صفحه كلبه سبز

زمان شروع پول توجيبي دادن به كودكان

در تمام دنيا مردم به فرزندان خود پول توجيبي مي‎دهند. بعضي روزانه، برخي هفتگي و عده ديگر ماهانه به فرزند خود مبلغي مي‎دهند. پول توجيبي كودكان بستگي به سن و موقعيت متفاوت است اما بايد بدانيد كه با راهي شدن كودك به مدرسه و قرار گرفتن در موقعيت‎هاي اجتماعي كودك نياز به داشتن قدرت برنامه ريزي دارد. پول توجيبي كودكان بايد از چه زماني آغاز شود؟ در هر سن كودك به چه ميزان پول توجيبي نياز دارد و بهترين اندازه پول توجيبي كودك در سنين مختلف چقدر است؟

به نوشته تبيان وقتي كودك شما بزرگ‎تر مي‎شود و راهي مدرسه، شرايط تربيتي او وارد مرحله جديدي مي‎شود. مرحله‎اي كه تا حدود زيادي بعد اجتماعي نيز پيدا مي‎كند و ملزومات رفتاري خاصي را نيز اقتضا مي‎كند. يكي از مواردي كه در اين زمان پيش مي‎آيد، مربوط به مسائل مالي است. پول، نحوه دريافت و برنامه‎ريزي براي هزينه و پس‎انداز آن، در همين ايام به كودك آموخته مي‎شود و پايه رفتارهاي اقتصادي او در آينده را پي‎ريزي خواهد كرد. بنابراين درخصوص پول توجيبي چند نكته را بايد در نظر داشت.

كودك يا نوجوان بايد پول خود را براي آن بازه زماني تقسيم‎بندي كند تا با مشكل مواجه نشود. هستند والديني كه به فرزندان خود مبالغ نجومي مي‎دهند و همچنين والدين ديگري هستند كه مبلغ خاصي براي فرزند در نظر نمي‎گيرند. عملكرد هيچ‎كدام درست نيست. كار صحيح را والديني انجام مي‎دهند كه مبالغي معقول به فرزند خود مي‎دهند، اما فلسفه پول توجيبي چيست؟

درس اقتصاد

پول توجيبي، نوعي درس اقتصاد در دوران نخست زندگي است. يك كودك دوست دارد براي خود اسباب بازي خاصي بخرد كه به‎طور معمول براي او نمي‎خرند. او ياد مي‎گيرد اگر آن اسباب بازي خاص را مي‎خواهد، بايد پول توجيبي‎اش را پس‎انداز كند و يك سري خرج‎ها را فراموش كند تا به خواسته خود برسد. اين بهترين كلاس درس براي اوست.

حقيقت دنيا

دليل نمي‎شود اگر والدين بسيار ثروتمندند، مبلغي كلان به‎عنوان پول توجيبي بدهند يا هر از گاهي مخارج مختلف او را متقبل شوند. هر پدر و مادري در هر شرايط اقتصادي بايد مبلغي معقول به فرزندان خود بدهد تا او از همان دوران كودكي حقيقت زندگي را بشناسد. مبلغ پول توجيبي بايد به نحوي باشد كه فرزند با رعايت اقتصاد بتواند آن را مديريت كند؛ نه آن قدر زياد كه كار به ولنگاري برسد و نه آن قدر كم كه بودونبودش فرق چنداني نداشته باشد.

هفتگي يا ماهانه؟

برخي والدين به فرزند خود به‎صورت روزانه، هفتگي يا ماهانه پول مي‎دهند، اما بهترين طريق آن ماهانه است. حقوق ماهانه و مديريت آن تا آخر ماه دانشي است كه هركس بايد در سنين كم بياموزد. پس بهتر است، والدين پول توجيبي فرزند را به‎صورت ماهانه بدهند.

براي پولي كه به‎عنوان پول توجيبي به فرزند خود مي‎دهيد، زمان و مقدار مشخصي را تعيين كنيد و به اين قواعد پايبند باشيد. اين كار به كودك شما مي‎آموزد كه بايد براي هزينه‎هاي خود حدودي را تعيين كند. به نوعي اين كار آغاز آموزش برنامه‎ريزي به كودكان است. در مورد مبلغ اين پول دقت داشته باشيد.

هزينه‎هاي فرزندتان را مناسب با سن و شرايط او و خانواده برآورد و سعي كنيد پولي كه به او مي‎دهيد، برايش كافي باشد. پول كم‎تر از مقدار مورد نيازاو، باعث مي‎شود وي خيلي زود با مشكلات اقتصادي رودررو شود و خود را ناتوان احساس كند و پول بيش از نياز كودكان هم معمولا آن‎ها را به سمت مصارف تصنعي كه برايشان خالي از خطر نيست مي‎كشاند و پول توجيبي‎اش را بدون فكر، خرج كند.

پس‎انداز هدفمند

كودكتان را تشويق كنيد كه بخشي از پول توجيبي خود را براي پس انداز كنار بگذارد و اين مبلغ را در برنامه‎ريزي‎هايش منظور كند. با مشورت و همراهي خود او برايش يك حساب بانكي افتتاح كنيد و او را براي بيش‎تر كردن موجودي اش تشويق كنيد. اگر كودك شما در سن مناسبي است، پول توجيبي او را به حساب بانكي اش واريز كنيد تا پولي را كه نياز دارد از حساب بانكي خود برداشت و باقي آن را پس‎انداز كند. اين كار علاوه بر اين‎كه او را براي ورود به اجتماع و ملزومات زندگي اجتماعي آماده مي‎كند، به رشد حس اعتماد به نفس در وجود وي نيز كمك خواهد كرد.

بچه‎ها اگر بخواهند، مي‎توانند خوراكي را از خانه به مدرسه ببرند و از بوفه چيزي نخرند. به جز خوراكي هم خرج خاص ديگري ندارند. پس والدين بايد آن‎ها را تشويق به جمع كردن پول توجيبي كنند تا بعدها بتوانند هر چه را كه دلخواهشان مي‎خواهد، بخرند. والدين براي تشويق بيش‎تر مي‎توانند وعده كنند، اگر فرزند پولش را جمع كرد و قصد خريد داشت، به او كمك كنند و مابقي پول را بپردازند. اين كار فرزند را تشويق به پول جمع كردن مي‎كند.

پول يا وقت؟

برخي والدين تمام زمان خود را صرف كاركردن مي‎كنند تا براي فرزندان رفاه به همراه بياورند. موفق مي‎شوند و مي‎توانند نبود خود را با پول خرج كردن براي آن‎ها پركنند، اما آيا به راستي پول زياد، غيبت والدين را جبران مي‎كند؟ هرگز. والدين خوب به فرزندان خود مبالغ معقول پول توجيبي مي‎دهند و درعوض، زمان بيش‎تري را صرف بودن در كنار فرزندان‎شان مي‎كنند.

ميانه‎رو باشيد

در مورد پول توجيبي و مقدار آن متعادل عمل كنيد. برخي از والدين تخصيص مبلغي به اين منظور را بي‎دليل مي‎دانند، در حالي كه اهميت دادن به اين مساله باعث رشد شخصيتي كودك، ايجاد حس استقلال و حس تشخص در وجود او مي‎شود و از اهميت زيادي برخوردار است. در مقابل، برخي والدين در اين امر افراط مي‎كنند و پول زيادي را براي اين منظور در نظر مي‎گيرند كه اين مساله هم خالي از اشكال نيست و باعث رشد خودخواهي و زياده‎خواهي در وجود كودك خواهد شد و قدرت مديريت مالي را از او خواهد گرفت.

دريافت پول توجيبي را به انجام وظايف كودك وابسته نكنيد

يكي از رفتارهاي بسيار اشتباه والدين، وابسته كردن دريافت پول توجيبي به انجام وظايف كودك در منزل، مدرسه و يا انجام امور درسي است. اين رفتار باعث مي‎شود كه رفتار كودك شما شرطي شود و همواره براي انجام اموري كه بخشي از وظايف اوست انتظار جبران داشته باشد و اين توقع، آينده‎اش را دچار مخاطره مي‎كند. كودك بايد بياموزد كه برخي امور، جزئي از مسؤوليت‎هاي اوست؛ مسؤوليت‎هايي كه در صورت عدم توجه به آن بازخواست مي‎شود. به‎طور كلي سعي كنيد هديه‎هاي نقدي را محدود كنيد و براي تقدير از فرزند خود براي انجام وظايفش هديه‎هاي كوچكي چون كتاب، لوازم التحرير و يا وسايل مورد نياز او را در نظر بگيريد.

قناعت را به او بياموزيد

زمان آموزش برنامه‎ريزي براي مديريت هزينه‎ها به كودكان، همين مرحله است. به او كمك كنيد تا در يك دفتر كوچك موارد مورد نياز و پولي كه براي تهيه اين موارد نياز دارد را بنويسد و براي پرداخت هزينه‎هاي خود برنامه‎ريزي كند. موارد مورد نياز خود را دسته‎بندي كند و هر كدام را به ترتيب در برنامه ماهانه قرار دهد. به اين ترتيب ميزان هزينه‎هاي خود را متناسب با پول دريافتي تنظيم كند. از تخصيص پول بيش‎تر به كودك خود بدون دليل بپرهيزيد.

به او بياموزيد كه اگر فوريتي مثل هديه براي جشن تولد يكي از دوستانش براي او پيش آمده اين مساله را در جمع خانوادگي مطرح كند و درباره اين موضوع توضيح دهد. در صورتي كه دلايلش را كافي ديديد مبلغي را به او قرض دهيد و از وي بخواهيد كه به شكل ماهيانه بدهي خود را پرداخت كند. به اين صورت هم از او حمايت كرده‎ايد و هم اين‎كه به او برنامه‎ريزي و مسؤوليت پذيري را آموخته‎ايد(يعني مبلغي به او مي‎دهيد و در ماه‎هاي بعد مقداري از پول توجيبي‎اش كم مي‎كنيد) به اين ترتيب او از كودكي قناعت را ياد خواهد گرفت.

يادتان باشد كه ...

اين راهكارها از لحاظ رواني در ذهن كودك مي‎نشيند كه بي‎جهت و بي‎مهابا خرج نكند، قناعت را فرا خواهد گرفت و از دوران كودك متوجه مي‎شود كه پول بدون زحمت از سوي پدر و مادر فراهم نمي‎شود... او قدر پول را بيش‎تر خواهد دانست و آن را با نقشه خرج خواهد كرد... خيلي از خانواده‎ها كه از وضع مالي خوبي برخوردار هستند، انتظار دارند كه پول توجيبي را بي‎رويه و در اختيار فرزندان‎شان بگذارند، اما بايد بدانيد پول بي‎حساب و كتاب باعث مي‎شود كه او نه قدر پولش را بداند، نه قدر شما را...

 كلبه سبز

ره‌نمايي خوبان
تا لطافت حاصل نشده است منتظر چيزي نباش!

استاد فاطمي نيا:
من اهل قسم نيستم ولي مجبورم، دلم مي‎سوزد، يك كلمه مي‎گويم خانم ها، آقايان بشنويد، به حضرت زهرا سلام‎ا... عليها قسم اگر لطيف نباشيد چيزي گيرتان نمي‎آيد، خودتان را معطل نكنيد، روزي چند تا اوقات تلخي در خانه راه مي‎اندازد، عصباني مي‎شود، از اين طرف هم مي‎خواهد بشود زبده العارفين، عمده المكاشفين، يك بار اين قسم را با تمام وجودم خوردم، تا لطيف نشويد چيزي گيرتان نمي‎آيد.
آقاي علامه طباطبايي سرتاسر لطافت بود، لطافت اين مرد به جايي رسيده بود كه در عمرش با كسي دعوا نكرده بود، زماني كه ما در قم بوديم اين بچه‎هاي قم از هشت سالگي دوچرخه بيست و هشت سوار مي‎شدند، از بغل ركاب مي‎زدند، يك بچه‎اي آمد زد علامه طباطبايي را لت و پار كرد، افتاد روي زمين، حالا ما باشيم چه مي‎گوييم، خيلي ديگر آدم خوبي باشيم يك چيزي مي‎گوييم ديگر، اين آقا بلند شد، خيلي راحت، اول رفت سراغ بچه، گفت: طوريت نشد؟! گفت: نه، گفت: الحمد لله، خداحافظ. لطافت لازم است، تا لطافت حاصل نشده منتظر چيزي نباش!

سلامت خانواده
چند روش درمان هاي طبيعي براي تبخال لب

تبخال، نوعي بيماري ويروسي است كه به‎صورت تاول‎هاي كوچك يا زخم التهابي قرمز روي لب‎ها ظاهر مي‎شود. در واقع تبخال، نتيجه حمله ويروس هرپس ساده نوع 1 است كه به سادگي سرايت مي‎كند.
افرادي كه دچار تبخال لب مي‎شوند در ابتدا احساس گزگز و خارش در ناحيه مورد نظر مي‎شوند. سپس تبخال جوانه مي‎زند و گاه مراحلي از تب و آلرژي نيز ديده مي‎شود. در اين مطلب با چند روش كاملا طبيعي براي درمان تبخال بيش‎تر آشنا مي‎شويد.
شير سرد
كار سختي نيست. يك گلوله پنبه را به شير سرد آغشته كنيد و روي تبخال لب بزنيد. اجازه دهيد تركيبات شير روي تاول‎ها تاثير بگذارند. نيازي به آب كشي نيست. اين كار را هر روز دو تا سه بار تكرار كنيد.
گوجه فرنگي
يك برش گوجه فرنگي تازه را روي تبخال لب قرار دهيد. اجازه دهيد نيم ساعت روي آن بماند و سپس منطقه را با آب بشوييد. اين كار را هر روز دو بار تا زماني كه احساس بهبود كرده‎ايد تكرار كنيد.
ماست طبيعي
با مشاهده نخستين علائم تبخال لب مقداري ماست طبيعي و شيرين به پوست ناحيه مورد نظر بزنيد. اگر تاول‎ها ايجاد شده است ماست را به‎طور مستقيم روي آن‎ها قرار داده و بدون آب كشي چند ساعت تحمل كنيد. براي دستيابي به نتيجه بهتر اين كار را 3 مرتبه در روز تكرار كنيد.
يخ
چند قالب يخ در يك پارچه تميز يا كيسه فريزر قرار داده روي تبخال لب بماليد. اين كار را سه بار در روز تكرار كنيد.
نمك دريا
يك تكه نمك دريا را با آب يا آب ليموترش مرطوب كرده و به آرامي روي منطقه مورد نظر بماليد. 20 دقيقه صبر كنيد و در نهايت لب‎ها را با آب بشوييد. اين كار را دو تا سه مرتبه در روز تكرار كنيد.