صفحه سياسي

امام خامنه‎اي از نگاه حضرت آيت‎ا... حسين نوري همداني
شرايط ولايت، سنگين تر از مرجعيت است كه آيت ا... خامنه اي آن شرايط را دارند / بخش ششم

 علي احمدي خواه

اشاره: امام خامنه‎اي شخصيتي بزرگ و كم نظيري است كه در طول تاريخ تشيع تاكنون كم‎تر شخصيتي به جامعيت ايشان داشته ايم. در ميان علما و بزرگان و مراجع عظام نيز كم‎تر شخصيتي يافت مي‎شود كه اين‎گونه مورد علاقه علما و بزرگان حوزه‎ها باشد. در چند شماره پيشين نگاه برخي بزرگان علما و مراجع و عرفاي برجسته را در باره ايشان آورديم و در اين شماره، شخصيت امام خامنه‎اي را از منظر مرجع بزرگ حضرت آيت‎ا... نوري همداني پي خواهيم گرفت.

حضرت آيت‎ا... حسين نوري همداني از مراجع بزرگ و انقلابي است كه در پيروزي انقلاب اسلامي نقش بسزايي ايفا كرده است؛ جمله معروف ايشان در قيام 19 دي مردم قم «مه فشاند نور و شه عوعو كند» هنوز در گوش‎هاي انقلابيون قم باقي است. اين مرجع تقليد كه در فتنه 88 نيز با تمام هستي اش به ميدان آمد، ديدگاه شان نسبت به رهبري و مرجعيت حضرت آقا اعتقادي است. ايشان درباره امام خامنه‎اي مي‎فرمايند: آيت‎ا... خامنه‎اي حسين زمان است و دشمن نخواهد توانست يك ولي فقيه مدير، مدبر، شجاع، فصيح و زمان شناس را تحت تاثير قرار دهد. آن قدر ويژگي و شايستگي از جمله شجاعت، تدبير، فرهنگ، فقه، زمان شناسي و معلومات در وجود آيت‎ا... خامنه‎اي هست كه بعد از امام راحل هيچ كس نمي‎توانست اين خلأ را پر كند.(1)

بايد توجّه داشت كه اين تعبير يك عالم اسلام شناس و مرجع تقليد شيعه است كه هم امام حسين(ع) را مي‎شناسد و هم نايب آن حضرت را؛ البته از بديهيات اوليه است كه منظور حضرت ايشان، مثل امام معصوم نيست؛ چون معصوم، وحيد دهر است؛ اما به نسبت ديگران از يك سوي؛ و از نظر قانوني و شرعي، حضرت ايشان، جانشين امام حسين(ع) است؛ همان اندازه كه ما خود سيدالشهداء را حرمت مي‎نهيم و اعتقاد داريم، همان اندازه براي جانشين ايشان بايد احترام قايل شويم. وانگهي اين تعبير حضرت آيت‎ا... نوري همداني – حفظه الحفيظ- مداحي و گزافه نيست؛ چرا كه فقيهي عالم و عالمي عادل اين سخن را فرموده؛ ديگر بيان و گفتار ساير مراجع تقليد و علماي عادل شيعه را نيز با اين ديده بنگريم. آن وقت، يك نكته از اين معني را در مي‎يايم كه: مرجعي عادل مانند حضرت آيت‎ا... نوري همداني – حفظه الحفيظ – چنين فرمودند كه ايشان «حسين زمان است»؛ شخصيتي زيرك و سياسي مانند ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه، حضرت ايشان را «مسيح زمان» ناميدند؛ ديگري وي را «نايب امام زمان» و ديگران نيز هر كدام در وصف حضرت ايشان در حدِ توان الفاظ و واژگان خويش، بيان فرمودند.

حضرت آيت‎ا... حسين نوري همداني، بعد از اشاره به دوران رژيم طاغوت فرمودند: مردم در آن دوران از نظر فرهنگي ضعيف و در فقر مادي بودند، سردمداران رژيم در فكر ساختن كاخ‎هاي بزرگ و مجلل به سر مي‎بردند كه امام راحل توانستند اين مشكل بزرگ را از سر راه برداشته و دست بيگانگان را از كشور كوتاه كنند؛ و براي نخستين بار در اين مملكت يك نظام اسلامي و ولايي برپا كنند، كه اكنون بر ايران اسلامي حاكم است. اكنون آيت‎ا... العظمي خامنه‎اي، مقام معظم رهبري نايب ولايت است. تسخير انرژي هسته‎اي، صنايع نظامي، دفاعي، عمران و آباداي و ديگر پيشرفت‎هاي مادي و معنوي در طول 30 سال انقلاب اسلامي از جمله بركت‎هاي اين نظام است. من اين نظام را مقدمه ظهور آقا امام زمان(عج) مي‎دانم.(2)

شرايط ولايت، بيش‎تر و سنگين‎تر از مرجعيت است؛ كه آيت‎ا... خامنه‎اي آن شرايط را دارند

آيت‎ا... حسين نوري همداني – زيد عزه العزيز- در جاي ديگري مي‎فرمايند: شرايط ولايت، نسبت به مرجعيت، بسيار سنگين‎تر و بيش‎تر است. رهبري، افزون بر فقاهت، بايد داراي مديريت، شجاعت، بصيرت، آگاهي به اوضاع جهان و مسلمانان، زمان‎شناسي و ديگر صفات باشد كه [الحمدلله] مقام معظم رهبري؛ حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي حائز تمام اين شرايط هستند.(3)

ايشان در ديدار مربيان استاني طرح شجرۀ طيبۀ صالحين نيز فرمودند: اسلام، مردم و ولايت فقيه، سه ركن مهم انقلاب اسلامي هستند... در نظام اسلامي، هم مردم به ولي فقيه و مقام معظم رهبري علاقه دارند و هم رهبري به مردم علاقه دارند. يكي از هدايت‎هاي داهيانۀ مقام معظم رهبري اين است كه، حضرت ايشان در هر سفر و برنامه‎اي كه دارند، چشم فتنه‎ها را كور مي‎كنند. همه بايد امروز پيرو ايشان باشيم و دين خود را به انقلاب اسلامي ادا كنيم.(4)

اين مرجع بزرگ، در جمع پاسداران شركت كننده در طرح بصيرت و فرماندهان نواحي مختلف سپاه پاسداران با اشاره به تفاوت جنگ نرم و جنگ سخت فرمود: در مقابل جنگ سخت، اميرالمؤمنين(ع) و سيدالشهدا(ع) حضور داشتند؛ و اكنون در مقابل جنگ نرم، نخست بايد اسرار آن را شناخت و سپس در مقابل اين جنگ موضع‎گيري كرد. حقيقت ايمان در مؤمن، با سه چيز مشخص مي‎شود: يكي از اين اصول شناخت دين است؛ چراكه شناخت كامل دين بسيار مهم است؛ و دومين حقيقت ايمان، برنامه داشتن در زندگي. برنامه و نظم در زندگي بسيار مهم است و كساني كه نظم و انضباط داشته باشند، موفق هستند. ايستادگي، پايداري، بيداري، هوشياري و آمادگي كامل در برابر دشمن، سومين اصل بسيار مهم ايمان خواهد بود. يكي از سمبل‎هاي اين ايستادگي و شجاعت مقام معظم رهبري هستند كه در برابر دشمنان مقاوم بوده و نقشه‎هاي آن‎ها را به خوبي مي‎شناسند و در مقابل آن‎ها موضع‎گيري مي‎كنند.(5)

ايشان همچنين در ديدار با دانشگاهيان، فرهيختگان، فرهنگيان و نخبگان استان آذربايجان غربي، با بيان اين‎كه تمدن اسلامي بر سه ركن استوار است، گفتند: علم همراه با ايمان، ماديت با معنويت و اخلاق و قدرت توام با عدالت، پايه‎هاي علوم و تمدن اسلامي را شكل داده است. اكنون نيز با رهبري حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي اين كشور روز به روز با فتح قله‎هاي پيشرفت، سربلندتر از هميشه در صحنه‎ها حاضر شده و نام اسلام و مسلمان را سرافراز مي‎كند.(6)

همه بايد گوش به فرمان مقام معظم رهبري باشيم؛ زيرا كه وي پرتو ولايت اولياست

اين مرجع بزرگ در ديدار جمعي از فرماندهان پايگاه‎ها و حوزه‎هاي مقاومت طلاب بسيجي حوزه علميه قم، با تحليل و واكاوي فتنه سال 88، بصيرت را رمز عبور از فتنه‎ها دانست: مردم و ولايت فقيه، دو ركن نظام اسلامي هستند. همه بايد در راستاي فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري حركت كنيم. ولايت فقيه، شعاعي از پرتو ولايت اولياي الهي است. خوشبختانه امروز در رأس نظام اسلامي، شخصي قرار دارد كه از همه جهت شايستگي‎هاي لازم را براي اداره جامعه و كشور در اختيار دارد.حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي بعد از امام راحل بيش از بيست سال به بهترين شكل ممكن انقلاب را مديريت كرده‎اند و انقلاب اسلامي نيز صاحب دستاوردهاي بسيار خوبي در عرصه‎هاي مختلف شده است.(7)

آيت‎ا... حسين نوري همداني- زيد عزّه العزيز - در جمع بسيجيان و پاسداران استان كرمان هم فرمودند: حركت ملت ايران، بايد در محور ولايت باشد؛ و محور ولايت نيز همان بنيانگذار جمهوري اسلامي و امروز هم اين محور آيت‎ا... خامنه‎اي است. اين گفته مقام معظم رهبري كه «من با اين بدن ناقص خودم حاضرم كه به شهادت برسم تا انقلاب محفوظ بماند»، هَل مِن ناصرٍ ينصُرُنِي است.(8)

آيت‎ا... حسين نوري همداني در ديدار با جمعي از ائمه جماعات سراسر كشور فرمودند: انقلاب اسلامي بر سه اصل اساسي استوار است كه شامل اسلام، مردم و رهبري مي‎شود. بايد همواره تلاش كرد تا مردم را راضي نگه داشت و در اين راستا بايد به محرومين و فقرا توجه بيش‎تري كرد‎. اين توده مردم بودند كه با حضور پر رنگ خود در 9 دي و 22 بهمن سيلي به صورت فتنه گران زدند‎.

نكتۀ ديگر، حفظ نظام اسلامي است كه بسيار مهم است. حفظ نظام، از واجبات ديگر مانند نماز و روزه واجب‎تر است؛ و اين انقلاب مقدمه ظهور امام عصر - عجّل‎ا... تعالي - است كه تا ظهور آن حضرت بايد اين راه را با جديت ادامه داد.(9)

به فرمودۀ امام خميني(ره) تكيه بر ولايت فقيه، مملكت را از آسيب‎ها حفظ مي‎كند

حضرت آيت‎ا... نوري همداني در ديدار با فرماندهان و مديران نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران، فرمودند: نخستين گام براي مسؤوليت‎پذيري، خودسازي است. خودسازي با علم، ايمان و عقل به دست مي‎آيد و فرد خودساخته تعهد و تقوا را در انجام مسؤوليت‎ها به كار مي‎گيرد. هيچ قدرتي، با ايمان برابري نمي‎كند و طبق فرمايش امام صادق(ع) بساط علم و ايمان از نجف برچيده شده و در قم پهن مي‎شود و صداي اسلام ناب از اين شهر به نقاط مختلف كشور فرستاده مي‎شود. رهبر معظم انقلاب در سفري كه به استان قم داشتند و بسيار مبارك بود، بر اين جمله تاكيد داشتند. حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي با بيان اين‎كه ولايت يكي ديگر از سنگرهاي مستحكم براي اتكا كردن است، گفت: در طول تاريخ شاهد بوديم افرادي كه به اين سنگر تكيه نداشتند، شكست خوردند؛ و امام خميني(ره) فرمودند: «پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملكت آسيبي نرسد».(10)

معظم له در آغاز درس خارج فقه روز دوشنبه(پيش از تشريف فرمايي مقام معظم رهبري به قم در روز ولادت امام رضا(ع) در مهرماه 1389) با تبريك سالروز ميلاد امام رضا(ع)تشريف فرمايي مقام معظم رهبري به استان قم را خيرمقدم گفتند و فرمودند: ما بايد مسأله ورود و استقبال از حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي رهبر معظم انقلاب اسلامي را با يك ديد وسيع‎تري مورد دقت و ملاحظه قرار دهيم؛ زيرا كه شهر قم خاستگاه انقلاب اسلامي و آشيانه و حرم اهل بيت و در روايات اسلامي اين شهر از جايگاهي برجسته برخوردار است و لازم است در هر جريان صحيحي قم پيشتاز و پيشگام باشد. شايسته است شهر قم متمايز از ديگر شهرها تعهد خود را نسبت به نظام و ولايت نشان دهد. استقبال شما – علما، مردم و حوزويان - استقبال از يك فقيه عادي نيست؛ بلكه استقبال از حاكم و ركني در نظام اسلامي است كه امروز در تمامي عرصه‎ها به‎عنوان نظام اسلامي متجلي است؛ و مردم قم، علما و حوزويان با استقبال پر شور از رهبري حركت خود به تمام معنا را نشان خواهند داد. وظيفه علما و اهل قم اين است كه حضورشان در مراسم استقبال از رهبر فرزانه انقلاب بسيار چشمگير باشد. در سالروز ميلاد امام رضا(ع) ركن نظام به قم قدم مي‎نهند. مردم قم، حوزه‎هاي علميه، طلاب و فضلا بايد نشان دهند حامي رهبر و در كنار ايشان هستند و از نظام اسلامي پشتيباني مي‎كنند؛ نظامي كه ما، شك نداريم تنها نظام مشروع و صحيح در جهان نظام ولايي جمهوري اسلامي ايران است.(11)

هيچ كس غير از آيت‎ا... خامنه‎اي نمي‎توانست خلأ پس از امام را پر كند

آيت‎ا... نوري همداني در ديدار اعضاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان كرمان در مصلاي امام[مولا] علي(ع) گفتند: مهم‎ترين امر در انقلاب ولايت‎فقيه است؛ زيرا انقلاب حافظ، نگهبان و راهنما مي‎خواهد، ولايت‎فقيه سد محكمي است كه مورد آماج حمله‎ها و تهاجم دشمنان قرار گرفته است. در جنگ نرم، تمام تلاش دشمن متوجه ولايت‎فقيه است... آن قدر ويژگي و شايستگي از جمله شجاعت، تدبير، فرهنگ، فقه، زمان‎شناسي، معلومات و... در وجود آيت‎ا... خامنه‎اي هست كه بعد از امام راحل هيچ‎كس نمي‎توانست اين خلاء را پر كند... مردم ايران حاضر هستند، قطره قطره خون خود را براي رهبر معظم انقلاب بدهند. در اسلام در راس حكومت بايد پيامبر(ص)، امام معصوم(ع) و يا فردي فقيه باشد؛ فقيهي كه داراي عدالت و تقوا در حد بالا، مدير و مدبر و در نهايت بسيار شجاع باشد كه حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي به شايسته‎ترين نحو اين ويژگي‎ها را دارا هستند. مهم‎ترين اصل امروز نظام جمهوري اسلامي ايران، حفظ انقلاب و حمايت و تبعيت از رهبر فرزانه انقلاب اسلامي است و همه بايد به اين موضوع مهم توجه كنند. حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي بعد از امام راحل به مدت بيست سال به بهترين شكل ممكن انقلاب را اداره و مديريت كرده‎اند و نظام مقدس اسلامي را به ساحل امن آرامش رسانده‎اند. امروزه با وجود ولي فقيه هوشيار و بيداري همچون حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي، انقلاب اسلامي در اوج اقتدار و عزت ايستاده است.(12)

حاضريم در راه ولايت فقيه جان خود را فدا كنيم

حضرت آيت‎ا... نوري همداني در ديدار جمعي از طلاب حوزه علميه امام مهدي(عج) تهران فرمودند: دفاع و پشتيباني از انقلاب اسلامي و ولايت، وظيفه همگان است. [ما نيز] حاضريم تا آخرين قطره خون در راه ولايت فقيه و نظام اسلامي ايستادگي نموده و جان خود را فدا كنيم؛ و همان‎طوري كه دفاع و پشتيباني از انقلاب و ولايت وظيفه همگان است، آشنايي با انديشه‎هاي ناب امام خميني و مقام معظم رهبري و پشتيباني از دستاوردهاي انقلاب اسلامي [ نيز براي همه] ضروري است. معتقديم انقلاب اسلامي ايران همانند انقلاب‎هاي ديگر دنيا نيست؛ بلكه انقلابي صد در صد ديني و مورد تأييد حضرت ولي عصر - عجّل ا... تعالي فرجه الشّريف - است؛ به همين دليل وظيفه خود مي‎دانيم كه همواره پشتيبان چنين نظامي باشيم.(13)

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي با شايستگي كامل در رأس حكومت قرار دارند

حضرت آيت‎ا... نوري همداني در ديدار جمعي از افسران نيروي انتظامي كشور فرمود: در دوران غيبت امام زمان - عجّل ا... تعالي فرجه الشّريف - بايد فقيهي عادل و متعهد در راس حكومت قرار گيرد؛ و اكنون آيت‎ا... خامنه‎اي در اين منصب با شايستگي كامل قرار دارند.(14)

آيت‎ا... خامنه‎اي، يكي از مصاديق كوثرند

حضرت آيت‎ا... نوري همداني از جمله مراجع مبارزي است كه در جريان فتنة 88، به دفاع تمام عيار از ولايت و انقلاب و راه امام پرداختند. از جمله، جملات درخشاني كه ريشه قرآني دارد، اين شعر ايشان براي دسته‎هاي انقلابي بود كه فرمودند:

امام ما كوثر است دشمن او، ابتر است

خامنه‎اي كوثر است دشمن او ابتر است(15)

اين شعر، اشاره به سورة مباركة «كوثر» دارد كه خداي حكيم، خطاب به نبي خاتمش مي‎فرمايد:

«انا اعطيناك الكوثر، فصلّ لربّك و انحر انّ شانئك هو الابتر»، كه از كوثر قرآن؛ حضرت صديقۀ شهيده فاطمۀ زهرا(س) شروع و تا امام عصر - عجّل ا... تعالي فرجه الشّريف – و سادات و ذريۀ مطهرش را شامل مي‎شود؛ كه در حضرات ايشان: خير بسياري براي مردم است؛ مانند خير هدايت، عدالت، محبت، ارادت، رأفت، رحمت، سعادت، خليفۀ اللهي، زندگي پاك، حيات طيبه، نعمت، نجات از هلاكت، نجات از گمراهي و ضلالت.

پي‎نوشت‎ها

1. سايت بقية ا... HTTP: //BAGHIATALLAH14.BLOGFA.COM

2. پرتو سخن، شماره 540، 27/5/1389

3. علي شيرازي: پرتوي از خورشيد؛ داستان‎هايي از زندگي مقام معظم رهبري، ص 33. جرعه نوش كوثر؛ زندگي نامه مقام معظم رهبري، تدوين مؤسسه قدر ولايت، ص281.

4. پرتو سخن، شماره 600، 4./8./1390

5. پرتو سخن، شماره 548، 21/7/1389

6. پرتو سخن، شماره 566، 27/11/1389

7. پرتو سخن، شماره 561، مورخ 22/10/1389ش،

8. پرتو سخن، شماره 536، 30/4/89

9. پرتو سخن، شماره 553، 26/8/89

10. پرتو سخن، شماره 551، 12/8/89

11. پرتو سخن، شماره 549، مورخه 28/7/89

12. پرتو سخن، شماره 535، مورخه 23/4/89

13. آيت‎ا... طاهري خرم آبادي در گفت وگوبا دفتر حفظ و نشر آثار آيت‎ا... العظمي خامنه‎اي به نقل از: نشريه پرتو شماره 533 مورخ 9/4/89

14. نشريه پرتو، شماره 530، مورخ 19/3/89

15. سيرة امين؛ بررسي ابعاد مديريت رهبر معظم انقلاب در فتنة 88، ص 101.

انديشكده كنگره آمريكا:
بزرگ ترين زرادخانه موشكي منطقه در اختيار ايران است

«سرويس تحقيق كنگره» كه آن را «انديشكده كنگره آمريكا» مي‎دانند، اخيراً طي گزارشي تحت عنوان «سياست‎هاي خارجي و دفاعي ايران» كاملاً تفصيلي، ابعاد مختلفي از سياست‎هاي داخلي و بين‎المللي ايران را بررسي كرده و در خلال اين بررسي، اگرچه بخشي از ادعاهاي كاخ سفيد را هم تكرار نموده، اما برخي از نقاط قوت ايران را نيز برشمرده است. آن‎چه در ادامه مي‎آيد، خلاصه‎اي از نكات مهم گزارش سرويس تحقيق كنگره درباره ظرفيت‎هاي نظامي ايران است.

اين انديشكده با اذعان به اين‎كه ايران يك «برنامه فعال توسعه موشكي» دارد، بخشي از گزارش خود را به توصيف قدرت موشكي تهران اختصاص مي‎دهد و در ابتداي اين بخش مي‎نويسد:

«مقامات آمريكا مي‎گويند زرادخانه موشكي ايران در منطقه تهديد بالقوه‎اي براي متحدان منطقه‎اي آمريكا و همچنين ناوها و نيروهاي آمريكا در منطقه است. كوتز [دَن كوتز، مدير اطلاعات ملي و مشاور اصلي رئيس جمهور در امور اطلاعاتي و رئيس‎جامعه اطلاعاتي آمريكا] در تاريخ ۱۱ مي‎سال ۲۰۱۷(و همچنين با عبارت‎هايي مشابه در تاريخ ۱۳ فوريه ۲۰۱۸) شهادت داد كه «موشك‎هاي بالستيك ايران ذاتاً قادر به حمل سلاح‎هاي [كلاهك‎هاي] كشتار جمعي هستند» و اين كشور «همين الآن هم داراي بزرگ‎ترين زرادخانه موشك‎هاي بالستيك در خاورميانه است.» علاوه‎بر اين، جامعه اطلاعاتي آمريكا نيز معتقد است كه ايران «مي‎تواند اهدافي با فاصله ۲۰۰۰ كيلومتري از مرزهايش را هدف قرار دهد.»

سرويس تحقيق كنگره آمريكا ادامه مي‎دهد: «اطلاعاتي وجود ندارد كه نشان دهد ايران ظرفيت [ساخت] «موشك‎هاي بالستيك قاره‎پيما»(موشك‎هايي با بُرد بيش از ۴۶۰۰ كيلومتر [طبق برخي تعريف‎ها، ۵۵۰۰ كيلومتر]) را دارد، اما مدير اطلاعات ملي در سخنراني ارزيابي تهديدات جهاني خود در تاريخ ۱۳ فوريه ۲۰۱۸ اعلام كرد كه «تمايل ايران براي بازدارندگي مقابل آمريكا ممكن است اين كشور را به سوي حل اين چالش سوق بدهد.» اين در حالي است كه «[محمد]علي جعفري» فرمانده سپاه پاسداران ماه اكتبر سال ۲۰۱۷ گفت كه بُرد كنوني موشك‎هاي ايران «فعلاً كفايت مي‎كند»، احتمالاً به اين معنا كه تهران برنامه‎اي براي ساخت موشك‎هاي بالستيك قاره‎پيما ندارد.»

انديشكده كنگره آمريكا در عين حال خاطرنشان مي‎كند: «اگر ايران تصميم به انجام اين كار [ساخت موشك‎هاي بالستيك قاره‎پيما] بگيرد، پيشرفت‎ها در برنامه فضايي اين كشور مي‎تواند راه تهران به سوي يك موشك بالستيك قاره‎پيما را كوتاه‎تر كند، چراكه پرتابگرهاي فضايي نيز از فناوري مشابهي استفاده مي‎كنند. برنامه‎هاي موشكي ايران تحت مديريت نيروي هوايي سپاه پاسداران، به ويژه فرماندهي موشكي «الغدير» درون اين نيرو است؛ نهادي كه تحت دستور اجرايي ۱۳۳۸۲ [دولت آمريكا] تحريم شده است.»

در ادامه مي‎خوانيم: «ايران در سطح تاكتيكي‎تر، در حال دست‎يابي، ساخت يا صادرات موشك‎هاي بالستيك و كروز كوتاه‎بردي است كه نيروهاي اين كشور مي‎توانند با هدف حفاظت از متحدان و نيروهاي نيابتي تهران در منطقه يا تقويت توانايي اين كشور در اِعمال قدرت، از اين موشك‎ها استفاده كنند و يا آن‎ها را در اختيار متحدان خود قرار دهند. مدير اطلاعات ملي در سخنراني ارزيابي تهديدات جهاني خود در تاريخ ۱۳ فوريه ۲۰۱۸، شهادت داد كه ايران «همچنان به توليد و تقويت طيفي از ظرفيت‎هاي نظامي جديد به منظور هدف قرار دادن امكانات نظامي آمريكا و متحدانش در منطقه ادامه مي‎دهد كه از جمله اين ظرفيت‎ها، پهپادهاي مسلح، موشك‎هاي بالستيك، مين‎هاي دريايي پيشرفته، قايق‎هاي انفجاري بدون سرنشين، اژدرهاي پيشرفته و زيردريايي، و موشك‎هاي كروز ضدكشتي و حمله زميني است.»

ايران قادر به دفاع از خود مقابل هرگونه تجاوز قابل‎تصور است

سرويس تحقيق كنگره آمريكا مدعي مي‎شود كه ارزيابي‎هاي كنوني نشان مي‎دهد نيروهاي متعارف ايران توانايي شكست دادن ارتش آمريكا در يك تقابل كلاسيك نظامي را ندارند، اما يادآور مي‎شود: «ايراني‎ها توانايي بالقوه آن را دارند كه آسيب‎هاي چشمگيري به نيروهاي آمريكايي وارد كنند. همچنين به نظر مي‎رسد ايران قادر به دفاع از خود مقابل هرگونه تجاوز قابل‎تصور از سوي همسايگانش است، اگرچه توانايي استقرار متمركز نيروهاي مسلحش در مسافت‎ها يا آبراه‎هاي دور را ندارد. ژنرال «ژوزف ووتل» فرمانده ستاد فرماندهي مركزي آمريكا، ۲۷ فوريه سال ۲۰۱۸ شهادت داد كه نيروهاي زميني ايران دارند «توانايي خود در بسيج و اعزام سريع در واكنش به تهديدهاي داخلي و خارجي را تقويت مي‎كنند.»

اِعمال قدرت ايران مقابل منافع آمريكا در منطقه با نيروهاي مقاومت

اين انديشكده سپس به موضوعي مي‎پردازد كه اكثر گزارش‎هاي انديشكده‎هاي آمريكايي درباره قدرت نظامي و منطقه‎اي ايران، ساده از كنار آن عبور نمي‎كنند. سرويس تحقيق كنگره آمريكا با اين جمله به استقبال موضوع ظرفيت‎هاي ايران در جنگ نامتقارن مي‎رود: «ايران نه لزوماً از طريق قدرت نظامي متعارف، اما از طريق حمايت از دولت‎ها و نيروهاي نيابتي هم‎جهت با خودش مي‎تواند مقابل منافع آمريكا و متحدانش در منطقه، اِعمال قدرت نمايد. خلاصه‎اي از توضيحات كتزمن درباره ظرفيت‎هاي نامتقارن و همچنين ظرفيت‎هاي متعارف ايران از اين قرار است:

«طبق گزارش‎هاي وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتي آمريكا، ايران در حال توسعه نيروها و تاكتيك‎هايي براي كنترل بر نزديك شدن [نيروهاي خارجي] به اين كشور، از جمله در تنگه هرمز است و نيروي قدس سپاه پاسداران همچنان يكي از ابزارهاي كليدي براي «اِعمال قدرت و سياست خارجي» اين كشور است. به نظر مي‎رسد استراتژي دريايي ايران مبتني بر ايجاد ظرفيت «يورش فوجي» [تاكتيكي پركاربرد در دكترين نيروي دريايي ايران با هدف مغلوب كردن دشمن از طريق برتري منسجم و استراتژيك عددي] عليه ظرفيت‎هاي دريايي آمريكا با استفاده از ناوگان قايق‎هاي كوچك ايران، تعداد فراوان موشك‎هاي كروز ضدكشتي ايران، و زرادخانه موشك‎هاي كروز دفاع ساحلي اين كشور(مانند «كرم ابريشم» SILKWORM يا «شيرشكري» SEERSUCKER) است. طبق گزارش وزارت دفاع آمريكا، تهران همچنين دارد به فناوري‎هاي مرگ‎بارتري نظير مين‎هاي پيشرفته‎تر دريايي و «زيردريايي‎هاي كوچك اما قدرتمند» نيز دست مي‎يابد و طي سال‎هاي اخير در امتداد سواحل خود، پايگاه‎هاي دريايي احداث كرده است.»

پروژه يلتسين هاي وطني براي شتاب اصلاحات امريكايي!

 دكتر قاسم روان‌بخش

رئيس جمهور پيشين امريكا يعني باراك اوباما در يكي از اظهارات خودش گفته بود من با همان مدل ريگان به سراغ ايران خواهم رفت. معنا و مفهوم اين سخن آن است كه با همان مدل و شيوه‎اي كه اتحاد جماهير شوروي را متلاشي كرديم ايران اسلامي را نيز متلاشي خواهيم كرد. نگاهي به وقايعي كه از سال 92 تا به امروز رخ داده است نشان مي‎دهد كه امريكايي‎ها دقيقا در حال اجراي همان پروژه امريكايي ريگان هستند كه با هنرپيشگي خاصي روي صحنه بردند.

1. ابتدا جريان مذاكره با نامه نگاري از سوي اوباما شروع شد؛ وي در نامه نگاري‎هاي خود به رهبري انقلاب خواهان مذاكره دو جانبه با ايران براي حل مشكلات و مسايل في ما بين شده بود. امام خامنه‎اي كه اين حركت را ترفند شيطان بزرگ مي‎دانست با اين سخن پاسخ گفت كه اگر امريكايي‎ها در اين پيغام و پسغام‎ها صادقند ابتدا بايد به عنوان نشان دادن حسن نيت، تحريم‎هاي ظالمانه را بردارند. ولي متاسفانه برخي عناصر در دولت دهم نسبت به اين پيشنهاد اوباما ذوق زده گرديده، و براي مذاكره و ايجاد رابطه با امريكا عازم عمان شدند. آقاي روحاني كه مرد مذاكره سال‎هاي 82-84 بود با شعار مذاكرات برد- برد پا به عرصه انتخابات 92 گذاشت و با شعار «كاري مي‎كنم كه هم سانتريفيوژ بچرخد و هم چرخ زندگي مردم»مورد اعتماد اكثريت مردم قرار گرفت. روحاني در اين مرحله به نوعي نقش گورباچف در شوروي را بازي كرد و چرخ‎هاي ماشين قدرتمند جمهوري اسلامي از حركت باز ايستاد و همه نگاه‎ها متوجه بيرون شد؛ گويا قرار است معجزه بزرگي از سوي غرب و امريكا صورت پذيرد. در كنار اين حركت، با آزادي رسانه‎هاي بي‎قيد و بند و خارج از شمول قانون مجازي كه پايگاه آن‎ها در كشورهاي دشمن است، سبك زندگي و فرهنگ جامعه نيز به همراه فرهنگ «ما نمي‎توانيم» به داخل پمپاژ شد. با تلاش براي اجراي سند 2030 به همراه امضاي برجام وFATF و... حركتي فراگير در راستاي فلج كردن انقلاب اسلامي صورت پذيرفت. با نگاه به بيرون و در راستاي غربي سازي كشور، كار به جايي رسيد كه با خروج يكطرفه امريكا از برجام، و با ايجاد يك جنگ رواني، اقتصاد كشور با نوعي بحران دچار شده است. كاهش شديد ارزش پول ملي و افزايش نرخ ارز، تورم چشمگير، افزايش خيره كننده نقدينگي، تعطيلي كارخانه‎ها و خيل لشكر بيكاران و... شرايطي شبيه به روزهاي پاياني دوره گورباچف را در اذهان تداعي مي‎كند. قيافه‎هايي كه ترامپ در برابر دوربين مي‎گيرد و حرف و حديث‎هاي تيم وي بر ضد ايران بسيار شبيه به قيافه گيري ريگان در سال‎هاي غلبه بر روسيه شوروي است. امريكايي‎ها از اين‎كه توانسته‎اند از طريق عناصر خوشبين به غرب، با حداقل هزينه، چرخ هسته‎اي و اقتصاد ايران را متوقف كنند در پوست خود نمي‎گنجند.

2. آحاد جامعه از طبقات مختلف با اجراي سياست‎هاي گورباچفي دولت روحاني در شرايط فشار اقتصادي به سر مي‎برند. تازه متوجه شده‎اند كه اين سياست‎ها نه تنها مشكلات را حل نكرده، كه بر مشكلاتشان نيز افزوده است؛ زيرا امروز هم سرمايه‎هاي ملي‎شان به تاراج رفته و هم بر حجم تحريم‎ها افزوده شده است.

3. جريان امريكايي كه گورباچفيزه كردن كشور را هدايت مي‎كند اكنون مانند پايان دوره گورباچف اين‎گونه وانمود مي‎كند كه مردم بر سر دو راهي بازگشت از نيمه راه يا شتاب بخشيدن به اصلاحات طرفدار غرب گرفتار شده‎اند. آن‎ها همانند رسانه‎هاي طرفدار غرب در شوروي سابق اين‎گونه وانمود مي‎كنند كه علت شكست گورباچف، يا دولت روحاني، كند بودن روند اصلاحات بوده است؛ اگر فردي سر كار بيايد كه روند اصلاحات مورد علاقه غرب را شدت بخشد و اصلاحات شتاب تندتري بگيرد غربي‎ها راضي خواهند شد و تحريم‎ها برداشته خواهد شد و چرخ‎هاي اقتصاد به حركت در خواهند آمد. فشارهاي شبه عمد برخي مسؤولان دولتي بر مردم و رها گذاشتن اقتصاد و بي‎خيالي آن‎ها به گونه‎اي كه آستانه صبر و تحمل مردم را به نهايت برسانند، انتقادهاي تند برخي اصلاح‎طلبان و سلبريتي‎ها نسبت به دولت روحاني و شخص وي، اظهارات ترامپ مبني بر اين‎كه فشارهاي تحريمي جديد بر ايران خواهد توانست نظام اسلامي را به پاي ميز مذاكره واقعي بياورد و در نهايت نامه نگاري 100 تن از عناصر اصلاح‎طلب فراري خارج نشين و فتنه گران فتنه 88 و رئيس ستاد كروبي و دبير كل حزب كارگزاران، همه در همين راستا توجيه مي‎شود. اين جماعت معتقدند ماموريت گورباچف پايان يافته براي ادامه راه بايد به دنبال يلتسين باشيم كه فروپاشي نظام را سرعت بخشد.

4. اروپايي‎ها و امريكا در يك نقشه حساب شده، براي اجراي نقشه فوق تقسيم كار كرده‎اند، ظاهرا قرار شده امريكايي‎ها از برجام خارج شوند تا راحت‎تر بتوانند اعمال فشار كنند و اروپايي‎ها به طور موقت در برجام بمانند تا بتوانند ايران را در اين شرايط نگه دارند به اين اميد كه امريكايي‎ها بتوانند اقدامات خود را براي براندازي نظام اسلامي سرعت بخشند. درست شبيه اين‎كه در وسط دعوا ميان دو نفر، كساني وارد مي‎شوند يك طرف دعوا را مي‎گيرند تا طرف ديگر بتواند ضربات كاري خودش را وارد سازد.

5. بي‎ترديد نقشه دشمن، با برنامه ريزي دقيق طراحي شده است ولي تنها عاملي كه آن‎ها را در مقام اجرا دچار مشكل كرده، مديريت الهي امام خامنه‎اي بوده است كه با مديريت دقيق و حساب شده و روشنگري‎ها و هشدارهاي بجا و بهنگام، نقشه امريكا را به هم ريخت و دشمن را در اهداف شوم خودش ناكام گذاشت و دست عناصر داخلي اش نيز براي مردم رو شد.

6. همان گونه كه امام خامنه‎اي بارها تاكيد كرده‎اند، مهم‎ترين ابزار براي مقابله با اين‎گونه طرح‎ها، بصيرت بخشي به آحاد جامعه است. يكي از ابزارهاي روشنگري، پخش كليپ و فيلم‎هايي است كه بتواند نقشه‎هاي فروپاشي امريكايي‎ها را براي مردم نشان دهد. فيلم‎هايي مانند مستند پرزيدنت آكتور سينما كه علاوه بر افشاي نقشه‎هاي امريكا در جهت فروپاشي كشورها، نشان مي‎دهد كه تنها راه براي مردم، بازگشت به راه مقاومت بوده است؛ راهي كه مردم با انتخاب پوتين پيمودند و دوباره توانستند با بازسازي كشورشان، مقتدر در برابر زياده خواهي‎هاي غربي‎ها بدرخشند و زندگي جديدي را تجربه كنند.

اين بيانيه از كجا ديكته شده است؟

حسين شريعتمداري در يادداشتي نوشت: در خبرها آمده است كه بيش از صد نفر از مدعيان اصلاحات و عضو حزب كارگزاران و ضدانقلابيون تابلودار فراري و دشمنان قسم‎خورده امام(ره) و پادوهاي شناخته‎شده مثلث آمريكا و اسرائيل و انگليس با صدور بيانيه‎اي خواستار مذاكره مستقيم و بدون قيد و شرط جمهوري اسلامي ايران با ترامپ شده‎اند!

افرادي نظير غلامحسين كرباسچي، احمد منتظري، عيسي سحرخيز، عبدالعلي بازرگان، جميله كديور، علي كشتگر و... از جمله امضا‎كنندگان اين بيانيه هستند. غير از غلامحسين كرباسچي كه دبيركل حزب كارگزاران است و از اين منظر مي‎توان او را يك فعال سياسي تلقي كرد، ساير امضا‎كنندگان اين بيانيه افراد دست‎چندم و بي‎اهميتي هستند كه هرجا نسخه ذلت‎آوري عليه ايران اسلامي و مردم اين مرز و بوم پيچيده مي‎شود، در نقش سياهي‎لشكر به صحنه واردشان مي‎كنند تا امضاي آنان ورقه را سياه كرده و به اصطلاح پرطرفدار نشان دهد! در اين‎گونه حركت‎ها، همخواني سياسي و اعتقادي امضا‎كنندگان اهميتي ندارد و يا در درجه چندم اهميت است. احمد منتظري دشمن امام و كرباسچي كارگزاراني و دارنده پرونده فساد اقتصادي و سحرخيز حامي حزب صهيونيستي بهائيت و علي كشتگر ماركسيست و... چه نسبتي با هم دارند كه در اين بيانيه دور هم جمع شده‎اند؟! تقريبا هيچ! اما، چرا؟!

محتواي بيانيه و شرايط زماني صدور آن در كنار هويت امضا‎كنندگان به وضوح حكايت از آن دارد كه ديكته‎كنندگان بيانيه از بي‎اهميت بودن آن در تصميم‎سازي نظام باخبر بوده‎اند و به خوبي مي‎دانسته‎اند «جايي كه عقاب پر بريزد / از پشه لاغري چه خيزد»؟! و در حالي كه نظام اسلامي با اقتدار مثال‎زدني خود در برابر آمريكا و متحدانش ايستاده است بديهي است كه به نسخه سازش ذلت‎بار مشتي پادوي مفلوك و فراري و يا ورشكسته سياسي داخلي كمترين اهميتي نمي‎دهد و حركت آنان را داستان پشه‎اي مي‎داند كه روي درخت تنومند خرما نشسته بود و هنگام برخاستن به درخت گفته بود؛ خود را محكم نگاه‎دار كه مي‎خواهم برخيزم! پس انگيزه كساني كه اين بيانيه را به امضاء‎كنندگان آن ديكته كرده‎اند چه بوده است؟! پاسخ اين سؤال دشوار نيست و نمونه‎هاي مشابه ديگري از آن نيز مي‎توان در تاريخ چهل‎ساله انقلاب آدرس داد.

يك روز قبل از حمله ناكام آمريكا به طبس كه قرار بود بالگردهاي آمريكايي بعد از فراري دادن جاسوسان، در پايگاه منظريه قم فرود بيايند، چه كساني و با چه انگيزه‎اي توپ‎هاي ضدهوايي مستقر در اطراف اين پايگاه را جمع‎آوري كرده بودند؟!... آن شب قرار بود تفنگداران آمريكايي در ورزشگاه امجديه -شهيد شيرودي كنوني- از بالگردها پياده شوند و افراد نفوذي، چراغ‎هاي اين ورزشگاه را كه مطابق معمول، شب‎ها خاموش بود، آن شب روشن نگاه داشته بودند! قبل از حمله سازماندهي شده صدام به ايران، يك جريان وابسته داخلي، زمزمه انحلال ارتش را آغاز كرده بود! و ده‎ها نمونه ديگر از اين دست كه فهرست آن نيز به درازا مي‎كشد.

حالا به صدر اين وجيزه باز مي‎گرديم. وقتي ترامپ بعد از كسب اطمينان از اروپا براي ادامه برجام، از آن خارج شد، برخي از مشاوران او اين سؤال را پيش كشيدند كه چرا با خروج از برجام فرصت ادامه مذاكره با ايران و كسب امتيازات بيش‎تر را از دست داده است و ترامپ با اطمينان گفت: «من واقعاً معتقدم كه آن‎ها(ايراني‎ها) در يك مقطع زماني ديگر باز مي‎گردند و مي‎گويند كه مي‎خواهند براي يك توافق ديگر مذاكره كنند»! اما انتظار ترامپ براي بازگشت ايران به ميز مذاكره با آمريكا كه عميقا و با اطمينان به آن دل بسته بود و انتظار مي‎كشيد نه فقط برآورده نشد بلكه با مواضع سرسختانه و قاطع جمهوري اسلامي ايران نيز روبه‎رو شد تا آن‎جا كه آقاي روحاني مذاكره با آمريكا را ديوانگي ناميد.

ترامپ با خروج از برجام اين سند طلايي را كه جاي جاي آن به نفع آمريكا بود، از دست داده بود و بازگشت ايران به ميز مذاكره تنها اميدش بود تا آن‎جا كه در سفر اخير خود به سنگاپور هم بار ديگر در پاسخ به سؤال خبرنگار فاكس‎نيوز، خواسته‎اي كه انتظارش را مي‎كشيد تكرار كرد و گفت: هنوز هم اطمينان دارد كه ايران براي مذاكره باز مي‎گردد! اما، اين خواسته استراتژيك ترامپ كه در آرزوي آن از برجام خارج شده بود بر زمين مانده است. اكنون به وضوح مي‎بينيد بيانيه ياد شده كه پيشنهاد بازگشت ايران به مذاكره با آمريكا اصلي‎ترين و تنها موضوع آن است با هدف تامين اين نياز بر زمين مانده ترامپ به امضا‎كنندگان اين بيانيه خيانت‎آميز ديكته شده است. آيا هيچ علت ديگري براي آن قابل تصور است؟!

 يادداشت هفته

استكبار در برابر اراده ملت ها ضعيف است

  دبير سياسي

4 سال پيش مردم مظلوم و انقلابي يمن در ماجراي بيداري اسلامي بر ضد ديكتاتور خود منصور هادي قيام كردند و زمام امور كشورشان را به دست گرفتند و ديكتاتور يمن به سوي عربستان سعودي فرار كرد. طولي نكشيد كه در 6 فروردين 94 ائتلاف عبري عربي به رهبري سعودي‎ها عملياتي با نام «توفان قاطعيت» را بر ضد يمن آغاز كرد و سپس با عنوان «احياي اميد» ادامه يافت و از زمين و هوا و دريا به مردم يمن حمله ور شدند و جنگي تمام عيار را بر ضد يمن آغاز كردند. شايد آن‎ها تصور مي‎كردند يمن زودتر از يك هفته سقوط خواهد كرد و در اختيار سعودي‎ها قرار خواهد گرفت. با اين حركت هم مي‎توانند زمين دريافت كنند و هم از جهت سياسي امنيتي دشمنان بالفعل و بالقوه صهيونيست‎ها را نابود كنند و از سوي غربي‎ها به پاداش‎هاي سياسي برسند.
اشتباه محاسباتي ائتلاف عبري عربي اين بود كه تصور مي‎كردند يمن، كشوري است تازه انقلاب شده، با ارتش از هم پاشيده و اقتصاد در هم ريخته، ملتي فقير و تهي دست و فاقد دولت و يك گروه انقلابي به نام انصارا... كه با آن همه تنوع قوميتي در يمن نمي‎تواند در برابر اين ائتلاف قوي بايستد.
خوشبختانه ائتلاف عبري عربي با آن همه حمايت‎هاي مستقيم امريكايي‎ها كه در يك قلم بيش از 500 ميليارد دلار سلاح به عربستان سرازير كرد در برابر كشوري كه قريب به 4 سال در محاصره كامل است نتوانست پيروزي چشمگيري به دست آورد.
در شرايط جديد ائتلاف عبري عربي توسعه پيدا كرد و دولت‎هاي فرانسه، انگليس و امريكا نيز به آن پيوستند و با برنامه ريزي نظامي دقيق، استان بندري الحديده را هدف قرار دادند تا تنها شاهراه دريايي يمن را مسدود كنند و صنعا را به محاصره زميني كامل در آورند. ولي اكنون از زمان حمله به حديده قريب به يك ماه مي‎گذرد و انصار الله يمن توانسته در اين مدت ضربات سنگيني به اين جبهه عبري- عربي- غربي وارد سازد، جمع كثيري را كشته و تعداد قابل توجهي نيز به اسارت در آورد.
اين جاست كه انسان به وعده قطعي خداوند يقين پيدا مي‎كند كه «كم من فئه قليله غلبت فئه كثيره باذن‌ا...»؛ چه بسا كه جمع كوچكي بر جمع زيادي غالب مي‎شوند. و اين جاست كه انسان به اين آيه شريفه ايمان مي‎آورد كه «ان تنصروا الله ينصركم» و باز متوجه مي‎شود كه اگر ملتي با تكيه به ايمان الهي بايستد و بر خدا توكل كند دشمن هر چند هم به ظاهر خيلي قوي باشد بسيار ضعيف است.
اي كاش مسؤولان دولتي ايران از مجاهدت‎هاي مردم يمن درس مي‎گرفتند و اين‎گونه در برابر مستكبران كرنش نمي‎كردند. قصه پرغصه ما اين است كه مردم يمن از ملت ايران درس مقاومت گرفته‎اند و اكنون با شكم گرسنه در سخت‎ترين شرائط مقاومت مي‎كنند ولي مسؤولان كشور ما اين‎گونه به سازش و كرنش روي آورده‎اند!

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

الهي! آن‎ها كه با گراني مي‎خواهند كمر مردم را بشكنندكمرشان را بشكن و 2 تابعيتي‎هاي غارتگر را به تير غيب، گرفتارشان بفرما و با دست همين مردم به كيفر برسان و جگر كدخدايشان را بسوزان!
8313...0919

ضرورت دارد صنعت خودرو همانند نفت ملي گردد!
2418...0911

آيا جا ندارد مطالبه اعلام جرم ضد خانم ياسمن اشكي براي اجراي مخفيانه سند كثيف ۲۰۳۰ در سطح روستاها، شهرها و مراكز استان‎ها شكل بگيرد؟ اسناد معتبر در صفحه اينستاگرام ايشان موجود است... نقش قوه قضائيه در اجراي دستور امام خامنه‎اي ضد اين سند چيست؟
9671...0912

برخلاف فرافكني رئيس جمهور تلاطم بازار دليل اقتصادي دارد و ناشي از جنگ رواني دشمن نيست. اقدام دولت در فروش سكه نزول‎خواري است. دولت بودجه را با انواع وام بانكي كه تماماً ربوي است بسته است. ميليون‎ها ايراني به آقاي روحاني رأي دادند تا دولت و بنگاه‎هايي مانند خودروسازي در دست دلالان باشند؟ بانك‎ها نزول‎خواري كنند؟ عده زيادي از مردم به‎جاي كارسالم اقتصادي در خيابان‎ها پرسه بزنند و دلال سكه و ارز شوند؟ به نظر حقير مشكل اصلي كشور را در قدم اول بايد در وجود بانك‎ها و مؤسسات مالي خصوصي و سپس تعداد زياد بانك‎هاي دولتي و نيز فعاليت ناسالم بانكي آن‎ها جست‎وجو كرد. براي اين‎كه به وام قرض‎الحسنه كارمزد تعلق نگيرد بانك‎هاي قرض‎الحسنه در مساجد كه هزينه‎اي ندارند، دايرشوند. سود شرعي و حلال در تجارت نيز بيش از ده درصد نيست. با اين وجود به سپرده‎هاي بانكي نبايد بيش از يك سود پرداخت كرد؛ چون در اسلام پول ارزش افزوده ندارد و فقط كار اقتصادي ارزش دارد.
2418...0911

بانك در نظام ديني و اقتصاد مقاومتي بايد كارگزار و حق‎العمل كار دولت باشد و نه دلال كه ماهيت وكالت دارد كار بانك سياست‎گذاري پولي است كه ذاتاً دولتي و از اركان حق حاكميت است ولذا وكيل سپرده‎گذار نيز نمي‎تواند باشد. اگر بانكي ورشكسته شود دولت بايد پاسخگوي مردم باشد بنابراين بانك نبايد نقش شترمرغ را بازي كند. درغرب كه اكنون زوزه ورشكستگي هفت كشورگرگ‎صفت به اصطلاح صنعتي را مي‎شنويم كه به جان هم افتاده‎اند و در قضيه برجام نيز جز زوزه براي دريدن شكم نظام يعني اقتصادكشورچيز ديگري از آن‎ها نديديم، به دليل ماهيت دلالي بانك‎ها و به تبع آن دولت‎شان است كه به ورشكستگي كامل رسيده‎اند و فقر در آن جا بي‎داد مي‎كند.
يك شهروند

باتوجه به اهميت نهاد نمازجمعه در تربيت‎جامعه، حتي به اذعان نخبگان دنيا، بي‎سليقگي است كه در پول ملي، يك نشان از آن نيست.
8895...0919