صفحه اول

حاشيه مهم ديدار مسؤولان نظام با رهبرانقلاب؛
ماجراي ادعاهاي روحاني و پاسخ هاي محكم رهبر انقلاب در همان جلسه

به گزارش رجانيوز، طبق رسم هر ساله رهبرانقلاب در ماه مبارك رمضان ديداري با مسؤولان نظام تشكيل دادند. اين ديدار مثل هميشه با سخنراني رئيس جمهور شروع شد اما نكته قابل توجه اين‎جا بود كه رهبرانقلاب در همان جلسه به صراحت به سخنان رئيس جمهور واكنش نشان دادند و دل خوش كردن به چيزهاي كم اهميت در ماجراي شكست برجام را ناروا دانستند.

روحاني: آمريكا بي‎آبرو شد، ما پيروزي اخلاقي كسب كرديم!

رئيس جمهور در اين ديدار برخلاف ديدار سال گذشته كه مدام از گشايش‎هاي اقتصادي صحبت مي‎كرد، تقريبا تمام صحبت‎هاي خود را به ماجراي خروج آمريكا از برجام و سياست‎هاي دولت در قبال تحولات اخير اختصاص داد. روحاني بدون اشاره به شكست سياست خوش‎بيني به آمريكا و برجام و نرسيدن به دستاوردهاي آن اين‎گونه سخنان خود را شروع كرد: «در ماجراي اخير يعني خروج آمريكا از توافق چندجانبه و بين‎المللي برجام حداقل آمريكا از لحاظ سياسي و حقوقي و اخلاقي دچار شكست جديد شد.» وي در ادامه نيز به اين موضوع تاكيد كرد و گفت: «امروز شرايط بين‎المللي متفاوت است. امروز آمريكا در انزوا است. جمهوري اسلامي ايران به‎عنوان كشور قانون به‎عنوان كشور صلح به‎عنوان كشوري كه وفاي به عهد مي‎كند مورد تجليل افكار عمومي جهانيان است. و بسياري از قدرت‎هايي كه همواره در تاريخ نزديك‎ترين كشورها به آمريكا بوده‎اند اقدام آمريكا را تقبيح كرده‎اند پس فعلا و علي‎الحساب جمهوري اسلامي ايران يك پيروزي سياسي پيروزي حقوقي و پيروزي اخلاقي به دست آورده است.»

روحاني كه بارها دستاورد توافق كردن را به زندگي و اقتصاد مردم، گره زده و حتي آب خوردن را مشروط به توافقنامه هسته‎اي كرده بود اين بار در چرخشي آشكار دستاورد برجام را به شكست سياسي و اخلاقي آمريكا و منزوي شدن اين كشور محدود مي‎كند! امري كه در همان جلسه با واكنش رهبر انقلاب روبه رو شد.

رهبرانقلاب با اشاره به تجربه‎هايي كه بايد از شكست برجام گرفت، «دل خوش كردن به چيزهاي كم اهميت را محكوم كردند» و فرمودند: «اگر چنان‎چه از اين تجربه‎ها استفاده نكرديم، به چيزهاي كم‎اهمّيت دلمان را خوش كرديم [ضرر مي‎كنيم]. همين‎طور كه آقاي رئيس جمهور گفتند واقعاً آمريكايي‎ها در اين قضيه از لحاظ اخلاقي، از لحاظ حقوقي، از لحاظ آبروي سياسي در دنيا شكست خوردند؛ خب بله، آمريكا بي‎آبرو شد؛ اين يك واقعيتي است و در اين ترديدي نيست امّا من مي‎خواهم اين را مطرح كنم كه آيا ما مذاكره را شروع كرديم براي اين‎كه آمريكا بي‎آبرو بشود؟ هدف مذاكره‎ ما اين بود؟ ما مذاكره را شروع كرديم براي اين‎كه تحريم‎ها برداشته بشود - و شما ملاحظه مي‎كنيد كه بسياري‎ از تحريم‎ها برداشته نشده، حالا هم دارند تهديد مي‎كنند كه تحريم‎هاي چنين و چنان را بر ايران تحميل خواهيم كرد؛ همان تحريم‎هاي ثانويه‎اي را كه با مصوّبه‎ برجام و با قطعنامه‎ شوراي امنيت سازمان ملل برداشته شد، همان‎ها را دوباره مي‎خواهند اين‎ها برگردانند - هدف، اين بود؟»

رئيس جمهور در ادامه صحبت‎هاي خود با ادامه صحبت‎هاي چند روز گذشته در تفكيك اروپا از آمريكا ادعا كرد كه متحدين طبيعي آمريكايي‎ها در مقابل آمريكا ايستادند: «در برابر اقدام آمريكا همه كشورهاي جهان به استثناي يك رژيم نامشروع و چند كشور كوچك همه يا مخالفت كردند به صراحت، و يا با يك بياني علي‎رغم علي‎رغم هزينه‎هايي كه داشت در برابر آمريكا ايستادگي و مقاومت كردند. اين به معناي پيروزي جديد ملت ايران در صحنه سياسي و صحنه حقوقي است در سراسر جهان كسي از آمريكا به‎خاطر نقض عهد و زيرپا گذاشتن اخلاق سياسي و اجتماعي تمجيد نمي‎كند، هيچ كس از نقض مقررات بين‎المللي حمايت نمي‎كند، حتي آن‎هايي كه به‎طور طبيعي متحد آمريكا بوده‎اند»

رهبرانقلاب ادعاي ايستادگي اروپايي‎ها در مقابل آمريكا را رد كردند و فرمودند: «يك تجربه‎ ديگر كه اين هم تجربه‎ مهمّي است، تجربه‎ همراهي اروپا با آمريكا در مهم‎ترين موارد است. ما بناي دعوا كردن با اروپايي‎ها را نداريم؛ با اين سه كشور اروپايي بناي معارضه و مخالفت و بگومگو نداريم، امّا واقعيت‎ها را بايد بدانيم. اين سه كشور نشان داده‎اند كه در حسّاس‎ترين موارد با آمريكا همراهي مي‎كنند و دنبال آمريكا حركت مي‎كنند. حركت زشت وزير خارجه‎ فرانسه در جريان مذاكرات را همه يادشان هست؛ در بازي «پليس بد و پليس خوب» مي‎گفتند او نقش «پليس بد» را ايفا مي‎كند؛ البتّه قطعاً با هماهنگي آمريكايي‎ها بود؛ يا برخورد انگليس‎ها در قبال حقّ خريد كيك زرد كه مسلّم شده بود و قطعي شده بود و در برجام پيش‎بيني شده بود كه ما از يك مركزي و محلّي كيك زرد تهيه كنيم و بخريم و بياوريم، [امّا] انگليس‎ها جلويش را گرفتند؛ يعني اين‎ها با آمريكا همكاري مي‎كنند، همراهي مي‎كنند؛ تاكنون اين‎جور بوده. اين هم يك تجربه است؛ اين را فراموش نكنيم. اين‎ها در مقام حرف يك چيزهايي مي‎گويند امّا در مقام عمل، تا الان ما نديده‎ايم - يعني به نظر من تا الان ما اين را مشاهده نكرده‎ايم؛ بنده يادم نمي‎آيد - كه اين‎ها به‎معناي واقعي كلمه ايستاده باشند و در مقابل آمريكا از حق دفاع كرده باشند.»

روحاني در ادامه پذيرش غني‌سازي ايران توسط سازمان ملل و قطعنامه 2231 را جزو دستاوردهاي خود معرفي مي‎كند و مي‎گويد: «دستاوردهاي ما در برجام از لحاظ حقوقي و فني همچنان با استحكام باقي است. امروز مثل آغاز برجام غني‌سازي در ايران و فعاليت‎هاي هسته‎اي صلح‎آميز قانوني است. از ديد آن‎ها، (البته از ديد ما هميشه قانوني است)، از ديد شوراي امنيت... شايد تنها كشوري باشيم كه غني‌سازي ما را شوراي امنيت سازمان ملل امضا كرده. البته خيلي از كشورها غني‌سازي دارند طبق npt اما هيچ كشوري را شوراي امنيت نيامده اعلام كند كه غني‌سازي اش حق اش است و درست است و اين قطعنامه 2231 است كه غني‌سازي ايران را تاييد كرده. بنابراين ما دستاوردهاي حقوقي و سياسي و فني مان را داريم.»

رهبر انقلاب در واكنش به اين تحليل غلط كه غني‌سازي را دستاورد مذاكرات معرفي مي‎كند فرمودند: «الان آقاي دكتر روحاني گفتند؛ اين‎ها - سازمان ملل و دستگاه‎هاي گوناگون سياسي جهان - به خيال خودشان حقّ غني‎سازي ايران را [به رسميت] شناخته‎اند؛ بله، شناخته‎اند، [امّا] منشأش مذاكره نيست؛ اشتباه نكنيم؛ منشأش پيشرفت ما است؛ ما چون پيشرفت كرده‎ايم، چون حركت كرده‎ايم، چون به بيست درصد رسيده‎ايم، اين‎ها به تب راضي شده‎اند؛ وَالّا اگر چنان‎چه بنا بود مذاكره كنيم و اين را با مذاكره به دست بياوريم، تا امروز و تا هرگز به دست نمي‎آمد. اين هم يك تجربه است كه در مقابل زياده‎خواهي طرف مقابل و جبهه‎ مقابل، انسان منافع خودش را دنبال كند و شجاعانه حركت كند و پيش برود.»

البته حسن روحاني در ادامه اعتراف مي‎كند كه با وجود مذاكرات فراوان و اعتمادسازي‎هاي انجام شده اما تحريم‎هاي مشابه تحريم‎هاي سال‎هاي 91 وضع شده و حتي لحن آمريكا بي‎ادبانه‎تر شده است. وي مي‎گويد: «قبلا هم آمريكا از اين اقدامات نابخردانه انجام داده بود در سال‎هاي 90 و 91 هم شاهد چنين اقداماتي بوديم اما شرايط كشور ما امروز به كلي با آن زمان متفاوت است.»

حسن روحاني سپس از تلاش‎هاي خود گفت كه با رهبران چين و روسيه ديدار خواهد داشت و از تماس‎هاي تلفني خود با سه كشور اروپايي گزارش داد و تلاش‎هاي ظريف در ادامه اين مسير را ذكر كرد و گفت: «در مصاحبه‎ها و قول‎ها و جلسات هر پنج كشور از ايران و برجام حمايت مي‎كنند اما روشن است كه بايد ببينيم آن‎ها در مقام عمل چه خواهند كرد. اگر اروپا بتوانند منافع ما را در برجام تامين كنند ما برجام بي‎آمريكا را ادامه خواهيم داد و آمريكا ضرركننده اصلي در اين ماجرا خواهد بود. هم از برخي امتيازاتي كه از عضويت در برجام مي‎توانست داشته باشد خودش را محروم كرده و هم در سطح جهاني خود را منزوي كرده، از لحاظ سياسي و حقوقي و اخلاقي!»

روحاني درحالي مي‎گويد كه اگر برجام بدون آمريكا بتواند منافع ما را تامين كند آن را ادامه مي‎دهيم كه بعد از خروج آمريكا از برجام هم به آن خوش بيني كرده بود و بزك كنندگان ديروز آمريكا يكي از دستاوردهاي برجام را شكاف انداختن بين آمريكا و اروپا معرفي مي‎كردند.. اما رهبرانقلاب به اين صحبت شايع و بي‎اساس هم اين گونه پاسخ دادند: «يا گفته مي‎شود مثلاً بين اروپا و آمريكا شكاف به ‎وجود آمد؛ خب بله، ممكن است يك شكاف ظاهري‎ كم‎اهمّيتي هم بينشان [به ‎وجود آمده]، لكن ما براي اين مذاكره نكرديم. ما مگر مذاكره كرديم كه بين آمريكا و اروپا شكراب به ‎وجود بيايد؟ ما مذاكره كرديم كه تحريم برطرف بشود؛ شروع مذاكره براي اين بود، ادامه‎ مذاكره براي اين بود؛ و اين بايد تأمين بشود؛ اگر اين تأمين نشد، بقيه‎ چيزهايي كه حاصل شده، ارزش زيادي را نخواهد داشت. و عرض كردم كه [اروپايي‎ها] مخالفت هم نمي‎كنند؛ اروپايي‎ها دنبال آمريكا حركت مي‎كنند، به همديگر كمك هم مي‎كنند: وَ كَذالِكَ جَعَلنا لِكُـلِّ نَبِي عَدُوًّا شَياطينَ الاِنسِ وَ الجِنِّ يوحي بَعضُهُم اِلي بَعضٍ زُخرُفَ القَولِ غُرورًا؛ اين‎ها به هم كمك هم مي‎كنند، به يكديگر پيام هم مي‎دهند، كمك هم مي‎كنند، يكديگر را تقويت روحي هم مي‎كنند. خب، اين‎ها چيزهايي است كه ما به‎عنوان تجربه‎ برجام بايد در نظر داشته باشيم.»

به نظر مي‎رسد ارائه اين آدرس غلط كه «ما براي رفع تحريم‎ها مذاكره نكرديم»، «دستاورد برجام سياسي است»، «برجام توانست حق غني‌سازي ايران را قانوني كند»، «اروپا در مقابل آمريكا خواهد ايستاد» مهم‎ترين محورهايي است كه دولتي‎ها روي آن مانور مي‎دهند تا هدف اصلي مذاكرات فراموش شود؛ مذاكراتي كه از ابتدا با بهانه و وعده گشايش اقتصادي و رفع تحريم‎ها كليد خورده بود حالا كارگردانان آن در تلاش‎اند تا براي آن دستاوردسازي كنند اما از نوع سياسي آن.

 سرمقاله

بوي توطئه اي جديد به مشام مي رسد

 دكتر قاسم روان‌بخش

اگر حوادثي را كه اين روزها در حال وقوع است در كنار هم قرار دهيم، خود به خود نتيجه‎اي خاص در اذهان تداعي مي‎شود؛
1. امريكايي‎ها درصدد براندازي نظام اسلامي ايران برآمده‎اند و اين را بي‎پروا اعلان مي‎كنند و مي‎گويند جمهوري اسلامي ايران نمي‎تواند 40 سالگي انقلابش را جشن بگيرد.
2. دي ماه 96 طرح سه مرحله‎اي امريكايي‎ها كه بيش‎تر رنگ و بوي اقتصادي داشت، با هدف براندازي نظام در دستور كار قرار گرفت كه با تودهني ملت ايران به شكست انجاميد و مردم در پاسخ به چنين طرح هايي، ‎راهپيمايي 22 بهمن را تماشايي كردند.
3. ترامپ قبل از خروج از برجام، از اقدام سنگيني ضد جمهوري اسلامي خبر مي‎دهد؛ سپس يك‎طرفه از برجام خارج مي‎شود و علاوه بر بازگرداندن تحريم‎هاي سابق درصدد اعمال تحريم‎هاي بيش‎تري بر مي‎آيد.
4. آقاي روحاني بلافاصله بر صفحه تلويزيون ظاهر مي‎شود و خارج ‎نشدن ايران از برجام را اعلام مي‎كند و مي‎كوشد مردم را به برجام اروپايي اميدوار كند.
5. خانم موگريني از تضمين آقاي روحاني مبني بر خارج‎نشدن از برجام در فرض خروج امريكا خبر مي‎دهد و خود روحاني هم چند روز قبل از خروج امريكا،‎ در خراسان رضوي نسبت به خروج امريكا چنين عكس العمل نشان مي‎دهد كه اگر خارج شود چه بهتر!
6. در آستانه خروج ترامپ از برجام، ‎ناگهان نرخ ارز به ويژه دلار سر به فلك مي‎كشد. مهم‎ترين عامل افزايش دلار،‎ خروج بيش از30 ميليارد دلار ارز كشور توسط عناصر دو تابعيتي و بستگان آن‎ها دانسته شده است.
7. با افزايش نرخ ارز،‎ قيمت لوازم يدكي اتومبيل‎ها از جمله كاميون‎ها افزايش مي‎يابد و به دنبال آن،‎ تقاضاي افزايش كرايه از سوي برخي راننده‎ها مطرح مي‎شود. موضوع اعتصاب برخي كاميون‎ها و فشار آوردن برخي عناصر خاص بر راننده‎هاي متعهد و دلسوز و آتش زدن ماشين‎هايي كه تن به اعتصاب تحميلي ندهند، موجب وحشت و ترس در ميان كاميون‎دارها مي‎شود.
8. اختلال در شبكه حمل و نقل عمومي و كاميون‎ها كه حكم جريان خون در بدن كشور دارند، ‎كشور را دچار اختلال مي‎كند. كالاهاي ضروري مردم در انبارها و كارخانجات و زمين‎هاي كشاورزي مي‎ماند و مصرف كننده نيز به دليل كمبود جنس در بازار دچار مشكل مي‎شود. كمبود جنس در بازار موجب افزايش قيمت‎ها مي‎شود و اين سيكل خطرناك، جامعه را دچار مشكل مي‎كند.
9. با افزايش قيمت‎ها،‎ و تناسب ‎نداشتن دستمزدها و قيمت‎ها، زمينه براي تلاش جريان خاص به منظور برپاكردن اعتصاب‎هاي ديگري از جمله معلمان و برخي سنديكاهاي كارگري نيز فراهم مي‎شود.
10. حضور قريب به 300 نفر دو تابعيتي در عرصه مديريت كشور بسيار قابل تامل است! نفوذ سازمان يافته جاسوسان مختلف در دستگاه‎هاي تصميم‎گير كشور مانند هيات مذاكره كننده و محيط زيست و دفتر رئيس جمهور و برخي مراكز ديگر و حمايت برخي مديران دولتي از آن‎ها پس از دستگيري مبني بر اين‎كه آن‎ها جاسوس نبوده‎اند، چه پيامي را القا مي‎كند؟
11. اين در حالي است كه در طي 5 سال گذشته نقدينگي كشور به‎شدت افزايش نشان مي‎دهد و از 470 هزار ميليارد تومان به بيش از1430 هزار ميليارد رسيده است. افزايش نرخ بيكاري در كشور و ضريب جيني در طي سال‎هاي اخير و انجام قاچاق سازمان يافته و واردات بي‎رويه كالاهايي كه در كشور به وفور توليد مي‎شود زمينه‎هاي تنش‎هاي اجتماعي امروز را فراهم كرده است.
12. واگذاري بخش‎هاي مهمي از مراكز كار و خدمات به شركت‎هاي خارجي مانند ساحل درياي بندرعباس به چيني‎ها براي صيد و اخراج صيادان، واگذاري پخت غذاي قطار به شركت اتريشي، واگذاري اداره بندر چابهار به هندي‎ها و....نيز مزيد بر علت شده است.
13. قرار دادن عناوين فوق در كنار هم انسان را به شك مي‎اندازد كه نكند دست‎هاي بيروني با برخي ‎عناصر داخلي در جهت ضربه زدن به نظام اسلامي و تلاش براي براندازي هماهنگ شده‎اند. آيا اتاق فرماندهي جبهه برانداز زير نظر سازمان سيا با عناصري كه در اتاق فرماندهي براندازي در سال 88 شكل گرفته بود مجددا تشكيل نشده است؟! برخي اخبار از آن حكايت دارد كه اين عناصر به‎شدت فعال شده‎اند و اين بار به سبك ديگري در حال عمليات هستند؛ عملياتي كه شبيه به عمليات دي ماه سال 96 البته با اندكي تغيير در حال اجراست.
14. بي ترديد اين بار نيز استكبار جهاني همانند 40 سال گذشته از ملت مسلمان ايران تودهني خواهند خورد ولي تفاوت اين بار نسبت به دفعات قبل اين است كه براي هميشه عناصر داخلي آن‎ها به گورستان سياسي فرستاده خواهند شد.