت» مي‎گويد تحقيقات مستندش نشان مي‎دهد 54 درصد از سربازان رژيم اشغالگر قدس، مواد مخدر مصرف مي‎كنند.

اين روزنامه سپس به اطلاعات مركز مبارزه با اعتياد اسرائيل استناد كرده و نوشته بسياري از اين نظاميان اقدام به مصرف حشيش مي‎كنند. طبق گزارش سالانه ارتش اسرائيل مصرف مواد مخدر در ميان سربازان اين رژيم بيش‎تر در سنين 18 تا 24 سالگي است كه نسبت به 10 سال قبل كه 11 درصد بود، افزايش چشم‎گيري دارد.

اين روزنامه سپس به برخي دلايل كه باعث به وجود آمدن چنين وضعي در ميان نظاميان اسرائيلي شده اشاره كرده و نوشته، فرماندهان نظامي ارتش اسرائيل در سال‎هاي گذشته در اين زمينه تساهل نشان داده و اقدامات تنبيهي و بازدارنده مناسبي در برابر سربازاني كه مواد مخدر مصرف مي‎كردند، اتخاذ نكرده‎اند و اين موضوع باعث افزايش اين پديده ميان آن‎ها شده است.

گفتني است خدمت وظيفه عمومي در سرزمين‎هاي اشغالي براي افراد بالاي ۱۸ سال اجباري است. طول خدمت سربازي براي مردان دو سال و هشت ماه و براي زنان دو سال است و تنها نيمي از فراخوانده شدگان براي خدمت، حاضر به معرفي خود مي‎شوند.

در سال ۹۶ صورت گرفت
واردات 2 ميليون و 700 هزار دلار تشتك نوشابه!

آمار تجارت خارجي كشور نشان مي‎دهد كه سال ۹۶ بالغ بر ۲ ميليون و ۷۰۳ هزار دلار تشتك وارد شده درحالي كه اين كالا در گروه اولويت سه در سال ۹۷ قرار دارد.

براساس اعلام مسؤولان ارزي كشور، واردات كالا بر اساس سه اولويت با منابع ارزي تعيين شده از محل‎هاي مختلف پرداخت خواهد شد.

بر اين اساس، اولويت گروه اول به كالاهاي اساسي و ضروري با ارز ناشي از صادرات نفت درنظر گرفته شده، گروه دوم كالايي نيز كه شامل مواد اوليه و كالاهاي واسطه‎اي و سرمايه‎اي است، منابع ارزي خود را از محل صادرات پتروشيمي، فولاد و مواد معدني در سامانه بانك مركزي(نيما) با قيمت 4 هزار و 200 تومان دريافت مي‎كند.

درنهايت اولويت سوم به كالاهاي مصرفي اختصاص دارد كه ارز آن‎ها با دلار صادرات كالاهايي تامين خواهد شد كه ملزم به ارائه آن در سامانه نيما نيستند، البته علاوه بر نرخ 4 هزار و 200 توماني دلار، قيمت توافق براي پيمان اظهارنامه‎هاي صادراتي نيز درنظر گرفته مي‎شود.

به گزارش فارس، اولويت‎هاي سه‎گانه از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت تهيه شده تا به آن‎ها ارز اختصاص يابد. اطلاعات به دست آمده از گروه‎هاي كالايي نشان مي‎دهد تشتك با كد تعرفه 83091000 با حقوق ورودي 32 درصد در گروه كالايي 3 قرار گرفته و ارز آن ناشي از صادرات + قيمت اظهارنامه يا پيمان صادراتي تامين خواهد شد.

جزئيات مربوط به اين رديف كالايي نشان مي‎دهد در سال 96 بالغ بر 2 ميليون و 703 هزار و 414 دلار تشتك به كشور وارد شده كه در نوع خود آماري جالب و قابل تأمل است.

وزير اطلاعات:
برجام به مويي بند است

سيد محمود علوي وزير اطلاعات در حاشيه بازديد از مجتمع غني سازي شهيد دكتر مسعود علي محمدي در فردو در جمع خبرنگاران اظهارداشت: اگر طرف‎هاي ديگر بدعهدي هماهنگ با آمريكا بخواهند از برجام خارج شوند، جمهوري اسلامي ايران با دستاوردهاي ارزشمند دانشمندان ايراني كه بر اساس تحقيق و توسعه كسب شده است، مي‎تواند در فرصت كوتاه فرسنگ‎ها به قبل از برجام برگردد و حتي صنعت هسته‎اي را به نقاط حساس‎تري برساند و به پيشرفت تعيين كننده‎تر نائل شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، وي ادامه داد: امروز در شرايطي هستيم كه هر يك از اعضاي توافق هسته‎اي بدعهدي نشان داده و اعتبار اندكي را هم كه داشتند از بين برده‎اند و امروز همه بدعهدي آمريكا را مي‎بينند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي خاطرنشان كرد: فرزندان ايران نشان داده‎اند كه خروج يك عضو از برجام تاثيري بر عزم و اراده آن‎ها ندارد و همان‎طور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند بايد قدرت غني سازي ايران در چهارچوب برجام به 190 هزار سو برسد.

علوي افزود: همه نيروها با فرمان ايشان، انرژي مضاعف گرفتند و امروز هم در مذاكراتي كه با طرف‎هاي خارجي داريم به همه آن‎ها به صراحت اعلام شده است كه برجام به يك مو بند است.

وي تصريح كرد: كساني كه بدعهدي كردند، خواهند ديد اين كار آن‎ها بيش از ايران، به زيان خود آنان مي‎شود، ايران حتما بايد با اراده خود حركت كند و بيگانگان قدمي به سود ايران بر نمي‎دارند.

وزير اطلاعات در پاسخ به سوالي درباره تهديدها و تحريم‎هاي دشمن اظهارداشت: طبيعي است كه دشمن هميشه در مقام تهديد بر مي‎آيد و اگر قرار باشد به خاطر تهديد حركت را متوقف كنيم اصلا نبايد حركت كنيم.

ملحق نشدن به FATF تاثيري بر قيمت ارز ندارد

يك كارشناس اقتصادي با بيان اين‎كه كنوانسيون FATF بر ۲۵ درصد كل نقشه ارزش كشور اثر دارد، گفت: بازگشت ايران به وضعيت«اقدامات متقابل» از نظر فني نمي‎تواند منجر به افزايش نرخ دلار شود.

مجيد شاكري در گفت‎و‎گو با مهر درخصوص ارتباط مساله FATF با افزايش نرخ ارز، تصريح كرد: يك جرياني به دنبال اين است كه نشان دهد به دليل عدم اجراي برنامه اجرايي FATF توسط ايران طي بازه زماني مشخص، نرخ ارز با افزايش مواجه خواهد شد و در صورت بازگشت ايران به «وضعيت اقدامات متقابل»، قيمت دلار به ۱۰ هزار تومان خواهد رسيد، در حالي‎كه تك‎تك اين كلمات اشتباه است.

اين كارشناس اقتصادي افزود: نكته ديگر اين‎كه اين جريان مي‎گويد عدم عضويت ايران در FATF منجر به افزايش نرخ دلار خواهد شد، اين در حالي است كه اصلا قرار نيست ما در FATF عضو شويم بلكه موضوع ما اجراي «برنامه اجرايي» اين نهاد است. در حال حاضر نيز به‎عنوان فرايند عضويت با اوراسيا كار مي‎كنيم و اصلا ارتباطي به FATF نداريم.

وي ادامه داد: يك اشتباهي وجود دارد و آن اين‎كه افزايش نرخ ارز را با عقب انداختن دو ماهه CFT توسط ايران مرتبط مي‎دانيم در حالي كه تصور غلطي است.

شاكري افزود: ۲۵ درصد انتقالات ايران، انتقالات بانكي و ۷۵ درصد مربوط به صرافي‎ها است، اگر قرار بر تاثير منفي موضوع FATF باشد، اين اثر را بايد در معاملات بانكي كشور ببينيم.

شاكري ادامه داد: بانك‎هاي همكار با ايران، بانك‎هايي هستند كه طرف مقابل ما در فضاي بيرون از نظام مالي ايران هستند به عنوان مثال بانك «تجارت پاريس» در فضاي مالي فرانسه است، از اين رو عملكرد ايران در زمينه FATF نمي‎تواند اثر مستقيم بر آن‎ها داشته باشد.

سياه نمايي الان خيلي بده!

برخي مديران ارشد دولتي در حالي، سياه‎نمايي را نكوهش مي‎كنند كه خود پيشگام سياه‎نمايي بوده‎اند.

اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور پنج‎شنبه در كنگره جغرافيايي ايران گفت: آن‎چه مي‎تواند كشور را تهديد كند افراد، گروه‎ها و مجموعه‎هايي هستند كه اعتماد و اميد مردم و سرمايه اجتماعي به عنوان مهم‎ترين سرمايه كشور را نشانه رفته‎اند و مي‎خواهند فرسايش اجتماعي ايجاد كنند.

اين اظهارات در حالي است كه شخص معاون اول رئيس جمهور، خود ركورددار سياه‎نمايي و مأيوس‎سازي مردم بوده است؛ چنان كه وي چند ماه قبل در حالي كه دولت پنجمين سال خود را سپري مي‎كرد، مدعي شد اتوبوس اقتصاد كشور ته دره است و هنوز نتوانسته‎ايم آن را بالا بياوريم!

اين لفاظي مغالطه‎آميز در حالي بود كه اولاً شخص وي و هم‎طيفانش مدعي شده بودند كه با توافق، 200 ميليارد دلار سرمايه خارجي به كشور خواهد آمد و سالانه يك ميليون شغل ايجاد مي‎كنيم و اقتصاد رونق مي‎گيرد.

ثانياً در همين دوره پنج‎ساله، مفاسد اقتصادي بي‎سابقه‎اي در دولت و حواشي آن اتفاق افتاد كه اختلاس 16 هزار ميليارد توماني از صندوق ذخيره فرهنگيان از آن جمله بود. همچنين جهانگيري و برادر، متهم برخي پرونده‎هاي اقتصادي هستند كه كام مردم را تلخ مي‎كند.

در همين حال وبسايت مشرق در گزارشي نوشت: محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت و رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي به تازگي در نشست خبري خود با رسانه‎ها طي اظهاراتي با انتقاد از «سياه‎نمايي» برخي در كشور گفت: «عده‎اي به صرف مخالفت با دولت حاضر به هر نوع سياه‎نمايي نسبت به دستاوردهاي اقتصادي دولت هستند كه به نوعي علامت مثبت دادن به ترامپ است تا با انگيزه بيش‎تر به فشار خود ادامه دهد.»

آن‎چه در ادامه مي‎خوانيد كدها و اشاره‎هايي از صحبت‎هاي مقامات ارشد دولت و اصلاح‎طلبان طي 5 سال گذشته است كه مردم با دانستن آن‎ها مي‎توانند قضاوت بهتري درباره مصاديق صحبت‎هاي سخنگوي دولت و اين‎كه چه كساني در كشور «سياه‎نمايي» كرده‎اند، داشته باشند؛

- رئيس جمهور روحاني: خزانه خالي است... تحريم‎ها بايد برود تا مشكل آب خوردن مردم حل شود.

- اسحاق جهانگيري: كشور در شرايط ته دره قرار دارد.

- محمدباقر نوبخت: 700 ميليارد دلار از دارايي‎هاي كشور طي پنج تا شش سال در اين كشور خورده و قورت داده شده است.

پنداشتم كه تو بيداري!

حسين شريعتمداري در يادداشتي نوشت:

ديروز تصاويري از حضور رئيس جمهور در مجموعه تفريحي توچال و بازديد ايشان از تله كابين اين مجموعه در رسانه‎ها منتشر شد. اين تصاوير آقاي روحاني را در لباس ورزشي و در حالي كه كلاه و لباس و كفش ايشان از برندهاي معروف و گرانقيمت خارجي است، نشان مي‎دهد. حضور رئيس جمهور در توچال در شرايطي كه برخي از مشكلات اقتصادي، از جمله افزايش لجام گسيخته قيمت دلار و سكه و مسكن مردم، و مخصوصا اقشار مستضعف جامعه را -به علت شاخص بودن اين اقلام- تحت فشار قرارداده و گره‎گشايي مسؤول اجرايي كشور را مي‎طلبد، با واكنش‎هاي منفي فراواني روبه رو شد كه اشاره به برخي از اين واكنش‎ها با اين منظور كه هشداري دلسوزانه باشد، ضروري به نظر مي‎رسد.

۱- انتظار طبيعي مردم از رئيس جمهور كشورشان در شرايطي كه افزايش سرسام‎آور و لجام گسيخته بهاي ارز و قيمت طلا، جامعه را با نگراني جدي روبه رو كرده است اين بود كه ايشان را در جلسات و نشست‎هاي رسمي و در حال گره‎گشايي از اين معضل ببينند و نه در يك مجموعه تفريحي! و بايد به ملت حق داد كه اين حركت رئيس جمهور را بي‎توجهي به مشكلات مردم و احياناً اهانت به خود تلقي كنند.

خداوند تبارك و تعالي بر درجات امام راحلمان(ره) بيفزايد كه وقتي مردم ايران در زمستان ۵۷ به علت اعتصاب كاركنان نفت در تهيه سوخت با مشكل روبه رو بودند، دستور داد بخاري محل اقامت ايشان در نوفل‎لوشاتو را خاموش كنند و يا به قول آقاي حيدر رحيم‎پور، حضرت آقا از خوردن آجيل در منزل ايشان خودداري كرده و فرموده بودند؛ وقتي ساير مردم توان تهيه و خوردن آجيل را ندارند شايسته نمي‎دانم كه رهبر از اين تنقلات استفاده كند و...

۲- امسال را رهبر معظم انقلاب با هدف مقدس و منطقي سامان بخشيدن به عرصه اقتصادي كشور، «سال حمايت از كالاي ايراني» ناميده‎اند و رعايت و ترويج اين گفتمان بيش از همگان از رئيس قوه مجريه انتظار مي‎رود و از اين روي استفاده رئيس جمهور از لباس‎هاي ورزشي گرانقيمت با مارك و برند‎هاي غربي، نه فقط نمي‎تواند توجيه قابل قبولي داشته باشد بلكه بي‎حرمتي به مردم و توليد‎كنندگان و كسبه‎اي است كه از قضا بر اثر ناكارآمدي تيم اقتصادي دولت ايشان از توليد بازمانده و كسب و كار خود را از دست داده‎اند.

۳- و بالاخره اين‎كه پيرزني به كريمخان زند شكايت برد كه نيمه شب و هنگامي كه در خواب بوده است، دزدان به خانه‎اش دستبرد زده و اموالش را به غارت برده‎اند. كريمخان گفت؛ چرا خوابيده بودي كه دزدان چنين كنند؟ و پيرزن گفت؛ پنداشتم كه تو بيداري!

 اخبار ويژه

معاون وزير صنعت: رسانه ها درباره گراني چرت و پرت نگويند!

حسن يونس سينكي، معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حاشيه همايش گراميداشت روز ملي اصناف در پاسخ به اين سؤال خبرنگار تسنيم كه «مردم اين روزها از شما با عنوان مرد شماره يك تنظيم بازار كشور خيلي انتظار دارند، چه‎كارهايي را براي پاسخگويي به اين انتظارات در دستور كار داريد؟»، اظهار كرد: «من از رسانه‎ها انتظار دارم كه اين‎قدر چرت‎وپرت به مردم نگويند تا ما حرف‎هايمان را بزنيم». وي افزود: «من قصدي براي صحبت در اين شرايط نداشتم».
معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت در واكنش به اين‎كه «مردم از شما به‎عنوان مسؤول انتظار تنظيم بازار را دارند؟» با خنده گفت: «چه انتظاري دارند؟».
سينكي در پاسخ به‎اي نكه «براي تنظيم بازار چه اقداماتي را در دستور كار داريد؟»، گفت: «من به شما نبايد جواب بدهم». وي هنگامي كه با اين جواب خبرنگار مواجه شد كه رسانه‎ها نماينده مردم هستند و مردم انتظار پاسخگويي مسؤولان را دارند، گفت: «شما خبرنگار هستيد و نماينده مردم نيستيد»!
بنابر اين گزارش، وزير صنعت، معدن و تجارت چندي پيش در ابلاغي تمام اختيارات خود را در كارگروه تنظيم بازار به سينكي واگذار كرده است.

تي تاپ به جاي لپ تاپ!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: تازه چه خبر؟!
گفتم: آقاي ظريف گفته است قرار نبود كه برجام روابط بانكي ما با كشورها را حل كند!
گفت: ولي تحريم بانكي يكي از اصلي‎ترين تحريم‎ها بود و اساس مذاكرات براي لغو تحريم‎ها بود، كه انجام نشده است.
گفتم: آقاي روحاني هم در وصف برجام گفته بود تمام تحريم‎هاي بانكي لغو مي‎شود.
گفت: خود آقاي ظريف هم در انگليس و به عنوان يكي از نمونه‎هاي عهد‎شكني غرب گلايه كرده و گفته بود در همه انگليس نمي‎توانيم يك حساب بانكي باز كنيم!
گفتم: آقاي روحاني هم در فوايد برجام گفته بود در اولين روز اجرايي شدن برجام ۱۰۰۰ ال‎سي باز شده است كه البته آن روز تعطيل بود و حتي يك ال‎سي هم باز نشده بود!
گفت: پس براي آن همه امتياز كه داديم و تاسيسات هسته‎اي را از بين برديم و ۴ سال امكانات و ظرفيت‎هاي كشور را به پاي برجام ريختيم و... چه جوابي دارند؟!
گفتم: به قول شاعري كه شعر حافظ را دستكاري كرده بود؛
مشكل خويش بر پير مغان بردم دوش
گفت، دنيا شده از مشكل پر، اين هم روش!
اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: نماينده ايران در بانك جهاني گفته است نقشFATF براي بانك‎ها همان نقش فيفا(FIFA) براي فوتبال است!
گفتم: اين دو چه ربطي به هم دارند؟! ظاهرا اين آقاي سوپر‎فهميده!! از تكرار حروف F و A در دو واژه FATF و FIFA نتيجه گرفته كه هر دو يكسان هستند! مثل اين‎كه از تكرار دو حرف «ق» و «ل» در دو كلمه قابلمه و قلب نتيجه بگيرند كه قلب همان قابلمه است!
گفت: ايشان گفته است بانك‎هاي ايراني را بايد مانند بازيكناني فرض كرد كه در بازي قبلي كارت قرمز گرفته‎اند!
گفتم: اين آقا در متهم كردن كشورمان، چند قدم هم از FATF جلوتر رفته! زيرا، فيفا در قبال خطاي بازيكنان فوتبال به آن‎ها كارت قرمز مي‎دهد و اين آقاي سوپر‎فهميده!! پيشاپيش ايران را به گرفتن كارت قرمز از FATF يعني پولشويي با هدف حمايت از تروريسم متهم مي‎كند!
گفت: اظهارات ايشان نشان مي‎دهد از روابط بانكي چيزي نمي‎داند و معلوم نيست دولت از پستي كه به او داده است چه انتظاري دارد؟!
گفتم: چه عرض كنم؛ با اين مقايسه‎اي كه كرده است بعيد نيست كه اگر از وي بخواهند لپ‎تاپ بياورد، به‎جاي آن تي‎تاپ بياورد و بگويد شبيه هم هستند!

عصبانيت سايت حامي دولت؛
اگر اين حباب را از شما بگيرند، چه توجيهي براي عملكرد بد خود خواهيد داشت؟!

يك سايت حامي دولت با عصبانيت از آشفته بازار مسكن و سكه و ارز و خودرو نوشت: اقتصاد حبابي، دستاورد تيم حبابي دولت است.
انتخاب در گزارشي مي‎نويسد: در روزهايي كه قيمت سكه، به صورت غيرمنتظره‎اي افزايش يافته و از مرز دو و نيم ميليون تومان نيز عبور كرده، دولت هنوز هيچ راهكاري را براي اين موضوع پيش نكشيده است.
رئيس كل بانك مركزي در خصوص اين‎كه چرا بازار طلا از دلار 4200 توماني تبعيت نمي‎كند و قيمت سكه طلا بالاتر از ارزش واقعي آن است، گفت: «سكه شرايط خاص خود رادارد. در گذشته نيز شاهد حباب در نرخ سكه بوديم و بانك مركزي از طريق پيش‎فروش و حراج سكه را به بازار عرضه مي‎كردتا حباب از بين برود و با دلار هماهنگ شود.»
اين جمله، موجي از گلايه و حتي عصبانيت را در ميان مردم به جاي گذاشت و بسياري در شبكه‎هاي اجتماعي خطاب به سيف نوشتند كه «اگر اين حباب را از شما بگيرند، چه توجيهي براي عملكرد بد خود خواهيد داشت.»
نكته مهم، اصرار عجيب مسؤولان دولتي بر وجود «حباب» در بازار و تكرار مكرر آن است. مقام‎هاي ارشد دولت تاكنون گراني‎هاي دلار، خودرو، سكه و مسكن را ناشي از وجود «حباب» در بازار دانسته‎اند. خود سيف هم تأكيد كرده است كه قيمت سكه «حباب» دارد و براساس ادعاي او، برنامه‎هاي بانك مركزي براي از بين بردن اين حباب است!