صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب:
كساني كه به پيروي از تبليغات دشمنان، ادعاي خستگي مردم را دارند، خودشان خسته هستند

رهبر معظم انقلاب اسلامي در خطبه اول نماز عيد سعيد فطر، روز قدس امسال را يكي ديگر از نقاط درخشنده در ماه مبارك رمضان دانستند و خاطرنشان كردند: راهپيمايي روز قدس حقيقتاً يك پديده منحصربه‎فرد است و مردم در زير آفتاب داغ با آن شور و نشاط به خيابان‎ها آمدند و بر اساس گزارش‎ها، جمعيت راهپيمايان در اغلب شهرهاي كشور نسبت به سال‎هاي قبل بيش‎تر و پرشورتر بود.

ايشان تأكيد كردند: ملت ايران بيدار و پُرانگيزه است؛ اين ملتي كه بعد از يك شب احياء با آن شور و هيجان به خيابان‎ها مي‎آيد، خسته و نااميد نيست؛ آن كساني كه به پيروي از تبليغات دشمنان، ادعاي خستگي و بي‎نشاطي مردم را دارند، در واقع حال و روز خود را به همه مردم تعميم مي‎دهند و خودشان خسته و بي‎نشاط هستند.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي با اشاره به افزايش هرساله معنويت و صفاي دروني مردم در ماه مبارك رمضان، خاطرنشان كردند: پيام اين واقعيت اين است كه ملت و جوانان ايران به‎رغم سياست‎هايي كه تلاش دارد انسان‎ها را از معنويت دور كند، بر معنويت و ضديت با فساد پافشاري دارند و اين سرمايه بي‎بديل معنوي، نگه‎دارنده هويت، استقلال، عزت و عظمت كشور است.

رهبر انقلاب اسلامي در خطبه دوم نماز عيد، به پرشور و گسترده بودن راهپيمايي روز قدس در كشورهاي ديگر اشاره كردند و گفتند: پيام رونق و شكوفايي بيش‎تر راهپيمايي روز قدس در كشورهاي مختلف اين است كه با وجود تبليغات بيگانگان، نزديكي و هم‎جهتي ملت‎هاي مسلمان با ملت ايران بيش‎تر شده است.

ايشان علت توطئه‎هاي مستمر قدرت‎هاي شيطاني ضد ملت ايران را نگراني آن‎ها از ايستادگي، اقتدار، استقلال و فكر بلند و ابتكاري ملت ايران دانستند و تأكيد كردند: البته اين قدرت‎ها تلاش خود را مي‎كنند اما همواره نيز شكست مي‎خورند.

رهبر انقلاب اسلامي، اذعان رئيس جمهور آمريكا به بي‎دستاورد بودن هفت تريليون دلار هزينه اين كشور در منطقه غرب آسيا را به معناي شكست آن‎ها در منطقه دانستند و گفتند: اين اعتراف نشان مي‎دهد شيطان بزرگ با آن‎همه تلاش نتوانسته است به اهداف خود دست يابد و از اين پس نيز هرچه در اين منطقه پول خرج كنند باز هم به مقصود خود نخواهند رسيد.

آيت‎ا... كعبي:
عوامل خودباخته آمريكا به ميدان آمده اند

اخيرا برخي از فعالان سياسي اصلاح‎طلب با نوشتن نامه‎اي كه خطاب آن به مسؤولان عالي‎رتبه نظام است خواستار مذاكره مستقيم با آمريكا و ترامپ شدند.

ابوالفضل بازرگان برادرزاده رئيس دولت موقت، كديور اصلاح‎طلب اپوزيسيون و نماينده مجلس ششم، غلامحسين كرباسچي دبيركل حزب كارگزاران، عيسي سحرخيز محكوم امنيتي، احمد منتظري فرزند مرحوم منتظري و رضا عليجاني فعال سياسي اصلاح‎طلب پناهنده به فرانسه از جمله امضا كنندگان اين نامه هستند.

در اين‎باره، آيت‎ا... عباس كعبي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به نامه برخي اصلاح‎طلبان براي مذاكره بي‎قيدوشرط با آمريكا اظهار داشت: ما دو نوع اصلاح‎طلب داريم؛ اصلاح‎طلب آمريكايي كه به دنبال به تاراج بردن استقلال، آزادي و شرف ملي است و از اين رو دچار خودباختگي در مقابل دشمن است.

آيت‎ا... كعبي با بيان اين‎كه تسليم در مقابل دشمن مساوي با عقب‎ماندگي خواهد بود، افزود: اصلاح‎طلب دوم، اصلاح‎طلب اسلامي است كه در آن مبارزه با فقر و فساد و تبعيض و توجه به شرف ملي در اولويت قرار دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اين‎كه از دل مقاومت پيشرفت به دست مي‎آيد، يادآور شد: فصل مشترك پيروزي در انتخابات لبنان و عراق، استكبارستيزي آن‎ها بود.

وي با اشاره به اقدام برخي از اصلاح‎طلبان و گرا دادن به دشمن خاطرنشان كرد: بايد به عنوان ستون پنجم با اين افراد برخورد شود؛ چراكه وقتي ترامپ و آمريكا نتوانستند عليه كشور ما غلطي كنند، عوامل خودباخته خود را به ميدان آوردند.

دلواپسي معاون دفتر رئيس جمهور پس از 5 سال!

حميد ابوطالبي معاون سياسي دفتر رئيس جمهور، در پاسخ به اين پرسش كه «اگر شما رئيس جمهور بوديد، كدام يك از كارهاي اقتصادي را كه ايشان انجام داد، انجام نمي‎داديد؟»، گفت: با توجه به نوع اتفاقي كه پيش‎بيني مي‎شد ممكن است در رابطه با روابط خارجي ما بيفتد؛ شايد اگر ما اقتصاد ملي‎مان را از اقتصاد خارجي مرتبط با تحولات سياست خارجي‎مان به لحاظ عملكرد داخلي تفكيك مي‎كرديم و دو برنامه برايش مي‎ريختيم كه در صورت بروز هر اتفاقي براي اقتصاد برجامي، اقتصاد ملي‎مان خسارت نبيند يا حداقل خسارت كم‎تري ببيند، در آن صورت شايد ما مي‎توانستيم از بعضي از تحولات جلوتر باشيم.

به گزارش جهان نيوز، بارها امام خامنه‎اي تذكر داده بودند كه كليد حل مشكل در وين و لوزان نيست، بلكه در داخل كشور است.اقتصاد مقاومتي را جدي بگيريد. منتقدان و دلواپسان نيز بارها نقدهاي دلسوزانه‎اي نسبت به دولت داشتند مبني بر اين‎كه همه تخم مرغ‎هايمان را در سبد برجام نچينيم تا مبادا اگر سبد افتاد همه اش بشكند بايد براي اقتصاد نسخه داخلي بنويسيم. ولي متاسفانه هيچ يك از نصايح به گوش اين جماعت نرفت و با سرمستي خاصي همه نقدها را به باد تمسخر مي‎گرفتند! بي‎ترديد اگر معاونت محترم اين‎گونه نقدها را آن روزها مطرح مي‎كرد نتيجه بهتري داشت. نقدهاي امروز وي شبيه نوشدارو بعد از مرگ سهراب است؛ چرا كه چرخ زمان به عقب برنمي‌گردد.

معاون حقوقي و پارلماني دولت اصلاحات:
معيار گراني، جيب مردم است نه آمارهاي كاغذي دولت

معاون حقوقي و پارلماني دولت اصلاحات از سخنان رئيس جمهور در نسبت دادن گراني‎ها صرفا به جنگ رواني انتقاد كرد.

محمدعلي ابطحي با اشاره به ديدار روحاني با جمعي از اصحاب رسانه نوشت: فاصله بين اتاق روساي دولتي با واقعيت‎هاي گراني بازار، مشكلي است كه بار آن بر دوش مردم است. رئيس جمهور مي‎گويد گراني روي كاغذها و آمارها و جلسات ما وجود ندارد. اين يك جنگ رواني است. اما رابطه جيب مردم با اتاق جلسات هيأت دولت نيست؛ با واقعيت بازار است. اگر هم گراني جنگ رواني است، اين جو رواني بايد توسط دولتي‎ها شكسته شود. دولت گنگ و لال كه نمي‎تواند فضاهاي رواني را بشكند.

خيلي از وزراي سوپرمحافظه‎كار شما، عامل به وجود آمدن اين فضاي به قول شما رواني هستند. تو را به خدا زودتر تغييرشان دهيد. دولت ساكت و محافظه‎كار شما بهترين بستر جنگ رواني يا اقتصادي است.

روزنامه حامي دولت:
ركوددار بالا بردن توقعات مردم خود شما هستيد آقاي روحاني!

سخنان رئيس جمهور در جمع شماري از اصحاب رسانه، نكوهش روزنامه‎هاي حامي دولت را برانگيخته است.

روزنامه اعتماد در اين زمينه نوشت: شغل روزنامه‎نگار انتقاد است؛ يعني كاري كه بابتش حقوق دريافت مي‎كند. وظيفه روزنامه‎نگار ديدن كاستي‎ها، تصوير وضعيت ايده‎آل و ترسيم فاصله ميان امروز و آن فرداي ايده‎آل است. اگر كسي حق داشته باشد انتقاد كند روزنامه‎نگار است نه دولتمرداني كه وظيفه‎شان اجراست. اما در حال حاضر همه منتقدند، فرق نمي‎كند چه شغلي داشته باشند و چه قدرت و امكاناتي. سخنراني رئيس جمهور در جمع خبرنگاران هم از اين نظر حاوي نكات جالب توجهي است. مراسم افطاري رئيس جمهور با اهالي رسانه در آخرين روزهاي ماه رمضان برگزار شد. در صف اول مسؤولان دولتي كه هر روز و هميشه با رئيس جمهورند، نشستند و روزنامه‎نگاراني مانند محمود دعايي، عباس عبدي، هادي خانيكي در صف دوم به بعد. اين مساله كه حتي اگر طبق پروتكل تشريفات رياست‎جمهوري باشد ضعف بزرگي است كه بايد مورد بازنگري قرار بگيرد.

رئيس جمهور گفته است «نبايد در رسانه‎ها توقعات مردم را بيجا بالا ببريم، چرا كه بالا بردن بي‎حساب توقعات مردم يعني ايجاد نااميدي در آن‎ها، امروز مشكل اصلي ما، مشكل اقتصادي، فرهنگي يا امنيتي نيست، بلكه مشكل اصلي امروز ما جنگ رواني است.»

در مقابل اين سخنان مي‎توان پرسيد كه منظور رئيس جمهور از بالا بردن توقعات چيست؟ آيا تكرار وعده‎هاي ايشان در انتخابات و تقاضاي عمل به آن‎ها بالا بردن توقعات است؟ آيا نشان دادن كاستي‎ها و ضعف‎هاي دولتمردان در عمل به وظايف‎شان ايجاد نااميدي است؟

و آيا اصلا بالا بردن توقعات و تصوير يك وضع ايده‎آل نقطه منفي به شمار مي‎رود؟ و اگر به اين سؤال پاسخ مثبت دهيم آيا خود رئيس جمهور در بالا‎بردن توقعات مرتبه بالاتري نسبت به روزنامه‎نگاران به دست نمي‎آورد؟

محكوم فتنه 88:
براي خروج از برجام بايد كفن پوشيد!

سايت نزديك به لاريجاني، طي چند هفته اخير در پي ناكامي رئيس مجلس در تصويب برخي لوايح اقتصادي پرحاشيه، شدت تخريب‎ها عليه نمايندگان مخالف و منتقد را با انتشار گزارش‎ها و گفت وگوي‎هاي جهت دار افزايش داده است.

به گزارش جهان نيوز، عطريانفر از محكومان فتنه 88 و عضو كارگزاران در گفت و گو با خبرآنلاين درباره اين‎كه طومار و بنر زدن و پلاكارد بالا گرفتن، شكل جديدي از كفن پوشي است كه مصاديقش را در مجلس شاهد هستيم! گفت: تندروي، سم مهلكي براي حكومت است. حالا اين تندروي چه از ناحيه مردم، چه از ناحيه مسؤولان و چه از ناحيه طبقات و لايه‎هاي مياني جامعه باشد، به هر حال چنين رفتارهاي افراطي حتما دردسرهاي سنگيني براي مسؤولان كشور و جامعه ايران به وجود مي‎آورد. طبيعي است كه اگر اين افراط گرايي‎ها و تندروي‎ها از درون حاكميت و لايه‎هايي از نهادهاي حقوقي حاكميت نظام باشد قطعا و مسلما خطرات و اثرات تندتر و بدتري خواهد داشت.

وي افزود: پارلمان مركز عقلانيت، تدبير، فكر و انديشه براي رقم زدن سرنوشت مردم، تدوين قوانين و نظارت بر عملكرد مجريان است. رفتارهاي افراطي و تند در درون چنين نهادي بيش‎تر با هدف مصرف داخلي يا خودنمايي در حوزه انتخابيه انجام مي‎شود اما تبعات سنگين‎تري در پي دارد. حتما بايد مقابل اين رفتارها ايستاد. اين سنگ بناي تندروي گذاشتن سرآغاز دوباره نوعي به هم خوردن تعادل سياسي در كشور خواهد بود.

عطريانفر در پاسخ به اين پرسش تمسخرآميز خبرآنلاين كه با كفن پوشان جديد چه مي‎توان كرد؟ گفت: ابتدا پيشنهاد مي‎كنيم كفن پوشان، كفن هايشان را در بياورند و لباس زندگي بپوشند. كفن پوشيدن يعني چه؟ كفن پوشيدن يعني اين‎كه يك مصلحت و ارزشي در حال پايمال شدن است و به خاطر صيانت از آن ارزش حاضريم جان خود را كف دست قرار دهيم. كفن پوشيدن متعلق به وقتي است كه بخواهيم از برجام خارج شويم، وقتي كه منافع مردم را به راحتي با دست خود ذبح كنيم. در واقع اين‎ها بوق را از سرگشاد مي‎نوازند.

نماينده مردم اصفهان:
بايد با مزاج اشرافي گري برخورد شود

حسن كامران، نماينده مردم اصفهان، در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجو، پيرامون اظهارات اخيرش كه در گفت وگويي به ريخت و پاش‎هاي مسؤولان اشاره كرده بود، خاطرنشان كرد: اين ريخت و پاش‎ها را هر سه قوه دارند به نحوي كه هيچ يك حاضر نيستند حتي يكي از چراغ هايشان را كم كنند.

وي افزود: اين در حالي است كه بسياري از افراد در كرمانشاه پس از زلزله اين شهر از امكانات و شرايط لازم برخوردار نيستند.

كامران با طرح اين پرسش كه مگر چه تفاوتي ميان رئيس مجلس با يك دربان است، تصريح كرد: پاويون براي مقامات هست، براي دربان هم هست.

نماينده مردم اصفهان تاكيد كرد: اگر يك مسؤولي مريض شود، چندين دكتر به بستر او مي‎آورند اما اگر در به دري را به بيمارستان ببرند بايد مدام پيگيري كرد تا به داد او برسند. باز خداروشكر كه عزرائيل با هيچ كس تعارف ندارد!

كامران با بيان اين‎كه اشرافي گري در بيمارستان و مرگ و مير هم وجود دارد، افزود: بايد با مزاج اشرافي گري كه خوره به جان نظام انداخته برخورد شود.حال اگر كارمندي اعتراض كند به جاي تشكر زيرآب او را مي‎زنند.

وي در خصوص صحبت‎هاي اخيرش پيرامون تعمير و ساخت سرويس‎هاي بهداشتي مجلس با هزينه گزاف خاطرنشان كرد: در هر هفت طبقه مجلس دو سرويس بهداشتي قرار دارد كه اگر قرار باشد براي هر كدام از آن‎ها 26 ميليون تومان هزينه شود چيزي حدود 300 ميليون تومان مي‎شود كه با اين پول مي‎شود چند قنات آباد كرد.

كاري به حلال و حرامش ندارم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: تعدادي از ضد‎انقلابيون تابلودار فراري و وادادگان مدعي‎اصلاحات و كارگزاراني نظير احمد منتظري، عيسي سحرخيز، غلامحسين كرباسچي، علي كشتگر و... با صدور يك بيانيه مشترك خواستار مذاكره ايران با ترامپ شده‎اند!

گفتم: احمد منتظري دشمن امام و كرباسچي كارگزاراني و دارنده پرونده فساد اقتصادي و سحرخيز حامي حزب صهيونيستي بهائيت و علي كشتگر ماركسيست و... چه نسبتي با هم دارند كه دور هم جمع شده‎اند؟

گفت: خودشان كه جمع نشده‎اند! جمعشان كرده‎اند. مگر يادت نيست كه ترامپ بعد از خروج از برجام گفته بود مطمئن هستم كه ايران براي مذاكره باز مي‎گردد؟!

گفتم: يعني حالا كه اين آرزوي ترامپ بر زمين مانده بايد پادوهايش كاري بكنند! كه ترامپ ادعا كند ايراني‎ها خواستار مذاكره شده‎اند‎؟!

گفت: ولي كرباسچي كه خودش را حامي آقاي روحاني مي‎داند و ايشان گفته بود مذاكره با آمريكا كار ديوانگان است!

گفتم: به اين حرف‎ها كاري ندارند‎! يارو هندوانه مغازه‎دار را برداشته و مشغول خوردن بود، گفتند حرام است. گفت من به حلال و حرامش كاري ندارم به خاطر خنكي‎اش مي‎خورم‎!

حاجي دليگاني:
پذيرش FATF دست ايران را زير گيوتين دشمن قرار مي دهد

حسينعلي حاجي دليگاني، نماينده شاهين‎شهر در گفت‎و‎گو با رسا، با اشاره به خطرات تصويب الحاق ايران به FATF در مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: تصويب لايحه الحاق به كنوانسيون بين‎المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم از بعد امنيتي به نظام آسيب مي‎رساند.

وي با بيان اين‎كه تصويب لايحه FATF مانند قرارداد گلستان و تركمنچاي است، ابراز داشت: با ورود رسمي به FATF خاك كشور محفوظ مي‎ماند اما تمام استقلال كشور را از دست خواهيم داد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر اين‎كه پذيرش FATF دست ايران را زير گيوتين دشمنان قرار مي‎دهد، گفت: با پيوستن به كنوانسيون مقابله با تأمين مالي تروريسم بايد اشخاص، شركت‎ها، سازمان‎ها و نهاد‎هايي كه توسط نهاد‎هاي بين‎المللي تحريم شده‎اند، مورد تحريم حكومت ايران قرار بگيرند.

عضو كميسيون آموزش مجلس:
برخي مدارس نكاتي از سند ۲۰۳۰ را اجرا مي كنند!

اسداله عباسي به فارس گفت: در برخي گوشه و كنارها گزارش‎هايي مي‎رسد كه بعضي مدارس، مستقيم يا غيرمستقيم برخي از نكات سند 2030 را اجرا مي‎كنند؛ در حالي كه اين سند از نظر قانوني منسوخ شده و قابليت اجرا ندارد و تخلف به حساب مي‎آيد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس افزود: به نظر مي‎آيد آموزش و پرورش بايد نظارت و دقت بيش‎تري در امور آموزشي و تربيتي مدارس داشته باشد تا بعضي از مدارس حركاتي انجام ندهند كه مغاير با اهداف نظام تحول بنيادين در آموزش و پرورش باشد.

وي در پاسخ به چگونگي ارزيابي حركت به سمت اجراي سند تحول، گفت: اين حركت كند است و رضايت‎بخش نيست؛ بايد وزير آموزش و پرورش تحول اداري انجام دهد و با به‎كارگيري مديران كارآمد در صف و ستاد استان‎ها و شهرستان‎ها سرعت بيش‎تري به اجراي سند تحول آموزش و پرورش بدهد.

عباس عبدي:
توقعات مردم را وعده هاي غيرواقعي روحاني بالا برد

يك فعال سياسي و نويسنده اصلاح‎طلب در پاسخ اظهارات اخير روحاني مي‎گويد اين خود روحاني و دولتمردان بودند كه توقعات مردم را به خاطر برجام بالا بردند.

عباس عبدي در گفت‎وگو با روزنامه همشهري و در پاسخ اين سؤال كه «رئيس جمهور اخيراً در ديدار جمعي از اصحاب رسانه گفت «نبايد در رسانه‎ها توقعات مردم را بيجا بالا ببريم چرا كه بالابردن بي‎حساب توقعات مردم يعني ايجاد نااميدي؛ آيا تحميل توقعات منجر به بي‎نشاطي جامعه شده است؟» گفت: اين سخنان آقاي روحاني درست است كه نبايد انتظارات مردم را بالا برد و اتفاقا رسانه‎ها قبلا تذكرات لازم را به مسؤولان وقت دادند، اين‎كه توقعات مردم را در برجام بالا نبريد. آن وعده‎ها و ايجاد انتظارات واقعي نبود؛ من طي چند يادداشت به اين مساله اشاره داشتم. اين توقعات قبلاً بالا برده شده است و حالا نمي‎توان آن را پايين آورد و نبايد مسؤوليت آن را متوجه رسانه‎ها دانست.

وي مي‎افزايد: رسانه‎ها ديوار كوتاهي نيست كه هركسي بخواهد از آن بالا رود. مي‎توانيم بگوييم فضاي مجازي انتظارات را بالا مي‎برد. البته وظيفه حاكميت است تا راديو و تلويزيون كارآمد و آزادي را ايجاد كند كه جلوي اين كاركرد منفي فضاي مجازي را بگيرد. طبيعي است كه در اين حالت به‎صورت منطقي و متناسب صحبت مي‎شود، نه انتظاراتي بالا مي‎رود، نه شايعه‎اي شكل مي‎گيرد و مردم همانند ساير كشورها ارتباط صحيحي با جامعه‎شان پيدا مي‎كنند. بنابراين نبايد توپ را به زمين رسانه‎ها بخصوص مطبوعات بيندازيم.

مديرمسؤول روزنامه حامي دولت:
مردم به ما بي اعتماد شده اند

به گزارش جهان نيوز، مهدي رحمانيان، مدير مسؤول روزنامه شرق در پاسخ به پرسش ايسنا درباره عملكرد رسانه‎ها در قبال پرهيز از گسترش نااميدي و ايجاد توقعات بيجا در بين مردم، گفت: ما اصحاب رسانه بايد به دولت كمك كنيم، دولت هم بايد قدري به خودش كمك كند و واقع‎بينانه‎تر برخورد كند. اين‎كه مثلا گارد بگيرند و بگويند شما نااميدي ايجاد نكنيد و توقع ايجاد نكنيد مشكلي را حل نمي‎كند.

رحمانيان در ادامه مطرح كرد: اولا خوب است به دستگاه‎ها توصيه شود كه توقعات را زياد نكنند كه ما هم اين توقعات را انتقال ندهيم. ثانيا اگر شما قدري به عقب برگرديد، شعارهايي را به ياد مي‎آوريد كه اتفاقا توقع ايجاد مي‎كنند؛ بنابراين من فكر مي‎كنم قرار نيست توپ را در زمين همديگر پرت كنيم.

مدير مسؤول شرق در پاسخ به پرسش ديگر ايسنا درباره لزوم ارجاع افكار عمومي مردم به رسانه‎هاي داخلي و نه رسانه‎هايي كه با القا و تخريب باعث انحراف مسير افكار عمومي مي‎شوند، تصريح كرد: درست است كه مردم به رسانه‎هاي ما بي‎اعتماد شده‎اند، اما اين‎كه آيا رسانه‎ها مقصرند يا ديگران هم در آن نقش دارند، بايد كالبدشكافي شود. ما قبول داريم كه به لحاظ بي‎اعتبار شدن رسانه‎هاي داخلي، يك بخشي صداوسيما، خود مسؤولان و رسانه‎ها مقصرند. يك بخش ديگر هم ما رسانه‎ها مقصر هستيم كه جهت‎گيري مردم از رسانه‎هاي داخلي به رسانه‎هاي خارجي سوق پيدا كرده است.

وي درباره اين‎كه آيا رسانه‎ها توقع مخاطب را بالا مي‎برند، بيان كرد: رسانه‎ها در اين زمينه نقشي ندارند. رسانه‎ها فقط زماني كه يك مقام مسؤول نكته‎اي را مي‎گويد انتقال مي‎دهند. اين مسؤولان هستند كه توقع ايجاد كردند و نبايد مي‎كردند.

رئيس كل اسبق بانك مركزي:
دولت اشتباه خود در افزايش مشكلات اقتصادي را قبول كند

طهماسب مظاهري، رئيس اسبق بانك مركزي، قبول اشتباه‎ها توسط تيم اقتصادي دولت را تنها راه مديريت گراني‎هاي اخير دانست و گفت: دولت به‎طور مشخص آقاي رئيس جمهور، آقاي نوبخت، آقاي جهانگيري، آقاي سيف و آقاي مسعود كرباسيان بايد با اجتماع نظرات خودشان، قبول كنند تصميم‎هايي كه گرفتند قابل تجديد نظر است و اشتباه‎هاي خود را قبول كنند. سپس از اصول علمي و نظرات كارشناسان و تجارب كشور بهره‎مند شوند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، مظاهري افزود: در اين صورت اگر با نهايت صداقت و شهامت اصلاحات را انجام دهند و به مردم بگويند اين اشتباه‎ها را كرديم و اكنون داريم اين‎ها را اصلاح مي‎كنيم، كشور اين ظرفيت را دارد كه بتواند اصلاح كند و اگر مردم هم احساس كنند با آن‎ها صادقانه برخورد مي‎شود، همراهي لازم را مي‎كنند.

 اخبار ويژه

ثبت سفارش به منظور واردات «خاك براي خواب گربه» با دلار ۴۲۰۰ توماني!

احمد اميرآبادي نماينده مردم قم و عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، از روند واردات برخي از كالاها به كشور به شدت انتقاد كرد.
وي در همين زمينه گفت: اخيراً دو سند به دست ما رسيده كه نشان مي‎دهد ثبت سفارش‎هايي براي واردات خاك براي بستر خواب گربه و همچنين سطل آشغال از آلمان با دلار ۴۲۰۰ توماني صورت گرفته است.
وي با اشاره به وضعيت اقتصادي جامعه اظهار داشت: با توجه به وضعيت دلار و مشكلات ارزي ورود چنين كالاهايي توهين به ملت است.
نماينده مردم قم در مجلس با تأكيد به اين‎كه قواي سه‎گانه و تمامي دستگاه‎ها بايد براي رفع مشكلات اقتصادي مردم بكوشند تصريح كرد: چنين ثبت سفارش‎هايي نشان مي‎دهد كه برخي انگيزه‎اي براي رفع مشكلات مردم ندارند و مسائل ديگر را دنبال مي‎كنند.
عضو هيأت رئيسه مجلس در پايان تأكيد كرد: وزير اقتصاد، وزير صنعت، معدن و تجارت، بانك مركزي، گمرك و... بايد پاسخگوي واردات كالاهايي باشند كه در برهه فعلي واردات آن‎ها سودي براي مردم ندارد.

رئيس سازمان بازرسي كل كشور خبر داد؛
ثبت نام 380 هزار سكه توسط 50 نفر با سود يك ميليون توماني!

به گزارش خبرگزاري ميزان، قاضي ناصر سراج در جمع خبرنگاران گفت: در رابطه با سكه، ٧ ميليون و ٦٠٠ هزار ثبت‎نام داشتيم كه پنجاه نفر، پنج درصد اين سكه‎ها را در اختيار دارند و هر‎سكه‎اي يك‎ميليون سود دارد.
سراج درخصوص بازار مسكن نيز بيان كرد: مسكن راكد بود و خريد و فروش انجام نمي‎شد، در كم‎تر از يكي و دوماه مسكن ۴۰ درصد بالا رفت و افراد دلال و سودجو بازار مسكن را ملتهب مي‎كنند و اميدواريم با هماهنگي وزارت مسكن و شخص وزير، بازار مسكن را سر و سامان دهيم.
وي با اشاره به ورود اين سازمان در بازار خودرو اعلام كرد: وضعيت بازار خودرو مانند بازار مسكن بود و پول‎هاي سرگردان و نقدينگي بيش از حد باعث شد كه برخي از خودرو‎ها تا صدميليون تومان گران شوند، به عنوان مثال خودروي سوزوكي تا ۱۰۰ ميليون و خودرو ۲۰۰۸ حدود ۷۰ تا ۸۰ ميليون تومان و خودروي استپ وي حدود ۳۰ ميليون تومان گران شد.
سراج افزود: سازمان بازرسي كل كشور ورود و سايت‎ها را بررسي كرد و اميدواريم بتوانيم ضمن كنترل قيمت‎ها شاهد كاهش قيمت‎ها باشيم. معتقديم اين قيمت‎ها حبابي است و قيمت واقعي نيست، مصرف‎كنندگان واقعي نيز در اين بازار‎ها وجود ندارند و اكثرا دلال‎ها هستند كه بازار را ملتهب مي‎كنند كه اميدواريم با كمك دولت مشكل را حل كنيم.

قيمت ها، واقعي شده اند!

هادي حق‎شناس(معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي) كه تحليل‎هاي خود را با امضاي «استاد دانشگاه» و «اقتصاددان» منتشر مي‎كند، در روزنامه آرمان نوشت: طي سال‎هاي 92 تا 96 بيش از 60 درصد تورم داشتيم. وقتي اقتصادي داراي تورم است، حتماً قيمت كالا و خدمات بايد افزايشي باشد و نمي‎تواند ثابت بماند. يا وقتي مسكن در سال‎هاي 93 به بعد در ركود به سر مي‎برد به اين معنا نبود كه قيمت مسكن كاهشي خواهد شد. ساخت و ساز مسكن مهر منتج به اين شد كه مسكن در بخش خصوصي با كندي مواجه شود و امروز در شهر تهران اجاره و خريد مسكن افزايش پيدا كرده است. هر بار هم كه دلار افزايش پيدا مي‎كند با يك وقفه زماني كوتاه در قيمت طلا و سكه هم آثار آن آشكار مي‎شود چون بين قيمت‎هاي طلا، سكه و دلار در ايران رابطه وجود دارد. مسكن هم سير طبيعي افزايشي خود را طي كرده بنابراين اتفاقاتي كه افتاده در واقع جبران قيمت‎هاي باقيمانده 3، 4 سال گذشته بوده است. اما آيا بيش از اين شاهد نوسانات خواهيم بود يا خير؟ بايد گفت كه نوسانات حداقلي خواهد بود. ما شاهد شوك جديدي نسبت به قيمتي كه هم اكنون در بازار وجود دارد، نخواهيم بود كه مثلاً باز قيمت‎ها 30 تا 40 درصد افزايش پيدا كند بلكه شاهد نوسانات جزئي خواهيم بود.
وي همچنين خواستار افزايش قيمت ارز براي واقعي شدن نرخ آن شد.