صفحه جوان

ويژگي هاي يك زندگي خوب و موفق

آن‎هايي كه موفق نيستند و يا زندگي خوبي ندارند، دلايل مختلفي براي آن ذكر مي‎كنند. مرد و زني كه ثروت و پول براي آن‎ها در درجه اول اهميت قرار دارد، هميشه با اين تصور زندگي مي‎كنند كه اگر بتوانند درآمد بهتري داشته باشند، هر چه بخواهند مي‎توانند به دست بياورند. اما در مقابل، برخي كه به لحاظ اخلاقي و رفتاري با هم تفاهم ندارند، اخلاق و رفتار مناسب را مهم‎ترين عامل مي‎دانند. به باور آن‎ها با پول و درآمد كم مي‎توان زندگي خوبي داشت، ولي كنار آمدن با اخلاق بد، كاري است بسيار دشوار.

عده‎اي ديگر داشتن فرزند و يا فرزندان خوب و عاقل را نشانه‎هاي يك زندگي خوب مي‎دانند؛ فرزندي كه پدر و مادر را درك كند، دوست داشته باشد و به خواسته‎هاي آنان احترام بگزارد. اين‎ها و خيلي از مسائل ديگر كه جاي پرداختن به آن در اين گزارش وجود ندارد، مي‎تواند از ويژگي‎ها و شرايط يك زندگي خوب و دلخواه باشد، اما اين‎كه اين‎ها دلايل واقعي است يا نه، بايد نظري كارشناسانه به آن داشت.از نظر كارشناسان، اغلب مردم، زندگي خوب را زندگي‎اي مي‎دانند كه در آن اختلاف و ناسازگاري به حداقل ممكن رسيده باشد. اصولاً زندگي يك زوج، آن چنان به هم پيوند مي‎خورد كه موقعيت‎هاي بسيار زيادي براي بروز ناسازگاري به وجود مي‎آيد. كشمكش‎ها به دلايل مختلفي اتفاق مي‎افتند. همسران ممكن است بر سر هر چيزي جر و بحث كنند. اختلاف بر سر پول، حسادت يا انجام كارهاي روزمره خانه، همگي مي‎توانند رابطه ميان زن و شوهر را تيره و تار كنند. بنابراين، شناخت عوامل اصلي اختلاف و نحوه صحيح كنار آمدن با آن، از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

فراموش نكنيم به دست آوردن پول، اشتباه نيست، ولي قرار دادن آن در رتبه اول، غلط است. همه ما به خوبي مي‎دانيم كه با پول به چه امكاناتي مي‎توانيم دست يابيم. مي‎توانيم اتومبيل، خانه، لوازم منزل و خيلي چيزهاي ديگر بخريم، يا به مسافرت برويم، ولي آيا با آن مي‎توان خوشبختي را خريد؟ مي‎توان آرامش ذهن را خريد؟

اين كارشناسان همچنين در ترسيم ويژگي‎هاي يك زندگي خوب، به خانواده‎هايي اشاره مي‎كنند كه تصوير خوبي از زندگي زناشويي خود ندارند، لذا عيار موفقيت و داشتن يك زندگي خوب را در تبديل شدن به فردي ديگر و قرار گرفتن در موقعيت‎هاي فردي و اجتماعي ديگران مي‎دانند. از نظر آنان، اگر بتوانند مانند فلان دوست، همسايه، همكار، خواهر و يا برادر خود شوند و به آن چيزهايي كه آنان در زندگي دست يافته‎اند دست يابند، در آن زمان به موفقيت خواهند رسيد و ديگر هيچ‎گونه مشكلي نخواهند داشت. در حالي كه چنين نگرشي نه تنها باعث موفقيت و شادكامي نمي‎شود، بلكه يك زندگي غيرواقع‎بينانه‎اي را به آن‎ها القا مي‎كند كه در آن، هيچ گونه هدف و شناخت درستي از زندگي وجود ندارد، اين در حالي است كه همه ما در زندگي، غرض و مقصودي داريم كه به خاطر آن آفريده شده‎ايم، بايد ديد كه هدف ما چيست و چقدر توانسته‎ايم به آن برسيم.

ثروت، همه رفاه نيست

دسته ديگري از افراد هم ملاك يك زندگي خوب را در داشتن ثروت مي‎دانند كه با آن به رفاه و آسايش برسند. فراموش نكنيم به دست آوردن پول، اشتباه نيست، ولي قرار دادن آن در رتبه اول، غلط است. همه ما به خوبي مي‎دانيم كه با پول به چه امكاناتي مي‎توانيم دست يابيم. مي‎توانيم اتومبيل، خانه، لوازم منزل و خيلي چيزهاي ديگر بخريم، يا به مسافرت برويم، ولي آيا با آن مي‎توان خوشبختي را خريد؟ مي‎توان آرامش ذهن را خريد؟ مي‎توان زندگي متعادل داشت؟ مي‎توان سلامتي خود را تضمين كرد؟ مي‎توان به امنيت رسيد؟ آيا شما در اطرافتان آدم‎هايي را سراغ نداريد كه ثروت بسياري دارند ولي از قرص‎هاي ضد افسردگي استفاده مي‎كنند؟ پس چرا اين‎ها احساس خوشبختي نمي‎كنند؟ اگر با آن‎ها هم‎صحبت شويد مي‎بينيد كه آن‎ها خوشبختي را در آرامش مي‎بينند. پس آيا مي‎توان نتيجه گرفت كه با ثروت، رسيدن به يك زندگي خوب و موفق دست يافتني است؟

آيا تا به حال به افراد موفق فكر كرده‎ايد؟ هيچ‎گاه به راز موفقيت آن‎ها پي برده‎ايد؟ يكي از ويژگي‎هاي اين افراد، شاد بودن آن‎هاست. افراد شاد، افرادي هستند كه زندگي خود را كنترل مي‎كنند، محل كار و زندگي‎شان را خودشان انتخاب مي‎كنند، به ارتباط بدن و مغز واقف هستند و از هر دوي آن‎ها به خوبي مراقبت مي‎كنند.

فرزندان صالح

بارها در اطراف خود شاهد بوده و شايد هم خود با آن مواجه بوده‎ايم كه از رفتار فرزندان خود ناراضي هستيم. وقتي به فرزندان ديگران نگاه مي‎كنيم با خود مي‎گوييم‎اي كاش من هم چنين فرزندي داشتم؛ درسخوان، مودب و عاقل. اگر چنين فرزندي داشتم، ديگر چه غمي بود! در حالي كه از پيامبر اكرم(ص) روايت است كه: بچه‎ها آينه رفتار شما هستند. پس اگر فرزند شما در تحصيل و تربيت دچار مشكل مي‎شود، كسي را مقصر ندانيد و هميشه از خودتان سلب مسؤوليت نكنيد. نگاه كنيد به خود، آيا لقمه حرام يا حلال به منزل آورده‎ايد؟ مگر در منزل حضور نداشته‎ايد؟ كودكي كه در شبانه روز 90 درصد اوقات خود را در كنار پدر و مادر به سر مي‎برد، چه كسي مي‎توانسته بر روي او تأثيرگذار باشد؟ ضمن اين‎كه از متغيرهاي مداخله‎گر ديگري مثل اينترنت، دوستان، مدرسه، همسايگان و مناسبات وراثتي و ژنتيكي نيز نبايد غافل بود.

هدفمند باشيد

روانشناسان، وجود هدف را يكي از نشانه‎هاي زندگي موفق مي‎دانند. از نظر آنان، انسان‎هاي هدفمند، همواره دنبال راهكارهايي هستند كه با سرعت و كيفيت بيش‎تري اهدافشان را محقق و زندگي زيبايي را براي خود و اطرافيانشان مهيا سازد. هدف‎گذاري و برنامه‎ريزي، لازمه يك زندگي موفق و بانشاط است و افرادي كه به دنبال خوشبختي و سعادت مي‎گردند، قطعاً براي رسيدن به آن، هدفمند و باانگيزه حركت مي‎كنند.

شاد باشيد

آيا تا به حال به افراد موفق فكر كرده‎ايد؟ هيچ‎گاه به راز موفقيت آن‎ها پي برده‎ايد؟ يكي از ويژگي‎هاي اين افراد، شاد بودن آن‎هاست. افراد شاد، افرادي هستند كه زندگي خود را كنترل مي‎كنند، محل كار و زندگي‎شان را خودشان انتخاب مي‎كنند، به ارتباط بدن و مغز واقف هستند و از هر دوي آن‎ها به خوبي مراقبت مي‎كنند.

آنان به زندگي به عنوان يك ميدان نبرد و ميدان برد و باخت نگاه نمي‎كنند، بلكه زندگي را آموزگار مي‎دانند و از آن مي‎آموزند. به همين سبب، راه‎هاي مختلفي را مورد آزمايش قرار مي‎دهند تا اوضاع و شرايط را به نفع خود اصلاح كنند و اگر دچار مشكل و شكست شدند، سردرگم و درمانده نمي‎شوند. آن‎ها مي‎دانند كه اگر به آينده با ديد خوب و مثبت نگاه كنند، هيچ‎گاه در شرايط ناگوار، تسليم نمي‎شوند. به باور آن‎ها، برخي از اتفاق‎ها در زندگي از دست ما خارج است و خود را آماده رويارويي با بدترين شرايط مي‎كنند.

بنابراين، هيچ‎گاه نقش شادي و نشاط را در زندگي خودمان ناديده نگيريم كه يكي از راه‎هاي آن، داشتن ذهن مثبت و سالم است. آن چه را كه ذهن بتواند تصور و باور كند، قابل دستيابي است به شرطي كه با ذهنيتي مثبت توأم باشد و افكار منفي آن را مخدوش نكند. پس بياييم مسير زندگي خود را بر مبناي باورهاي مثبت و يك روحيه عالي طراحي كرده و به اميد زيباتر شدن زندگي خود و اطرافيانمان، از فرصت‎هاي طلايي زندگي، نهايت استفاده را ببريم. فراموش نكنيم خوب زندگي كردن يك هنر است كه وقتي به دست آيد، صاحب آن، طعم شادي و سلامت واقعي را خواهد چشيد.

 جوان

حديث جوان
امام صادق عليه السلام:

امام صادق عليه السلام:
گمان نيك به خداوند آن است كه جز به او اميدوار نباشي و جز از گناه خودت نهراسي.
اصول كافي، ج 2، ص 72

ولايت و جوانان
نقش نهاد خانواده سالم در پيشرفت جامعه

جامعه اسلامي، بدون بهره‎مندي كشور از نهاد خانواده سالم، سرزنده و بانشاط، اصلاً امكان ندارد پيشرفت كند. بالخصوص در زمينه‎هاي فرهنگي و البته در زمينه‎هاي غير فرهنگي، بدون خانواده‎هاي خوب، امكان پيشرفت نيست. پس خانواده لازم است. حالا نقض نشود كه شما مي‎گوييد در غرب خانواده نيست، پيشرفت هم هست. آن چه كه امروز در ويراني بنياد خانواده در غرب روزبه‎روز بيش‎تر دارد نمودارهايش ظاهر مي‎شود، اين‎ها اثرش را خواهد بخشيد؛ هيچ عجله‎اي نبايد داشت. حوادث جهاني و حوادث تاريخي اين جور نيست كه زودبازده و زوداثر باشد؛ اين‎ها به تدريج اثر خواهد گذاشت؛ كمااين كه تا حالا هم اثر گذاشته. آن روزي كه غرب به اين پيشرفت‎ها دست پيدا كرد، در آن‎جا هنوز خانواده سر جاي خودش بود؛ حتّي مساله جنسيت با همان رعايت‎هاي اخلاقىِ جنسي - البته نه به شكل اسلامي، بلكه به شكل خاص خودش - وجود داشت. اگر كسي با معارف غربي آشنا باشد، هم در اروپا و هم بعداً در آمريكا اين را مي‎بيند و مشاهده مي‎كند. اين مساله رعايت‎هاي اخلاقىِ دو جنس نسبت به يكديگر، مساله حيا، پرهيز از تهمت، اين‎ها چيزهايي بود كه آن روز وجود داشت. اين بي‎بندوباري‎ها و اباحي گري‎ها به تدريج در آن‎جا به وجود آمده. آن روز يك زمينه‎هايي فراهم شد و به اين‎جا رسيد. وضع امروز هم فرداي بسيار تلخ و سختي را براي آن‎ها رقم مي‎زند.

حكايت
حكايت شكار رفتن بهلول و هارون

روزي خليفه هارون الرشيد و جمعي از درباريان به شكار رفته بودند. بهلول با آن‎ها بود. در شكارگاه آهويي نمودار شد. خليفه تيري به سوي آهو انداخت ولي به هدف نخورد. بهلول گفت احسنت! خليفه غضبناك شد و گفت مرا مسخره مي‎كني؟بهلول جواب داد: احسنت من براي آهو بود كه خوب فرار نمود.

پند و اندرز
«خسر الدنيا و الاخره» نشويم!

اگر عمرمان را به كار بيندازيم خيلي كارها مي‎شود كرد. مرحوم شيخ طوسي 70 سال بيش‎تر عمر نكرد، 71 سال، اين آقا حوزه نجف را تشكيل داد يعني اول حوزه تشكيل داده بود در بغداد ناگهان محله را آتش زدند براي اين محله سوخت كتابخانه شيعه كه اصول اربعه در آن‎جا بود سوزاندند، خيلي مصيبت سني‎ها سر ما آوردند محله كوخ را آتش زدند، كرسي و تدريس را همه را آتش زدند، ايشان پاي برهنه فرار كرد، كجا رفت نمي‎دانم در ده آن‎جا استراحت بكند رفت نجف حوزه نجف را تشكيل داد، چه كرده است در فقه، مبسوط نوشت، اين مبسوط يك افتخار است براي شيعه، در اول مبسوط مي‎فرمايد براي اين‎كه سني‎ها به ما مي‎گفتند شما فروعات نداريد مي‎خواهم بفهانم ما فروعات داريم؛ يك دوره فقه نهايه نوشت، خلاف نوشت و تهذيب نوشت، الان كتب اربعه ما تهذيب و استبصار شرح حال شيخ طوسي است؛ يعني چهار تا كتاب داريم دو تاي آن مال شيخ طوسي است، تبيان نوشت، الان بهترين تفسيرها تفسير مجمع گرفته شده از تبيان است، تبيان يك دوره تفسير دارد به قول استاد عزيز ما آقاي بروجردي مي‎فرمودند عمرش را قسمت كنيد هر دقيقه به يك مساله مي‎رسد.كتاب‎هايش تقريباً 200 جلد است آن كتاب‎هاي اين جوري 200 جلد يك متخصص در همه فنون اسلامي در همه معارف اما اين هم به شما بگويم به قول آقاي بروجردي مي‎گفتند شيخ طوسي علاوه بر اين‎كه عالم بود عابد بود، مصباح المتهجد نوشت مفاتيح اين چناني از همان مصباح گرفته‎شده است، ديگر مصباح المتهجد نوشت آقاي بروجردي مي‎گفتند اين مصباح را كه نوشت اول خودش يك دوره عمل كرد و روزه هايش را گرفت، دعاهايش را خواند نمازهاي مستحبي‎اش را خواند يعني يك دوره عمل كرد به مفاتيح، اين خيلي وقت مي‎خواهد يك دوره عمل كرد، بعد هم وادار كرد زن و بچه‎اش يك دوره عمل كردند گفت مي‎خواهم منتشر بكنم «وانذر عشيرتك الاقربين» اول خودم بعد هم شما بعد مردم؛ بعد متتشر كرد معلوم مي‎شود خيلي از نظر تقوا بالا بوده است. از عمر مي‎گويند عمرت را در چه فنا كردي؟ جواني را در چه كهنه كردي؟ معلوم مي‎شود اين نعمت خيلي نعمت بزرگي است، بالاترين نعمت‎ها است. بعد از ولايت در چه چيزي عمر در چه فنا شد؟ جواني در چه كهنه شد؟ اگر آن بازپرسي خوب بشود مي‎روي جلو و الا ديگر در بازپرسي گير بكند كار مشكل مي‎شود. خيلي ما اگر سير و سلوك مي‎خواهيم بايداين براق را فعالش بكنيم با جربزه چالاك فعال از عمر استفاده كن مثل يك ستاره متحرك آن هم نه يك حركت مثل شيخ طوسي حركات گاهي حركت تفسيري گاهي حركت فقهي گاهي حركت اصولي گاهي حركت معارفي و روايي اين جوري اين جور اگر هم آخرت بخواهيم بايد فعال باشيم اگر هم دنيا بخواهيم بايد فعال باشيم و الا آدم بيكار آدم تنبل آدم پرخور آدم پر خواب آدم گعده‎اي، اين نه دنيا دارد نه آخرت «خسر الدنيا و الاخره ذلك هو الخسران المبين»
آيت‎ا... مظاهري