صفحه سياسي

اظهارات خواندني دكتر عباسي دانشمند هسته اي
چرخ اقتصاد و سانتريفيوژ را با هم متوقف كردند!

دكتر فريدون عباسي رئيس سابق سازمان انرژي اتمي گفت: موضوع بازديد از سايت فردو توسط تيم مذاكره هسته‎اي سابق موضوع جديد يا خاصي نيست؛ زيرا بر اساس قوانين و پروتكل‎ها بين المللي، هر كشوري كه قصد راه اندازي يك سايت هسته‎اي داشته باشد بايد از قبل اين موضوع را به آژانس اطلاع دهد.

اين دانشمند هسته‎اي با تاكيد بر اين‎كه اساسا امكان ندارد كشوري بتواند به‎صورت مخفيانه و به دور از نظارت‎هاي بين المللي اقدام به ساخت يك سايت هسته‎اي كند، گفت: بر اين اساس جمهوري اسلامي ايران نيز بعد از عمليات ساخت سايت فردو، زماني كه تصميم گرفت فعاليت‎هاي هسته‎اي خود را در آن‎جا آغاز كند اين موضوع را به آژانس انرژي اتمي اطلاع داد تا بعدا اين مساله به‎عنوان يك موضوع مخفي يا مصداق كار پنهان كارانه توسط دشمن تبديل به يك جنجال نشود.

به گزارش رجا، عباسي افزود: اتفاقا در اين باره همكاري خوبي نيز بين ايران و آژانس وجود داشت به گونه‎اي كه آن‎ها پس از بازديد از فردو تاييد كردند كه هيچ انحرافي در اين سايت وجود ندارد و جمهوري اسلامي ايران به دنبال ساخت سلاح هسته‎اي نيست، لذا با اين اقدام امريكا و ساير دشمنان در جنجال سازي و ايجاد هزينه براي ايران خلع سلاح شدند.

عباسي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين‎كه مشخص نيست چرا هرگاه ماهيت خسارت بار برجام بيش‎تر روشن مي‎شود، عده‎اي از مسؤولان نوك پيكان حملات را به جاي دشمن به سمت تيم مذاكره كننده سابق مي‎برند، گفت: تا چند وقت قبل مي‎گفتند اگر در گذشته هم به زبان انگليسي مذاكره مي‎شد مشكلات ما با جهان حل مي‎شد! اما مشخص نيست چرا تيم جديد كه به اصطلاح خودشان زبان دنيا را بلد بودند و انگليسي مذاكره كردند در نهايت به توافقي مثل برجام رسيدند كه ماهيت آن امروز براي همه مشخص شده است.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي افزود: متاسفانه در 5 سال گذشته جواب تخصصي‎ترين نقدها را با پروپاگانداي رسانه‎اي دادند و اين ريشه در بي‎تقوايي برخي افراد دارد.

عباسي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تخريب‎هاي برخي افراد و رسانه‎ها عليه خود گفت: درباره نقدهاي تخصصي بنده به برجام نيز مي‎گفتند فلاني چون از كار بركنار شده اعتراض مي‎كند! در حالي كه اگر به بنده مي‎گفتند با اين دولت همكاري كنيد هم اين كار را نمي‎كردم زيرا اين تفكر يك بار سال 82 تا 84 هزينه‎هاي زيادي به كشور تحميل كرد و مشخص بود اين بار نيز به دنبال سازش است و كرنش در برابر غربي هاست.

وي ادامه داد: متاسفانه اين افراد اساسا اهميت پروژه‎هاي راهبردي را درك نمي‎كنند و جز تعليق، تعطيل و تخريب توانمندي‎هاي كشور راه ديگري بلد نيستند.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي در بخش ديگري از سخنانش ادامه داد: مي‎گفتند تيم مذاكره كننده سابق در مذاكرات بيانيه مي‎خوانده است. بر فرض محال اگر اين گزاره غلط را هم بپذيريم اين غربي‎ها بودند كه از روي بيانيه‎هاي دكتر جليلي رونويسي مي‎كردند اما در مذاكرات سال‎هاي اخير آن‎هايي كه ادعاي پيشرفته بودن و فهم زبان بين‎المللي را داشتند در عمل ديكته نويس بيانيه خوان‎هاي اروپا و امريكايي بودند و امروز نيز بعد از هسته‎اي مي‎خواهند همان فرمول را بر سر توان دفاعي و قدرت منطقه‎اي ايران تكرار كنند.

عباسي در پايان خاطرنشان كرد: چرخش سانتريفيوژها حاصل چرخش كارخانه‎ها و توليد علم در جامعه ما بود، اما دولت با تعطيلي آن باعث فرار مغزها شد و امروز تعطيلي بسياري از تحقيقات را بايد از جمله دستاوردهاي اين نوع نگاه غلط در اداره كشور دانست.

امام خامنه اي از نگاه آيات عظام اراكي و گلپايگاني / بخش پنجم

 علي احمدي خواه

اشاره: امام خامنه‎اي شخصيت بزرگ و كم نظيري است كه در طول تاريخ تشيع تاكنون كم‎تر شخصيتي به جامعيت ايشان داشته ايم. در ميان علما و بزرگان و مراجع عظام نيز كم‎تر شخصيتي مي‎توان يافت كه اين گونه مورد علاقه علما و بزرگان حوزه‎ها باشد در چند شماره پيشين نگاه برخي بزرگان علما و مراجع و عرفاي برجسته را در باره ايشان آورديم و در اين شماره بحث پي خواهيم گرفت.

آيت ا... العظمي سيد محمد رضا گلپايگاني ازعلما و بزرگان مراجع معاصر حضرت امام(ره) بودند كه نقش والايي در حمايت از انقلاب اسلامي ايران ايفا كردند. ايشان كه از نگاه برخي بزرگان انقلاب نامزد رهبري بعد از امام(ره) شده بود، بعد از انتخاب شايسته آيت‎ا... خامنه‎اي به‎عنوان رهبر انقلاب از سوي مجلس خبرگان رهبري به ايشان پيام تبريك مي‎دهند و در آن نامه تبريك مي‎آورند كه «تاييدات شما(آيت‎ا... خامنه اي) را از خدا مي‎خواهم.» ايشان در بخشي از پيام خود خطاب به آيت‎ا... خامنه اي، چنين نوشتند:«... از خداوند متعال مسألت دارم كه تأييدات خود را بر شما در منصب حساس رهبري جمهوري اسلامي ايران مستدام بدارد».(1)

شما رهبر مسلمين هستيد و عظمت‎تان را لازم؛ و تضعيف شما را حرام مي‎دانم

حضرت آيت‎ا... العظمي گلپايگاني براي رهبر معظم انقلاب عباي ظريفي هديه فرستادند و فرمودند:

اگر ديدم كاري را شما انجام مي‎دهيد و [ به نظر خودم] خلاف مطلب اسلامي است، من تذكر مي‎دهم، اگر تغيير داديد بسيار خوب! اگر تغيير نداديد، من ديگر صحبت نمي‎كنم و تضعيف شما را حرام مي‎دانم. عمده عظمت شماست. شما رهبر مسلمين هستيد و نمي‎خواهم صحبتي كنم در يك فرعي كه شما را تضعيف كرده‎ام.(2)

اگر مرا هم به رهبري انتخاب مي‎كردند؛ باز به آقاي خامنه‎اي مي‎سپردم؛ چون كار من نبود

آيت‎ا... سيدجعفر شبيري زنجاني - برادر آيت‎ا... العظمي حاج سيدموسي شبيري زنجاني- در مصاحبه‎اي كه به مسائل زمان انتخاب حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي به رهبري – پرداخته، مي‎گويد: شنيدم كه مرحوم آيت‎ا... گلپايگاني در مورد ايشان بيان خاصي داشته‎اند؛ چون خيلي‎ها منتظر بودند كه بر اساس روابطي كه ايشان با امام داشتند و بنا بر موقعيت و مرجعيت ايشان، همه نظرها به طرف ايشان معطوف بود. شنيدم كه ايشان فرموده بودند: «اگر مرا هم انتخاب مي‎كردند، كار من نبود و خودم به ايشان محول مي‎كردم و مي‎گفتم شما مملكت را اداره كنيد»!(3)

آيت‎ا... صافي گلپايگاني در ملاقات با مرحوم آيت‎ا... مهدوي كني(دبيركل جامعه روحانيت مبارز) و اعضاي جامعه روحانيت و برخي از مسؤولان كشور درباره لزوم حمايت از رهبر معظم انقلاب فرموده بودند: در نظامي كه آقاي خامنه‎اي هست، چه كسي را سراغ داريد كه از ايشان مؤمن‎تر و دلسوزتر باشد؟ ما نظرمان همين است و شماها هم بايد تقويت كنيد! بنده در تمام ملاقات‎هاي خصوصي با مسؤولان و ائمه جمعه سفارش مي‎كنم كه تقويت آقاي خامنه‎اي تقويت نظام و انقلاب است، خدا را شكر كنيد كه ايشان در تمام مسائل و تمام خطرات پيش قدم بوده‎اند و واقعاً ناخداي خوبي است در اين درياي طوفان زده. شما خيال نكنيد اگر ما به برخي كارهاي بعضي از مسؤولان اعتراض داريم، مخالف روند نظام و انقلاب هستيم، نه! بلكه از روي دلسوزي براي نظام و تقويت رهبري حرف مي‎زنيم و در تمام مراحل، پشتيبان هستيم. ما چه حكومتي را بپذيريم كه در رأس آن مثل آقاي خامنه‎اي را پيدا كنيم؟ چه كسي بهتر از ايشان كه با تمام وجود مقابل دنياي زورگو و بي‎منطق ايستاده است و دنيا هم از ايشان حساب مي‎برد؟ ما بايد او را كمك كنيم».(4)

انتخاب شايسته حضرت عالي، مايه اميدواري و دلگرمي گرديد

آيت‎ا... العظمي اراكي(ره) آن پير كهن‎سال كه عمري را در خدمت به اسلام و حوزه‎هاي علميه صرف كرده بود و بعد از رحلت امام، مرجعيت ايشان از سوي جامعه محترم مدرسين اعلام شد؛ پس از انتخاب مقام معظم رهبري از سوي خبرگان ملت، در پيامي خطاب به حضرت ايشان فرمودند: «انتخاب شايسته حضرتعالي مايه دلگرمي و اميدواري ملت قهرمان ايران است».(5) رهبر معظم انقلاب در اسفند ماه سال 1370 با آيت‎ا... العظمي اراكى ديدار داشتند. در اين ديدار رهبر انقلاب از القاب و تعابيري براي آن مرجع بزرگ و عالي قدر استفاده مي‎كنند كه اين نهايت ادب و چگونگي رفتار نسبت به مراجع را مي‎رساند. مقام معظم رهبري در اين ديدار فرمودند: ما دعاگوى وجود شريف حضرت عالى هستيم. خداوند ان‎شاءا... ادعية زاكية حضرت عالى را در حق ما و مردم مستجاب كند! خداوند ان‎شاءا... وجود شريف حضرت عالى را براى ما محفوظ بدارد! خدا را شكر مى‎كنيم كه ما را روحاً و قلباً، قدردان وجود حضرت عالى و اين نعمت هاى بزرگى كه امروز بحمدا... در اختيار مردم ايران هستند - كه شما ذخيره الهى بوديد و هستيد - قرار داده است. ان‎شاءا... كه وجود شريفتان هميشه سالم و بانشاط باشد و مردم از انوار وجود شما استفاده كنند. ما، محتاج دعاى شما هستيم. اين‎كه مى‎فرماييد «ما را دعا مى‎كنيد»، واقعاً از ته دل ما را خوشحال مى‎كند.(6)

پي‎نوشت ها

1. جام جم: تداوم آفتاب؛ ويژة نامه آغاز بيستمين سالگرد رهبري حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي، مرداد 1387 سا يت بقية ا... HTTP://BAGHIATALLAH14.BLOGFA.COM

2. حجت‎الاسلام و المسلمين راشد يزدي به نقل از: ماهنامه امتداد امام، نوروز 1390، ضميمة شماره 61، ص 16. سايت ماهنامه امتداد، ويژه نامه مقام معظم رهبري، بهار 1389، ش WWW.EMTADADMAGS.COM

3. پرتو سخن، شماره 563،‎6 /11/89.

4. پرتو سخن، شماره 544،‎24 /6/89 و شماره 550، 5/8/89 نيز آيت‎ا... مهدوي كني اين سخنان را از ديدار خود با آيت‎ا... صافي گلپايگاني نقل فرموده اند: ر. ك: ماهنامه امتداد امام، نوروز 1390، ضميمة شماره 61، ص 26.. سايت ماهنامه امتداد، ويژه نامه مقام معظم رهبري، بهار 1389، ش(0) WWW.EMTADADMAGS.COM

5. جرعه نوش كوثر؛ زندگي نامه مقام معظم رهبري تدوين مؤسسه قدر ولايت، ص 275. جام جم: تداوم آفتاب؛ ويژة نامه آغاز بيستمين سالگرد رهبري حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي، مرداد 1387.سايت بقية ا... HTTP://BAGHIATALLAH14.BLOGFA.COM. زندگي نامه مقام معظم رهبري، تدوين مؤسسة قدر ولايت، ص 242

6. سايت سراج، سايت داخلي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني

تعليق دوماهه

 دكتر قاسم روان‌بخش

پس از تصويب 20 دقيقه‎اي برجام در مجلس و نتايج خفت بار آن در سه سال گذشته مدتي است دولت و مجلس شوراي اسلامي بدون درس گرفتن از تجربه برجام، به سمت تصويب لوايحي خيز برداشته‎اند كه هيچ افق روشني براي كشور ندارد بلكه مي‎تواند كشور را در يك بن بست سياسي و اقتصادي و به عبارتي خود تحريمي آشكار قرار دهد. هر چند با راي نمايندگان، بررسي طرح استعماري FATF براي دو ماه به تعويق افتاد و اين نقطه مثبتي هر چند اندك تلقي مي‎شود ولي طولي نخواهد كشيد كه در 20 مرداد وارد دستور خواهد شد. درباره تلاش سنگين و مضاعف دولت و مجلس براي تصويب اين گونه لوايح نكاتي را متذكر مي‎شويم.

1. در حالي كه ترامپ خبر از خروج قطعي امريكا از برجام مي‎داد معلوم نيست تلاش رييس مجلس براي تصويب FATF روز قبل از خروج ترامپ از برجام، نشانه چه حسن نيتي تلقي مي‎شد؟ آيا مجلس و رياست آن باز هم خوشبينانه فكر مي‎كردند در صورت تصويب اين لايحه، ترامپ از برجام خارج نخواهد شد؟

2. پس از خروج ترامپ از برجام، و در حالي كه هنوز تكليف اروپايي‎ها نيز روشن نشده كه آيا شروط جمهوري اسلامي را خواهند پذيرفت يا نه، و آيا منافع ايران تامين خواهد شد يا نه؟ و درحالي كه بانك‎هاي جمهوري اسلامي در حال تحريم به سر مي‎برند، تلاش مشترك دولت و مجلس، براي تصويب FATF چه معني و مفهومي دارد؟ برخي چنين مطرح مي‎كنند كه تصويب FATF پيش شرطي از سوي دولت‎هاي اروپايي است. اگر چنين باشد بر اساس كدام تضمين و اعتمادي كشور را با چالش جديدي مواجه مي‎سازند؟ به راستي از يك سوراخ چند بار بايد گزيده شويم تا در نوبت بعد محتاطانه عمل كنيم؟ اتحاديه اروپا تا كنون چندين نوبت عدم حسن نيت و عدم استقلال خودش را نشان داده است؛ آن‎ها در مذاكرات هسته‎اي سال‎هاي 82 تا 84 به هيچ يك از تعهدات خود عمل نكردند به‎طوري كه آقاي روحاني در سال 84 طي نامه‎اي به آقاي البرادعي آن را به رخشان مي‎كشد، در برجام نيز وضعيتي مشابه اتفاق افتاد و نه تنها تحريم‎ها برداشته نشد كه تحريم‎هاي ديگري نيز بر كشور تحميل شد، در شرايط جديد هم كه امريكايي‎ها از برجام خارج شده‎اند اروپايي‎ها در حال يك گام به جلو چند گام به عقب به سر مي‎برند؛ شركت‎هاي مهم اروپايي مانند پژو و توتال و... در حال نقض پيمان‎هاي خويشند و در عين حال بر حفظ برجام داد سخن مي‎دهند! آيا در چنين شرايطي مي‎توان تلاش براي تصويب FATF را كاري عاقلانه به حساب آورد؟!

3. در حالي كه بانك مركزي ايران در تحريم به سر مي‎برد و در طي سه سال گذشته بنا بر اعتراف اخير آقاي روحاني دلار را با گوني جابه جا مي‎كنند الحاق ايران به FATF چه خاصيتي مي‎تواند داشته باشد لااقل اين فهم وجود ندارد كه تصويب چنين لايحه‎اي را در برابر رفع تحريم بانك مركزي قرار دهند تا براي اين ملت حداقل سودي داشته باشد. مع الاسف باز هم سياست اين جماعت به نقد دادن يك طرفه و گرفتن نسيه‎اي است كه هيچ تضميني براي آن وجود ندارد.

4. بي‎ترديد مهم‎ترين پروژه دشمن، جنگ اقتصادي است. آن‎ها مي‎خواهند با فرسايشي كردن اين جنگ اقتصادي، از ما زمان بگيرند و در يك پروسه زماني، كشور را به مرز بحران اقتصادي به پيش ببرند كه ديگر به اين راحتي‎ها نتوان مشكلات راحل كرد. متاسفانه دولت و مجلس نيز دانسته يا نادانسته در همين زمين بازي مي‎كنند و به فرسايشي شدن اين جنگ اقتصادي تن داده اند! در حالي كه قرار بود با خروج ترامپ از برجام، تا دوهفته تكليف اروپا روشن شود ناگهان دوهفته به دو ماه افزايش مي‎يابد و بعد از گذشت دو ماه، باز هم به زمان ديگري موكول خواهند كرد. در چنين شرايطي هرگز آرامش بر بازار و اقتصاد حاكم نخواهد شد و روز به روز بايد شاهد افزايش قيمت سكه و دلار باشيم و در نتيجه، تورم و گراني و ناآرامي بر بازار و بر زندگي مردم حاكم خواهد شد و مردم را نسبت به انقلاب و نظام بدبين مي‎كند. از يك سال گذشته تا كنون سرمايه گذاران داخلي و خارجي در انتظار تصميم رييس جمهور جديد امريكا بودند كه آيا امريكا از برجام خارج مي‎شود يا نه؟ و در صورت خروج امريكا وضعيت اقتصادي كشور به كجا مي‎انجامد؟ افزايش حباب گونه دلار در اين مدت نتيجه همين جنگ رواني امريكايي‎ها در ماجراي برجام بود. متاسفانه باز هم به جاي پرداختن به راه حل اساسي براي حل مشكلات اقتصادي مردم، مسوولان كشور در جست وجوي برجام اروپايي‎اند تا از اين راه راه حلي بجويند. سياست‎هاي منفعلانه و ملتمسانه‎اي كه نتايج آن از پيش معلوم است موجب اضطراب در بازار و وخيم‎تر شدن اوضاع اقتصادي خواهد شد؛ زيرا مردم باز هم منتظرند كه آيا اروپايي‎ها تا دوماه آينده در برجام باقي خواهند ماند و آيا شروط ايران را خواهند پذيرفت؟ بي‎ترديد اين نگراني و اضطراب كه نتيجه جنگ رواني اروپايي هاست اوضاع را به شدت وخيم‎تر خواهد كرد. به راستي با پايان يافتن فرصت دو ماهه اروپايي ها، و به نتيجه نرسيدن مذاكرات، مسؤولان امر براي اداره كشور چه راهكاري انديشيده اند؟ اگر راه حلي دارند چرا از همين امروز آن راه حل را به اجرا نمي‎گذارند؟ يا قرار است ملت را پا به قبله كنند و تسليم مشكلات شوند و افسار شتر اقتصاد كشور را بر دوش آن رها كرده و خود نيز تسليم قضا و قدر گردند؟

5. متاسفانه بايد گفت كه باز هم مسوولان كشور راه حل رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي را ناديده گرفته همچنان آنتن فكر خودشان را با بيرون تنظيم مي‎كنند! به راستي اداره يك كشور 80 ميليوني با اين همه معادن و مخازن خدادادي و اين همه نيروي انساني كارآمد و منطقه بسيار مهم و سوق الجيشي و استراتژيك و با داشتن همسايه‎هاي آماده مبادلات تجاري در عرصه‎هاي مختلف، كاري بس دشوار است؟ بي‎ترديد سرمايه‎هاي عظيم ملي مي‎تواند كشور را به قدرت اول منطقه تبديل كند و اقتصاد كشور را به گونه‎اي مقاوم سازد كه نه تنها در برابر تحريم‎هاي دشمن آسيب نبيند بلكه با اهرم‎هايي كه دراختيار دارد در يك معادله معكوس، دشمن را نيز تحريم كند. جمله‎اي كه مقام معظم رهبري بارها فرموده‎اند اين است كه ما بايد به مرحله‎اي برسيم كه با اختيار خودمان بتوانيم شير نفت را ببنيديم يعني ما در جهت تحريم دشمن گام برداريم.

آيت‎ا... خاتمي:
FATF پنجره ورود خائنين است

آيت‎ا... سيد احمد خاتمي در مراسمي كه با حضور حجت الاسلام و المسلمين قاضي رييس اداره عقيدتي سياسي نيروي هوايي ارتش و امير سرتيپ خلبان قره باغي معاون هماهنگ كننده نهاجا برگزار شد گفت: اروپايي‎ها معاملات تجاري خود را با آمريكا برهم نمي‎زنند و در صدد باج گرفتن از برجام هستند. وي در ادامه افزود: به بهانه مبارزه با تروريسم، مؤسسه FATF ما را زير نظر دارد وFATF پنجره ورود خائنيني است كه ما ۴۰ سال پيش آن‎ها را با خفت و خواري از كشور بيرون كرديم.

به گزارش جهان نيوز، آيت‎ا... خاتمي گفت: آمريكا كشوري نيست كه قابليت مذاكره داشته باشد و همان‎طور كه پيداست آمريكا شيطان بزرگي است كه با اين شيطان آتش بسي وجود ندارد.

امام جمعه موقت تهران تصريح كرد: برخي از سران آمريكا جديدا اذعان كردند كه تحريم‎هايي وضع مي‎كنيم كه در تاريخ بي‎سابقه باشد؛ ما هم به فضل خدا جوابي خواهيم داد كه در تاريخ بي‎سابقه باشد.

بازخواني وعده هاي رؤياگونه روزنامه هاي زنجيره اي درباره فرود بويينگ در ايران

شركت بوئينگ رسما اعلام كرد كه به دليل تحريم‎هاي آمريكا هيچ هواپيمايي به ايران تحويل نخواهد داد.

به گزارش رجانيوز، اين در حالي است كه پس از انعقاد اين قرارداد‎ها بارها و بارها منتقدان دولت اعلام كرده بودند كه اين قرارداد‎ها به علت غير قابل اعتماد بودن امريكايي‎ها به ثمر نخواهد رسيد و هيچ ساز و كاري هم براي ضمانت اجرايي اين قرارداد‎ها از سوي ايران تعريف نشده است اما هم‎زمان، روزنامه‎ها و جريان‎هاي حامي دولت به بزك كردن برجام و قرارداد‎هاي متبوع پرداختند و تلاش كردند تا با توسل به اين مدل اخبار، افكار عمومي را فريب داده و اين طور القا كنند كه با برجام بسياري از مشكلات كشور براي هميشه حل و فصل خواهد شد!

در همين راستا حسن روحاني مرداد ماه 96 در جلسه راي اعتماد آخوندي گفته بود:

«براي تصدي وزارت راه و شهرسازي آقاي آخوندي معرفي شده كه براي خريد هواپيما هي نگويد پول بدهيد. خودش مي‎رود و هواپيما مي‎خرد و مي‎آورد. امروز ما بدون تحميل بودجه‎اي به بودجه كشور هواپيماي نو خريداري مي‎كنيم و آقاي آخوندي در اين زمينه كار بزرگي انجام داده‎اند».

در ادامه بخشي از تلاش‎هاي رسانه‎اي اين جريان جهت بزك كردن امريكا و دستاوردسازي براي برجام را مشاهده مي‎فرماييد؛ روزنامه‎هايي كه البته اين روزها در سكوت معناداري سير مي‎كنند:

محمد خاتمي:
عارف اصلاح طلب تر از روحاني نيست

به گزارش جهان نيوز، سايت اصلاح طلب انتخاب به نقل از زهير موسوي نوشت: «سيدمحمد خاتمي در جلسه با اعضاي ستاد اميد(گروهي از جوانان اصلاح‎طلب) مطرح كرد، شخصا آقاي عارف را اصلاح‎طلب‎تر از روحاني نمي‎دانم»

اين توييت با فشار برخي جريان‎ها، ساعاتي بعد حذف شده است. انتخاب مي‎افزايد: طي سال‎هاي گذشته، انتقادها وسيعي نسبت به عملكرد «محمدرضا عارف» رئيس فراكسيون اميد در افكار عمومي و رسانه‎ها وجود داشته است و بسياري او را با عنوان «مرد سكوت‎هاي عارفانه» مي‎شناسند كه نسبت به هيچ‎يك از اتفاقات و حوادث مسائل روز، موضع مشخصي نمي‎گيرد. به نظر مي‎رسد، اين انتقادها به حدي تشديد شده كه صداي خاتمي را هم درآورده است. با اين حال، سطح اعتماد به نفس عارف روز به روز در حال گستردگي است، به‎طوري كه هفته گذشته اخباري مبني بر تمايل وي براي كانديداتوري در انتخابات 1400 منتشر شد.

 يادداشت هفته

پيامد سنگين سازش با غرب

 دكتر محمد ملك زاده

اين روزها كساني را كه با وجود آشكار شدن ناكارامدي برجام همچنان به دفاع از آن برخاسته و با چنگ و دندان سعي در حفظ و احياي يك توافق مرده دارند به چند دسته مي‎توان تقسيم نمود:
دسته اول، دروغ پردازان و القاكنندگان ترس از جنگ در داخل و خارج كشورند. از ابتداي پرونده هسته‎اي ايران همواره اين گروه‎ها كوشيده‎اند اين دروغ بزرگ را جا بياندازند كه تلاش ايران براي هسته‎اي شدن و دستيابي به فناوري مهم و استراتژيك هسته‎اي اقدامي است كه در نهايت ملت ايران را به جنگي بزرگ وارد خواهد ساخت! اين همان پروژه مورد نظر غرب -آمريكا و اروپا- در عقب‎مانده نگهداشتن ملت ايران است كه با حمايت برخي جريان‎هاي معاند و يا ترسو و ناآگاه در داخل كشور، به‎طور مستقيم حركت و پيشرفت جامعه ايران را هدف قرار داده است.
دسته دوم، گروهي غرب‎شيفته هستند كه همچنان تلاش مي‎كنند اعتماد از بين رفته ايران به غرب را بازسازي كنند. گرچه تجربه برجام نشان داد كه بي‎اعتمادي ايران به ويژه مقام معظم رهبري به غرب و در راس آن دولت آمريكا كاملا بجا بوده است و حتي هم اينك بسياري از سياستمداران آمريكايي هم بر آن صحه نهاده‎اند اما اين گروه به علت تعلق خاطري كه به غرب دارند، در نقش وكيل مدافع آن به ويژه دولت آمريكا ظاهر شده و همچنان اصرار دارند كه اعتماد ما به غرب را اقدامي درست معرفي نموده و اين گونه القا كنند كه ايران راهي جز همراهي با نظم نوين جهاني مورد نظر غرب در مسير پيشرفت كشور ندارد! اين در حالي است كه اين روزها حتي سياستمداران غربي و آمريكايي نيز به اشتباه بودن سياست خارجي آمريكا و پيش بيني درست ايران و مقام معظم رهبري در غير قابل اعتماد بودن دولت آمريكا اذعان نموده‎اند؛ چنان كه جان كري، وزير خارجه سابق آمريكا، در مصاحبه با روزنامه سوئيسي «نويه زوريخر تسايتونگ» با انتقاد شديد از موضع ترامپ در برابر ايران از خروج واشنگتن از توافق هسته‎اي به‎عنوان اشتباهي راهبردي ياد كرد كه نگراني‎هاي رهبر انقلاب را تاييد كرده است. وي اذعان كرد: «به اين ترتيب ايراني‎ها از تمامي مزاياي توافق بهره‎مند نشدند من اين را به صراحت مي‎گويم كه ايراني‎ها به توافق پايبند بودند ولي ما با اقدام ترامپ براي خروج از توافق، آن را نقض كرديم. در مجموع ترامپ همه چيزهايي كه(آيت‎ا... ) خامنه‎اي به‎عنوان رهبر انقلاب ايران از آن‎ها نگران بود را تائيد كرد.»
دسته سوم را بايد گروهي سازش‎طلب، ترسو و پيرو مذاكره و تسليم بناميم. اين گروه كه به دليل دنياطلبي مفرط و دلبستگي به مظاهر مادي، اعتقادي به مقاومت و پايداري در برابر ظلم ندارند و زندگي كردن در دنيا را به هر قيمتي بر مقاومت و به خطر انداختن جان خود ترجيح مي‎دهند، به زعم خويش ساده‎ترين راه را كه گمان مي‎كنند تسليم شدن در برابر حرف زور و سازش با ظالم است، برمي‎گزينند؛ غافل از آن‎كه اين انتخاب برخلاف تصور ايشان هرگز ساده‎ترين راه نبوده و حتي مطامع دنيوي آنان را نيز تامين نخواهد كرد. مروري بر تجارب گذشته به ويژه حوادثي كه در صدر اسلام براي جامعه مسلمين به وقوع پيوست بهترين درس عبرت براي اين گروه سازشكار است. بيش‎ترين رنج و خون دل اهل بيت پيامبر(ع) در صدر اسلام مربوط به همين جريان دنياطلب و سازشكار بود؛ موضوعي كه گاه پيشواي معصوم را ناگزير به انتخاب گزينه‎اي وادار مي‎نمود كه اگر در برابر چنين مردمي قرار نمي‎داشت، هرگز آن را انتخاب نمي‎فرمود. واقعه صلح امام حسن(ع) با معاويه يكي از همين موارد است. امام(ع) كه در برابر مكر و خدعه معاويه با مردمي سازشكار و دنياطلب مواجه بود، پس از اتمام حجت‎هاي فراوان و عدم همراهي مردم، ناگزير صلح را پذيرفت در حالي كه بارها و بارها مردم را نسبت به پيامدهاي سستي‎ها و عافيت‎طلبي‎هاي ايشان هشدار داده بود. روزى امام حسن(ع) با تبيين فراز و فرود دين خواهي و دنياطلبي در ميان مردم، آنان را در خصوص انتخاب دو گزينه «صلح و سازش» و يا «مقاومت» در برابر معاويه مخاطب ساخت و فرمود: «... هنگامى كه شما آهنگ صفين داشتيد دين آنان بر دنيايتان مقدم بود ولى اكنون دنياى شما مقدم بر دينتان است... آگاه باشيد كه معاويه ما را به امرى دعوت كرده كه در آن نه عزّتى براى ما و شما وجود دارد و نه ذره‎اى رعايت انصاف شده است؛ پس اگر از مرگ هراسى نداريد آن امر را به سوى معاويه باز گردانده و او را با شمشيرهاى برّان به حكم خدا فرا خوانيم و اگر در پى زندگى و عافيت طلبي خود هستيد ما نيز شما را مجبور به مقاومت نمي‎كنيم... » در اين هنگام مردم از هر طرف فرياد برآوردند كه آرى، ما به راستى مى‎خواهيم زنده بمانيم!(1)
در اين‎جا بود كه امام حسن مجتبي(ع) در مقام اتمام حجت بر آنان ضمن هشدار نسبت به پيامدهاي اين دنياطلبي و تلاش اين گروه براي زنده ماندن به هر قيمتي فرمود:
«... واى بر شما! معاويه به هيچ يك از وعده‎هايى كه در برابر اين سازش به شما داده وفا نخواهد كرد. مى‎خواستم براى شما دين حق را بر پا دارم، من را يارى نكرديد. من عبادت خدا را به تنهايى نيز مى‎توانم انجام دهم... به خدا سوگند اگر مجبور شدم زمامدارى مسلمانان را به معاويه واگذارم، يقين بدانيد زير پرچم حكومت بنى اميه هرگز روى خوش و شادمانى نخواهيد ديد و به انواع اذيت و آزارها گرفتار خواهيد شد. هم اكنون گويى به چشم خود مي‎بينم كه فردا فرزندان شما بر در خانه فرزندان آن‎ها ايستاده‎اند و تقاضاي آب و ناني مي‎كنند؛ آب و ناني كه حق فرزندان شماست ولي خداوند(به سبب اين سستي و بي‎وفايي شما) آن را براي آنان قرار داده است اما بني اميه آن‎ها را از در خانه خود مى‎رانند و از حق خويش محروم خواهند ساخت... اگر يارانى داشتم كه در جنگ با دشمنان خدا با من همكارى مى‎كردند هرگز خلافت را به معاويه واگذار نمى‎كردم زيرا خلافت بر بنى اميه حرام است.(2)
ديرى نپاييد كه تمام پيش‎گويى‎هاى امام(ع) تحقق يافت و آن مردم به همان سرنوشت وعده داده شده گرفتار آمدند. تاريخ اسلام نشان مي‎دهد همان مردمى كه حاضر به جنگ در ركاب امير مؤمنان علي(ع) و امام حسن(ع) نبودند و به اشتباه تصور مى‎كردند با جانبدارى از طاغوت روى خوش و آرامش خواهند ديد و خواهند توانست به آسودگى زندگى كنند، از طرف حاكم طاغوت(معاويه) مجبور شدند با خوارج بجنگند؛ زيرا معاويه آنان را تهديد كرده بود كه اگر با خوارج نجنگند در امان نخواهند ماند. سپس چندى نگذشت كه معاويه برنامه سياسى تهديد و گرسنگى را بر ضد مردم عراق به اجرا گذاشت و حقوق و مزاياى آنان را قطع نمود بهه طوري كه ابن ابى الحديد معتزلي در اين باره گزارش مي‎كند كه شيعيان در هر جا كه بودند مورد اذيت و آزار و قتل و عام قرار گرفتند، هر كس كه معروف به شيعه و دلبستگى به خاندان پيامبر بود زندانى شد يا مالش به غارت رفت و خانه‎اش ويران گرديد! اين حوادث به شيعيان نشان داد كه تاوان پيروى نكردن از ولى امر تا چه حد سنگين است. گرچه امام به آنان مسير حق و باطل را نشان داد و آن‎ها را در انتخاب آن آزاد گذارد اما به زودى بر آنان ثابت گرديد كه هرگز نمى‎توانند در حكومت ناحق(معاويه) به صلح و آرامشى كه تصور مى‎كردند دست يابند. امروز نيز اين تجارب براي ما بسيار راهگشا و آموزنده است؛ آيا همچنان مي‎توانيم به سازش بينديشيم؟!
پي‎نوشت ها
1. بحار الانوار، ج44، ص 31.
2. منتهي الامال، ص 280.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

به نظر اين حقير خروج آمريكاي شرالدواب از برجام كه با هدف به چنگ آوردن برجامي ديگر بدون شليك يك فشنگ همانند برجام اول صورت گرفته است، فرصتي به نظام اسلامي داده است تا دست برتر را در اختيار بگيرد و به سمت آسيا حركت كند. پافشاري ايران بر اعتراض عملي اروپايي‎ها به خروج آمريكا ازبرجام با طرح قطعنامه در شوراي امنيت، تضمين واقعي ست. آقاي ظريف بايد از مواضع رهبري در زمينه سياست خارجي كه راهبرد اصلي نظام است، حداقل در اين برهه هم كه شده توشه‎اي بردارد. در ديپلماسي اصل اين است كه طرف مقابل هم موضع آقاي ظريف راتأييدكند درحالي كه نظر اروپايي‎ها كه رسانه‎اي هم شده است، ارتباط برجام با دفاع موشكي و نفوذ منطقه‎اي ايران است. روسيه كه درتحريم اروپاست يا چين چه منافع مشتركي با اين قاره دارند كه در برجام مانده‎اند؟ روسيه و چين و ايران بايد از اين فرصت براي هم‎گرايي بيش‎تر آسيا بهره ببرند.اروپا براي حفظ دست برتر سياسي غرب در مقابل ايران از برجام حمايت مي‎كند. تصويب اف.‎اي.تي.اف و ادعاي دست داشتن ايران در 11سپتامبر نيز براي حفظ دست برتر آمريكا و ادامه برجام است.
2418...0911

از مسؤولين جداً انتظار داريم به اسلاميت و استقلال نظام مقدس ما احترام بگذارند و ننگ اف.‎اي.تي.اف و سند مفسد 2030 را از دامن نظام شهيد داده ما پاك كنند وگرنه منتظر خشم خدا و ملت انقلابي ايران باشند.
7306...0910

هيچ نظامي مثل ما در نبرد ضد تروريزم هزينه نداده بعد خائنانه زير بار پيمان‎هايي بردندمان كه حاميان جاني‎ها ساختند اما ذره‎اي به آن‎ها پايبند نيستند و نامردانه به‎خاطر عضويتش طالب هزينه مادي و انساني و اعتقاديند.
8895...0919

برجام روحاني طبلي بود، بلندآواز و ميان تهي.
2418...0911